Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-14, 17:10
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Ερώτηση για βιολογία

Καλησπέρα!!!Σήμερα μέτρησα το ph στο ενυδρείο μου και το βρήκα4,5...Μέτρησα και αμμωνία και βρήκα 0,2-0,5 κάτι ανάμεσα,ΝΟ2 0 ΝΟ3 15 θερμακρασία 25...η βιολογία ζεί ακόμα σε αυτό το ph και αν ναί πως γίνεται να έχω ΝΟ2 και ΝΟ3 φυσιολογικά??Εμένα μ φαίνεται πως υπάρχει κύκλος αζώτου αλλά η αμμωνία μου φαίνεται περίεργη..Τρέχω fluval 306 σε 60Λ ενυδρείο και 3 λίτρα σιποραξ..Τα ψαράκια φαίνονται φυσιολογικά μόνο η βαλισνερια έχει αρχίσει να λιώνει λίγο...Για πείτε καμιά ιδέα..!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-14, 20:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε ακραιες καταστασεις (πχ οπως πολυ χαμηλο πεχα) οι ισορροπιες και οι χημικοβιολογικες διεργασεις διαταρασονται, αλλα για ολα υπαρχουν διοξοδοι.
Υπαρχουν πολλα ειδη βακτηριων και διαδικασιες, εκτος των συνηθισμένων που ξερουμε απο ενυδρειακα θεματα.
http://aem.asm.org/content/70/11/6481.abstract

Η αμμωνια σε αυτα τα πεχα και με χαμηλη θερμοκρασια ειναι ατοξικη.
http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html

Για ποιο λογο ομως κρατας τοσο χαμηλο pH?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-14, 22:42
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το ξέρω πως είναι ατόξικη αλλά δν πάυει να μην μου αρέσει μεσα στο νερό μου!!Ειναι τόσο χαμηλό γτ είμαι μ...ας και είχα τυρφη στο ενυδρείο και καταππα στο βαρελι αλλαγης με 100% ασμωση νερό...οι σκληρότητες είναι 0 και οι δύο και γενικά τα έχω πάει όλα στον πάτο!Από άυριο ξεκινάω να νακάμψω..ήδη αφαίρεσα την τύρφη από μέσα..καλά έκανα??Καμία άλλη συμβουλή???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-14, 23:05
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω πως είναι ατόξικη αλλά δν πάυει να μην μου αρέσει μεσα στο νερό μου!!Ειναι τόσο χαμηλό γτ είμαι μ...ας και είχα τυρφη στο ενυδρείο και καταππα στο βαρελι αλλαγης με 100% ασμωση νερό...οι σκληρότητες είναι 0 και οι δύο και γενικά τα έχω πάει όλα στον πάτο!Από άυριο ξεκινάω να νακάμψω..ήδη αφαίρεσα την τύρφη από μέσα..καλά έκανα??Καμία άλλη συμβουλή???
Ισως μισο κουταλάκι του γλυκού μαγειρικη σοδα για 60 λιτρα να σου ανεβάσει τησ σκληροτητες καθώς και το νερο στης αλλαγες να μην ειναι 100% ΑΟ
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-14, 23:15
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Σόδα δεν ρίχνω μέσα,αλλά θα ξενικήσω να σπάω την όσμοση με λίγο 'βρωμικο' νερο!!Ελπίζω να τα ισοροπήσω πάλι τα πράματα!!!Δεκτες και άλλες γνώμες παιδιά!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-14, 23:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτη ειναι η ευκολη λυση (να βγαλεις δλδ την τυρφη) και να αφησεις 100% ΑΟ
Το ιδανικο ομως (κατα την αποψη μου και για ψαρια εκτροφης μαλακου νερου) ειναι να εχεις και τυρφη (λογω των ωφελιμων χουμικων) και ΑΟ αλλα σε μικροτερο ποσοστο (πχ 5μιξη με βρυσης προφιλτραρισμενο), ετσι ωστε να ανεβασεις λιγο GH και KH και να μη πεφτει πολυ το pH.

Επισης καλο θα ηταν να τσεκαρεις το TDS, οπως και την κατασταση της καθαριοτητας του φιλτρου και του βυθου, αφου μπορει να εχεις αυξημενα οργανικα.
Δεν σου λεω να τσεκαρεις ORP γιατι ειναι δυσκολο, αλλα αν δεν κανεις σωστες αλλαγες, μπορει να υπαρχει οξειδωση στα χρησιμα στοιχεια το νερου και ολα να οδηγουν σε κορεσμο και πτωση pH.

ΥΓ βρωμικο μη βαζεις. Δεν κερδιζεις τιποτα.
Βαλε προφιλτραρισμενο.

ΥΓ2 Τι ψαρια εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-14, 23:27
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Για την ΑΟ περιμένω το tdsμετρο την άλλη βδομάδα να μ έρθει γτ μ βγάζει αμμωνία η συσκευή οπότε πρίν αλλάξω φιλτρα κ μεμβράνη και πληρώσω την λυπητερή,να δώ πως όντως έχει πρόβλημα!Προτίνεις δλδ να βγάλω το φύλλο κατάπα από το βαρέλι να κάνω μία μίξη νερού να αφήσω την τύρφη μέσα για τα χουμικά και τισ σκληρότητες(προφιλτραρισμένο νερό όταν λές ποιο ακριβώς εννοείς??)...Τον βυθό πως να τον ελέξω με το μάτι???Το φίλτρο στην επόμενη αλλαγή θα καθαριστεί!καρδηνάλιους στερμπαι οττο ενα σκαλαρι και τα σαλιγκαρια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-14, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι αλλα σταδιακα οι κινησεις και η αλλαγη παραμετρων.

Προφιλτραρισμενο ειναι το νερο που παιρνεις με "κλεφτη" μετα τα προφιλτρα και πριν τη μεμβρανη.

Το βυθο, κοιτας αν εχεις λασπη, αν εχει αναεροβιες (τρυπωντας κατα μερους με ενα καλαμακι και αν βγαζει μεγαλες φυσαλιδες) κλπ.

Αν εχεις νορμαλ ιχθυπφορτωση (εξου και ρυποι), κανεις σκουπα ή υπαρχει καλη κυκλοφορια νερου απο πανω του (να σπρωχνει τα σκουπιδα στο φιλτρο) τοτε φυσιολογικα ειναι καθαρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-14, 00:13
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Με βάζεις να κάνω πατέντες δλδ!!Κατάλαβα πως το εννοείς!!Ο βυθός είναι μια χαρά δεν έχω τπτ εκτός από κάτι ξύσματα ξύλου από τη ρίζα κ αυτά ποοολύ λίγα!Οι αλλαγές εννοείται πως γίνονται σιγά σιγά!!!Προς το παρόν περιμένω να έρει αυτη η σύσκευή να ελεξω την όσμωση μετά ξενικάνε οι πατέντες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-14, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη καθυστερεις, ξεκινα αντι για προφιλτραρισμενο (που ειναι το ιδανικο οταν θελουμε βρυσης) να βαζεις βρυσης με αντιχλωριο ή με αποχλωριωση μεσω αερισμου και εξατμισης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογία. Εχει προβλημα στο κρυο; tsoum Γλυκό νερό - Γενικά 21 14-03-11 09:17
βιολογία supermanx Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-01-09 23:56
Χαμηλή ιχθυοφόρτιση και βιολογία φίλτρου aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-08 22:08
FungiStop & Βιολογία νερού linecp Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 27-01-08 18:04
ph & βιολογία silveraro Γλυκό νερό - Γενικά 12 28-11-05 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04571 seconds with 13 queries