Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-09, 01:56
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή διαφορα του sera nitrivec me to sera bio nitrivec

το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα με σερα νιτριβεκ...... και σε γενικες γραμμες ολα πηγαν καλα........ τωρα στρωνω ενα δευτερο με το νεο σερα μπιο νιτριβεκ και ειναι τελειοσ διαφορετικο...... ειναι γαλακτομα και θελει αλλες δοσεις και χωρια οτι εκανε το νερο πολυ πολυ θολο....... για δωστε καμια συμβουλη..... κανεις που το χρησημοποιησε??????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-09, 02:11
Ifestion Ο χρήστης Ifestion δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Τις ίδιες ακριβώς αντιδράσεις είχα και εγώ...
Υποτίθεται ότι η Sera το βελτίωσε σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση αλλά δυστυχώς το έκανε χειρότερο.!!
Υποτίθεται ότι η θολούρα φεύγει σε 24 ώρες και παραμύθια τούμπανα.
Προσωπική μου συμβουλή χρησιμοποίησε βακτήρια της Prodibio, ή της Bacterlife.
Πολύ καλύτερα και τα δυο χωρίς θολούρα και με καλύτερα αποτελέσματα.!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-09, 09:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειχατε δει δηλαδη το ενυδρειο να στρωνει με τα συγκεκριμενα προιοντα?
χωρις να ριχνετε τροφη μεσα?? σε ποσες μερες??
η εμπειρια σας εχει ενδιαφερον καθως το 99% των ατομων που χρησιμοποιησαν τετοια προιοντα λενε οτι δεν εκαναν καμια διαφορα και το ενυδρειο εστρωσε σε 1 μηνα περιπου οσο κανει και απο μονο του δηλαδη...
εσεις τι λετε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-09, 10:26
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποίησα sera bio nitrivec και έμεινα ευχαριστημένη. Είχαν βέβαια προηγηθεί διάφορα άλλα. Το συγκεκριμένο όντως θολωνει αλλά την επομένη καθαρίζει το νερό. Εγώ είχα κάνει μεταφορά από 180αρι σε 400αρι με ήδη ετοιμα βιολογικά φίλτρα που έτρεχαν στο 180αρι και προστέθηκαν βέβαια και άλλα 3 καινούργια. Τα ψάρια ζορίστηκαν πολύ και πιστεύω με το sera bio nitrivec (2 μπουκάλια) τα πράγματα καλυτέρευσαν και τα ψάρια βρήκαν τον ρυθμό τους.
Στην ουσια όλα αυτά τα σκευάσματα είναι τροφή για βακτήρια και όχι βακτήρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-10-09, 10:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Στο σεμινάριο της Sera που παρακολούθησα ο Dr.Undergasser υποσχόταν θαύματα(σε 2-3 μέρες τα πρώτα ψαράκια).
Το bio nitrivec είναι νέο προϊον και το γαλακτώδες αυτό "σύνεφο" που εμφανίζεται είναι μικροσκοπικοί κόκκοι λάβας εμποτισμένοι με τα χρήσιμα βακτήρια που σιγά σιγά κατακάθονται ή απορροφώνται απο το φίλτρο.
Δεν το δοκίμασα και δεν έχω καλή άποψη για τα σκευάσματα που κυκλοφορούν μέχρι τώρα(αλλά η επιστήμη προχωράει και πρέπει να παρακολουθούμε τις εξελίξεις).
Έχει ενδιαφέρον η εμπειρία όσων το χρησιμοποίησαν.

douran τι φίλτρα(με τι ροή?) έχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-09, 10:43
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

το φιλτρο ειναι εσωτερικο με ροη γυρω στο 800 λιτρα..... και το εχω με τα σωλινα με τις τρυπες για να κοβει λιγο και να μην γινετε πλυντηριο το ενυδρειο..... που ειναι 100 λιτρα..... ως εδω ολα οκ αλλα το κακο ειναι οτι εχει μονο σφουγγαρι και δεν εχει υαλοβαμβακα και ισως να μην κρατα τα σωματιδια.....

το αλλο ενυδρειο το εστρωσα με το παλιο σερα ηταν 150 λιτρα εβαλα 8 ψαρια και δεν ειχα καθολου απωλειες....... εμεινα σχετικα ικανοποιημενος...... τωρα θα δειξει με το νεο!!!!! γιατι θελω να βαλω χρυσοψαρα και πιστευω να μην εχουν προβλημα..... δηλαδη στην ουσια (πανο) στο πρωτο εκανα στρωσιμο με ψαρια γιατι τα εβαλα αμεσως την επομενη και ταιζα λιγο ηταν πολλα τα λιτρα και λιγα και μικρα τα ψαρια......

οπως και να χει ευχαριστω και 8α σας ενημεωσω για τα αποτελεσματα......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-09, 10:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Γνώμη μου,άστο να δουλέψει με την πλήρη ροή του και θα καθαρίσει.
Κάνε και μετρήσεις και πες μας την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-09, 11:17
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Η γνωμη μου είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο π.χ. ΕΗΕΙΜ 2311 με βιολογικό υλικό όπως siporax ή subsrtrand και ενυδρειακό βαμβάκι βάλε κ sera bio nitrivec όσο χρειάζεται σύμφωνα με τις οδηγίες, τάιζε λίγο κ μη βάλεις όλα μαζί τα χρυσόψαρα σου (βγάζουν πολλή αμμωνία και θέλουν πολύ νερό). Αλήθεια σε 100 λίτρα πόσα χρυσόψαρα σκέφτεσαι να βάλεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-09, 11:45
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Έστρωσα εγώ το 60λιτρο μου προσφατα με νιτριβεκ. Σε ένα μήνα και 1-2 εβδομαδες έστρωσε. Η θολούρα όντος αργεί να φύγει αν δεν κάνεις αλλαγές νερού. στο πετσοπ μου ειπαν να μην κανω αλλαγες αλλα επειδη τα νιτρικα και τα νιτρωδη εφτασαν στα υψη και ειχα και ψαρια μεσα δεν ειχα αλλη επιλογη. εκανα 5 αλλαγες νερου μεσα σε 6 εβδομαδες και αμεσως καθαρισε και εστρωσε και το φιλτρο. Α και να μην ξεχασω να αναφερω οτι καθ' ολη την διαρκεια ειχα 3 απωλειες. Οφειλονταν στο οτι δεν ειχα κανει εγκυρα αλλαγες νερου και στην προωρη ιχθειοφορτωση του ενυδρειου με ακαταλληλα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-09, 12:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
. Εγώ είχα κάνει μεταφορά από 180αρι σε 400αρι με ήδη ετοιμα βιολογικά φίλτρα που έτρεχαν στο 180αρι και προστέθηκαν βέβαια και άλλα 3 καινούργια..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστρωσα εγώ το 60λιτρο μου προσφατα με νιτριβεκ. Σε ένα μήνα και 1-2 εβδομαδες έστρωσε..
μακαρι να υπαρχει η εξελιξη που αναφερθηκε...αλλα απο τις παραπανω περιπτωσεις βλεπω οτι οντως στην πρωτη περιπτωση υπηρχαν ετοιμα στρωμενα φιλτρα...και στη 2η εκανε το ιδιο διαστημα οπως και χωρις τα σκευασματα..
αρα και σε αυτες τις περιπτωσεις μαλλον δεν προσεφεραν τιποτα...
ψαχνω ακομη να βρω καποιον που τα σκευασματα να εκαναν αυτα που υποσχονται..δηλαδη γρηγορο στρωσιμο σε 2-3 μερες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-09, 12:12
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
Έστρωσα εγώ το 60λιτρο μου προσφατα με νιτριβεκ. Σε ένα μήνα και 1-2 εβδομαδες έστρωσε. Η θολούρα όντος αργεί να φύγει αν δεν κάνεις αλλαγές νερού. στο πετσοπ μου ειπαν να μην κανω αλλαγες αλλα επειδη τα νιτρικα και τα νιτρωδη εφτασαν στα υψη και ειχα και ψαρια μεσα δεν ειχα αλλη επιλογη. εκανα 5 αλλαγες νερου μεσα σε 6 εβδομαδες και αμεσως καθαρισε και εστρωσε και το φιλτρο. Α και να μην ξεχασω να αναφερω οτι καθ' ολη την διαρκεια ειχα 3 απωλειες. Οφειλονταν στο οτι δεν ειχα κανει εγκυρα αλλαγες νερου και στην προωρη ιχθειοφορτωση του ενυδρειου με ακαταλληλα ψαρια.
¶ρα το ενυδρείο δεν είχε στρώσει, όπως φαίνεται εκ των υστέρων (αλλιώς δε θα είχε νιτρώδη, π.χ.).

Κι εγώ όταν έστρωσα το ενυδρείο (με αμμωνία) έριχνα νιτριβεκ, και έστρωσε σε 40 μέρες, όχι σε 1 βδομάδα ή 1-2 μέρες που λένε. Εγώ το θεωρώ μεγάλο παραμύθι πάντως...

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες λέει ότι το ρίχνεις και σε λίγο διάστημα (1-2 μέρες ; ) βάζεις ψάρια. Μου ακούγεται σαν "κλασσική" περίπτωση στρωσίματος με ψάρια, όπου απλά βασανίζονται και όποιος αντέξει.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-09, 17:55
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο π.χ. ΕΗΕΙΜ 2311 με βιολογικό υλικό όπως siporax ή subsrtrand και ενυδρειακό βαμβάκι βάλε κ sera bio nitrivec όσο χρειάζεται σύμφωνα με τις οδηγίες, τάιζε λίγο κ μη βάλεις όλα μαζί τα χρυσόψαρα σου (βγάζουν πολλή αμμωνία και θέλουν πολύ νερό). Αλήθεια σε 100 λίτρα πόσα χρυσόψαρα σκέφτεσαι να βάλεις;
εγω 8α εβαζα το πολυ 3 αλλα το ενυδρειο το ετοιμαζω για την κοπελια μου και θα το εχει σπιτι της και οπως συμβενει συνηθως με τις γυναικες......
δεν ακουει και θελει να βαλει καμια 6 τουλαχιστον και ειναι πιο πιθανο να μαθω στα ψαρια να τραγουδανε παρα να τησ αλλαξω γνωμη οποτε.....
θα βαλουμε 2 για αρχη και μολις στρωσει θα μπουν και αλλα......

ισως καποια στγμη βαλω siporax μινι γιατι εχει μεγαλο χωρο για σφουγγαρι.... αλλα να δω πως θα τα παει πρωτα ετσι και αν δεν κανει δουλεια θα κινηθω αναλογα
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-09, 19:58
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα το ενυδρείο δεν είχε στρώσει, όπως φαίνεται εκ των υστέρων (αλλιώς δε θα είχε νιτρώδη, π.χ.).

Κι εγώ όταν έστρωσα το ενυδρείο (με αμμωνία) έριχνα νιτριβεκ, και έστρωσε σε 40 μέρες, όχι σε 1 βδομάδα ή 1-2 μέρες που λένε. Εγώ το θεωρώ μεγάλο παραμύθι πάντως...

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά στις οδηγίες λέει ότι το ρίχνεις και σε λίγο διάστημα (1-2 μέρες ; ) βάζεις ψάρια. Μου ακούγεται σαν "κλασσική" περίπτωση στρωσίματος με ψάρια, όπου απλά βασανίζονται και όποιος αντέξει.
Εννοώ χρειάστηκαν 1 μηνας και 2 εβδομαδες περιπου για να στρωσει. μόνο τότε μέτρησα αμμωνία και ΝΟ2 0
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να υπαρχει η εξελιξη που αναφερθηκε...αλλα απο τις παραπανω περιπτωσεις βλεπω οτι οντως στην πρωτη περιπτωση υπηρχαν ετοιμα στρωμενα φιλτρα...και στη 2η εκανε το ιδιο διαστημα οπως και χωρις τα σκευασματα..
αρα και σε αυτες τις περιπτωσεις μαλλον δεν προσεφεραν τιποτα...
ψαχνω ακομη να βρω καποιον που τα σκευασματα να εκαναν αυτα που υποσχονται..δηλαδη γρηγορο στρωσιμο σε 2-3 μερες....
Δεν θα το στρώσει σε 2-3 μερες πιστεύω. το λέω επειδή εδώ και δυομιση εβδομάδες το ενυδρείο του μονομάχου δεν έχει στρώσει. και χρησιμοποιησα μεγάλη ποσότητα βιο νιτριβεκ. ίσως να χρειάζεται μεγάλη ποσότητα αμμωνίας για να αρχίσει να ενεργεί. Στο 60λιτρο μέτρησα νο2 και νο3 μετα απο τρεις μερες που εβαλα τα ψαρια (2 παπαγαλοψαρα και 2 σκατς). Στο ενυδρειο του μονομαχου η αμμωνία δεν ξεπερνα το 1 μγ/λ μεσα σε μια εβδομάδα. αλλα και να το ξεπερνα, δεν μπορω να την αφησω να ανεβει περισσοτερο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη velocity : 22-10-09 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-09, 20:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

¶ρα, με βάση αυτά που περιγράφεις φαντάζομαι καταλαβαίνεις κι εσύ ότι το νιτριβεκ δε φαίνεται να κάνει απολύτως τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-09, 20:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειναι πεταμενα λεφτα! Στην ουσια το στρωσιμο γινεται με τα ψαρια τα οποια υποφερουν!! Μακαρι να υπηρχε ο μαγικος ζωμος αλλα ... δυστηχως ... αρα η μπολι η στρωσιμο με αμμωνια και υπομονη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-09, 20:35
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα, με βάση αυτά που περιγράφεις φαντάζομαι καταλαβαίνεις κι εσύ ότι το νιτριβεκ δε φαίνεται να κάνει απολύτως τίποτα...
Ναι, μαλλον για να λειτουργίσει σωστά θέλει κατάλληλη ποσότητα αμμωνίας. Αλλα ας μου εξηγησει καποιος αυτο: Μου ειπε προχθες ο πετσοπας πως τα βακτηρια του νιτριβεκ ειναι διαφορετικα απο τα αεροβια και πως για να ζησουν πρεπει να κατι συγκεκριμενο στο υποστρωμα το οποιο θα τους παρεχει τροφη. Δηλαδη τα αεροβια βακτηρια δεν μενουν στο φιλτρο? με ειχε μπερδεψει εκεινη την ωρα και δεν εδωσα συνεχεια γιατι πηγε να αρχισει το παζαρι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-10-09, 20:49
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μαλλον για να λειτουργίσει σωστά θέλει κατάλληλη ποσότητα αμμωνίας.

Μα η αμμωνία είναι αυτή που θέλεις να αποφύγεις, γι'αυτό βάζεις το νιτριβεκ, για να στην εξαφανίσουν τα βακτηρίδια που τάχα περιέχει. Αν το νιτριβεκ θέλει αμμωνία για να λειτουργήσει, πάει να πει ότι δεν θέλει/πρέπει να βάζεις ψάρια, αλλά αυτό ακριβώς σου λένε να κάνεις οι οδηγίες

Αλλα ας μου εξηγησει καποιος αυτο: Μου ειπε προχθες ο πετσοπας πως τα βακτηρια του νιτριβεκ ειναι διαφορετικα απο τα αεροβια και πως για να ζησουν πρεπει να κατι συγκεκριμενο στο υποστρωμα το οποιο θα τους παρεχει τροφη. Δηλαδη τα αεροβια βακτηρια δεν μενουν στο φιλτρο? με ειχε μπερδεψει εκεινη την ωρα και δεν εδωσα συνεχεια γιατι πηγε να αρχισει το παζαρι
Καλό! Είναι κι αυτό ένα από τα ανέκδοτα που λένε οι πετσοπάδες μάλλον...

Εγώ έμαθα να είμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός με αυτά που λένε στα πετ. Οι περισσότεροι είναι άσχετοι στην καλύτερη περίπτωση, ή σε οδηγούν σε λάθος δρόμο με σκοπό το κέρδος.

Η πετυχημένη συνταγή είναι "διάβασε-ρώτα-αποφάσισε", και μετά πας και παίρνεις αυτό που θέλεις.
-------------------------
Παρεπιπτόντως, τα βακτηρίδια αποικούν το φίλτρο κυρίως. Απλώνονται και σε άλλες επιφάνειες (πχ. οι σωλήνες παροχής του φίλτρου), και στο χαλίκι, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω οι ποσότητές τους εκεί είναι αμελητέες σε σχέση με το φίλτρο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 22-10-09 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-09, 21:51
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα είμαι νέος στη παρέα.Θα ήθελα όμως να σας πω ότι χρειάζετε μεγάλη προσοχή σε ότι νέο μας πλασάρουν οι διάφορες εταιρίες επιδή το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το κέρδος.Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κάτι ώστε να κάνει πολύ σύντομα το νερό της βρύσης έτοιμο βιότοπο για τα ψαράκια.Προσοχή , υπομονή , παρατήρηση και αγάπη χριάζετε ώστε να απολαμβάνεις ένα ωραίο αποτέλεσμα , χωρίς ή όσο γίνετε λιγότερες απόλειες.
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-10-09, 14:28
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

στην ουσια στρωσιμο με ψαρια γινετε...... αυτο καταλαβα εγω!!!!! εβαλα 2 ψαρια και θα κανω μετρισεις αυριο και θα δω πως παει!!!!! αν δεν ειναι οκ μια αλλαγη 50 τις 100 και βλεπουμε........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-10-09, 15:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ουσια στρωσιμο με ψαρια γινετε...... αυτο καταλαβα εγω!!!!! εβαλα 2 ψαρια και θα κανω μετρισεις αυριο και θα δω πως παει!!!!! αν δεν ειναι οκ μια αλλαγη 50 τις 100 και βλεπουμε........
Αν κάνεις στρώσιμο με ψάρια,
1) ταλαιπωρούνται τα ψάρια (με αποτέλεσμα πρόωρους θανάτους πιθανότατα), και
2) τα σκευάσματα βακτηριδίων τι χρειάζονται; Μου φαίνεται ότι πουλάνε "αέρα".
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-09, 18:56
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνεις στρώσιμο με ψάρια,
1) ταλαιπωρούνται τα ψάρια (με αποτέλεσμα πρόωρους θανάτους πιθανότατα), και
2) τα σκευάσματα βακτηριδίων τι χρειάζονται; Μου φαίνεται ότι πουλάνε "αέρα".

υποτιθετε οτι επιταχυνουν την αναπτηξη...... κοιτα στο αλλο που εστρωσα ετσι δεν ειχα προβλημα....... τωρα σε αυτο που μπηκαν πιο ευκολα ψαρια ελπιζω να μην εχω προβλημα...... θα κανω και συχνες αλλαγες αν δω την αμμωνια να ανεβενει και βλεπουμε.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-09, 19:07
velocity Ο χρήστης velocity δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2009
Περιοχή: Cyprus
Μηνύματα: 216
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην velocity
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνεις στρώσιμο με ψάρια,
1) ταλαιπωρούνται τα ψάρια (με αποτέλεσμα πρόωρους θανάτους πιθανότατα), και
2) τα σκευάσματα βακτηριδίων τι χρειάζονται; Μου φαίνεται ότι πουλάνε "αέρα".
ενας πετσοπας μου ειπε οτι τα συγκεκριμμενα υγρα βακτηριδια ειναι διαφορετικα απο τα αεροβια και οτι επρεπε να βαλω κατι συγκεκριμμενο μεσα στο ενυδρειο για να τα "ταιζω"
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-10-09, 19:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από velocity Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας πετσοπας μου ειπε οτι τα συγκεκριμμενα υγρα βακτηριδια ειναι διαφορετικα απο τα αεροβια και οτι επρεπε να βαλω κατι συγκεκριμμενο μεσα στο ενυδρειο για να τα "ταιζω"
Και ποια ειναι αυτα?? Πως λεγονται αυτα τα βακτηρια? Ρωτα τον και θα δεις οτι σου λεει π$%^%$#$ριες!!! Να βαλει κατι στη τσεπη του θελει ... τα λεφτα σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-10-09, 19:23
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
..... κοιτα στο αλλο που εστρωσα ετσι δεν ειχα προβλημα.......
γιατι απλα δεν μπολιαζεις απο το αλλο που εστρωσες???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-10-09, 12:03
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι απλα δεν μπολιαζεις απο το αλλο που εστρωσες???

γιατι δεν εχω βανες αποσυνδεσης και δεν ηθελα να το καθαρισω ακομη.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-10-09, 12:05
Το avatar του χρήστη ErnieBall
ErnieBall Ο χρήστης ErnieBall δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2009
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 433
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχατε δει δηλαδη το ενυδρειο να στρωνει με τα συγκεκριμενα προιοντα?
χωρις να ριχνετε τροφη μεσα?? σε ποσες μερες??
η εμπειρια σας εχει ενδιαφερον καθως το 99% των ατομων που χρησιμοποιησαν τετοια προιοντα λενε οτι δεν εκαναν καμια διαφορα και το ενυδρειο εστρωσε σε 1 μηνα περιπου οσο κανει και απο μονο του δηλαδη...
εσεις τι λετε?

Συμφωνω απολυτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-10-09, 12:09
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν εχω βανες αποσυνδεσης και δεν ηθελα να το καθαρισω ακομη.......
Εσύ αποφασίζεις βέβαια, αλλά το να "γλυτώσεις" ένα άνοιγμα στο φίλτρο, και να έχεις αμμωνίες, νιτρώδη στα ψάρια σου (κάτι το οποίο ίσως να συντομέψει τη ζωή τους) δε μου φαίνεται σαν καλό "αντιστάθμισμα"...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-09, 12:12
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι δεν εχω βανες αποσυνδεσης και δεν ηθελα να το καθαρισω ακομη.......
Πλακα κανεις!! Τι να καθαρισεις ... με το μπολι θα το βρωμισεις! 5 λεπτα υποθεση ειναι!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-10-09, 19:37
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

αμμωνια μικροτεροι απο 0,25 για την ακριβια ειναι μεταξυ πρωτης και δευτερης κλιμακας δεν ειναι 0 αλλα δεν ειναι και πανω απο 0.25

και νιτρικα γυρω στο 20

επομενος αρχισε να κανει δουλεια.........

εγινε αλλαγη 30 τα εκατο και θα ξαναγινουν μετρισεις σε 3 μερες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα κανεις!! Τι να καθαρισεις ... με το μπολι θα το βρωμισεις! 5 λεπτα υποθεση ειναι!!

το στρωμενο δεν εχει βανες οχι το καινουργιο......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη douran_p : 27-10-09 στις 19:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-10-09, 19:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ο Απόστολος Παύλος είπε: "μετά μίαν και δευτέραν νουθεσίαν, παραιτού"...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αμμωνια με nitrivec aris2 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-11-08 00:35
nitrivec? oscar1 Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-03-08 21:23
NITRIVEC TEDDY Γλυκό νερό - Γενικά 1 25-10-07 17:43
NITRIVEC TEDDY Γλυκό νερό - Γενικά 4 03-10-07 14:21
to nitrivec χρειαζεται στο στρωσιμο? Dimi Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-08-07 21:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09945 seconds with 13 queries