Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-09-11, 15:47  
water in
 
Το avatar του χρήστη panos70
panos70
Member
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος 11-09-11, 15:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Παιδια γιατι δεν μπορω να δω μερικα ηδη και τις τιμες στο water nin πρεπει να κανω ενγραφη;
__________________
Εμφανίσεις: 20478
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 12-09-11, 14:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ρε Κωστη εδω θαψαμε ολοκληρη επιχειριση ,στο ονομα του υπαλληλου θα κολλησουμε?

πες το και αυτο να τελειωνουμε



εδω ειναι που κανεις λαθος κατα την γνωμη μου.με το να στρουθοκαμηλιζει καποιος (στην προκειμενη περιπτωση εγω)και να λεει ολα ειναι καλα δε σωνεται καμια επιχειρηση.ουτε εχει αναγκη απο μενα η τα λεφτα μου για να σωθει.το αποδειξανε με τη συμπεριφορα τους.

δε ζητησα απο κανεναν να δεχτει ντε και καλα οτι εχω δικιο.απλα ειπα τη γνωμη μου και τι μου συνεβη.τωρα γιατι αυτο το βλεπετε εσεις λαθος δεν μπορω να το συλλαβω με το μικρο μου μυαλο
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-09-11, 15:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το λες για μενα φανταζομαι?
το λεω για μενα,οχι για σενα
γιατι δεν ξερω αν τοχεις καταλαβει αλλα αυτο μου ζητατε να κανω τοση ωρα.τουλαχιστον εγω ετσι το εκλαμβανω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα και θα δεις για ενα θεμα ,που το ερωτημα του φιλου ειναι εντλως για κατι αλλο,εγιναν 62 ποστ και κοντα στις 1000 εμφανισεις του θεματος,και κατα την δικη μου γνωμη εγινε ενας διασυρμος μιας επιχειρισεις.Αλλα απο οτι μου εδειξαν οι μοντ,αυτη ειναι η πολιτικη εδω,οποτε αρχηγου παροντος πασα αρχη παυσατω
μπορει οντως να ξεφυγαμε λιγο απτη μεση της πρωτης σελιδας και μετα,αλλα εγω το βλεπω σαν εποικοδομητικη συζητηση και δεν ειμαστε και τοοοοσο offtopic μη νομιζεις.και ξαναλεω,οτι σκοπος των απαντησεων μου ητανε η ενημερωση οχι η επιβολη της γνωμης μου.ο καθενας μυαλο εχει,κρινει μονος του ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο συμφωνα με το πως σκεφτεται.
αυτα.σταματαω γιατι δε θα τελειωσει ποτε η συζητηση.τουλαχιστον υπηρξε κινηση στο φορουμ με το θεμαοχι οτι πριν δεν υπηρχε δηλαδη

και για το φιλο παραπανω που λεει οτι τσακωνομαστε,να πω οτι καμια στιγμη δεν αισθανθηκα οτι τσακωνομαι με καποιοναπτη μερια μου, συζηταω
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 12-09-11, 15:36
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Διαβαζοντας τα παραπανω ποστ θα ηθελα να αναφερω 2-3 πραγματα

1)οντως ειναι ενα πολυ οργανωμενο μαγαζι και προτυπο για τα Ελληνικα δεδομενα
2)ειναι συνηθως λιγο πιο ακριβο απο τα υπολοιπα...
3)κανει 50% εκπτωση σε ενυδρεια.... καθε χρονο
4) Εχει απιθανη συλλογη σε φυτα..ισως την καλυτερη στην Ελλαδα

ΑΛΛΑ....
κατα κανονα εχει αδιαφορο εως αγενεστατο προσωπικο εξαιρουνται 2 παιδια (αγορια !!!) και υπευθυνους που δεν παραδεχονται ποτε τα λαθη τους (προσωπικες εμπειριες..τουλαχιστον 3... ΛΑΘΟΣ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΑΝ, ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑΖΑΝ, ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΑΝ...

Για λεφτα πισω ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ενω δια νομου οφειλουν να επιστρεψουν τα λεφτα αν το προιον ειναι ακομα στη συσκευασια του... ή οταν η ταμπελα λεει ps sauloci και τελικα μου δινει ps assorted και αν... !!!

τελος εχω δει ψωφια ψαρια στα ενυδρεια malawi ΚΑΤΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.. φαγωμενα μεχρι την μεση..αρα ωρες εκει μεσα... και επειδη λογο δουλειας παω μονο απογευμα καταλαβαινω οτι τα εχουν δει και στα α@@@@ τους...

Αυτα για το μαγαζι που εχω δωσει πανω απο 8000 ευρω (υπολογισμενα σε αποδειξεις μεχρι περσι).. και επειδη ειναι κοντα μου δυστηχως θα παω και θα ξαναπαω....

Τελος νομιζω οτι ειναι περιτο να αναφερω οτι το χειροτερο μαγαζι στην Αγγλια ειναι 1500 φορες καλυτερο απο το "προτυπο water inn" ....

Αυτα συμβαινουν και θα συμβαινουν στην χωρα μας μεχρι να αποκτησουμε ολοι ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΗ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ....

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 12-09-11, 15:43
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Το κάθε κατάστημα είναι υποχρεωμένο βάση νόμου να επιστρέφει τα χρήματα πίσω στον πελάτη, όταν ο πελάτης έχει λόγο να ζητήσει υπαναχώρηση.

Και όταν ζητάς έναν φθηνό διαχύτη, σου δίνουν έναν που έστω από άγνοια σου λένε λάθος τιμή και ο οποίος έχει 26€/3€ = 8+ φορές περισσότερο από τον φθηνότερο...


Αστικός Κώδικας
Ν. 3043/2002
ΦΕΚ 192Α/21-08-2002
Αρθ. 540

"Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. να μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα. Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή. (Όπως το άρθρο αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν. 3043/2002 ΦΕΚ 192Α/21-08-2002)"


Ένα τηλέφωνο και μια καταγγελία στο υπουργείο Ανάπτυξης στη διεύθυνση εμπορίου και θα δούμε αν το μαγαζί θα επιστρέψει ως οφείλει τα χρήματα.

Καλό είναι να γνωρίζουμε τι δικαιούμαστε και να μην εφαρμόζει το κάθε μαγαζί τους δικούς του νόμους.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-09-11, 15:52
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Πολυ ωραια ,μαθαμε και τον αστικο κωδικα,με μια λεπτομερεια να μας διαφευγει,οτι εδω ειναι Ελλαδα,και οποος απλος πολιτης πειρε πισω τα χρηματα του απο μαγαζι ας το γραψει εδω μεσα.
Παντα το λεω,σε αυτην την χωρα ποτε μα ποτε οι δικηγοροι και οι λογιασταδες δεν θα πεινασουν ποτε
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-09-11, 16:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατα την δικη μου γνωμη εγινε ενας διασυρμος μιας επιχειρισεις.Αλλα απο οτι μου εδειξαν οι μοντ,αυτη ειναι η πολιτικη εδω,οποτε αρχηγου παροντος πασα αρχη παυσατω
εδω να γινει διευκρινηση γιατι μπορει να γινει παρεξηγηση.
ΔΕΝ ειναι πολιτικη του φορουμ ο διασυρμος οποιουδηποτε καταστηματος.
πολιτικη του φορουμ ειναι να κατατιθενται ελευθερα καλες και κακες εμπειριες οσον αφορα καταστηματα ενυδρειακου ενδιαφεροντος.
νομιζω δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει καποιος..εκτος αν δε θελει να καταλαβει.
ακουστηκαν εξισου καλες και κακες εντυπωσεις για το καταστημα..πραγμα λογικο και προσγειωμενο. μονο καλα ή μονο κακα θα ανηκαν στη σφαιρα της φαντασιας ετσι κι αλλιως και δε θα γινοταν πιστευτο απο κανενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-09-11, 16:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω ειναι Ελλαδα,και οποος απλος πολιτης πειρε πισω τα χρηματα του απο μαγαζι ας το γραψει εδω μεσα.
στο καταστημα που δουλευα μεχρι προσφατως και συγκεκριμενα στο σερβις του,εγω τα εκοβα τα πιστωτικα.και σε πληροφορω οτι εκοβα εκατονταδες καθε μερα.και για αλλαγες προιοντος και για επιστροφη χρηματων και για ελατωματικα προιοντα και γιατι ετσι του καπνισε του πελατη να αλλαξει.
οποτε αυτο που λες,απλα δεν στεκει.αυτα τα περι δεν γινονται επιστροφες κλπ ειναι ελληνικες πατεντες.επειδη εμενα στην αγγλια 8 χρονια εχω να σου πω οτι εκει ετσι και σου πουνε σε καταστημα αυτα που λες,τους κοβεις τον κ**ο!
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 12-09-11, 16:40
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω να γινει διευκρινηση γιατι μπορει να γινει παρεξηγηση.
ΔΕΝ ειναι πολιτικη του φορουμ ο διασυρμος οποιουδηποτε καταστηματος.
πολιτικη του φορουμ ειναι να κατατιθενται ελευθερα καλες και κακες εμπειριες οσον αφορα καταστηματα ενυδρειακου ενδιαφεροντος.
νομιζω δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβει καποιος..εκτος αν δε θελει να καταλαβει.
ακουστηκαν εξισου καλες και κακες εντυπωσεις για το καταστημα..πραγμα λογικο και προσγειωμενο. μονο καλα ή μονο κακα θα ανηκαν στη σφαιρα της φαντασιας ετσι κι αλλιως και δε θα γινοταν πιστευτο απο κανενα.
Να διευκρινισω και εγω,πραγματι ετσι οπως το εγραψα,ετσι ακουγετε,αλλα επιμενω οτι η ουσια ειναι οτι.Ενας φιλος ανοιξε ενα θεμα για να ρωτησει κατι συγκεκριμενο,δηλ. αν πρεπει να κανει εγραφει για να δει τις τιμες ,και εξελυχθηκε σε ενα βαρυ κατηγορω μονο γιαυτο το μαγαζι ,με την ανοχη του φορουμ.Εδω διαφωνω εγω,για τους λογους που προανεφερα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο καταστημα που δουλευα μεχρι προσφατως και συγκεκριμενα στο σερβις του,εγω τα εκοβα τα πιστωτικα.και σε πληροφορω οτι εκοβα εκατονταδες καθε μερα.και για αλλαγες προιοντος και για επιστροφη χρηματων και για ελατωματικα προιοντα και γιατι ετσι του καπνισε του πελατη να αλλαξει.
οποτε αυτο που λες,απλα δεν στεκει.αυτα τα περι δεν γινονται επιστροφες κλπ ειναι ελληνικες πατεντες.επειδη εμενα στην αγγλια 8 χρονια εχω να σου πω οτι εκει ετσι και σου πουνε σε καταστημα αυτα που λες,τους κοβεις τον κ**ο!
Καλα η δικη σου μαρτυρια δεν μετραει,γιατι σε αυτο το θεμα ειμαστε αντιδικοι,μια που μαθαμε και τον αστικο κωδικα

Εγω μιλησα μονο για την επιστροφη χρηματων,και οχι για αλλαγη.
Ειπες αυτο που ειπ[α αθελα σουγια την Αγγλια,εδω ειναι Ελλαδα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 12-09-11, 16:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να διευκρινισω και εγω,πραγματι ετσι οπως το εγραψα,ετσι ακουγετε,αλλα επιμενω οτι η ουσια ειναι οτι.Ενας φιλος ανοιξε ενα θεμα για να ρωτησει κατι συγκεκριμενο,δηλ. αν πρεπει να κανει εγραφει για να δει τις τιμες ,και εξελυχθηκε σε ενα βαρυ κατηγορω μονο γιαυτο το μαγαζι ,με την ανοχη του φορουμ.Εδω διαφωνω εγω,για τους λογους που προανεφερα.
η "ανοχη" του φορουμ οφειλεται στο γεγονος οτι σε παρα πολλα θεματα..απο αλλου ξεκινα η συζητηση και αλλου καταληγει. αυτος δεν ειναι λογος για να τη σταματησουμε. οπως λοιπον δε σταματαμε - κλειδωνουμε και αλλα θεματα (στα οποια δεν καταπατωνται βεβαια οι κανονισμοι του φορουμ)..ετσι δε σταματα-κλειδωνεται και το θεμα αυτο.
δεν πολεμαμε κανενα καταστημα...αλλα και δεν προστατευουμε κανενα καταστημα. τα μελη οσο σεβονται τους κανονισμους ειναι ελευθερα να γραφουν τις εμπειριες τους ή και να προχωρουν και περα απο το θεμα. απαντηση δοθηκε στην αρχικη ερωτηση..και απλα η συζητηση επεκταθηκε παρεταιρω.
σε αλλα ποστ κατηγορουνται αλλα καταστηματα...ενω σε πολλα τονιζονται θετικα των καταστηματων και υπαρχουν ευχαριστηρια. μελη τα εχουν γραψει ολα αυτα και το φορουμ δειχνει την ιδια "ανοχη" σε ολα.
σε αυτο το φορουμ μπορεις να εισαι σιγουρος για τα παραπανω. δεν πολεμαμε αλλα και δεν υπερασπιζομαστε κανενα καταστημα σαν GAB. απο εκει και περα το καθε μελος ομως μπορει να εχει οποια γνωμη θελει για το καθενα συμφωνα με τον τροπο που το αντιμετωπισαν και να την καταγραφει αν το επιθυμει.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 13-09-11 στις 15:25
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 12-09-11, 17:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλα η δικη σου μαρτυρια δεν μετραει,γιατι σε αυτο το θεμα ειμαστε αντιδικοι,μια που μαθαμε και τον αστικο κωδικα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω μιλησα μονο για την επιστροφη χρηματων,και οχι για αλλαγη.
Ειπες αυτο που ειπ[α αθελα σουγια την Αγγλια,εδω ειναι Ελλαδα
ετσι ειναι φιλε μου,αλλα και ο καθενας (κιεγω μεσα ειμαι)βλεπει αυτο που θελει να δει
θα σταματησω γιατι τοχουμε εξαντλησει το θεμα νομιζω και κουραζουμε και τους mod να απαντανε τουλαχιστον συμφωνουμε στο οτι διαφωνουμε
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-09-11, 17:22
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραια ,μαθαμε και τον αστικο κωδικα,με μια λεπτομερεια να μας διαφευγει,οτι εδω ειναι Ελλαδα,και οποος απλος πολιτης πειρε πισω τα χρηματα του απο μαγαζι ας το γραψει εδω μεσα.
Παντα το λεω,σε αυτην την χωρα ποτε μα ποτε οι δικηγοροι και οι λογιασταδες δεν θα πεινασουν ποτε

Σήμερα αγόρασα κάτι και μόλις ήρθα σπίτι είδα ότι δε μου έκανε.
Το πήγα πίσω λοιπόν στο μαγαζί και ενώ είχα πληρώσει με πιστωτική και ήταν δικό μου το λάθος (μόνος μου διάλεξα λάθος τύπο) πήραν πίσω το προιόν (αφού το έλενξαν) και μου γύρισαν μετρητά.

Α, ξέσασα μια λεπτομέρεια: εδώ είναι Ελλάδα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-09-11, 17:32
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα αγόρασα κάτι και μόλις ήρθα σπίτι είδα ότι δε μου έκανε.
Το πήγα πίσω λοιπόν στο μαγαζί και ενώ είχα πληρώσει με πιστωτική και ήταν δικό μου το λάθος (μόνος μου διάλεξα λάθος τύπο) πήραν πίσω το προιόν (αφού το έλενξαν) και μου γύρισαν μετρητά.

Α, ξέσασα μια λεπτομέρεια: εδώ είναι Ελλάδα.
Φιλε μου μην επιμενεις,εσυ μπορει να εισαι δικιγορος,αλλα η πιατσα εχει δικους της κανονες.

1)Οποιαδηποτε συναλλαγη με πιστωτικη καρτα μπορει να ακυρωθει,οποτε το επιχειρημα σου δεν συγκρινετε με αυτο που λεω εγω για μετρητα.
2)πως δηλ.σου επεστρεψε οικειοθελως σε μετρητα,αφου αυτος θα πληρωσει και απο την τσεπι του το ΦΠΑ?
Σιγουρα θα του ειπες στο γλωσσαριο σας καποιες κουβεντουλες και τον κατατρομαξες τον ανθρωπο και σου εδωσε και απο την τσεπι του ο φουκαρας
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-09-11, 18:08
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν του είπα απολύτως τίποτα, το έκανε μόνος του.

Δεν μπήκα να απαιτήσω αλλαγή και ούτε θα απαιτούσα γιατί έφταιγα εγώ, άρα δεν ήταν υποχρεωμένος να την κάνει.

Ρώτησα αν γίνεται και ο άνθρωπος ήταν επαγγελματίας.

Για αυτό με κέρδισε σα πελάτη (για τις επόμενες αγορές).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-09-11, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επειδη το καταστημα σιγουρα ενδιαφερεται για την κοινη γνωμη και σιγουρα ενημερωνεται για την εξελιξη του θεματος στο φορουμ θα απευθυνθω δημοσια απευθειας στο καταστημα.

Αγαπητο Water Inn
Επειδη πιστευω οτι το καταστημα σας ηταν απο τα πιο αξιολογα καταστηματα επιθυμω να παραμεινει ετσι.
Εχω αγορασει απο εσας ολα τα ενυδρεια μου και πολυ απο τον εξοπλισμο μου γενικα.
Οντως εχετε πιο τσουχτερες τιμες σε αρκετα προιοντα, αλλα με σωστη ερευνα αγορας και εκμεταλλευομενος τις προσφορες σας, εχω προμηθευτει εξοπλισμο που συνολικα θα μου κοστιζε τα διπλα χρηματα.

Στο θεμα της ποιοτητας των ζωντανων σας εχω αμφιβολιες, αφου εχω παρει ζωντανα που βγηκανε πολυ καλα, αλλά και άλλα που βγηκαν πολυ κακα και εχω βγαλει το συμπερασμα οτι ηταν απο λαθος του καταστηματος αφου τα ψαρια που πουληθηκαν αμεσως μετα την εισαγωγη τους απο την παραγγελία εζησαν, ενω οσα εμειναν στο καταστημα για περισσοτερες μερες δεν αντεξαν ουτε εβδομαδα στο ενυδρειο μου.
Ηταν και δικο μου λαθος αφου ειδα την ασχημη κατασταση τους πριν τα παρω, αλλα ειχα δωσει ηδη προκαταβολη το 50% και δεν ηθελα να μπλεξω με διαδικαστικα.

Στο θεμα των εγγυησεων ειμαι παλι διχασμενος, αφου δυο φορες που χρειαστηκε να τη χρησιμοποιησω, τη μια φορα με εξυπηρετησατε αμεσα, την αλλη ομως επρεπε να επιμεινω πολυ και να χρησιμοποιησω τις τεχνικες μου γνωσεις για να σας πεισω οτι γνωριζω τι φταιει για τη βλαβη και να ικανοποιηθει το αιτημα μου.

Στο θεμα της τηλεφωνικης ενημερωσης συμφωνω με τους προηγουμενους.
Ηδη εχω αραιωσει τις επισκεψεις μου, γιατι εκανα αρκετες φορες ταξιδι μεχρι την Κηφισιά χωρις να βρω αυτο που με ειχαν διαβεβαιωσει οτι ηταν διαθεσιμο ή γιατι το ζωντανο που ηθελα να αγορασω, του ειχε δωθει λαθος ονομα και τελικα ηταν αλλο ψαρι ή γιατι δεν ειχαν συνεννοηθει σωστα μεταξυ τους οι υπαλληλοι της αποθηκης και της εξυπηρετησης πελατων, με αποτελεσμα να υπαρχει διαθεσιμο ενυδρειο αλλα να ειναι σπασμενο και να ανακαλυπτεται το προβλημα μετα το "ταξιδι" μου.

Επισης τωρα τελευταια δεν υπαρχει ικανοποιητικη διαθεσιμοτητα προιοντων, αλλα το δικαιολογω λογω της κρισης.

Πιστευω οτι με λιγο καλυτερη διαχειρηση, εκπαιδευση του προσωπικου για σωστη ενημερωση, σωστη συννενοηση μεταξυ του προσωπικου, καλυτερη διατηρηση των ζωντανων στις δεξαμενες σας και καλη διαθεση απεναντι στον πελατη θα γινουν ολα καλυτερα.

Για το θεμα των οδηγιων στο στησιμο νεου (ή και παλιου) ενυδρειου, ειτε απο υπαλληλους ειτε σε βιντεο απο τον διεθυντη του τμηματος, δεν εχω απαιτησεις, αφου οφειλω να ειμαι μονο εγω υπευθυνος για τη σωστη μελετη του θεματος.

Εις το επανειδειν.

Σπυρος Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-09-11, 18:22
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν του είπα απολύτως τίποτα, το έκανε μόνος του.

Δεν μπήκα να απαιτήσω αλλαγή και ούτε θα απαιτούσα γιατί έφταιγα εγώ, άρα δεν ήταν υποχρεωμένος να την κάνει.

Ρώτησα αν γίνεται και ο άνθρωπος ήταν επαγγελματίας.

Για αυτό με κέρδισε σα πελάτη (για τις επόμενες αγορές).
Οπως ξερεις καλα ,καθε κανονας εχει και τις εξερεσεις του.
Κατα κανονα ομως λεφτα δεν επιστρεφονται.Γιατι απο αυτην την επιστροφη το καταστημα επαθε ζημια στο ποσοστο του φπα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-09-11, 18:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε συναλλαγες με καταστημα του εξωτερικου (Ε.Ε), μου εχει επιστραφει ποσο (μαλιστα πανω απο 1000 ευρω) λογω αγορας ελλατωματικου προιοντος.
Ηταν γραμμενο ηδη στους ορους συναλλαγης οτι γινεται.
Μαλιστα υπηρχε και ορος οτι αν δεν ειμαι ικανοποιημενος απο το προιον (ακομα και χωρις να εχει καποιο προβλημα) μπορω να ζητησω τα χρηματα μου πισω μεσα σε ενα μηνα και να επιστρεψω πισω το προιον.
Στην αγορα ειχε κανονικα φπα για ελληνικο κρατος.
Φαινεται υπαρχει τροπος να μη χανει το καταστημα τα χρηματα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-09-11, 18:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ξερεις καλα ,καθε κανονας εχει και τις εξερεσεις του.
Κατα κανονα ομως λεφτα δεν επιστρεφονται.Γιατι απο αυτην την επιστροφη το καταστημα επαθε ζημια στο ποσοστο του φπα.

ρε κιχλιδατε,δεν παιζεσαι!αμα ερθεις αθηνα ελα αποδω για καφε κερναω!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-09-11, 19:08
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

πε παιδια το παληκαρι ακουσε για water-inn
και σας ρωταει.......
αν ξερετε καλυτερα μαγαζια στην Αθηνα πειτε μας και μας οι πιο ψαγμενοι
ανοιξα ενα θεμα για αυτα τα καταστηματα και κανεις δε μου απαντησε...........
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-09-11, 19:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
πε παιδια το παληκαρι ακουσε για water-inn
και σας ρωταει.......
αν ξερετε καλυτερα μαγαζια στην Αθηνα πειτε μας και μας οι πιο ψαγμενοι
ανοιξα ενα θεμα για αυτα τα καταστηματα και κανεις δε μου απαντησε...........
Εσύ Μονομάχε που και τι ρώτησες και δεν πήρες απάντηση?
Ο φίλος για το WI άκουσε όλες τις απόψεις
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-09-11, 19:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-09-11, 19:57
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ξερεις καλα ,καθε κανονας εχει και τις εξερεσεις του.
Κατα κανονα ομως λεφτα δεν επιστρεφονται.Γιατι απο αυτην την επιστροφη το καταστημα επαθε ζημια στο ποσοστο του φπα.
Φίλε κιχλιδάτε, υπάρχουν ειδικά ακυρωτικά στοιχεία και δελτία επιστροφής, παραστατικά νόμιμα, γιατί σώνει και καλά να επιβαρυνθεί ΦΠΑ;
Στην περίπτωση βέβαια που επέστρεψε μετρητά αντί να ακυρώσει την κίνηση της κάρτας, επιβαρύνεται με το ποσοστό της τράπεζας που κυμαίνεται από 1-4%.
Και στην εταιρία που εργάζομαι (Ελληνική ) μια χαρά επιστροφές κάνουμε όταν προκύπτει θέμα.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-09-11, 20:02
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ Μονομάχε που και τι ρώτησες και δεν πήρες απάντηση?
Ο φίλος για το WI άκουσε όλες τις απόψεις
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55452
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-09-11, 20:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gladiator Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν γνωρίζω ποια μαγαζιά υπάρχουν στις περιοχές που αναφέρεις,
αν δεν έχεις βρει άκρη ακόμη, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω 2-3 μαγαζιά που με εξυπηρέτησαν άψογα (για ψάρια/αποστολή/συνεννόηση/εξυπηρέτηση/γνώση αντικειμένου/τιμές κλπ) και όσο με αφορά τα εμπιστεύομαι
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-09-11, 22:37
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή water in

Βρε παιδια γιατι κανετε ετσι εγω ρωτησα και μου φανηκε παραξενο που δεν βλεπω τις τιμες και μερικα προιοντα του water in αν δεν κανω ενγραφη ενω σε ολα τα αλλα μαγαζια τις βλεπω...αυτη ηταν η απορια μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-09-11, 22:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα αγόρασα κάτι και μόλις ήρθα σπίτι είδα ότι δε μου έκανε.
Το πήγα πίσω λοιπόν στο μαγαζί και ενώ είχα πληρώσει με πιστωτική και ήταν δικό μου το λάθος (μόνος μου διάλεξα λάθος τύπο) πήραν πίσω το προιόν (αφού το έλενξαν) και μου γύρισαν μετρητά.

Α, ξέσασα μια λεπτομέρεια: εδώ είναι Ελλάδα.
Μα αυτο ειναι το θεμα. Δεν εχουν προβλημα να σου κανουν την εξυπηρετηση οταν φταις. Οταν φταινε εκεινοι εχουν προβλημα μετα να αλλαξουν σταση και να κανουν το σωστο....
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 12-09-11, 22:51
Το avatar του χρήστη Gladiator
Gladiator Ο χρήστης Gladiator δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-09-2010
Περιοχή: Αθηνα-Λυκοβρυση
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν γνωρίζω ποια μαγαζιά υπάρχουν στις περιοχές που αναφέρεις,
αν δεν έχεις βρει άκρη ακόμη, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω 2-3 μαγαζιά που με εξυπηρέτησαν άψογα (για ψάρια/αποστολή/συνεννόηση/εξυπηρέτηση/γνώση αντικειμένου/τιμές κλπ) και όσο με αφορά τα εμπιστεύομαι
αν ειναι ευκολα με ενα πμ
να μου πεις οσα γνωριζεις σε Αθηνα
σε οποιαδηποτε περιοχη
που να ειναι καλα
σε τιμες προιοντα και ποιοτητα........
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-09-11, 22:52
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Oταν ενα μαγαζι ειναι εξειδικευμενο σε κατι, τοτε ειναι λογικο να υπαρχουν απο τους πελατες του και οι αναλογες απαιτησεις!!
Στο χερι λοιπον του καθε επιχειρηματια ειναι να ανταπεξελθει σε αυτες τις απαιτησεις και να ανεβασει τον πηχη του καταστηματος του ποιο ψηλα!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 13-09-11, 00:14
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ο καταναλλωτης στην Ελλαδα προστατευεται ουσιαστικα απο 3 νομους:

1) Ν. 2251/1994 (Φ.Ε.Κ. Α' 191/16.11.1994)

2) Ν. 3043/2002 (Φ.Ε.Κ. Α' 192/21.08.2002), που τροποποιει τον Ν. 2251/1994 και ενσωματωνει στο ελλ. δικαιο την 1999/44/ΕΚ κοινοτικη οδηγια (αυτη λεει για τα 2 χρονια minimum στις εγγυησεις)

3) Π.Δ. 301/2002 (Φ.Ε.Κ. Α' 267/4.11.2002), Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας προς τις διατάξεις της οδηγίας 98/27/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 19ης Μαίου 1998 "περί των αγωγών παραλείψεως στον τομέα της προστασίας των συμφερόντων των καταναλωτών" (ΕΕ αριθ. L 166 της 11/06/1998, σ. 51-55) και τροποποίηση του Ν. 2251/1994.

Ο Ν. 3043/2002 στο αρθρο 4 λεει:

"Με τις διατάξεις του παρόντος κεφαλαίου προσαρμόζεται η ελληνική
νομοθεσία στις διατάξεις της οδηγιας 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού
Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 25ης Μαίου 1999 σχετικά με
ορισμένες πτυχές της πώλησης και των εγγυήσεων καταναλωτικών αγαθών".

Αυτο το αρθρο 4 ειναι που μας προστατευει απο το 2002 και μετα, και επιβαλει στις εγγυησεις την 2ετια ως minimum χρονικη διαρκεια...

Επισης, σε καποιο αρθρο αυτων των νομων (νομιζω στο Π.Δ. 301/2002, δεν θυμαμαι ακριβως), λεει οτι τα ελλ. δικαστηρια ειναι υποχρεωμενα να κρινουν τετοιες διαφορες, συμφωνα με κοινοτικες οδηγιες που ειναι προς οφελος των καταναλλωτων, ακομα και αν αυτες δεν εχουν ενσωματωθει σε καποιο νομο.

ΕΠΙΣΗΣ:

1) Το Υπουργείο Ανάπτυξης ανακοίνωσε την έναρξη της λειτουργίας νέου δικτυακού κόμβου για το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή , όπου οι καταναλωτές θα μπορούν αν υποβάλλουν on-line καταγγελίες που αφορούν προβλήματα σε διασυνοριακές συναλλαγές. Στην ιστοσελίδα www.eccefpolis.gr , οι καταναλωτές μπορούν να βρουν πληροφορίες για τα δικαιώματά τους όσον αφορά τις συναλλαγές που πραγματοποιούν στην Ε.Ε., καθώς και να ενημερωθούν για τις υπηρεσίες που μπορεί να τους παρέχει το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή.

2) Τα άρθρα 540, 541, 548, 554, 555, 556, 557 και 558 του Αστικου Κωδικα, όπως αυτά τροποποιήθηκαν από το Ν. 3043/2002 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων», ορίζουν ότι τα δικαιώματα του αγοραστή (διόρθωση του πράγματος ή αντικατάσταση με άλλο ή μείωση του τιμήματος ή υπαναχώρηση από τη σύμβαση) λόγω πραγματικού ελαττώματος ή ελλείψεως συμφωνηθείσας ιδιότητας, παραγράφονται μετά την πάροδο δύο ετών από την παράδοση του πράγματος.

ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ:

Άρθρο 540
Δικαιώματα του αγοραστή
Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του: 1. να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. 2. α μειώσει το τίμημα. 3. να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα.
Ο πωλητής οφείλει να πραγματοποιήσει τη διόρθωση ή την αντικατάσταση σε εύλογο χρόνο και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 541
Ο αγοραστής μπορεί, αν διαπιστωθεί αργότερα και άλλο ελάττωμα, να ασκήσει εκ νέου ένα από τα δικαιώματα του προηγούμενου άρθρου. Το ίδιο ισχύει και όταν λείπει συνομολογημένη ιδιότητα.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 548
Καταστροφή ή χειροτέρευση του πράγματος
Ο αγοραστής έχει δικαίωμα να ζητήσει αντικατάσταση ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση ή να μειώσει το τίμημα και αν ακόμη το πράγμα καταστράφηκε ή χειροτέρεψε εξαιτίας του ελαττώματος.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 554
Παραγραφή
Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 555
Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή. Το ίδιο ισχύει και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη της ιδιότητας αργότερα.
Αν ο αγοραστής ζήτησε να διεξαχθεί συντηρητική απόδειξη η παραγραφή διακόπτεται έως το τέλος της διαδικασίας αυτής.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 556
Αν συμφωνήθηκε προθεσμία ευθύνης του πωλητή για ελάττωμα ή έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας, αυτό σε περίπτωση αμφιβολίας σημαίνει ότι η παραγραφή για τα ελαττώματα ή τις ελλείψεις που εκδηλώθηκαν μέσα στην προθεσμία αρχίζει από τότε που εκδηλώθηκαν.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 557
Ο πωλητής δεν μπορεί να επικαλεστεί την παραγραφή των προηγούμενων άρθρων, αν απέκρυψε ή αποσιώπησε με δόλο το ελάττωμα ή την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)
Άρθρο 558
Ο αγοραστής μπορεί και μετά τη συμπλήρωση του χρόνου της παραγραφής να ασκήσει με ένσταση τα δικαιώματά του από το ελάττωμα ή από την έλλειψη της συνομολογημένης ιδιότητας, εφόσον ειδοποίησε γι' αυτά τον πωλητή μέσα στο χρόνο της παραγραφής.
(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Ακομα, αν ολα τα παραπανω δεν ειναι αρκετα για να βρειτε το δικιο σας, ενημερωστε για το προβλημα σας το Ινστιτουτο Καταναλωτη (ΙΝ.ΚΑ) (www.inka.gr).

Αστικος Κωδικας

Άρθρο 537


Ευθύνη για ελλείψεις

Ο πωλητής ευθύνεται ανεξάρτητα από υπαιτιότητά του αν το πράγμα, κατά το χρόνο που ο κίνδυνος μεταβαίνει στον αγοραστή, έχει πραγματικά ελαττώματα ή στερείται τις συνομολογημένες ιδιότητες, εκτός αν ο αγοραστής κατά τη σύναψη της σύμβασης γνώριζε ότι το πράγμα δεν ανταποκρίνεται στη σύμβαση ή η μη ανταπόκριση οφείλεται σε υλικά που χορήγησε ο αγοραστής.

Το ελάττωμα ή η έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας που διαπιστώνεται μέσα σε έξι μήνες από την παράδοση του πράγματος τεκμαίρεται ότι υπήρχε κατά την παράδοση, εκτός αν τούτο δεν συμβιβάζεται με τη φύση του πράγματος που πουλήθηκε ή με τη φύση του ελαττώματος ή της έλλειψης.

(Όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 1 παρ.1 του ν 3043/2002)

Άρθρο 555

Η παραγραφή αρχίζει από την παράδοση του πράγματος στον αγοραστή, έστω και αν ο αγοραστής ανακάλυψε το ελάττωμα ή την έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας αργότερα. Δηλ. ο αγοραστής δικαιούται να ασκήσει τα δικαιώματά του από τη στιγμή της παράδοσης του πράγματος και για 2 χρόνια, εφόσον στο διάστημα αυτό εκδηλωθεί πραγματικό ελάττωμα ή έλλειψη συμφωνηθείσης ιδιότητας.


δηλαδη σύμφωνα με το Νόμο 3043/2002 η περίοδος της εγγύησης για τα καταναλωτικά προϊόντα ειναι δύο χρόνια.

Εγκύκλιος Ζ1-71/2003 Σχετικά με την εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3043/2002

Οποιος δεν συμμορφωνεται με τα πανω παρανομει ...

Με λιγα λογια ο καταναλωτης μπορει να ζητησει:
1) Αντικατασταση προιοντος
2) Επιστροφη χρηματων
3) Μειωση τιμης σε ελαττωματικο προιον!!

Η "πιατσα" ειναι αυτη που παρανομει και κατεληξε στη κατασταση αυτη την Ελλαδα μας!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 13-09-11, 08:47
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο καταστημα που δουλευα μεχρι προσφατως και συγκεκριμενα στο σερβις του,εγω τα εκοβα τα πιστωτικα.και σε πληροφορω οτι εκοβα εκατονταδες καθε μερα.και για αλλαγες προιοντος και για επιστροφη χρηματων και για ελατωματικα προιοντα και γιατι ετσι του καπνισε του πελατη να αλλαξει.
οποτε αυτο που λες,απλα δεν στεκει.αυτα τα περι δεν γινονται επιστροφες κλπ ειναι ελληνικες πατεντες.επειδη εμενα στην αγγλια 8 χρονια εχω να σου πω οτι εκει ετσι και σου πουνε σε καταστημα αυτα που λες,τους κοβεις τον κ**ο!

+100000000000000000000000000000000000
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-09-11, 18:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστο κιαυτο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Black water giorgosp Γλυκό νερό - Γενικά 11 06-12-07 14:30
Water distillers deMetrIs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 01-02-07 10:09
Water inn Venestus13 Ιστοσελίδες στο Internet 3 20-01-07 11:13
osmo-water-50 PascM Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 28-02-06 17:21
water mites? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-12-02 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11933 seconds with 13 queries