Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-14, 15:43
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή καθαρή χαλαζιακη αμμος???

Καλησπέρα παιδιά

Ανάφερα σε κάποιο φίλο μου οτι ψάχνω χαλαζιακη αμμο για το ενυδρείο μου..
Και μου είπε πως νομίζει ότι έχει στην αποθήκη του...

Πήγα και βρήκα τις πιο κάτω σακούλες που σας βάζω φωτογραφίες..
.
Αυτός νομίζει ότι είναι χαλαζιακος άμμος, μου είπε έχει ουδέτερο πεχα και είναι αντιοξυδοτικος... Αλλά δεν ξέρει αν είναι καθαρός ή έχει χημικά...

Πώς μπορώ να μάθω??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444570418.jpg
Εμφανίσεις:  1213
Μέγεθος:  46,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444579233.jpg
Εμφανίσεις:  1090
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444586286.jpg
Εμφανίσεις:  992
Μέγεθος:  51,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444594050.jpg
Εμφανίσεις:  850
Μέγεθος:  23,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444601110.jpg
Εμφανίσεις:  853
Μέγεθος:  30,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444607854.jpg
Εμφανίσεις:  802
Μέγεθος:  38,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444618033.jpg
Εμφανίσεις:  640
Μέγεθος:  29,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1403444625408.jpg
Εμφανίσεις:  893
Μέγεθος:  27,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-14, 16:04
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αν και εφοσον ειναι χαλαζιακη που απο την οψη της ετσι δειχνει την βαζεις αφοβα .
σιγουρεψου αν εχει χημικα απλα.. αν εχεις καποιο χημειο δωστην και θα σου πουνε.. τωρα το αν σε συμφερει λογο κοστους ειναι αλλο εργο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-14, 16:13
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

ριξε λιγη σε ενα κουβα με νερο πρεπει να κατσει αμεσως κατω και δεν κανει θολουρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-14, 17:04
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλε μου εγώ έχω γνήσια χαλαζιακή άμμο carat 6 και μόνο από τις φωτογραφίες λέω πως δεν είναι.Πολλοί σε μάντρες και κάποιοι πονηροί σε pet shop ''βαφτίζουν'' κάποιες χαλαζιακές.Μπες στο σύνδεσμο να δεις βαφτισμένες και πηγαίνοντας τον κέρσορα πάνω σε κάθε εικόνα βλέπεις σε ποιανού σελίδα ανέβηκε στο internet.Θα ξεκινήσω με μια παράθεση μου σε αγγελιά μου για γνήσια χαλαζιακή όπου βρίσκεται ο σύνδεσμο.

Για να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17¤/5κιλο περίπου.

ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-14, 17:22
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η carat 6 φυσικα και δεν ειναι η μονη χαλαζιακη αμμος. Απλα ειναι η πιο ακριβη, για οποιον μπορει να την αγορασει.

Το θεμα δεν ειναι αν ειναι χαλαζιακη, αυτο μπορεις ευκολα να το διαπιστωσεις μετρωντας τις σκληροτητες του νερου σε ενα δοχειο με και χωρις την αμμο. Το θεμα ειναι αν ειναι καταλληλη για ενυδρειο, ή εχει προσθετα.

Τωρα δε βλεπω ιδιαιτερο λογο Πετρο να κανεις προωθηση του τι θελεις να πουλησεις στο θεμα του ανθρωπου. Υπαρχουν τα πμ και οι αγγελιες γι'αυτο το σκοπο. Φιλικα, παντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-14, 17:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Χαλαζιακή άμμος είναι.
Στράβωσα το λαιμό μου αλλά μάλλον είδα οτι γράφει πάνω πάνω quartzo SiO2, με άλλα λόγια άμμος, χαλαζίας, οξείδιο του πυριτίου........


Πέτρο μου μη τρελαίνεσαι δεν υπάρχει γνήσια και μη γνήσια χαλαζιακή άμμος.
Όλες οι χαλαζιακές την ίδια σύσταση έχουν. Η λεγόμενη carat 6 διαδόθηκε στους χομπίστες γιατί δεν έχει σκόνη και δεν απαιτεί πολλά πλυσίματα. Κατά τα άλλα είναι κι αυτή πυρίτιο.
Το quartz που δείχνει η φωτο είναι αυτό:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quartz
Ο χαλαζίας είναι αυτός:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%...AF%CE%B1%CF%82
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-14, 18:09
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

που ειναι η διαφορα βρε συ πετρο τις carat με την απλη που βαζουμε ολοι ?τα διαβαζουν και νεοι χομπιστες αυτα φιλε και καλο ειναι να μην περναμε λαθος μυνηματα φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-14, 18:17
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ρε παιδια μια ερωτηση.Αν παω σε μια μαντρα η καπου που πουλανε αμμο(οχι σε πετ για να βγει φτηνα) θα πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο?Τι κακο μπορει να κανει μια αμμος που ειναι ακαταλληλη(και δεν μιλαω γιαυτην που ειναι μαζεμενη απο παραλια) εκτος απο το να σκληρηνει το νερο ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-14, 18:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια μια ερωτηση.Αν παω σε μια μαντρα η καπου που πουλανε αμμο(οχι σε πετ για να βγει φτηνα) θα πρεπει να ζητησω κατι συγκεκριμενο?Τι κακο μπορει να κανει μια αμμος που ειναι ακαταλληλη(και δεν μιλαω γιαυτην που ειναι μαζεμενη απο παραλια) εκτος απο το να σκληρηνει το νερο ?
Ακατάλληλη μπορεί να είναι πχ μια άμμος που περιέχει πίσσα, πετρέλαια, λιπάσματα, σίδηρο και άλλα όμορφα. Επίσης ακατάλληλη για ενυδρείο με χαμηλό ph-σκληρότητες είναι μια άμμος ασβεστολιθική (όπως η θαλασσινή).
Πολλές φορές έχει αναφερθεί ποταμίσια άμμος να πετρώνει γιατί κάποιες λόγω σύστασης δημιουργούν ενώσεις.
Η χαλαζιακή είναι "ουδέτερη" δηλαδή δεν επηρεάζει τις σκληρότητες.
Στα ενυδρεία σκληρού νερού προτιμάμε να βάζουμε ασβεστολιθική άμμο και πέτρες (ή ακόμα και αραγωνίτη) γιατί έτσι μακροπρόθεσμα βοηθούν να σταθεροποιηθούν ψηλά οι τιμές gh-kh-ph.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-14, 19:28
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση σε αμμο οικοδομων να εχει ολα αυτα τα βλαβερα στοιχεια??και αν ναι μπορουμε να ειμαστε καπως σιγουροι ωστε να το αποφυγουμε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-06-14, 19:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει περιπτωση σε αμμο οικοδομων να εχει ολα αυτα τα βλαβερα στοιχεια??Υπάρχει και αν ναι μπορουμε να ειμαστε καπως σιγουροι ωστε να το αποφυγουμε??
Για να είμαστε σίγουροι αγοράζουμε εταιρείας συσκευασμένη για ενυδρειακή χρήση.
Όλα τ' άλλα ενέχουν κινδύνους και ρίσκο
(βέβαια γνωρίζω περιπτώσεις που καταστήματα μαζεύουν άμμο-παράνομα αφού η αμμοληψία θέλει άδεια-την συσκευάζουν σε σακκούλες και την πουλάνε δήθεν για ελεγμένη και κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-14, 19:51
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

σιγουρα η αγορα απο ενυδρειακο καταστημα μας εξασφαλιζει καπως, πιστευω η συσκευασια θα πρεπει να αναγραφει αναλυτικα τι αμμο περιεχει!καλο ειναι οι κακοι επαγγελματιες που συσκευαζουν οτι θελουν να αναφεροντε για να προστατευομαστε οσο γινεται!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-14, 20:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο ειναι οι κακοι επαγγελματιες που συσκευαζουν οτι θελουν να αναφεροντε για να προστατευομαστε οσο γινεται!
....τα δικαστικά τα πληρώνεις εσύ?
όποιος έχει μάτια βλέπει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-06-14, 20:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

λιγο αν ψαξει καποιος υπαρχει στην αθηνα - πειραια υπαρχει ο εισαγωγεας χαλαζιακης που τα πετ περνουν παλετες απο εκει και τα συσκευαζουν.. δεν βαζω ονομα για να μην θεωρηθει διαφημηση ..απλα αν πας εκει δεν πρεπει να πεις οτι τι θες για ενυδρειο αλλα για οικοδομικη χρηση αλλιως δεν δινει για ευνοητους λογους
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-06-14, 20:27
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
....τα δικαστικά τα πληρώνεις εσύ?
όποιος έχει μάτια βλέπει
συνφωνω αρκει να θελει να δει!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-14, 20:39
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Θέλω να απευθυνθώ προς τον φίλο μου Στέλιο και τον nazgul.Εγώ τα όσα λέω για την carat 6 είναι επειδή είναι η ιδανικότερη άμμος για τα ενυδρεία μας.Όχι μόνο για την ουδετερότητα της στις παραμέτρους τπυ νερού αλλά και γιατί τα απόβλητα των ψαριών και οι τροφές που δεν καταναλώνονται δεν μπορούν να δημιουργήσουν στρώμα χαμηλότερο από την επιφάνεια του βυθού κι αυτό είναι τσεκαρισμένο κι όχι διαβασμένο.Έτσι το ενυδρείο καθαρίζεται εύκολα με σκούπα βυθού και δεν ανεβάζει τα νιτρικά ΝΟ3.Δεν έχω μαγαζί ούτε είμαι έμπορος απλά τυχαία έχω γνωρίσει έναν άνθρωπο που ασχολείται με συντήρηση κάποιων ενυδρείων - δεν έχει μαγαζί - για να σας πω να πάτε και μου την προμηθεύει 7¤/5κιλο γιατί κι εγώ χρειάστηκα πολλή.Πουλώντας την σ' αυτή την τιμή νοιώθω ότι εκτός ότι προσφέρω στο χόμπυ μας,προσφέρω και στους συνχομπίστες μου το καλύτερο σε όχι απαγορευτική τιμή.Αν τη βρείτε σε μαγαζί την πουλάνε από 17¤/5κιλο και πάνω.Αυτή που πουλάνε τα pet shop χύμα δεν είναι χαλαζιακή ούτε έχουν τέτοια κοκκομετρία και την δίνουν 1¤/κιλό.Πείτε μου λοιπόν αν δώσετε 0,40¤/κιλό επιπλέον είναι φοβερό για να βάλετε χαλαζιακή carat 6 που παραδέχεστε σαν καλύτερη συσκευασμένη;Εγώ κακώς συμβουλεύω για το καλύτερο;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-06-14, 20:39
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Ρε παιδιά τελικά η δικιά μου τι είναι??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-06-14, 20:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά τελικά η δικιά μου τι είναι??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαζιακή άμμος είναι.
Στράβωσα το λαιμό μου αλλά μάλλον είδα οτι γράφει πάνω πάνω quartzo SiO2, με άλλα λόγια άμμος, χαλαζίας, οξείδιο του πυριτίου........


Πέτρο μήπως η άμμος που έχεις είναι αυτή? http://stroumboulis.gr/%CF%80%CE%BF%...4%CF%81%CE%B1/
Γνωρίζω και μαγαζιά που πουλάνε άμμο τύπου carat και είναι αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-06-14, 20:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Είναι χαλαζιακή άμμος σίγουρα, αν μπορείς όμως μετάφρασε στο google αυτά που γράφει επάνω μήπως είναι για πατώματα και έχει τίποτα τσιμέντο μέσα ή άλλα υλικά. Και αυτό γιατί με ανησυχεί αυτό το κόκκινο Χ που έχει. Ρίξε και λίγο ακουα-φορτε ή υδροχλωρικό οξύ επάνω να δεις αν αφρίζει, όχι ότι θα αφρίσει η χαλαζιακή άμμος αλλά τα τυχόν πρόσθετα που έχει μέσα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-06-14, 21:00
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Φίλοι μου επειδή θεωρώ σοβαρή τη συζήτηση μας σας παραθέτω σχόλια μου με έναν σύνδεσμο από κάποια αγγελία μου για την άμμο,αν μετακινείτε τον κέρσορα πάνω στις φωτογραφίες θα βλέπετε σε ποιανού σελίδα ανέβηκε στο internet.

Για να δείτε όλοι και να πειστήτε ότι η άμμος που κάποιοι ''βαφτίζουν ''χαλαζιακή'' δεν είναι για ενυδρεία αλλά για πατώματα και πισίνες.Θα σας παραθέσω κι ένα σύνδεσμο που θα συναντήσετε και φωτό από μάντρες που κάποιοι από εσάς εμπιστευτήκατε για την άμμο που βάλατε στα ενυδρεία σας,διάφορες μάρκες αυτών και κατασκευές με αυτές.

Η χαλαζιακή carat 6 που διαθέτω είναι γνήσια,την έχω στα ενυδρεία μου και την διαθέτω όσο την παίρνω από κάποιον που τυχαία γνώρισα και δεν είναι μαγαζί,απλά ασχολείται με τα ενυδρεία.Προσέξτε και στα pet shop πολλές άμμοι ''βαφτίζονται.Η γνήσια είναι πανάκριβη και η τιμή της ξεκινά από τα 17¤/5κιλο περίπου.

ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ
-------------------------
Όχι φίλε Κλεόβουλε δεν μοιάζει καθόλου με αυτή σιγουρότατα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PETROS_AFRICANOS : 22-06-14 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-06-14, 21:09
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

πετρο δεν καταλαβαινω γιατι εχεις μπερδευτει και προσπαθεις να μα μπερδεψεις και εμας φιλε μου ?και η καρατ και η χαλαζιακη που λες ειναι το ιδιο ακριβως υλικο με τη μονη διαφορα στην κοκομετρια που και αυτη υπαρχει στο εμποριο και στο πλυσιμο που απλα η καρατ την βαζεις κατευθειαν μεσα ενω η αλλη θελει καλο πλυσιμο κατα τα αλλα δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα και τα δυο χαλαζιας κατεργασμενος ειναι μονο που το ενα εχει 2 ευρω το κιλο ενω το αλλο μπορει καποιος να το βρει με 25 λεπτα το κιλο..αν καποιος λοιπον θελει 50-60-70 κιλα δεν νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-06-14, 21:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Φτάνει όμως ρε Πέτρο....το εμπεδώσαμε! Σίγουρα είδαν όλοι την προσφορά σου και όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να την εκμεταλλευτεί

Και για να ξεκολλήσουμε
να επισημάνω ότι επειδή η carat ή η τύπου carat
είναι πολύ μικρής κοκκομετρίας,
αν την έχουμε στο ενυδρείο σε μεγάλο πάχος
δημιουργούνται αναερόβιες περιοχές και συνακόλουθα υδρόθειο, από την αποσύνθεση, που αν έρθει στην επιφάνεια έχουμε απρόβλεπτα αποτελέσματα και πιθανά θανάτους ψαριών
Γι αυτό προσοχή!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-06-14, 21:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
και η καρατ και η χαλαζιακη που λες ειναι το ιδιο ακριβως υλικο με τη μονη διαφορα στην κοκομετρια που και αυτη υπαρχει στο εμποριο και στο πλυσιμο που απλα η καρατ την βαζεις κατευθειαν μεσα ενω η αλλη θελει καλο πλυσιμο κατα τα αλλα δεν υπαρχει καμια αλλη διαφορα και τα δυο χαλαζιας κατεργασμενος ειναι μονο που το ενα εχει 2 ευρω το κιλο ενω το αλλο μπορει καποιος να το βρει με 25 λεπτα το κιλο..αν καποιος λοιπον θελει 50-60-70 κιλα δεν νομιζεις οτι ειναι τεραστια η διαφορα?
Θα συμφωνήσω απόλυτα, η διαφορά είναι η κοκομετρία , το χρώμα και το πλύσιμο.
Μόλις διάβασα της DUROSTICK τη σελίδα και δεν αναφέρει τίποτα για πρόσθετα παρά πως είναι καθαρή χαλαζιακή άμμος μπεζ χρώματος και σταθερής κοκομετρίας

Βιομηχανοποιημένη χαλαζιακή άμμος, διαβαθμισμένης κοκκομετρίας με υψηλή σκληρότητα 6-7 της κλίμακας Μosh. Είναι χημικά αδρανής, δεν επηρεάζεται από τις χημικές ιδιότητες του συνδετικού υλικού και την ατμοσφαιρική ρύπανση, ενώ δεν αλλοιώνεται με την πάροδο του χρόνου, όπως η μαρμαρόσκονη. Kατάλληλη για προσμίξεις με τσιμέντο, ασβέστη καθώς και εποξειδικές ρητίνες και χρώματα.

Μορφή - Χρώμα
Ξηρή κονία σταθερής κοκκομετρικής διαβάθμισης - Μπεζ
Σύσταση SiO2
Περιεχόμενη υγρασία 0%
Κοκκομετρία 0-0,5 mm
Ειδικό βάρος 1,45±0,05 kg/lt


http://durostick.gr/index.php?page=s...uemart&lang=el
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-06-14, 21:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι χαλαζιακή άμμος σίγουρα, αν μπορείς όμως μετάφρασε στο google αυτά που γράφει επάνω μήπως είναι για πατώματα και έχει τίποτα τσιμέντο μέσα ή άλλα υλικά. Και αυτό γιατί με ανησυχεί αυτό το κόκκινο Χ που έχει. Ρίξε και λίγο ακουα-φορτε ή υδροχλωρικό οξύ επάνω να δεις αν αφρίζει, όχι ότι θα αφρίσει η χαλαζιακή άμμος αλλά τα τυχόν πρόσθετα που έχει μέσα
ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα βρε Τάκη μου
οι 2 κωδικοί που έχει πάνω απ' το Χ
δηλώνουν αυτό που λέω παραπάνω
http://www.chemicalbook.com/ProductC...9154858_EN.htm
http://www.guidechem.com/products/112945-52-5.html
ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ είναι, παραγωγής Κίνας (τον κινέζο που την συσκεύασε δεν τον γνωρίζω )
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-06-14, 21:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μη το κουράζουμε άλλο το θέμα βρε Τάκη μου
οι 2 κωδικοί που έχει πάνω απ' το Χ
δηλώνουν αυτό που λέω παραπάνω
http://www.chemicalbook.com/ProductC...9154858_EN.htm
http://www.guidechem.com/products/112945-52-5.html
ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ είναι, παραγωγής Κίνας (τον κινέζο που την συσκεύασε δεν τον γνωρίζω )
Μια χαρά τότε
Απλά το είπα γιατί δεν κατάφερα να διαβάσω όλα όσα γράφει το ταμπελάκι.
Ας τη χρησιμοποιήσει ο φίλος και να τη χαρεί.
Πάντα υπάρχουν λύσεις πολύ πιο φθηνές και το ίδιο αξιόπιστες με τα "Επώνυμα" Brand Name που μας πασάρουν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-06-14, 21:49
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
που ειναι η διαφορα βρε συ πετρο τις carat με την απλη που βαζουμε ολοι ?τα διαβαζουν και νεοι χομπιστες αυτα φιλε και καλο ειναι να μην περναμε λαθος μυνηματα φιλε
ειδικος δεν ειμαι αλλα απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω το εξης:

αγορασα αμμο χυμα 1 ευρω το κιλο,απο πετ σοπ αλλα και carat ,αυτη που λεει ο Πετρος...

μετα απο χρηση 2 μηνων η πρωτη σκουρηνε και πετρωσε στην επιφανεια της-φυσικα αναγκαστηκα να την βγαλω ολη και να την πεταξω-, η δε carat ειναι σαν την πρωτη μερα...και επιπλεον την εριξα μεσα χωρις πλυσιμο και βεβαια δεν θολωσε ΚΑΘΟΛΟΥ...αυτα απο μενα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-06-14, 22:02
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δηλαδη ηθελε καλεμι η απλα λιγο ανακατεμα γιατι θα μας στειλεις και εσυ εγω στα τοσα χρονια εχω δουλεψει και τη μεν και τη δεν και διαφορα δεν ειδα ..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-06-14, 22:05
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

καλεμι δεν ηθελε αλλα τι να ανακατεψεις?

να βαλεις τη βρωμια απο κατω?

φαινεται εσυ επεσες σε καλυτερη ποιοτητα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-14, 22:05
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

Αρα η δικιά μου είναι καλή καθ κατάλληλη για να την χρησιμοποιεισω για υπόστρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-06-14, 22:07
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalafan Εμφάνιση μηνυμάτων
φαινεται εσυ επεσες σε καλυτερη ποιοτητα...
o χαλαζιας ειναι ενα υλικο ..ενα πετρωμα ..δεν εχει ποιοτητες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαλαζιακη αμμος Vangelis21 Γλυκό νερό - Γενικά 3 27-04-12 01:47
ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ antonis1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 25-02-11 08:14
χαλαζιακη αμμος με υποστρωμα ? harris samos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 20-09-09 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09507 seconds with 14 queries