Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-03-14, 15:44   #1
Συμπεριφορα "πρωτων" ψαριων
harry86
Member
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος 18-03-14, 15:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια, σημερα εβαλα επιτελους τα πρωτα μου ψαρακια στο ενυδρειο.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
Εδω και μια ωρα απο τοτε που τα εχω βαλει ειναι στο βυθο και ολο ψαχουλευουν το χαλικι και τα διακοσμητικα. Ελαχιστες φορες εχουν ανεβει πανω απο τη μεση του ενυδρειου και μολις το κανουν αμεσως μετα παλι πανε κατω και παλι ψαχουλεμα. Γιατι συμβαινει αυτο; Ειναι φυσιολογικο;
Εμφανίσεις: 16365
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-14, 15:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειναι πολυ νωρις ακομα. Φωτα κλειστα εννοειται και τα αφηνεις στην ηρεμια τους να προσαρμοστουν, δουν το χωρο κλπ..

Τι ψαρια ειναι?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-14, 16:16
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

¶φησέ τα να ηρεμήσουν, όπως σου είπε κι ο στρατηγός.
Τι προσαρμογή έκανες;
Μετρήσεις κάνεις;
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-03-14, 16:26
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολυ νωρις ακομα. Φωτα κλειστα εννοειται και τα αφηνεις στην ηρεμια τους να προσαρμοστουν, δουν το χωρο κλπ..

Τι ψαρια ειναι?
Το φως το εχω ανοιξει απο την αρχη, πειραζει;
Παντως τωρα εχουν αρχισει και πανε και στην επιφανεια, καμια σχεση οπως πριν. Αρχιζουν και συνηθιζουν το χωρο λογικα.
Νομιζω οτι ειναι molly. Ενα αρσενικο και 2 θηλυκα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thab Εμφάνιση μηνυμάτων
¶φησέ τα να ηρεμήσουν, όπως σου είπε κι ο στρατηγός.
Τι προσαρμογή έκανες;
Μετρήσεις κάνεις;
Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harry86 : 18-03-14 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-14, 20:55
Το avatar του χρήστη pans
pans Ο χρήστης pans δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 85
Send a message via Skype™ to pans
Προεπιλογή

Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;[/QUOTE]


------------------------------------------

Ελπίζω να μην εριξες μαζι με τα ψάρια και το νερό της σακούλας μέσα;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-14, 21:15
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσαρμογη που εκανα ειναι αυτη που μου ειπε ο πετσοπας δηλαδη 10 λεπτα την σακουλα μεσα στο ενυδρειο μετα 1 ποτηρι νερο απο το ενυδρειο μεσα στη σακουλα, μετα απο 5 λεπτα αλλο 1 ποτηρι μεσα στη σακουλα και μετα απο 5 λεπτα τα εβαλα μεσα στο ενυδρειο.
Τι μετρησεις εννοεις;
Το ενυδρειο το εστρωνα 1 μηνα και εκανα συνεχεια μετρησεις, τωρα πια χρειαζονται;

------------------------------------------

Ελπίζω να μην εριξες μαζι με τα ψάρια και το νερό της σακούλας μέσα;[/QUOTE]

Οχι βεβαια αλλα τα νεα ειναι πολυ ασχημα. Δυστυχως δε βλεπω να αντεχουν για πολυ τα ψαρακια. Εδω και ωρες ειναι και τα 3 στο βυθο ακινητα. Μαλλον το ενυδρειο δεν εχει στρωσει αν και οι τελευταιες μετρησεις εδειχναν 0 αμμωνια και 0 no2. Εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου απο το φιλτρο της βρυσης μου και δεν εβαλα αντιχλωριο. Δεν ξερω τι εκανα λαθος. Αντε παλι κανα μηνα να το στρωσω απο την αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-03-14, 21:24
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

βλεπω οτι εισαι απο Αθηνα, βαλε αγγελια για μπολι. ειναι πολυ ευκολο να σου δωσει καποιος.

τωρα για τα ψαρια, εσυ ξερεις τι μπορει να ειναι λαθος, προσαρμογη, συνθηκες νερου, αστρωτο φιλτρο?

κανουμε μετρησεις οπωσδηποτε μια μερα πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο και πραττουμε αναλογως αν βρουμε καποιο προβλημα. συνηθως αν εχει στρωσει το φιλτρο, βρισκουμε πολλα νιτρικα και κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να τα φερουμε γυρω στα 5-10. μετα βαζουμε λιγα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-03-14, 21:32
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπω οτι εισαι απο Αθηνα, βαλε αγγελια για μπολι. ειναι πολυ ευκολο να σου δωσει καποιος.

τωρα για τα ψαρια, εσυ ξερεις τι μπορει να ειναι λαθος, προσαρμογη, συνθηκες νερου, αστρωτο φιλτρο?

κανουμε μετρησεις οπωσδηποτε μια μερα πριν βαλουμε ψαρια στο ενυδρειο και πραττουμε αναλογως αν βρουμε καποιο προβλημα. συνηθως αν εχει στρωσει το φιλτρο, βρισκουμε πολλα νιτρικα και κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου για να τα φερουμε γυρω στα 5-10. μετα βαζουμε λιγα ψαρια.
Φιλε μου αυτο εκανα ειχα νιτρικα 40 κι εκανα αλλαγη νερου μεγαλη και μετα απο μια μερα εβαλα ψαρια. Ετοιμα να ψοφησουν ειναι τωρα. Εχω στεναχωρηθει πολυ. Θα ζητησω μπολι να τελειωνω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-03-14, 21:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tι ψαρια ειναι δεν μας ειπες...

Θα μπορουσες να κανεις παραπανω ωρα προσαρμογη. Τοσο καιρο που εστρωνες δεν κοιταξες να δεις εδω πως λενε οτι γινεται σωστα η προσαρμογη των ψαριων?

Γενικα τι θερμοκρασια το ενδυρειο? Μετρησεις εκανες τωρα?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-03-14, 21:44
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι ψαρια ειναι δεν μας ειπες...

Θα μπορουσες να κανεις παραπανω ωρα προσαρμογη. Τοσο καιρο που εστρωνες δεν κοιταξες να δεις εδω πως λενε οτι γινεται σωστα η προσαρμογη των ψαριων?

Γενικα τι θερμοκρασια το ενδυρειο? Μετρησεις εκανες τωρα?
Δυστυχως δεν κοιταξα καθολου για την προσαρμογη. Μου διεφυγε τελειως

Στο πετ σοπ μου ειπε οτι ειναι molly. Η θερμοκρασια ειναι 26,5 βαθμους. Οχι δεν εκανα τωρα μετρησεις. Να κανω;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-03-14, 21:45
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harry86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως δεν κοιταξα καθολου για την προσαρμογη. Μου διεφυγε τελειως

Στο πετ σοπ μου ειπε οτι ειναι molly. Η θερμοκρασια ειναι 26,5 βαθμους. Οχι δεν εκανα τωρα μετρησεις. Να κανω;
Κάνε μήπως και έχει αλλάξει κάτι στις μετρήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-14, 21:49
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

E, για κανε να δουμε που βρισκομαστε? Γενικα θα πρεπει να κανεις μετρησεις που και που, αλλα τωρα που ειναι οι πρωτες μερες, εννοειται καθε μερα 1-2 φορες να μετρας αμμωνια, νιτρωδη.

Με τι μετρας?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harry86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου απο το φιλτρο της βρυσης μου και δεν εβαλα αντιχλωριο.
Αυτη την αλλαγη ποτε την εκανες? Ειναι αυτη που εκανες η μεγαλη και μετα εβαλες τα ψαρια ή την εκανες σημερα γιατι δεν τα εβλεπες καλα?

Αντιχλωριο μπορεις να βαλεις και τωρα, την ποσοτητα που χρειαζεται, κατευθειαν στο ενυδρειο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 18-03-14 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-14, 22:09
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
E, για κανε να δουμε που βρισκομαστε? Γενικα θα πρεπει να κανεις μετρησεις που και που, αλλα τωρα που ειναι οι πρωτες μερες, εννοειται καθε μερα 1-2 φορες να μετρας αμμωνια, νιτρωδη.

Με τι μετρας?
-------------------------


Αυτη την αλλαγη ποτε την εκανες? Ειναι αυτη που εκανες η μεγαλη και μετα εβαλες τα ψαρια ή την εκανες σημερα γιατι δεν τα εβλεπες καλα?

Αντιχλωριο μπορεις να βαλεις και τωρα, την ποσοτητα που χρειαζεται, κατευθειαν στο ενυδρειο.
Μετρω με τα υγρα τεστ της API.

Την αλλαγη τη μεγαλη την εκανα χθες το πρωι. Περιμενα να παει στην καταλληλη θερμοκρασια και σημερα το μεσημερι εβαλα τα 3 ψαρακια.
Τωρα κανω μετρησεις και θα σας πω σε λιγο τα αποτελεσματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-14, 22:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κανε και πες μας.

Απο δω και περα, με τα ψαρια, οταν κανεις αλλαγη νερου, το νερο της αλλαγης θα κοιτας να εχει περιπου ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-14, 22:19
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε και πες μας.

Απο δω και περα, με τα ψαρια, οταν κανεις αλλαγη νερου, το νερο της αλλαγης θα κοιτας να εχει περιπου ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.
Αρα πρεπει να παρω δευτερο θερμοστατη και βαρελι.

Παντως δε μπορω να καταλαβ. Πριν απο λιγο ηταν και τα 3 ακινητα στο βυθο. Τωρα ξαφνικα ειναι μια χαρα. Δε μπορω να καταλαβω τι γινεται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-14, 22:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανε μετρησεις, αφου τις εχεις και αν εχεις Αμμωνια-0, ΝΟ2-0 και νιτρικα το πολυ 25, αφησε τα ψαρακια στην ησυχια τους να προσαρμοστουν.

Σταθερη φωτοπεριοδο εχεις με χρονοδιακοπτη?

Δες και αυτο, μπορει να σε βοηθησει να κανεις πιο σωστα για τα ψαρια σου τις αλλαγες νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-14, 22:38
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε μετρησεις, αφου τις εχεις και αν εχεις Αμμωνια-0, ΝΟ2-0 και νιτρικα το πολυ 25, αφησε τα ψαρακια στην ησυχια τους να προσαρμοστουν.

Σταθερη φωτοπεριοδο εχεις με χρονοδιακοπτη?

Δες και αυτο, μπορει να σε βοηθησει να κανεις πιο σωστα για τα ψαρια σου τις αλλαγες νερου.

Δεν εχω χρονοδιακοπτη και ειναι κατι που ηθελα να το ρωτησω. Ποσες ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτο το φως;

Τα αποτελεσματα των τεστ:

αμμωνια 0,25
no2:0
no3:10

Τωρα τα 2 ειναι μια χαρα και το τριτο εχει χωθει σε μια λακουβα στα χαλικια και ειναι ακινητο. Ειναι λογικο αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-14, 22:46
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η αμμωνια παιζει να ειναι και μηδεν, δεν ξεχωριζει τοσο ευκολα το χρωμα στο χαρτακι.
αναβεις τα φωτα του ενυδρειου οποτε θελεις να δεις τα ψαρια? ισως να ειναι και απο αυτο η νωχελικοτητα που εχουν, τα εχεις χαζεψει .

βαλε ενα απλο χρονοδιακοπτη (8 ευρω πρεπει να εχει), θα το εκτιμησουν και τα ψαρια και τα φυτα σου. 8 ωρες συνεχομενης φωτοπεριοδου ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-14, 22:54
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
η αμμωνια παιζει να ειναι και μηδεν, δεν ξεχωριζει τοσο ευκολα το χρωμα στο χαρτακι.
αναβεις τα φωτα του ενυδρειου οποτε θελεις να δεις τα ψαρια? ισως να ειναι και απο αυτο η νωχελικοτητα που εχουν, τα εχεις χαζεψει .

βαλε ενα απλο χρονοδιακοπτη (8 ευρω πρεπει να εχει), θα το εκτιμησουν και τα ψαρια και τα φυτα σου. 8 ωρες συνεχομενης φωτοπεριοδου ειναι μια χαρα.
Οχι βεβαια, απο το μεσημερι που τα εβαλα το εχω ανοιχτο το φως. Αλλα μονο 8 ωρες πρεπει να ειναι ανοιχτο;
Παντως το 3ο συνεχιζει να ειναι ακινητο μεσα στη λακουβα. Κι επισης μερικες φορες και τα αλλα 2 μενουν ακινητα στο βυθο για καποια λεπτα και μετα παλι ξαφνικα κολυμπανε μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-03-14, 23:29
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

Παράθεση:
μετα παλι ξαφνικα κολυμπανε μια χαρα.

μια χαρα? η μηπως εχουν "μαζεμενα" τα πτερυγια τους??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-03-14, 23:34
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα? η μηπως εχουν "μαζεμενα" τα πτερυγια τους??
Δεν τα εχουν μαζεμενα. Κολυμπανε κανονικα. Απλα το ενα μονο κολυμπαει συνεχεια. Το αλλο καθεται ακινητο στο βυθο και καποιες φορες κολυμπαει και το 3ο ειναι στη λακουβα ακινητο...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-03-14, 00:09
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

αν δεν τα πηρες αρωστα αυριο θα συνελθουν...το πιο πιθανο ειναι οτι εχουν ενα ψιλο-σοκ απο την αλλαγη.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-03-14, 00:16
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν τα πηρες αρωστα αυριο θα συνελθουν...το πιο πιθανο ειναι οτι εχουν ενα ψιλο-σοκ απο την αλλαγη.....
Μακαρι φιλε μου, μακαρι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-03-14, 09:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Οταν βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο εκτος απο την προσαρμογη εχουμε
σβηστα τα φωτα και δεν ταιζουμε για να μην στρεσαριθουν.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-03-14, 12:12
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν βαζουμε ψαρια στο ενυδρειο εκτος απο την προσαρμογη εχουμε
σβηστα τα φωτα και δεν ταιζουμε για να μην στρεσαριθουν.
Οκ εκανα λαθος, δεν το ηξερα και μετα απο καμια ωρα ανοιξα το φως του ενυδρειου και τα ταϊσα κιολας. Παντως σημερα ειναι μια χαρα, τα ταϊσα και πριν λιγο και εφαγαν μια χαρα. Μια φορα τη μερα να τα ταϊζω; Ελπιζω να ειναι ολα καλα τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-03-14, 17:55
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλο ειναι να ταιζεις 2-3 φορες τη μερα, οχι απο πολυ καθε φορα, στο περιπου σκεψου ενα μεγαλο καλο ταισμα (αν και ειναι περιεργο γενικα το θεμα ταισματος στο πως το βλεπει ο καθενας το πολυ και το λιγο) δηλαδη να το χωριζεις σε 2-3 δοσεις.

Τις πρωτες μερες, αν συνεχισεις και οντως αυτο που μετρησες δεν ειναι 0 σε αμμωνια αλλα 0.25 κλπ, ταιζε 1-2 φορες απο λιγο, ωστε να μην ανεβει και αλλο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-03-14, 22:47
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να ταιζεις 2-3 φορες τη μερα, οχι απο πολυ καθε φορα, στο περιπου σκεψου ενα μεγαλο καλο ταισμα (αν και ειναι περιεργο γενικα το θεμα ταισματος στο πως το βλεπει ο καθενας το πολυ και το λιγο) δηλαδη να το χωριζεις σε 2-3 δοσεις.

Τις πρωτες μερες, αν συνεχισεις και οντως αυτο που μετρησες δεν ειναι 0 σε αμμωνια αλλα 0.25 κλπ, ταιζε 1-2 φορες απο λιγο, ωστε να μην ανεβει και αλλο.
Μηπως ειναι πολλες οι 3 φορες; Γιατι απο ολους που εχω μιλησει γι'αυτο το θεμα μου εχουν πει 1 με 2 φορες (οχι με πετσοπαδες) κι οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε... Αν ειναι θα τα ταιζω 2 φορες απο λιγο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-03-14, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιους ολους? γιατι ειπαν 1-2 φορες? και γιατι να τα αφηνουμε να πεινανε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-03-14, 00:58
harry86 Ο χρήστης harry86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιους ολους? γιατι ειπαν 1-2 φορες? και γιατι να τα αφηνουμε να πεινανε?
Ολους εννοω γνωστους μου που εχουν ενυδρειο. Ο ενας μου ειπε οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε γιατι κανει καλο στο ανοσοποιητικο τους συστημα.
Εγω σημερα τα ταισα 2 φορες αλλα εδω και ωρα κανουν σαν τρελα, πανε συνεχεια περα δωθε και ειναι κολλημενα στα τζαμια και πανε πανω κατω, μηπως πεινανε;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-03-14, 01:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harry86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολους εννοω γνωστους μου που εχουν ενυδρειο. Ο ενας μου ειπε οτι ειναι καλο να τα αφηνουμε να πεινανε γιατι κανει καλο στο ανοσοποιητικο τους συστημα.
Εγω σημερα τα ταισα 2 φορες αλλα εδω και ωρα κανουν σαν τρελα, πανε συνεχεια περα δωθε και ειναι κολλημενα στα τζαμια και πανε πανω κατω, μηπως πεινανε;
Αυτο πρωτη φορα το ακουω. Αν μπορει να μας δωσει καποιο λινκ που το διαβασε, καποια επιστημονικη πηγη.
Απο οτι εχω διαβασει, το ανοσοποιητικο συστημα το ενισχυει η ελλειψη στρες και η ιδια η καλη υγεια μεσω σωστης διατροφης και βιταμινων.
Πχ αν παρουμε τους ανθρωπους, ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι αρρωστιαρης? ενας καλα και σωστα τρεφομενος ή ενας πεινασμενος, υποσιτισμενος?
Αλλο η σωστη διατροφη κι αλλο η μονιμη πεινα.
-------------------------
Διαβασε αρχικα το 3ο ποστ εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78817
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 20-03-14 στις 01:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
15ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιχθυολόγων - Ελληνικη Αγορα "διακοσμητικων" ψαριων delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 2 11-10-13 23:03
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08830 seconds with 13 queries