Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 07-04-13, 17:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και ετοιματζίδικα:

http://www.petsupermarket.gr/221/%CE...%B9%CE%B1.html
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2184

αλλά ο controller είναι απαραίτητος (μπορείς να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει σε αυτό)...
Τα συγκεκριμενα (επειδή τα ειχα και τα 2!!), έχουν πολυ σύντομη ημερομηνία λήξης (εκτός κι αν έτυχε η γκαντεμια σε μένα)!
Ενα καλοκαίρι το καθένα έβγαλε...και μετά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-04-13, 18:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν τα έχω δοκιμάσει, σκουριάσανε δηλαδή ή απλά σταματησαν να δουλεύουν; Τα DIY μου είναι σαν καινούρια μετά από 2 καλοκαίρια χρήσης (μόνο 1 βιδα έχει αρχίσει να σκουριάζει λίγο και θα αντικατασταθεί)...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 07-04-13, 18:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα έχω δοκιμάσει, σκουριάσανε δηλαδή ή απλά σταματησαν να δουλεύουν; Τα DIY μου είναι σαν καινούρια μετά από 2 καλοκαίρια χρήσης (μόνο 1 βιδα έχει αρχίσει να σκουριάζει λίγο και θα αντικατασταθεί)...
Σταματούσαν να δουλεύουν σαν να μάγγωνε ο ανεμιστήρας. Εκαναν θόρυβο, αλλά αέρας δεν έβγαινε
Τα ανοιξα,τα "καθαρισα", τα εκλεισα...δεν αλλαξε τπτ. Οσες φορές κι αν το δοκίμασα

Νομίζω πως τα diy με ανεμιστηράκια υπολογιστών, είναι πιο σκυλιά...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-04-13, 21:27
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Εγω προσωπικα παντος ειμαι κομπλε κ χωρις ανεμιστηρακια.. Το εχω σε σκιερο κ δροσερο μερος.. Ακομα κ σε καυσωνες δεν ανεβαζει στο ενυδρειο πανω απο 0,5 βαθμους.. Την θερμοκρασια την ελεγχω με κοντολερ.. Ισως ειναι κ το σπιτι ετσι που βοηθαει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-04-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εφοσον δεν εχεις ανεμιστηρακια τον κοντρολερ τι τον θες?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-04-13, 17:34
Το avatar του χρήστη Ροδιτης
Ροδιτης Ο χρήστης Ροδιτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2012
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον δεν εχεις ανεμιστηρακια τον κοντρολερ τι τον θες?
Toν ειχα τον εβαλα.. Ετσι ειμαι κ σιγουρος για την θερμοκρασια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-04-13, 17:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν εχει χρησιμότητα βεβαια,απλα σε περιπτωση που κολλησει στο on ο θερμοστατης θα του κοψει το ρευμα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-04-13, 20:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω λεω πως εχει χρησιμοτητα, αφ ενος γιατι εχει διπλη ασφαλιστικη διαταξη και αφ εταιρου γιατι αλλη ακριβεια εχει ενας κανονικος κοντρολλερ κι αλλο ενα μηχανικο ελασμα που ανοιγοκλεινει με τη θερμοκρασια.
Στους αυτοματισμους οταν θελουμε να ελενξουμε θερμοκρασια βαζουμε παντα κοντρολλερ (ακομα και σε απλες εφαρμογες με μια μονο εξοδο) ενω θερμοστατες χρησιμοποιουμε για βοηθητικες λειτουργιες οπως διπλη προστασια ή αλαρμς κτλ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-04-13, 11:52
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Μετά από ημέρες κατάφερα να συνδεθώ!!!
Σήμερα αν όλα πάνε κατ ευχήν θα πάρω το καινούριο ενυδρείο το οποίο θα είναι σε καθαρά λίτρα 54.

Ερωτησούλα:
Μιας και θέλω να ξεκινήσω το στρώσιμο αλλά και την διακόσμηση πριν μπει μέσα ο Αρθούρος, - ο οποίος ευτυχώς την έχει παλέψει μια χαρά μέσα στην γυάλα χωρίς αρρώστιες, ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω πέτρες για να βάλω μέσα σε συνδυασμό με φυτά. Η αλήθεια είναι θα προτιμούσα ρίζες, αλλά ο σύντροφος μου θέλει να του θυμίζει βουνό

Που μπορώ να βρω πέτρες κατάλληλες για να κάνω διακόσμηση;
Πιστεύετε ότι στα 54 λίτρα θα είναι δύσκολο να κάνω μια αξιοπρεπή διακόσμηση;

Επίσης, υγρά τεστ της API υπάρχει περίπτωση να βρω πουθενά σε κατάστημα;
Μιλάω για το σετάκι με όλα τα τεστ μέσα, μην τα παίρνω ένα ένα.

Μπόλι στο φίλτρο βάζω από την πρώτη μέρα;

-Πολλές απορίες - πονοκέφαλος!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-04-13, 14:46
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου,
αν πάρεις μπόλι, θα βάλεις κατ ευθείαν και το ψάρι.
οπότε αγόρασε το χαλίκι, και τις πέτρες. κοντά σου έχει το petcity της μεσογείων στο υπόγειο αλλά είναι λίγο τσιμπημένες οι πέτρες , το χαλίκι οκ γενικά δεν είναι ακριβό, τώρα κανένα ξυλαράκι μπορείς να βάλεις έχει και στα βουνά
θέλεις και κάποια φυτάκια και οπωσδήποτε ένα φυτό επιφανείας μη φυτεύσιμο.
δεν ξέρω αν σκοπεύεις να κάνεις σκούρο νερό.
αν τελειώσεις με την διακόσμιση και ξεθολώσει το νερό, βάλε μπόλι και τον Αρθούρο μαζί αφού του κάνεις αρκετή ώρα προσαρμογή για να μην σοκαριστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 17-04-13, 14:52
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου,
αν πάρεις μπόλι, θα βάλεις κατ ευθείαν και το ψάρι.

αν τελειώσεις με την διακόσμιση και ξεθολώσει το νερό, βάλε μπόλι και τον Αρθούρο μαζί αφού του κάνεις αρκετή ώρα προσαρμογή για να μην σοκαριστεί.
Δηλαδή αν βάλω μπόλι το στρώσιμο γίνεται με το ψάρι μέσα; Μήπως θα είναι λίγο επίφοβο αυτό; Το λέω γιατί δεν έχω ξαναφτιάξει ενυδρείο και δεν ξέρω πως ακριβώς θα αντιμετωπίσω τις μετρήσεις... Φοβάμαι μην το κάψω το δύσμοιρο...

Στη διαδικασία του στρωσίματος, κάθε πότε αλλάζουμε το νερό;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 17-04-13, 15:31
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν βάλω μπόλι το στρώσιμο γίνεται με το ψάρι μέσα; Μήπως θα είναι λίγο επίφοβο αυτό; Το λέω γιατί δεν έχω ξαναφτιάξει ενυδρείο και δεν ξέρω πως ακριβώς θα αντιμετωπίσω τις μετρήσεις... Φοβάμαι μην το κάψω το δύσμοιρο...

Στη διαδικασία του στρωσίματος, κάθε πότε αλλάζουμε το νερό;
Ουσιαστικά με το μπόλι (υλικά και "βρωμιά" από ήδη στρωμένο φίλτρο) το στρώσιμο γίνεται άμεσα. Γιαυτό βάζουμε και το ψάρι αμέσως μετά ώστε τα βακτήρια (και αρχαία) που βάλαμε, να έχουν τροφή από την πρώτη στιγμή για να αναπτυχθούν Για πέτρες/ξύλα μπορείς να βρεις και στη φύση αλλά επειδή δεν είναι όλες/α κατάλληλες/α, θα πρότεινα για αρχη να πάρεις από πετσοπ που - θεωρητικά - είναι για ενυδρειακή χρήση. Καλή συνέχεια και περιμένουμε παρουσίαση με φώτος!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-04-13, 16:46
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουσιαστικά με το μπόλι (υλικά και "βρωμιά" από ήδη στρωμένο φίλτρο) το στρώσιμο γίνεται άμεσα. Γιαυτό βάζουμε και το ψάρι αμέσως μετά ώστε τα βακτήρια (και αρχαία) που βάλαμε, να έχουν τροφή από την πρώτη στιγμή για να αναπτυχθούν Για πέτρες/ξύλα μπορείς να βρεις και στη φύση αλλά επειδή δεν είναι όλες/α κατάλληλες/α, θα πρότεινα για αρχη να πάρεις από πετσοπ που - θεωρητικά - είναι για ενυδρειακή χρήση. Καλή συνέχεια και περιμένουμε παρουσίαση με φώτος!
Ok, κατάλαβα... και σε περίπτωση που δεν έχω μπόλι βάζω είτε αμμωνία διάλυμα, είτε το κάνω με τροφή.

Έχω πονοκεφαλιάσει με τις πέτρες, βρήκα σε διάφορα pet shop χύμα, αλλά δεν ξέρει κανείς να μου πει αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι. Αυτό το τεστ με το ξύδι πως γίνεται; Σε στεγνή πέτρα, βρασμένη, στο νερό; Πώς;

Ο μονομάχος θέλει ένα PH 6-7.5 σωστά; Το τεστ τις API που βρίσκω, κάνει μέτρηση από 7 και πάνω Δεν κάνει ε;

Βρήκα αυτόν τον μετρητή της Seachem...http://fish.aquaristic.net/Seachem-p...ater_test.html κανείς που να τον έχει δοκιμάσει; Γνώμες;

Συγγνώμη βρε παιδιά για τις τόσες απορίες, αλλά διαβάζω και διάφορα μέσα στο φόρουμ, και αντί να βοηθιέμαι μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 17-04-13, 17:45
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok, κατάλαβα... και σε περίπτωση που δεν έχω μπόλι βάζω είτε αμμωνία διάλυμα, είτε το κάνω με τροφή.
Μπόλι έλα να σου δώσω εγώ
Έχω πονοκεφαλιάσει με τις πέτρες, βρήκα σε διάφορα pet shop χύμα, αλλά δεν ξέρει κανείς να μου πει αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι. Αυτό το τεστ με το ξύδι πως γίνεται; Σε στεγνή πέτρα, βρασμένη, στο νερό; Πώς; Για τεστ με ακουαφόρτε ξέρω εγώ και όχι με ξύδι. Αν αφρίσουν είναι ασβεστολιθικές.

Ο μονομάχος θέλει ένα PH 6-7.5 σωστά; Το τεστ τις API που βρίσκω, κάνει μέτρηση από 7 και πάνω Δεν κάνει ε; Μήπως είναι για θαλασσινό?

Βρήκα αυτόν τον μετρητή της Seachem...http://fish.aquaristic.net/Seachem-p...ater_test.html κανείς που να τον έχει δοκιμάσει; Γνώμες;
Έχω ακούσει ότι δεν είναι και τόσο αξιόπιστο
Συγγνώμη βρε παιδιά για τις τόσες απορίες, αλλά διαβάζω και διάφορα μέσα στο φόρουμ, και αντί να βοηθιέμαι μπερδεύομαι ακόμα περισσότερο...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 17-04-13, 20:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok, κατάλαβα... και σε περίπτωση που δεν έχω μπόλι βάζω είτε αμμωνία διάλυμα, είτε το κάνω με τροφή.
απο τη στιγμη που εχεις το ψαρι πρεπει να βρεις μπολι κι ασε τις αμμωνιες και τις τροφες γιατι θα μεινει 1 μηνα να ταλαιπωρειται στη γυαλα για να αποκτησεις εσυ εγγυκλοπαιδικες γνωσεις περι στρωσιματος

Παράθεση:
Ο μονομάχος θέλει ένα PH 6-7.5 σωστά; Το τεστ τις API που βρίσκω, κάνει μέτρηση από 7 και πάνω Δεν κάνει ε;
βασικα σε κανενα βιοτοπο δε φτανει 7.
Αν κρατησεις 6-6.5 θα ειναι πολυ καλυτερα και απο αποψη υγειας μια και οσο πιο οξινο τοσο λιγοτερα παθογονα
Παράθεση:
Βρήκα αυτόν τον μετρητή της Seachem...http://fish.aquaristic.net/Seachem-p...ater_test.html κανείς που να τον έχει δοκιμάσει; Γνώμες;
παρε κανονικο ph-μετρο η ακομα καλυτερα αν σε παιρνει ph controller
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-04-13, 21:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε κανονικο ph-μετρο η ακομα καλυτερα αν σε παιρνει ph controller
(Χωρίς να θέλω να χαλάσω το ποστ του φίλου...) Νίκο, κάποιες προτάσεις για τα παραπάνω, υπάρχουν (λινκ ή συγκεκριμένα μοντέλα) ?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-04-13, 21:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(Χωρίς να θέλω να χαλάσω το ποστ του φίλου...) Νίκο, κάποιες προτάσεις για τα παραπάνω, υπάρχουν (λινκ ή συγκεκριμένα μοντέλα) ?

προσωπικα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με αυτο http://www.gchydro.com/Hanna+Checker...+HI-98103.html.
Θελει βεβαια σωστο καθαρισμο και συντηρηση αλλιως αντιο ηλεκτροδιο (ειναι βεβαια αρκετα οικονομικο).
Ενας αξιοπιστος controller που θα μετραει συνεχως ειναι βεβαια πολυ καλυτερη περιπτωση, και αν καποιος εχει ενα μονο ενυδρειο καλυτερα να επιλεξει αυτη τη λυση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-04-13, 12:03
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικα ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με αυτο http://www.gchydro.com/Hanna+Checker...+HI-98103.html.
Θελει βεβαια σωστο καθαρισμο και συντηρηση αλλιως αντιο ηλεκτροδιο (ειναι βεβαια αρκετα οικονομικο).
Ενας αξιοπιστος controller που θα μετραει συνεχως ειναι βεβαια πολυ καλυτερη περιπτωση, και αν καποιος εχει ενα μονο ενυδρειο καλυτερα να επιλεξει αυτη τη λυση
Χμ... μου φαίνεται ότι θα το παραγγείλω, τουλαχιστον μέχρι να μάθω σιγά σιγά να τα διαχειρίζομαι μόνη μου και να τα ψάχνω και μόνη μου!

Λοιπόν το ενυδρείο έχει μπει από χθες στον έλεγχο για διαρροές, περιέχει μέσα φίλτρο, θερμοστάτη, αντλία και λάμπα αλλά όχι ανακλαστήρα.

Διαστάσεις: 60Χ34Χ30
Θερμοστάτης: Tecatlantis | 50W
Φωτισμός: Tecatlantis Nature | 438mm, 15W, T8 (1 λάμπα μόνο)
Αντλία:Tecatlantis Easyflux 200 | 230L/h, H max (M) 0.43, 3.5Watt
Από ότι είδα, η αντλία δεν έχει ρύθμιση για αργή λειτουργία, οπότε σε περίπτωση που είναι πολύ δυνατή, να βάλω σφουγγαράκι στην απόληξη;

Φίλτρο:Mini Biobox 2 | περιέχει: κάποια κεραμεικά, λέγονται Aquaclay
λευκό σφουγγάρι Fiber
κάποια σαν καρβουνάκια που είναι άνθρακας
και μπλε σφουγγάρι αλλά το αραιό (όχι το fine)
Τι κρατάω, τι βγάζω, τι αλλάζω;

Επίσης, από μη-ασβεστολιθικό βρίσκω μόνο λάβα.. που δεν ξέρω καν αν είναι όντως ΜΗ ασβεστολιθική, η απλά δεν ξέρουν τι μου λένε.

Από τεστ υγρά της JBL είναι καλά; Μάλλον για αυτά με βλέπω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-04-18 12.54.34.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  44,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-04-13, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ... μου φαίνεται ότι θα το παραγγείλω, τουλαχιστον μέχρι να μάθω σιγά σιγά να τα διαχειρίζομαι μόνη μου και να τα ψάχνω και μόνη μου!

το εχει και ο Καλογεροπουλος στον Πειραια (το πιο γνωστο μαγαζι χημικων) αλλα σε λιγο πιο τσιμπιμενη τιμη .
Τι εννωεις να το διαχειριζεσαι μονη σου? Το ph μετριεται με ph-μετρο. Η μεθοδος με τα υγρα τεστ δεν ειναι τοσο ακριβης (θες το ματι του σουπερμαν για να καταλαβεις ποσο ειναι το ph σου)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-04-13, 17:53
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχει και ο Καλογεροπουλος στον Πειραια (το πιο γνωστο μαγαζι χημικων) αλλα σε λιγο πιο τσιμπιμενη τιμη .
Τι εννωεις να το διαχειριζεσαι μονη σου? Το ph μετριεται με ph-μετρο. Η μεθοδος με τα υγρα τεστ δεν ειναι τοσο ακριβης (θες το ματι του σουπερμαν για να καταλαβεις ποσο ειναι το ph σου)
Εννοώ να ξέρω τι χρειάζεται και που ώστε να μπορώ να ψάχνω και μόνη μου για τα κατάλληλα μαγαζιά και εξαρτήματα και να μην σας πρήζω με ερωτήσεις! Το πιθανότερο είναι ότι θα το παραγγείλω τώρα κιόλας το PHμετρο οπότε μπορώ να μην πάρω το υγρό τεστ;

Από τα υλικά του φίλτρου είναι όλα οκ; Πήρα και siporax για να αλλάξω τον άνθρακα αλλά δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τι παίζει...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-04-13, 18:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιθανότερο είναι ότι θα το παραγγείλω τώρα κιόλας το PHμετρο οπότε μπορώ να μην πάρω το υγρό τεστ;

Παρε το ph μετρο και τα υγρα καλλιμπραρισματος, (4.1 + 7.0 ph) οταν σου ερθει διαβασε προσεκτικα πως το ρυθμιζεις και αφου το καλλιμπραρεις με τα υγρα (ειναι πολυ ευκολη υποθεση) μπορεις να το χρησιμοποιησεις.
Τα υγρα τεστ εννωειται δε χρειαζονται και πιο πολυ μπερδευουν κατα τη γνωμη μου, αφου ειναι αδυνατο να δεις διαφορες κατω απο μισο η και παραπανω της κλιμακας.
Για τις υπολοιπες παραμετρους τα υγρα τεστ ειναι μονοδρομος αλλα δε μας πολυνοιαζει αφου τα τοξικα πρεπει να ειναι μηδενικα (αυτο αδυνατο να μπερδευτει), τα no3 φτανει να τα γνωριζουμε στο περιπου, ενω οι σκληροτητες μετρωνται με ακριβεια αφου μετρας σταγονες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τα υλικά του φίλτρου είναι όλα οκ; Πήρα και siporax για να αλλάξω τον άνθρακα αλλά δεν ξέρω για τα υπόλοιπα τι παίζει...

οκ ειναι. Βεβαια το σφουγκαρι νομιζω καλυτερα να εμπαινε κατω, αλλα δεν υπαρχει τρελη διαφορα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 18-04-13 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-04-13, 22:18
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε το ph μετρο και τα υγρα καλλιμπραρισματος, (4.1 + 7.0 ph) οταν σου ερθει διαβασε προσεκτικα πως το ρυθμιζεις και αφου το καλλιμπραρεις με τα υγρα (ειναι πολυ ευκολη υποθεση) μπορεις να το χρησιμοποιησεις.
Τα υγρα τεστ εννωειται δε χρειαζονται και πιο πολυ μπερδευουν κατα τη γνωμη μου, αφου ειναι αδυνατο να δεις διαφορες κατω απο μισο η και παραπανω της κλιμακας.
Για τις υπολοιπες παραμετρους τα υγρα τεστ ειναι μονοδρομος αλλα δε μας πολυνοιαζει αφου τα τοξικα πρεπει να ειναι μηδενικα (αυτο αδυνατο να μπερδευτει), τα no3 φτανει να τα γνωριζουμε στο περιπου, ενω οι σκληροτητες μετρωνται με ακριβεια αφου μετρας σταγονες.
-------------------------

οκ ειναι. Βεβαια το σφουγκαρι νομιζω καλυτερα να εμπαινε κατω, αλλα δεν υπαρχει τρελη διαφορα
Από το link που έχεις βάλει πιό πάνω με το PHμετρο στέλνουν Ελλάδα;

Ποιό σφουγγάρι εννοείς να πάει από κάτω; Τους αλλάζω θέση όπως θέλω, δεν είναι ενιαίο όλο αυτό αλλά κουτάκια ξεχωριστά.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-04-13, 22:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το link που έχεις βάλει πιό πάνω με το PHμετρο στέλνουν Ελλάδα;
δε γνωριζω, το βρισκεις πανευκολα στο e-buy, στο amazon και το βρισκεις και εδω στον Καλογεροπουλο (αλλα σε τιμη αν θυμαμαι καλα 45-50 ευρω)
Παράθεση:
Ποιό σφουγγάρι εννοείς να πάει από κάτω; Τους αλλάζω θέση όπως θέλω, δεν είναι ενιαίο όλο αυτό αλλά κουτάκια ξεχωριστά.
αν η εισοδος σου ειναι απο κατω προς τα πανω η γνωμη μου ειναι πρωτα να μπει το σφουγκαρι...
Δεν ειναι πολυ κρισιμο παντως, απλα θα κατακρατα περισσοτερη βρωμα ωστε να μη μπουκωνουν τα υπολοιπα υλικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-04-13, 18:26
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Σοφία έχουμε κανένα νέο από το project?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-04-13, 13:19
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφία έχουμε κανένα νέο από το project?
Καλησπέρα,

το project ξεκίνησε την Δευτέρα να δουλεύει μόνο με pistia, ξύλα και χαλίκι μέσα - φίλτρα και θερμοστάτες εννοούνται, στους 25 βαθμούς για να μπορώ να ανεβάσω αργότερα σταδιακά την θερμοκρασία.

Τρίτη μπήκαν μερικές ρίζες κρυπτοκορίνα wendtii green - αν την είδα σωστά και για μοκέτα διάσπαρτη eleocharis parvula - αν πιάσει.

Τρίτη βράδυ μπήκε το μπόλι και μερικά κλαδέματα από Hygrophila Difformis, και Τετάρτη πρωί μπήκε μέσα ο μονομάχος μετά από πολυώρη διαδικασία με σακούλα για να του έρθει μαλακά η αλλαγή συνθηκών και θερμοκρασίας.

Στην αρχή διστακτικός - έμεινε και νηστικός εκείνη τη μέρα, πιο πολύ κρυβόταν κάτω από τις pistia και το φύλλο catappa που είχα βάλει από το βράδυ μέσα.

Από την επόμενη ημέρα δεν έχει σταματήσει να κάνει βόλτες σε ΟΛΟ το ενυδρείο, να περνάει κάτω από τα ξύλα, ανάμεσα από το θερμοστάτη και το φίλτρο, που τους έχω αφήσει αρκετό κενό γιατί ήξερα ότι θα πάει στα στριμωχτά, να κάνει sprint μεταξύ επιφάνειας και βυθού και μετά να αράζει ή πάνω στο χαλίκι ή πάνω στην moss που είναι δεμένη στα ξύλα.

Επίσης ένα θετικό σημάδι για μένα, είναι ότι από την πρώτη κιόλας μέρα γέμισε την επιφάνεια με φουσκάλες - ήμαρτον αυτό το ψάρι πολύ θέλει να γίνει πατέρας!

Το μπόλι πρέπει να έχει πιάσει, γιατί και οι μετρήσεις που βλέπω με τα sticks - μέχρι να έρθουν τα υγρά την άλλη εβδομάδα, μου δείχνουν ΝΟ3-0 και ΝΟ2 κάπου στο 10 - σύμφωνα με το στικ είναι το επόμενο κουτάκι από το 0.
Επίσης, κοίταξα το φίλτρο στα siporax με τα οποία αντικατέστησα τον άνθρακα, και είδα ότι έχουν μικρά στιγματάκια και αυτά επάνω - όπως τα siporax που πήρα με το μπόλι, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι η αποικία εξαπλώνεται.

Θα ανεβάσω και φωτογραφία αργότερα που θα ανάψει το φως - τον φωτόκυκλο τον έχω προς στιγμήν στις 6 ώρες.

Περιμένω σχόλια, αν έχει κάποιος τώρα, ή και μετά που θα ανεβάσω την φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-04-13, 13:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια, γιατί έκανες μια άριστη, μεθοδική προετοιμασία εγκατάστασης για τον μονομάχο σου.
Να τον χαίρεσαι!!!
περιμένουμε να τον καμαρώσουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-04-13, 13:29
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχαρητήρια, γιατί έκανες μια άριστη, μεθοδική προετοιμασία εγκατάστασης για τον μονομάχο σου.
Να τον χαίρεσαι!!!
περιμένουμε να τον καμαρώσουμε.
Ευχαριστώ Μαρία, η ψυχούλα μου το ξέρει πώς κρατιόμουν να μην τον βάλω μέσα από την πρώτη μέρα να χαρεί την άπλα του ο κύριος! Με έχει ενθουσιάσει τόσο πολύ που πολύ εύκολα τον άφηνα μόνο του εκεί μέσα να κουνάει την ουρά και να πηγαίνει πέρα δώθε όλη μέρα! Πάντως το εία με τα μάτια μου, ότι έχει τελείως διαφορετική συμπεριφορά όταν έχει χώρο από όταν είναι στην γυάλα! Είναι πραγματικά εκπληκτικά ζωντανά!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-04-13, 19:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sof_v Εμφάνιση μηνυμάτων

Το μπόλι πρέπει να έχει πιάσει, γιατί και οι μετρήσεις που βλέπω με τα sticks - μέχρι να έρθουν τα υγρά την άλλη εβδομάδα, μου δείχνουν ΝΟ3-0 και ΝΟ2 κάπου στο 10 - σύμφωνα με το στικ είναι το επόμενο κουτάκι από το 0.

μηπως τα λες αναποδα?
Αν εχεις no2 εχεις πολυ χοντρο προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-04-13, 19:52
sof_v Ο χρήστης sof_v δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Αγ. Παρασκευή - Ελληνικό
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως τα λες αναποδα?
Αν εχεις no2 εχεις πολυ χοντρο προβλημα
Oops! Έχεις απόλυτο δίκιο, τα θυμόμουν ανάποδα! Έκανα το τεστάκι πάλι μόλις τώρα και βλέπω τα εξής:

ΝΟ3: 0-10 (πιό πολύ κλίνει προς το 10)
ΝΟ2: 0

GH: >7d
KH: 6d-10d (πιό πολύ κλίνει προς το 6)
Ph: 7.2

CI: 0 (δεν έχω ιδέα τι είναι και αν πρέπει να υπάρχει ή όχι)
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-04-13, 11:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Cl (χλώριο) όχι CI Μια χαρά είναι στο 0 (λογικά αν μετρήσεις νερό βρύσης θα είναι πάνω από το 0). ¶ντε περιμένουμε και φωτος!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχάριος, betta, μονομάχος, νεό ενυδρειό


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Δημιουργία Καινουριου Ενυδρείου danaek Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-10-12 16:36
Δημιουργία Ενυδρείου danaek Αρχάριοι γλυκού νερού 21 10-10-12 21:52
Δημιουργία Ενυδρείου για Pearlscale Diabolist23 Χρυσόψαρα 13 21-06-12 11:57
συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο sira Bettas 21 25-02-07 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10358 seconds with 14 queries