Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-12, 22:31
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Πρόβλημα σε Fluval U2!

Καλησπέρα σε όλους και όλες!
Σήμερα κάνοντας αλλαγή στο ενυδρείο,παρατήρησα ότι το μαύρο πλαστικό κάλυμμα του καλωδίου του φίλτρου, έχει τσακίσει και φαίνονται τα καλώδια!
Τα καλώδια εσωτερικά δεν έχουν αρχίσει να φθείρονται αλλά πλέον είναι θέμα χρόνου να συμβεί!
Μπορείτε να μου δώσετε λύσεις η τρόπους μόνωσης του σημείου. πριν πάθουμε καμία ζημία!


Υ.Γ. Το φίλτρο είναι εσωτερικό από ότι έχετε καταλάβει, και το τσάκισμα είναι σε σημείο πίσω από το φίλτρο και πιο χαμηλά από την στάθμη του νερού του ενυδρείου!
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-12, 23:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και όλες!
Σήμερα κάνοντας αλλαγή στο ενυδρείο,παρατήρησα ότι το μαύρο πλαστικό κάλυμμα του καλωδίου του φίλτρου, έχει τσακίσει και φαίνονται τα καλώδια!
Τα καλώδια εσωτερικά δεν έχουν αρχίσει να φθείρονται αλλά πλέον είναι θέμα χρόνου να συμβεί!
Μπορείτε να μου δώσετε λύσεις η τρόπους μόνωσης του σημείου. πριν πάθουμε καμία ζημία!


Υ.Γ. Το φίλτρο είναι εσωτερικό από ότι έχετε καταλάβει, και το τσάκισμα είναι σε σημείο πίσω από το φίλτρο και πιο χαμηλά από την στάθμη του νερού του ενυδρείου!
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τον χρόνο σας!!!!!
Η μόνωση είναι σχετική σε τέτοια φάση. Μια πρόχειρη λύση είναι να το πλακώσεις στη σιλικόνη αλλά πότε θα στεγνώσει για να το βάλεις πάλι μέσα στο ενυδρείο; ¶λλη μια λύση είναι το θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι αλλά πώς θα το περάσεις και αν τα καταφέρεις (κάπως δύσκολο - ή πρέπει να κόψεις το φις και να το ενώσεις πάλι ή πρέπει να λύσεις την αντλία) θα είναι κατάλληλο για το ενυδρείο; Μήπως πρέπει σιγά σιγά να κοιτάς για κανένα φίλτρο; Αυτό εδώ νομίζω πως είναι πολύ καλύτερο από το U2. Στο λέω γιατί έχω και τα δύο...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-12, 23:31
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Αδερφε σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση!
Το θερμοσυστελλομενο μακαρονι σκεφτηκα και εγω, αλλα το προβλημα μου ειναι πως βαζεις χερι στην αντλια!!
Ειμαστε σιγουροι οτι το μακαρονι δεν ειναι τοξικο, η απλως επικινδυνο για τα ψαρια μου????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-12, 23:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδερφε σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση!
Το θερμοσυστελλομενο μακαρονι σκεφτηκα και εγω, αλλα το προβλημα μου ειναι πως βαζεις χερι στην αντλια!!
Ειμαστε σιγουροι οτι το μακαρονι δεν ειναι τοξικο, η απλως επικινδυνο για τα ψαρια μου????
Σου το είπα και πιο πάνω πως δεν το ξέρεις αυτό δυστυχώς. Πάντως αν αποφασίσεις να βάλεις μακαρόνι (δεν θα στο πρότεινα) καλύτερα να κόψεις το φις κοντά στην πρίζα και να το περάσεις από εκεί παρά να ανοίξεις την αντλία. Δε νομίζω πως θα παραμείνει στεγανή αν κάνεις κάτι τέτοιο. Πάντως σκέψου να πάρεις ένα άλλο φιλτράκι. 10¤ - 15¤ δεν νομίζω πως είναι πολλά. Και να είσαι σίγουρος πως θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά σου. Έχει πολύ μεγαλύτερο χώρο για να βάλεις βιολογικό υλικό (καμία σχέση με το U2) και πολύ καλύτερη ροή (επίσης καμία σχέση με το U2). Να προσέξεις μόνο πιο θα πάρεις. Εγώ έκανα την μ@λ@κί@ και πήρα το 150 για ένα 60 που είχα και έγινε μέσα της που.....ας . Αναγκάστηκα και πήγα και πήρα το μικρότερο γιατί ναι μεν μπορούσα να μειώσω την ροή βάζοντας αρκετό (πιεσμένο) βαμβάκι αλλά επειδή ήταν ψηλό, μου έβρισκε στο καπάκι . Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις.


ΥΓ Το U2 δεν θα πάει χαμένο. Μπορείς να κάνεις αυτό που λες με το μακαρόνι ή και να βάλεις μόνο σιλικόνη και να το έχεις για το δοχείο προετοιμασίας.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-12, 23:49
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω αδερφε!
Να εισαι σιγουρος πως θα το σκεφτω παρα πολυ καλα πριν πραξω!!
Σιγουρα το u2 δεν θα παει χαμενο αλλα, στις οχι και πολυ ευκολες εποχες που περναμε το σκεφτεσαι και το 15ευρο!
Και παλι σε ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-12, 23:56
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω αδερφε!
Να εισαι σιγουρος πως θα το σκεφτω παρα πολυ καλα πριν πραξω!!
Σιγουρα το u2 δεν θα παει χαμενο αλλα, στις οχι και πολυ ευκολες εποχες που περναμε το σκεφτεσαι και το 15ευρο!
Και παλι σε ευχαριστω!
Σίγουρα, απλά στο λέω για να μην μπλέξεις περισσότερο. Μακάρι να είχα στήσει το μεγάλο να σου έδινα το εσωτερικό από το μικρό αλλά έχω ψάρια μέσα. Αν θες πάντως σου δανείζω 15¤ και όποτε έχεις μου τα δίνεις.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-12, 23:56
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

Φιλε Νικολα επειδη ο συνδιασμος νερο και ρευμα ειναι ενας κακος συνδιασμος θα σου ελεγα (λογω επαγγελματος) οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ενας συνδιασμος και των δυο συστατικων , συλικονη κ θερμοσυστελομενο. αφου το εσωτερικο δεν εχει χαλασει παρα μονο το εξωτερικο βαλε λιγη σιλικονη κ μετα φορα ενα μακαρονι και το ζεσταινεις , σαν δεσει το μακαρονι θα μεινει κ η σιλικονη μεσα. το να ανοιχτει το φιλτρακι , δεν ξερω γιατι πολλα ειναι εργοστασιακα σφραγισμενα κ εχουν λαστιχακια-τσιμουχες που σαν ανοιχτουν δεν μαζευονται. Επειδη με το ρευμα δεν παιζουμε ποσο μαλιστα μεσα στο νερο, ειναι καλο γενικα να ξερουμε αν στο σπιτι εχουμε ρελε διαροης. ποιο μελετημενα ειναι να βαζουμε ενα μετασχηματιστη 1:1 . ειναι σαν τους μετασχηματιστες που βαζουν στις ταμπελες (φωτεινες) εξωτερικου χωρου.
καλες επιτυχιες αλλα πανω απο ολα ασφαλεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-12, 05:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κανονικα χρηση μετασχηματιστων 1:1 επρεπε να ειναι επιβεβλημενη σε ΟΛΑ τα ενυδρεια, και πολυ περισσοτερο στα Αφρικανικα και στα θαλασσινα, οπως εχουμε σε ολα τα εργαστηρια και οπουδηποτε υπερχει πιθανοτητα να ερθει καποιος σε επαφη με ρευμα (ποσο μαλλον μεσα σε κατι που ειναι γεματο νερο)
Αφου οι διαφορες εταιριες επελεξαν να βγαζουν τις συσκευες τους για 220v αντι για MAXIMUM 48 (που θεωρειται ασφαλης ταση και για portable εγκαταστασεις φωτισμου σε ναυπηγεια) οπως θα ηταν το σωστο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-12, 08:44
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανονικα χρηση μετασχηματιστων 1:1 επρεπε να ειναι επιβεβλημενη σε ΟΛΑ τα ενυδρεια, και πολυ περισσοτερο στα Αφρικανικα και στα θαλασσινα, οπως εχουμε σε ολα τα εργαστηρια και οπουδηποτε υπερχει πιθανοτητα να ερθει καποιος σε επαφη με ρευμα (ποσο μαλλον μεσα σε κατι που ειναι γεματο νερο)
Αφου οι διαφορες εταιριες επελεξαν να βγαζουν τις συσκευες τους για 220v αντι για MAXIMUM 48 (που θεωρειται ασφαλης ταση και για portable εγκαταστασεις φωτισμου σε ναυπηγεια) οπως θα ηταν το σωστο
θα ηταν δυνατο να αναλυσεις λιγο την ασφαλεια χρησης του μετασχηματιστη 1 προς 1 ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-12, 22:01
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα, απλά στο λέω για να μην μπλέξεις περισσότερο. Μακάρι να είχα στήσει το μεγάλο να σου έδινα το εσωτερικό από το μικρό αλλά έχω ψάρια μέσα. Αν θες πάντως σου δανείζω 15¤ και όποτε έχεις μου τα δίνεις.
Σε ευχαριστω και παλι για τις καλες κουβεντες που μου ειπες!
τελικα με βλεπω για αυτο: Elite Jet Flo 100.παρενθεση το ενυδρειο μου ειναι 54L μηπως ειναι υπερβολη και πρεπει να παω για μικροτερο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Νικολα επειδη ο συνδιασμος νερο και ρευμα ειναι ενας κακος συνδιασμος θα σου ελεγα (λογω επαγγελματος) οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι ενας συνδιασμος και των δυο συστατικων , συλικονη κ θερμοσυστελομενο. αφου το εσωτερικο δεν εχει χαλασει παρα μονο το εξωτερικο βαλε λιγη σιλικονη κ μετα φορα ενα μακαρονι και το ζεσταινεις , σαν δεσει το μακαρονι θα μεινει κ η σιλικονη μεσα. το να ανοιχτει το φιλτρακι , δεν ξερω γιατι πολλα ειναι εργοστασιακα σφραγισμενα κ εχουν λαστιχακια-τσιμουχες που σαν ανοιχτουν δεν μαζευονται. Επειδη με το ρευμα δεν παιζουμε ποσο μαλιστα μεσα στο νερο, ειναι καλο γενικα να ξερουμε αν στο σπιτι εχουμε ρελε διαροης. ποιο μελετημενα ειναι να βαζουμε ενα μετασχηματιστη 1:1 . ειναι σαν τους μετασχηματιστες που βαζουν στις ταμπελες (φωτεινες) εξωτερικου χωρου.
καλες επιτυχιες αλλα πανω απο ολα ασφαλεια!!!
Αδερφε συμφωνω μαζι σου οτι πανω απο ολα η ασφαλεια!!!!
Που βρισκω εναν τετοιο μετασχηματιστη, ποσο κοστιζει και φυσικα αν μπορω να τον λειτουργησω μονος μου?
Γενικα δωσε οσες περισσοτερες πληροφοριες μπορεις!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos962 : 28-11-12 στις 22:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-12, 22:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω και παλι για τις καλες κουβεντες που μου ειπες!
τελικα με βλεπω για αυτο: Elite Jet Flo 100.παρενθεση το ενυδρειο μου ειναι 54L μηπως ειναι υπερβολη και πρεπει να παω για μικροτερο?
Από ροή δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και το 150 να πάρεις. Μπορείς να μειώσεις την ροή βάζοντας λίγο βαμβάκι (ενυδρειακό) στην έξοδο. Επίσης αν του αφαιρέσεις τα υλικά που έχει μέσα (σφουγγάρι - και κάτι σαν ψιλά κομματάκια άνθρακα) και το τιγκάρεις με δικά σου χοντρό σφουγγάρι, ψιλό σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κατά προτίμηση μικρό, όπως πχ MicroMec) και τέλος βαμβάκι (αρκετό - πιεσμένο) η ροή θα πέσει αρκετά. Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να χωράει μέσα γιατί εμένα σε ένα 60άρι (54 καθαρά) που είχα βάλει το 150, δεν έκλεινε το καπάκι.
Συμβουλή
Μπορείς αντί να το παραγγείλεις μέσω ιντερνετ, να το παραγγείλεις τηλεφωνικά και να συνεννοηθείς γι' αυτό. Αν το μετρήσεις εκεί και είναι μεγάλο να πάρεις το μικρότερο. Εγώ είχα πάρει τότε το 150 και το 50 (το ήθελα για διάχυση CO2). Όταν είδα ότι το 150 είναι τεράστιο πήγα το 50 πίσω και πήρα το 75 πληρώνοντας την διαφορά (σε ιντερνετική τιμή). Επίσης μπορείς να τους πεις να κάνουν τον κόπο να μετρήσουν το 100 και να σου πουν το ύψος του. Αν δεις ότι σου κάνει το παραγγέλνεις, αν είναι μεγάλο παίρνεις το αμέσως μικρότερο (75). Προσωπική μου άποψη, το 100 θα σου χωράει. Όπως και να έχει όμως ότι αποφασίσεις να πάρεις να το παραγγείλεις από το ιντερνετ ή από το τηλέφωνο γιατί οι τιμές που έχουν στο κατάστημα είναι αρκετά πιο πάνω. Από εκεί και πέρα ότι αλλαγές θα θέλεις θα στις κάνουν κατά την παραλαβή (αν αυτή γίνει στο κατάστημα) της παραγγελίας σου πληρώνοντας την διαφορά με ιντερνετικές τιμές.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-12, 22:29
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ροή δεν υπάρχει πρόβλημα ακόμη και το 150 να πάρεις. Μπορείς να μειώσεις την ροή βάζοντας λίγο βαμβάκι (ενυδρειακό) στην έξοδο. Επίσης αν του αφαιρέσεις τα υλικά που έχει μέσα (σφουγγάρι - και κάτι σαν ψιλά κομματάκια άνθρακα) και το τιγκάρεις με δικά σου χοντρό σφουγγάρι, ψιλό σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κατά προτίμηση μικρό, όπως πχ MicroMec) και τέλος βαμβάκι (αρκετό - πιεσμένο) η ροή θα πέσει αρκετά. Το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί είναι να χωράει μέσα γιατί εμένα σε ένα 60άρι (54 καθαρά) που είχα βάλει το 150, δεν έκλεινε το καπάκι.
Συμβουλή
Μπορείς αντί να το παραγγείλεις μέσω ιντερνετ, να το παραγγείλεις τηλεφωνικά και να συνεννοηθείς γι' αυτό. Αν το μετρήσεις εκεί και είναι μεγάλο να πάρεις το μικρότερο. Εγώ είχα πάρει τότε το 150 και το 50 (το ήθελα για διάχυση CO2). Όταν είδα ότι το 150 είναι τεράστιο πήγα το 50 πίσω και πήρα το 75 πληρώνοντας την διαφορά (σε ιντερνετική τιμή). Επίσης μπορείς να τους πεις να κάνουν τον κόπο να μετρήσουν το 100 και να σου πουν το ύψος του. Αν δεις ότι σου κάνει το παραγγέλνεις, αν είναι μεγάλο παίρνεις το αμέσως μικρότερο (75). Προσωπική μου άποψη, το 100 θα σου χωράει. Όπως και να έχει όμως ότι αποφασίσεις να πάρεις να το παραγγείλεις από το ιντερνετ ή από το τηλέφωνο γιατί οι τιμές που έχουν στο κατάστημα είναι αρκετά πιο πάνω. Από εκεί και πέρα ότι αλλαγές θα θέλεις θα στις κάνουν κατά την παραλαβή (αν αυτή γίνει στο κατάστημα) της παραγγελίας σου πληρώνοντας την διαφορά με ιντερνετικές τιμές.
Καπως ετσι θα γινει! Δεν ξερω τι να πω για εσενα αδερφε,ταχυτατος στις απαντησεις,και με συμβουλες μεχρι και για λεπτομερειες!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυριο θα το παραγγειλω τηλεφωνικα, ενω ομως ψαξω στο net για περισσοτερα χαρακτηριστικα!!
Υ.Γ. Συγνωμη για τυχων ορθογραφικα!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-12, 22:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπως ετσι θα γινει! Δεν ξερω τι να πω για εσενα αδερφε,ταχυτατος στις απαντησεις,και με συμβουλες μεχρι και για λεπτομερειες!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυριο θα το παραγγειλω τηλεφωνικα, ενω ομως ψαξω στο net για περισσοτερα χαρακτηριστικα!!
Υ.Γ. Συγνωμη για τυχων ορθογραφικα!!!!!!!!!!!
Για προσπάθησε αν και δεν νομίζω να βρεις κάτι. Το είχα κοιτάξει νομίζω και εγώ τότε πριν πάω να αλλάξω το 50 γιατί ήμουν ανάμεσα στο 75 και 100. Θα το κοιτάξω και εγώ και αν βρω κάτι θα σου πω. Αν δεν σου πω τίποτα τότε δεν...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-11-12, 22:40
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

για ριξε μια ματια εδω εχει διαστασεις αν σε παιρνει παρε το 150 γιατι υπολογισε οτι η ροη θα πεσει αν βαλεις και το βιολογικο υλικο μεσα!http://www.theaquariumshop.com.au/sh...699&name=Elite
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-11-12, 22:41
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Για προσπάθησε αν και δεν νομίζω να βρεις κάτι. Το είχα κοιτάξει νομίζω και εγώ τότε πριν πάω να αλλάξω το 50 γιατί ήμουν ανάμεσα στο 75 και 100. Θα το κοιτάξω και εγώ και αν βρω κάτι θα σου πω. Αν δεν σου πω τίποτα τότε δεν...
Λες στον κηφισο να μην υπαρχει????
Αν οχι μαλλον την κατσαμε την βαρκα!!!!!!!!!!!
Θα τους παρω αυριο να δω τι θα μου πουν!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-11-12, 22:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες στον κηφισο να μην υπαρχει????
Αν οχι μαλλον την κατσαμε την βαρκα!!!!!!!!!!!
Θα τους παρω αυριο να δω τι θα μου πουν!
Όχι, εκεί το πιο πιθανόν να βρεις, για διαστάσεις στο ίντερνετ έλεγα αν και την λύση την έδωσε ο Korasidikos (ωραίος ).
-------------------------
Για το 100 λέει 22εκ, βάλε και 2-3 πόντους την γωνία για το spraybar πάς στα 25. Αν έχεις 26-27 πόντους κενό (βάλε 1-2 πόντους αέρα για τυχόν λάθος μέτρηση) είσαι οκ !!!! Πρόσεξε όμως να μετρήσεις από το επάνω μέρος του χαλικιού μέχρι το χαμηλότερο του καπακιού και όχι εξωτερικά το ύψος του ενυδρείου (δεν λέω ότι είσαι χαζός απλά καμιά φορά λόγο διάφορων σκοτούρων - προβλημάτων που έχουμε στο μυαλό μας, γίνονται και τέτοια λάθη και μετά αναρωτιόμαστε "μα καλά πόσο μ@λ μπορεί να είμαι; " ).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 28-11-12 στις 22:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-11-12, 23:02
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
για ριξε μια ματια εδω εχει διαστασεις αν σε παιρνει παρε το 150 γιατι υπολογισε οτι η ροη θα πεσει αν βαλεις και το βιολογικο υλικο μεσα!http://www.theaquariumshop.com.au/sh...699&name=Elite
Γειτονα σε ευχαριστω!!!!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, εκεί το πιο πιθανόν να βρεις, για διαστάσεις στο ίντερνετ έλεγα αν και την λύση την έδωσε ο Korasidikos (ωραίος ).
-------------------------
Για το 100 λέει 22εκ, βάλε και 2-3 πόντους την γωνία για το spraybar πάς στα 25. Αν έχεις 26-27 πόντους κενό (βάλε 1-2 πόντους αέρα για τυχόν λάθος μέτρηση) είσαι οκ !!!! Πρόσεξε όμως να μετρήσεις από το επάνω μέρος του χαλικιού μέχρι το χαμηλότερο του καπακιού και όχι εξωτερικά το ύψος του ενυδρείου (δεν λέω ότι είσαι χαζός απλά καμιά φορά λόγο διάφορων σκοτούρων - προβλημάτων που έχουμε στο μυαλό μας, γίνονται και τέτοια λάθη και μετά αναρωτιόμαστε "μα καλά πόσο μ@λ μπορεί να είμαι; " ).
Οκ αδερφε!πιστευω οτι με εχετε καλυψει πληρως!!!!!!!!
Και παλι ενα μεγαλο ευχαριστω, σε οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikos962 : 28-11-12 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-11-12, 23:03
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

να αναφερω οι ροες των φιλτρων μιλαω για το 100-150 ειναι αυτες που αναφεροντε στο ξενο σαιτ που εβαλα στο petsupermaket εχουν τυπογραφικο λαθος να ξερεις τα συγκεκριμενα!λογικα θα υπαρχει νομιζω ειναι αντιπροσωποι;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-11-12, 23:17
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
να αναφερω οι ροες των φιλτρων μιλαω για το 100-150 ειναι αυτες που αναφεροντε στο ξενο σαιτ που εβαλα στο petsupermaket εχουν τυπογραφικο λαθος να ξερεις τα συγκεκριμενα!λογικα θα υπαρχει νομιζω ειναι αντιπροσωποι;;
Ναι, απ' ότι ξέρω και εγώ, αντιπρόσωποι είναι.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-11-12, 23:23
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
να αναφερω οι ροες των φιλτρων μιλαω για το 100-150 ειναι αυτες που αναφεροντε στο ξενο σαιτ που εβαλα στο petsupermaket εχουν τυπογραφικο λαθος να ξερεις τα συγκεκριμενα!λογικα θα υπαρχει νομιζω ειναι αντιπροσωποι;;
Βασει πληροφοριων το Fluval γυρναει 400 lph, ενω το Elite Jet Flo 100 Γυρναει 480 lph και ειναι και πιο οικονομικο!!!!!!!
Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω, εχω αδικο????????
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-11-12, 23:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos962 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασει πληροφοριων το Fluval γυρναει 400 lph, ενω το Elite Jet Flo 100 Γυρναει 480 lph και ειναι και πιο οικονομικο!!!!!!!
Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω, εχω αδικο????????
Φίλε μου εκτός της ροής, το U2 δεν έχει σχεδόν καθόλου χώρο για υλικά. Θα δεις μεγάλη διαφορά με το Jet Flo. Πολύ περισσότερος χώρος να βάλεις μέσα ότι θέλεις, δυνατότερο και η δουλειά που κάνει το spraybar του δεν συγκρίνετε καν με το (βλακώδες) σύστημα του U2. Καταρχάς δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας με το U2. Εγώ τα έχω και τα δυο μέσα (Fluval U2 & Elite Jet Flo 75) και το U2 το κρατάω μόνο και μόνο για την διάχυση του CO2 και για καλύτερη κυκλοφορία στα χαμηλά επίπεδα. Φυσικά όταν βάλω το εξωτερικό θα τα βγάλω και τα δύο και θα βάλω ένα πιο μικρό (ίσως το Jet Flo 50) για κυκλοφορία χαμηλά και διάχυση. Γενικά θα δεις διαφορά μόνο που θα το πιάσεις στα χέρια σου…
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-11-12, 23:38
nikos962 Ο χρήστης nikos962 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου εκτός της ροής, το U2 δεν έχει σχεδόν καθόλου χώρο για υλικά. Θα δεις μεγάλη διαφορά με το Jet Flo. Πολύ περισσότερος χώρος να βάλεις μέσα ότι θέλεις, δυνατότερο και η δουλειά που κάνει το spraybar του δεν συγκρίνετε καν με το (βλακώδες) σύστημα του U2. Καταρχάς δεν υπάρχει σχεδόν καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας με το U2. Εγώ τα έχω και τα δυο μέσα (Fluval U2 & Elite Jet Flo 75) και το U2 το κρατάω μόνο και μόνο για την διάχυση του CO2 και για καλύτερη κυκλοφορία στα χαμηλά επίπεδα. Φυσικά όταν βάλω το εξωτερικό θα τα βγάλω και τα δύο και θα βάλω ένα πιο μικρό (ίσως το Jet Flo 50) για κυκλοφορία χαμηλά και διάχυση. Γενικά θα δεις διαφορά μόνο που θα το πιάσεις στα χέρια σου…
Δεν εχω λογια!!!!!!!!!!
Για μια ακομη φορα ευχαριστω!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με Fluval 205 StefanosS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 14-08-12 22:36
Fluval StefanosS Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 20-12-11 11:40
Fluval 203 peristerigeo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-11-11 17:49
Βοήθεια,,, πρόβλημα με FLUVAL 305 dimitris1150 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-07-11 20:40
Fluval 103 Fantom Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 28-02-06 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08925 seconds with 13 queries