Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39  
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45516
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-05-11, 17:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδα οτι θα βαλεις μονο αρσενικα...
ενταξει τοτε...αν ειχες και θυληκα δηλαδη ενα χαρεμακι γιατι δεν μπορεις να βαλεις παραπανω σε λιγους μηνες θα ειχες πααααρα πολλα γκαπακια...

την πατησα κι εγω ετσι σε 30 λιτρο με εντλερ...
μετα απο λιγο και ρο θα με θυμηθεις τοτε θα τα βαρεθεις...
εμενα τουλαχιστον δεν μου κανουν αισθηση πια
Α καταλαβα. Βασικα για γκαπυ κινουμε γιατι ειναι καλο και ανθεκτικο ψαρι για καποιον αρχαριο σαν και εμενα και εχουν και πολυ ωραια χρωματα μερικα στις ουρες.

Οσο για το αλλο θεμα περι microbe-lift πηρα σημερα το nite-out. Ποσο να βαλω και να το βαζω καθημερινα ή μερα παρα μερα που αν δεν κανω λαθος λενε οι οδηγιες? Παραλληλα θα ριχνω και απο το balancer που εχω?

Να ειστε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-05-11, 21:15
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α καταλαβα. Βασικα για γκαπυ κινουμε γιατι ειναι καλο και ανθεκτικο ψαρι
Να ειστε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-05-11, 21:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες? Βασικα δεν ειπα οτι δεν θα τους προσφερω οτι χρειαζεται απλα δεν ειναι τοσο απαιτητικο ψαρι πχ. οσο ο μονομαχος που θελει συγκεκριμενο ph, χαμηλη ροη φιλτρανσης κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-05-11, 22:18
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Είναι ψαρακια που περνάνε πολυ πιο συχνά απο ασθένιες απο άλλα.
Τα πετ σοπ τα αγοράζουν με το κιλο (κυριολεκτικά) και δεν δίνουν την αναλογη σημασία οποτε είναι και ταλεπορημένα. Εαν βρεις παρε απο συνχομπιστα.

Δεν σε αποτρέπω. Να τα αγωράσεις/πάρεις ! Και εγώ εχώ, εαν ήσουν και στα μέρη μου θα σου έδινα κιολας
Απλά δεν τα θεωρώ απο τα ψαρακια που αντέχουν. Οι ασθένιες που περασαν τα δικά μου ήταν πάντα αδικαιολόγητες.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-05-11, 22:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν σου αρεσουνε βαλτα.καλυτερα να βαλεις και να "ταλαιπωρηθεις" για κατι που σου αρεσει παρα να βαλεις κατι γιατι καποιος σε προετρεψε και να το μετανιωσεις.αν σου αρεσουνε βαλτα.κιεγω ημουνα αναμεσα σε guppy και betta αλλα κατεληξα στο betta γιατι μου αρεσε λιγο περισσοτερο.εφοσον μπορεις και εχεις την ορεξη να ασχοληθεις για να προσφερεις σε οτι διαλεξεις τις συνθηκες που χρειαζεται, βαλε οτι σου αρεσει περισσοτερο.μονο ετσι θα το ευχαριστηθεις στο μεγιστο το χομπυ.εσυ θα το κοιτας το ενυδρειο και θα το χαιρεσαι οχι εμεις.αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-05-11, 14:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες. Βλεπω μηπως βρω guppy απο συγχομπιστα οταν ειναι. Οσον αφορα το nite out 2, εριξα σημερα το βραδυ πρωτη φορα...λεει 5ml για καθε 38 λιτρα και εγω εριξα τοσα αλλα στα 25 περιπου καθαρα που εχω. Μιας και το κουτι γραφει για γρηγοροτερα ή καλυτερα (δεν θυμαμαι ακριβως τωρα) αποτελεσματα ριξτε απο 25% εως 50% παραπανω απο τις αναγραφομενες δοσολογιες, φανταζομαι δεν κανει κακο.

Αυριο θα κανω παλι μετρηση αμμωνιας ( καθως και τεστ για νικτρικα και νιτρωδη) και αν ειναι ριχνω και τροφη.

Θα αναφερω αυριο τα αποτελεσματα των τεστ.
-------------------------
Λοιπον παιδια παραθετω τα αποτελεσματα των τεστ.

9η μερα που τρεχει το ενυδρειο:

ΝΗ3-ΝΗ4: 1 mg/l (ιδιο αποτελεσμα και την 7η μερα, το ιδιο και την 5η μερα)

NO2: 0,5 mg/l ( ιδιο αποτελεσμα και την 7η μερα)

NO3: 10 mg/l ( ιδιο αποτελεσμα και την 7η μερα)

GH: 7 ( 7η μερα ηταν 14)

KH: 6 ( 7η μερα ηταν 10)

PH: 7,6

Cl2 (χλωριο) : 0

Τελικα να ριξω μεσα τροφη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 15-05-11 στις 14:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-05-11, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μπορω να καταλαβω απο που προερχονται οι ρυποι αφου δεν ταιζεις.
Το τεστ αμμωνιας ειναι ΟΚ?
Μετρα και βρυση για εξακριβωση.

ΥΓ Το στρωσιμο με αυτα τα προιοντα θελει κανονικα πρωτα special blend και μετα nite-out. Διαβασε τις πληροφοριες για το καθε ενα στη σελιδα της microbe lift.
Απλα θα καθυστερησει τωρα λιγο παραπανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-05-11, 16:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eγινε. Παω να μετρησω και ενος φιλου το στρωμενο ενυδρειο με την αμμωνια και ενημερωνω. Οσον αφορα το special blend το αναγραφει και πανω στο κουτι του nite out 2, οτι αν θελετε και καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιειστε μαζι και special blend. Οσον αφορα τους ρυπους τωρα, δεν ξερω απο που μπορει να προερχονται...λεω τα ριξω τροφη μεσα παντως να δουμε.

Οταν λες θα καθυστερησει λιγο παραπανω? Εγω πηρα το nite out 2, λογω του οτι λεγαμε οτι βαζεις ψαρι απο τη 2η μερα, οχι οτι θα βαλω αμεσως αλλα οτι θα κανει πιο γρηγορα...εχω και το balance να ριχνω μαζι αν κανει..
-------------------------
Μολις εκανα τεστ στο ενυδρειο του φιλου μου που τρεχει 2,5 χρονια και εδιξε αμμωνια 0, οποτε νομιζω καλο ειναι το τεστ μου. Τωρα απο που μπορει να μου προερχεται η αμμωνια στο δικο μου αφου δεν ταιζω, δεν ξερω.

Το μονο που εχει υψηλο ο φιλος μου ειναι no3 με τιμη 250 mg/l, εχει φτιαξει νερο να κανει αλλαγη σημερα πριν δουμε τα τεστ οποτε θα πεσει το no3 του. Ενυδρειο 180 λιτρων εχει και θα κανει αλλαγη 20 λιτρα..θελει παραπανω? Να κανει παραπανω αμα ειναι. Ξερω οτι πρεπει να ειναι 0-30 mg/l το no3 καλα λεω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 15-05-11 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 15-05-11, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγινε. Παω να μετρησω και ενος φιλου το στρωμενο ενυδρειο με την αμμωνια και ενημερωνω. Οσον αφορα το special blend το αναγραφει και πανω στο κουτι του nite out 2, οτι αν θελετε και καλυτερα αποτελεσματα χρησιμοποιειστε μαζι και special blend. Οσον αφορα τους ρυπους τωρα, δεν ξερω απο που μπορει να προερχονται...λεω τα ριξω τροφη μεσα παντως να δουμε.

Οταν λες θα καθυστερησει λιγο παραπανω? Εγω πηρα το nite out 2, λογω του οτι λεγαμε οτι βαζεις ψαρι απο τη 2η μερα, οχι οτι θα βαλω αμεσως αλλα οτι θα κανει πιο γρηγορα...εχω και το balance να ριχνω μαζι αν κανει.. Εννοω οτι το special blend λεει οτι προετομαζει το "εδαφος", την επιφανεια δηλ στα υλικα για να την γρηγορη εποικιση της απο τα βακτηρια.
-------------------------
Μολις εκανα τεστ στο ενυδρειο του φιλου μου που τρεχει 2,5 χρονια και εδιξε αμμωνια 0, οποτε νομιζω καλο ειναι το τεστ μου. Τωρα απο που μπορει να μου προερχεται η αμμωνια στο δικο μου αφου δεν ταιζω, δεν ξερω.
Μετρα και το νερο της βρυσης σου για σιγουρα μηπως ερχεται απευθειας απο εκει (σπανια μεν αλλα εχει ξανασυμβει). Παρακαλα να μην ειναι απο εκει γιατι πας για ΑΟ ενυδρειακη/οικιακη (και για ποσιμο).
Το μονο που εχει υψηλο ο φιλος μου ειναι no3 με τιμη 250 mg/l, εχει φτιαξει νερο να κανει αλλαγη σημερα πριν δουμε τα τεστ οποτε θα πεσει το no3 του. Ενυδρειο 180 λιτρων εχει και θα κανει αλλαγη 20 λιτρα..θελει παραπανω? Να κανει παραπανω αμα ειναι. Ξερω οτι πρεπει να ειναι 0-30 mg/l το no3 καλα λεω?
250ppm?
Τι θελει να φτιαξει τερατακια με τρια κεφαλια οσα ψαρια επιζησουν?
Θελει απανωτες μεγαλες αλλαγες νερου (50% καθε 2 μερες) με προετοιμασμενο νερο για 8-12 ωρες με αεραντλια και αντιχλωριο και να εχει ερθει σε σωστη σε θερμοκρασια (πχ μεχρι 6-8 βαθμους πιο δροσερο απο του ενυδρειου για να μη πεσει κατω απο 2-3 βαθμους συνολικα η θερμοκρασια μετα την αλλαγη).
Το νερο να εισαγεται αργα (πχ 45 λεπτα για την εισαγωγη του) για να μην εχουμε αποτομες μεταβολες γενικα στις παραμετρους.
Φυτα φαγανες νιτρικων και φωσφορικων (γιατι θα εχει και απο αυτα φουλ) πχ κερατοφυλλο, pistia stratiotes, egeria densa, hydrocotyle leucocephala κλπ.
Υποψιαζομαι βρωμικο βυθο και φιλτρο γεματο νεκρη οργανικη υλη που οσο και να κανει αλλαγες αυτη θα ανεβαζει παλι γρηγορα τις τιμες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 15-05-11, 16:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
250ppm?
Τι θελει να φτιαξει τερατακια με τρια κεφαλια οσα ψαρια επιζησουν?
Θελει απανωτες μεγαλες αλλαγες νερου (50% καθε 2 μερες) με προετοιμασμενο νερο για 8-12 ωρες με αεραντλια και αντιχλωριο και να εχει ερθει σε σωστη σε θερμοκρασια (πχ μεχρι 6-8 βαθμους πιο δροσερο απο του ενυδρειου για να μη πεσει κατω απο 2-3 βαθμους συνολικα η θερμοκρασια μετα την αλλαγη).
Το νερο να εισαγεται αργα (πχ 45 λεπτα για την εισαγωγη του) για να μην εχουμε αποτομες μεταβολες γενικα στις παραμετρους.
Φυτα φαγανες νιτρικων και φωσφορικων (γιατι θα εχει και απο αυτα φουλ) πχ κερατοφυλλο, pistia stratiotes, egeria densa, hydrocotyle leucocephala κλπ.
Υποψιαζομαι βρωμικο βυθο και φιλτρο γεματο νεκρη οργανικη υλη που οσο και να κανει αλλαγες αυτη θα ανεβαζει παλι γρηγορα τις τιμες.
Ωραια του ειπα οσα μου ειπες να κανει. Ειμαι εδω σπιτι του και τα διαβαζουμε μαζι. Απο φυτα εχει: 10 ανουμπιες νανα, και αλλα 2 θαμνακια καθως και ενα κοκκινοπο που δεν ξερουμε την ονομασια τους.. Εχει και 2 ψευτικα απο την αρχη του ενυδρειου, πηγε να τα βγαλει αλλα το ενα ψαρι ειχε κανει αυγα απο κατω τους και ετσι τα αφησε. Μπορεις να δεις το ενυδρειο του εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51300 Edit: Εχεις απαντησει κιολας εκει....

τι μπορει να κανει για τον βρωμικο βυθο? Τον καθαριζει με σκουπα αλλα δεν γινεται και σε ολα τα σημεια λογω φυτων και αμμου σε μερικα. Ο βυθος εχει και αμμο και χαλικι..μισος-μισος ας το πουμε. Εχει ενα πλακοστομο που καθαριζει αλλα ειναι παντα μεσα σε μια διακοσμητικη σπηλια και καθαριζει. Καμια γαριδα θα βοηθησει?

Οτι αλλο περιμενουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 15-05-11, 17:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mη γραφουμε εδω και για το αλλο ενυδρειο γιατι θα χασουμε τη μπαλα.
Οτι αποριες εχει και θελει προτασεις ας γραψει στο αλλο θεμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 15-05-11, 17:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Οσον αφορα το νερο μου και την αμμωνια, θα μετρησω και της βρυσης να δω. Αν σε περιπτωση που εχω αυτους τους ρυπους απο τη βρυση και ριχνω σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο seachem prime που μετβαλει σε μη τοξικα οπως μου ειπες την αμμωνια κλπ, μπορω να γλιτωσω την Α/Ο?

Μπορει να εχω αμμωνια απο υποστρωμα? Απο καποιο σκευασμα βακτηριων που ριχνω? Μπορει απο την πετρα?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 15-05-11, 17:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα το νερο μου και την αμμωνια, θα μετρησω και της βρυσης να δω. Αν σε περιπτωση που εχω αυτους τους ρυπους απο τη βρυση και ριχνω σε καθε αλλαγη νερου αντιχλωριο seachem prime που μετβαλει σε μη τοξικα οπως μου ειπες την αμμωνια κλπ, μπορω να γλιτωσω την Α/Ο?

Μπορει να εχω αμμωνια απο υποστρωμα? Απο καποιο σκευασμα βακτηριων που ριχνω? Μπορει απο την πετρα?
Aν εχεις αμμωνια στη βρυση αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οτι την πινεις.

Αυτο διορθωνεται ειτε με επισκευη υδραυλικης εγκαταστασης (αν ειναι απο την δικη σου εγκατασταση και οχι απο το δικτυο που ειναι δυσκολο να ειναι γιατι το νερο της αττικης ειναι καλο), ειτε με ΑΟ και για το ενυδρειο και για ποσιμο.
Εμφιαλωμενα ή χημικα ειναι ειτε ασυμφορα οικονομικα (συγκριτικα με την ΑΟ) ειτε μη υγιεινα (εδω στην καθαροτητα δεν χωραει καμια συγκριση με την ΑΟ).
Αλλα ας το αφησουμε αυτο και να μη το σκεφτομαστε μεχρι να γινουν οι μερησεις στη βρυση.

Μπορει να προερχεται απο οτιδηποτε μη καθαρο μπηκε στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-05-11, 21:03
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nα εισαι καλα. Κανω αργοτερα μετρηση και στης βρυσης και ενημερωνω.
-------------------------
0 αμμωνια και το νερο βρυσης απο το τεστ που εκανα. Απο τι να εχω ρυπους λοιπον?

Να ριξω τροφη? Να ριξω παλι nite out 2 ή αυριο οπως λενε οι οδηγιες μερα παρα μερα? Balacer να ριξω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 15-05-11 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-05-11, 21:13
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Κακό δεν θα κάνεις εαν ρίξεις τροφή.
Ρίξε
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-05-11, 00:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εριξα λιγη τροφη σε μια αποχη και στη συνεχεια την ακουμπησα στην επιφανεια του νερου. Φυγαν μερικα μικρα κομματακια απο τα φυλλαρακια τροφης στο νερο απο τις τρυπουλες τις αποχης και υστερα την κουνησα λιγο να βγουν και αλλα λιγα παλι πολυ μικρα κομματακια και εβγαλα την αποχη με την υπολοιπη τροφη. Δηλαδη μεσα στο νερο επεσε καποια ποσοτητα τροφης αλλα σχετικα μικρη. Δεν ηθελα να βαλω πολυ τροφη. Σωστα εκανα?

Και κατι τελευταιο, ολα τα βακτηρια διατηρουνται στο ψυγειο? Ειδα μερικα που θελουν ψυγειο μετα το ανοιγμα τους. Εγω τα 2 σκευασματα της microbe-lift τα εχω σε δροσερο-ξηρο μερος...δεν λενε κατι για ψυγειο. Μηπως θα επρεπε?

EDIT: Aπο οτι ειδα στο site της μολις τωρα, για την συντηρηση των βακτηριων η microbe lift λεει αυτο :

(NOTE: Shelf life is 18 months. DON'T FREEZE. Store at room temperature. Avoid sunlight. Refrigerate 38°F (4°C) - 45°F (7°C) after opening to prolong shelf life. Shake well before using.)

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Διάρκεια ζωής είναι 18 μήνες. ΜΗΝ ΚΑΤΑΨΥΧΕΤΕ. Φυλάσσεται σε θερμοκρασία δωματίου. Αποφύγετε το ηλιακό φως. Βάζετε στο ψυγείο 38 ° F (4 ° C) - 45 ° F έως (7 ° C) μετά το άνοιγμα για να παρατείνουν τη διάρκεια ζωής. Ανακινήστε καλά πριν τη χρήση.

Οποτε, παω να τα βαλω στο ψυγειο

Εν τω μεταξυ, το nite out τελικα το γραφει και πανω στο μπουκαλακι του αυτο για τη συντηρηση τελικα, απλα δεν το ειδα...το balancer δεν ειδα να γραφει καπου κατι αλλα και αυτο μπηκε στο ψυγειο...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-05-11, 01:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Η τροφη που εχω ριξει, αυτα τα μικρα κομματακια δηλαδη, ειναι στην επιφανεια και ολο γυριζουν με την ροη του φιλτρου αλλα δεν βυθιζονται? Λογικο?

Nα κανω ακομα μια ερωτηση...βρηκαμε ενα ενυδρειο 52 λιτρων και λεω μηπως συνεχισω εκεινο. Εαν παρω το φιλτρο απο το 30λιτρο και το νερο που εχει και τα βαλω στο 52 λιτρο, συνεχιζει εκει το στρωσιμο και ειμαι ενταξει? Βυθος μαλλον δεν θα ειναι ο ιδιος αλλα 7 κιλα seachem flourite...θα ειναι ενταξει ετσι? Καπου στα 7 κιλα βυθο νομιζω θα χρειαζεται το 52 αρι, μιας και στο 30αρι εχω βαλει 4,5-5 κιλα και ενας φιλος στο 60αρι του εχει βαλει 9-10 κιλα. Κανω λαθος? Αν ειναι ομως και δεν κανει να μην εχει ιδιο βυθο μιας και μπορει να χανεται η οση βιολογια εχει υπαρξει μεχρι στιγμης, μπορω να ριξω 5 κιλα flourite και 2 κιλα απο το χαλικι που ειναι μεσα στο ενυδρειο.

Να ειστε καλα, περιμενω.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-05-11, 01:24
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Αυτό με την τροφη το εχω δει μονο σε φτηνιάρικες τροφές. Τι τροφή είναι;

Μπορείς να το κάνεις αυτο που λες με τα 2 ενυδρεία. Βυθό θα χρειαστείς κοντά στα 7-8 κιλά
Βιολογία στον βυθό χωρίς να είμαι απολυτα βεβαιος θελει αρκετό καιρο να διμιουργηθεί. ότι έχεις είναι στο φίλτρο σου τώρα (στα βιολογικά υλικαά).
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-05-11, 01:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με την τροφη το εχω δει μονο σε φτηνιάρικες τροφές. Τι τροφή είναι;

Μπορείς να το κάνεις αυτο που λες με τα 2 ενυδρεία. Βυθό θα χρειαστείς κοντά στα 7-8 κιλά
Βιολογία στον βυθό χωρίς να είμαι απολυτα βεβαιος θελει αρκετό καιρο να διμιουργηθεί. ότι έχεις είναι στο φίλτρο σου τώρα (στα βιολογικά υλικαά).
Ωραια.

Οχι δεν θα ελεγα οτι ειναι φθηνη τροφη αλλα δεν ξερω κιολας, ειναι στο σπιτι της κοπελας μου το ενυδρειο, θα γραψω αυριο ποια τροφη ηταν. Φιλος μου μου την εδωσε που δεν την χρειαζοταν. Να τη βγαλω και να ριξω αλλη?

Το νερο να το μεταφερω ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-05-11, 01:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω την εντυπωση οτι εισαι λιγο αγχωμενος.μπορει να μου φαινεται εμενα. ετσι κιαλλιως με το γραπτο λογο μπορει ευκολα να παρεξηγησεις κατι αλλα αν εισαι οντως αγχωμενος,σταματα να εισαι!δεν υπαρχει λογος,απτη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα εχεις ολο το χρονο να τα στρωσεις ολα
περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι τη γνωμη τους αλλα η δικια μου ειναι οτι αν μπορεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο τωρα που ειναι νωρις ακομα και δεν εχεις ψαρια κλπ εκμεταλευσου το.θα σου κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη αργοτερα οταν θα βλεπεις οτι το 30αρι ειναι μικρο.πρακτικα και μονο νομιζω οτι ειναι καλυτερα.οσο για την τροφη κανονικα πρεπει να την αφησεις μεσα ωστε να μπορεσει να διαλυθει και να δημιουργησει αμμωνια.δεν ξερω ομως εφοσον συμπεριφερεται ετσι η τροφη αν ειναι σωστο να την αφησεις η οχι δυστηχως.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-05-11, 01:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω την εντυπωση οτι εισαι λιγο αγχωμενος.μπορει να μου φαινεται εμενα. ετσι κιαλλιως με το γραπτο λογο μπορει ευκολα να παρεξηγησεις κατι αλλα αν εισαι οντως αγχωμενος,σταματα να εισαι!δεν υπαρχει λογος,απτη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα εχεις ολο το χρονο να τα στρωσεις ολα
περιμενε να σου πουνε και οι αλλοι τη γνωμη τους αλλα η δικια μου ειναι οτι αν μπορεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο τωρα που ειναι νωρις ακομα και δεν εχεις ψαρια κλπ εκμεταλευσου το.θα σου κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη αργοτερα οταν θα βλεπεις οτι το 30αρι ειναι μικρο.πρακτικα και μονο νομιζω οτι ειναι καλυτερα.οσο για την τροφη κανονικα πρεπει να την αφησεις μεσα ωστε να μπορεσει να διαλυθει και να δημιουργησει αμμωνια.δεν ξερω ομως εφοσον συμπεριφερεται ετσι η τροφη αν ειναι σωστο να την αφησεις η οχι δυστηχως.
Περιμενουμε να μαθουμε λοιπον τι θα κανουμε με τροφη...οσο για το αγχωμενος δεν θα ελεγα οτι ειμαι πολυ, ειμαι σε βαθμο του να κανω καποια πραγματα σωστα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-05-11, 07:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τροφη που εχω ριξει, αυτα τα μικρα κομματακια δηλαδη, ειναι στην επιφανεια και ολο γυριζουν με την ροη του φιλτρου αλλα δεν βυθιζονται? Λογικο?

Nα κανω ακομα μια ερωτηση...βρηκαμε ενα ενυδρειο 52 λιτρων και λεω μηπως συνεχισω εκεινο. Εαν παρω το φιλτρο απο το 30λιτρο και το νερο που εχει και τα βαλω στο 52 λιτρο, συνεχιζει εκει το στρωσιμο και ειμαι ενταξει? Βυθος μαλλον δεν θα ειναι ο ιδιος αλλα 7 κιλα seachem flourite...θα ειναι ενταξει ετσι? Καπου στα 7 κιλα βυθο νομιζω θα χρειαζεται το 52 αρι, μιας και στο 30αρι εχω βαλει 4,5-5 κιλα και ενας φιλος στο 60αρι του εχει βαλει 9-10 κιλα. Κανω λαθος? Αν ειναι ομως και δεν κανει να μην εχει ιδιο βυθο μιας και μπορει να χανεται η οση βιολογια εχει υπαρξει μεχρι στιγμης, μπορω να ριξω 5 κιλα flourite και 2 κιλα απο το χαλικι που ειναι μεσα στο ενυδρειο.

Να ειστε καλα, περιμενω.
Προτεινω να μεταφερεις τα παντα απο το μικρο και το βυθο και να συμπληρωσεις οσο χρειαζεται (αν καταλαβα καλα και τα δυο υλικα βυθου παλιο και συμπληρωμα θα ειναι απο το ιδιο υλικο και διαμετρο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν θα ελεγα οτι ειναι φθηνη τροφη αλλα δεν ξερω κιολας, ειναι στο σπιτι της κοπελας μου το ενυδρειο, θα γραψω αυριο ποια τροφη ηταν. Φιλος μου μου την εδωσε που δεν την χρειαζοταν. Να τη βγαλω και να ριξω αλλη?
Μαλλον ειναι πολυκαιρισμενη.
Στο ταισμα παντως να χρησιμοποιεις τροφες που δεν εχει περασει η ημερομηνια ληξης τους και δεν εχει περασει 3-4μηνο μετα το ανοιγμα της συσκευασιας. Μετα χανουν τις βιταμινες τους.
Γιαυτο αγοραζε συσκευασιες που θα σε φτανουν για τοσο χρονικο διαστημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω την εντυπωση οτι εισαι λιγο αγχωμενος.μπορει να μου φαινεται εμενα. ετσι κιαλλιως με το γραπτο λογο μπορει ευκολα να παρεξηγησεις κατι αλλα αν εισαι οντως αγχωμενος,σταματα να εισαι!δεν υπαρχει λογος,απτη στιγμη που δεν εχεις ψαρια μεσα εχεις ολο το χρονο να τα στρωσεις ολα


Θα ελεγα να μουσκεψεις την τροφη πριν την βαλεις ή/και να την κανεις ψιλο τριμα και να δεις αν λιωνει.
Αν παντως μενει ολοκληρη και μουχλιαζει βγαζε τη και βαζε αλλη ή αλλαξε τροφη.
Αυτες οι ταμπλετες βυθου της sera, οι viformo λιωνουν καλα εχω παρατηρησει. Τις γουσταρουν και τρελα ολα τα ψαρια (για οταν βαλεις ψαρια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-05-11, 11:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινω να μεταφερεις τα παντα απο το μικρο και το βυθο και να συμπληρωσεις οσο χρειαζεται (αν καταλαβα καλα και τα δυο υλικα βυθου παλιο και συμπληρωμα θα ειναι απο το ιδιο υλικο και διαμετρο).
Οχι, σκεφτομαι να μην ειναι ο ιδιος βυθος στο 50λιτρο μιας και στο 30λιτρο εχω 1,5 - 2 κιλα υποστρωμα της jbl και 3 - 3,5 κιλα χαλικι κοκκομετριας 1-2 χιλιοστα απο πανω. Στο 50λιτρο σκεφτομαι να βαλω μονο το flourite. Να βαλω flourite και απο πανω το χαλικι απο το 30λιτρο καλυτερα? Το flourite αν δεν κανω λαθος μπαινει και μονο του ετσι?

Εκτος αμα δεν παρω το flourite και μπορω να βγαλω το υποστρωμα της jbl απο το 30λιτρο και να το βαλω στο αλλο + το 1 κιλο που εχει μηνει στη συσκευασια του και απο πανω ολο το χαλικι και τα 3 κιλα που εχει μεσα το 30λιτρο καθως και τα 2 που εχουν περισεψει στη σακουλα του. Ηταν 5 κιλων. Δυσκολο δεν ειναι ομως να ξεχωρισω χαλικι-υποστρωμα? Ενταξει, πες το χαλικι το παιρνεις χωρις να ανακατευτει με το υποστρωμα μεχρι ενα σημειο, το υποστρωμα πως να το παρεις?

Η μεγαλη πετρα που εχω θα παει σιγουρα απο το 30λιτρο στο 50λιτρο.

Θα βγαλω την τροφη που εχει και θα τριψω μια καινουρια που εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-05-11, 13:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αστο το μικρο οπως ειναι και βαλε μονο φλουριτ στο πιο μεγαλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-05-11, 15:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο το μικρο οπως ειναι και βαλε μονο φλουριτ στο πιο μεγαλο.
Συγνωμη delta αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις. Εγω θα εχω μονο το ενα απο τα 2 ενυδρεια. Μονο το 50αρι θα δουλευει. Μου λες να βαλω το φιλτρο απο το 30αρι καθως και την πετρα και να τα παω στο 50αρι και για βυθο να βαλω μονο το flourite?

Tο νερο να το μεταφερω και εκεινο ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-05-11, 19:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη delta αλλα δεν καταλαβα τι εννοεις. Εγω θα εχω μονο το ενα απο τα 2 ενυδρεια. Μονο το 50αρι θα δουλευει. Μου λες να βαλω το φιλτρο απο το 30αρι καθως και την πετρα και να τα παω στο 50αρι και για βυθο να βαλω μονο το flourite?

Tο νερο να το μεταφερω και εκεινο ετσι?
Νομιζα θα κραταγες και το μικρο (με φυτα και κανενα μονομαχο λεω εγω τωρα)

Ναι οπως τα ειπες τα υπολοιπα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-05-11, 01:22
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λοιπον, εβαλα στο 50λιτρο ενυδρειο οσο υποστρωμα αχρισημοποιητο της jbl μου ειχε μεινει στη σακουλα του (1 κιλο και κατι) και απο πανω 7 κιλα flourite red. Υστερα εβαλα μια ριζα μεσα και την πετρα απο το 30λιτρο. Εν συνεχεια, εριξα το νερο απο το 30λιτρο σιγα σιγα πανω στην πετρα να πεφτει αν και οσο σιγα και αν το εριξα το νερο το ενυδρειο θολωσε. Μετα εβαλα το φιλτρο και το θερμοστατη στο 50λιτρο να δουλευουν και γεμισα το 30λιτρο παλι με νερο και εβαλα αντιχλωριο για να φτιαξω το υπολοιπο νερο. Μετα απο 2 ωρες και μετα απο τεστ για να δω αν εχει χλωριο το τεστ εδιξε 0 και εριξα και το υπολοιπο νερο μεσα και γεμισε το 50λιτρο και μετα εριξα και 3-4 σταγονες microbe-lift balancer. Εκανα μετα απο 3-4 ωρες ενα τεστ για χλωριο και εδιξε 0 και ενα τεστ αμμωνια και εδιξε παλι 1mg/l. Εκανα ενα τεστ ph και εδιξε 7,5 και ακομα εκανα N02 με αποτελεσμα 0,5 mg/l και NO3 με αποτελεσμα 10. Τωρα θα ριξω παλι βακτηρια microbe-lift nite out 2.

Tο ενυδρειο εχει αρχισει να ξεθολωνει σιγα σιγα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζα θα κραταγες και το μικρο (με φυτα και κανενα μονομαχο λεω εγω τωρα)

Ναι οπως τα ειπες τα υπολοιπα.
και εγω θα το ηθελα να εχω και τα 2, αλλα μετα τα εξοδα ανεβαινουν μιας και κανενα απο τα 2 δεν εχει φως και εχω παραγγειλει ηδη ενα για το 30λιτρο (που τελικα θα μπει στο 50λιτρο)

Το φωτιστικο που παραγγειλα ειναι αυτο με τη μια λευκη και μια ροζ λαμπα:

http://www.aquael.pl/index.php?optio...id=392&lang=en

Στο 30λιτρο θα επαιζα σχεδον με watt ανα λιτρο ενω τωρα θα ειμαι 0,5 watt ανα λιτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 18-05-11 στις 01:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-05-11, 01:56
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Ανταλακτικά θα βρεις για αυτό το φωτιστικό;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-05-11, 12:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανταλακτικά θα βρεις για αυτό το φωτιστικό;
Κοιτα, η συγκεκριμενη εταιρια εχει αντιπροσωπο στην Ελλαδα (νομιζω κιολας πως ειναι απο τα μερη σου, στη Θεσσαλονικη) και οτι θελησω γενικα θα το φερει, ετσι μου ειπε το μαγαζι που το παρηγειλα. Το φωτιστικο ειναι καινουριο στον καταλογο της εταιριας και γι'αυτο περιμενω να ερθει. Στην Ελληνικη αγορα ειναι να φτασει αυτη την εβδομαδα. Ημουν αναμεσα σε αυτο το φωτιστικο και στο arc pod της arcadia, μονο που δεν πηρα το arcadia λογω του οτι αν παθαινε κατι πρεπει να το στειλεις εξω να το φτιαξουν και ηταν και 11watt σε σχεση με αυτο που ειναι 22 watt. Ας ελπισουμε πως ολα θα ειναι καλα με το φωτιστικο και βλεπουμε. Ο μαγαζατορας μου ελεγε συνεχεια να παρω το arc pod αλλα τελικα οταν του εδιξα το φωτιστικο αυτο, μου λεει παρε αυτο που θα εχουμε και αντιπροσωπο για οτι συμβει.
-------------------------
Το ενυδρειο εχθες και σημερα



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 18-05-11 στις 12:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-05-11, 13:27
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αντιπροσωπος REEFISH τηλ.2310696017.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11050 seconds with 13 queries