Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 04-07-12, 16:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή Μπουκαλακια η οχι μπουκαλακια?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas epam Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμβουλή προς όλους τους συναδέλφους ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ:
Καλό το μπόλι παιδιά, αλλά αν δεν μάθεις με τον αργό τρόπο τον κύκλο του αζώτου, δεν μπορείς να μάθεις χημεία νερού και έτσι δεν μπαίνουν σε μια σειρά τα πράγματα στο μυαλό σου.
Γιατί δεν θέλω απλώς να επιζούν τα ψάρια μου, αλλά να ζουν καλά...

Δε μπορω να συμφωνισω περισσοτερο. Το στρωσιμο με αμμωνια ειναι η 100% ασφαλεστερη μεθοδος και η βιολογια που θα παραχθει σιγουρα ειναι υπεραρκετη για να εισαι βεβαιος πως θα βαλεις τα ψαρια σου σε ασφαλες περιβαλλον και επιπλεον ειναι σιγουρο οτι βοηθαει στο να κατανοησει καποιος τον κυκλο του αζωτου και δινει στον αρχαριο πολυ χρονο για μελετη.
Το μπολι ειναι η καλυτερη λυση για περιπτωσεις αναγγης οπου τα ψαρια εχουν αγοραστει και ζουν ηδη μεσα στο ακαταλληλο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 08-07-12, 19:33
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φυλαξε μου λιγη, γιατι εχω κατι λεκεδακια απο κετσαπ στον καναπε .
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 08-07-12, 20:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Νομιζω κανει και για τα τσιμπήματα κουνουπιων !!!
Πολυεργαλειο η αμμωνια στο σπιτι!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 08-07-12, 20:21
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομιζω κανει και για τα τσιμπήματα κουνουπιων !!!
Πολυεργαλειο η αμμωνια στο σπιτι!!!
Προ Fenistil έτσι την βγάζαμε. Και με ξύδι. Πρωτόγονες εποχές!
¶σε που την πρώτη φορά που είπα να στρώσω ενυδρείο με αμμωνία, θα έπαιρνα σκόνη αμμωνία από τα παντοπωλεία, αυτή για τα πασχαλινά κουλουράκια! Μόνο αυτή νόμιζα ότι υπήρχε.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 09-07-12, 15:31
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

απλα να πω κι εγω την γνωμη. Εμπειρος δεν ειμαι και ολα τα ποστ δεν τα διαβασα αλλα εχω να πω τα δυο παρακατω πραγματα

1) "τελειες και παυλες" δεν υπαρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ και οποιος τα λεει αυτα ειναι επειδη δεν εχει επιχειρηματα να στηριξει την αποψη του

2) οπως και να το κανουμε, την εμπειρια και την γνωση οσων κατασκευαζουν τα ζουμια του εμποριου δεν την εχει κανεις μας, γιατι αν την ειχε θα δουλευε εκει. Οποτε αν επρεπε να εμπιστευτω καποιον με κλειστα ματια θα ηταν αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 09-07-12, 20:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) "τελειες και παυλες" δεν υπαρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ και οποιος τα λεει αυτα ειναι επειδη δεν εχει επιχειρηματα να στηριξει την αποψη του
Λαθος, για να λεει καποιος ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ σημαινει πως εχει εμπρακτα επιχηρρηματα.

Παράθεση:
2) οπως και να το κανουμε, την εμπειρια και την γνωση οσων κατασκευαζουν τα ζουμια του εμποριου δεν την εχει κανεις μας, γιατι αν την ειχε θα δουλευε εκει. Οποτε αν επρεπε να εμπιστευτω καποιον με κλειστα ματια θα ηταν αυτα
Λαθος, δεν ειναι ονειρο ολου του κοσμου να γινουν υπαλληλοι καποιου, ποσο μαλλον μιας πολυεθνικης
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 10-07-12, 07:39
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Επειδη δεν ειμαι ουτε υπαλληλος ουτε εχω οικονομικες σχεσεις με αυτες τις εταιρειες θα το θεσω διαφορετικα το θεμα:
1)Ολα σχεδον τα ενυδρειακα ειδη που αγοραζουμε (ενυδρεια,θερμαντηρες,φιλτρα,τροφες,φαρμακα κ.λ.π)
ειναι αυτων των εταιρειων,γιατι να τις εμπιστευομαι σε ολα αυτα τα ειδη που αναφερω ποιο πανω και οχι στα ετοιμα βακτηρια;
2)Οι εταιρειες περιμενουν να κερδισουν ρισκαροντας την αξιοπιστια τους πουλωντας τα ετοιμα βακτηρια ενω
κερδιζουν πολλα περισσοτερα πουλωντας ολα τα υπολοιπα που αναφερω ποιο πανω;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 10-07-12, 07:58
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος, για να λεει καποιος ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ σημαινει πως εχει εμπρακτα επιχηρρηματα.



Λαθος, δεν ειναι ονειρο ολου του κοσμου να γινουν υπαλληλοι καποιου, ποσο μαλλον μιας πολυεθνικης
εσυ μπορει να λες οτι θες. το οτι εχεις το 1% της γνωσης και της εμπειριας αυτων των εταιριων λεει πολλα. και οπως λεει κι ο φιλος απο πανω, κατσε φτιαξε το δικο σου φιλτρο απο καναν κουβα, για ενυδρειο κανα βαζο, τροφες να τις φτιαχνεις μονος σου απο την λαικη, ψαρεψε τα ψαρια μονος σου κτλ κτλ

παντως ΕΣΥ να λες ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ δεν εισαι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 10-07-12, 08:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δεν ειμαι ουτε υπαλληλος ουτε εχω οικονομικες σχεσεις με αυτες τις εταιρειες θα το θεσω διαφορετικα το θεμα:
1)Ολα σχεδον τα ενυδρειακα ειδη που αγοραζουμε (ενυδρεια,θερμαντηρες,φιλτρα,τροφες,φαρμακα κ.λ.π)
ειναι αυτων των εταιρειων,γιατι να τις εμπιστευομαι σε ολα αυτα τα ειδη που αναφερω ποιο πανω και οχι στα ετοιμα βακτηρια;
Η απαντηση ειναι απλη η καθε εταιρια εχει σκοπο ... το κερδος ... εξαλλου οι οδηγίες των μπουκαλιων δεν υποσχονται οτι υποσχονται αυτοι που τα πουλουν ... οι οποιες αποτυχιες ευκολα χρεώνονται σε μη πιστη εφαρμογη των οδηγιων οποτε η εταιρια δεν εχει κοστος!! Εξαλλου ενα "κακο" προιον μιας εταιριας δεν προσδιοριζει ολοκληρη την εταιρια!! Πχ δε θεωρω καλα τα τεστ νερου της sera αλλα η τροφη της μου αρεσει ... Το φιλτρο της μου ανοιξε και χυθηκε ολο το νερο σχεδον στο πατωμα ... Τι παει να πει οτι δε θα παρω τη τροφη της η το θερμομετρο της αν με ικανοποιουν? Απλα αποφευγω αυτα που εχω δει οτι εχουν αστοχιες!
2)Οι εταιρειες περιμενουν να κερδισουν ρισκαροντας την αξιοπιστια τους πουλωντας τα ετοιμα βακτηρια ενω
κερδιζουν πολλα περισσοτερα πουλωντας ολα τα υπολοιπα που αναφερω ποιο πανω; Το επιπλεον κερδος ειναι ο επομενος στοχος καθε εταιριας! Δεν ρισκαρουν την αξιοπιστια τους! Και κατα καιρους σε ξενα φορουμ, blog κοκ παραπονα των πελατων τους ειναι στην ουσια διαφημιση (επιπλεον ντορος με επικριτες και υποστηρικτες εκατέρωθεν)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 10-07-12, 09:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Δεν αγοραζουμε ενα προιον συμφωνα με αυτα που μας υποσχεται ο πωλητης
αλλα συμφωνα με αυτα που γραφει η καθε εταιρεια στην συσκευασια του
προιοντος.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 10-07-12, 09:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αφου τα βλεπεις καθημερινα τι γινεται ...

Ασχετο .....
Το πιο θλιβερο ειναι οτι τα ζωντανα δεν συνοδευονται με αντίστοιχες οδηγιες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 10-07-12, 09:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου τα βλεπεις καθημερινα τι γινεται ...

Ασχετο .....
Το πιο θλιβερο ειναι οτι τα ζωντανα δεν συνοδευονται με αντίστοιχες οδηγιες!
Γιωργό ευτυχώς να λες...γιατί ορισμένοι είναι ικανοί να έχουν τις οδηγίες πάνω στα ζωντανά, πιασμένες με συραπτικό!!!

Όσο για το θέμα, η εμπειρία μου είναι ελάχιστη, το μοναδικό ενυδρείο που έχω το εστρωσα με μπόλι που πήρα από το πετσοπα (συμβαινουν και θαυματα...)
Για τα βακτήρια, νομίζω πως οι εταιρίες δεν θα πουλούσαν κάτι τόοοοοσα χρόνια, χωρίς να υπάρχει έστω και ελάχιστη δόση αλήθειας

Επίσης θα συμφωνήσω με την άποψη του Σταύρου, πως δεν είναι δυνατόν να τους εμπιστευόμαστε σε όλα...εκτός από τα βακτήρια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 10-07-12, 09:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
πως δεν είναι δυνατόν να τους εμπιστευόμαστε σε όλα...εκτός από τα βακτήρια

αρκετα πραγματα που πουλανε δεν εχουν θεση στο ενυδρειο με ζωντανους οργανισμους πχ buffers...
Ολες οι εταιριες βγαζουν διαφορα θαυματουργα buffers, τολμας να τα χρησιμοποιησεις?
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 10-07-12, 09:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι μια εταιρια σε ολα ... εδωσα και παραδειγμα!!
Σαν καταναλωτης τις "χρησιμοποιω" για αυτα που θεωρω εγω καλα προιοντα ... Δεν μπορει να ειναι και σε ολα καλη ... και αντιθετα σε ολα κακη
Δεν υπαρχει (πρακτικος) λογος να Θεοποιούμε η να δαιμονοποιούμε καποια εταιρια ... ολες εχουν καλα προιοντα αλλα και σκαρτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 10-07-12, 09:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αρκετα πραγματα που πουλανε δεν εχουν θεση στο ενυδρειο με ζωντανους οργανισμους πχ buffers...
Ολες οι εταιριες βγαζουν διαφορα θαυματουργα buffers, τολμας να τα χρησιμοποιησεις?
Μα δεν το γενικευσα...έτσι ακριβως
Είμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε ερευνα αγορας στο καθετι
Πρωτα πρεπει να ξερουμε τι χρειαζομαστε και μετα να κρινουμε (ειτε από ιδία γνώση, είτε μεσω τριτων) ποιο μας "κανει", συγκρίνοντας τα προϊοιντα διαφορετικών εταιριών

Αυτό που θέλω να πω (και μαλλον το επαναλαμβανω) είναι πως δεν ειναι δυνατόν να πουλάνε κάτι, όπως είναι τα έτοιμα βακτήρια, χωρίς να υπάρχει μια δόση αλήθειας

Εκτός φυσικά κι αν βρεθεί κάποιος (ιδιώτης ή εταιρία) και αποδείξει πως μέσα στο κουτί με τα έτοιμα βακτήρια...υπάρχει μόνο αέρας κοπανιστός!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 10-07-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν το γενικευσα...έτσι ακριβως
Είμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε ερευνα αγορας στο καθετι
Πρωτα πρεπει να ξερουμε τι χρειαζομαστε και μετα να κρινουμε (ειτε από ιδία γνώση, είτε μεσω τριτων) ποιο μας "κανει", συγκρίνοντας τα προϊοιντα διαφορετικών εταιριών

συγκρινε τα buffers ολων των εταιριων, θα εβαζες καποιο απο αυτα στο ενυδρειο σου?


Παράθεση:
Αυτό που θέλω να πω (και μαλλον το επαναλαμβανω) είναι πως δεν ειναι δυνατόν να πουλάνε κάτι, όπως είναι τα έτοιμα βακτήρια, χωρίς να υπάρχει μια δόση αλήθειας
Τα πειραματα αυτο δειξαν...
Btw η JBL παραδεχεται οτι το δικο της ζουμι περιεχει ετεροτροφα βακτηρια...
Τι σχεση εχουν αυτα με το στρωσιμο του φιλτρου?
(χωρια που τετοια εχει κι ο αερας που αναπνεουμε οποτε με αυτη τη λογικη οποιοσδηποτε μπορει να πουλησει νερο βρυσης και να πει πως περιεχει ετεροτροφα βακτηρια... Δε θα εχει πει ψεματα)

Παράθεση:
Εκτός φυσικά κι αν βρεθεί κάποιος (ιδιώτης ή εταιρία) και αποδείξει πως μέσα στο κουτί με τα έτοιμα βακτήρια...υπάρχει μόνο αέρας κοπανιστός!
Αυτο απορω γιατι δεν εχει γινει ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 10-07-12, 10:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγκρινε τα buffers ολων των εταιριων, θα εβαζες καποιο απο αυτα στο ενυδρειο σου? όχι, αλλά πρώτα πρέπει να μάθω τι είναι το buffer

Αυτο απορω γιατι δεν εχει γινει ακομα... Σίγουρα κάποιος λόγος θα υπάρχει!

Για να το κλείσω, απ την πλευρά μου, εδω, νομίζω πως μετά από διάβασμα και επικοινωνία με άτομα του χώρου, ο καθένας μας επιλέγει με το δικό του κριτήριο αυτό που θεωρεί σωστό

Υπάρχουν συγχομπίστες οι οποίοι για το στρώσιμο έχουν χρησιμοποιήσει έτοιμα βακτήρια (σε συνδιασμό με τροφή) και οφείλω να σεβαστώ τη γνώμη τους

Υπάρχουν συχγομπίστες οι οποίοι στρώνουν τα ενυδρεία τους με μπόλι (εδώ δεν σηκώνει σχόλιο - Είναι ασφαλής μέθοδος, ειδικά αν εμπιστεύεσαι αυτόν που σου δίνει μπόλι)

Τέλος υπάρχουν συγχομπίστες οι οποίοι αποδεδειγμένα έχουν καταφέρει να στρώσουν τα ενυδρεία τους με αμμωνία. Επίσης οφείλω να σεβαστώ την άποψη τους

Διαλέγω και παίρνω. Κάθε μέθοδος έχει αποδειχτεί στην πράξη και έχει θετικά κι αρνητικά...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-07-12, 10:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργό ευτυχώς να λες...γιατί ορισμένοι είναι ικανοί να έχουν τις οδηγίες πάνω στα ζωντανά, πιασμένες με συραπτικό!!!

Όσο για το θέμα, η εμπειρία μου είναι ελάχιστη, το μοναδικό ενυδρείο που έχω το εστρωσα με μπόλι που πήρα από το πετσοπα (συμβαινουν και θαυματα...)
Για τα βακτήρια, νομίζω πως οι εταιρίες δεν θα πουλούσαν κάτι τόοοοοσα χρόνια, χωρίς να υπάρχει έστω και ελάχιστη δόση αλήθειας

Επίσης θα συμφωνήσω με την άποψη του Σταύρου, πως δεν είναι δυνατόν να τους εμπιστευόμαστε σε όλα...εκτός από τα βακτήρια

Βασικά δεν τα εμπιστευόμαστε όλα! Ανεξάρτητα από το αντικείμενο της κάθε εταιρείας κατά καιρούς αποδεικνύεται ότι κάποιες μας κοροϊδεύουν. Δε νομίζω ότι όλες οι εταιρείες αυτού του χώρου λειτουργούν συνέχεια με το σταυρό στο χέρι. Και μάλιστα αν συνυπολογίσουμε το ποιο είναι το ποσοστό των νέων χομπιστών ανά τον κόσμο που εγκαταλείπουν το χόμπι τον πρώτο χρόνο, αφού δεν μπορούν να σταματήσουν τις απώλειες, αντιλαμβανόμαστε ότι από ένα μπουκαλάκι να πάρει ο καθένας μιλάμε για λεφτά. Το ποσοστό αυτό έχω δει να αναφέρεται από 30-90%.

Εμείς από την πλευρά μας κρίνουμε και σε μεγάλο βαθμό από την αποτελεσματικότητα. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι σκέτο ζουμάκι, αλλά όταν υπάρχουν τόσες κουβέντες σε όλο τον κόσμο πάνω σε αυτό το θέμα... ε μάλλον είναι πολύς ο κόσμος που προβληματίζεται! Και γελάω πάρα πολύ με κάποιους σε φόρουμ του εξωτερικού (και είναι πολλοί!) που χαίρονται όταν γράφουν ιστορίες του στιλ "Ήμουν φουλ στην αμμωνία, αλλά έριξα το Ζτουφ και σε μια εβδομάδα δεν είχα καθόλου. Έβαλα και λίγο μπόλι από το παλιό μου. Καταπληκτικό το Ζτουφ!".

Θέλω να πιστεύω ότι όσοι τα υπερασπίζονται τα έχουν χρησιμοποιήσει και έχουν δει αποτέλεσμα και μάλιστα καλύτερο συγκριτικά με τις άλλες μεθόδους. Όμως το ερώτημα πάει και παραπέρα. Όταν κάποιος έχει πρόβλημα με αμμωνία πόσοι μπορούν να προτείνουν κάποιο μπουκαλάκι, ποιο ακριβώς και με ποιες οδηγίες ακριβώς και να είναι σίγουροι ότι όντως θα του λυθεί το πρόβλημα; Και μάλιστα πόσοι από αυτούς μπορούν να ξέρουν τι έγινε κατά τη μεταφορά αυτού του προΐόντος όταν θα πάει να το αγοράσει ο άνθρωπος; Πόσες ώρες έμεινε στο φορτηγό και ήταν στους 70 βαθμούς; Ή πόσο καλά το φύλαξε το μαγαζί;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-07-12, 10:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν τα εμπιστευόμαστε όλα! Ανεξάρτητα από το αντικείμενο της κάθε εταιρείας κατά καιρούς αποδεικνύεται ότι κάποιες μας κοροϊδεύουν. Δε νομίζω ότι όλες οι εταιρείες αυτού του χώρου λειτουργούν συνέχεια με το σταυρό στο χέρι. Και μάλιστα αν συνυπολογίσουμε το ποιο είναι το ποσοστό των νέων χομπιστών ανά τον κόσμο που εγκαταλείπουν το χόμπι τον πρώτο χρόνο, αφού δεν μπορούν να σταματήσουν τις απώλειες, αντιλαμβανόμαστε ότι από ένα μπουκαλάκι να πάρει ο καθένας μιλάμε για λεφτά. Το ποσοστό αυτό έχω δει να αναφέρεται από 30-90%. Αν πήγαιναν με τον σταυρό στο χέρι, θα ήταν το "χαμόγελο του παιδιού" και όχι εταιρία . Όσο για το ποσοσό 30-90%, αφορά σε κάθετι που αγοράζει ο νέος χομπίστας και όχι μόνο στα έτοιμα βακτήρια

Εμείς από την πλευρά μας κρίνουμε και σε μεγάλο βαθμό από την αποτελεσματικότητα. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι σκέτο ζουμάκι (εμένα αυτό με "καλύπτει" ως σκέψη, αλλά όταν υπάρχουν τόσες κουβέντες σε όλο τον κόσμο πάνω σε αυτό το θέμα... ε μάλλον είναι πολύς ο κόσμος που προβληματίζεται! Και γελάω πάρα πολύ με κάποιους σε φόρουμ του εξωτερικού (και είναι πολλοί!) που χαίρονται όταν γράφουν ιστορίες του στιλ "Ήμουν φουλ στην αμμωνία, αλλά έριξα το Ζτουφ και σε μια εβδομάδα δεν είχα καθόλου. Έβαλα και λίγο μπόλι από το παλιό μου. Καταπληκτικό το Ζτουφ!". Μήπως έχεις το λινκ να παραγγείλω ένα 10λιτρο???

Θέλω να πιστεύω ότι όσοι τα υπερασπίζονται τα έχουν χρησιμοποιήσει και έχουν δει αποτέλεσμα και μάλιστα καλύτερο συγκριτικά με τις άλλες μεθόδους. Συμφωνώ Όμως το ερώτημα πάει και παραπέρα. Όταν κάποιος έχει πρόβλημα με αμμωνία πόσοι μπορούν να προτείνουν κάποιο μπουκαλάκι, ποιο ακριβώς και με ποιες οδηγίες ακριβώς και να είναι σίγουροι ότι όντως θα του λυθεί το πρόβλημα; Και μάλιστα πόσοι από αυτούς μπορούν να ξέρουν τι έγινε κατά τη μεταφορά αυτού του προΐόντος όταν θα πάει να το αγοράσει ο άνθρωπος; Πόσες ώρες έμεινε στο φορτηγό και ήταν στους 70 βαθμούς; Ή πόσο καλά το φύλαξε το μαγαζί;
Το κλεινωωωωω εδώ (από πλευράς μου)!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 10-07-12, 12:40
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Ένα σχόλιο ακόμη κι από μένα.
Όταν έχει κάποιος πρόβλημα με την αμμωνία τι τον εμποδίζει να κάνει αλλαγές νερού?
Αρχίζω και πιστεύω ότι στο γενικό υποσυνείδητο παγκοσμίως, από όσα βλέπω στα εκάστοτε fora, ότι στο θέμα ενυδρείο αρχίζει και επικρατεί μια αντίληψη "το θέλω, και το θέλω τώρα". Αυτό είναι που εκμεταλλεύονται οι εταιρίες. Χωρίς να ρίχνω εντελώς το φταίξιμο στις εταιρίες. Εφόσον υπάρχει αυτή η αντίληψη, έρχονται να καλύψουν αυτό το κενό. Κύρια επιχειρηματική προτεραιότητα μιας εταιρίας είναι να καταλάβει τις ανάγκες του κοινού που απευθύνεται και να δημιουργήσει ένα προϊόν που απευθύνεται στην κάλυψη αυτών.
Ή να δημιουργήσει ανάγκες στο κοινό που απευθύνεται, δεν αποκλείεται κι αυτή η περίπτωση.
Το θέμα, όπως το αντιλαμβάνομαι, δεν είναι τι θα κάνουμε για να στρώσουμε ένα ενυδρείο όσοι θέλουμε να λέμε ότι έχουμε μια εμπειρία στα ενυδρεία. Το πως και πότε θα στρωθεί ένα ενυδρείο πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορώ να καταλάβω, ότι τρόπο και να χρησιμοποιήσω. Και σημαντικότερο ακόμη, όταν δεν είναι στρωμένο μπορώ και έχω την αντίληψη να πω ότι πρέπει να κάνω υπομονή ή κάτι άλλο για να στρωθεί ταχύτερα. Δεν έχει νόημα το να εκθέτουμε απόψεις όσοι έχουμε κάποια ενυδρεία. Και να ανοίγουμε πυρ με άλλους που έχουν στρώσει άλλα τόσα όσα εμείς με άλλον τρόπο.
Το θέμα είναι τι θα κάνει ο αρχάριος, που μπορεί να μην έχει ούτε τεστ ακόμη. Μπορούμε να του πούμε "πάρε αυτό, να το ρίχνεις τότε, τότε θα βάλεις αυτό το ψάρι, τότε τα υπόλοιπα". Αναλαμβάνετε εσείς αυτό το ρίσκο? Εγώ όχι.
Εν κατακλείδι: αν θεωρείτε ότι ο σωστός τρόπος για να ξεκινήσει κάποιος, να καταλάβει τι σημαίνει βιολογία, τι σημαίνει παρακολούθηση τιμών, τι σημαίνει μπορώ πλέον να βάλω ψαράκια, τι σημαίνει αντίληψη του τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο, είναι να πάρει ένα "ματζούνι", όσο καλό κι αν είναι, και να το βάλει στο ενυδρείο, εγώ δεν έχω να πω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό το θέμα.
Είμαστε εδώ (καταχρηστικά προσθέτω τον εαυτό μου) για να προωθήσουμε ένα χόμπυ. Κύρια προϋπόθεση για ένα χόμπυ είναι να ασχολείσαι με αυτό, όχι να ψάχνεις τρόπους να ασχολείσαι λιγότερη ώρα με αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-07-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε 12 γραμμες τα ειπες ολα...

+100000
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 10-07-12, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι διαφορες εταιρειες δεν βγαζουν τα προιοντα τους ολα τελεια ή ολα σκαρτα.
Συμφωνω οτι καποια θα ειναι πολυ καλα, αλλα απλα καλα, αλλα μετρια, αλλα ασχημα.


Αυτο που δεν περιμενα να διαβασω ως επιχειρημα στη συζητηση (ΟΚ απο καποιους μπορει να το περιμενα) ειναι οτι τα diy ειναι απαραιτητως χειροτερα απο των εταιρειων.
Αν καποιος εχει γνωσεις να φτιαξει κατι, μονο απο το μερακι που θα βαλει θα ειναι καλυτερο απο των εταιρειων.
Οι diy κατασκευες σε εξοπλισμο ειναι βεβαια λιγο δυσκολες, αλλα εχουμε εδω παιδια που φτιαξαν μεχρι κλειστο φιλτρο (κανιστρο) που λειτουργει αψογα.
Δεν αναφερω καν τα sump που ειναι υπερφιλτρα και ειναι diy κατασκευες, τα ενυδρεια που τα κανεις οπως θελεις σε διαστασεις κλπ και μπορουν να αντεξουν πολλα περισσοτερα χρονια και τις τροφες (που αν γινουν σωστα) ειναι 1000 φορες πιο καλες και θρεπτικες απο τις ξηρες.
Και ναι, μερικα προιοντα που μπαινουν στις diy τροφες, αγοραζονται απο τη λαικη.
Αν την ιδια ποιοτητα και ποσοτητα τροφης, δεν την αγοραζαμε ετοιμη μαρκας, αλλα τη φτιαχναμε, τα χρηματα που θα εξοικονομουσαμε ανα ετος μπορει να εφταναν και για κανενα σκιμερ της προκοπης (αν δεν ξεραμε να το φτιαχναμε κι αυτο diy)

Να πω και για την ψυξη?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 10-07-12, 15:10
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα σχόλιο ακόμη κι από μένα.
Όταν έχει κάποιος πρόβλημα με την αμμωνία τι τον εμποδίζει να κάνει αλλαγές νερού?
Αρχίζω και πιστεύω ότι στο γενικό υποσυνείδητο παγκοσμίως, από όσα βλέπω στα εκάστοτε fora, ότι στο θέμα ενυδρείο αρχίζει και επικρατεί μια αντίληψη "το θέλω, και το θέλω τώρα". Αυτό είναι που εκμεταλλεύονται οι εταιρίες. Χωρίς να ρίχνω εντελώς το φταίξιμο στις εταιρίες. Εφόσον υπάρχει αυτή η αντίληψη, έρχονται να καλύψουν αυτό το κενό. Κύρια επιχειρηματική προτεραιότητα μιας εταιρίας είναι να καταλάβει τις ανάγκες του κοινού που απευθύνεται και να δημιουργήσει ένα προϊόν που απευθύνεται στην κάλυψη αυτών.
Ή να δημιουργήσει ανάγκες στο κοινό που απευθύνεται, δεν αποκλείεται κι αυτή η περίπτωση.
Το θέμα, όπως το αντιλαμβάνομαι, δεν είναι τι θα κάνουμε για να στρώσουμε ένα ενυδρείο όσοι θέλουμε να λέμε ότι έχουμε μια εμπειρία στα ενυδρεία. Το πως και πότε θα στρωθεί ένα ενυδρείο πιστεύω ότι είναι κάτι που μπορώ να καταλάβω, ότι τρόπο και να χρησιμοποιήσω. Και σημαντικότερο ακόμη, όταν δεν είναι στρωμένο μπορώ και έχω την αντίληψη να πω ότι πρέπει να κάνω υπομονή ή κάτι άλλο για να στρωθεί ταχύτερα. Δεν έχει νόημα το να εκθέτουμε απόψεις όσοι έχουμε κάποια ενυδρεία. Και να ανοίγουμε πυρ με άλλους που έχουν στρώσει άλλα τόσα όσα εμείς με άλλον τρόπο.
Το θέμα είναι τι θα κάνει ο αρχάριος, που μπορεί να μην έχει ούτε τεστ ακόμη. Μπορούμε να του πούμε "πάρε αυτό, να το ρίχνεις τότε, τότε θα βάλεις αυτό το ψάρι, τότε τα υπόλοιπα". Αναλαμβάνετε εσείς αυτό το ρίσκο? Εγώ όχι.
Εν κατακλείδι: αν θεωρείτε ότι ο σωστός τρόπος για να ξεκινήσει κάποιος, να καταλάβει τι σημαίνει βιολογία, τι σημαίνει παρακολούθηση τιμών, τι σημαίνει μπορώ πλέον να βάλω ψαράκια, τι σημαίνει αντίληψη του τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο, είναι να πάρει ένα "ματζούνι", όσο καλό κι αν είναι, και να το βάλει στο ενυδρείο, εγώ δεν έχω να πω τίποτα άλλο πάνω σε αυτό το θέμα.
Είμαστε εδώ (καταχρηστικά προσθέτω τον εαυτό μου) για να προωθήσουμε ένα χόμπυ. Κύρια προϋπόθεση για ένα χόμπυ είναι να ασχολείσαι με αυτό, όχι να ψάχνεις τρόπους να ασχολείσαι λιγότερη ώρα με αυτό...

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι διαφορες εταιρειες δεν βγαζουν τα προιοντα τους ολα τελεια ή ολα σκαρτα.
Συμφωνω οτι καποια θα ειναι πολυ καλα, αλλα απλα καλα, αλλα μετρια, αλλα ασχημα.


Αυτο που δεν περιμενα να διαβασω ως επιχειρημα στη συζητηση (ΟΚ απο καποιους μπορει να το περιμενα) ειναι οτι τα diy ειναι απαραιτητως χειροτερα απο των εταιρειων.
Αν καποιος εχει γνωσεις να φτιαξει κατι, μονο απο το μερακι που θα βαλει θα ειναι καλυτερο απο των εταιρειων.
Οι diy κατασκευες σε εξοπλισμο ειναι βεβαια λιγο δυσκολες, αλλα εχουμε εδω παιδια που φτιαξαν μεχρι κλειστο φιλτρο (κανιστρο) που λειτουργει αψογα.
Δεν αναφερω καν τα sump που ειναι υπερφιλτρα και ειναι diy κατασκευες, τα ενυδρεια που τα κανεις οπως θελεις σε διαστασεις κλπ και μπορουν να αντεξουν πολλα περισσοτερα χρονια και τις τροφες (που αν γινουν σωστα) ειναι 1000 φορες πιο καλες και θρεπτικες απο τις ξηρες.
Και ναι, μερικα προιοντα που μπαινουν στις diy τροφες, αγοραζονται απο τη λαικη.
Αν την ιδια ποιοτητα και ποσοτητα τροφης, δεν την αγοραζαμε ετοιμη μαρκας, αλλα τη φτιαχναμε, τα χρηματα που θα εξοικονομουσαμε ανα ετος μπορει να εφταναν και για κανενα σκιμερ της προκοπης (αν δεν ξεραμε να το φτιαχναμε κι αυτο diy)

Να πω και για την ψυξη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς. : 10-07-12 στις 15:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρηση βακτηριων απο ετοιμα μπουκαλακια. Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 60 11-09-10 15:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10559 seconds with 15 queries