Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-12, 01:50
Το avatar του χρήστη πατερ
πατερ Ο χρήστης πατερ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2012
Περιοχή: κρήτη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή mealworms 2

Καλημέρα!!! Να σας ενημερώσω για τα mealworms . Τα mealworms είναι ένα ( βαρύ ) γεύμα και τα κάνει δύσκολα στην πέψη, τουλάχιστον αυτό ισχύ για τον δράκο μου δεν ξέρω κατά πόσο ισχύ και για τους μονομάχους και επειδή δεν θέλω να το ρισκάρω τους βάζο ένα κάθε δύο μέρες (μοιρασμένο στη μέση ) και κάνω την παρακάτω διαδικασία, έχω σε ένα ξεχωριστό κουτάκι mealworms με ψαροτροφη τους βάζο μια τροφή που είναι φιλαράκια πολύχρωμα με έντονη μυρωδιά δεν θυμάμαι μάρκα και δεν είναι τροφή αυστηρά για μονομάχους τους βάζο αυτί επειδή έχει αρκετά δυνατή μυρωδιά και τραβαει πιο πολύ την περίεργα του ψαριού και να πάρει το worms βιταμίνες κτλ αν κάνω λάθος πέστε μου το. Στην συνέχεα με ένα ξυραφάκι αποκεφαλίζω το worms (το κεφάλι το πεταω για λόγου ασφαλείας) το τεμαχίζω στα δυο και το κόβω στην μέση που να έχουν ευκολότερη πρόσβαση στην σάρκα. Ότι μίνι η θα το αφαιρέσω εγώ η το φίλτρο η τα σαλιγκάρια.
__________________
ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-12, 12:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε μας ειπες,τα τρωει τελικα?υποθετω πως ναι.σιγουρα ο τροπος σου ειναι καλυτερος απτο να το ριξεις μεσα απλα.αλλα πολυ διαδικασια μου φαινεται για να φαει ενα σκουληκι.προτιμω τα Bloodwormsο δικος μου ετρωγε και γεωσκοληκες.τους εκοβα σε μικρα κομματια και τους ετρωγε.δεν σου λεω να το κανεις,απλα λεω οτι εγω το εκανα χωρις προβληματα.(για να βαλουμε κιενα disclaimer)
πολυ πλουσια σε πρωτεινες κλπ.μαλιστα σε καποια μερη του κοσμου τα τρωνε και ανθρωποι και μπορεις σε περιπτωση αναγκης ακομα και να τα αποξηρανεις να τα κανεις σκονη και να τα ριξεις σε σουπες/ροφηματα κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-12, 13:46
Το avatar του χρήστη πατερ
πατερ Ο χρήστης πατερ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2012
Περιοχή: κρήτη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Ναι φίλε μου τα τρώνε!!! Όντος η διαδικασία είναι βαρετή.Τα σκουλήκια που ανάφερες μπορώ να τα βρω σε πετ?? Έχω σκεφτεί επίσης μόλις μεγαλώσει η καλλιέργεια μου να τους ρίχνω και μώρα ολόκληρα, δεν πιστεύω να έχουν θέμα στο δέρμα τους, σαν μικρά θα έχουν πιο μαλακό δέρμα λογικά.
__________________
ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-03-12, 17:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σιγουρα τα νεογεννητα θα ειναι καλυτερα αποτι τα μεγαλυτερα σκουληκια,αλλα δεν ειμαι και σιγουρος για το ποτε αρχιζουν και "σκληραινουνε".

παντως για τετοιου ειδους τροφες μπορεις να ριξεις μια ματια κιεδω.εχει μερικες ενδιαφερουσες πληροφοριες για διαφορα ζωυφια

γεωσκοληκες οχι δε θα βρεις σε πετσοπ.εγω τα ειχα μαζεψει απο ενα κηπο στην επαρχια(γιατι ετυχε να ξερω οτι δεν πεφτουν φαρμακα κλπ)και τα ειχα φερει εδω,τα εβαλα σε ενα γλαστρακι και εβγαζα ενα καθε φορα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-03-12, 17:55
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Γεωσκώληκες μπορείτε να βρείτε σε κατάστημα με δολώματα - είδη αλιείας. Σκέφτομαι μήπως τα mealworms, λόγω του εξωσκελετού από χιτίνη που έχουν όπως όλα τα έντομα, είναι δύσπεπτα και ..στουμπώσουν. Πρόσεξέ το αυτό
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-03-12, 18:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι τα mealworms τοχουνε αυτο το κακοακομα και για δρακους δηλαδη(που ειναι και φαταουλες κιεχουνε και πολυ μεγαλυτερα στομαχια) εχω διαβασει απο αρκετους που λενε οτι δεν ειναι και η καλυτερη τροφη.ακομα και σ'εκεινους δηλαδη εχουν αναφερθει προβληματα δυσπεψιας κλπ.οχι παντα,αλλα μπορει να τυχει.αν ισχυει για τους δρακους σιγουρα ισχυει και για το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-12, 02:15
Το avatar του χρήστη πατερ
πατερ Ο χρήστης πατερ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2012
Περιοχή: κρήτη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Kgf ευχαριστώ για το σαιτ, θα του κάνω μετάφραση να το διαβάσω και να αποφεύγεις να πιάνεις ζωντανή τροφή από την φύση είναι ρίσκο, άποψη μου φυσικά δεν θέλω να στο επιβάλω, maverick όντος είναι αρκετά δύσκολα στην πέψη το βλέπω και από τον δράκο μου Το μόνο θετικό είναι ότι είναι πρωτεϊνούχα τροφή, ωστόσο θα κοιτάξω για γεοσκολικες, και έχω μια απορία Πάνο σε αυτό, μπορώ μόλις κανό την αγορά να τους καταψύξω μέσα σε παγοθικη και να τους τα βάζω? (Στους μονομάχους εννοώ) Είναι κλεμμένη αυτή η ιδέα από κάτι παρομια που είχα αγοράσει πιο παλιά από πετ
__________________
ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-12, 12:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχεις δικιο οτι υπαρχει καποιο ρισκο.δεν ξερω κατα ποσο το αποφευγεις αυτο ετσι κιαλλιως,ακομα και με καποιες τροφες του εμποριου.βλεπε προβληματα που μπορει να προκληθουν με τα Tubifex νομιζω αλλα και με αλλες ζωντανες τροφες.δεν ξερω αν αξιζει να το ρισκαρεις η οχι,απλα λεω οτι αν ειναι να σου τυχει, θα σου τυχει οτι και να ταισεις.(βεβαια ως ενα βαθμο αυτο).παντως ειναι μια συζητηση κιαυτη απο μονη της
για την καταψυξη, μπορεις να το κανεις ανετα.

ασχετο,οταν ημουνα πιτσιρικας και παιζαμε εξω στις αλλανες και στα χωραφια(ευτυχως τα προλαβα αυτα,πετροπολεμους,τοξα με βελη με καρφια κλπ ) μερικες φορες πηγαιναμε με κανα δυο φιλους και ψαχναμε για σκουληκια και ζωυφια,ετυχε δυο-3 φορες να δω γεωσκοληκα γυρω στα 35-40εκατοστα μηκος! κιαυτο οταν ητανε μαζεμενος και οχι σε πληρη αναπτυξη και χοντρο φυσικα,σαν το δαχτυλο μου τοτε.μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-03-12, 00:31
Το avatar του χρήστη πατερ
πατερ Ο χρήστης πατερ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2012
Περιοχή: κρήτη
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Όντος!! Χαχαχαχα πετροπολεμος,τοξα… αχ ρε φίλε τι μου θυμίζεις!!! Εγώ πάλι αν και κοπελακι τότε και παιδί της φύσις ( βοήθησε και η περιοχή που μένω ) πολλές φορές δοκίμαζα μερμήγκια σκουληκάκια κτλ :P ωστόσο θα αγοράσω γεοσκολικες και θα το κανω αυτό με την ψύξη



υ.γ. Όχι για εμένα για τους μονομάχους!!! :P :P
__________________
ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-13, 10:31
Το avatar του χρήστη isle of eco
isle of eco Ο χρήστης isle of eco δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2012
Περιοχή: Χαριλάου
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεωσκώληκες διαθέτουμε εμείς. Είναι δικής μας εκτροφής όχι μαζεμένοι από χωράφια. Έχουμε μάλιστα 2 είδη, τα red worms και τα european nightcrawlers. Στέλνουμε σε όλη την Ελλάδα και υπάρχουν ήδη παιδιά από το forum που έχουν ήδη δοκιμάσει.

Δείτε το site μας.
http://www.isleofeco.gr/products/live-pet-food
__________________
www.feeders.gr
Επιθ. Δημ. Μυσιρλή 7
Χαριλάου, Θεσσαλονίκη
2314 004264
http://www.feeders.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-13, 20:14
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

εγω δινω μονο παιδακια,γαρδουμακια,σπλιναντερο και κοκορετσακια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13790 seconds with 14 queries