Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-06-13, 15:54
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Σκέψη για θαλασσινό!

Λοιπόν,χτες βρεθηκα σε ένα σπιτι φιλικό κ βρήκα ένα 60λ ενυδρείο μόνο με νερό μέσα και φουλ άλγες σαν βάλτος ένα πραμα,κ έτσι το πήρα μιας κ ο ιδιοκτήτης του προτίμισε 'να του αδιάσω και το τραπεζάκι'...
Σκέφτηκα λοιπόν να το κάνω θαλασσινό,όμως δν ξέρω αν μπορώ σε αυτά τα λίτρα να κάνω αυτο που θέλω και σκέφτομαι!Θέλω να βάλω μέσα clownfish,και μερικά κοραλάκια και ανεμόνες...Είναι εφυκτό η λέτε να αποτύχω παταγωδώς?επίσης τα ψαράκια αυτα μπορούν να υπάρξουν σε τοσο μικρό χώρο!Επίσης,δν έχει φωτιστικό τύπου Τ5 κλπ,έχει μία καμμένη λάμπα τύπου pl,υπάρχει πρόβλημα με αυτό?Το ενυδρείο τώρα το έβαλα στο πατάρι μέχρι να δω τι θα κάνω!Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-13, 16:01
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Μπορει να γινει ενα ωραιο nano reef με clownfish και κανα firefish αν θες.. μπορεις να βαλεις ανεμωνες, κοραλια κλπ. Αλλα θες σκιμερ, κυκλοφορητες, φιλτρα κλπ. Και θες και φωτιστικο Τ5/Τ8..

Βασικα, για να τα παρουμε απ'την αρχη.. ποσα χρηματα διαθετεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-13, 16:03
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Kανένα πρόβλημα δεν έχεις.
Τι διαστάσεις έχει?
Μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιότατο θαλασσινό σε αυτά τα λίτρα!
Όλα αυτα που είπες μπορείς να τα βάλλεις, αλλά για τις ανεμώνες σε αυτά τα λίτρα δεν θα στις πρότεινα καθώς είναι σαν νάρκες στο ενυδρείο σου!
Για φως ανάλογα και με τις διαστασεις του μπορείς να έχεις και κάτι ανάλογο.
Δεν είναι απαραίτητο να βάλλεις τ5. Μπορείς να πάς και σε λεντ, αλλά και σε ειδικές λεντοταινίες της aqualum που θα έδειχναν πολύ ωραία στο ενυδρείο σου!
Περιμένω νέα σου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-13, 16:29
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kανένα πρόβλημα δεν έχεις.
Τι διαστάσεις έχει?Τωρα μου βάζεις δύσκολα γτ το έχω στο πατάρι,αλλα μου είπε πως είναι 60λ,κ όπως το έκοψα με το μέτριως εμπειρο μάτι μου,τόσο πρεπει να είναι!
Μπορείς να φτιάξεις ένα ωραιότατο θαλασσινό σε αυτά τα λίτρα!
Όλα αυτα που είπες μπορείς να τα βάλλεις, αλλά για τις ανεμώνες σε αυτά τα λίτρα δεν θα στις πρότεινα καθώς είναι σαν νάρκες στο ενυδρείο σου!γιατι??
Για φως ανάλογα και με τις διαστασεις του μπορείς να έχεις και κάτι ανάλογο.
Δεν είναι απαραίτητο να βάλλεις τ5. Μπορείς να πάς και σε λεντ, αλλά και σε ειδικές λεντοταινίες της aqualum που θα έδειχναν πολύ ωραία στο ενυδρείο σου!μου βάζεις δύσκολα καθώς δν πιάνουν και πολύ τα χέρια μ σε αυτά!
Περιμένω νέα σου!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να γινει ενα ωραιο nano reef με clownfish και κανα firefish αν θες.. μπορεις να βαλεις ανεμωνες, κοραλια κλπ. Αλλα θες σκιμερ, κυκλοφορητες, φιλτρα κλπ. Και θες και φωτιστικο Τ5/Τ8..

Βασικα, για να τα παρουμε απ'την αρχη.. ποσα χρηματα διαθετεις?
Νομίζω πως δν θα μου πάνε πολλά μόνο το σκίμερ θα με γδύσει λιγάκι και ο βράχος..όπως επισης δεν είπα το ξεκινάω αυριο πρωι!!θέλω να μάθω κάτι λεπτομέριες πρώτα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-13, 16:36
Γιώργος N. Ο χρήστης Γιώργος N. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-06-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις ξανακανει θαλασσινο ποτε.. θα χρειαστεις ΠΟΛΥ διαβασμα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-13, 17:12
Το avatar του χρήστη nikos93
nikos93 Ο χρήστης nikos93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Σε αυτα τα λιτρα πρεπει να προσεξεις την εξατμιση,ειδικα το καλοκαιρι θα εχεις μεγαλο προβλημα εκτος και αν βαλεις μια συσκευη αναπληρωσης νερου.
__________________
jamaica for ever
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-13, 17:27
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος N. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν εχεις ξανακανει θαλασσινο ποτε.. θα χρειαστεις ΠΟΛΥ διαβασμα..
Το διάβασμα είναι εύκολο,και τελειώνει γρήγορα αν κάτσεις κ συγκεντροθείς..η πράξη είναι δύσκολη..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos93 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτα τα λιτρα πρεπει να προσεξεις την εξατμιση,ειδικα το καλοκαιρι θα εχεις μεγαλο προβλημα εκτος και αν βαλεις μια συσκευη αναπληρωσης νερου.
Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα γιατι και σε αυτο που έχω τώρα δν προλαβαίνει να εξατμηστεί κάθε βδομάδα που αλλάζω νερό,έχω γενικά δροσερό σπίτι,συν τα κλιματιστικά το καλοκαίρι,δν με φοβίζει αυτο!πολυτέλια για συσκευή αναπλήρωσης δν εχω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-13, 17:44
Το avatar του χρήστη nikos93
nikos93 Ο χρήστης nikos93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διάβασμα είναι εύκολο,και τελειώνει γρήγορα αν κάτσεις κ συγκεντροθείς..η πράξη είναι δύσκολη..


Δεν νομίζω να έχω πρόβλημα γιατι και σε αυτο που έχω τώρα δν προλαβαίνει να εξατμηστεί κάθε βδομάδα που αλλάζω νερό,έχω γενικά δροσερό σπίτι,συν τα κλιματιστικά το καλοκαίρι,δν με φοβίζει αυτο!πολυτέλια για συσκευή αναπλήρωσης δν εχω...
ποσα λιτρα εχεις τωρα;;
__________________
jamaica for ever
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-13, 17:46
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

110!αντε να κατέβει 2-3 χιλιοστα δλδ στο 60αρι να κατέβει λίγο παραπάνω...δν εχω εξάτμιση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-13, 17:53
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Μια χαρα θα τα πας.
Οταν ακουω για αναπληρωση στα 60 λιτρα με πιανουν τα γελια...
χρειαζεσαι 6 κιλα ΖΒ ή τραγανα απο την θαλασσα και 10 κιλα αραγωνιτη.
απο φωτισμο αν δεν βαλεις σκληρα κοραλλια θελεις 0,5βατ ανα λιτρο οποτε με 30βατ εισαι μια χαρα
σκιμμερ κρεμαστο θα παρεις - ξεκινανε απο 40ευρω- ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σου.
φιλτρο για υλικα σου εδωσε?
αλατι για εβδομαδιαιες αλλαγες χρειαζεσαι αλλα μπορεις να παρεις και απο θαλασσα και να το αραιωνεις με ΑΟ.
Μια αντιστροφη οσμωση χρειαζεσαι αν δεν κανεις αλλαγες απο θαλλασα.
αυτα για αρχη και παλι μην μασας και καλώς ηρθες στο club!!
διαβασε και αυτα να καταλαβεις καποια πραγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaosbouk : 10-06-13 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-13, 18:19
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα θα τα πας.
Οταν ακουω για αναπληρωση στα 60 λιτρα με πιανουν τα γελια...
χρειαζεσαι 6 κιλα ΖΒ ή τραγανα απο την θαλασσα και 10 κιλα αραγωνιτη.
απο φωτισμο αν δεν βαλεις σκληρα κοραλλια θελεις 0,5βατ ανα λιτρο οποτε με 30βατ εισαι μια χαρα
σκιμμερ κρεμαστο θα παρεις - ξεκινανε απο 40ευρω- ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σου.
φιλτρο για υλικα σου εδωσε?
αλατι για εβδομαδιαιες αλλαγες χρειαζεσαι αλλα μπορεις να παρεις και απο θαλασσα και να το αραιωνεις με ΑΟ.
Μια αντιστροφη οσμωση χρειαζεσαι αν δεν κανεις αλλαγες απο θαλλασα.
αυτα για αρχη και παλι μην μασας και καλώς ηρθες στο club!!
διαβασε και αυτα να καταλαβεις καποια πραγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
Ευχαριστώ για την ενθάρυνση και για τις πληροφορίες!ΖΒ θα πάρω εννοείται από τον καλό(πανε τα λεφτάκια μου),Αραγωνίτης είναι η άμμος???Αν ναι θάπάρω και από αυτό ζωντανό,αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω διαβάσει,το φωτιστικό δυστυχώς όπως είδα είναι 24w,οπότε με προβληματίζει λιγακι,αν και τα κοράλια δν με καίνε τόσο,πρότιμώ τις ανεμώνες(αν είναι αυτά τα φυτά τις θαλασσας δλδ)...δν μ έδωσε τπτ,την γυάλα την είχε για πέταμα...ένα φιλτράκι με ένα σφουγγάρι είχε μέσα,το οποίο πέταξα,κράτησα μόνο την αγνώστου προελέυσεως αντλία του,την οποία μ βγήκε ο...να την καθαρίσω,όπως και την γυάλα δλδ..Νέρό ΑΟ,που έχω κιόλας σίγουρα!!σκίμμερ μπορείς να μ δώσεις μία ιδέα?για φίλτρο φωσφορο και ανθρακα ξέρω που να κοιτάξω και τι να πάρω..!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-13, 18:28
Το avatar του χρήστη nikos93
nikos93 Ο χρήστης nikos93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα θα τα πας.
Οταν ακουω για αναπληρωση στα 60 λιτρα με πιανουν τα γελια...
χρειαζεσαι 6 κιλα ΖΒ ή τραγανα απο την θαλασσα και 10 κιλα αραγωνιτη.
απο φωτισμο αν δεν βαλεις σκληρα κοραλλια θελεις 0,5βατ ανα λιτρο οποτε με 30βατ εισαι μια χαρα
σκιμμερ κρεμαστο θα παρεις - ξεκινανε απο 40ευρω- ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σου.
φιλτρο για υλικα σου εδωσε?
αλατι για εβδομαδιαιες αλλαγες χρειαζεσαι αλλα μπορεις να παρεις και απο θαλασσα και να το αραιωνεις με ΑΟ.
Μια αντιστροφη οσμωση χρειαζεσαι αν δεν κανεις αλλαγες απο θαλλασα.
αυτα για αρχη και παλι μην μασας και καλώς ηρθες στο club!!
διαβασε και αυτα να καταλαβεις καποια πραγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
Εμενα δεν με πιανουν καθολου τα γελια δεν ξερω τι θερμοκρασιες εχετε εσεις αλλα εγω το καλοκαιρι εχω τρελες εξατμισεις ειδικα με τα ανεμιστηρακια καθε μερα αναπληρωνω και μιλαω για 54 λιτρα καθαρα στα 270 λιτρα δεν εχω προβλημα.
-------------------------
Ελπιζω να σου πανε ολα καλα απλα λεω τη γνωμη μου πως σε τετοια λιτρα δεν θα το επιχειρουσα........απο 100 και πανω!!!!
__________________
jamaica for ever

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos93 : 10-06-13 στις 18:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-13, 19:36
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos93 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα δεν με πιανουν καθολου τα γελια δεν ξερω τι θερμοκρασιες εχετε εσεις αλλα εγω το καλοκαιρι εχω τρελες εξατμισεις ειδικα με τα ανεμιστηρακια καθε μερα αναπληρωνω και μιλαω για 54 λιτρα καθαρα στα 270 λιτρα δεν εχω προβλημα.
-------------------------
Ελπιζω να σου πανε ολα καλα απλα λεω τη γνωμη μου πως σε τετοια λιτρα δεν θα το επιχειρουσα........απο 100 και πανω!!!!
Για τα 60 λιτρα λεω οτι ειναι για γέλια η αναπληρωση.(δεν υπαρχει λογος)
Στα λιτρα σου και με ανεμιστηρακια φυσικα και χρειαζεσαι αναπληρωση.
Οντος τα λιτρα ειναι λιγα αλλα με προσοχη και σχολαστικοτητα μπορεί να τα καταφερει
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-13, 00:01
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Να κάνω μια ερώτηση; Οταν θα λείψει 1-2 μέρες κ θα εξατμιστουν 2-5 λίτρα απο τα 60, η αλατοτητα πόσο θα ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-13, 14:36
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Πραγματικά η συζήτηση έχει πάει άλλου,και νομίζω πως λέγονται περίεργα πράματα...Βάλε φιλε μου σε ένα κουβά από μπογιά 5 λίτρα νερό και άστον έξω στο μπαλκόνι,ούτε καν μέσα στο σπίτι...Αστον για 2 μέρες εκει,και αν δείς πως θα εξατμιστέι όλος σε αυτό το χρονικό διάστημα έλα να μου πείς...έτσι όπως το πάμε σε μιά βδομάδα τ ενυδρείο θα έχει πάει στο 1/3 τις στάθμης...Ας σοβαρευτούμε λιγάκι...δν ζω και στην σαχάρα!Χωρις παρεξήγηση πάντα!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-06-13, 14:45
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλό ειναι όταν ανεβάζουμε ένα θέμα να ακούμε τις απόψεις όλων που μπορεί να έχουν κ λίγες παραπάνω εμπειρίες. Αλλιώς δεν έχει νόημα να ανοίγουμε θέματα. Να σε πληροφορήσω ότι συστηματα μικρά, όπως σκέφτεσαι να φτιάξεις, ειναι πιο ευαίσθητα σε σκαμπανεβάσματα ή διακυμάνσεις απο τα μεγαλύτερα κ δεν συγχωρουν λάθη. Προσπαθώ να σε αποτρεψω απο παραπάνω έξοδα κ μελλοντικές απογοητεύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-13, 14:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εγω να πω κατι αλλο ..... γιατι δεν το ξεκινας απο τον Σεπτεμβριο που πιστευω οτι ειναι καλυτερη εποχη και βλεπεις πως θα σου παει ... Διακοπες δεν θα πας ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-06-13, 14:57
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό ειναι όταν ανεβάζουμε ένα θέμα να ακούμε τις απόψεις όλων που μπορεί να έχουν κ λίγες παραπάνω εμπειρίες. Αλλιώς δεν έχει νόημα να ανοίγουμε θέματα. Να σε πληροφορήσω ότι συστηματα μικρά, όπως σκέφτεσαι να φτιάξεις, ειναι πιο ευαίσθητα σε σκαμπανεβάσματα ή διακυμάνσεις απο τα μεγαλύτερα κ δεν συγχωρουν λάθη. Προσπαθώ να σε αποτρεψω απο παραπάνω έξοδα κ μελλοντικές απογοητεύσεις.
Γιαυτό άνοιξα το θέμα για να ακούσω απόψεις...Αλλά με αυτά που διαβάζω τρελενόμαι!Ξέρω οτι υπάρχει εξάτμιση αλλά εδώ έχουμε φτάσει στο άλλο ακρο,του στυλ κάθε μέρα θα πρέπει να ρίχνω 5 κουβάδες μέσα για αναπλήρωση...Ασ ειμαστε λίγο λογικοί!Όσο για τα μικρα οικοσυστήματα την έχω πατήσει και ξέρω...Ευχαριστώ για τις συμβουλές,και μην παίρνεις με κακία ότι σου γράφω,όπως κ εγώ το ίδιο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω να πω κατι αλλο ..... γιατι δεν το ξεκινας απο τον Σεπτεμβριο που πιστευω οτι ειναι καλυτερη εποχη και βλεπεις πως θα σου παει ... Διακοπες δεν θα πας ?
Μάλλον έτσι θα το κάνω αφόυ πρέπει να μαζέψω μερικά λεφτά!Πληροφορίες μαζεύω και προτάσεις,για να κάνω ένα μικρό κοστολόγιο!¶λλωστε έχουν άλλα project προτεραιότητα,η να δώ αν θα τα κάνω παράλληλα!!Προς το παρόν κάθεται στο πατάρι το ενυδρείο παρέα με τα ποντίκια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-06-13, 15:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάντως το κόστος μιας αυτόματης αναπλήρωσης αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό. Υπάρχουν σχέδια στο DIY.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-06-13, 15:05
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Δεν παίρνω τπτ σε κακια, μια παρέα είμαστε. Κανένας δεν είπε ότι θα ρίχνεις 5 κουβαδες κάθε μέρα αλλα 1-2 λίτρα θα έχεις εξατμιση τη μέρα. Μην παραξενευτεις αν δεις την αλατοτητα σου απο 1026 να ειναι 1029! Γνώμη μου ειναι να καθησεις να διαβάσεις το καλοκαίρι, να μαζέψεις λίγα χρήματα κ χωρίς βιασυνες το χειμώνα το ξεκινάς. Οτι ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε. Μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο mini reef σε αυτά τα λίτρα. Πάντα φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-06-13, 15:49
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το κόστος μιας αυτόματης αναπλήρωσης αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν είναι κάτι το τόσο τρομερό. Υπάρχουν σχέδια στο DIY.
Δεν είναι θέμα αν πίανουν τα χέρια μου,απλά δν θέλω να έχω βαρέλια και άλλα τέτοια στην μέση!Δν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παίρνω τπτ σε κακια, μια παρέα είμαστε. Κανένας δεν είπε ότι θα ρίχνεις 5 κουβαδες κάθε μέρα αλλα 1-2 λίτρα θα έχεις εξατμιση τη μέρα. Μην παραξενευτεις αν δεις την αλατοτητα σου απο 1026 να ειναι 1029! Γνώμη μου ειναι να καθησεις να διαβάσεις το καλοκαίρι, να μαζέψεις λίγα χρήματα κ χωρίς βιασυνες το χειμώνα το ξεκινάς. Οτι ερωτήσεις έχεις εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε. Μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο mini reef σε αυτά τα λίτρα. Πάντα φιλικά
Έτσι θα το κάνω!Προς το παρόν συλλέγω πληροφορίες διαβάζω και σκέφτομαι!!Το mini reef δν έχει ψάρια μέσα???
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-06-13, 15:56
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Λογου των περιορισμενων λιτρων δεν μπορουμε να βαλουμε πολλα ζωντανα. Εχει μικροψαρα, γαρίδες, ερημητες, κοραλια. Αποφάσισε τι σου αρέσει εσένα κ τι είσαι διατεθημενος να βάλεις απο εξοπλισμο κ τα υπόλοιπα τα συζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-06-13, 16:03
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λογου των περιορισμενων λιτρων δεν μπορουμε να βαλουμε πολλα ζωντανα. Εχει μικροψαρα, γαρίδες, ερημητες, κοραλια. Αποφάσισε τι σου αρέσει εσένα κ τι είσαι διατεθημενος να βάλεις απο εξοπλισμο κ τα υπόλοιπα τα συζητάμε
Μόνο clowfish θέλω,τπτ άλλο!¶ντε και κανένα σαλιγκάρι και γαρίδα όπως είπες!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-06-13, 16:57
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρα θα τα πας.
Οταν ακουω για αναπληρωση στα 60 λιτρα με πιανουν τα γελια...
χρειαζεσαι 6 κιλα ΖΒ ή τραγανα απο την θαλασσα και 10 κιλα αραγωνιτη.
απο φωτισμο αν δεν βαλεις σκληρα κοραλλια θελεις 0,5βατ ανα λιτρο οποτε με 30βατ εισαι μια χαρα

σκιμμερ κρεμαστο θα παρεις - ξεκινανε απο 40ευρω- ειναι το μεγαλυτερο εξοδο σου.
φιλτρο για υλικα σου εδωσε?
αλατι για εβδομαδιαιες αλλαγες χρειαζεσαι αλλα μπορεις να παρεις και απο θαλασσα και να το αραιωνεις με ΑΟ.
Μια αντιστροφη οσμωση χρειαζεσαι αν δεν κανεις αλλαγες απο θαλλασα.
αυτα για αρχη και παλι μην μασας και καλώς ηρθες στο club!!
διαβασε και αυτα να καταλαβεις καποια πραγματα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24372

Ρε Νίκο sorry που στο λέω γτ φαίνεσαι καλό παιδί και με διάθεση να βοηθήσεις αλλά κατά την γνώμη μου πρόσεχε λίγο τί συμβουλές δίνεις ειδικά τώρα που είσαι moderator και κάποιος μπορεί να δώσει περισσότερη βάση στην αποψή σου ...

1ο φάουλ η αναπλήρωση
2ο φάουλ οι τραγάνες
3ο φάουλ φωτισμός
4ο φάουλ η όσμωση


Η αναπλήρωση θα σου χρειαστεί ειδικά αν έχεις σκοπό να λείψεις πάνω από 1-2 μέρες από το σπίτι! Τα 3 χιλιοστά που αναφέρεις αν πούμε ότι το ενυδρείο σου είναι ένα τυπικό 100λιτρο με διαστάσεις 80χ30χ40 είναι 9,6 λίτρα.Στο 60 άρι που λές αν πούμε πάλι ένα τυπικό νούμερο 40Χ40Χ40 3 χιλιοστά είναι 5 λίτρα

Ξέρεις που θα σου πάει αλατότητα

Και μην ξεχνάμε ότι από την αλατότητα επηρεάζονται και άλλοι παράμετροι

Μην ξεχνάς ότι όλος ο εξοπλισμός προσθέτει θερμότητα στο ενυδρείο. Εσύ λες θα βάλεις και Τ5

Η συνεχείς αλλαγές στις τιμές του ενυδρείου σου θα προκαλέσουν προβλήματα στα ζωντανά σου και απορώ που δεν το έχει αναφέρει κάποιος ακόμα!

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι ίσως πιο σημαντική στα μικρά ενυδρεία αφού ακόμα και η εξάτμιση ενός δύο λίτρων προκαλεί διακυμάνσεις που είναι απαγορευτικές στους θαλάσσιους οργανισμούς αφού προέρχονται από μεγάλα οικοσυστήματα και δεν είναι συνηθισμένοι σε απότομες αλλαγές.


Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από κανέναν αλλά έτσι είναι τα πράγματα ανεξάρτητα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 11-06-13 στις 16:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-06-13, 17:16
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Νίκο sorry που στο λέω γτ φαίνεσαι καλό παιδί και με διάθεση να βοηθήσεις αλλά κατά την γνώμη μου πρόσεχε λίγο τί συμβουλές δίνεις ειδικά τώρα που είσαι moderator και κάποιος μπορεί να δώσει περισσότερη βάση στην αποψή σου ...

1ο φάουλ η αναπλήρωση
2ο φάουλ οι τραγάνες
3ο φάουλ φωτισμός
4ο φάουλ η όσμωση


Η αναπλήρωση θα σου χρειαστεί ειδικά αν έχεις σκοπό να λείψεις πάνω από 1-2 μέρες από το σπίτι! Τα 3 χιλιοστά που αναφέρεις αν πούμε ότι το ενυδρείο σου είναι ένα τυπικό 100λιτρο με διαστάσεις 80χ30χ40 είναι 9,6 λίτρα.Στο 60 άρι που λές αν πούμε πάλι ένα τυπικό νούμερο 40Χ40Χ40 3 χιλιοστά είναι 5 λίτρα

Ξέρεις που θα σου πάει αλατότητα

Και μην ξεχνάμε ότι από την αλατότητα επηρεάζονται και άλλοι παράμετροι

Μην ξεχνάς ότι όλος ο εξοπλισμός προσθέτει θερμότητα στο ενυδρείο. Εσύ λες θα βάλεις και Τ5

Η συνεχείς αλλαγές στις τιμές του ενυδρείου σου θα προκαλέσουν προβλήματα στα ζωντανά σου και απορώ που δεν το έχει αναφέρει κάποιος ακόμα!

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι ίσως πιο σημαντική στα μικρά ενυδρεία αφού ακόμα και η εξάτμιση ενός δύο λίτρων προκαλεί διακυμάνσεις που είναι απαγορευτικές στους θαλάσσιους οργανισμούς αφού προέρχονται από μεγάλα οικοσυστήματα και δεν είναι συνηθισμένοι σε απότομες αλλαγές.


Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ από κανέναν αλλά έτσι είναι τα πράγματα ανεξάρτητα με το τι θέλει να κάνει ο καθένας
Δλδ όλοι εσείς που έχετε θαλασσινό έχτε όλοι συστήματα αναπλήρωσης?Η επιβάλεται μόνο για τα μικρά μεγέθη ενυδρείων?Έτσι όπως μου τα λέτε πάντως καλύτερα να μην ασχολήθω με το θέμα αλάτια..Με έχετε μπερδέψει,παρόλαυτα σας ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-06-13, 17:20
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ όλοι εσείς που έχετε θαλασσινό έχτε όλοι συστήματα αναπλήρωσης?Η επιβάλεται μόνο για τα μικρά μεγέθη ενυδρείων?Έτσι όπως μου τα λέτε πάντως καλύτερα να μην ασχολήθω με το θέμα αλάτια..Με έχετε μπερδέψει,παρόλαυτα σας ευχαριστώ!
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κάποιον που να μην έχει!

Δεν μπορώ να καταλάβω γτ το βλέπεις τόσο απαγορευτικό!Ένα 50άρικο υπόθεση είναι και ένα κουβαδάκι κρυμμένο κάπου!

ΑΝ το κάνεις κάντο σωστά για να το ευχαριστηθείς!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-06-13, 17:35
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω γτ το βλέπεις τόσο απαγορευτικό!Ένα 50άρικο υπόθεση είναι και ένα κουβαδάκι κρυμμένο κάπου!

ΑΝ το κάνεις κάντο σωστά για να το ευχαριστηθείς!
Έτσι όπως το θέτεις δν μπορώ να πώ πως έχεις άδικο!Υπάρχει τπτ σε έτοιμη συσκευή,η πρέπει να την κάνω μόνος όπως έχω δεί ένα υπόμνημα εδώ μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-06-13, 17:39
Το avatar του χρήστη nikos93
nikos93 Ο χρήστης nikos93 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ όλοι εσείς που έχετε θαλασσινό έχτε όλοι συστήματα αναπλήρωσης?Η επιβάλεται μόνο για τα μικρά μεγέθη ενυδρείων?Έτσι όπως μου τα λέτε πάντως καλύτερα να μην ασχολήθω με το θέμα αλάτια..Με έχετε μπερδέψει,παρόλαυτα σας ευχαριστώ!
και εγω ηθελα να κανω θαλασσινο και δεν το εκανα για αυτο το λογο πρωτα απολα θα θες να πας καπου διακοπες και θα εχεις το αγχος του ενυδρειου!!!
__________________
jamaica for ever
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-06-13, 17:41
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Με έναν σωστό προγραμματισμό, καλη διαθεση κ κάποια χρήματα παραπάνω όλα γίνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-13, 17:45
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos93 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω ηθελα να κανω θαλασσινο και δεν το εκανα για αυτο το λογο πρωτα απολα θα θες να πας καπου διακοπες και θα εχεις το αγχος του ενυδρειου!!!
Το άγχος το έχουμε οτιδήποτε ενυδρεί και αν έχουμε στην κατοχή μας,εγώ τουλάχιστον το πάσχα που έφυγα διακοπές το είχα το αγχος μου,ευτυχώς γυρισα κ όλα καλά,εκτός του οτί εκανα σαν τρελά μόλις τα τάισα(8μέρες χωρίς φαϊ)!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μία σκέψη... medico Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-03-09 12:39
Μια σκέψη alechandro Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 22-03-09 23:15
Σκέψη Σπύρος Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 29-05-08 14:45
Έχω μια σκέψη ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 11-11-06 07:37
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09521 seconds with 15 queries