Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-06-13, 17:56
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Τα ενυδρεια τα εχουμε γιατι μας ευχαριστουν.Αν ειναι να πεθανουμε απ το αγχος για τα ψαρια αφηστε το καλυτερα.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-06-13, 18:11
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ενυδρεια τα εχουμε γιατι μας ευχαριστουν.Αν ειναι να πεθανουμε απ το αγχος για τα ψαρια αφηστε το καλυτερα.
Είπαμε δν θα πάμε κ στο άλλο ακρο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-06-13, 18:20
Το avatar του χρήστη nikos93
nikos93 Ο χρήστης nikos93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άγχος το έχουμε οτιδήποτε ενυδρεί και αν έχουμε στην κατοχή μας,εγώ τουλάχιστον το πάσχα που έφυγα διακοπές το είχα το αγχος μου,ευτυχώς γυρισα κ όλα καλά,εκτός του οτί εκανα σαν τρελά μόλις τα τάισα(8μέρες χωρίς φαϊ)!!!
ναι αλλο το αγχος για την θερμοκρασια και το φαγητο(υπαρχουν και αυτοματες ταιστρες) και αλλο για την αλατότητα που μπορει να δεις οταν γυρισεις ενα χαος μεσα στο ενυδρειο,εγω απο θαλασσινα δεν εχω πειρα αλλα εχω καποιες γνωσεις γιατι εχω διαβασει για αυτα και απ'την πειρα μου για τα ενυδρεια του γλυκου νερου.Εμενα καθε μερα απ'τη ζεστη,απ'τα ανεμιστηρακια και απ'τη λαμπα εχω εξατμιση 3 λιτρα στο 54λτ τωρα το καλοκαιρι!!!!Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτα στα λεω για εσενα και για τα ψαρακια που θα φιλοξενησεις!!
__________________
jamaica for ever
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-06-13, 18:25
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Θα δώ θα ενημερωθώ και θα πράξω κατάλληλα!Δν με βιάζει κανεις έτσι κ αλλίωσ!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-06-13, 18:27
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos93 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλο το αγχος για την θερμοκρασια και το φαγητο(υπαρχουν και αυτοματες ταιστρες) και αλλο για την αλατότητα που μπορει να δεις οταν γυρισεις ενα χαος μεσα στο ενυδρειο,εγω απο θαλασσινα δεν εχω πειρα αλλα εχω καποιες γνωσεις γιατι εχω διαβασει για αυτα και απ'την πειρα μου για τα ενυδρεια του γλυκου νερου.Εμενα καθε μερα απ'τη ζεστη,απ'τα ανεμιστηρακια και απ'τη λαμπα εχω εξατμιση 3 λιτρα στο 54λτ τωρα το καλοκαιρι!!!!Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αυτα στα λεω για εσενα και για τα ψαρακια που θα φιλοξενησεις!!
Τι θερμοκρασια πιανει το δωματιο που εχεις το ενυδρειο?
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-06-13, 18:39
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Φυσικά και υπάρχουν έτοιμες ! Υπάρχουν και παιδιά που φτιάχνουν και πουλάνε , μπορείς να βρεις στην water waves , στο eBay στα μαγαζιά με ενυδρειακα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-06-13, 18:43
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θερμοκρασια πιανει το δωματιο που εχεις το ενυδρειο?
Θερμόμετρο δν έχω στο δωμάτιο,αλλά του ενυδρείου μου δείχνει 25,χωρις να ανάβει ο θερμοστάτης καθόλου και χωρίς να έχω κλιματιστικό ανοιχτο.Όταν πιάνουν οι ζέστες έχω κλιματιστικό ανοιχτό στους 25 συνεχεια περίπου,οπότε είμαι εντάξει!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-06-13, 18:54
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Νίκο sorry που στο λέω γτ φαίνεσαι καλό παιδί και με διάθεση να βοηθήσεις αλλά κατά την γνώμη μου πρόσεχε λίγο τί συμβουλές δίνεις ειδικά τώρα που είσαι moderator και κάποιος μπορεί να δώσει περισσότερη βάση στην αποψή σου ... Φιλε μου πιστευω οτι τόσο καιρό μετρούσε η γνώμη μου ούτως ή άλλος.....

με βάση τα οικονομικά δεδομένα τις εποχής οπού όλο και περισσότεροι παρατάνε το χόμπι κοιτάμε να βρίσκουμε οικονομικές λύσεις ώστε να παραμένουν σε αυτό (οι θαλασσινοί ενα παραπανω)
1ο φάουλ η αναπλήρωση (παρα πολοι συνχομπιστες εχουν ενυδρεια χωρις αναπληρωση (απο 60 λιτρα εως 600) χωρις κανενα προβλημα.
2ο φάουλ οι τραγάνες (μπορει καλιστα αν θελει να δωσει 10 ευρω το κιλο και να παρει ΖΒ απο εναν συνχομπιστα ή μαγαζι , να προτιμήσει απο τα νησια figi)
3ο φάουλ φωτισμός (ας βαλει led ή μεταλλου αν θελει και ας ανεβει και μεχρι ενα watt ανα λιτρο - αν το βαστάει η τσέπη του.)
4ο φάουλ η όσμωση (χωρίς όσμωση πως θα κανει το νερο για το ενυδρειο, με βρυσης?)



Η αναπλήρωση θα σου χρειαστεί ειδικά αν έχεις σκοπό να λείψεις πάνω από 1-2 μέρες από το σπίτι! Τα 3 χιλιοστά που αναφέρεις αν πούμε ότι το ενυδρείο σου είναι ένα τυπικό 100λιτρο με διαστάσεις 80χ30χ40 είναι 9,6 λίτρα.Στο 60 άρι που λές αν πούμε πάλι ένα τυπικό νούμερο 40Χ40Χ40 3 χιλιοστά είναι 5 λίτρα

Ξέρεις που θα σου πάει αλατότητα

Και μην ξεχνάμε ότι από την αλατότητα επηρεάζονται και άλλοι παράμετροι

Μην ξεχνάς ότι όλος ο εξοπλισμός προσθέτει θερμότητα στο ενυδρείο. Εσύ λες θα βάλεις και Τ5

Η συνεχείς αλλαγές στις τιμές του ενυδρείου σου θα προκαλέσουν προβλήματα στα ζωντανά σου και απορώ που δεν το έχει αναφέρει κάποιος ακόμα!

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι ίσως πιο σημαντική στα μικρά ενυδρεία αφού ακόμα και η εξάτμιση ενός δύο λίτρων προκαλεί διακυμάνσεις που είναι απαγορευτικές στους θαλάσσιους οργανισμούς αφού προέρχονται από μεγάλα οικοσυστήματα και δεν είναι συνηθισμένοι σε απότομες αλλαγές.


Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από κανέναν αλλά έτσι είναι τα πράγματα ανεξάρτητα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας
φίλε μου δημιουργε του topik επειδη κοιτάζω την τσεπη σου προτεινω ανεξοδες λυσεις αλλα επειδη οπως βλεπεις αρχιζω και παρεξηγουμε παρε και μια αυτοματη αναπληρωση και ενα led φωτιστικο VERTEK και θα εισαι μια χαρα.
Α και κατι αλλο- κανονικα σε αυτα τα λιτρα δεν κανουμε θαλλασινο (ας οψετε η κριση!) θελουμε πολύ σταθερες παραμετρους και ειναι πολυ δυσκολο να τις διατηρησουμε σε λιγα λιτρα.


Φιλικα
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-06-13, 19:01
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Εντάξει κατάλαβα!!Δημιούργησα ρίξεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-06-13, 19:15
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Φιλε νετρινο εγω εχω το δικο μου 4 μηνες κ ακομα δεν ξερω τιποτα να ναι καλα οι συνχομπιστες,αλλα απο οτι εχω δει μεχρι τωρα,αν εχεισ ορεξη ν ασχοληθεις για ενα ζευγαρι κλοουν και κοραλλια ανετα μπορεις σε 60 λιτρα,εχω δει τετοιο ενυδρειο με τα ματια μου κ ηταν πανεμορφο!οσο αφορα τις παραμετρους οκ συμφωνω πως οσο μικροτερο τοσο δυσκολοτερο (σε αποψη νουμερα)αλλα αν εχεις ορεξη και 15 λιτρα νερο τη βδομαδα αν αλλαζεις εισαι μια χαρα!οσο για την εξατμιση μπορεις να συμπληρωνεις εσυ οσο χρειαζεται μαζι με το ταισμα!θες 6-7 κιλα ζωντανο βραχο και 10 κιλα αραγωνητη οχι απαραιτητα ζωντανο!φως μπορεις να παρεις ενα glo με 2 τ5 και να καταργησεις το καπακι η ακομα και φωτηστικο led σαν αυτο http://aquario.gr/fotismos/ledfotist...l#.UbdaC5wRr2o ενα εσωτερικο φιλτρακι και εισαι ετοιμος!για να σε βοηθησω περισσοτερο με τιμες ο ζωντανος βραχος σε μαγαζι εχει περιπου 10ευρω το κιλο ενω απο αγγελια 6 ο αραγωνητης ενα 10ρικο περιπου,ξεχασαμε τον κυκλοφορητη γυρω στα 17 ευρω ο κινεζουλης!αν μπορω να σε βοηθησω σε καποια αλλη απορια ευχαριστως!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-06-13, 19:24
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε νετρινο εγω εχω το δικο μου 4 μηνες κ ακομα δεν ξερω τιποτα να ναι καλα οι συνχομπιστες,αλλα απο οτι εχω δει μεχρι τωρα,αν εχεισ ορεξη ν ασχοληθεις για ενα ζευγαρι κλοουν και κοραλλια ανετα μπορεις σε 60 λιτρα,εχω δει τετοιο ενυδρειο με τα ματια μου κ ηταν πανεμορφο!οσο αφορα τις παραμετρους οκ συμφωνω πως οσο μικροτερο τοσο δυσκολοτερο (σε αποψη νουμερα)αλλα αν εχεις ορεξη και 15 λιτρα νερο τη βδομαδα αν αλλαζεις εισαι μια χαρα!οσο για την εξατμιση μπορεις να συμπληρωνεις εσυ οσο χρειαζεται μαζι με το ταισμα!θες 6-7 κιλα ζωντανο βραχο και 10 κιλα αραγωνητη οχι απαραιτητα ζωντανο!φως μπορεις να παρεις ενα glo με 2 τ5 και να καταργησεις το καπακι η ακομα και φωτηστικο led σαν αυτο http://aquario.gr/fotismos/ledfotist...l#.UbdaC5wRr2o ενα εσωτερικο φιλτρακι και εισαι ετοιμος!για να σε βοηθησω περισσοτερο με τιμες ο ζωντανος βραχος σε μαγαζι εχει περιπου 10ευρω το κιλο ενω απο αγγελια 6 ο αραγωνητης ενα 10ρικο περιπου,ξεχασαμε τον κυκλοφορητη γυρω στα 17 ευρω ο κινεζουλης!αν μπορω να σε βοηθησω σε καποια αλλη απορια ευχαριστως!!
+100
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-06-13, 19:43
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsipourinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε νετρινο εγω εχω το δικο μου 4 μηνες κ ακομα δεν ξερω τιποτα να ναι καλα οι συνχομπιστες,αλλα απο οτι εχω δει μεχρι τωρα,αν εχεισ ορεξη ν ασχοληθεις για ενα ζευγαρι κλοουν και κοραλλια ανετα μπορεις σε 60 λιτρα,εχω δει τετοιο ενυδρειο με τα ματια μου κ ηταν πανεμορφο!οσο αφορα τις παραμετρους οκ συμφωνω πως οσο μικροτερο τοσο δυσκολοτερο (σε αποψη νουμερα)αλλα αν εχεις ορεξη και 15 λιτρα νερο τη βδομαδα αν αλλαζεις εισαι μια χαρα!οσο για την εξατμιση μπορεις να συμπληρωνεις εσυ οσο χρειαζεται μαζι με το ταισμα!θες 6-7 κιλα ζωντανο βραχο και 10 κιλα αραγωνητη οχι απαραιτητα ζωντανο!φως μπορεις να παρεις ενα glo με 2 τ5 και να καταργησεις το καπακι η ακομα και φωτηστικο led σαν αυτο http://aquario.gr/fotismos/ledfotist...l#.UbdaC5wRr2o ενα εσωτερικο φιλτρακι και εισαι ετοιμος!για να σε βοηθησω περισσοτερο με τιμες ο ζωντανος βραχος σε μαγαζι εχει περιπου 10ευρω το κιλο ενω απο αγγελια 6 ο αραγωνητης ενα 10ρικο περιπου,ξεχασαμε τον κυκλοφορητη γυρω στα 17 ευρω ο κινεζουλης!αν μπορω να σε βοηθησω σε καποια αλλη απορια ευχαριστως!!
Σε ευχαριστώ πολύ!!Είναι πολύ χρήσιμη η βοηθειά σας!¶λλωστε όπως προείπα θέλω κάτι πολύ απλό!Τα σύνθετα τα αφήνω για εκεί που έχω την εμπειρία,στα αλάτια 0!αλλα θα μάθω!το φωτιστικό αυτό ωραίο είναι!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-06-13, 20:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

¶σχετος με τα αλάτια...ένα γενικό σχόλιο

Αν είναι τα ενυδρεία να μας αγχωνουν και να μας στρεσάρουν, τότε μάλλον είμαστε σε λάθος χόμπι

Σίγουρα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, αλλά με καλό προγραμματισμό και σωστή οργάνωση και διακοπές μπορείς να πας και τα ψάρια να ταίσεις ενώ λείπεις και συνθήκες σταθερές να κρατήσεις.

Αυτά από μένα...και σορρυ για τη "σφήνα"!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-06-13, 20:37
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σχετος με τα αλάτια...ένα γενικό σχόλιο

Αν είναι τα ενυδρεία να μας αγχωνουν και να μας στρεσάρουν, τότε μάλλον είμαστε σε λάθος χόμπι

Σίγουρα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, αλλά με καλό προγραμματισμό και σωστή οργάνωση και διακοπές μπορείς να πας και τα ψάρια να ταίσεις ενώ λείπεις και συνθήκες σταθερές να κρατήσεις.

Αυτά από μένα...και σορρυ για τη "σφήνα"!
Έχεις απόλυτο δίκιο
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-06-13, 23:30
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σχετος με τα αλάτια...ένα γενικό σχόλιο

Αν είναι τα ενυδρεία να μας αγχωνουν και να μας στρεσάρουν, τότε μάλλον είμαστε σε λάθος χόμπι

Σίγουρα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες, αλλά με καλό προγραμματισμό και σωστή οργάνωση και διακοπές μπορείς να πας και τα ψάρια να ταίσεις ενώ λείπεις και συνθήκες σταθερές να κρατήσεις.

Αυτά από μένα...και σορρυ για τη "σφήνα"!
Αν είναι να το κάνω θα το κάνω σωστά κ δν θα κολήσω στην διαφορα του 100ευρου!Τα έχω ξαναπεί κ το ξαναλέω,πως με νοιαζει πρώτα τα ψαράκια κ μετά τα υπόλοιπα!!Οπότε θα συμφωνήσω μαζί σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-06-13, 11:37
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε μου δημιουργε του topik επειδη κοιτάζω την τσεπη σου προτεινω ανεξοδες λυσεις αλλα επειδη οπως βλεπεις αρχιζω και παρεξηγουμε παρε και μια αυτοματη αναπληρωση και ενα led φωτιστικο VERTEK και θα εισαι μια χαρα.
Α και κατι αλλο- κανονικα σε αυτα τα λιτρα δεν κανουμε θαλλασινο (ας οψετε η κριση!) θελουμε πολύ σταθερες παραμετρους και ειναι πολυ δυσκολο να τις διατηρησουμε σε λιγα λιτρα.


Φιλικα

Επειδή παρεξηγήθηκες αλλά και διαστρέβλωσες αυτά που είπα

Αρχικά ένας νέος είναι ΠΙΘΑΝΟ όπως έγραψα και πριν να δώσει περισσότερη βάση σε κάποιον moderator απ ότι σε ένα απλό μέλος.



Στην συνέχεια για εξήγησε στον φίλο αν οι ανεμώνες δεν είναι απαιτητικοί οργανισμοί στο φώς αλλά και στην σταθερότητα των παραμέτρων (όπως αναφέρεις για τα σκληρά), τι σχέση έχουν οι τραγάνες με τον τροπικό βράχο, γτ δεν μπορεί να βρει από αγγελίες με 5-6 ευρώ το κιλό και θα πρέπει να πάει να ξηλώσει από τον βυθό που είναι παράνομο ή να πάει ξημερώματα να ψάχνει ψαράδες, πως δεν θα χρειαστεί όσμωση αν κάνει αλαγές από θάλασσα, αν οι Τ5 εκπέμπουν θερμότητα ή όχι, πώς θα φύγει από το σπίτι 2-3 μέρες τον Αύγουστο χωρίς να έχει πρόβλημα, τι ποσοστό είναι τα 50 ευρώ της αναπλήρωσης στο συνολικό κόστος και από πόσα προβλήματα μπορεί να τον γλιτώσει

και σε όσους διαβάζουν

Ποιος αναφέρθηκε σε φωτιστικό vertex, γιατί δεν κάνουμε θαλασσινό σε αυτά τα λίτρα και πόσο απαρχαιωμένος είναι ο κανόνας watt/λίτρο.

Φίλε Netrino να το κάνεις το θαλασσινό σου και απλά να προσέξεις 2-3 πραγματάκια για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και τα ζωντανά σου να χαίρουν άκρας υγείας και προπάντων να το ευχαριστιέσαι και να μην σε ευχαριστιέται!


Τέλος να πω ότι μόνο να βοηθήσω ήθελα αλλά τελικά καλύτερα να κάθομαι στο καβούκι μου.

Keep reefing m8's
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-06-13, 12:00
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Καλά κανεις και λες την γνώμη σου δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Αν μπορεί να βρει βράχο από αγγελία καλως. Οι ανεμωνες δεν παύουν να είναι Φ/ Θ άρα τουλάχιστον 0.5 watt το χρειάζονται. Όσο για τα λεντ το λέω για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες...
Επίσης μπορεί να κανει και καπάκι με ανεμιστήρακια για την θερμοκρασία αλλα δεν το πρότεινα γιατι σίγουρα θα χρειαστεί και αναπλήρωση.
Επίσης δεν μας είπε αν θα κανει συμπ, γιατι χωρίς αυτό θα δυσκολευτεί να βάλει αναπλήρωση στο κυρίως tank
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση τρελοκαστορα μου
Περιμένω και το δικό σου το "νταμάρι" να γίνει
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-06-13, 14:02
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά κανεις και λες την γνώμη σου δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση. Αν μπορεί να βρει βράχο από αγγελία καλως. Οι ανεμωνες δεν παύουν να είναι Φ/ Θ άρα τουλάχιστον 0.5 watt το χρειάζονται. Όσο για τα λεντ το λέω για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες...
Επίσης μπορεί να κανει και καπάκι με ανεμιστήρακια για την θερμοκρασία αλλα δεν το πρότεινα γιατι σίγουρα θα χρειαστεί και αναπλήρωση.
Επίσης δεν μας είπε αν θα κανει συμπ, γιατι χωρίς αυτό θα δυσκολευτεί να βάλει αναπλήρωση στο κυρίως tank
Φιλικα και χωρίς παρεξήγηση τρελοκαστορα μου
Περιμένω και το δικό σου το "νταμάρι" να γίνει
Τι είναι το Φ/Θ???Τι sump να κάνω καλέ στα 60λ,αυτό μ ακούγετε σαν αστείο για τα παρδαλά κατσι΄κια(μπορει να έχω και άδικο) τώρα για την αναπλήρωση αν πάρω ένα δοχείο 5λ-10λ πιστέυω θα είμαι καλα...πόσο εξάτμηση πια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-06-13, 14:17
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Φωτοσυνθετικο σημαίνει. Κάποιοι κολανε εξτρα πλάτη και κάνουν συμπ πλάτης
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-06-13, 14:37
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Το sump θα σου λύσει τα χέρια σε πολλα πράγματα. Δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις σε mini reef όπου έχουν sump μικρότερα ως κ τριπλάσια του main tank. Καταρχήν ανεβαζεις τα λίτρα του ενυδρειου σου. 2ον δημιουργεις σταθερότερες τιμές στο σύστημα σου (άρα κ λιγότερο ευαλωτο). 3ον έχεις την δυνατότητα να κρυψεις όλο τον εξοπλισμό σου εκεί. 4ον μπορείς να ενσωματωσεις την αναπλήρωση εκεί. 5ον να δημιούργησεις ένα refugium με άλγες κ κοπιποδα το οποίο θα τροφοδοτει το ενυδρειο σου συνέχεια τροφή κ σταθερότητα τιμών.
Τέλος θα σου πω ότι δεν συμφωνώ να βάλεις μεσογειακό βράχο κ νερό τόσο για λόγους οικολογίας κ νομιμότητας όσο κ για τον λόγο ότι το σύστημα που θα δημιούργησεις ειναι διαφορετικό απο το μεσογειακό με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα παρα οικονομία χρημάτων.
Εξάλλου το κόστος λίγων κιλών ΖΒ κ αραγωνιτη ειναι μηδαμινό.
Αναλόγως τα κοραλια που θα βάλεις θα χρειαστείς κ τον ανάλογο φωτισμό. Σίγουρα ρεφρακτομετρο, οσμωση, τεστακια, κυκλοφοριτες, σκιμερ κ αλάτι.
Αυτά απο μένα προς το παρόν κ καλη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-06-13, 15:18
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το sump θα σου λύσει τα χέρια σε πολλα πράγματα. Δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις σε mini reef όπου έχουν sump μικρότερα ως κ τριπλάσια του main tank. Καταρχήν ανεβαζεις τα λίτρα του ενυδρειου σου. 2ον δημιουργεις σταθερότερες τιμές στο σύστημα σου (άρα κ λιγότερο εβαλωτο). 3ον έχεις την δυνατότητα να κρυψεις όλο τον εξοπλισμό σου εκεί. 4ον μπορείς να ενσωματωσεις την αναπλήρωση εκεί. 5ον να δημιούργησεις ένα refugium με άλγες κ κοπιποδα το οποίο θα τροφοδοτει το ενυδρειο σου συνέχεια τροφή κ σταθερότητα τιμών.
Τέλος θα σου πω ότι δεν συμφωνώ να βάλεις μεσογειακό βράχο κ νερό τόσο για λόγους οικολογίας κ νομιμότητας όσο κ για τον λόγο ότι το σύστημα που θα δημιούργησεις ειναι διαφορετικό απο το μεσογειακό με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα παρα οικονομία χρημάτων.
Εξάλλου το κόστος λίγων κιλών ΖΒ κ αραγωνιτη ειναι μηδαμινό.
Αναλόγως τα κοραλια που θα βάλεις θα χρειαστείς κ τον ανάλογο φωτισμό. Σίγουρα ρεφρακτομετρο, οσμωση, τεστακια, σκιμερ κ αλάτι.
Αυτά απο μένα προς το παρόν κ καλη συνέχεια
Δεν έχω τόσο την πολυτέλια χώρου για sump,πόλυ θα το ήθελα,αλλά δν μπορώ,εκτός αν βρώ καμιά ακρη με αυτό!Δεν βάζω μεσογειακό,σε ΖΒ θα πάω σίγουρα καπου θα βρώ φθηνό απο συμφορίτη!Όσμηση έχω ήδη τα άλλα θα τα προμηθευτώ όταν έρει η ώρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-06-13, 16:05
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα θα τα πας.
Οταν ακουω για αναπληρωση στα 60 λιτρα με πιανουν τα γελια...
χρειαζεσαι 6 κιλα ΖΒ ή τραγανα απο την θαλασσα και 10 κιλα αραγωνιτη. πιστευω οτι σαν πρωτη προτιμηση ανεφερα τον ΖΒ...
απο φωτισμο αν δεν βαλεις σκληρα κοραλλια θελεις 0,5βατ ανα λιτρο οποτε με 30βατ εισαι μια χαρα
σκιμμερ κρεμαστο θα παρεις - ξεκινανε απο 40ευρω- ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σου.
φιλτρο για υλικα σου εδωσε?
αλατι για εβδομαδιαιες αλλαγες χρειαζεσαι αλλα μπορεις να παρεις και απο θαλασσα και να το αραιωνεις με ΑΟ.
Μια αντιστροφη οσμωση χρειαζεσαι αν δεν κανεις αλλαγες απο θαλλασα.
αυτα για αρχη και παλι μην μασας και καλώς ηρθες στο club!!
διαβασε και αυτα να καταλαβεις καποια πραγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
καλό θα ηταν να μπορούσες να εκανες και ενα sump έστω πλάτης για να βαλεις μεσα φώσφορο - ανθρακα αλλα και θερμοστατη, την αναπληρωση σου, αλλα να κρεμασεις και εκει το σκιμμερ και να ειναι ολα τακτοποιημενα αλλα αφου δεν μπορεις λογο χωρου τι να κανουμε...παρε ενα μικρο εξωτερικο φιλτρο για τον ανθρακα - φώσφορο αν ειναι για να μην πιανει χωρο στο tank.
Καλη τυχη και απο εμενα φιλε μου
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μία σκέψη... medico Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-03-09 12:39
Μια σκέψη alechandro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 22-03-09 23:15
Σκέψη Σπύρος Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 29-05-08 14:45
Έχω μια σκέψη ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 11-11-06 07:37
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08773 seconds with 15 queries