Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-07-12, 01:39  
Arχαρια.....γενικος......
Sofia_04
Member
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος 15-07-12, 01:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!!!!!!!!

εχω παρει ενα ενυδρειο κ εγω κ εκανα μαλλον το στρωσιμο. το αφησα να δουλεψει μονο του για δυο εβρομαδες κ ηταν πολυ θολο κ πρασινο. ρωτησα στο pet shop γιατι αυτο το χρωμα κ μου ειπανε οτι επειδη δεν ειχα ψαρια μεσα ηταν ετσι... ε.... εβαλα 2 γλυφτες κ 4 neon... ειδα αλλαγη μονο στο οτι εφυγε η θολουρα, το πρασινο χρωμα επιμενει......
κ τωρα ρωτω τι να κανω απο δω κ περα? ποτε θα φυγει το πρασινο χρωμα? κ καθε ποτε αλλαζω νερο?
Εμφανίσεις: 17780
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 19-07-12, 20:56
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

οκ λοιπον
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-07-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει και να χρειαζεται απαραιτητως οξυγονωση

επειδη οι αρχαριοι οξυγονο εννωουν συνθως αεραντλια θελω να συμπληρωσω πως συνηθως δε χρειαζεται κατι τετοιο.
Οξυγονωση γινεται με ελαφρα αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου (οποτε με βαση αυτο -αν διαφωνεις Σπυρο η αν ξερεις πιο ειδικες περιπτωσεις διορθωσε με- καλα τα ειπε ο πετσοπας)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-07-12, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα το ενυδρειο
Δεν υπαρχει στανταρ.
Να το κανω ακραιο το παραδειγμα για να γινει κατανοητο
Αν καποιος βαλει 10 δισκους σε 200 λιτρα και με δυο ανουμπιες περιμενει να εχει αρκετη οξυγονωση απο τα φυτα ή απο την εξοδο του φιλτρου, την πατησε.
Πρεπει να βαλει αεροκουρτινες οχι απλα αεροπετρα.

Στις πιο ελαφρες καταστασεις, παιρνει και πιο ελαφρια μετρα, εως καθολου μετρα οσο ελαφραινει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-07-12, 14:05
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

να κανω μια ερωτιση....... μπορει να ειναι ηλιθια αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....
1...για να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου πρεπει να βλαλω το 50% του νερου ή λιγοτερο?
2....οταν βαλω μεσα νερο βρυσης κ το αντιχλωριο το βαζω κ ριχνω το αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο ή κανω την αναμηξη σε καποιο κουβα?

υποψην εχω ψαρακια μεσα.....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 20-07-12, 14:34
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτιση....... μπορει να ειναι ηλιθια αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....
1...για να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου πρεπει να βλαλω το 50% του νερου ή λιγοτερο?
2....οταν βαλω μεσα νερο βρυσης κ το αντιχλωριο το βαζω κ ριχνω το αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο ή κανω την αναμηξη σε καποιο κουβα?

υποψην εχω ψαρακια μεσα.....
ενα 30% πιστεύω είναι οκ.
οι περισσότεροι χομπιστες κάνουν τη μίξη σε κουβά...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-07-12, 14:37
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

τα ψαρακια μου θα παθουν τοποτα αν κανω την αναμιξη μεσα στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-07-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν κανεις την αναμειξη μεσα στο ενυδρειο θα υπολογισεις τα λιτρα λου του ενυδρειου συνολικα, ομως η αλλαγη ειναι πολυ σοβαρη υποθεση και πρεπει το νερο που αλλαζεις να εχει ολοιδιες συνθηκες με αυτο του ενυδρειου (ειδικα προσεξε τη θερμοκρασια) οποτε παντα προτεινεται να εχουμε προετοιμασια σε βαρελακι η κουβα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-07-12, 14:50
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

κοίτα να δεις κάποιοι δεν βάζουν καν αντιχλωριο...
η σωστή μέθοδος είναι αυτή πάντως :
ίδια θερμοκρασία κουβά-ενυδρείο η ανάλογη ποσότητα αντιχλωριου-νερού κουβά το αφήνεις λίγη ώρα και μέσα στο ενυδρείο σιγά σιγά χωρίς ανατάραξη βυθού..
τώρα...οτι νομίζεις... έχω κάνει και αλλαγή στα πλατυ μου χωρίς προετοιμασία και δεν είχα πρόβλημα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κανεις την αναμειξη μεσα στο ενυδρειο θα υπολογισεις τα λιτρα λου του ενυδρειου συνολικα, ομως η αλλαγη ειναι πολυ σοβαρη υποθεση και πρεπει το νερο που αλλαζεις να εχει ολοιδιες συνθηκες με αυτο του ενυδρειου (ειδικα προσεξε τη θερμοκρασια) οποτε παντα προτεινεται να εχουμε προετοιμασια σε βαρελακι η κουβα
+1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vptheo : 20-07-12 στις 14:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-07-12, 14:55
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ...
θα δοκιμασω κ θα ενημερωσω.......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-07-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μην κανετε αλλαγες χωρις προετοιμασια γιατι θα χαλασετε τη βιολογια των φιλτρων σας, και επι πλεον υπαρχει κινδυνος να καψετε τα βραγχια των ψαριων.
Αν για καποιο λογο δε γινεται να γινει σωστη προετοιμασια ριχτε μεσα στο ενυδρειο την ποσοτητα που αντιστοιχει για ολο το νερο.
Αν για οποιοδηποτε λογο θελετε να κανετε αλλαγη και δεν εχετε αντιχλωριο αφηστε το νερο σε κουβα τουλαχιστο μια μερα να ειναι σιγουρο πως η μεγαλυτερη ποσοτητα του χλωριου εχει εξατμιστει
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-07-12, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια ερωτιση....... μπορει να ειναι ηλιθια αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω....
1...για να κανω αλλαγη νερου στο ενυδρειο μου πρεπει να βλαλω το 50% του νερου ή λιγοτερο?
2....οταν βαλω μεσα νερο βρυσης κ το αντιχλωριο το βαζω κ ριχνω το αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο ή κανω την αναμηξη σε καποιο κουβα?

υποψην εχω ψαρακια μεσα.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρακια μου θα παθουν τοποτα αν κανω την αναμιξη μεσα στο ενυδρειο?
Το ποσοστο αλλαγης ειναι αναλογα τις τιμες νερου κλπ
Μια συνηθη ρουτινα σε ενα νορμαλ ενυδρειο με νορμαλ ιχθυοφρτωση ειναι μια αλλαγη 25-35% καθε 3-15 μερες και μια πιο γενικη ενα 30% καθε εβδομαδα.
Τα βασικα που πρεπει να προσεξεις ειναι
α) να αφησεις να τρεξει νερο να αδειασουν οι σωληνες του δικτυου απο το στασιμο νερο
β) γινει αργα η εισαγωγη του νερου στο ενυδρειο (μεχρι και μιση με μια ωρα)
γ) το νερο πρεπει να ειναι οσο πιο ομοιο σε παραμετρους (θερμοκρασια pH και GH) με του ενυδρειου και φυσικα αποχλωριωμενο.
Κατι διαφορετικο μπορει να φερει μεχρι και αμεσο θανατο απο θερμικο σοκ ή οσμωτικο. Η θερμοκρασια γενικοτερος κανονας (με τις εξαιρεσεις του παντα) να μη πεφτει η θερμοκρασια αποτομα και πανω απο 2-3 βαθμους και να μην ανεβαινει πανω απο 1-2C. To pH να μην πεφτει κατω απο 0.5 βαθμο, ουτε να ανεβαινει πανω απο 1.
Οσο πιο αργα γινεται η μεταβολη τοσο πιο ανωδυνο ειναι και μεγαλωνει το περιθορειο αλλαγης παραμετρου. Για τις αλλαγες νερου κρατα αυτα τα ορια

Αν καποιος εχει ψαρια που ζουν σε νερο με τιμες βρυσης (ph GH) ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, αφου δεν χρειαζεται ειδικη επεξεργασια το νερο (και του ενυδρειου και της αλλαγης)

Το χειμωνα, το μονο που εχει να κανει ειναι να φτιαχνει τη θερμοκρασια ιδια με προθερμανση του.
Μια καλη μεθοδος προετοιμασιας ειναι να εχει βαρελακι (πχ καταλληλο ειναι αυτο για ελιες) ή κουβα αν ειναι πιο μικρο σε μεγθεος το ενυδρειο, και να βαζει το νερο εκει για να ρυθμισει σε σωστη θερμοκρασια με ενα θερμαντικο σωμα (δεν χρειαζεται να ειναι ενυδρειακο γυαλινο κλπ, μπορει να το κανει πολυ γρηγορα και οικονομικα με κοινη αντισταση )
tip: αν καποιος σκεφτεται οτι θα κανει οικονομια βαζωντας πιιο δροσερο νερο, και περιμενει να ζεσταθει μεσα στο ενυδρειο δεν κερδιζει τιποτα.
Το ιδιο ρευμα θα καταναλωθει απο το θερμαντηρα του ενυδρειου.
Απλα θα ταλαιπωρησει τα ψαρια του περισσοτερο.

Αλλη μεθοδος προετοιμασιας θερμοκρασιας, που ομως περιεχει ρισκο, ειναι να μιξαρει με κρυο και θερμοσιφωνου,
Αν το θερμοσιφωνο δεν ειναι σε καλη κατασταση εσωτερικα (παλιο κλπ) μπορει να υπαρξει σοβαρο προβλημα.

Τωρα το καλοκαιρι, αυτο το κανεις πιο ευκολα.
Γεμιζεις το δοχειο με νερο (να εχει τρεξει δροσερο για να μην ανεβει η θερμοκρασια), βαζεις αντιχλωριο και σε λιγα λεπτα ειναι ετοιμο.
Καλο ειναι να μεινει λιγο για να φυγουν τα αερια (διοξειδιο κλπ) και να ισορροπησπουν οι τιμες του, αλλα οχι πολυ και ανεβει η θερμοκρασια απο τη ζεστη.

Μια μεθοδος να ανεβαζεις ευκολα το νερο (αν ειναι βαρυ το δοχειο) ειναι μια αντλια με ρυθμιση ροης (για αργη εισαγωγη του νερου) ή μια αντλια χωρις ρυθμιση και να βαλεις μονη σου ενα πολυ οικονομικο βανακι (απο καταστημα με υδραυλικα) που να εφαρμοζει στην ακρη του λαστιχου.
Αλφαδολαστιχο διαφανες ειναι οικονομικο και καταλληλο για τις αλλαγες.
Να το κρατας εσωτερικα καθαρο και να φροντιζεις μετα την αλλαγη να αδειαζει τελειως απο νερο για να μη μενει και χαλαει μεχρι την επομενη αλλαγη.

Κανωντας αλλαγη απευθειας στο ενυδρειο, χαλας περισσοτερο αντιχλωριο και δυσκολευεσαι να πετυχεις τη σταθεροτητα παραμετρων με την αλλαγη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-07-12, 15:57
vptheo Ο χρήστης vptheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

είπα και εγώ άργησε η on line εγκυκλοπαίδεια του gab!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-07-12, 21:01
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αν το ενυδρειο μου εχει μεσα μεγαλο ποσοστο αμμωνιασ τα ψαρακια μου εχουν αρρωστησει? αν ναι πως θα τα κανω καλα?
-------------------------
ΑΑΑΑΑΑΑΑ κ αλλη μια ερωτιση τα τεστ στα πετσοπ ποσο κοστιζουν?
-------------------------
Ωχ κ αλλη απορια.... .ποια τεστ ειναι καλα τα στικερ ή τα υγρα..... πω πω αποριες κ εγω απορω με μενα.........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofia_04 : 20-07-12 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-07-12, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ενυδρειο μου εχει μεσα μεγαλο ποσοστο αμμωνιασ τα ψαρακια μου εχουν αρρωστησει? αν ναι πως θα τα κανω καλα?
Τα ζωντανα πλασματα δεν πρεπει να ερχονται σε επαφη με αμμωνια.
Αν εχουν βλαφτει -θεωρησε το δεδομενο πως ετσι εγινε- θα μειωθει το προσδοκιμο της ζωης τους, και το μονο που μπορεις να τους προσφερεις ειναι ενα σωστο περιβαλλον απο δω και μπρος. Δε μπορεις να κανεις κατι αλλο, απλα να ελπιζεις να μην εχει προσβληθει καποιο ζωτικο οργανο. (καποιον που εχει 90% εγκαυματα πρωτου βαθμου μπορεις να τον θεραπευσεις?)


Παράθεση:
ΑΑΑΑΑΑΑΑ κ αλλη μια ερωτιση τα τεστ στα πετσοπ ποσο κοστιζουν?
Αν θες να παρεις ολα τα τεστ δοκιμασε καλυτερα απο e-bay.



Αν εχεις αστρωτο ενυδρειο (που μαλλον ετσι ειναι ) βρες ΑΜΕΣΑ μπολι (αυτο δε το πουλανε τα μαγαζια, το μοιραζουμε χερι χερι)


τα στικς ειναι πεταμενα λεφτα, δυστυχως μονο υγρα τεστ (που ειναι πανακριβα αλλα διαρκουν οποτε τελικα ειναι οικονομικοτερα)
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-07-12, 21:27
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ................
-------------------------
Εαν παρω αυτο απο το ebay θα ειναι καλο?
http://www.ebay.com/itm/API-FRESHWAT...item27c94ec23b

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofia_04 : 20-07-12 στις 21:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-07-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πολυ ευστοχα διαλεξες το master set της API , και η τιμουλα του ειναι σουπερ.
Βεβαια θα κανει περιπου μια βδομαδα να ερθει.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-07-12, 21:35
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Δεν με πειραζει αυτο....Τα μωρα μου να ειναι καλα θελω... ο τυποσ απο το πετσοπ θα φαει πολυ ξυλο....οτι νανε μου ειπε....τιποτα για τεστ κ για αμμωνια... βλακεια μου που δεν την εψαξα απο ιντενετ πρωτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-07-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, αυτο βεβαια δε βοηθαει, αλλα αν δεις τι ηλιθιοτητες καναμε ολοι μας στο πρωτο μας ενυδρειο (με την ευγενη χορηγεια συμβουλων των "ειδικων" πετσοπαδων βεβαια) θα βαλεις τα γελια.
Εγω προσωπικα -που ισως σε καποια πραγματα φαινομαι ισως απο τους πολυ αυστηρους και με υψηλα στανταρς- στο πρωτο μου ενυδρειο προκαλεσα κανονκοτατη γεννοκτονια με τις συμβουλες ενος "εμπειρου" παπουλη που εχει πετσοπ αιωνες... (αρα εγγυηση) Τις ιστοριες μπορεις να τις διαβασεις εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63169

Απο κει και περα πρεπει να βρεις μπολι, αλλα εισαι και σε λιγο δυσκολη περιοχη, αλλα δε χανεις τιποτα να βαλεις μια αγγελια μηπως υπαρχει καποιος συγχομπυστας και σου δωσει.
Με το να καταριεσαι τον εμπορα δε βγαζεις τιποτα, απλα κοιτα να φτιαξεις οσο γινεται καλυτερη ποιοτητα ζωης στα ψαρακια σου, και -δυστυχως αυτα πρεπει να λεγονται- να εισαι προετοιμασμενη και για το χειροτερο. (που μακαρι βεβαια να μην συμβει)
-------------------------
οσο εχεις υποψιες αμμωνιας και το ενυδρειο ειναι αστρωτο κανε πολυ τακτικες αλλαγες νερου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 20-07-12 στις 21:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-07-12, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το ενυδρειο μου εχει μεσα μεγαλο ποσοστο αμμωνιασ τα ψαρακια μου εχουν αρρωστησει? αν ναι πως θα τα κανω καλα?
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
Μαζι λεει και για τα νιτρωδη ΝΟ2 που πρεπει να ειναι και αυτα μηδεν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-07-12, 22:35
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

οκ θα κανω οτι μπορω απο δω κ περα....κ να ρςτησω κ κατι αλλο... εχω κ κατι χαπια απο βακτυρια αυτα τα ριχνω οταν κανω αλλαγη στο νερο ή οχι? ευχαριστω παντος για της πληροφοριες...........
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-07-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν κανεις μια αναζητηση θα δεις τις γνωμες ολων μας σχετικα με τα "βακτηρια σε ζουμι"
Προσωπικα πιστευω πως προκειται για placebo που δεν κανει τιποτα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως δε θα προκαλεσουν τιποτα κακο...
Βαλτα... ξερω γω? (οταν καποιος εχει ημικρανιες δε θα πει οχι σε μια ξεματιαστρα, απλα μεσα του ξερει πως δε θα κανει κατι... )
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-07-12, 12:20
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Τελικα μολις γυρισα απο διακοπες.....το ενυδρειο μου ειχε 35 βαθμους (εβραζε!!!) κ εχουν πεθανει 3 ψαρακια μου..... μολις εκανα μια αλλαγη νερου κ καθαρισα το φιλτρο με το νερο του ενυδρειου..... υπαρχει κατι που δεν εκανα???
-------------------------
κ εχει γεμισει ολο το ενυδρειο σαλιγκαρια........τι να τα κανω??????/ δεν μου αρεσουν καθολου................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofia_04 : 21-07-12 στις 12:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 21-07-12, 13:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αμεμιστηρακια για pc.


τα σαλιγκαρακια καλο ειναι να τα συνηθισεις γιατι ειναι πολυ κρισιμος ο ρολος τους για ενα υγειες ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 21-07-12, 13:03
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

εχω βαλει παγωμενα μπουκαλακια νερο κ τα αλλαζω συχνα......
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 21-07-12, 13:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το κανουν μερικοι αλλα ειναι λαθος γιατι μπορει να προκαλεσει αποτομες μεταβολες αρα θερμικο σοκ... (που ειναι θανατηφορο)
Καλυτερα πιστευω με απανωτε αλλαγες νερου (αργες φυσικα) και με καποιον ανεμιστηρα να χτυπαει την επιφανεια του νερου.

βεβαια οταν εχεις 35 βαθμους μιλαμε για emergency κατασταση αλλα και παλι δε μπορουμε να κατεβαζουμε 5 βαθμους σε μια ωρα, πρεπει να γινεται σταδιακοτερα. (ειναι σα να παιρνεις τον τυπο που λεγαμε με τα εγκαυματα και να τον ριχνεις σε πισινα με παγακια)

Αυτη τη στιγμη τι θερμοκρασια εχεις?
Εχεις καποιο ανεμιστηρα να χρησιμοποιησεις με το καπακι ανοιχτο ωστε να πεφτει η θερμοκρασια πιο φυσιολογικα?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 21-07-12, 13:13
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

30 περιπου εχω τωρα. εχω ακριβος απεναντι κλιματιστικο κ δουλευει στον αερα (οχι παγωμενο)... αυτο για το ανεμιστιρακι θα το κανω σημερα κιολας.... αλλα η θερμοκρασια εδω κοντευει στους 40.....θα βοηθεισει?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 21-07-12, 13:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εννωειται, ετσι τη ριχνουμε ολοι.
Οσο πιο μεγαλη θερμοκρασια επικρατει τοσο μεγαλυτερη η εξατμηση οποτε και η πτωση θερμοκρασιας
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 21-07-12, 13:24
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

αχ σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντας........τα βρηκα πολυ δυσκολα......τελικα θελει πολυ δουλεια.....αλλα θα το παλεψω......σε ευχαριστω κ παλι.....
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 21-07-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, δυσκολο δεν ειναι τιποτα αν ειχες ξεκινησει σωστα (αγοραζοντας ενα ενυδρειο, σιγα σιγα τα τεστ, και οσο θα εστρωνε με αμμωνια μεσα σε ενα-εναμισι μηνα να μελετουσες σχετικα με τα ψαρια που θα ηθελες να βαλεις μεσα) αλλα οταν ξεκινας με τις συμβουλες του καθε ηλιθιου πετσοπα φυσικα νοιωθεις σαν πυροσβεστης που τρεχει δεξια κι αριστερα για να προλαβει το κακο (και συνηθως δεν τα καταφερνει κι ολας γιατι η "φωτια" εχει εξελιχθει σε παρα πολλα μετωπα)
Αν θυμασαι απο την αρχη σου ειχα πει πως το καλυτερο ειναι να δωσεις τα ψαρακια πισω σ αυτον που στα φορτωσε, να στρωσεις σιγα σιγα το ενυδρειο σου, και να εκμεταλευτεις το χρονο στρωσιματος για να διαβασεις, αυτο ειναι το καλυτερο.
Απο κει και περα δε μας εχεις πει καποια πολυ σημαντικα πραγματα, οπως τα λιτρα του ενυδρειου σου, αν εχεις ζωντανα φυτα μεσα και ποια, αν εχεις φυτα γρηγορης αναπτυξης (ειναι απαραιτητα για τον περιορισμο των τοξικων ρυπων εστω και μερικως) κτλ δηλαδη μια περιγραφη...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-07-12, 22:32
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

το ενυδρειο μου ειναι 35x40x80.... δεν ξερω ποσα λιτρα ειναι...μαλλον 100 με 110... εχω αληθινα φυτα μεσα.. κ εννοοιτε δεν ξερω ποια ειναι...θα ανεβασω φοτο για να δειτε..... κ τωρα εχει μεσα 2 γλυφτες 2 νεον κ 2 γκαππυ θυληκα......
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1342901882
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1342901882
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....4&d=1342901882

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofia_04 : 21-07-12 στις 22:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε αρχαρια... renaki17 Αρχάριοι γλυκού νερού 43 18-05-12 15:29
Αρχαρια με 300 λιτρα TinaX Αρχάριοι γλυκού νερού 114 29-02-12 14:51
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09108 seconds with 13 queries