Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-06-13, 18:30  
Περί ανέμων και υδάτων (60λιτρων υδάτων)
 
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt
Member
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος 03-06-13, 18:30
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Συνέχεια από εδώ

Καταρχίν να σας πω ότι το ενυδρείο είναι στρωμένο. Διαβάζοντας για τον κύκλο του αζώτου και τα προβλήματα που είχαν ενήλικες στο στρώσιμο και επειδή η συμφωνία είναι ότι το ενυδρείο θα είναι ευθύνη της μικρής -εγώ θα παρεμβαίνω στο βαθμό που μπορώ, προληπτικά για να μη θρηνήσουμε κανένα ψάρι άδικα και να τις δείχνω φυσικά στην αρχή- καταλήξαμε ότι σε πρώτη φάση το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε ένα μεταχειρισμένο, έτοιμο και αν την ενδιαφέρει να δούμε για επόμενο. Οπότε όπως είπα, διάβασμα και εξηγήσεις στην μικρά κυρία.

Για τον pleco γιατί το λέτε? Διάβαζα σε κάποιο post ότι μεγαλώνουν πάρα πολύ και ορισμένες φορές τα τσουγκρίζουν με τα guppies. Ο δικός μας είναι 7cm και από ότι φαίνεται δε δίνει δεκάρα για τα μικρά. Πρώτη φορά που τον είδα να διώχνει guppy ήταν χθες που του είχα βάλει αγγούρι και μια θηλυκιά πήγε να φάει απ' το αγγούρι.

Για το μόλυ το μόνο που ξέρω είναι ότι είχε ταίρι αλλά όπως μου είπε το παλικάρι που μου πούλησε το ενυδρείο μας άφησε χρόνους για αδιευκρίνιστους λόγους. Θέλω να πιστεύω ότι έχει να κάνει με το βραχύβιο των balloons και όχι με κάτι άλλο.

Για φύτεμα το ψάχνω αλλά από ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας σχετικό post, το υπόστρωμα θέλει προετοιμασία κανα δίμηνο, οπότε μάλλον από Σεπτέμβρη, αν θα επανέλθω σε αυτό γιατί -όπως και σε όλα τα υπόλοιπα έχω ποοοολλές ερωτήσεις )

Μετρητές θα αγοράσω μέσα στη βδομάδα. Σαν αντιστάθμισμα προσπαθώ και αλλάζω νερό αρκετά συχνά (κάθε 3 μέρες το 1/4 του ενυδρείου ). Πάντα αποχλωριωμένο και σε θερμοκρασία δωματίου κανα 2ωρο. Θυμάμαι ότι όταν ήμουν εγώ μικρός αποχλωριώναμε σε μπουκάλες πλαστικές του νερού από το προηγούμενο βράδυ, αλλά τώρα μου είπαν ότι είναι οκ ακόμα και να το ρίχνεις κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο...

Πω πω, το πήρα μονότερμα... Συγνώμη για τη λογοδιάρροια.
Εμφανίσεις: 13822
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 25-06-13, 07:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
ΟΚ το stc ρυθμισμένο και έτοιμο.

Με το πέτρωμα θα προσπαθήσω να το προλαβαίνω.

Αλήθεια όταν λείπεις για 1-2 βδομάδες τί κάνεις με όλα αυτά? (σκουπίσματα και αλλαγές νερού βασικά).
Το θεμα ειναι να κανεις κατι, ωστε να μην πετρωνει ο βυθος γενικα. Αυτο νομιζω θα λυθει με καλυτερη κυκλοφορια στο βυθο. Ειτε αυτο θα γινει με το φιλτρο, ειτε με εξτρα κυκλοφορητη (ειναι μικρο το 60αρι για wave maker, εχω ψαξει αρκετα το θεμα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Εννοείς ότι έχεις ρίξει τη θερμοκρασία στο θερμοστάτη και απλά τον έχεις αφήσει πάνω στον stc?

Ο θερμαντηρας δεν θα ανοιξει μονος του, αλλα με εντολη του controller ετσι κι αλλιως.* Για παραδειγμα, η ρυθμιση στον controller ειναι 27 βαθμοι. Αν για καποιο λογο η θερμοκρασια φτασει στους 26,7, ο θερμαντηρας θα ανοιξει. Το ιδιο θα γινεται σε καθε εποχη, με τη διαφορα οτι οριζω διαφορετικη θερμοκρασια στον controller, για να καταλαβαινουν τις εποχες τα ψαρια μου.

*Το θερμαντηρα ειναι καλο να το ρυθμιζει σε υψηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη που θελεις. Για παραδειγμα, το χειμωνα θελεις θερμοκρασια 25 βαθμους. Εγω το θερμαντηρα τον εχω ρυθμισμενο στους 28. Ετσι, η εντολη για να ανοιξει, δινεται απο τον controller και οχι απο τον ιδιο. Ο λογος: αποφευγεις το ενδεχομενο (σπανιοτατο, αλλα εχει συμβει σε μερικους) να κολλησει και να βρασουν τα ψαρια σου, εφοσον ρευμα παιρνει απο τον stc και οχι απο το θερμοστατη του. Δηλαδη, ακομα και να κολλησει καποια στιγμη, θα παψει να παιρνει ρευμα.


[QUOTE-delta66]Ειναι καποιες μερες οταν αλλαζουν που εποχες που μπορει να παιξει πανω απο 0.6 αλλαγη θερμοκρασιας (αλλα οχι πανω απο 1.5 συνηθως στα δικα μου μερη) μεσα στην ημερα.
Εκει θα καιει θερμαντηρας χωρις λογο, για να κραταει στο 0,3 τη διαφορα.

Εδω ειναι το πλεονεκτημα του eliwell που εχει διαφορετικη ρυθμιση θερμοκρασιας στη θερμανση και στην ψυξη. [/QUOTE]

Ναι, αυτο δεν το εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 25-06-13, 12:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια όταν λείπεις για 1-2 βδομάδες τί κάνεις με όλα αυτά? (σκουπίσματα και αλλαγές νερού βασικά).
Για 15 μερες απουσια δεν κανω αλλαγες, ταιζω πολυ λιγοτερο πχ καθε 2-3 μερες (μεχρι 7 μερες δεν ταιζω καθολου).
Ετσι υπαρχουν λιγοτεροι ρυποι και στο βυθο και στο νερο.
Το θεμα ειναι μονο η εξατμιση και η σταθμη του νερου.
Εκει πραττω αναλογα το ενυδρειο.
Πχ αν εχει εξωτερικο φιλτρο και η εισοδος του μπαστουνιου φτανει χαμηλα στο υψος του νερου, δεν φοβαμαι τοσο να μη μεινει εκτος νερου και καει καποιο φιλτρο.
Φροντιζω να ρυθμιζω την μεγαλυτερη ανεκτη θερμοκρασια στην ψυξη, χαμηλωνω σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες (και την επαναφερω σταδιακα), και παρατηρω πριν φυγω ποσα λιτρα εξατμιση εχω την ημερα για να υπολογισω αν φτανει να μη πεσει επικινδυνα η σταθμη του νερου.
Σε αλλες περιπτωσεις η λυση ειναι η αναπληρωση απο καποιον που του εχω δωσει κλειδια και εντολες ή η αυτοματη αναπληρωση (βασικα προτιμω το 2ο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-06-13, 12:09
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θεμα ειναι να κανεις κατι, ωστε να μην πετρωνει ο βυθος γενικα. Αυτο νομιζω θα λυθει με καλυτερη κυκλοφορια στο βυθο. Ειτε αυτο θα γινει με το φιλτρο, ειτε με εξτρα κυκλοφορητη (ειναι μικρο το 60αρι για wave maker, εχω ψαξει αρκετα το θεμα).
Γενικά έχει πολύ καλή κυκλοφορία, τουλάχιστο από θέμα ροής, ειδικά με το 1000άρι το κυκλοφορητάκι, που μεταξύ μας μάλλον είναι τρελή υπερβολή. Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο, ακριβώς μπροστά από το φίλτρο έχει ένα νεκρό σημείο. Ίσως επειδή από αυτή την πλευρά του φίλτρου η είσοδος είναι στο επίπεδο της επιφάνειας του νερού.

¶σχετο αλλά μιας και το θυμήθηκα, διάβαζα προχθές σε μανουάλι της juwel ότι η μεγάλη ροή νερού μέσα από το φίλτρο ρίχνει τις επιδόσεις της βιολογικής φίλτρανσης. Ισχύει ή δεν έπιασα το νόημα? Να γυρίσω στον 280άρη κυκλοφορητή?

Παράθεση:
Ο θερμαντηρας δεν θα ανοιξει μονος του, αλλα με εντολη του controller ετσι κι αλλιως.* Για παραδειγμα, η ρυθμιση στον controller ειναι 27 βαθμοι. Αν για καποιο λογο η θερμοκρασια φτασει στους 26,7, ο θερμαντηρας θα ανοιξει. Το ιδιο θα γινεται σε καθε εποχη, με τη διαφορα οτι οριζω διαφορετικη θερμοκρασια στον controller, για να καταλαβαινουν τις εποχες τα ψαρια μου.
Προσπαθώ ακόμα να χωνέψω την λειτουργία και το ρόλο του controller και το συμπέρασμα στο οποίο έχω καταλήξει και από τα δικά σου τα γραφόμενα και από του Delta66 και από ότι διαβάζω είναι ότι η ιδανική λειτουργία του controller θα ήταν κάθε πρωί που ξυπνάς να βλέπεις τί θερμοκρασία έχει το νερό και αυτή τη θερμοκρασία να τη δίνεις σαν setpoint με 0,3 απόκλιση και εφόσον βέβαια setpoint(+/-)0,3 δεν είναι εκτός του ορίου λειτουργίας. Οπότε και η θερμοκρασία δεν θα έχει μεγάλες διακυμάνσεις και τα ψάρια θα έχουν μια εικόνα της εποχής (αφού σταδιακά θα αυξάνει ή θα μειώνεται η θερμοκρασία).

Παράθεση:
Για 15 μερες απουσια δεν κανω αλλαγες, ταιζω πολυ λιγοτερο πχ καθε 2-3 μερες (μεχρι 7 μερες δεν ταιζω καθολου).
Ετσι υπαρχουν λιγοτεροι ρυποι και στο βυθο και στο νερο.
Ωραίο θέμα πιάσαμε γιατί το concept αυτής της εβδομάδας είναι η ταΐστρα.
Υπάρχουν ταΐστρες που προγραμματίζονται για κάθε 2-3 μέρες? ¶σε να διαβάσω λίγο και θα σας πρήξω μετά...

Παράθεση:
Το θεμα ειναι μονο η εξατμιση και η σταθμη του νερου.
Εκει πραττω αναλογα το ενυδρειο.
Πχ αν εχει εξωτερικο φιλτρο και η εισοδος του μπαστουνιου φτανει χαμηλα στο υψος του νερου, δεν φοβαμαι τοσο να μη μεινει εκτος νερου και καει καποιο φιλτρο.
Φροντιζω να ρυθμιζω την μεγαλυτερη ανεκτη θερμοκρασια στην ψυξη, χαμηλωνω σταδιακα τη φωτοπεριοδο σε 3-4 ωρες (και την επαναφερω σταδιακα), και παρατηρω πριν φυγω ποσα λιτρα εξατμιση εχω την ημερα για να υπολογισω αν φτανει να μη πεσει επικινδυνα η σταθμη του νερου.
Σε αλλες περιπτωσεις η λυση ειναι η αναπληρωση απο καποιον που του εχω δωσει κλειδια και εντολες ή η αυτοματη αναπληρωση (βασικα προτιμω το 2ο).
Την ψύξη υποθέτω ότι το καταλαβαίνω γιατί τη μειώνεις. Για να μην έχεις μεγάλη εξάτμιση? Αλήθεια έχει μεγαλύτερη εξάτμιση από τη χρήση ανεμιστήρα ή από την αύξηση της θερμοκρασίας, για την ίδια πάντα επιφάνεια εξάτμισης?

Τη φωτοπερίοδο γιατί τη μειώνεις?

Τα λίτρα της εξάτμισης τα μετράς με σημάδια στο ύψος της γυάλας?

Για την αυτόματη αναπλήρωση χθες διάβαζα ένα άρθρο για μια κατασκευή και έχω ήδη αρχίσει να το δουλεύω στο μυαλό μου.
-------------------------
Update εβδομάδας. Ήρθαν οι αντικραδασμικές βάσεις, τρυπήθηκε το καπάκι και μεταφέρθηκαν τα ανεμιστήρια στο καπάκι. Τα dust covers περιμένω για να τελειώσουμε από εκεί. Πάντως δουλεύει σούπερ. Να'στε καλά για τις συμβουλές και τις παρουσιάσεις.

Επειδή δεν ήθελα να φάω τα νεύρα του καπακιού για να στερεώσω κανάλι φόρεσα ανακλαστήρα οποίος έκρυψε και στερέωσε τα καλώδια και βοήθησε λίγο και το φωτισμό (καμία σχέση με το διπλασιασμό του φωτισμού που ισχυρίζεται η juwel. Φωτόμετρο δεν έχω αλλά με το μάτι το πολύ να πήρε 20-30%.).

Τα τεστ ακόμα τπτ...

Καθάρισαν με ξύστρα κεραμικής κάτι άλατα στις κόντρες που έδειχναν χάλια.

Φυτεύτηκε limnophila sessiliflora περιμετρικά του φίλτρου για να το κρύψει λίγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 60lt : 30-06-13 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-06-13, 12:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Την ψύξη υποθέτω ότι το καταλαβαίνω γιατί τη μειώνεις. Για να μην έχεις μεγάλη εξάτμιση?
2. Αλήθεια έχει μεγαλύτερη εξάτμιση από τη χρήση ανεμιστήρα ή από την αύξηση της θερμοκρασίας, για την ίδια πάντα επιφάνεια εξάτμισης?
3. Τη φωτοπερίοδο γιατί τη μειώνεις?
4. Τα λίτρα της εξάτμισης τα μετράς με σημάδια στο ύψος της γυάλας?
5. Για την αυτόματη αναπλήρωση χθες διάβαζα ένα άρθρο για μια κατασκευή και έχω ήδη αρχίσει να το δουλεύω στο μυαλό μου.
1. Φυσικα. Εξατμιση ισον Ψυξη.
2. Εξατμιση παντα υπαρχει. Ο ανεμιστηρας προκαλει πολυ περισσοτερη.
3. Γιατι λαμπες και μπαλαστ (αν ειναι στο ενυδρειο) ανεβαουν θερμοκρασια, και γιατι με μειωμενο φως εχουμε χαμηλοτερο μεταβολισμο (σε ψαρια, ισον μικροτερη αναγκη για τροφη, αλλα και φυτα, ισον μικροτερη αναπτυξη, ισον λιγοτερη αναγκη λιπασματων και αποφυγη δημιουργιας αλγης).
4. Τα μετραω οπως μετραω και τα καθαρα λιτρα νερου του ενυδρειου.
πχ ενυδρειο εξωτερικων διασταεων 151(μ)χ51(π)χ66(υ) και παχος τζαμιου 1cm, εχει εσωτερικες διαστασεις 149(μ)χ49(π)χ58 (ας πουμε καθαρο υψος νερου).
Αυτα ειναι 423 λιτρα νερο. (149χ49χ58 :1000 = 423 λιτρα
Αρα ανα 1 εκατοστο υψους εχουμε. (149χ49χ1):1000 = 7.3 λιτρα νερο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν ήθελα να φάω τα νεύρα του καπακιού για να στερεώσω κανάλι φόρεσα ανακλαστήρα οποίος έκρυψε και στερέωσε τα καλώδια
Μαλλον εχεις κουρμπαριστο καπακι?
Αλλιως το καναλι δεν χαλαει τα νευρα.
Να προσεξεις γιατι μαλλον ο ανακλαστηρας, μπορει να χαλασει με τη θερμοκρασια το καλωδιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-06-13 στις 12:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-07-13, 20:33
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.

Η βδομάδα δε ξεκίνησε καλά, σκούπισα τη μικρότερη γκαπίνα μου. Είχε κρυφτεί πίσω από τα limnophila και δε την πήρα χαμπάρι παρά μόνο όταν είχε καταλήξει στο κουβά. Την έβαλα για λίγο στο ενυδρείο αλλά είχε μαζέψει εντελώς το ουριαίο πτερύγιο (δε φαίνονται τα χρώματά της) και κουνιόταν μόνο με τα πλαινά πτερύγια (ακίνητη σχεδόν εντελώς η ουρά). Επειδή φοβήθηκα την έβγαλα και την έχω βάλει σε κουβά με καθαρό νερό (15lt) που το αλλάζω κάθε δυο μέρες. Την τάισα και έφαγε ελάχιστο. Περνάει όλη τη μέρα στην επιφάνεια, ακουμπισμένη στο τοίχωμα του κουβά. Παίζει να είναι κάποιο εσωτερικό οίδημα που με το καιρό θα απορροφηθεί ή είναι καλύτερα να το λήξω να μη την ταλαιπωρώ?

Παράθεση:
Μαλλον εχεις κουρμπαριστο καπακι?
Αλλιως το καναλι δεν χαλαει τα νευρα.
Όχι δεν έχω κουρμπαριστό καπάκι (έτσι τουλάχιστον νομίζω). Είναι το κλασικό των 60 εκ. της Juwel. Όταν λέω νεύρα, εννοώ αυτά που είναι περιμετρικά του πλαισίου στήριξης της ταΐστρας. (αυτά που έχω σημαδέψει στη φωτό)

Παράθεση:
Να προσεξεις γιατι μαλλον ο ανακλαστηρας, μπορει να χαλασει με τη θερμοκρασια το καλωδιο.
Ο ανακλαστήρας από την πίσω πλευρά του, μετά από 6 ωρη λειτουργία μου δείχνει 35οC. Η λάμπα βέβαια από μπροστά και κοντά στο άκρα της δείχνει και 64oC.

Ήρθαν και τρία από τα τεστ (NH3/NH4, NO2, NO3). Ξεκίνησα με αμμωνία, κίτρινο μου βγήκε αλλά όχι το κίτρινο της κάρτας. Βέβαια δεν έχει και καμία σχέση με το 0,25. Ακολούθησα ακριβώς τις οδηγίες όπως τις έγραφε, είχα κουνήσει καλά και τα μπουκάλια πριν ξεκινήσω. Το μόνο που δεν έκανα είναι να κουνήσω μετά τη προσθήκη του πρώτου υγρού όπως κάνει εδώ και κούνησα στο τέλος αρκετά πιο δυνατά το δοκιμαστικό σωλήνα. Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με το χρώμα, ή έχω κάνει πατατιά?
Μέτρησα λίγη ώρα μετά από τάισμα και πριν από αλλαγή νερού (αλλάζω το 25% δυό φορές τη βδομάδα), παίζει κανένα ρόλο? (μέτρησα τότε για να πάρω τη δυσμενέστερη περίπτωση)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover01.jpg
Εμφανίσεις:  930
Μέγεθος:  41,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover02.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  45,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-07-13, 21:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To πιθανοτερο ειναι η γκαπινα να μην τα καταφερει. Ισως να εσπασε και κατι ή να δημιουργηθηκε μεγαλη βλαβη στον οργανισμο της. Αλλα προσωπικα δεν παιρνω ποτε το ρολο του θεου για να αποφασισω ποιος θα ζησει και ποιος οχι. Θα τη φροντιζα κανονικα, μηπως και τα καταφερει.

Τα ματια μας στα υγρα τεστ κανουν λιγο παιχνιδια ωρες ωρες. Καλο ειναι η μετρηση να γινει σε φως ημερας και επισης καλο ειναι, να παρουμε και μια δευτερη γνωμη απο ενα αλλο ατομο που ειναι διπλα μας. ΝΟ2 και ΝΟ3 ποσο μετρας?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-07-13, 01:05
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Συμφωνώ απολύτως και θα έχει κάθε φροντίδα. Ρώτησα, μήπως η συμπεριφορά αυτή σημαίνει ότι έχει πάθει κάτι ανεπανόρθωτο στα σίγουρα...

Η μέτρηση θα επαναληφθεί αύριο μαζί με ΝΟ2 και ΝΟ3 αν καταφέρω να γυρίσω μέρα στο σπίτι. Πάντως για να καταλάβεις περίπου τι γίνεται αυτή είναι η εικόνα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  NH3_NH4.jpg
Εμφανίσεις:  215
Μέγεθος:  41,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-07-13, 06:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για μηδεν φαινεται, αλλα κανε και τα αλλα tests για να δουμε τι γινεται γενικα στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 03-07-13, 19:07
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

H γκαπίνα μας άφησε.

Τελικά η αμμωνία ήταν 0. Νομίζω ότι το αποτέλεσμα για να "διαβαστεί" σωστά, πρέπει να έχει πολύ φως, αλλά έμμεσο. Το πρωί που το κοίταξα χωρίς να χτυπάει στο σαλόνι ο ήλιος ήταν λες και είχα δείγμα για καλιμπράρισμα...

Ήρθαν σήμερα και τα GH/KH, οπότε λείπει μόνο το PHμετρο.

Μέχρι τώρα αποτελέσματα:

ΝΗ3: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 40 ppm
GH: 9º
KH: 8º

Από ότι είδα σε πίνακα με ιδανικές συνθήκες ψαριών, pleco και ramshorn ok αλλά το KH για guppies και molly χαμηλό? Με τα φυτά τί παίζει?
Παρακαλώ όποιον μπορεί για παρατηρήσεις πάνω στις μετρήσεις.

Είχα πάρει σήμερα τηλ. για άμμο ή χαλίκι. Έχει φέρει λέει και άμμο χαλαζιακή κατάλευκη και χαλίκι (1mm-4mm) που δεν επηρεάζει σκληρότητες. Αυτά όμως είναι σε 10κιλα τσουβαλάκια προς 7,5 εουρόπουλα έκαστο. Σε λίγο το flourite θα έρχεται πιο φθηνό... Έχω μπερδευτεί εντελώς με την επιλογή υλικού βυθού. Και το είδος και το χρώμα.
Ισχύει αυτό που διάβαζα ότι ο pleco στο χαλίκι μπορεί να τραυματίσει τα μουστάκια του?
Το λευκό μου αρέσει, αλλά αντανακλά φως και δε ξέρω αν αρέσει στα ψάρια και λερώνει πολύ.
Καμιά πρόταση?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 03-07-13, 20:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για τα corydoras ισχυει αυτο. Καλυτερα να μην υπαρχει αιχμηρη αμμος. Ο pleco ετσι κι αλλιως δεν ειναι καταλληλος για το ενυδρειο σου. Να ξερεις θα σου δημιουργησει προβληματα στο μελλον και παραλληλα εσυ θα του δημιουργησεις ακομα μεγαλυτερα, στο μικρο ενυδρειο.

Οι μετρησεις καλες ειναι απο πλευρας στρωσιματος φιλτρου, αλλα τα νιτρικα σου πολυ υψηλα. Ποσες μερες πριν τη μετρηση εκανες αλλαγη? Πρεπει να αυξησεις τις αλλαγες σου (και να χαρισεις τον pleco )

Τα αλλα ιδανικα θα ηταν υψηλοτερα για τα ζωοτοκα. Για τον pleoco ειναι μια χαρα, αλλα ο pleco δεν ειναι μια χαρα στο ενυδρειο σου .Βαλε καμια ασβεστολιθικη πετρα για αρχη και βλεπεις πως πηγαινει. Διαβασε και εδω μερικους τροπους που μπορουμε να αλλαξουμε τις παραμετρους του νερου.

Με λιγα λογια...ολα καλα. Χαρισε τον pleco
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 03-07-13, 20:18
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω : Χάρισε τον πλέκο!

Πέρα απ την πλάκα...συμφωνώ με τον Θοδωρή, σε όλα!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-07-13, 09:32
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Θα τον δώσω ορέ παλικάρια, αλλά άστον να μεγαλώσει λίγο ακόμα, 7cm πόση στενότητα να βιώνει? Έχω μιλήσει και με πετσοπά που τον παίρνει πίσω. Σκέφτομαι ίσως έναν που να μη μεγαλώνει τόσο.
Είμαι σε φάση πένθους για τη μελλοντική απώλεια αλλά προς το παρόν βιώνω τη πρώτη φάση κατά τους ψυχολόγους. ¶ρνηση, θυμός, ενοχές, κατάθλιψη, αποδοχή, κλπ...
Το βράδυ θα ανεβάσω και φωτό να δείτε ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Εξάλλου από την Κυριακή θα είναι πίσω και η κοράκλα και θα αρχίσει η συζήτηση του στησίματος του ενυδρείου από την αρχή.

Με τα νιτρικά είναι μάλλον πρόβλημα γιατί είχα αλλάξει νερό την παραμονή της μέτρησης. Παίζει να τα ανεβάζει το flourish ή το γεγονός ότι η άμμος με τον καιρό έχει κρατήσει μέσα της οργανικά?

Οι αλλαγές είναι 15λιτρες (25% ενυδρείου) 2 φορές τη βδομάδα (συνήθως κάπου Σ/Κ και όπου στα μέσα της εβδομάδας βρω χρόνο).

Θα επαναλάβω και τα τεστ αύριο. Να δοκιμάσω πριν την αλλαγή ή μετά?

Και να συμπληρώσω: Ξέρω θα χαρίσω τον πλέκο!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-07-13, 10:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τον δώσω ορέ παλικάρια, αλλά άστον να μεγαλώσει λίγο ακόμα, 7cm πόση στενότητα να βιώνει?
Και τα δυο ψαρια ειναι αρσενικα 9-10 μηνων.
Αγοραστηκαν ταυτοχρονα σε πολυ νεαρη ηλικια, ειχαν παρομοια καλη και πλουσια διατροφη με καλης ποιοτητας φρεσκες και ξηρες ροφες και μπηκαν το ενα σε 500 λιτρα και το αλλο σε 150 λιτρα.
Και δεν ειναι καν πλεκο που γινονται τεραστια, αλλα Ancistrus dolichopterus που φτανουν τα 12-14 εκ.




Πιστευω να καταλαβες ποση στενοτητα βιωνουν,
Και οχι μονο απο θεμα ανεσης, αλλα κι υγειας.
(Ο νανισμος γενικως δεν φημιζεται να συμβαδιζει με την καλη υγεια)
Παραδειγμα κι ενας πλεκο σε μικρο ενυδρειο

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-07-13, 19:42
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Πέρα από την πλάκα, ο pleco θα δοθεί ή θα αντικατασταθεί με μικρότερο είδος. Delta είσαι σίγουρος ότι για το μέγεθος δεν ευθύνεται κάποιος άλλος παράγοντας? Ρίξε μια ματιά στα σχόλια του βίντεο. Δυστυχώς οι γνώσεις μου δε μου επιτρέπουν να αξιολογήσω την ακρίβεια της περιγραφής του σχολίου. Πάντως το youtube είναι γεμάτο με τέτοια βίντεο ασυνείδητων που ταλαιπωρούν ψάρια μισού μέτρου σε ενυδρεία ενός μέτρου. Ανεβάζω και τη φωτό του δικού μου. Αν καταφέρω να τον πετύχω και σε λιγότερο ντροπαλή φάση θα ανεβάσω και μια πιο κοντινή φωτό μπας και αναγνωρίσουμε και το είδος.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium2.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  38,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-07-13, 19:47
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Ψάχνοντας για το πρόβλημα των νιτρικών, αλλαγών νερού κλπ κλπ έπεσα πάνω σε αυτό το site που φαίνεται να έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα εργαλεία και για τον υπολογισμό της ιχθυοφόρτισης του ενυδρείου και υπολογισμό συχνότητας αλλαγών νερού σε συνάρτηση με επιπτώσεις στις μετρήσεις και διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-07-13, 19:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το youtube ειναι οντως γεματο με τετοια videos. Αυτο που εχω καταλαβει, ομως, ως μελος σε δυο αγγλοφωνα forums, ειναι οτι ειμαστε πολυ μπροστα σε γνωσεις και επιπεδο.

Το οτι ανεβαζει καποιος ενα video, δεν το κανει ειδικο σιγουρα. Δεν θελει και ιδιαιτερες γνωσεις για να καταλαβεις καποιος οτι δεν χωραει ενα ψαρι 30 εκατοστων σε ενα 100αρι ενυδρειο. Με την ιδια λογικη, θα ζουσαμε σε ασανσερ. Αφου χωραμε, τι θελουμε περισσοτερο χωρο? Λιγο ενδιαφερον για τα πλασματα που φιλοξενουμε χρειαζεται και ειναι ευκολο να αντιληφθει καποιος τι απαιτησεις σε χωρο χρειαζεται το καθε ψαρι.

Γνωμη μου ειναι οτι δεν χρειαζεσαι ουτε αλλο ειδους pleco, οπως σκεφτεσαι. Δεν θα γεμισεις αλγες χωρις τετοια ψαρια, αν εχεις σωστες ρουτινες. Την ιδια αποψη με εσενα ειχα, αλλα τελικα οταν χαρισα τον pleco μου, καταλαβα οτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρειται το πολυ ομορφο αυτο ειδος.


Παράθεση:
Ψάχνοντας για το πρόβλημα των νιτρικών, αλλαγών νερού κλπ κλπ έπεσα πάνω σε αυτό το site που φαίνεται να έχει μερικά πολύ ενδιαφέροντα εργαλεία και για τον υπολογισμό της ιχθυοφόρτισης του ενυδρείου και υπολογισμό συχνότητας αλλαγών νερού σε συνάρτηση με επιπτώσεις στις μετρήσεις και διάφορα ενδιαφέροντα άρθρα.
Υπαρχει και αυτο το site, αν και κανενα δεν θα μπορουσε να αποτυπωσει τις συνθηκες που επικρατουν σε καθε ενυδρειο, κατα τη γνωμη μου. Σε καθε περιπτωση, οι ρουτινες προσδιοριζονται συμφωνα με το αποτελεσμα τους. Αν εχεις υψηλα νιτρικα, πρεπει να κανεις μεγαλυτερες ή πιο συχνες αλλαγες νερου, ή να ταϊζεις λιγοτερο για καποιο διαστημα. Χωρις παρατηρηση, συμπερασμα δεν θα βγαλεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-07-13, 03:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Delta είσαι σίγουρος ότι για το μέγεθος δεν ευθύνεται κάποιος άλλος παράγοντας? Ρίξε μια ματιά στα σχόλια του βίντεο. Δυστυχώς οι γνώσεις μου δε μου επιτρέπουν να αξιολογήσω την ακρίβεια της περιγραφής του σχολίου.....
Οι βασικοι παραγοντες αναπτυξης των ψαριων ειναι η διατροφη και το μεγεθος του ενυδρειου.
Τα βιντεο και οι φωτο δεν αποδεικνυουν οτι το ψαρι μεγαλωσε εκει μεσα.
Αν σου πω οτι το ψαρι μπηκε στο ενυδρειο που ειδες λιγο πριν τραβηχτει το βιντεο??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-07-13, 10:38
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν σου πω οτι το ψαρι μπηκε στο ενυδρειο που ειδες λιγο πριν τραβηχτει το βιντεο??
Θα σου πω κατά το ανέκδοτο, "κι αυτό σωστό". Δεν το γνωρίζω καθόλου, γι'αυτό και το έθιξα, για να ακούσω τις απόψεις σας. Είναι προφανές ότι πολλά από τα βίντεο είναι στημένα.

Σήμερα μέτρησα νιτρικά βρύσης και είναι 0, οπότε ότι παίζεται, παίζεται μέσα στη δεξαμενή. Θα κάνω αυτά που είπαμε, θα κόψω για λίγο τη λίπανση, θα περιορίσω τάισμα και θα ακολουθήσω πρόγραμμα ημερήσιων αλλαγών κατά 25%, οπότε λογικά και βάσει του excel-όφυλλου που λέγαμε χθες περιμένω κάτι τέτοιο:



Το θέμα είναι ότι άντε και τα έριξες τα νιτρικά κοντά στο 10ppm, μετά πως τα διατηρείς εκεί? Και γιατί από την αρχή με τόσο συχνές αλλαγές να είναι τόσο ψηλά?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  nitrate-chart.jpg
Εμφανίσεις:  540
Μέγεθος:  20,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-07-13, 13:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt
Το θέμα είναι ότι άντε και τα έριξες τα νιτρικά κοντά στο 10ppm, μετά πως τα διατηρείς εκεί? Και γιατί από την αρχή με τόσο συχνές αλλαγές να είναι τόσο ψηλά?
Να ξερεις οτι οταν ωριμασει ενα ενυδρειο, οταν πια βρει την ισορροπια του και εσυ τις απαραιτητες ρουτινες, τα πραγματα γινονται πολυ πιο ευκολα. Προϋποθεση, βεβαια, ειναι να ειναι σωστα ολα, οπως οι κατοικοι, ο εξοπλισμος και οι ρουτινες στην ωρα τους. Εκει δεν υπαρχουν πλεον ανισορροπιες και ολα κυλουν μονα τους.

Να σημειωσω οτι φυτα ταχειας αναπτυξης, κανουν το εργο στη διατηρηση των νιτρικων σε επιτρεπτα επιπεδα, πολυ πιο ευκολο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-07-13, 02:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πω κατά το ανέκδοτο, "κι αυτό σωστό". Δεν το γνωρίζω καθόλου, γι'αυτό και το έθιξα, για να ακούσω τις απόψεις σας. Είναι προφανές ότι πολλά από τα βίντεο είναι στημένα.
Ξερεις πολλους πλεκο που αφηνουν το χαλικι σιδερωμενο και με τις τσακισεις του, ενω δεν εχει καμια κρυψωνα το ενυδρειο, οπως ειναι στο βιντεο?
Αναγνωριση του χωρου κανει στο βιντεο.
Οταν κουνησει αυτο το ψαρι την ουρα του για να σκαψει, το χαλικι θα μεταφερθει ολο στη μια μερια (αν δεν το πεταξει απεξω)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Σήμερα μέτρησα νιτρικά βρύσης και είναι 0, οπότε ότι παίζεται, παίζεται μέσα στη δεξαμενή. Θα κάνω αυτά που είπαμε, θα κόψω για λίγο τη λίπανση, θα περιορίσω τάισμα και θα ακολουθήσω πρόγραμμα ημερήσιων αλλαγών κατά 25%, οπότε λογικά και βάσει του excel-όφυλλου που λέγαμε χθες περιμένω κάτι τέτοιο:

Β. Το θέμα είναι ότι άντε και τα έριξες τα νιτρικά κοντά στο 10ppm, μετά πως τα διατηρείς εκεί? Και γιατί από την αρχή με τόσο συχνές αλλαγές να είναι τόσο ψηλά?
Α. 15 αλλαγες? Χαιρετισματα.
Με μικρες αλλαγες πεφτει πολυ αργα η τιμη, αφου καθε φορα που θα βγαζεις νερο θα βγαζεις και απο το πιο φρεσκο που ειχες βαλει στην τελευταια αλλαγη.
Δες κι αυτο και θα καταλαβεις τι εννοω http://www.mchportal.com/fishkeeping...culations.html

Κανε λοιπον πανω απο 25%.
Κανε 50%. Θα πεσει γρηγοροτερα. (δεν σου λεω να κανεις παραπανω γιατι ισως και απο οτι εχω διαβασει καποια πραγματα , ακομα και η αλλαγη της τιμης νιτρικων οταν γινει αποτομα, μπορει να στρεσαρει καποιο ψαρι)

Β. Για να διατηρεις χαμηλα τα νιτρικα πρεπει να ριχνεις τοση τροφη που στην συγκεκριμενη ποσοτητα νερου που διαθετει το ενυδρειο να μη γεμιζει νιτρικα πανω απο 10ppm μεχρι πριν την αλλαγη νερου.
Εχεις τις εξης επιλογες.
1. Ταιζεις λιγοτερο και πεινανε τα ψαρια.
2. Ταιζεις κανονικα και κανεις αλλαγη νερου μολις συμπληρωσεις 10ppm νιτρικα (ακομα κι αν ειναι καθε 12 ωρες και 100%)
3. Αυξανεις την ποσοτητα του νερου, ετσι ωστε οι ρυποι της ιδιας ποσοτητας τροφης να μοιραζονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα νερου και ετσι η διαλυση (σε ppm) να ειναι μικροτερη.
4. Μειωνεις την ποσοτητα ψαριων και ετσι χρειαζεται λιγοτερη ποσοτητα τροφης

Η προσθηκη φυτων ειναι καλη προταση αλλα δεν ειναι πανακεια, γιατι το μονο που κανουν στο νερο ειναι να τραβανε νιτρικα φωσφορικα.
Το νερο ομως που δεν ανανεωνεται, συνεχιζει και εχει προβλημα και ας εχει χαμηλα νιτρικα και φωσφορικα, προβλημα που δεν καταλαβαινεις με τις κοινες μετρησεις ΝΟ3 και PO4.
Θα πρεπει να μετρησεις redox. Αυτη η παραμετρος ειναι η κυριοτερη αφου ολα τα χρησιμα στα ψαρια στοιχεια του νερου, εξαρτωνται απο αυτη την παραμετρο.

Δεν σωνεις λοπον την κατασταση κανωντας ζουγκλα το ενυδρειο.
Οι αλλαγες πρεπει να γινονται με την ιδια συχνοτητα που χρειαζοταν και πριν γινει ζουγκλα.
Ισως και μεγαλυτερη, αφου τα φυτα εκτος απο τα "κακα" νιτρικα και φωσφορικα, απορροφουν και στερουν απο τα ψαρια και χρησιμες ουσιες του νερου.
Αν το ψαξεις θα δεις οτι οι high tech φυτεμενοι, που θελουν τα φυτα να πανε σφαιρα, κανουν μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου για να μην εχουν τα φυτα ελλειψη των απαραιτητων "θρεπτικων". (μερικα απο τα οποία, ειναι απαραιτητα θρεπτικα και για ψαρια).

Οι κοινες μετρησεις λοιπον, ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ.
Με "πατεντες" δεν γινεται το νερο καθαρο και θρεπτικο.
Οπως πχ δεν συγκρινεται ο αερας που αναπνεουμε στο βουνο, με τον αερα που αναπνεουμε αν κλειστουμε σε ενα δωματιο με πατεντα ενα φιλτρο αερα με ενεργο ανθρακα. Για ποσο θα ζησουμε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-07-13 στις 02:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-07-13, 06:59
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Έχω πήξει και δε προλαβαίνω να ποστάρω. Έχω τρεις μέρες που αλλάζω 50%, έχω διαβάσει και αρκετά άρθρα σχετικά με τη συσσώρευση ρύπων στα ενυδρεία και έχετε απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφετε. Μόλις ξεμπερδέψω λίγο θα γράψω αναλυτικά το τι έχει παιχτεί καθώς και συμπεράσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-07-13, 16:38
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό. Επιτέλους ξέπηξα λίγο...
Συγνώμη για την γαϊδουριά αλλά δε προλάβαινα ούτε το όνομά μου...

Παράθεση:
Να ξερεις οτι οταν ωριμασει ενα ενυδρειο, οταν πια βρει την ισορροπια του και εσυ τις απαραιτητες ρουτινες, τα πραγματα γινονται πολυ πιο ευκολα. Προϋποθεση, βεβαια, ειναι να ειναι σωστα ολα, οπως οι κατοικοι, ο εξοπλισμος και οι ρουτινες στην ωρα τους. Εκει δεν υπαρχουν πλεον ανισορροπιες και ολα κυλουν μονα τους.
Αυτό προσπαθώ, να βρω τις ισορροπίες και τις ανισορροπίες, του ενυδρείου , τις δικές μας, γενικώς. Το πρόβλημα είναι ότι δε το βλέπω να ισορροπεί πουθενά. Μετά από 10 μέρες καθημερινών αλλαγών στο 50%, το άφησα 2 μέρες και πήγα σήμερα να μετρήσω νιτρικά και είχε κάπου στο 20 χαλαρά. Δε πιστεύω ότι θα καταφέρω να βρω ποτέ ρουτίνες που να ισορροπούν αυτή την ιστορία.

Παράθεση:
Ξερεις πολλους πλεκο που αφηνουν το χαλικι σιδερωμενο και με τις τσακισεις του, ενω δεν εχει καμια κρυψωνα το ενυδρειο, οπως ειναι στο βιντεο?
Σίγουρα όχι ο δικός μας και ας έχει κρυψώνα... Έβγαλα και φωτό μπας και αναγνωρίσουμε το είδος. Ξέρει κανείς σε ποιο είδος ανήκει?

Παράθεση:
Δες κι αυτο και θα καταλαβεις τι εννοω http://www.mchportal.com/fishkeeping...culations.html
Από τα πιο καλά site του είδους που έχω πετύχει. +1

Παράθεση:
Κανε 50%. Θα πεσει γρηγοροτερα.
Τις έκανα έτσι ακριβώς. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?

Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
1) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
2) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?

Φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο και νομίζω ότι τα limnophila είναι ταχείας ανάπτυξης. Τώρα το γρασιδάκι (eleocharis parvula) δε ξέρω σε ποια κατηγορία συγκαταλέγεται.

Παράθεση:
Εχεις τις εξης επιλογες.
1. Ταιζεις λιγοτερο και πεινανε τα ψαρια.
2. Ταιζεις κανονικα και κανεις αλλαγη νερου μολις συμπληρωσεις 10ppm νιτρικα (ακομα κι αν ειναι καθε 12 ωρες και 100%)
3. Αυξανεις την ποσοτητα του νερου, ετσι ωστε οι ρυποι της ιδιας ποσοτητας τροφης να μοιραζονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα νερου και ετσι η διαλυση (σε ppm) να ειναι μικροτερη.
4. Μειωνεις την ποσοτητα ψαριων και ετσι χρειαζεται λιγοτερη ποσοτητα τροφης
Σίγουρα ένα μέρος της λύσης είναι στο τάισμα. Όταν διάβαζα στην αρχή ότι όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο δυσκολότερες οι ισορροπίες δεν το πίστευα. Τώρα έχω αρχίσει και το πιστεύω. Για να μπορέσω να ελέγξω την ποσότητα ταΐσματος πήρα μια αυτόματη ταΐστρα για να σιγουρευτώ ότι το χεράκι μου και της κοράκλας δεν είναι "βαρύ". Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν βαρύ, τουλάχιστον σε σχέση με την μέγιστη δόση που δίνει η ταΐστρα. Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
Για να αυξηθεί η ποσότητα του νερού φίλε, θα πρέπει πρώτα να μου βρεις ένα καλό δικηγόρο.(Δυστυχώς η δική μου δεν υπέγραψε το προγαμιαίο συμφωνητικό που είχεις ποστάρει)
Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

Αλλάξαμε και τον βυθό και βάλαμε χαλαζιακή μαύρη στο 1mm περίπου. Μια χαρά δείχνει, αν και είχε κάποια προβλήματα στην αρχή. Παρά το βράσιμο και τα περίπου 20 χέρια ξέβγαλμα, εξακολούθησε να βγάζει μια μαυρίλα στην επιφάνεια για 1-2 μέρες, τώρα φαίνεται να έχει ηρεμήσει το σύστημα. Μιας και το θυμήθηκα να πω ότι μαζί με την αλλαγή του βυθού χρησιμοποίησα και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για σιγουριά, το οποίο θεωρητικά θα μείωνε και τα νιτρικά... Είναι μύθος, είναι μύθος το δασύτριχό μου στήθος...
Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.

Τέλος τα guppies δεν λένε να γεννήσουν με τίποτα. Η μία θηλυκιά νομίζω εδώ και ένα μήνα ότι θα εκραγεί, αλλά τίποτα. Πάει πουθενά το μυαλό σας?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco1.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  84,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pleco2.jpg
Εμφανίσεις:  184
Μέγεθος:  45,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  apitests.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  16,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-07-13, 16:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις έκανα έτσι ακριβώς. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?

Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
1) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
υπολογιζε το με βαση τη γραμμη που εχει ο σωληνας καλυτερα.
2) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?
αν μεινει παραπανω μπορει να σκουραινει ναι.μετρας ακριβως στο χρονο που σου λεει στις οδηγιες και θελει πολυ καλο κουνημα το υγρο πριν κανεις τη μετρηση.χτυπημα κανα 5λεπτο.

Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
αυτο προσεξε το,γιατι αν γινει καμια στραβη και λειψεις και σου γεμισει το νερο τροφη θα τρεχεις.μπορεις να χρησιμοποιησεις τροφη σε αλλη μορφη που δεν θα κολλαει τοσο απτη υγρασια.πχ Pellets.

Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

σχετικα ειναι ολα.οσο πιο πολυ ταιζεις τοσο πιο πολυ θα χεζουν


Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.
το φιλτρο να το κοιταξεις.τη βρυση σου την εχεις μετρησει υποθετω ε?
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-07-13, 18:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σίγουρα όχι ο δικός μας και ας έχει κρυψώνα... Έβγαλα και φωτό μπας και αναγνωρίσουμε το είδος. Ξέρει κανείς σε ποιο είδος ανήκει?

2. Το θέμα είναι ότι με τα τεστ της API δε μπορείς να ξέρεις ποτέ που βρίσκεσαι με ακρίβεια. Πάντα έχω την αίσθηση ότι μετράμε στο περίπου. Υπάρχει άραγε κάποιος ψηφιακός μετρητής νιτρικών?
Ερωτήματα στις μετρήσεις νιτρικών της API.
a) Ο σωλήνας στην γραμμή του μετράει 5ml? Τουλάχιστον με τη σύριγγα και μετρώντας τα 5 ml γραμμή με γραμμή (εννοώ χωρίς νερό στη μύτη της σύριγγας) βγαίνω αρκετά πάνω από τη γραμμή του σωλήνα. Κάποιος από τους δύο έχει κάνει πατατιά, αλλά ποιός???
b) Όταν το τεστ νιτρικών μείνει πάνω από 5' συνεχίζει να σκουραίνει ή είναι ιδέα μου. Αν είναι έτσι, πότε πρέπει να μετράμε?


3. Σίγουρα ένα μέρος της λύσης είναι στο τάισμα. Όταν διάβαζα στην αρχή ότι όσο μικρότερο το ενυδρείο τόσο δυσκολότερες οι ισορροπίες δεν το πίστευα. Τώρα έχω αρχίσει και το πιστεύω. Για να μπορέσω να ελέγξω την ποσότητα ταΐσματος πήρα μια αυτόματη ταΐστρα για να σιγουρευτώ ότι το χεράκι μου και της κοράκλας δεν είναι "βαρύ". Τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν βαρύ, τουλάχιστον σε σχέση με την μέγιστη δόση που δίνει η ταΐστρα. Παρόλα αυτά όταν η ταΐστρα μπει στην ελάχιστη δόση και μετά από 3-4 μέρες δεν πέφτει τίποτα μέσα γιατί η τροφή κολλάει από την υγρασία μάλλον. Οπότε αναγκαστικά την γυρνάς στη μέγιστη δόση και η ποσότητα που πέφτει φαίνεται να είναι μια χαρά.
Για να αυξηθεί η ποσότητα του νερού φίλε, θα πρέπει πρώτα να μου βρεις ένα καλό δικηγόρο.(Δυστυχώς η δική μου δεν υπέγραψε το προγαμιαίο συμφωνητικό που είχεις ποστάρει)
Δε ξέρω αλλά πιστεύω ότι με 4 guppies, έναν pleco και 2-3 ramshorn δεν είναι τόσο μεγάλο το φορτίο.

4. Μιας και το θυμήθηκα να πω ότι μαζί με την αλλαγή του βυθού χρησιμοποίησα και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για σιγουριά, το οποίο θεωρητικά θα μείωνε και τα νιτρικά... Είναι μύθος, είναι μύθος το δασύτριχό μου στήθος...

5. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να ρίξω ένα καλό καθάρισμα στο φιλτροκούτι μπας και από εκεί συμβαίνει τίποτα. Απλά επειδή με το που άλλαξα τον βυθό παρουσιάστηκε αμμωνία 0,25 για μια μέρα, θέλω να ηρεμήσουν τα πράγματα και να καθαρίσω το φίλτρο την άλλη εβδομάδα.

6. Τέλος τα guppies δεν λένε να γεννήσουν με τίποτα. Η μία θηλυκιά νομίζω εδώ και ένα μήνα ότι θα εκραγεί, αλλά τίποτα. Πάει πουθενά το μυαλό σας?
1.Δυστυχως ασχημα τα νεα.
Προκειται περι Pterygoplichthys gibbiceps http://www.planetcatfish.com/common/...species_id=148
Φτανει το μεγεθος του πλεκο στο βιντεο που εβαλες (19 ιντσες - 45 εκ)

2. Ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτος σιγουρος για τα αποτελεσματα των τεστ, ιδιως αν γινεται με λαθος τροπο ή τα τεστ εχουν ληξει ή ακομα κι αν αλλαζεις καπακια στα μπουκαλακια κλπ
Τα ηλεκτρονικα ειναι πολυ ακριβα. Αστο.
Διαβασε εδω και βεβαιωσου οτι ακολουθεις τις οδηγιες κλπ
Προσεξε και παραγραφο "Σημαντικη πληροφορια για τα τεστ ΝΟ3"
Οδηγιες χρησεως και σημαντικες πληροφοριες για τα τεστ νερου APi.
Οι αναμονες χρονων πριν τη μετρηση πρεπει να ειναι ακριβεις.
Πιο πριν και μετα τους χρονους αυτους δεν ισχυει η ενδειξη.
Βαζε καλυτερα μεχρι τη γραμμη του δοκιμαστικου σωληνα. Μπορει να κανεις λαθος και στη συριγγα.
Αν η μετρηση που εχεις κανει ειναι ετσι πριν την αλλαγη ρουτινας, τιτε εισαι ΟΚ. Αν ειναι μετα την αλλαγη, ειναι προβλημα.

3. Αλλος ενας που καταλαβαινει hardway τι λεμε για τα λιτρα, ιχθυοφορτωση κλπ.
Τωρα πρεπει να καταλαβεις και οτι δεν πρεπει να αφηνεις νηστικα τα ψαρια ή να υποσιτιζονται για να ειναι καθαρο το νερο.
Το νερο θα το κρατας καθαρο με αλλους τοπους οχι με πεινα
Τα ψαρια πρεπει να ταιζονται καλα συχνα, με φρεσκια τροφη και με ποικιλια.
Περιοδικα, και η νηστεια ειναι χρησιμη. (πχ αν φυγεις κανενα 3ημερο δεν ταιζεις). Γενικοτερα μην ακολουθεις καποιο αυστηρο προγραμμα ταισματος και γινονται νωχελικα τα ψαρια. Οποτε να ναι και οσο ναναι ταιζε. Και κανε και οποτε ναναι νηστεια. Με το ματι πανε αυτα. Βλεπεις τα ψαρια αδυνατισμενα, ταιζε, τα βλεπεις pirelli κανε διαιτα.
Οι τροποι που κραταμε καθαρο το νερο, ειναι γνωστοι (εκτος απο το φιλτρο) κανεις αλλαγες νερου οσο συχνα χρειαζεται για να ειναι καθαρο το νερο απο NO3 και PO4 και να διατηρειται σωστο το ORP.
Μια βοηθεια στην καθαριοτητα, ειναι προφανως και η ελαφρια ιχθυφορτωση.
Πολυ απλο, εφτα νομα σε ενα δωμα, που να ξαπλω να κλεισεις μα.
Για γκαπι (με ελεγχομενες γεννησεις και ιχθυοφορτωση με συχνη αποσυμφορεση του ενυδρειου) κατι γινεται σε 60 λιτρα.
Αλλα 99.9% θα βαρεθεις κι εσυ να τρεχει να δινεις τα μικρα που θα γεμιζουν το ενυδρειο καθε λιγο, και θα αλλαξεις συνθεση.
Ο πλεκο εχει ηδη βγει και δεν το γνωριζεις.

4. Που διαβασες οτι ο ενεργος ανθρακας μειωνει τα νιτρικα??
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=90

5. Το βρωμικο (ελειπης συντηρησης) γεματο οργανικα φιλτρο, μπορει να γινει εστια δημιουργιας νιτρικων. (Οπως και ο βυθος).
Κρατα τα υλικα καθαρα απο σκουπιδι. Ιδιως τα μηχανικα υλικα (που προστατευουν τα βιολογια) πρεπει να καθαριζονται πολυ καλα.
Εγω κανω και το 1/3 (εναλλαξ) των βιολογικων με καυτο νερο, καθε 4-6 μηνες για να καθαριζουν οι ποροι του απο νεκρη βιολογια. (ενας λογος ειναι αυτος, που προτεινουν οι εταιρειες να αντικαθιστουμε τα βιολογια υλικα καθε καμποσο καιρο - φυσικα δεν συμφερει να πουν να τα καθαρισουμε μεχρι να γινουν σαν καινουρια)
Αν ειναι ομως ελαφροπετρα που ειναι τζαμπα πραμα, απλα αλλαζεις μερος της με καινουρια.

6. Το μυαλο μου παει στο οτι εχουν καταλαβει τι παιζεται και προσπαθουν αν σε βοηθησουν με τα νιτρικα και την ιχθυοφορτωση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-07-13, 20:44
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
αυτο προσεξε το,γιατι αν γινει καμια στραβη και λειψεις και σου γεμισει το νερο τροφη θα τρεχεις.μπορεις να χρησιμοποιησεις τροφη σε αλλη μορφη που δεν θα κολλαει τοσο απτη υγρασια.πχ Pellets.
Αν και δε νομίζω ότι ακόμα και με στεγνή τροφή στη φουλ ρύθμιση πέφτει πολύ τροφή ( το βαρύ χέρι που λέγαμε...), παρόλα αυτά σίγουρα θέλει προσοχή και τα pellets πρέπει να τα δοκιμάσω. Καμιά μεταχειρισμένη αεραντλία θα κάνει άραγε δουλειά?

Παράθεση:
το φιλτρο να το κοιταξεις.τη βρυση σου την εχεις μετρησει υποθετω ε?
Πριν κανα μήνα είχα καθαρίσει τα σφουγγάρια και το siporax σε νερό ενυδρείου, όχι όμως σχολαστικά το φιλτροκούτι . Τώρα θέλω να αντικαταστήσω τα σφουγγάρια και να καθαρίσω όσο καλύτερα μπορώ το φιλτροκούτι. Φοβάμαι μην υπάρχει κάτω από το κυκλοφορητάκι κάποιο σημείο "τυφλό" με δύσκολη πρόσβαση από πάνω που δεν το πήρα χαμπάρι και έχει μαζέψει εκεί πράγμα.
Η βρύση είναι από τα πρώτα πράγματα που κοίταξα μόλις είδα τις μετρήσεις των νιτρικών. Ευτυχώς για μας και δυστυχώς για το ενυδρείο ήταν 0.

Παράθεση:
1.Δυστυχως ασχημα τα νεα.
Ουδέν κακό αμιγές καλού. Μάλλον έτσι θα συνειδητοποιήσουμε πιο εύκολα ότι πρέπει να τον δώσουμε. Ήδη το προηγούμενο Σ/Κ συμφωνήσαμε ότι από Σεπτέμβρη θα του βρούμε ένα πιο... ευρύχωρο "σπίτι".

Παράθεση:
2. Ποτε δεν μπορεις να εισαι απολυτος σιγουρος για τα αποτελεσματα των τεστ, ιδιως αν γινεται με λαθος τροπο ή τα τεστ εχουν ληξει ή ακομα κι αν αλλαζεις καπακια στα μπουκαλακια κλπ
Τα τεστ τα είχαμε παραγγείλει απ'έξω. Οπότε μέχρι να έρθουν είχαμε αρκετό καιρό να διαβάσουμε προσεκτικά για το τρόπο χρήσης και μάλιστα συμπτωματικά διαβάζαμε το δικό σου άρθρο. Οπότε όλα έγιναν by the book από την πρώτη μέτρηση (και τα σχετικά με το δεύτερο μπουκάλι των νιτρικών, χτύπημα κλπ.) Όλα τα τεστ λήγουν 2015+ (ήταν από τις πρώτες ερωτήσεις πριν κλείσει η παραγγελία). Τα καπάκια μόλις τελειώνει η μέτρηση και ξεπλένεται ο σωλήνας μπαίνουν στο κουτί τους, οπότε δύσκολα θα μπερδευτούν. Το πρόβλημα είναι η χρωματική ταύτιση με την καρτέλα. Όταν το αποτέλεσμα δεν είναι ακραίο (π.χ. κίτρινο στα νιτρικά ή γαλάζιο στα νιτρώδη) η μπάλα έχει χαθεί. Πολλές φορές τραβάω φωτό και μετά προσπαθώ να βγάλω έτσι άκρη χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Παράθεση:
Βαζε καλυτερα μεχρι τη γραμμη του δοκιμαστικου σωληνα. Μπορει να κανεις λαθος και στη συριγγα.
Αν η μετρηση που εχεις κανει ειναι ετσι πριν την αλλαγη ρουτινας, τιτε εισαι ΟΚ. Αν ειναι μετα την αλλαγη, ειναι προβλημα.
Όλες οι μετρήσεις έγιναν με τη γραμμή του σωλήνα, πλην της τελευταίας. Επειδή είναι πολύ χρονοβόρο να γεμίσεις το σωλήνα μέχρι τη γραμμή απευθείας από το ενυδρείο, χρησιμοποίησα τη σύριγγα για ευκολία και έτσι διαπίστωσα ότι τα 5 ml που μετρούσα δεν ανταποκρίνονταν στη γραμμή.

Παράθεση:
Τα ψαρια πρεπει να ταιζονται καλα συχνα, με φρεσκια τροφη και με ποικιλια.
Μια χαρά ταΐζονται τα ψάρια. Η μια γκαπίνα όπως έλεγα νομίζω ότι θα εκραγεί. Ο Bibendum είναι συλφίδα μπροστά της. Τρώνε και τα χόρτα τους και τα αγγούρια τους και νομίζω ότι είναι μια χαρά. Αλλά δε μου κάνει και λογικό να αλλάζω 30lt καθημερινά σε 60άρι ενυδρείο για να διατηρούνται τα νιτρικά σε λογικά επίπεδα.

Παράθεση:
4. Που διαβασες οτι ο ενεργος ανθρακας μειωνει τα νιτρικα??
Αν δεν κάνω λάθος είχα διαβάσει ότι τα φίλτρα ενεργού άνθρακα κατακρατούν μέρος των υγρών λιπασμάτων και μέρος των νιτρικών. Εκτός και αν αλλά λέει η γιαγιά μου κι άλλα ακούν τ'αυτιά μου. Θα το ψάξω να το ξαναβρώ γιατί ήταν από site εξωτερικού.

Παράθεση:
Κρατα τα υλικα καθαρα απο σκουπιδι. Ιδιως τα μηχανικα υλικα (που προστατευουν τα βιολογια) πρεπει να καθαριζονται πολυ καλα.
Την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα βυθό. Το επόμενο Σ/Κ λέω να αλλάξω σφουγγάρια στο "σάντουιτς" των siporax και μάλλον σκέφτομαι αντί τα μπλε της juwel (1ο μεγάλες τρύπες, 2ο μικρές), να βάλω τα πράσινα.

Κάτι που με προβληματίζει είναι η ροή του νερού από το φίλτρο. Υπάρχει περίπτωση η αυξημένη ροή από το φίλτρο να επηρεάζει την απονιτροποίηση? Τώρα πάνω έχει τον 1000 άρη τον κυκλοφορητή, να δοκιμάσω να βάλω τον 280άρη?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-07-13, 20:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω θα αφηνα τον 1000αρη.η ροη κ η οξυγονωση παιζουν ρολο στην απονιτροποιηση(για την ακριβεια,η ελειψη τους...)αλλα στη δικια σου περιπτωση ετσι κιαλλιως δεν φαινεται να υπαρχει καμια απονιτροποιηση πουθενα.τουλαχιστον οχι σε τετοιο βαθμο που να κανει διαφορα.αυτο ισχυει γενικως κ οχι μονο για σενα βεβαια,η απονιτροποιηση ειναι "δυσκολο" θεμα.τα φυτα θα βοηθουσαν σαυτο αν εχεις,αλλα κ παλι καποιο ποσοστο νιτρικων θα το ειχες.
αν δεν εχεις ομως βαλε οπωσδηποτε φυτα γρηγορης αναπτυξης.

παντως μαλον κατι συμβαινει στο ενυδρειο κ εχεις τοσα νιτρικα.εγω θα κοιταζα κ το βυθο για τυχων προβληματα κ θα μετραγα κ με δευτερο τεστ.

τι αλλαγη εκανες στο βυθο;τον αλλαξες τελειως;

ποσο ακριβως "βαρυ χερι" εχεις;
γιατι αν καθε φορα που ταιζεις ριχνεις μια χουφτα τροφη μεσα δε χρειαζεται να ψαχνουμε αλλου

υ.γ
επειδη ειδα οτι γραφεις πως το ενυδρειο το "επιβλεπει" και παιδι,εχε το νου σου μηπως πεφτει(απο μονη της) παραπανω τροφη οταν λειπεις...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-07-13, 21:29
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν δεν εχεις ομως βαλε οπωσδηποτε φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Έχω 15 ρίζες Limnophila sessiliflora και όλο τον βυθό Eleocharis parvula που τα αραιώνω μπας και γίνουν ποτέ γρασίδι.

Παράθεση:
τι αλλαγη εκανες στο βυθο;τον αλλαξες τελειως;
¶λλαξε όλος το προηγούμενο Σ/Κ.

Παράθεση:
ποσο ακριβως "βαρυ χερι" εχεις;
Δεν μπορώ να σου απαντήσω αντικειμενικά στο ερώτημα, πλην όμως μπορώ να σου πω ότι μέσα σε δύο μήνες έχουμε καταναλώσει μισή συσκευασία Tetra vegetable pro, 1/5 της συσκευασίας Sera flora και το Σ/Κ συνήθως φρέσκα. (όταν λέω συσκευασίες εννοώ τα μικρά κυλινδράκια των 10-15γρ.)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-07-13, 21:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 60lt Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν μπορώ να σου απαντήσω αντικειμενικά στο ερώτημα, πλην όμως μπορώ να σου πω ότι μέσα σε δύο μήνες έχουμε καταναλώσει μισή συσκευασία Tetra vegetable pro, 1/5 της συσκευασίας Sera flora και το Σ/Κ συνήθως φρέσκα. (όταν λέω συσκευασίες εννοώ τα μικρά κυλινδράκια των 10-15γρ.)
μου φαινεται οτι ριχνεις πολυ τροφη.
οταν λες φρεσκα τι εννοεις?λαχανικα?αυτα τα τρωει μονο ο πλεκο.υπαρχει και κατι αλλο?(μπορει να μουχει ξεφυγει κατι σορυ,γιαυτο ρωταω)
-------------------------
ποσα ψαρια εχει μεσα το ενυδρειο τωρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 21-07-13 στις 21:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-07-13, 21:45
Το avatar του χρήστη 60lt
60lt Ο χρήστης 60lt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
μου φαινεται οτι ριχνεις πολυ τροφη.
οταν λες φρεσκα τι εννοεις?λαχανικα?αυτα τα τρωει μονο ο πλεκο.υπαρχει και κατι αλλο?(μπορει να μουχει ξεφυγει κατι σορυ,γιαυτο ρωταω)
Τα guppies και το molly τρελαίνονται για λαχανικά επίσης. Ψιλοκομμένο σπανάκι και μαρουλάκι γίνονται ανάρπαστα. Τα αγγουράκια μπαίνουν ένα για τον pleco και ένα για τα υπόλοιπα, γιατί σκοτώνονταν. Γαρίδες π.χ. δεν τους έχω δώσει ποτέ γιατί πάντα υπάρχει η σκέψη της γαρίδας στη θέση του pleco.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-07-13, 21:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.ποσα ψαρια ειναι ολα μαζι?

μην ξεχνας,οτι το ενυδρειο σου ειναι 60 λιτρα και αυτα οχι καθαρα.
ειναι πολυ ευκολο ενα τετοιο ενυδρειο να ιχθυοφορτωθει υπερβολικα.

αν θες να ταιζεις περισσοτερο και να μην εχεις θεμα νιτρικων(ως ενα βαθμο)θα πρεπει να βαλεις εξωτερικο φιλτρο.(η να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο...)

φυσικα και τοτε ακομα,αν το ταισμα ειναι υπερβολικο παλι θαχεις προβλημα.

αλλα σε ρωταω ποσα ψαρια εχεις μεσα για να δουμε αν δικαιολογουνται τοσα νιτρικα με τη τροφη που εχεις ριξει.

οι πιο πιθανες αιτιες ειναι 4.
1)εχεις πολυ μεγαλο (η μικρο) αριθμο ψαριων
2)ταιζεις υπερβολικα
3)καθε πιθανος συνδιασμος των δυο παραπανω
4)υπαρχει βρωμια ειτε στο φιλτρο ειτε στο βυθο.

προσωπικα εχω την εντυπωση οτι ταιζεις υπερβολικα για τα ψαρια που εχεις,και η περισσοτερη τροφη καταληγει στο βυθο αφαγωτη...
-------------------------
επισης να ξερεις πως τα φρεσκα που ταιζεις ρυπαινουν το νερο περισσοτερο.μην τα αφηνεις για πολλες ωρες μεσα.ενα 3ωρο 4ωρο βαρια ειναι αρκετο.και οτι μενει να το αφαιρεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 21-07-13 στις 21:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια και Οργανισμοί Εσωτερικών Υδάτων της Ελλάδας neos Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 3 09-10-12 12:26
Περί φωτισμού Always_Learning Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 18-02-11 17:07
Περί φωτισμού???? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 22 02-12-09 16:55
Περί του Π.Σ.Φ.Ε. Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 31-07-03 02:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15983 seconds with 14 queries