Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-05, 16:55
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Juwel Trigon 190

Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά νέου ενυδρείου χωρητικότητας περίπου 200 λίτρων.
Από την αναζήτηση που έκανα διαδικτυακά καταστάλαξα στο Juwel Trigon 190 κυρίως λόγω σχήματος ("μικρή" επιφάνεια στο δωμάτιο σε συνάρτηση με τον όγκο του).
Θα ήθελα τη γνώμη όσων το έχουν αποκτήσει ή το έχουν δει σε λειτουργία. Επίσης επειδή δεν είναι φτηνό σε σχέση με ανάλογου όγκου ενυδρεία θα ήθελα και απόψεις σχετικά με την "αξία" του.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-05, 21:45
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Έχω το Juwel Vision 180, όχι το Trigon αλλά από ότι βλέπω είναι παρόμοια η λογική τους. Είναι αρκετά καλοφτιαγμένο και εντυπωσιακό σε εμφάνιση. To φίλτρο του είναι εύκολο στην συντήρηση αλλά έχει μικρό σχετικό κάδο για τα υλικά συγκρινόμενο πάντα με εξωτερικά φίλτρα. Βασικά θα σου πώ τα αρνητικά του:
Είναι λίγο δύσκολο να προσθέσεις φωτισμό λόγω σχήματος. Και τα 2*18 που έχει είναι κατα τη γνώμη μου σχετικά λίγα για 190λτ.
Επίσης το μπροστινό καμπυλωτό τζάμι δίνει καλό αποτέλεσμα αλλά από πολύ κοντά ζαλίζει.
Ένα άλλο μειονέκτημα το οποίο πιστεύω ότι θα έχει, αν και αυτό θα το δεις όταν έχεις μπροστά σου το ενυδρείο, είναι η δύσκολη πρόσβαση στο πίσω μέρος του. Από τα χαρακτηριστηκά του φαίνεται ότι έχει μεγάλο βάθος.

Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-05, 22:36
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Η juwel είναι εταιρεία που βγάζει ποιοτικά προϊόντα οπότε αγορά ενυδρείου από αυτήν την εταιρεία ενδείκνυται. Από κει και πέρα τώρα συμφωνώ με όσα είπε ο Δημήτρης για φωτισμό και εύκολη πρόσβαση αλλά αυτά θα τα ζυγίσεις εσύ πριν πάρεις την όποια απόφαση. Στο κάτω-κάτω το θέμα του φωτισμού έχει λυθεί σε πιο "δύστροπα" ενυδρεία, σε αυτό θα δυσκολευτεί να βρεθεί πατέντα να μπει κι άλλη λάμπα? Εγώ θεωρώ πιο σημαντικό τη σχέση τιμής/αποτελέσματος για το κατά πόσο αξίζει τα λεφτά του. Είναι τσιμπημένα εξαιτίας της μορφής τους. Σε πετ σοπ της περιοχής μου είναι ένα εν λειτουργία και το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό γιατί έχει μεγάλο βάθος σε σχέση με τα "απλά" ενυδρεία αλλά πρέπει να ξέρεις ότι είναι και περίεργο στη διακόσμηση λόγο του σχήματός του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-05, 11:10
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Να προσθέσω ότι προορίζεται για low-tech ενυδρείο και θα βρίσκεται - στο σπίτι που είμαι τώρα - κοντά στο παράθυρο οπότε οι απαιτήσεις φωτισμού μάλλον μετριάζονται. Επίσης θα έχω πρόσβαση σε όλες τις πλευρές του χωρίς εμπόδια.

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η αισθητική του αφού στην Πάτρα δεν υπάρχει σε κάποιο μαγαζί για να το δω.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-02-08, 20:35
Το avatar του χρήστη jimmy19111977
jimmy19111977 Ο χρήστης jimmy19111977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ (ΙΛΙΟΝ)
Μηνύματα: 112
Send a message via Skype™ to jimmy19111977
Προεπιλογή

Εγω εχω ενα τετοιο και συμφωνω με τις παραπανω αποψεις.
Ειναι αληθεια οτι αμα κοιτας απο κοντα (παρα πολυ κοντα) ζαλιζεσαι λωγω της καμπυλοτητας του τζαμιου αλλα γιατι να πας να κολλησεις τα μουτρα σου στο τζαμι?
Η κατασκευη ειναι σιγουρα αριστης ποιοτητας απλα το μονο προβλημα για εμενα προσωπικα ειναι πως η προσβαση στο πισω μερος του ενυδρειου ειναι λιγο δυσκολη.
Οσον αφορα τον φωτισμο ο κατασκευαστης το δινει με δυο λαμπες τ8 των 28w την καθε μια. Μια day light και μια nature.
Με λιγα λογια ο φωτισμος ειναι υπεραρκετος!!
__________________
GIVE ME SOME WATER!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ferplast ή Juwel ? Mike954 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 11-11-05 20:17
Juwel Vision 180 DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 08-08-05 15:26
Ερωτήσεις σχετικά με το Juwel Rio 400 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-12-04 17:57
Νέος!!! Ενυδρείο Juwel Vision 180 - Σχόλια? Τιμές :-( pdrake Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 11-10-03 21:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03389 seconds with 13 queries