Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-07-12, 19:02   #1
Αγορά καινούργιο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 28-07-12, 19:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 54ρων λίτρων (είχα την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερο) και θα ήθελα φυσικά να πάρω ένα μεγαλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω δεν αξίζει να έχεις τόσο μικρό.

Έχω βρει λοιπόν το Econoline Set 80cm με χωρητικότητα 112 λίτρα από εδώ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2872 . Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο αν είναι καλό; Εννοώ φίλτρο, θερμάστρα κλπ ή θα χρειαστεί να πάρω έξτρα; Πάντως σαν κόστος πιστεύω είναι πολύ καλά! Τι λέτε;

Επίσης γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο ενυδρείο με μέγιστο μήκος 90εκ και πλάτος 45εκ σε καλή τιμή πάντα; Το περιορίζω λίγο λόγο του χώρου μου...
Εμφανίσεις: 14070
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-12, 19:23
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Δεν βλέπεις και αυτό;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2336
Υπάρχει και σε προσφορά, με αξιόλογο εξοπλισμό, επίσης...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2340
Ή, μπορείς να πάρεις σκέτο το παραπάνω ενυδρείο και σε αυτά τα λίτρα να πάρεις πιο μικρό θερμοστάτη π.χ. Jagger 125-150 (όχι 200 που δίνει και είναι και μεγάλος για αυτά τα λίτρα) και κάποιο άλλο, επίσης καλό εξωτερικό φίλτρο, π.χ. Eheim ή Tetra, που είναι σίγουρα πιο καλή λύση από ένα εσωτερικό.
Θα έχεις σίγουρα καλύτερο εξοπλισμό από την αρχή αλλά και αυξημένο κόστος επίσης...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-12, 19:40
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση! Το φίλτρο του ενυδρείου βλέπω ότι είναι εξωτερικό και νομίζω πως είναι καλό αν κρίνω και από την τιμή του. http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265 Αυτό που με απασχολεί είναι ότι επειδή το ενυδρείο θα το βάλω σε ένα τραπέζι πλάτους 50εκ το ενυδρείο είναι 45εκ. ¶ρα υπάρχει ελάχιστος χώρος πίσω. Το εξωτερικό φίλτρο που μπορεί να μπει; Γίνεται και στα πλάγια;

Φιλικά πάντα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-12, 19:53
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Και στα πλάγια, φυσικά.
Αρκεί να μην είναι μακριά και δεν φτάνουν μετά οι σωλήνες εισόδου-εξόδου στο ενυδρείο. Δίπλα να είναι.
Η τιμή, από μόνη της δεν λέει πάντα την αλήθεια.
Πρέπει να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου 5-6 φορές τουλάχιστον, στην ονομαστική ροή που λένε οι προδιαγραφές του φίλτρου το βλέπεις αυτό, να έχει όσο πιο υψηλό μανομετρικό γίνεται και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.
Μετά βλέπεις και αν έχει και υλικά και δεν τα αγοράζεις έξτρα, για να δεις "πόσο κάνει" το φίλτρο πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γνωμη μου, παρε οσο μεγαλυτερο μπορεις και αντεχεις.
Οσο μεγαλυτερο ενυδρειο εχεις τοσο μικροτερες οι πιθανοτητες για προβληματα, και μεγαλυτερη η ποικιλια ψαριων που μπορεις να διαλεξεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-12, 20:02
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostis-Salonika Εμφάνιση μηνυμάτων
Και στα πλάγια, φυσικά.
Αρκεί να μην είναι μακριά και δεν φτάνουν μετά οι σωλήνες εισόδου-εξόδου στο ενυδρείο. Δίπλα να είναι.
Η τιμή, από μόνη της δεν λέει πάντα την αλήθεια.
Πρέπει να μπορεί να γυρνάει τα λίτρα του ενυδρείου σου 5-6 φορές τουλάχιστον, στην ονομαστική ροή που λένε οι προδιαγραφές του φίλτρου το βλέπεις αυτό, να έχει όσο πιο υψηλό μανομετρικό γίνεται και χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.
Μετά βλέπεις και αν έχει και υλικά και δεν τα αγοράζεις έξτρα, για να δεις "πόσο κάνει" το φίλτρο πραγματικά.
Κατάλαβα. Επειδή δε γνωρίζω και πολλά θα μπορούσες να μου προτείνεις και ένα καλό φίλτρο για να ξέρω που βαδίζω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-12, 20:51
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Δες, για τα λίτρα σου, πολύ καλή λύση είναι αυτό
http://fish.aquaristic.net/Tetratec-...er-EX-600.html ή ακόμη καλύτερα αυτό
http://fish.aquaristic.net/Tetratec-...er-EX-700.html
Εγώ, μετά από συζήτηση στο forum, κατέληξα και περιμένω το 1200, για 200 λτ ενυδρείο.
Πολύ καλή λύση για τα λεφτά τους τα Fluval, 205 ή καλύτερα το 305 για τα λίτρα σου και φυσικά Eheim, πιο ακριβές λύσεις όμως, που θα προτείνουν σίγουρα πολύ συγχομπίστες που τα έχουν χρόνια στα ενυδρεία τους και θα σου πουν πολύ καλά λόγια!
Υπάρχουν βεβαίως και φθηνότερα φίλτρα στην αγορά, κυρίως κινέζικα, που χάνουν όμως συνήθως σε κατάναλωση ρεύματος (σημαντικό στις μέρες μας)
-------------------------
Διάβασε και αυτό να πάρεις και επιπλέον απόψεις, όπως έκανα και εγώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63256

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostis-Salonika : 28-07-12 στις 20:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-12, 23:17
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παιδιά αν έπαιρνα ένα εσωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο μου θα ήταν καλό; Το εξωτερικό είναι καλύτερο από το εσωτερικό και γιατί; (αν είναι). Με προβληματίζει το θέμα χώρου γιατί βλέπω ότι το φίλτρο έχει ύψος 43εκ (!!!) δηλαδή μεγαλύτερο ύψος από το ενυδρείο! Δεν έχω χώρο να το βάλω από κάτω καθόλου. Δίπλα θα ήταν άσχημο και πιστεύω ότι θα ήταν μπέρδεμα με τις "σωλήνες" που μπαίνουν μέσα στο νερό...

Δεν ξέρω, τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-12, 23:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα εσωτερικα φιλτρα (με τα οποια εχω παρει διαζυγειο εδω και χρονια) εχουν ενα σωρο προβληματα, τη μια μπουκωνουν, την αλλη δεν εχουν χωρο, την αλλη ειναι δυσκολα στον καθαρισμο των υλικων τους, δε μπορεις να φτιαξεις τη ροη τους κτλ κτλ κτλ
Αν ειναι οικονομικο το θεμα αυτα που εχω δει απιστευτα καλα και οικονομικα ειαι τα ELITE (δες στο θεμα "φθηνα ενυδρεια" στην κατηγορια των μαγαζιων, απο κει τα εχω παρει) ειναι η "κατωτερη" σειρα της Fluval αλλα προσωπικα αν εξαρεσουμε την εμφανιση τους (ειναι λιγο πιο "κουμουτσες") δεν εχω καταλαβει σε τι υστερουν απο την ακριβοτερη σειρα, συν οτι εχουν πολλα λιτρα για υλικο (εχεις δει πολλα εσωτερικα με 15 λιτρα υλικο?)
Αν παλι ειναι απλα θεμα ομορφιας το high end της fluval ειναι κουκλι με τα ψηφιακα θερμομετρα κι ολα αυτα που εχει πανω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-12, 23:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Συνήθως στα εξωτερικά φίλτρα η εισαγωγή του νερού γίνεται με τη βαρύτητα, οπότε το να το βάλεις δίπλα στο ενυδρείο μπορεί να είναι από απλά επίφοβο έως και αδύνατο. Πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη υψομετρική διαφορά με την κατώτατη επιφάνεια του νερού.

Ο χώρος για υλικά που σου δίνει ένα εξωτερικό δε συγκρίνεται συνήθως με ενός εσωτερικού. Είναι γενικά πιο εύκολη η συντήρηση, διαχωρίζεις πιο εύκολα τους ρόλους των υλικών για καλύτερο αποτέλεσμα και γενικά μπορείς να χρησιμοποιείς διαφορετικά υλικά για κάθε περίσταση.

Όταν μάλιστα το ενυδρείο αρχίζει να περνάει το φράγμα των 100 λίτρων ένα εσωτερικό φίλτρο ίσως δυσκολευτεί να κρατήσει την απαραίτητη βιολογία για τους κατοίκους και αρχίζει να γίνεται πιο δύσκολη και η σωστή κυκλοφορία του νερού.

Πώς είναι το έπιπλό σου; Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-12, 23:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως στα εξωτερικά φίλτρα η εισαγωγή του νερού γίνεται με τη βαρύτητα, οπότε το να το βάλεις δίπλα στο ενυδρείο μπορεί να είναι από απλά επίφοβο έως και αδύνατο. Πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη υψομετρική διαφορά με την κατώτατη επιφάνεια του νερού.

Σε ενα 60ρι ετσι το χω και αν και θεωρητικα δε στεκει, πρακτικα δεν εχω προβλημα στη λειτουργια του.
Το μονο "μανικι" ειναι στον καθαρισμο να ξαναγεμισω τους σωληνες για να παρει μπρος, κατι που δεν εχω στα αλλα ενυδρεια που εχω το φιλτρο κανονικα κατω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-12, 23:49
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παιδιά το ξέρω ότι έχετε δίκιο στο θέμα του φίλτρου. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν εξωτερικά φίλτρα αλλά όταν τα είδα εντυπωσιάστηκα με την ευκολία που παρέχουν! Λόγο χώρου τα λέω όλα αυτά.

Ορίστε και μια φωτογραφία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0002.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  38,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-12, 23:57
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το φίλτρο στο συρτάρι κάτω από το ενυδρείο αλλά στα πλάγια. Σαν μέγεθος το παίρνει άνετα, μόνο που δεν ξέρω αν πειράζει να το έχω ξαπλωμένο... :/ Θα κάνω και μια τρύπα από πίσω για να περάσουν οι σωλήνες.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-12, 23:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ κοιτα, σε παρομοιο χωρο εχω κι εγω ενα ενυδρειο.
Θα εχεις λιγο προβλημα στο ξεκινημα του λογο ελειψης βαρυτητας (θα πρεπει να γεμισει το φιλτρο και οι σωληνες με νερο) αλλα οταν ξεκινησει δε σταματαει.
Βασικα απλα πρεπει να διαλεξεις ενα κοντο μοντελο, οσο πιο κοντο γινεται
αν μπορεις βεβαια να το βαλεις στο συρταρι ακομα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-07-12, 00:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα 60ρι ετσι το χω και αν και θεωρητικα δε στεκει, πρακτικα δεν εχω προβλημα στη λειτουργια του.
Το μονο "μανικι" ειναι στον καθαρισμο να ξαναγεμισω τους σωληνες για να παρει μπρος, κατι που δεν εχω στα αλλα ενυδρεια που εχω το φιλτρο κανονικα κατω
Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που σκέφτηκα είναι να μπει το φίλτρο στο συρτάρι κάτω από το ενυδρείο αλλά στα πλάγια. Σαν μέγεθος το παίρνει άνετα, μόνο που δεν ξέρω αν πειράζει να το έχω ξαπλωμένο... :/ Θα κάνω και μια τρύπα από πίσω για να περάσουν οι σωλήνες.
Στο ντουλάπι αριστερά δε θα ήταν πολύ πιο άνετα; Α και όχι στα πλάγια, μόνο όρθιο!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-07-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λοιπον, αν και η φωτο ισως δε φαινεται πολυ καλα λογο οτι δεν θελω να αναψω φωτα, πιστευω καταλαβαινεις πως το εχω κανει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG195.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  22,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-07-12, 00:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!

Ξεκιναει, ενα σωρω φορες το χω τσεκαρει και εχει τσεκαριστει και με τις διακοπες της ΔΕΗ περυσι... απλα αν αδειασουν οι σωληνες απλα θελει να τους ξαναγεμισεις, καθως και το φιλτρο (γειζω το φιλτρο και το γερνω λιγο να γεμισουν κι οι σωληνες)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-07-12, 00:10
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όμως βρεθεί πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού σε μια διακοπή ρεύματος δεν μπορείς να πάρεις όρκο ότι θα ξαναξεκινήσει!

Στο ντουλάπι αριστερά δε θα ήταν πολύ πιο άνετα; Α και όχι στα πλάγια, μόνο όρθιο!
Στο ντουλάπι αριστερά δε γίνεται. Έχει ράφια μέσα και δε θέλω να το χαλάσω. Το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν στο συρτάρι από κάτω, χωράει άνετα αλλά πρέπει να είναι πλάγια! Γιατί πειράζει να είναι πλάγια; Αφού τον ίδιο κύκλο δεν κάνει (υποθέτω);
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-07-12, 00:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

νομιζω καλυτερα να το βαλεις οπως το δικο μου παρα να το βαλεις πλαγια.
Δεν ειναι τοοοσο δυσκολο το ξεκινημα του. Μετα απλα δουλευει
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-07-12, 00:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκιναει, ενα σωρω φορες το χω τσεκαρει και εχει τσεκαριστει και με τις διακοπες της ΔΕΗ περυσι... απλα αν αδειασουν οι σωληνες απλα θελει να τους ξαναγεμισεις, καθως και το φιλτρο (γειζω το φιλτρο και το γερνω λιγο να γεμισουν κι οι σωληνες)
Βρε μια φορά θα στην κάνει για όλες! Εξάλλου λέω αν η στάθμη πέσει κάτω από το φίλτρο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ντουλάπι αριστερά δε γίνεται. Έχει ράφια μέσα και δε θέλω να το χαλάσω. Το μόνο που μπορούσε να γίνει ήταν στο συρτάρι από κάτω, χωράει άνετα αλλά πρέπει να είναι πλάγια! Γιατί πειράζει να είναι πλάγια; Αφού τον ίδιο κύκλο δεν κάνει (υποθέτω);
Το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι να μαζευτεί αέρας και αν είναι πλάγια δε θα μπορεί να τον διώξει, άρα πάπαλα. Δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος, αλλά ίσως να δημιουργεί πρόβλημα και στο impeller.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-07-12, 00:17
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Δεν είναι θέμα δύσκολο ή όχι, Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά χωρίς προβλήματα. Απ' ότι βλέπω όμως το δικό σου φίλτρο είναι πιο χαμηλό από το ενυδρείο. Μπορείς να μου πεις λίγο τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και πιο φίλτρο έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-07-12, 00:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 33 εκατοστα στηλη νερου και το φιλτρο ειναι 25 εκατοστα υψος.
ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 ειναι το φιλτρο

Παράθεση:
Βρε μια φορά θα στην κάνει για όλες! Εξάλλου λέω αν η στάθμη πέσει κάτω από το φίλτρο.
Αποκλειεται να αφησω να πεσει τοσο χαμηλα η σταθμη για να την κανει
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-07-12 στις 00:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-07-12, 00:35
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλά που βρήκες τόσο μικρό φίλτρο; Εγώ ψάχνω παντού και δε βρίσκω. Λοιπόν το ενυδρείο που λογικά θα πάρω είναι αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2336 άρα πιστεύω ένα φίλτρο γύρω στα 25 εκατοστά θα ήταν καλά όπως εσένα. Τώρα που θα βρω είναι άλλο θέμα. Το συζητάμε και αύριο γιατί κουράστηκα :P Αν μπορείτε βρείτε μου κανένα καλό γιατί δε ξέρω πολλά πολλά.. (ακόμα τουλάχιστον)

Και πάλι σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!

EDIT

Χμμ απ' ότι βλέπω το ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 είναι μέχρι 75 λίτρα. Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-07-12, 01:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων

Χμμ απ' ότι βλέπω το ΕLITE CRYSTAL-FLO 20 είναι μέχρι 75 λίτρα. Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/
κι εχει και χωρο και ροη τριπλασια απο αλλα που λενε οτι ειναι για 200 λιτρα (δεν ξερω τι παιζει με τα λιτρα που γραφουν τα ΕLITE, αλλα σου λεω απλα πως με τα συγκεκριμενα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος παρολο που ο αντιπροσωπος προσπαθει να πουλησει τα fluval. Αν το κανεις βιδες δε θα δεις καποιο ελαττωμα η κατι που να το καθστα κατωτερο, και προπαντων τιποτα που να δειχνει πως ειναι για τα λιτρα που λενε)
btw εγω οπως ειπα σε 60-65 λιτρα το χω (οκ 80ρι λεει αλλα δεν ειναι)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κάτι πιο μεγάλο όπως το ενυδρείο που λέω να πάρω δεν υπάρχει ε; :/
Φυσικα και υπαρχουν, ενα "μοσχαρακι" που εχω της ιδιας μαρκας ειναι για ονομαστικα 600 αλλα εχει 65-70 εκατοστα υψος και διαμετρο μεγαλυτςρη απο ενα 12ρι subwoofer

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 29-07-12 στις 01:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-07-12, 01:21
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

μια φτηνη λυση παντως για ενυδρεια ειναι τα ενυδρεια που παροπλιζουν τα pet shop λογο ανακαινισης,μετακομισης η λουκετου.
εγω πηρα ενα 130 λιτρα με βιολογικο φιλτρο 40¤ σκετο τζαμι και το επενδυσα με πολυ μικρο κοστος.......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7270078.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  70,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-07-12, 06:24
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 54ρων λίτρων (είχα την εντύπωση ότι ήταν μεγαλύτερο) και θα ήθελα φυσικά να πάρω ένα μεγαλύτερο γιατί απ' ότι διαβάζω δεν αξίζει να έχεις τόσο μικρό.

Έχω βρει λοιπόν το Econoline Set 80cm με χωρητικότητα 112 λίτρα από εδώ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2872 . Καταρχήν θα ήθελα να ρωτήσω γνωρίζει κάποιος το συγκεκριμένο ενυδρείο αν είναι καλό; Εννοώ φίλτρο, θερμάστρα κλπ ή θα χρειαστεί να πάρω έξτρα; Πάντως σαν κόστος πιστεύω είναι πολύ καλά! Τι λέτε;

Επίσης γνωρίζετε κάποιο παρόμοιο ενυδρείο με μέγιστο μήκος 90εκ και πλάτος 45εκ σε καλή τιμή πάντα; Το περιορίζω λίγο λόγο του χώρου μου...
Το συγκεκριμενο ενυδρειο το εχω αγορασει απο τον Αμαζονιο με λαμπα
Τ5 24W.Το φιλτρο εχει μονο μαυρο σφουγγαρι το οποιο δεν ειναι ανθρακας,εαν θελεις το κοβεις στην μεση και συμπληρωνεις siporax mini
(πληροφοριακα εγω το εχω αφησει μονο με το σφουγγαρι εξαρταται τι
ιχθυοφορτωση θα εχεις στο ενυδρειο σου).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-07-12, 07:49
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

Μπορεις να κατασκευασεις το ενυδρειο συμφωνα με τις μεγιστες διαστασεις του επιπλου και να κατασκευασεις ένα φιλτρο πλατης στην δεξια πλευρα του οπου εκτος τα υλικα φιλτρανσης θα εχεις καιι τον θερμοστατη
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-12, 10:16
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

καλημέρα. Λοιπόν τελικά θα χρησιμοποιήσω το αριστερό ντουλάπι (θα πρέπει να κάνουμε και μερικές θυσίες). Εγώ προτείνω τα εξής:

Ενυδρείο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2335
Φίλτρο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1254
Θερμοστάτης: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1017

Είναι καλός συνδυασμός λέτε; Προτίμησα τα 96 λίτρα λόγο τιμής. Δε μπορώ να δώσω και μια περιουσία καταλαβαίνεται...
Είναι καλή επιλογή ή να πάω σε κάτι άλλο;

EDIT:

Α επίσης καλό θα ήταν να τα πάρω αυτά (ενυδρείο, φίλτρο, θερμοστάτη) από ένα κατάστημα για λόγους ευκολίας.
Και κάτι πολύ σημαντικό! Το νερό της βρύσης μου έχει 800+ άλατα! Βρίσκομαι σε παραθαλάσσιο μέρος για αυτό. Μήπως θα ήταν καλύτερα να έκανα αργότερα τις αλλαγές νερού με εμφιαλωμένο;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-07-12, 10:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με εμφιαλωμένο σίγουρα όχι. Αν χρειάζεται να μαλακώσεις το νερό το κάνεις εύκολα με μια συσκευή αντίστροφης όσμωσης και ξεμπερδεύεις. Αλλά αυτό θα εξαρτηθεί από τα ψάρια που θα μπουν. Το 800+ είναι TDS; Είναι δική σου μέτρηση;

Απλά να ξέρεις ότι αυτό το φίλτρο παρόλο που θα είναι σκυλί για μια ζωή θα σε παιδέψει γιατί δεν έχει βανάκια, ώστε να κλείνεις τους σωλήνες όταν θες να το ανοίξεις (και είναι ακριβά τα άτιμα), δεν έχει αυτόματο ξεκίνημα, οπότε θα θες ρούφηγμα και θα πρέπει να πάρεις και βιολογικό υλικό, γιατί δεν έχει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-07-12, 10:46
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Επειδή μετακομίσαμε πρόσφατα, ελέγξαμε το νερό της βρύσης στο χημείο και η σκληρότητά του είναι 750 - 800 δηλαδή από 7,5 - 8. Δε ξέρω τι είναι το TDS για να σου πω. Δηλαδή δε πειράζει να βάζω από τη βρύση έτσι;

Όσον αφορά το φίλτρο μπορείς να μου προτείνεις κάποιο καλύτερο; Δε θέλω να έχω προβλήματα.

Ένα από αυτά θα ήταν καλύτερο;

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2328
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2264

Επίσης να πάρω των 96 λίτρων ή των 126; Τι λέτε; Αλλά πάμε για μεγαλύτερο και ακριβότερο φίλτρο με 126l ενυδρείο σωστά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά ενυδρείου και εξοπλισμός fsam Γλυκό νερό - Γενικά 3 05-10-11 01:45
Αγορά ενυδρείου mikeepidio Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-06-10 12:34
αγορά ενυδρείου valantis Γλυκό νερό - Γενικά 21 15-05-09 15:52
Αγορά Ενυδρείου Iann_is Θαλασσινό νερό - Γενικά 40 11-02-08 11:56
Αγορά ενυδρείου... imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 07-10-07 19:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09453 seconds with 14 queries