Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 02-04-08, 23:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Οι απαντήσεις των νέων..

Κατ'αρχήν να πω εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου έχετε δώσει όλοι εδώ μέσα.. Ξεκίνησα εντελώς τυχαία, με ένα ενυδρειάκι, και από την πρώτη μου επίσκεψη στο forum με κάνατε να αγαπήσω το χόμπι (δεν ξέρω αν δικαιούμαι να το αποκαλώ χόμπι, μιας και χομπίστας σε καμία περίπτωση δε δικαιούμαι να λέγομαι), τα ψαράκια και τα φυτά μου, να μάθω ένα κάρο πράγματα, και να προχωρήσω πάρα πολύ προς την κατεύθυνση του να φτιάξω ένα όμορφο ενυδρείο.. Χώρια του ότι τους περισσότερους εδώ μέσα τους νίωθω πλέον σαν φίλους, κι ας μην έχουμε γνωριστεί από κοντά.. Αυτά τα λίγα (γιατί όσα και να πω δε θα φτάνουν) για εισαγωγή..

Επί της ουσίας: Ένα forum γενικά είναι ανταλλαγή απόψεων.. Εδώ δεν είναι ακριβώς έτσι.. Είναι μαζί και συσσωρευμένη γνώση, που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάθε αρχάριος για να βελτιωθεί.. Οπότε θα πρέπει οι απαντήσεις που δίνονται να είναι σωστές, και να μην οδηγούν σε λάθη.. Όπως επίσης τα post να μη βγαίνουν εκτός topic, γιατί παύουν να λειτουργούν σα reference.. Από την άλλη, είναι αδύνατον να απαντούν μόνο οι "ειδικοί" (τα όσα κάνουν είναι ήδη πολλά, και είμαι σίγουρος πως όλοι τους ευχαριστούμε γι'αυτό).. Κυρίως λοιπόν σε θέματα που έχουν απαντηθεί πολλές φορές, σε ερωτήσεις που έκαναν κάποτε και οι ίδιοι, σε θέματα που πλέον τα έχουν μάθει, κ.τ.λ., είναι λόγικο να απαντούν και οι "νεότεροι", ως ένδειξη καλής θέλησης, ως προσπάθεια για συνεισφορά στο όμορφο "έργο" του forum, ακόμη και ως ένδειξη ευγνωμοσύνης και ώς προσπάθεια για "ανταπόδωση".. Πλέον, έχω κι εγώ κάποιες φορές πάρει το θάρρος να κάνω κάτι αντίστοιχο, με ακριβώς αυτό το σκεπτικό.. Από την άλλη πάλι, κάποιοι μάλλον το παρακάνουν, (εξ'ου και τα αντίστοιχα post του Toli, για να προλάβει τέτοιες καταστάσεις), με αποτέλεσμα να διαδίδονται λάθος πληροφορίες, και πολλές φορές να ξεκινούν "αντιπαραθέσεις".. Είναι όμως αναμενόμενο, να μην προλαβαίνουν πάντοτε οι Mods να επεμβαίνουν και να διορθώνουν τέτοιες καταστάσεις, και με κάθε σεβασμό, ήθελα να ρωτήσω πώς μπορεί κανείς να βοηθήσει/συνεισφέρει (ως ένδειξη καλής θέλησης και πάλι).. π.χ. Διαβάζω κάποια απάντηση, και χωρίς να είμαι και σίγουρος (αρχάριος γαρ), υποψιάζομαι ότι είναι λάθος.. Εγώ τουλάχιστον, αισθάνομαι ότι δε δικαιούμαι να παρέμβω και να διορθώσω.. Τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? Αντίστοιχα και σε περιπτώσεις αντιπαραθέσεων - καυγάδων.. Μπορούμε να "ειδοποιήσουμε" κάποιον, για να "προλάβουμε το κακό"?

Πάντα φιλικά!
Δημήτρης (να πούμε μια φορά και το πραγματικό! )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απαντήσεις από άσχετους!!! tsikis Greek Aquarist's Boards 60 07-10-06 13:32
Προσθήκη και νέων ενοίκων. Τι; DJK Γλυκό νερό - Γενικά 8 24-03-06 10:01
Ενημέρωση για νέα μηνύματα και απαντήσεις pani Greek Aquarist's Boards 36 13-07-05 12:54
Είδη κιχλίδων στο ενυδρείο μου. Αναζήτηση νέων ... tropheus Malawi 2 14-07-04 04:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03942 seconds with 14 queries