Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-05, 22:03
pchrisovergis Ο χρήστης pchrisovergis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-09-2005
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pchrisovergis
Προεπιλογή Το Φαρμακο Για Ick Επηρεαζει Το Στρωσιμο?

Καλησπέρα, έχω βάλει ενα ενυδρείο και στην φάση στρωσίματος μόλις μου μηδενίστηκε η αμμωνία και ενώ ο νιτρίτης ήταν στα ύψη, 3 μέρες μετά ένας silver shark που έχω μου έπαθε ick. ακολούθησα έτσι θεραπεία, δηλαδή ανέβασα θερμοκρασία στους 30, αύξηση την παροχή του οξυγόνου, αφαίρεσα το φίλτρο του άνθρακα και έριξα και φάρμακο costapur της sera προχθές. σήμερα έκανα μέτρηση νιτρίτη και μου έβγαλε το απόλυτο 0. αυτό απο τη μία είναι ενθαρυντικό γιατί ξέρω πως ολοκληρώνεται η φάση του στρωσίματος.
οι ερωτήσεις μου είναι οι ακόλουθες:
1)όλη αυτή η διαδικασία της θεραπείας υπάρχει περίπτωση να μου επηρέασε την φάση του στρωσίματος και αυτό που βλέπω στο τέστ του νιτρίτη να είναι πλασματικό?
2)πως θα καταλάβω πότε έστρωσε το ενυδρείο μου και αυτό θα γίνει με βάση το τέστ του νιτράτη?
3)απο την στιγμή που θα στρώσει με τι συχνότητα θα μπορώ να προσθέτω ψάρια?
ευχαριστώ πολύ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-05, 21:41
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

1) Είναι πολύ πιθανό το φάρμακο να επηρέασε το στρώσιμο σκοτώνοντας ένα μέρος της αποικίας των ωφέλιμων βακτηριδίων. Το μέγεθος της "ζημιάς" αυτής (αν το φάρμακο εντέλει προκάλεσε "ζημιά") μπορείς να την διαπιστώσεις μόνο κάνοντας μετρήσεις, πράγμα που πρέπει να γίνεται πάντα μετά από κάθε θεραπεία ή/και προσθήκη καινούριων ψαριών.
Θα πρέπει λοιπόν το επόμενο διάστημα να ελέγξεις τις μετρήσεις σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3) για να είσαι σίγουρος.
2) Θα πρέπει να συνεχίσεις τις μετρήσεις μέχρι να σου δείξουν 0 τα αντιδραστήρια για αμμωνία (ΝΗ3) και νιτρώδη ιόντα (ΝΟ2) και να είναι ανιχνεύσιμα τα νιτρικά άλατα (ΝΟ3).
3) Επειδή κάθε φορά που προσθέτουμε ψάρια στο ενυδρείο μας (παρόλο που είναι στρωμένο) ακολουθεί ένας μινι κύκλος του αζώτου, καλό είναι να μην βάζουμε περισσότερα από 3-4 μικρά ψάρια κάθε 2-3 εβδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42
Πολυ ψιλη αμμος που να μην επηρεαζει το Ph? Kostas G. Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-10-03 21:33
Στρωσιμο με χρυσοψαρα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 28-12-02 04:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03075 seconds with 15 queries