Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-04, 15:19
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Άνθρακας - Τύρφη

Καλημέρα.. Κάποια στιγμή θα βάλω ένα ζευγάρι δίσκους (όταν με το καλό το βρω) και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν τα έχω καταλάβει. Η χρήση της τύρφης για να μαλακώσει το νερό γίνεται συνέχεια ή την αφήνουμε μέχρι το σημείο που θέλουμε και μετά την βγάζουμε?
Άνθρακας και τύρφη συνδυάζονται? Ρωτάω γιατί όταν χρησιμοποιούμε την τύρφη το νερό γίνεται καφέ. Μπορεί να επηρεαστεί η λειτουργία της τύρφης με τον άνθρακα?
Για την σταθεροποίηση του ΡΗ σε ένα νούμερο 6,5-6,7 κάνει η χρήση σκευασμάτων που ρυθμίζουν το ΡΗ? Αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν κρατάνε σταθερό το ΡΗ στο νερό με αποτέλεσμα να ταλαιπωρεί τα ψάρια. Κάποιος μου είχε πει ότι περιέχουν και φωσφορικά τα οποία και βοηθούν στην ανάπτυξη της άλγης. Προς το παρών δεν μπορώ να πάρω μηχάνημα αντίστροφης όσμωσης οπότε θέλω να βρω ένα τρόπο όπου να έχω σταθερές συνθήκες στο νερό για τους δίσκους.
Θέλουν ήσυχα νερά? Εννοώντας ήσυχα όσον αφορά την ροή.
Μία πληροφορία που είχα ήταν ότι οι περισσότεροι δίσκοι που δίνονται στο εμπόριο είναι στείροι και δεν μπορούν να ζευγαρώσουνε. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια και θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Αυτά προς το παρών.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-04, 16:30
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Η χρηση της τυρφης γινεται συνεχως.
Αλλαζουμε την τυρφη οταν δουμε οτι ειναι ανενεργη.Συνηθως η διαρκεια της ενεργης τυρφης δεν κραταει παραπανω απο μηνα.Αλλες φορες ισως λιγο περισσοτερο και αλλες λιγοτερο.
Αυτο το καταλαβαινουμε απο τις ενδειξεις του PH,KH,GH.Αν δουμε οτι αρχιζουν και ανεβαινουν οι μετρησεις μας χωρις λογο, τοτε σημαινει οτι πρεπει να αλλαξουμε την τυρφη.
Η ποσοτητα της τυρφης εξαρταται απο τα λιτρα που εχουμε.
Σχετικα με τον ανθρακα-τυρφη.Λεγεται οτι ο ανθρακας απορροφαει καποιες ουσιες απο την τυρφη με αποτελεσμα να μην ειναι τοσο αποτελεσματικη.Εγω προσωπικα δεν εχω αναλογη εμπειρια γιατι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ανθρακα και τυρφη μαζι.

Αν και ειμαι κατα των χημικων...μπορεις να χρησιμοποιησεις PH DOWN αλλα και παλι εξαρταται απο τα λιτρα γιατι σε καθε αλλαγη θα πρεπει να ριχνεις συνεχεια.Που αυτο σημαινει πολλα μπουκαλια και λεφτα

Δοξα το θεο οσοι εχουν δισκους ξερουν πολυ καλα τι σημαινει αλλαγη νερου.


Θελουν καθαρο νερο.Αυτο σημαινει αλλαγες νερου και μια ικανοποιητικη ροη.Οχι υπερβολες.


Παράθεση:
Μία πληροφορία που είχα ήταν ότι οι περισσότεροι δίσκοι που δίνονται στο εμπόριο είναι στείροι και δεν μπορούν να ζευγαρώσουνε. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια και θα ήθελα και την δική σας γνώμη.
Αυτά προς το παρών.
Δεν ισχυει κατι τετοιο.Διαφορετικα δεν θα υπηρχαν καθολου γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-04, 17:14
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

δεν νομίζω να εννοείς στο 60λιτρο ενυδρείο το ζευγάρι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-04, 23:52
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Απ'οτι φαινεται τασο μαλλον για εκει πηγαιναν αν και θελω να ελπιζω οτι κανω λαθος φιλε cristo.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-04, 20:22
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Φίλε Kroud δεν θα βάλω το ζευγάρι δίσκους στα 60 λίτρα. Θα τα βάλω σε ενυδρείο 120 λίτρων ( Carrefour ) μαζί με κάποια άλλα ψαράκια. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι άλλοι μου λένε ότι η συνεχής παρουσία τύρφης μαλακώνει συνέχεια το νερό και ότι πρέπει να βγαίνει όταν το νερό είναι οκ (δηλαδή στα μέτρα που θέλει ο κάθε ένας). Άλλοι μου λένε ότι πρέπει να είναι συνέχεια μέσα για να κρατά σταθερά μαλακό το νερό. Εάν κατά την αλλαγή του νερού το ετοιμάσω νωρίτερα με την χρήση της τύρφης και το βάλω στο ενυδρείο μου το οποίο δεν θα έχει τύρφη μέσα τότε τι θα γίνει? Θα παραμείνει μαλακό το νερό ή όχι? Θα απορροφηθούν ή θα χαθούν κάποίες από τις ουσίες της τύρφης στο νερό καθώς περνάει ο καιρός στο ενυδρείο?Θέλω να καταλάβω εάν η παρουσία της τύρφης είναι απαραίτητη να είναι συχεχής μέσα στο ενυδρείο.

Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-04, 23:56
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα απαντήσω εγώ ,αν δεν πειρράζει τον kroud Cristos,η αλήθεια είναι κάπου στη μέση........πολλοί εφαρμόζουν το εξής:έχουν μεγάλη ποσότητα τύρφης μόνιμα στο φίλτρο,και κάνουν αλλαγές νερού κανονικά από τη βρύση.Το νερό στο ενυδρείο βρίσκεται συνέχεια υπό την μαλακτική επίδραση της τύρφης και την περιοδική ανανέωση αλάτων από τις αλλαγές .Αν καταφέρεις να φέρεις ισορροπία κρατώντας διαακυμάνσεις της σκληρότητας στο ελάχιστο,τότε θα προχωρήσεις με αυτή τη μέθοδο.............αλλιώς μπορείς όπως είπες να προετοιμάζεις το νερό ξεχωριστά πριν το ρίξεις στο ενυδρείο και να είσαι σίγουροςς για την ποιότητά του .Το νερό αυτό δεν θα χρειάζεται την παρουσία της τύρφης για να μείνει μαλακό,(αν δεν έχεις κάτι στο ενυδρείο να σου ανεβάσει την σκληρότητα ),αλλά με τον καιρό θα μεταβολιστούν οι τανίνες και το χουμικό οξύ με αποτέλεσμα να χάσει τον καφέ του χρωματισμό και να ανέβει λίγο το ph.Και αυτό αντιμετοπίζεται με τις αλλαγές νερού βέβαια .Τέλος,η τύρφη χάνει σταδιακά την ικανότητά της να ελαττώνει την σκληρότητα του νερού όπου και αν βρίσκεται,απότε θα πρέπει να βρίσκεσαι με το τέστ σκληρότητας από δίπλα .Το κυριότερο εργαλείο σου για να ελέγχεις την κατάσταση .Αν λύθηκαν οι απορίες σου,θα επανέλθω στο ζευγάρι των δίσκων:που θα βρείς ζευγάρι;Να σιγουρευτείς οτι είναι ζευγάρι πριν το βάλεις στα 120 λίτρα αλλιώς θα χρειαστεί να προσθέτεις συνέχεια δίσκους μετά για να καταφέρεις ισορροπία με την ιεραρχία .Αυτάαααααααααα.......... .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-12-04, 00:49
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Να προσθέσω μερικά πραγματάκια που αποκόμισα από τη (μικρή) εμπειρεία μου με την τύρφη.

Προετοιμάζοντας το νερό είχα μεγαλύτερη σταθερότητα στις σκληρότητες, απ' ότι όταν υπήρχε τύρφη μόνιμα στο ενυδρείο - η στο φίλτρο.
Αλλά, η προετοιμασία χρειαζόταν περισσότερη δουλειά.

Επειδή τύρφη από τύρφη διαφέρει (πολλές φορές δεν έχει καμμία σχέση η μία με την άλλη) είναι πιο εύκολο να ελέγχεις το νερό προετοιμάζοντάς το, παρά να έχεις μόνιμα την τύρφη στο ενυδρείο η στο φίλτρο... και με την αλλαγή της τύρφης να σου βγουν "παράξενα" η μη αναμενόμενα νούμερα.

Δυστυχώς όμως, εγώ τουλάχιστον, μόνο με τύρφη ήταν αδύνατο να πετύχω τις τρεις βασικές προυποθέσεις για το νερό του "δισκοενυδρείου"... δηλαδή : 1) Σταθερότητα στις παραμέτρους. 2) Σταθερότητα στις παραμέτρους. 3) Σταθερότητα στις παραμέτρους.

Μόνο με μονάδα RΟ θα πετύχεις αυτήν την σταθερότητα (η οποία "για τα δικά μου μυαλά" σημαίνει οτι από την μια αλλαγή νερού μέχρι την επόμενη - ας πούμε σε εβδομαδιαία βάση- οι σκληρότητες δεν πρέπει να αλλάζουν πάνω από +/- 0,5 dH και το pH περισσότερο από +/- 0,1). Για παράδειγμα, ΚΗ 4-5 αυστηρά, GH 5-6 αυστηρα, pH 6,6-6,8 αυστηρά.

Μόνο με τύρφη, είχα (εβδομαδιαία) μεταβολές ΚΗ 4-7, GH 5-9, pH 6,7-7,2.
Οσο κι αν προσπάθησα, δεν κατάφερα να κάνω κάτι καλύτερο.
Ισως έφταιγε η ανικανότητά μου, αλλά τελικά αναγκάστηκα να επενδύσω σε RO.

Με αυτόν τον τρόπο (RO) έχω καλύτερη σταθερότητα από αυτό που θεωρούσα "αυστηρό".

Μακάρι να πετύχεις αυτό που θέλεις μόνο με τύρφη... αλλά ακόμα κι έτσι, μακροπρόθεσμα η RO "βγαίνει" φθηνότερη...
====================================
Ολα τα παραπάνω είναι προσωπικά συμπεράσματα και μόνο. Ούτε λύση προτείνω, ούτε διεκδικώ το αλάθητο.
Αυτά είδα, αυτά γράφω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-12-04, 01:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που δεν απαντήθηκε είναι αν η τύρφη μπορεί να συνδυαστεί με τον ενεργό άνθρακα. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή επειδή ο άνθρακας συγκρατεί/απορροφά κάποιες ουσίες που δίνουν στην τύρφη την ιδιότητα να "μαλακώνει" το νερό.

Κώστα, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Χρησιμοποιώ τύρφη αρκετό καιρό (προετοιμασία σε δοχείο) με πολύ καλά αποτελέσματα και πάνω απ'όλα έχω στα ενυδρεία μου σταθερότητα στις παραμέτρους. Μήπως όντως δεν έκανες κάτι καλά;
Βέβαια και η συσκευή R/Ο είναι μια πολύ καλή λύση.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-04, 03:03
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Κώστα, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Χρησιμοποιώ τύρφη αρκετό καιρό (προετοιμασία σε δοχείο) με πολύ καλά αποτελέσματα και πάνω απ'όλα έχω στα ενυδρεία μου σταθερότητα στις παραμέτρους. Μήπως όντως δεν έκανες κάτι καλά;
Είναι πολύ πιθανό να μην έκανα κάτι καλά, αλλά από την άλλη, όσο πιο πολλά τα λίτρα του ενυδρείου, τόσο περισσότερη σταθερότητα μπορούμε να πετύχουμε έτσι ?
Το δικό μου δεν είναι πάρα πολύ μικρό, αλλά 112 λίτρα δεν είναι σχετικά λίγα ?
Αν είχα 200-300 ας πούμε, νομίζω οτι τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο εύκολα.

Κατά την γνώμη μου, ο βασικότερος λόγος της "αποτυχίας" μου με την τύρφη ήταν τα λίγα λίτρα. Από κει και πέρα, φυσικά και άλλοι παράγοντες "έβαλαν το χεράκι τους".
Αλλά τώρα, με τον συνδιασμό RO / τύρφης είμαι σε πολύ καλύτερη φάση απ' ότι περίμενα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-04, 09:42
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Εάν κάνω την προετοιμασία του νερού με την τύρφη πριν το βάλω στο ενυδρείο μπορώ μετά να χρησιμοποιήσω άνθρακα για να εξαφανίσει το καφέ χρώμα που αφήνει η τύρφη? Θα επηρεάσει τις παραμέτρους του νερού?Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό?
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-04, 11:25
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Απο την δικη μου πειρα στο παρελθον με δισκους και διαφορους τροπους μαλακωματος του νερου με τυρφη μονο, δεν μπορουσα να κανω σωστη δουλεια, και ειχα ενυδρειο γυρω στα 300 λιτρα. Ειχα εντονες διακυμανσεις, που οταν πηρα ειδικη ρητινη για το νερο και εβαζα και τυρφη, απλα για να προσθεσω τις φυσικες ουσιες που εχει, οι δισκοι πεταγανε!!

Ανθρακας και τυρφη δεν πανε μαζι επειδη ο ανθρακας αποροφαει τις ουσιες τις τυρφης (χρωμα-χουμικα οξεα-κτλ-κτλ-κτλ..). Ενας βασικος λογος που θελουμε τυρφη στο ενυδρειο μας με ψαρια αμαζονιου η τα δαση βροχης της ανατολικης ασιας ειναι οι ουσιες που περιεχει που κανουνε παρα πολυ καλο στα ψαρια αλλα και στα φυτα μας. Μεταλικα στοιχεια, βιταμινες, αμινοξεα και διαφορα αλλες ουσιες που προχειρα δεν τις θυμαμαι καλα.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05477 seconds with 12 queries