Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-05, 06:15
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή φωτογραφηση ενδρειων

γεια σε ολους.καταρχην να πω πως δεν ειμαι σιγουρος αν το ποστ αυτο ειναι στην σωστη κατηγορια οποτε μεταφερτε το οπου πρεπει.θα ηθελα να ρωτησω,αν ξερει καποιοσ πως γωτογραφιζουμε ενυδρεια και ψαρια.με τι ταχυτητες κλειστρου με φλας η χωρις και γενικα σετινγκς ωστε να εχουμε την καλυτερη δυνατη ποιοτητα φωτογραφιας.για παραδειγμα δυσκολευομαι πολυ οταν φωτογραφιζω το ενυδρειο μου να βγαλω σωστα τισ μπουρμπουληθρες.επισης ποιες ειναι οι καταλληλοτερες ρυθμισεις για την φωτογραφηση ψαριων.πιστευω οτι εχτος απο μενα θα υπαρχουν και αλλοι με αντιστοιχο "προβλημα" οποτε καλλο θα ταν να υπαρχει μια τετοια συζητηση
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-05, 07:37
3leon Ο χρήστης 3leon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...ion_greek.html
__________________
Καληνύχτα μπαμπά, σ' αγαπάμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-05, 09:47
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

για κοιτα και εδω:
ρυθμίσεις φωτογραφικής μηχανής

Forum με θεμα την φωτογραφιση ενυδρειων! σε αγγλικη γλωσσα ομως.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-05, 10:31
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΟΣ
ΠΑΝΟΣ Ο χρήστης ΠΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2005
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Με κινητό μπορεις να βγάλεις σχετικά καλές φωτογραφίες. Τις στέλνεις και τις αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου .(με email ,imode,καλώδιο συνδεσης κινητού με υπολογιστή.)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-05, 11:01
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ενταξει Πανο, μην τα κανουμε ολα ισα κι ομοια!
Για την οθονη του κινητου μπορει να ειναι καλη η ποιοτητα της φωτογραφιας απο ενα κινητο, αλλα δεν μπορουμε να πουμε οτι αυτο ειναι που αναζητουμε!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-05, 11:29
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

ο λογος που εκανα το ποστ ειναι γιατι παρατηρω κατι παραδοξο. η ποιοτητα των φωτογραφιων που βγαζω με την ψηφιακη των 5 μεγαπιξελ δεν ειναι η καλυτερη δυνατη.αντιθετα πολλες φορες οι φωτογραφιες που βγαζω απο την φωτογραφικη 2 μεγαπιξελ του κινητου μου,αποτυπωνουν καλυτερα τα χρωματα αλλα χανουν στη αναλυση!!η αληθεια ειναι πως δεν ειμαι ειδικος στην φωτογραφια αλλα οι πιο πολλες προσπαθειες για να βγαλω καλες φωτο με την ψηφιακη απετυχαν.ευχαριστω για τις απαντησεις
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-05, 21:47
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

και εγω το ιδιο προβλημα εχω... Δεν μπορω να πετυχω χρωμα σωστα... ΜΕ το φλας τα χρωματα βγαινουν ψυχρα, χωρις φλας βγαινουν τα παντα θολα.....Η αναλυση ειναι καλη μεν αλλα τα χρωματα απογοητευτικα.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-05, 22:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Για την αποδοση των χρωματων θα πρεπει να παιξετε με το WB=white balance εκει θα βρειτε ρυθμισεις για διαφορους τυπους λαμπων,στην φθοριου θα επρεπε να ειναι η σωστη ρυθμιση, ομως πολλες φορες λογω των ιδιοτητων που εχουν οι λαμπες ενυδρειου (φασμα, θερμοκρασια) μπορει να αποδιδει καλυτερα και μια ρυθμιση για ηλιολουστη μερα, για παραδειγμα.

Για το προβλημα των θολων φωτογραφιων οταν δεν χρησιμοποιειτε φλας, φταει η αργη ταχυτητα που ρυθμιζεται αυτοματα οταν την εχετε σε mode snapshot (point 'n' shot).
σ'αυτη την περιπτωση το πρωτο που πρεπει να κανετε ειναι χρησιμοποιησετε τριποδο!Οσο και σταθερο να πιστευετε οτι ειναι το χερι σας δεν ειναι οσο ενα στιβαρο τριποδο.
Το δευτερο ειναι να ανεβασετε την ευαισθησια του ASA γνωστο και πλεον διαδεδομενο ως ISO, συνηθως οι προρυθμισεις ειναι στο 100 , οι απλες μηχανες θα εχουν μεχρι 400-500, ακριβοτερες μηχανες θα εχουν μεχρι και 1600.Σ'αυτη την ρυθμιση επιτυγχανουμε υψηλοτερες ταχυτητες φωτογραφισης με μεγαλυτερη πιθανοτοτητα παγωματος του θεματος, αλλα κανουμε υποχωρησης στο ποιοτητα της φωτογραφιας, στο φιλμ λεγαμε οτι ειχαμε μεγαλυτερο κοκκο, στο ψηφιακο εχουμε περισσοτερο θορυβο.
Μια αλλη πιθανοτητα για τις θολες φωτο ειναι η αδυναμια της μηχανης σας να νεταρει πισω απο το τζαμι του ενυδριου, τοτε θα πρεπει να εστιασετε με manual mode, αν δεν εχετε manual mode, κανετε το εξης trick...εστιαζετε εκτος ενυδρειου σε ενα αντικειμενο με ιδια αποσταση με το θεμα-ψαρι σας και με το κουμπακι πατημενο για να κανει lock την εστιακη αποσταση σημαδευετε το ψαρι και ταρβατε την φωτο!

αυτα τα λιγα, βασικα πραγματακια.ειναι ενα μεγαλο θεμα, που θελει πολυ αναλυση.Ισως μου δωσατε ιδεα για ενα αρθρο στο περιοδικο.

Α και που ειστε!
ΠΑΝΤΑ τραβαμε φωτογραφιες με καθαρα τζαμια, μεσα εξω.
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ με σβηστα φωτα στο δωματιο!Για να εξαλειψουμε τις ανακλασεις και να τονισουμε των φωτισμο του ενυδρειου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-05, 10:26
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Ορισμένες μηχανές έχουν και preset white balance οπότε αν έχετε μια λευκή επιφάνεια κάπου στο ενυδρείο σας ή μπορείτε να βάλετε μια μικρή πλαστικοποιημένη επιφάνεια μέσα για λίγο να μετρήσει η μηχανή τότε θα έχετε ακρίβεια στην θερμοκρασία του χρώματος.

Να χρησιμοποιείτε και το macro mode της μηχανής σας για κοντινά.

Επίσης ένα πολωτικό φίλτρο μειώνει τις αντανακλάσεις από το τζάμι.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-05, 11:27
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Επίσης ένα πολωτικό φίλτρο μειώνει τις αντανακλάσεις από το τζάμι.
Δυστυχως ομως το πολωτικο φιλτρο κοβει αρκετα στοπ φωτισμου και πεφτουμε παλι στο μειονεκτημα του χαμηλου φωτισμου.
Οποτε πιστευω τα σβηστα φωτα ειναι μονοδρομος.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05873 seconds with 14 queries