Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  888
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  874
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #271  
Παλιά 14-01-13, 18:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κοιτα Νικο, αν τα παρουμε ολα τις μετρητοις, τοτε και μεις σαν ανθρωποι δεν νομιζω οτι ζουμε σε ιδανικες συνθηκες ή μηπως ζουνε τα ζωα, εστω αυτα που θεωρουνται οικοσιτα; Αν ειναι να τα μηδενισουμε ολα, τοτε δεν θα πρεπει να ασχοληθουμε με τπτ. Το θεμα πιστευω ειναι τι καλυτερο μπορει ο καθενας να κανει και οχι τι ειναι ιδανικο.
Ποτε δεν ανεφερα να τα βαλω οπου ναναι. Γι αυτο παρακαλω πολυ, μην μου βαζετε λογια που δεν εχω πει, ουτε ισως να παρερμηνευετε αυτο που θελω να πω.
Εαν ενα 180λιτρο ενυδρειο, το θεωρεις το αλλο ακρο, οκ αυτο ειναι μια αλλη ιστορια...

Να ρωτησω κατι παιδια:
Παρ' ολες τις αλλαγες νερου που εχω κανει: εκανα μια το σαββατο 35%, μια την κυριακη 35%, μια σημερα το πρωι 35% και μια το μεσημερι 70%, τα νιτρικα ακομα παραμενουν σε υψηλα επιπεδα. Να συνεχισω και αυριο τις αλλαγες νερου;
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 14-01-13, 19:08
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ουτε ολα μπορω να τα ξερω, ουτε θα ειναι συνεχεια ενας απο πανω μου να μου λεει τι ειναι σωστο και τι λαθος.
Κανείς δεν τα ξέρει όλα... μπορεί να είναι ένας από πάνω σου μέσω του φόρουμ και να σου λέει ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.

Παράθεση:
Το αν θελω να κανω μονο λαθη και τπτ σωστο, αυτο ειναι δικη σου εκτιμηση, σεβαστη μεν, οχι αποδεκτη ομως
Λάθος συνειδητά με τα ψάρια όχι φίλε μου δεν μπορείς να κάνεις...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 14-01-13, 19:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ' ολες τις αλλαγες νερου που εχω κανει: εκανα μια το σαββατο 35%, μια την κυριακη 35%, μια σημερα το πρωι 35% και μια το μεσημερι 70%, τα νιτρικα ακομα παραμενουν σε υψηλα επιπεδα. Να συνεχισω και αυριο τις αλλαγες νερου;

αν ειχες τιγκαρει κανε και καμια μεγαλουτσικη...
οπως να χει οταν μπει ψαρι πρεπει να τα εχεις κατεβασει στο 10ρακι περιπου η και πιο κατω (δεδομενου οτι δεν εχεις και φυτα οποτε οσο λιγοτερα τοσο το καλυτερο)

Σχετικα με τα υπολοιπα, θεωρω πως η υιοθετηση ενος πετ ειναι περιπου οπως η υιοθετηση ενος παιδιου, απο κει και περα νομιζω απανταω σε ολα οσα αναρωτιεσαι.
Απο τη στιγμη που αποφασιζεις να υιοθετησεις καποιο ζωντανο πλασμα εισαι υποχρεωμενος απεναντι του να του παρεχεις το ιδανικο α γινεται κι οχι να κανεις την οποιαδηποτε εκπτωση.
Καταλαβαινω πως σου αρεσουν περισσοτερο τα μεγαλα ειδη αλλα πολλες φορες υπαρχει χασμα αναμεσα στα "θελω" μας και στα "μπορω", και εκει δεν υπαρχει ουτε χρυση τομη ουτε μεση λυση γιατι το max του "μπορω" ειναι ο αδυναμος κρικος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 14-01-13, 19:12
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ενα λεπτο ρε παιδια....

Φιλε lionor....καταρχας συμφωνω απολυτα μ'αυτα που ειπε ο Σπυρος... για το ειδος δηλαδη χρυσοψαρου που θα πρεπει να βαλεις μεσα στο ενυδρειο σου....τα common η comet ας τα αφησουμε για τις λιμνες παρα το γεγονος οτι πολλοι τα εχουν σε ενυδρεια με απολυτη επιτυχια!! Αυτο βεβαια ειναι αλλο θεμα και μαλιστα μεγαλο.....

Οσον αφορα την εμπειρια....απο την στιγμη που διαβασες και εμαθες καποια πραγματα (τα βασικα για αρχη) και το ενυδρειο σου στρωσει η εστρωσε και ακολουθεις τα βασικα πλεον τοτε θα ερθει και η εμπειρια και τοτε θα ειναι ολα μια απλη ρουτινα.....σε βλεπω φοβισμενο η ειναι η ιδεα μου?

Ο Κομφουκιος καποτε ειπε.....η γνωση χωρις την εμπειρια ειναι ενα αχρηστο στολιδι...οποταν κανε την γνωση εμπειρια κα μην φοβασε....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 14-01-13 στις 20:05
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 14-01-13, 19:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
τα common η comet ας τα αφησουμε για τις λιμνες παρα το γεγονος οτι πολλοι τα εχουν σε ενυδρεια με απολυτη επιτυχια!! Αυτο βεβαια ειναι αλλο θεμα και μαλιστα μεγαλο.....


+1000000000000

(να χε κανα 1000ρι να πεις ας παει στα κομματια αλλα...)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 14-01-13, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως ενας αρχαριος θα διατηρει σε ιδανικες συνθηκες ψαρια, οταν δεν εχει την εμπειρια; Η εμπειρια χρειαζεται ουτως ή αλλως
Ειναι απλο.

Τα ψαρια αυτα δεν ζουν σε καποιο εξεζητημένα επεξεργασμενο νερο, που θελει εμπειρια και ειδικο και ακριβο εξοπλισμο.
Αλλαγες νερου, φαγακι καλο και τελος.

Θελουν λοιπον:
α. Καθαρο και αποχλωριωμενο νερακι βρυσης
β. σωστη θερμοκρασια (θερμοκρασια χωρου το χειμωνα, και ψυξη για το καλοκαιρι)
και γ. αποφυγη αποτομων μεταβολων στις παραμετρους.
Ποσο δυσκολο ειναι να παρεχει στα ψαρια τετοιο νερο, ενας αρχαριος?

Εστω οτι εχεις ενα ενυδρειο με 160 λιτρα καθαρα και 4 fancy χρυσοψαρα.
Εστω οτι το νερο της βρυσης σου ειναι ποιοτικο και ποσιμο (πχ δεν εχει τιποτα αμμωνιες, εξασθενες χρωμιο, ή προερχεται απο τιποτα μυστηριες γεωτρησεις κλπ).
Αθηνα εισαι, εχουμε απο τα καλυτερα ποσιμα νερα της Γης, για πολη.
Οι τιμες του νερου της Αθηνας (pH GH KH), σε ολες τις περιοχες, παιζουν μεσα στις ιδανικες τιμες που θελει το χρυσοψαρο.
Τι αλλο θελεις?
Ενα βαρελι για ελιες 50 λιτρο, που το χειμωνα απο την προηγουμενη νυχτα της αλλαγης, θα το γεμιζεις με νερο βρυσης και θα το βαζεις στο χωρο του ενυδρειου καπου κρυμμενο. (καμια 15-20 ευρω)
Αυτο μεχρι την αλλη μερα, θα εχει ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο (στο ενυδρειο δεν θα εχεις θερμαντηρα), θα ειναι ετοιμο για αλλαγη νερου.
Το καλοκαιρι δεν χρειαζεται να περιμενεις πολυ, γιατι θα ζεσταθει περισσοτερο απο οτι πρεπει.
Αντιχλωριο.
Θα παρεις, για να σηκωνει το νερο στο ενυδρειο, μια αντλια με ρυθμιση ροης, ή αν δεν εχει, θα βαλεις στην ακρη του λαστιχου, ενα απλο βανακι απο τα καταστηματα με υδραυλικα για να το στραγγαλιζεις οσο πρεπει (ειναι σημαντικο να μπαινει αργα το φρεσκο νερο στο ενυδρειο για αποφυγη αποτομων μεταβολων σε πεχα κλπ). Κι ενα αλφαδολαστιχο διαφανες (για να ελεγχεις οπτικα την καθαριοτητα του εσωτερικα - αμα πιασει μπιχλα το περνας ενα καφτο νερο να καθαρισει) διαμέτρου τετοιας που να εφαρμοζει στην εξοδο της αντλιας.
Με την ιδια αντλια μπορεις να βγαζεις και το νερο.

Το καλοκαιρι για ψυξη, 4-6 οικονομικα δυνατα ανεμιστηρακια απο PC. (2.4 ευρω το ενα)
Ενα controller θερμοκρασιας/ψηφιακο θερμομετρο να τα ανοιγοκλεινει αυτοματα και να εχεις ησυχο το κεφαλι σου. (15 ευρω)

Για αποριες τα λεμε οποτε θες.


Ποση εμπειρια χρειαζεται για αυτα?
Που να εμπλεκες με τιποτα αμαζωνιους, τυρφες, εξτρα φιλτρα, ΑΟ, προετοιμασιες νερου, πεχαμετρα, tds-όμετρα σκατομετρα κλπ
Το μονο που φοβαμαι ειναι μην βαρεθεις επειδη δεν θα κανεις τιποτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 14-01-13, 23:44
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σπυρο οσα μου εγραψες τωρα, μου τα εχεις πει τοσες φορες που τα εχω ηδη εμπεδωσει...και σε υπερευχαριστω για αυτο.
Π.χ. συντομα θα δεις οτι στο flap χωρανε και 4 9αρηδες ανεμιστηρες, ειναι σχεδον ετοιμη η κατασκευη, αυριο το πρωι θα την τοποθετησω, με σιτες, προστατευτικα και ολα τα κομφορ.
Και βαρελι αλλαγης εχω και αντλια eheim πηρα...και ελεγκτη θερμοκρασιας εχω βαλει...
Αλλα η εμπειρια αποκτιεται με τον καιρο και με τα...παθηματα
Οταν εκανα αλλαγη νερου και πηγε και το ρουφηξε το λαστιχο και το ξεσκισε τελικα, δεν μου χε κοψει να βαλω ενα ρημαδοτουλι στο λαστιχο.

Πιστευω δε, οτι δεν ειναι και το μεγαλυτερο λαθος του κοσμου, αν θα βαλω 2 commet. Εξαλλου για να φτασουν το τελικο μεγεθος, πρεπει να περασει αρκετος καιρος και δεν ξερω αν θα το επιτρεψει η οποιαδηποτε αγνοια μου. Και οταν ηταν να αγορασω ενυδρειο, παλι διαμαχη ειχαμε, γιατι ειχα ηδη ενα commet, το οποιο τελικα πηγε...αβαπτιστο. Το ενυδρειο δυστηχως δεν συγχωρει ουτε λαθη ουτε παραλειψεις. Σαφως και δεν θελω να μπλεξω με τυρφες και με αλλες λαλακιες.
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 16-01-13, 11:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Επιτελους...εστρωσε!

Εβαλα και 2 φιλους μεσα και προς το παρων...ησυχασα. Εκανα ξανα σημερα μετρησεις: αμμωνια=0, νιτρωδη=0, νιτρικα=10
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 16-01-13, 11:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλη συνεχεια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 18-01-13, 00:13
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη συνεχεια.
Ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 18-01-13, 00:20
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους...εστρωσε!

Εβαλα και 2 φιλους μεσα και προς το παρων...ησυχασα. Εκανα ξανα σημερα μετρησεις: αμμωνια=0, νιτρωδη=0, νιτρικα=10
¶ντε να ησυχάσεις λίγο...

Τελικά τι "φιλαράκια" έβαλες μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 18-01-13, 01:37
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μαλλον shubunkin ειναι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06437 seconds with 16 queries