Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 27-10-10, 04:43
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή Αποριες-Αρχαριος

Δεν ξερω πως να ξεκινησω γιατι εχω να πω πολλα.
Ας κανω μια περιληψη των αποριων μου.
Καταρχην καλησπερα και συγχαρητηρια για το υπεροχο,κατατοπιστικοτατο και χρησιμο φορουμ.Εχοντας ασχοληθει παλαιοτερα μ ενα ενυδρειο 54 λιτρων(πριν 6-7 χρονια) αποφασισα να επιστρεψω και να σας γραψω εχοντας διαβασει τους τελευταιους τρεις μηνες σχεδον ολο το φορουμ οσο αφορα το στρωσιμο,την ψαροσυνθεση,τα ευκολα και δυσκολα φυτα κλπ κλπ.Με το προηγουμενο ενυδρειο ειχα πληρη απογοητευση καθοτι δεν ηξερα τιποτα και τωρα εχω καταλαβει οτι το petshop που ψωνιζα απλα με κοροιδευε.
Αυτες τις μερες θα κανω αγορα ενυδρειου 100 λιτρων περιπου με φωτισμο δυο λαμπες Τ8 οπως μου ειπε ο υπαλληλος και εναν θερμοστατη.
Πριν αρχισω τις δικες μου αποριες να σας πω το εξης.Μ ενδιαφερει το ενυδρειο μου να ειναι πυκνοφυτεμενο,κοινωνικο μα πανω απ ολα YΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ.Πρωτα μ ενδιαφερουν αυτα και σε τελευταιο σταδιο αν θα ειναι ομορφα τα ψαρια μου.
Για να πω και τι μου αρεσει παντως θα προτιμουσα ενα συνυασμο απο αρλεκινους και γατοψαρα,μιας και οι συνθηκες του νερου ειναι πανω κατω ιδιες.Γενικοτερα τα κοπαδοψαρα με εχουν τραβηξει πιο πολυ.Εχω διαβασει βεβαια οτι δεν ενδεικνειται τοσο για αρχαριους αφου απαιτουν χαμηλο PH καθως και συσκευη αντιστροφης οσμωσης(ειναι λιγο ακριβη που ρωτησα(100ευρω?)).Αν ξεκινησω με guppys(αφου ειναι για αρχαριους) με τι αλλο θα μπορουσα να τα συνδυασω..
Επισης εχω αποφασισει να αγορασω εξωτερικα φιλτρο και εδω θελω τη βοηθεια σας να μου προτεινετε καποια.
Οσο αφορα τα φυτα,επειδη ειδα μια λιστα με ευκολα θα χρειαστω και υποστρωμα?Θα χρειαστω και CO2?o φωτισμος ποσο σημασια εχει.?Σ αυτα εχω μπλεχτει λιγο.Νομιζω τα φυτα μπορω να τα βαλω απο την πρωτη μερα σωστα..?

Τελος εδω παραγγειλει απο ebay τα υγρα τεστ της ΑPI και θα ξεκινησω το στρωσιμο με αμμωνια.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας και σορρυ αν φανηκα κουραστικος.\

Κωστας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 27-10-10 στις 23:15
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 09-11-10, 09:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
3)γραφει οτι δεν εχει βανακια το συγκεκριμενο.Δεν ξερω ποια η διαφορα αλλα ο δελτα66 πιο πανω γραφει οτι εχει σημασια.
Το κινεζικο εχει νομιζω διακοπτη ροης.
Ρωτα καλυτερα για σιγουρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-11-10, 10:35
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

37 ευρω για ολα τα τεστ της API ειναι καλη τιμη?
kh
gh
ph
no2
no3
ammonia.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-11-10, 10:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν δεν είναι ληγμένα φανταστική!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-11-10, 10:48
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
2)το οτι γραφει οτι γυρναει 1000λιτρα/ωρα μπορει να δημιουργησει προβλημα ή οσο πιο πολυ τοσο καλυτερα?
1000 λιτρα την ώρα είναι μεγάλη ροή για 100 λίτρα ενυδρείο αλλά όχι υπερβολική, ειδικά εάν το κάνεις ζούγκλα. Δεν ξέρω εάν ρυθμίζεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
3)γραφει οτι δεν εχει βανακια το συγκεκριμενο.Δεν ξερω ποια η διαφορα αλλα ο δελτα66 πιο πανω γραφει οτι εχει σημασια.
Έχει πολύ καλύτερο σύστημα από τα βανάκια της eheim. Σηκώνεις ένα μοχλό και τελείωσες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το φωτισμο να εχει δικο του καπακι το ενυδρειο.Φανταζομαι για να βαλω εξωτερικο φωτιστικο θα πρεπει να βγει το καπακι..αν αλλαζα τις παρουσες λαμπες με περισσοτερα βατ..?γινεται αυτο..?
Οι λάμπες βγαίνουν σε συγκεκριμένα watt ανάλογα με το μήκος τους, οπότε δεν μπορείς να αλλάξεις τις λάμπες με άλλες με περισσότερα watt. Aλλά οι περισσότεροι κάνουμε μετατροπές στο καπάκι, προσθέτοντας λάμπες.

Αλλά προτείνω να αρκεστείς στον υπάρχοντα φωτισμό με εύκολα φυτά. (Τα εύκολα φυτά δεν σημαίνει ότι δεν είναι και όμορφα)
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-11-10, 13:57
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

σορυ για την επιμονη αλλα θελω να ειμαι σιγουρος.
προχωραω στην αγορα του SUN HW-302 με 1000λτ/ωρα...δεν θα δημουργησει προβλημα γιατι ειναι αρκετα μεγαλη η ροη
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-11-10, 14:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αμα δεις οτι ειναι μεγαλη η ροη την βαζεις να βαραει πρωτα ενα τζαμι
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-11-10, 14:23
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

μια ερωτηση απλα και μονο απο περιεργεια...δηλαδη το 2213 θα ειναι λιγο για το ενυδρειο μου..?


πηγα να ρωτησω σε πετ σοπ και ο υπαλληλος μου ελεγε τα δικα του.οτι 630λτ/ωρα ειναι παρα πολλα και μπορει να δημιουργησει προβλημα στα ψαρια κλπ...
-------------------------
τελικα πηρα το eheim2215 στα 100 ευρω φουλ με διπλα βρυσακια..βλεπω μεσα στο καδο εχει 6 σφουγγαρια μπλε μια ανθρακικη βατα(ετσι αναγραφεται στις οδηγιες) και μια λευκη βατα φιλτρου.επειδη θα παρω σε λιγο τα υπολοιπα υλικα φιλτρου Πως θα γινει η τοποθετηση..πειτε μου αν ειναι σωστο το παρακατω

απο κατω προς τα πανω:
Ehfimech
μπλε σφουγγαρι
substrat pro
λευκη βατα φιλτρου
ανθρακικη βατα(τις πρωτες 3 μερες)

αν ναι σε τι ποσοτητα πρεπει να μπουν...?

thankssss

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 10-11-10 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-11-10, 17:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σωστη η σειρα...μια μικρη στρωση απο τα υπολοιπα....και περισσοτερο substrat
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-11-10, 01:24
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

thank u pano....

κατι τελευταιο..αυριο αγοραζω και το χαλικι/υποστρωμα και τελος ξεκιναμε το στησιμο...
να επαναλαβω αλλη μια φορα την ερωτηση μου...τι υπωστρωμα να βαλω κατω απο το χαλικι?μπορει μελλοντικα να βαλω πιο δυσκολα φυτα γι αυτο και σκεφτομαι να το τοποθετησω.αν ναι το υψος 2cm στο υποστρωμα ειναι οκ...?

και δευτερον σκεφτομαι να αγορασω χαλαζιακο χαλικι 1-3mm..βγαινει και σε μαυρο χρωμα...?


το συνολο του βυθου πρεπει να ειναι 5-6 ποντους..?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-11-10, 07:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ναι βγαινει και σε μαυρο γκρι και εκρου
-------------------------
απο υποστρωμμα μπορεις να βαλεις seachem flourite μαζι με χαλαζιακη μαυρη σε ποσοστο αναλογα με την τσεπη σου οσο πιο πολυ φλουριτε τοσο πιο καλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 11-11-10 στις 07:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-11-10, 03:55
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

ετοιμος απο εξοπλισμο!!και ετοιμος για το ξεκινημα!!!
οι αποριες μου πριν ξεκινησω ειναι οι εξης...να πω παλι ενα μεγαλο ευχαριστω στα μελη που βοηθησαν.
1)πηρα δυο Mopani...θελουν βρασιμο,απλο ξεπλυμα η να τα βαλω ιπως ειναι στο ενυδρειο?
2)αγορα 7kg flourite και 10kg χαλαζιακο απρομαυρο χαλικι 2-3mm.το χαλικι ξερω θα το ξεπλυνω αλλα πειτε μου για το flourite.γιατι απ οτι μου ειπαν αν ξεπλυθει χανει καποιες ουσιες.
3)θερμοκρασια 30 βαθμους μεχρι να στρωσει ειναι σωστη..?

4)και πιο σημαντικο
επειδη δεν βρηκα πουθενα καθαρη αμμωνια αγορασα τροφη.μπορω ετσι να πετυχω το κυκλο του αζωτου..να ριχνω καθημερινα λιγη ποσοτητα..περιμενω την αλλη βδομαδα τα τεστ απο το ebay της Api οποτε δεν θα μπορω να εχω αμεσα τιμες.υπαρχει προβλημα..?μαλλον κυριακη θα στηθει το ενυδρειο...

Ευχαριστωωωω και παλι.
-------------------------
επισης τελικα να το ανακατεψω το flourite Με το χαλαζιακο η να το βαλω σαν υποστρωμα...?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 13-11-10 στις 03:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-11-10, 04:26
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

1. Βάλτα σ' εναν κουβά με νερό για 10-15 μέρες κι άλλαζε το νερό καθημερινά για να βγάλουν αρκετή μαυρίλα και να "ποτίσουν" και να μην επιπλέουν.
2. Το χαλίκι ξέπλυνέ το πολλές φορές και πολύ καλά, το flourite ξέπλυνέ το 2-3 νερά για να φύγει η σκόνη, το προτείνει και η seachem.
3. Και με 28 την κάνεις την δουλειά σου, στους 30 πιθανόν να σου χαλάσουν κάποια φυτά, τα οποία μπορείς να βάλεις και πριν στρωθεί.
4. Χωρίς αμμωνία και μόνο με τροφή, θα σου πάρει αιώνες να στρώσει (και αν), γιατί δεν ζητάς μπόλι με μια αγγελία, να πετύχεις στρώσιμο πατ-κιουτ?

Το flourite να το ανακατέψεις με το χαλαζιακό, εκτός κι αν δεν σου αρέσει η απόχρωση που θα προκύψει, άσε που αργά ή γρήγορα θα ανακατευτούν.
Μην ευχαριστείς καθόλου, γι' αυτό είναι το φόρουμ, για να αλληλοβοηθιόμαστε (και οποιαδήποτε ώρα, έτσι? διανυκτερεύουμε κιόλας).
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-11-10, 22:40
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Βάλτα σ' εναν κουβά με νερό για 10-15 μέρες κι άλλαζε το νερό καθημερινά για να βγάλουν αρκετή μαυρίλα και να "ποτίσουν" και να μην επιπλέουν.
2. Το χαλίκι ξέπλυνέ το πολλές φορές και πολύ καλά, το flourite ξέπλυνέ το 2-3 νερά για να φύγει η σκόνη, το προτείνει και η seachem.
3. Και με 28 την κάνεις την δουλειά σου, στους 30 πιθανόν να σου χαλάσουν κάποια φυτά, τα οποία μπορείς να βάλεις και πριν στρωθεί.
4. Χωρίς αμμωνία και μόνο με τροφή, θα σου πάρει αιώνες να στρώσει (και αν), γιατί δεν ζητάς μπόλι με μια αγγελία, να πετύχεις στρώσιμο πατ-κιουτ?

Το flourite να το ανακατέψεις με το χαλαζιακό, εκτός κι αν δεν σου αρέσει η απόχρωση που θα προκύψει, άσε που αργά ή γρήγορα θα ανακατευτούν.
Μην ευχαριστείς καθόλου, γι' αυτό είναι το φόρουμ, για να αλληλοβοηθιόμαστε (και οποιαδήποτε ώρα, έτσι? διανυκτερεύουμε κιόλας).

+1000 εκτος απο το 2 το χαλικι θα θελει καμια 20-30νερα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-11-10, 12:25
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

επειδη τωρα πλενω τα χαλικια το flourite το περασα τρια τεσασερα χερια και ακομα παραμενει καφε-μαυρο αν ριξω νερο στον κουβα.δεν υπαρχει προβλημα?μπορω να το ριξω στο ενυδρειο..?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-11-10, 12:31
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αποψη μου να το πλενεις καλα

αλλα μελοι το περνανε 2-3 χερακια το βαζουν στο ενυδρειο τοποθετουν μια μαυρη σακουλαπανω απο το υποστρωμμα και γεμιζουν το ενυδρειο με νερο προσεκτικα μετα με τσουκου τσουκου βγαζεις την σακουλα

εγω το πλενω γιατι μετα αμα θελεις να βαλεις βγαλεις φυτα θα σου κανει το ενυδρειο μαυρο + οτι σε καθε σκουπα βυθου θα σου βγαζει πολυ βρωμια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-11-10, 12:36
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

thanks για την αμεση απαντηση..
οκ κι εγω ετσι σκεφτομαι να το κανω αλλα καπου εχω ακουσει οτι χανει χρησιμες ουσιες για τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-11-10, 12:39
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος το φλουριτε δεν εχει τετοιο θεμα γιατι εχει την ιδιοτητα να αποροφα απο την στηλη του νερου τα λιπασματα που ριχνεις ειναι δλδ αυτο ανανεουμενο
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-11-10, 16:26
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

1)επλυνα καλα το flourite
2)εχω ξενερωσει γιατι νομιζα οτι το ενυδρειο ειναι 110λιτρα μεικτα αλλα τελικα ειναι 80 που σημαινει 70 καθαρα αν δεν κανω λαθος.ειχα λαθος εντυπωση..τεσπα περιοριζονται και πολυ οι επιλογες των ψαριων....
-------------------------
3)επειδη δεν ξερω χαλαστηκα πολυ με το ενυδρειο συνειδητοποιω οτι εδωσα πολλα για τον εξοπλισμο και δεν ξερω και αν κανουν για το ενυδρειο.δηλαδη:
1)Θερμοστατης sera 150w(30 ευρω)
2)eheim 2215 με τα υλικα(130 ευρω)

τεσπα...θα το προχωρησω και βλεπουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 15-11-10 στις 16:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-11-10, 21:50
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
37 ευρω για ολα τα τεστ της API ειναι καλη τιμη?
kh
gh
ph
no2
no3
ammonia.
30 ευρω απο ebay. APΙ freshwater TEST....το παρηγγειλα χθες. Οταν ερθει βλεπουμε. Πιστευω ειναι καλη τιμη. Ολα τα μπλιμπλικια μου απο ebay τα παιρνω. Εδω μας πιανουν κWλο. Αν ξερεις τι θες και κανεις υπομονη 7-8 μερες ολα τα παιρνεις απο ebay.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-11-10, 01:12
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παιδια αν ειναι ευκολο πειτε μου για το παραπανω που εχω γραψει
θερμοστατης 150w σε 80 λιτρα μεικτα ενυδρειο κανει..?
επισης το 2215 δεν ειναι υπερβολικο?

σορυ για το double post
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 16-11-10, 01:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα 100άρη ή 75άρη θερμοστάτη, αλλά κι αυτός που λες κάνει.
Εγώ σε 60-70 καθαρά λίτρα, θα έβαζα το 2213 ή εσωτερικό και όχι το 2215.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 16-11-10, 01:28
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

εννοεις οτι μπορει να εχω προβλημα ως προς την ροη η απλα δεν υπαρχει νοημα...?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-11-10, 01:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Την ροή μπορείς να την κόψεις με πολλά κόλπα, απλά τον μόνο λόγο που βρίσκω για το 2215 είναι αν μεταφερθεί αργότερα σε μεγαλύτερο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-11-10, 01:39
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

ε καποια στιγμη θα γινει αυτο..ουτως η αλλως μιας και κοβεται ι δυνατη ροη θα το κρατησω...με ποιο τροπο γινεται..?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-11-10, 01:57
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mε spraybar, με άνοιγμα περισσότερων τρυπών στο spraybar, με γύρισμα της εξαγωγής ή του spraybar προς το τζάμι και άλλα, θα βρεις τον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-11-10, 07:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αλλα αφου τα εχεις μην παρεις αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-11-10, 09:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αν ειναι ευκολο πειτε μου για το παραπανω που εχω γραψει
θερμοστατης 150w σε 80 λιτρα μεικτα ενυδρειο κανει..?
επισης το 2215 δεν ειναι υπερβολικο?

σορυ για το double post
Αφου ξεκινησες για 110 λιτρα ηταν καλος εξοπλισμος αυτος που επελεξες.
Για 80 λιτρα μικτα ειναι υπερβολικος οχι ομως οτι θα σε χαλασει.
Μονο τη θερμανση να προσεξεις γιατι αν κολλησει ο θερμαντηρας θα το κανει ψαροσουπα. Ομως με διπλασια βατ θερμαντηρα ανα λιτρο, θα εχεις γρηγορη θερμανση σε περιπτωση που κανεις απυεθειας αλλαγη στο ενυδρειο με χαμηλη ροη.
Το φιλτρο αν σου το ενυδρειο κανει πλυντήριο, απλα μειωσε τη ροη λιγο. (απο το βανακι εξοδου μονο)
Μη ξεχνας οτι μπορει να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.
Δεν θα πανε ετσι κι αλλιως χαμενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-11-10, 11:13
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

thanks για τις απαντησεις..φτιαχνω το φιλτρο τωρα και σκαει κι αλλο διλλημα..τα βανακια πως τοποθετουνται..?
αν καταλαβα καλα πρεπει να ξεκιναε ενα μικρο λαστιχακι απο την εισοδο εξοδο του φιλτρου μετα βαζω τα βανακια και στη συνεχεια βαζω τα μεγαλα λαστιχα που μπαινουν στο ενυδρειο...σωστα..?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-11-10, 11:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

το ιδιο λαστιχο θα βαλεις και πανω και κατω απο το βανακι αλλιως θα ''πνιξεις'' το φιλτρο
-------------------------
εκτος αν λες μικρα σε μηκος και οχι σε διατομηπου τοτε τα λες σωστα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 16-11-10 στις 11:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 16-11-10, 12:35
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

kingrim ναι αυτο εννοουσα..οκ η εγκατασταση ολοκληρωθηκε...βαζω το φιλτρο στο ρευμα αλλα δεν κανει κατι...απλα ακουγεται ενας θορυβος
-------------------------
οκ ακυρο φυσηξα και λειτουργησε...κατι τελευται πανω στο φιλτρο...αν κλεισω τα βανακια πρεπει να εχω βγαλει πρωτα το φιλτρο απο το ρευμα η αν ειναι κλειστα δεν υπαρχει προβλημα....


υ.γ η ροη φαινεται οκ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 16-11-10 στις 12:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
νεο ενυδρειο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αποριες ενος αρχαριου Foveras Αρχάριοι γλυκού νερού 15 22-12-09 20:04
Αποριες αρχαριου... harmiller Αρχάριοι γλυκού νερού 9 21-10-09 00:16
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08721 seconds with 14 queries