Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-03, 01:08
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή Νεος Betta καλει βοηθεια......

γεια σας παιδες....και στον φιλο μου το γιωργη. Εχω ένα Betta κατακκοκινο σε σχετικά μικρή γύαλα. Πάλιότερα και για 2 χρονια είχα ένα αλλο.Αυτό λοιπον το νέο έχει τρελλαθεί στις φούσκες και δεν ξέρω τι να το κάνω....Είναι σκόπιμο να το ζευγαρώσω? ή θα το χάσω? Και αν ναι θα πρέπει να ακολουθήσω σχετική διαδικασία?
Τώρα είναι σε μια γυάλα 2 lt αλλά εχώ και μεγαλύτερη των 5lt μόνο με πετρούλες μέσα...ευχαριστω Γιώργη......[/list]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-03, 16:51
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

φουσκίτσες ε...
ναι είναι και ο καιρός τους τώρα, ζεστάθηκε το νερό, οπότε πήρε μπρος η libido...

τον ζευγαρώνεις άμα θες, δεν είναι απαράιτητο... αυτός θα θέλει σίγουρα , το θέμα είναι αν ξέρεις σε τι πας να μπλέξεις...

Υπάρχουν αρκετά πράγματα που πρέπει να σκεφτείς πρώτα πριν το επιχειρήσεις:
τα δυο σπουδαιότερα :
α) τι θα φάνε τα μικρά τις πρώτες μέρες έτσι ώστε να επιβιώσουν
β) που θα τα βάλεις όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν και τσακώνονται

τα υπόλοιπα
σε τι ενυδρείο, με τι φίλτρο, με τεχνητή ή φυσική φωλιά, πόσο θα μεινουν μαζί, τι θα τρωνε, πως θα κάνεις αλλαγες, ποτε θα τα χωρίσεις να δεν πανε καλα τα πραγματα κλπ
είναι απλά μια γοητευτική διαδικασία για την οποία το πιθανότερο είναι να γκρινιάζει η γυναίκα σου αν δεν έχει σχέση με ψάρια

απο τα καλύτερα sites είναι αυτό
www.bettarus.com αλλά και αυτό www.bettatalk.com

διαβασε τα βασικά στα breeding sections και αν το αποφασίσεις σου λέμε τις εμπειρίες μας απο τα δικά μας ζευγαρώματα

είσαι στοσωστό δρόμο !
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-03, 21:46
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή αναπαραγωγή ή οχι?

Διαβασα το προτεινόμενο site και καταλαβα οτι είναι πολυ δύσκολο να καταφέρω να φτάσω μέχρι να έχω δικά μου breeds....Θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω όμως.....Η αλήθεια είναι ότι αυτό που με απασχολεί πραγματικά είναι η τροφή των μικρών τις πρώτες μέρες και τι θα γίνει όταν αρχίσουν να μεγαλώνουν....Για το πρώτο υπάρχει μια μη πρωτεινόμενη λύση την οποία μάλλον θα ακολουθήσω...φύλλλα μαρούλι σε νερό για αρκετές μέρες και τα μικρά θα τραφούν από τους μικροοργανισμούς που αναπτύσσονται...όσο για τα μωρα οταν γίνουν γενιτσαροι...ελπίζω κάποιος να ενδιαφερθεί να τα πάρει....η κάποιο petshop να τα παραχωρήσω....θα δούμε...ελπίζω να υπάρχει ανταπόκριση εδώ μέσα κατα την παραχώρηση...οποτε πιστευω οτι είμαι προς την ανέυρεση κατάλληλου θηλυκου ή δύο για να είμαστε σίγουροι....αναμένω ανταποκρίσεις.....ειδικά από τον Γιώργο που με εθισε σε όλες τισ καταχρήσεις το κάπνισμα και τα ψάρια.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-03, 09:56
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα πω τη γνώμη μου, μια και έχω κάνει αναπαραγωγή μονομάχου
Πρώτον:αν ο αρσενικός βρεί το θηλυκό σε γυάλα μικρότερη από 30-40 λίτρα,και αυτό δεν είναι 'φουσκωμένο',θα το σκοτώσει .Τουλάχιστον το ενυδρείο θα πρέπει να έχει κάλυψη από φυτά.Το θηλυκό είναι ώριμο όταν η άσπρη κηλίδα στον πρωκτό του έχει φουσκώσει αρκετά(διατροφή με κατεψυγμένη τροφή θα βοηθούσε ).
Δεύτερο:το ύψος του νερού δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 20-25 εκατοστά για να μην κυνηγά ο αρσενικός τα αυγά που πέφτουν,και για να προσθέσεις νερό μετά,αφού η πρώτη αλλαγή θα σου είναι κομμάτι δύσκολη(τα μικρά ίσα που φαίνονται ).
Τρίτο:από διατροφή,εγώ έριξα τη σκόνη για egglayers fry της sera(νομιζω sera micron λέγεται),και αναπτύχθηκαν infuzoria στο ενυδρείο(έτσι διατείνεται τουλάχιστον η εταιρία!),ενώ συνέχισα να ρίχνω για να τα'ί'σω τα μικρά,σε συνδιασμό με βραστό κρόκο αυγού διαλυμένο στο νερό.Όταν φτάσεις μέχρι εκεί τα ξαναλέμε από διατροφή
Τέταρτο:μην παραξενευτείς αν καταλήξεις μόνο με αρσενικά ή θηλυκά .Από τα 38 μικρά που κράτησα τα 3 βγήκαν αρσενικά προς μεγλαη μου απογοήτευση.αυτό είχε το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάστηκε να τα χωρίσω Έχει σχέση λένε με τη θερμοκρασία εκκόλαψης και απορρόφησης το λεκιθ.σάκου,(μια ιστορί που δύσκολα την ελέγχεις,ιδιαίτερα το καλοκαίρι) κάτι σαν την αναλογία φύλου στο κροκόδειλο
Μην πανικοβάλεσαι όμως,και εγώ δεν ήξερα τίποτα από αυτά πρίν προσπαθήσω!Καλή τύχη,ή να πω, επιτυχία ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-05-03, 18:09
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Ελπίζω αρχικα να βρώ ένα θηληκό γιατί σήμερα πήγα σε τρια petshop και δεν είχαν κάν μονομάχους..... έλπιζα να βρώ ένα κοντινό σε χρωμα με το δικό μου αλλά μάλλον δύσκολο.....keep walking ομως.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-05-03, 22:22
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τo zoo-planet στην Παλλήνη είχε προχθές που πέρασα!Ακόμη, το treasure στην Πατησίων φέρνει συχνά.Υπ' όψη οτί θα είναι πιτσιρίκα και θα θέλει κανενα δίμηνο να ωριμάσει!Δεν έχεις πρόβλημα με το χρόνο πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-03, 11:12
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Θηλυκό έχω να σου δώσω και εγώ αμα θες,
αλλά είναι σε χρώματα τελείως plain, λίγο μπλε και καφέ - γκρίζο.
Ειναι απο τα γεννητούρια.

Οντως με το φύλλο τα πράγματα είναι παράξενα,
Συνήθως έχω περισσότερα θηλυκα, σε ποσοστό 80%.
Μπορεί να φταίει και το ph καθότι είναι στο 7,2 - 7,4, όπως βγαίνει απο τη βρύση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τα αρσενικά μου έχουν πάντα πολύ πιο έντονα χρώματα απο τα αδερφάκια τους θηλυκά.
Μπλέ χρώμα λαμπερό και πολύ όμορφο....

Δεν είναι δύσκολη η αναπαραγωγή,
εγω χρησιμοποιπω αυτές τις μικρες γυάλες 7 λιτρα τετράγωνες που κυκλοφορούν στα pet shops, αλλά και ενα 17αρι ενυδρείο όταν θέλω πιο πολλά μικρά. Εννοείται ότι είναι τίγκα στα φυτά, και οι μικρές γυάλες, και φυσικά έχουν και υπόστρωμα χαλίκι ψιλό.

Αυτά που λεέι ο Τάσος είναι σωστά, το τρικ με το αρσενικό και το θηλυκο είναι να τους βάλεις να βλέπουν ο ενας τον άλλον χωρίς να έχουν επαφή όμως. Με κάποιο divider γυάλινο, ή να είναι κολλητά οι δύο γυάλες κλπ. Απο τις αντιδράσεις θα καταλάβεις τι γίνεται. Αν το θηλυκό είναι έτοιμο θα αρχίσει να φουσκώνει και όντως θα παρατηρήσεις αυτόπου λεέι για την άσπρη κουκίδα στο κωλαράκι κοντά. Αν είναι έτοιμη να ζευγαρώσει θα έχει κάθετες ρίγες έντονες. Ιδιαίτερα διακριτές στα σκουρόχρωμα ψάρια.

Αν ο αρσενικός είναι έτοιμος θα κάνει φωλιά φυσικά. Θα είναι νευρικός και θα κάνει flare συνέχεια. Η θηλυκιά θα παίζει μαζί του και θα τον εκενυρίζει. Δεν χρησιμοποιω πλαστικά ποτηράκια για να κάνουν φωλιές οι αρσενικοί, τους βάζω είτε riccia fluitans ή φροντίζω τα φυτά να φτάνουν μέχρι την επιφάνεια. Το καλό με τη riccia είναι οτι παράγει Infusoria και μάλιστα πολύ.

Για infusoria μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αναποφλοίωτο ρύζι, μόνο που θα σου κάνει το νερό χάλια, σαν γάλα.
Εγω χρησιμοποιούσα μια τροφή της Tetra σε σκόνη και τα μικρά την έτρωγαν μια χαρά. Οσο περισσότερη η Infusoria Και τα λίτρα τόσο περισσότερα μικρά θα επιβιώσουν.

Πεσμου αν δεν βρεις θηλυκό στα χρώματα που θες, και συνεχίζουμε.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-03, 18:31
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

kαι εγώ θα ήθελα ένα θυληκό betta.Δεν έχω προβλημα με το χρώμα.Αρκεί να βρεί το δικό του ο αρσενικός μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-03, 21:43
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση και την βοήθεια...είμαι πολύ νέος στο θέμα αλλά έχω τεράστια αγάπη για ψάρια και ειδικά για τους μονομάχους τους οποίους τους θέωρώ ιδανικούς για πρωτάρηδες και ανθρώπους σαν και εμένα με λίγο χρόνο για ενασχόληση και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό ή γνώσεις... έχω betta τουλάχιστον 4 χρονια και είναι από τα πιο εντυπωσιακά ψάρια...για extreme συνθήκες επιβίωσης λοιπόν μπορώ να πω οτι έχω κάποια μικρή εμπειρία....

Στο θέμα λοιπόν σήμερα κατάφερα και βρήκα ένα δεύτερο μονομάχο αρκετά ικανοποιητικό σε χρώμα μονόχρωμο μπλε με λιγό κοκκινο στα πτερυγια.Επειδή είναι η πρώτη φορα που βάζω μονομάχους στο ιδιο δοχείο (με διαχωριστικό εννοείται) τους βλέπω όμως πολύ ερειστικούς και θα ήθελα μια γνώμη για αυτο...

Δεύτερον βρήκα θυλυκία σχεδόν βρέφος μπλέ γκρι και θα περιμένω όπως συμβούλεψε ο φίλος να χρωματίσει λιγάκι παραπάνω και να μεγαλώσει και να δοκιμάσω να την ταιριάξω με τον μπλέ μου.. Σε περίπτωση που όχι είμαι διατεθειμένοσ να την παραχώρισω σε όποιον ενδιαφέρεται προσ χρήση :oops: με την προθπόθεση οτι δεν θα την σκοτώσει .....και εφόσον δεν τον πειράζει το ένα της μάτι.... :shock:

Θα ήθελα πάντως μια θυληκια κοκκινη γιατι ο κοκκινος μου είναι πολυ εντυπωσιακος και ερωτιάρησ..αλήθεια υπαρχει περίπτωση η συμβιωση με τον άλλο να τον κάνει να χάσει την διάθεση του?

Ευχαριστώ τα λεμε....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-06-03, 01:29
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Συνήθως βάζουμε δυο αρσενικους να βλέπονται συνέχεια ή τουλάχιστον για μεγάλο χρονικό διάστημα (μια - δυό μέρες) όταν θέλουμε να προκαλέσουμε ανταγωνισμό. π.χ. όταν ο ένας κάνει φωλιά και ο δεύτερος όχι. Συνήθως αποδίδει το κόλπο.

Εγω παρόλαυτα δεν τους αφήνω να βλέπονται συνέχεια γιατί στρεσσάρονται, και στο τέλος χάνουν το ενδιαφέρον τους. Αντίθετα αν τους βάζεις που και που να βλέπονται τότε το ενδιαφέρον παραμένει σταθερό.

Επίσης το αν ο αρσενικός θα σκοτώσει τη θηλυκιά είναι και λίγο στο χέρι σου. Αν δεις οτι δεν ταιριάζουν και επιπλέον δεν έχεις αρκετό χώρο και κρυψώνες τότε πας γυρεύοντας. Οταν τους βάζω για ζευγάρωμα στην ίδια γυάλα είναι αρκετά πυκνή η βλάστηση μέσα έτσι ώστε ο αρσενικός πρέπει να ταλαιπωρηθεί αρκετά για να πιάσει τη θηλυκιά. (ΕΙναι και πιο αργός συνήθως). Οπότε αν ταιριάζουν, είναι στο χέρι της θηλυκιάς να πλησιάσει στη φωλιά και να ζευγαρώσει.

Πάντως γενικά πέφτει πολύ ξύλο.

Ενα άλλο πράγμα που μπορείς να κάνεις αν έχεις αρκετά θηλυκά και αρσενικά είναι να αφήσεις το θηλυκό να διαλέξει. Είχα ένα κόκκινο θηλυκό (απο γέννα του Μάνθου) και δύο αρσενικούς ένα κόκκινο και ένα άσπρο. Εβαλα τις γυάλες τους έτσι ώστε να είναι κάθε ψάρι στη δική του, με τη θηλυκιά όμως να μπορεί να βλέπει και τους δύο αρσενικούς. Διάλεξε κατευθείαν τον κόκκινο και "φλέρταρε"μόνο με εκείνον.

Οποιος θέλει θηλυκιά-ές ας μου στείλει pm. Εχω 6 -7 διαθέσιμες.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-06-03, 21:23
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Εχω δυο τρεις ερωτήσεις:

Άκουσα ότι τα betta που πουλιούνται στα petshop είναι προιόντα τεχνητής γονιμοποίησης αλήθευει αυτό? Και πώς το επιτυγχάνουν σε τέτοια ψαρια?

Δεύτερον αποφάσισα να έχω στην ίδια γύαλα τα δύο αρσενικά με διαχωριστικό στην μέση...το έχει δοκιμάσει κανείς αυτο? Μήπως έχει κάποια σοβαρή επίπτωση στα ψάρια?

Τρίτον μόλις χαλαρώσουν λίγο οι ρυθμοί θα ζητήσω από ενά φιλο fishfreak να με βοηθήσει στην κατασκευή ενος ενυδρείου με betta προσανατολισμό...από ιδία έρευνα ανακάλυψα ότι τα μικρά ψάρια είναι πόλυ εύκολο να περνούν από πολύ μικρα περάσματα... είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνική για προστασία του θηληκού σε μικρότερα δοχεία σε συνδυασμό με καποια φυτά ή όταν βρει την είσοδο μετά χάνει τον δρόμο γυρισμού στο διπλανό διαμέρισμα?

Υπάρχουν πειραματικά δεδομένα? ή θα αρχίσω τις δοκιμές?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-03, 12:38
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Για το πρώτο δεν έχω ακούσει τίποτα. Ξέρω οτι τις αναπαραγωγές τις κάνουν σε αρκετά μεγάλες τεχνητές λίμνες.

Για το δεύτερο, είπαμε, δεν το συνιστώ γιατί στρεσσάρονται. Πρέπει που και που να βλέπονται να κάνουν flare και μετα να ησυχάζουν. Αλλοιως θα καταντήσουν όπως αυτά τα άθλια που βλέπουμε σε πολλά petshops.

Μποορείς να χρησιμοποιείς δύο τζαμάκια. Ενα που να μην τους επιτρέπει να βλέπονται και ένα όταν θέλεις να βλέπονται. Σε τετράγωνη γυάλα είναι εύκολο. Κόβεις δύο και ή χρωματίζεις το ένα ή το καλύπτεις με κάποιο μη τοξικό υλικό. Επίσης καλό θα είναι να έχεις τη γυάλα σκεπασμένη (άλλο ένα τζαμάκι) γιατί πηδάνε, και τα dividers να φτάνουν μέχρι την επιφάνεια του νερού και πιο πάνω. Οι δικοί μου πηδούσαν απο το ένα μέρος στο άλλο και πλακώνονταν επι μια ολόκληρη μέρα όταν o divider ήταν μέχρι την επιφάνεια του νερού. Ευτυχως ήταν πιτσιρίκια και δεν έκαναν μεγάλη ζημιά ο ένας στον άλλο και ευτυχώς δεν έπεσαν έξω απο τη γυάλα.

Οταν λες ειδικό ενυδρείο τι εννοείς ;
Μπορείς αν το σκεφτείς λιγάκι να φτιάξεις κάτι μικρό με dividers Που θα αφαιρούνται και θα σου κάνουν τη ζωή εύκολη, γιατί μπορεί να απομωνόνουν το θηλυκό όποτε χρειάζεται.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-03, 21:16
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιηθούν τεχνητά καθετα χωρίσματα με οπές σε μικρότερο μέγεθος από το αρσενικό και απότα οποία το θηλθκό να περνάει?

Το θέμα είναι τι μνήμη έχουν αυτά τα ψαράκια.....(3 δευτερολέπτων χρυσόψαρου....) να μπορούν να βρούν τον δρόμο και κατά πόσο μπορούν να το κάνουν αυτό σε περίπτώσεις πίεσης και πανικού από την επίθεση ενός αρσενικού......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-06-03, 21:18
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Σήμερα δυστυχώς έχασα τον ένα μονομάχο μου.....ενώ τον τάισα το πρώι κανονικα ήρθα και τον βρήκα dead...........

Θέμα : υπάρχει τρόπος οι συνθήκες του ενυδρίου να ρυθμίζονται αυτόματα μέσα από διορθωτικές διατάξεις?

Αν ναι ποιές είναι αυτές? πόσο περίπου κοστίζουν?

Αν όχι υπάρχει ενδιαφέρον να γίνει κάτι τέτοιο? υπάρχει κατάλληλος εξοπλισμός να στηθεί αυτο? Με ενδιαφερούν μόνο sensors γιατί τα υπόλοιπα είναι δική μου δουλειά.....και φυσικά ο μηχανισμός μέσω του οποίου θα γίνουν οι διωρθώσεις.....

Όσοι πιστοί προσέλθεται......

[/img]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-06-03, 00:44
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

ετσι στα καλά καθούμενα ;
σε ενυδρείο ήταν ;
κρίμα...

για τα άλλα που λες δεν ξέρω. Εισαι σίγουρος οτι θες να επενδυσεις τόσα για να κρατάς μονομάχους ;
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-06-03, 00:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Συλλυπητηρια!
Κριμα, τοσο καιρο παρακολουθουσα το θεμα και ηλπιζα οτι καποτε θα γραψεις ποσα μικρα εκανε το ζευγαρι σου!

Και ξαφνικα... κριμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-06-03, 20:35
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

Έχω και έναν έύτερο για ζευγάρι στον οποίο θα προσπαθήσω.....

Ο μονομάχος μου πέθανε έτσι ξαφνικά ενώτ ο πρωι τον τάισα κανονικά και είχε normal συμπεριφορά μετά από 9 ώρες βρέθηκε .....

Συνέχεια προηγουμένου .....τα χρήματα όσο μπορώ να υπολογίσω από υλικά που γνωρίζω δεν είναι τρομερά τουλάχιστον για να ρυθμίσω την θερμοκρασία. Τα controls είναι η δουλειά μου και έχω αυτό το μικρόβιο όχι μόνο για μονομάχους αλλά για ένα ενυδρείο λειτουργικά σωστο....

Υπάρχουν sites με υλικά που χρησιμοποιείται για κλασσικό έλεγχο ενυδρείων να δω αν κάποια από αυτά εχουν δυνατοτητες για αυτόματο έλεγχο?

Ισως και για εποπτεία από τον υπολογιστή......(εδώ μιλάμε για πακέτο....)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-06-03, 03:12
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο ποστ του Κώστα αλλά επειδή και εγώ κάτι έπαθα και αγόρασα ένα beta κανά δυο εβδομάδες.
Το πρόβλημα είναι το εξής :Στο ενυδρείο κάποιο από τα άλλους κάτοικους του κάνει την ζωή δύσκολη και τον βλέπω στρεσαρισμένο και σκέφτομαι να τον βγάλω στην βεράντα και εδώ είναι τα δύσκολα ,το μελλοντικό του σπίτι δεν μπορεί να σκεπαστεί και ανησυχώ μήπως κάνει καμία αυτοκτονία. Διαβάζω ότι η γυάλες τον Beta πρέπει να σκεπάζονται για τι έχουν μια τάση να την κοπανάνε και σκέφτομαι μήπως οφείλεται στο ο χώρος είναι μικρός, χωρίς φυτά και το κάνουν λόγο στρες ,η δικιά μου <<γυάλα>> είναι 80 λίτρα ,θα έχει φυτά ,και μερικά μικρά ψαριά για παρέα ………..τι λέτε?
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-06-03, 20:29
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μπορείς πολύ εύκολα να το σκεπάσεις με μια σίτα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-06-03, 22:29
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τελικά ότι και να κάνω εγώ αυτός θα το κάνει το σάλτο , φταίω εγώ να τον ξαναβάλω σε σφηνάκι
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-06-03, 03:16
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ωραίος,
80 λίτρα για το betta
πραγματικά πολύ καλός. Εύγε. (Εκτος αν έκανες τύπο-error)

Εγω στις 7άλιτρες έχω κόψει τζαμάκια και τα βάζω απο πάνω.
Τωρα να σου πω να κόψεις και για το 80άρι...
Καλύτερα σίτα....
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-06-03, 22:02
kostas Ο χρήστης kostas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2003
Περιοχή: Pefki
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostas
Προεπιλογή

εγω παντως είχα αρκετα betta και κανένα δεν μου είχε πηδήξει ποτέ έξω.....και σε πολύ μικρότερες γυάλες από 80 lt....και επι τι ευκαιρία ο δικός μου όταν του έβαλα την θυληκιά μέσα στην γυάλα του εχει πάθει ένα τρέμουλο από τότε και έχει γίνει πολύ νευρικός μαλλόν δεν ταιριάζουν...γιατί έχει χάσει και την διάθεση για φούσκες....

.............................Betta Power....................
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07536 seconds with 14 queries