Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-12-04, 15:19
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Άνθρακας - Τύρφη

Καλημέρα.. Κάποια στιγμή θα βάλω ένα ζευγάρι δίσκους (όταν με το καλό το βρω) και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα έχω καταλάβει. Η χρήση της τύρφης για να μαλακώσει το νερό γίνεται συνέχεια ή την αφήνουμε μέχρι το σημείο που θέλουμε και μετά την βγάζουμε?
Άνθρακας και τύρφη συνδυάζονται? Ρωτάω γιατί όταν χρησιμοποιούμε την τύρφη το νερό γίνεται καφέ. Μπορεί να επηρεαστεί η λειτουργία της τύρφης με τον άνθρακα?
Για την σταθεροποίηση του ΡΗ σε ένα νούμερο 6,5-6,7 κάνει η χρήση σκευασμάτων που ρυθμίζουν το ΡΗ? Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν κρατάνε σταθερό το ΡΗ στο νερό με αποτέλεσμα να ταλαιπωρεί τα ψάρια. Κάποιος μου είχε πει ότι περιέχουν και φωσφορικά τα οποία και βοηθούν στην ανάπτυξη της άλγης. Προς το παρών δεν μπορώ να πάρω μηχάνημα αντίστροφης όσμωσης οπότε θέλω να βρω ένα τρόπο όπου να έχω σταθερές συνθήκες στο νερό για τους δίσκους.
Θέλουν ήσυχα νερά? Εννοώντας ήσυχα όσον αφορά την ροή.
Μία πληροφορία που είχα ήταν ότι οι περισσότεροι δίσκοι που δίνονται στο εμπόριο είναι στείροι και δεν μπορούν να ζευγαρώσουνε. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια και θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Αυτά προς το παρών.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05608 seconds with 13 queries