Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-07-11, 17:47   #1
Αναδιαμορφωση ενυδρειου απο αρχαρια.
Αγγελική
Junior Member
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος 23-07-11, 17:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουργια με το χομπι αυτο αλλα διαβαζοντας εδω τις συμβουλες σας εμαθα αρκετα για τα ενυδρεια. Εχουμε στο σπιτι ενα ενυδρειο 80χ30χ40 το οποιο με εκανε να ερωτευτω αυτη την ενασχοληση και να την μελετησω λιγο καλυτερα. Διαβαζοντας λοιπον ειδα οτι εχει ολα τα κλασσικα λαθη των αρχαριων, ακαταλληλοι συνδιασμοι ψαριων, καθολου φυτα ή κρυψωνες και πολυ πλαστικο.Ετσι αποφασισαμε με το συζυγο ο οποιος το εφερε και στο σπιτι να το αναδιαμορφωσουμε απο την αρχη. Καθοτι αρχαριοι ομως εχουμε καποιες αποριες. Ειναι αρκετη 1 λαμπα 18 watt για τα φυτα? Αν κρατησουμε το φιλτρο ενα bluewave 05 και λιγο νερο απο πριν αλλα αλλαξουμε τελειως το υποστρωμα απο χαλικι σε χοντρη αμμο ειναι αυτο αρκετο για να θεωρειτε στρωμενο το ενυδρειο? Και τελος αν ειναι ευκολο να μου προτεινετε καποιον συνδιασμο ψαριων και φυτων που να ειναι ευκολα στην συντηρηση με το νερο της Αθηνας αλλα να σχηματιζουν αρμονικο βιοτοπο για να ζουν καλα τα ψαρια σε αυτα τα λιτρα?(ισως και καμια γαριδουλα ειναι κουκλια ) Ευχαριστω εκ των προτερων.
Εμφανίσεις: 3676
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-11, 18:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθατε
επειδη δεν δινεις πολλες λεπτομερειες για το φιλτρο σου οπως:
ποσο καιρο λειτουργουσε?λειτουργει ακομη η εχει σταματησει και θα το ξαναβαλετε σε λειτουργια?τι υλικα εχει μεσα?

καταρχην για να σου λυθουνε πολλες αποριες ξεκινα να διαβαζεις(αν δεν τοχεις κανει ηδη)τα υπομνηματα εδω στους αρχαριους.θα σε βοηθησουνε πολυ και ετσι θα εχεις κιεσυ και ολοι εδω μεσα μια κοινη βαση ωστε να μπορεσουνε να σε βοηθησουνε με συμβουλες.

αν σκοπευεις να βαλεις ευκολα φυτα (ανουμπιες κλπ) εμενα μου φαινεται οτι και η μια λαμπα σε φτανει μια χαρα για αρχη.αναλογα τι φυτα θα διαλεξεις να βαλεις μπορεις και να μη βαλεις καν υποστρωμα.εγω πχ δεν εχω υποστρωμα καθολου.ουτως η αλλος μετα απο καποιο διαστημα χανει τις ιδιοτητες του και θα θελει κιαυτο λιπασμα.

εφοσον θες να κανεις τα πραγματα σωστα,για αρχη ασχολησου με τις παραμετρους του νερου,στρωσιμο φιλτρου κλπ και με τα υπολοιπα θα βγαλεις ακρη σιγα σιγα διαβαζοντας και ρωτοντας εδωστο βυθο μπορεις να βαλεις αμμο χοντρη αλλα αυτο θα εξαρτηθει κιαπτο τι ψαρια θα αποφασισεις να βαλεις.καποια ψαρια μπορει να τραυματιστουνε κλπ.οπως και στη φυση ολα εξαρτωνται απολα τα υπολοιπα και ειδικα στα ενυδρεια που ειναι κλειστες μικρογραφιες αυτου που η φυση κανει απο μονη της.απο ψαρια θα εχεις αρκετες επιλογες στα 90τοσα λιτρα σου.τα παιδια εδω μεσα θα σε βοηθησουνε πολυ νομιζω,εισαι στο καταληλο φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-11, 18:42
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ καλως σας βρηκα! Το φιλτρο λειτουργει αρκετους μηνες τωρα χωρις να σταματησει. Απο αμμωνια το ενυδρειο ειναι 0 μετρημενο με υγρο τεστ. νιτρικα και νιτρωδη δεν ξερω ακομα εχω παραγγειλει τα τεστακια και τα περιμενω με την προυποθεση να ειναι και αυτα οκ . Τα υλικα που εχει τωρα το φιλτρο ειναι σφουγγαρια 3 και 2 μεγαλες θηκες με αυτο το σαν μακαρονι. Οσο για τα ψαρια ειχε οτι να ναι τωρα εχει απομεινει μονο ενα δολλαριο αρκετα μεγαλο μιας και τα μεγαλυτερα που ειχε πιο πολλα χρονια σταδιακα πεθαιναν ενω τα νεα τρωγοντουσαν απο τα μεγαλυτερα. Δραμα σου λεω οτι να ναι μας διναν και εμεις οι ασχετοι στεναχωριομασταν να τα βλεπουμε να τα κυνηγανε η να κρυβονται και να σφηνωνουν πισω απο το φιλτρο. Για αυτο και απο ενα σημειο και επειτα δεν μπηκαν καθολου νεα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-11, 18:54
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

γεια σου κι'απο μενα.μηπως μπορεις να μας πεις πια ψαρακια σ'ενδιαφερουν αγγελικη;ετσι θα ξερεις και τη θα χρειαστεις.απο βιοτοπικο πρεπει να διαλεξης:απο αφρικη,αμερικη,ασια,και παει λεγονταςκατασταλαξε καπου.διαβαστε γι'αυτο που σ' ενδιαφερει,ρωτησε.και ολοι θα σας βοηθησουν.
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-11, 20:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες Αγγελικη!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-11, 23:59
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-07-11, 12:31
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους πολυ για το θερμο καλοσωρισμα. Εψαξα λιγο τα βιοτοπικα και ειδα εκπληκτικα πραγματα. Προσανατολιζομαι μαλλον προς Μαλαουι μπορεις να κανεις φοβερα πραγματα με το στησιμο και εχει λιγα και ευκολα φυτα ανουμπιες κυριως αν καταλαβα καλα. Αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι αρκετα τα λιτρα μου για κατι τετοιο μιας και διαβασα εδω για πανω απο 100 τουλαχιστον για κιχλιδες και εγω εχω και εσωτερικο μεγαλο φιλτρο. Εσεις τι λετε? Οσο για τις παραμετρους του νερου ενα ph στο βρυσης θα το βγαλω αυριο που θα παω στη δουλεια αλλα σκληροτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-11, 12:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μαλαουι νο.
Ειναι λιγα τα λιτρα σου...
Για κοιτα λιγακι τα Τανγκανικα που σου δινουν μερικες επιλογες...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-11, 13:27
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι το φανταστηκα αυτο δυστυχως. Οταν το πρωτοειδα το ενυδρειο ειπα οτι ηταν μεγαλο τωρα που ασχοληθηκα λιγο και διαβασα το βλεπω μια σταλια! Οι κιχλιδες απο οτι διαβασα τελικα δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα ψαρια οποτε μαλλον παμε για κατι κοινωνικο, με λιγα ευκολα φυτα και νερο βρυσης Πειραια. Νοτιοανατολικη Ασια τοτε μαλλον με χαλικακι που μπορω να κρατησω το υπαρχον με βαλισνεριες και μος. Ειμαι ανοιχτη σε προτασεις για συνδιασμο ψαριων φανταζομαι πως ετσι ισως μπορω να εχω και γαριδουλα .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-11, 17:08
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

αν θες την γνωμη μου.στην ελλαδα το ph ξεπερνα το 7 και ειναι πιο ευκολο να'το ανεβασεις,<σοδα,ασβεστολιθικες πετρες> παρα να το κατεβασεις.αλλα να ξερεις οτι αφου μπηκες στον χορό σε λιγο καιρο θα ψαχνεσε για κιχλιδες συμβατες στα λιτρα σου και στο ph σου.λεω να μας ερθεις προς ταγκανικα μερια,<βαζεις και ευκολα φυτα αν θες> εχει πολυ ενδιαφεροντα ψαρακια.κι'οταν μαθεις καλα τι παιζετε περνεις ενα μικρο νανο και βαζεις και τα γαριδακια σου
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-11, 18:16
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ισως εχεις δικιο ο συζυγος προτιμαει τις πετρες, παρα τα ξυλα και του αρεσουν καλυτερα οι κιχλιδες αλλα εγω δεν ενθουσιαζομαι με ολα αυτα τα οστρακα που εχει η Ταγκανικα. Υπαρχουν ψαρακια απο αυτα που να μην τους ειναι απαραιτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-11, 19:14
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

χμ.λιγο δυσκολη εισαι.μαγκα χαρας το κουραγιο σουαγγελικη τα σαλιγκαροψαρα προσφερουν πολλες συγκινησεις.εγω ειχα σε 60λιτρο<λαθος αλλα εφικτο>4 σαλιγκαροψαρα και 3 transkriptus.τα transkriptus ειναι πολυ κουλατα ψαρακια στην πλευση τους και απο σαλιγκαροψαρα εχεις να διαλεξεις κατι απο 4,5 ειδη.παρε μια ιδεα μεχρη γενα ειχα απ'τα brevis ετσι λεγοντε τα σαλιγκαροψαρα ααα,μπορεις να βαλης και ζωντανα σαλιγκαρια για την αλγη που δεν εκολαπτονται τ'αυγα τους για να μην εχεις υπερφορτοση.nirite zebra λεγονται.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto diafores 012.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  56,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto diafores 007.jpg
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  32,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  foto diafores 009.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  60,2 KB  
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-07-11, 14:50
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ.λιγο δυσκολη εισαι.μαγκα χαρας το κουραγιο σου
Δικιο εχεις και να φανταστεις οτι το ενυδρειο ειναι δικο του και ειμαστε ακομα στην αρχη. Τελικα αποφασισαμε να το παμε σιγα σιγα οχι αυστηρα βιοτοπικο και να δουμε πως θα μας βγει. Παρηγγειλα εξωτερικο φιλτρο απο οτι διαβασα εδω ειναι η καλυτερη επιλογη και θα μας δωσει εχτρα χωρο οποτε μεχρι να στρωσει το νεο φιλτρο θα δουμε και το στησιμο. Ειδαμε απο τα παιδια εδω πολλες συμβουλες για την αρχιτεκτονικη των ενυδρειων, θα δουμε στην πραξη τι θα βγαλουμε με φυτα και πετρες και αναλογα με το αποτελεσμα θα μπουν αργοτερα και τα ψαρακια. 2 σεναρια ειναι πιο πιθανα Α 10 pseudomugil furcatus καμια 5αδα γαρίδες αμάνο και 3-4 σαλιγκαρακια nirite zebra και Β 2 julidochromis transcriptus ή 2 kribensis και ισως μια πενταδα νεον μαζι με σαλιγκαρακια για την αλγη. Στο πιο απο τα δυο θα μας παει το τοπιο και το ph/kh που θα εχει τελικα. Αν υπαρχουν λαθη στους συνδιασμους, φοβαμαι λιγο το δευτερο, ειμαι ολη αυτια και σας ευχαριστω πολυ ολους για την συνεχη βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-07-11, 20:49
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

γεια...στην πρωτη εκδοχη το μονο που ξερω ειναι οτι θες μεχρη ph 7,5.στην 2ρη απο 7,3εως8,8 ph,για τα τρανσκριπτους,και μεχρι 7 για τα kribens χωρις τα νεον γιατι ερχονται απο αμερικα.
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-11, 14:20
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Και εγώ Τ8 18W έχω και απο φυτά anubia, valisneria, bacopa caroliniana, κρυπτοκορύνες, microsorium. Θα τα πάει μια χαρά η λάμπα σου παρέα με λίγες ταμπλέτες λίπανσης και λίγο υγρό λίπασμα.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶γρια MBUNA paliosdimitris Malawi 5 28-02-11 14:33
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29
Παρουσιαση-αρχαρια,του ενυδρειου μου ! dr_yianni Malawi 16 31-03-07 15:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06452 seconds with 16 queries