Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-08, 23:09
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή «Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος?

Πριν την εξάπλωση του ιντερνετ, για να πληροφορηθείς για το χόμπι του ενυδρείου, υπήρχαν τα βιβλία και τα περιοδικά, που γράφονταν από έγκυρους και πεπειραμένους συγγραφείς και αρθρογράφους, και (στο εξωτερικό) οι Σύλλογοι, όπου είχες πρόσωπο με πρόσωπο επαφή με πεπειραμένους χομπίστες, κι έτσι η πληροφορία που έπαιρνες ήταν έγκυρη και τεκμηριωμένη. Με την πρόοδο της τεχνολογίας και την όλο και μεγαλύτερη συμμετοχή ενυδρειόφιλων σε ηλεκτρονικά φορα συζητήσεων, μαζί με τα πολλά πλεονεκτήματα που προσφέρει αυτό, υπάρχουν και μειονεκτήματα, όπως στην περίπτωση μας, το γεγονός ότι όποιος θέλει μπαίνει και γράφει ανεξέλεγκτα ότι θέλει, αυτό εξαπλώνεται πολύ γρήγορα, και εύκολα δημιουργούνται λάθος πληροφορίες και πολλές φορές «μύθοι».

Τα τελευταία χρόνια λοιπόν με την εξάπλωση του ιντερνετ έχει επικρατήσει και στο εξωτερικό (σε λιγότερο βαθμό) αλλά και στην Ελλάδα ένας ακόμα μύθος (ανάμεσα σε πολλούς άλλους), αυτός που θέλει τον μονομάχο ή μαχητή (Betta splendens) να κρατιέται μόνος του σε ένα μικρό ενυδρείο, γιατί είναι «άγριος» και επιτίθεται στα άλλα ψάρια.

Οι λόγοι που συνέβαλλαν στη γέννηση και την επικράτηση αυτού του μύθου είναι πολλοί:

Το ίδιο το όνομα του ψαριού και η ιστορία της ονομασίας του: Siamese fighting fish, μαχητής, μονομάχος, χρησιμοποιείται στις χώρες προέλευσης του για μονομαχίες και στοιχήματα όπως οι κοκορομαχίες. Το όνομα και το ιστορικό απέδωσε ιδιότητες που δεν υπάρχουν στο ψάρι, ιδίως στους μόνιμα απληροφόρητους πετσοπάδες, που με τη σειρά τους έδωσαν στους πελάτες τους το ψάρι σαν άγριο και αιμοβόρο που θα σκοτώσει ότι άλλο μπει μαζί του…

Το γεγονός ότι όντως αν βρεθούν δυο αρσενικά μαζί, αρπάζονται. Αυτό οφείλεται στο ότι στη φύση κάθε ψάρι συνήθως κρατάει μια μικρή περιοχή (η οποία κατά καιρούς αλλάζει) όπου φτιάχνει φωλιά και περιμένει να περάσει κάποια θηλυκιά για να ζευγαρώσουν. Αν περάσει άλλο αρσενικό θα προστατέψει με κάθε μέσο αυτήν την περιοχή. Στη φύση βέβαια σπάνια μονομαχούν μέχρι θανάτου, συνήθως το ψάρι που χάνει τη μάχη απομακρύνεται, ενώ σε μια γυάλα αναγκάζεται να μείνει εκεί και να σκοτωθεί από το πιο δυνατό. Το γεγονός ότι συνήθως οι μονομάχοι μπαίνουν σε μικρές γυάλες που τις θεωρούν περιοχή τους, επεκτείνει και την επιθετικότητα αυτή είτε σε μια θηλυκιά (αν ο ένας η ο άλλος δεν είναι έτοιμοι για ζευγάρωμα) είτε σε κάποιο άλλο είδος που ο μονομάχος θεωρεί «παρείσακτο».

Ο μονομάχος κάθε άλλο παρά άγριο ψάρι μπορεί να χαρακτηριστεί. Είναι ένα μικρό ψάρι (5-7 εκ), και πολύ αργό ψάρι σαν σωματότυπος, σε σχέση με ψάρια ίδιου μεγέθους πιο «ανοιχτού» νερού. Πιο πολύ κινδυνεύει ο ίδιος από παρά πολλά είδη ακόμα και του μεγέθους του παρά το αντίθετο.

Επειδή δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά όμως, ας δούμε πρώτα τις περιπτώσεις που ο μονομάχος μπορεί να γίνει επιθετικός και να δικαιολογήσει την (υπερβολική) φήμη του:

Αν βρεθεί με άλλον αρσενικό σε ένα ενυδρείο. Εκτός αν το ενυδρείο είναι τεράστιο με παρά πολλές κρυψώνες, θα κυνηγιούνται και θα μάχονται μέχρι ο ένας να νικηθεί (και στα περιορισμένα όρια ενός ενυδρείου αυτό σημαίνει και θάνατο).

Αν βρεθεί με μια θηλυκιά σε ένα ενυδρείο, και η θηλυκιά δεν είναι έτοιμη να ζευγαρώσει, ή μετά το ζευγάρωμα για να προστατέψει τα αυγά.

Τέλος, αν βρεθεί με οποιοδήποτε είδος μπορεί να νικήσει, σε πολύ μικρό χώρο. Πάρα πολλοί χομπιστες κρατούν μονομάχους σε μικρά ενυδρειάκια από 10 μέχρι 30 λίτρα. Αυτόν τον χώρο τον θεωρεί περιοχή του ο μονομάχος, και όταν μπει άλλο είδος (ψάρι ή ακόμα και καμία γαριδούλα ή κανένα apple snail), θα επιμένει να το ενοχλεί πολύ ή λίγο, έως ότου το άλλο είδος πεθάνει η από τα χτυπήματα η από το στρες.

Σε ένα «μεγάλο» ενυδρείο (από 100 λίτρα και πάνω ή και λίγο λιγότερα ανάλογα του πληθυσμού), κατάλληλα διαμορφωμένο με αρκετά φυτά και ξύλα, και με αργή σχετικά ροή νερού (κατάλληλη για «αργά» ψάρια), ένας μονομάχος θα περνάει μια χαρά μαζί με μικρά ήρεμα ψαράκια. Αν αποφύγουμε ψάρια επιθετικά ή ψάρια «πειραχτήρια» που τους αρέσει να τσιμπολογάνε ωραία μακριά πτερύγια όποτε βρουν την ευκαιρία (όπως μεγάλα barbs ή μεγάλα danios, ή μεγάλα tetras αν ξεφύγουμε από τα γεωγραφικά όρια), υπάρχουν ένα σωρό είδη που μπορούν να συγκατοικήσουν μαζί του χωρίς να τον ενοχλούν η να τα ενοχλεί. Αρχίζοντας από κοντινά γεωγραφικά είδη, άλλες αναβαντίδες όπως τα gouramies (εδώ συστήνεται αρκετά μεγάλη επιφάνεια νερού και επιπλέοντα φυτά ώστε να μπορούν όλα τα είδη να κάνουν φωλιές κατά καιρούς), botias, μικρά barbs του μεγέθους των cherry barbs, μικρά danios του μεγέθους των zebra danios, τα Tanichthys albonubes, όλα τα μικρά rasbora. Αν ξεφύγουμε από γεωγραφικά όρια, μικρά τετρα και corydoras, ή ζωοτόκα (να αποφευχθούν μόνο τα αρσενικά guppies με μεγάλες ουρές που κολυμπούν δύσκολα και που οι μεγάλες ουρές μπορούν να ξεγελάσουν τον μονομάχο θυμίζοντας του ουρές του είδους του), μικρές μελανοταινίες κι ένα σωρό άλλα μικρά ήσυχα είδη, που έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε φυσικοχημικές παραμέτρους νερού και περιβάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 24-10-08 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ κατατοπιστικο Τολη για να μην διαδιδουμε οτιδηποτε εχουμε διαβασει..καπου! (και το εχουμε κανει πολλες φορες..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-08, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι ολοι ιδιοι οι μονομαχοι.
Οπως τους την βαρεσει ειναι.
Οταν ειχα σε κοινωνικο ενα, τα botia που αναφερονται ως καλοι συγκατοικοι ηταν οι χειροτεροι καθως επεφτε ξυλο οποτε συναντιονταν.
Με αρλεκινους, καρδιναλιους, μικρο πλεκο κανενα προβλημα ακομα και με μικρο χρυσοψαρο fantail που ηταν για λιγο καιρο μεσα.
Τον αφησα μονο του σε ενυδρειο οταν αρχισα να ενημερωνομαι και διαβασα περι στρες κλπ, παρ'ολο που ηταν ο πιο ηρεμος μονομαχος συγκριτικα με αλλους που εχω δει.
Αν εβαζα τωρα μονομαχο σε ενυδρειο με pearl gourami εισαι σιγουρος οτι θα επιζουσε?
Εγω πιστευω με τπτ.
Τo pearl που θεωρειται και απο τα ειρηνικοτερα αν εβλεπε μεσα στο 180λιτρο το μονομαχο δεν υπηρχε περιπτωση να τον αφησει ησυχο, θα σκοτωνοταν.
Για πανω απο 1,5 μετρο ισως να ηταν ΟΚ, αλλα ποιος βαζει μικρα ψαρια σε 1,5 μετρο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-08, 00:14
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εγω τον ειχα σε κοινωνικο μαζι με καρδιναλιους, περλ και 3 σποτ γκουραμι καθως και με σκαλαρια, απιστο και.......bala shark και για 5 μηνες που συμβιωναν δεν ειδα τσακωμους.....
Αυτα σε ριο 125.......
(Μη πειτε τιποτα για τον αριθμο και το ειδος των ψαριων ..... τοτε μολις ξεκινουσα....)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-08, 00:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εχω δει πολλα ασιατικα ενυδρεια με αναβαντιδες (μονομαχους και γκουραμια) χωρις προβλημα αρκει και εκει να πληρουνται καποιες προυποθεσεις, οπως το να ξερουμε τι ζητανε τα συγκεκριμενα ψαρια, δηλαδη μεγαλες επιφανειες χωρισμενες με φυτα που φτανουν μεχρι την επιφανεια, για να μπορουν (αν και οποτε θελουν) να κανουν τις φωλιες τους χωρις να βλεπουν η να βλεπονται απο αλλους.

To παραπανω γραφτηκε οχι για να δωσει παραδειγματα σε καθε πιθανο συνδυασμο, αλλά για να επισημανει οτι οι μονομαχοι μπορουν να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο και να σταματησουν αυτα τα ξερά "ο μονομαχος μπαινει παντα μονος του!!" που βλεπουμε κατα καιρους.
Το να ζησουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο, ζηταει καποιες προυποθεσεις οπως εξ αλλου και καθε ειδος, που σημαινει οτι ξερουμε τις απαιτησεις σε περιβαλλον καθε ειδους που ειναι μεσα και τις δινουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-08, 11:11
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εγω τον εχω μαζι με αλλα ψαρια και δεν τον εχει πειρεξει κανενα αλλα ουτε και αυτος δεν εχει πειραξει κανενα.Ενα απο τα ψαρια ειναι ενα μαχαιροψαρο που μερικοι λενε οτι ειναι δολοφονος αλλα μπορω να σας πω οτι το εχω 1 χρονο και δεν ειναι ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με το μαχαιροψαρο μην μακαριζεις πριν του τελους...
Ειναι κιαλλοι εδω που ειχαν μαχαιροψαρα μαζι με αλλα ψαρια, μεγαλυτερα απο μονομαχους για αρκετο καιρο, πανω απο χρονο και ξαφνικα βρεθηκαν χωρις ματια.... (τα ψαρια τους ετσι?)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-09, 18:16
Το avatar του χρήστη gplatakis
gplatakis Ο χρήστης gplatakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 47
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gplatakis Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην gplatakis Send a message via Skype™ to gplatakis
Προεπιλογή

Ο μονομάχος μας, ήταν που αποφάσισε τί άλλα ψάρια θα μπούν στο ενυδρείο μας. Στην αρχή (πριν 2 μήνες) μου συνέστησαν από το pet shop, γουράμι για το στρώσιμο. Τα οποία γύρισαν πίσω στο μαγαζί γιατί τον κυνηγούσαν. Τώρα υπάρχουν 4 σκαλάρια, 3 μονομαχίνες, 2 botia (σε καμιά βδομάδα θα έρθει άλλο ένα), 2 corydoras albino (με προοπτική να γίνουν 5) και ένας γλύφτης.
Όλα συμβιώνουν χωρίς καμία σύγκρουση άν εξαιρέσουμε την ημέρα που οι μονομαχίνες συνάντησαν για πρώτη φορά τα μικρούλια corydoras, που τους έριξαν μερικές ψιλές...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-09, 17:46
Το avatar του χρήστη JEKIS
JEKIS Ο χρήστης JEKIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Μετα την "κατακραυγη" που εφαγα προ ημερων,ερχεται αυτο το τοπικ να μου ανατρεψει αυτο που εκανα σημερα!!!

Πολλοι με συμβουλεψαν να βγαλω το ζευγαρι τους μονομαχους απ το ενυδρειο λογο επικειμενης μαχης ΑΛΛΑ στους 2 μηνες που τους εχω μεσα ΔΕΝ ειδα κατι τετοιο!!!

Οντως δηλαδη ειναι ΜΥΘΟΣ η επιθετικοτητα τους;;;;;;
Παντως ΚΑΙ στην δικη μου περιπτωση,μια χαρα τα πηγαινε με ολο το μπουλουκι που εχω μαζεψει χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα συμβιωσης!!

Επισης φιλος μου εχει σε 120αρι ενυδρειο πανω απο 4 μηνες 2 αρσενικους που συνυπαρχουν αρμονικα(φυσικα μολις μπηκαν μεσα εγινε μια μαχη αλλα απο τοτε τιποτα παραπανω)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-09, 19:17
saerdna Ο χρήστης saerdna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι δεν τίθεται ΜΟΝΟ το θέμα της επιθετικότητας. Φυσικά και δεν είναι μύθος, ίσως απλά να λέγονται περισσότερες σάλτσες από όσο πρέπει. Το θέμα είναι ότι ο μονομάχος είναι μοναχικό και κυριαρχικό ψάρι, άρα όταν υπάρχουν κι άλλα ψάρια στο ενυδρείο του(γιατί έτσι το βλέπει) μπορεί να μην τσακώνεται, αλλά στρεσσάρεται και μειώνεται το προσδόκιμο ζωής του. Όπως επίσης πρέπει να συνυπολογιστεί ότι ο κάθε ένας τους έχει άλλο χαρακτήρα, συνεπώς σε κάθε προσπάθεια συγκατοίκησης ρισκάρεις, κάτι το οποίο για εμένα είναι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-09, 14:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω εχω 3 ενα splender με κοντα φτερα που ειναι αγιος τον εχω σε κοινωνικο με αλλα ειδη και μαζι και μια θυλικια . ενα splender μπλε με μεγαλα φτερα που ειναι φωνιας κανει επιθεσεις σε pleco 4 φορες μεγαλιτερο απο αυτον και εναν crowtail 3 μηνων που ακολουθει τα χναρια του αλλου μαλλον θα γινει πολυ κακος απο τωρα κυνιγαει τα γατοψαρα που ειναι μαζι του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-09, 19:46
Το avatar του χρήστη kalts.greg
kalts.greg Ο χρήστης kalts.greg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2009
Περιοχή: drama
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή ?

Και εγώ έχω σε 200 ενυδρείο 1 αρσενικό μονομάχο 4 αγγελόψαρα 3 ξιφομάχους και κάτι ψιλά ακόμα κανένα πρόβλημα . Ησυχία και τάξη .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-01-11, 20:54
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο άρθρο. Εύγε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-13, 19:39
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εγώ το τόλμησα απόψε 200lt με 3 gourami, 16 cardinal/neon και 4 cory. Προς το παρόν μόνο μία "αναγνώριση" είχαμε. Ούτε κάν φούσκωσε ο μονομάχος. Και τα δύο είδη είναι φρεσκα στο ενυδρείο, τα γκουράμι χθές και ο μονομάχος σήμερα. Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100Χ40. Θα ενημερώσω!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωραια πες μας νεα. Εγω το τολμησα εδω και καμια βδομαδα σε 450αρι με 4 αγγελοψαρα και 100 cardinals (και κατι αλλα), και ενω περιμενα προβλημα με τα αγγελοψαρα, εχω προβλημα....με το ειδωλο του. ΜΟΛΙΣ αλλαξα το φοντο απο μαυρο γυαλιστερο σε καφε χαρτονι και σαν να εστρωσε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-13, 20:12
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια πες μας νεα. Εγω το τολμησα εδω και καμια βδομαδα σε 450αρι με 4 αγγελοψαρα και 100 cardinals (και κατι αλλα), και ενω περιμενα προβλημα με τα αγγελοψαρα, εχω προβλημα....με το ειδωλο του. ΜΟΛΙΣ αλλαξα το φοντο απο μαυρο γυαλιστερο σε καφε χαρτονι και σαν να εστρωσε
μολισ μεγαλοσουν λιγο τα αγγελοψαρα ο μονομαχοσ δε θα εχει φτερα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-13, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Λες χαρη? Κοιτα εχω στα σκαρια για 2ο και ψαχνω ενυδρειο που δεν ξερω τι θα γινει, εχω και μια γεννηστρα καραντινα στην ακρη, αν δω την οποιαδηπωτε απειλη εχει παρει ποδι και μενει μονος του σε κανα 60λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-02-13, 00:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από magman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το τόλμησα απόψε 200lt με 3 gourami, 16 cardinal/neon και 4 cory. Προς το παρόν μόνο μία "αναγνώριση" είχαμε. Ούτε κάν φούσκωσε ο μονομάχος. Και τα δύο είδη είναι φρεσκα στο ενυδρείο, τα γκουράμι χθές και ο μονομάχος σήμερα. Η επιφάνεια του ενυδρείου μου είναι 100Χ40. Θα ενημερώσω!


χμμμ με τα υπολοιπα δεν υπαρχει προβλημα αλλα με τα γκουραμια δεν ειναι καλος συνδυασμος...
Υπρχουν βεβαια κσι γκουραμακια που δεν ειναι πολυ επιθετικα αλλα οπως και να χει εχουν το συνηθειο της κυριαρχιας στο χωρο οπως και ο μονομαχος και σε μια μικρη επιφανεια οπως γραφεις καποια στιγμη ισως πεσουν μαλιοτραβηγματα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-15, 04:21
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημερεςςςςς
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-01-15, 05:30
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Στο μικρο που ειναι χωρις καπακι δεν φοβασαι μηπως
κανει κανενα σαλτο ο μονομαχος και βρεθει στο πατωμα;
Καλημερα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-01-15, 12:20
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Το σωστό σε ενα φόρουμ είναι να παραθέτουμε ξεχωριστά τις προσωπικες εμπειρίες και ξεχωριστά τις διάφορες πηγές απ'οπου πήραμε την πληροφορία, κάτι το οποίο εφαρμόζεται εδώ,εξ'ου και η εεπιτυχία του gab.


Ψιτ.....αγόρι?..... Το ενυδρείο σου είναι ολά τα λεφτά
Το μικρο δεν μου το ανοίγει
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
betta splendens, μονομαχοι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι τους συμβαινειο? yiota Ζωοτόκα 9 02-05-08 20:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07638 seconds with 13 queries