Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-12, 01:15
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή Νεο ξεκίνημα απο την αρχη !!

ξεκινάω και εγώ την προσπάθεια με πολλές απορίες... το στάδιο που έχω φτάσει είναι μόλις στην παραγγελία των τζαμιών .. μέσα στην βδομάδα θα κολληθούν.. μιλάμε για ένα ενυδρείο ~84 λίτρα 70χ30χ40 (9μμ ο πάτος και 6ρια τα γύρο γύρο δεν ξέρω αν θα χρειαστούν και κόντρες..) αρχικα λεω να ξεπερασω αυτο το σταδιο και να αρχισω τις ερωτήσεις για την διακόσμηση τι πρέπει και τι όχι.. Το ενυδρειο θα φιλοξενεί κατά κύριο ψάρι γκαπι γαριδουλες κανένα ψαράκι βυθού (αργότερα) σαλιγκαράκια και κανένα γλείφτη..βρισκομαι σε ενα χωρίο της Κρήτης και υπάρχουν πολλά βουνά δίπλα μου και θέλω να μεταφέρω στο ενυδρείο μου κάτι από αυτά όπως όμορφες πέτρες(δεν ξέρω τι πετρώματα είναι) συγουρα και με ψάξιμο όλο και κάποιο ξερό ξύλο ρίζα θα βρω..μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κάτι τέτοια από (βουνό εννοώ ) η τσάμπα θα κόβω βόλτες στα βουνά ????
-------------------------
μήπως έχω κάνει σε λάθος μέρος ποστ κ δν έχω πάρει κάποια βοήθεια ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggstef : 21-03-12 στις 01:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-12, 02:23
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Κόντρες δεν χρειάζονται!
το μικρο μου ενυδρειο ειναι 80χ35χ50 χωρις καμια κοντρα.

η διακοσμηση για τον καθενα ειναι προσωπικο θεμα.

για άμμο νομίζω το λύσαμε σε άλλο ποστ σου...
προσωπικά... θα σου έλεγα να πας αυτες τις μερες σε καποια παραλια πριν ακομα πλυμιρισουν απο κοσμο.. και ειναι ακομα καθαρες να παρεις οση αμμο θέλεις.
και εγω στο γαριδαδικο αλλα και το 700 malawi αμμο απο θαλασσα εβαλα.

Για πέτρες θέλει προσοχι! κυριως επειδη θελεις γαριδες, αρα και πιο μαλακο νερο, οι πετρες υπάρχει κινδυνος αν βαλεις ασβεστοληθικες να σου ανεβαζουν το PH. Mπορεις να ψαξεις οσο θέλεις στην εξοχη για πετρες αρκει να κανεις επιτοπου το τεστ με το ακουαφορτε!
Για ξύλα, δεν μπορω να σε βοηθησω αν και απο οσο ξερω θα πρέπει να ειναι ξερο τουλαχιστον 2 χρόνια. καπου είχα δει και ενα θέμα για το ποια δεντρα να αποφευγουμε.. αλλα για να μη λεω διαφορα.. ασε να σου πουν και κανενας πιο εμπειρος.
αντε.. καλή αρχή!
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-12, 13:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τσαμπα τελειως δε θα πανε οι βολτες,καλα θα περασεις
για πετρες και ξυλα καταλληλα κοιταξε σε κοιτες ποταμου αν εχεις καποιο ποταμι σε βουνο κοντα,εχω δει κατα καιρους κατι απιστευτα κομματια εντελως ξερα απο πλατανο που θα φαινοντουσαν φοβερα σε ενυδρειο αλλα ειτε δεν ειχα χωρο,ειτε δε μπορουσα να τα παρω εκεινη τη στιγμη.πιστευω πως μπορουνε ανετα να μπουνε σε ενυδρειο χωρις προβλημα.ας πει και κανεις αλλος γνωμη βεβαια.αλλα πιστευω πως με ενα καλο καθαρισμα και ζεματισμα θαναι κομπλε.το ιδιο και οι πετρες.σε τετοιο μερος θα βρεις καθαρες και θαναι και ωραιες.οτι πρεπει για γκαποενυδρειο.για τις γαριδες ψαξτο λιγο να βρεις καποιες που να ανεχονται το σκληρο νερο.

θα ηθελα καποια στιγμη να εφτιαχνα ενα ενυδρειακι με αγριες καραβιδες απο ελληνικο ποταμι...αρχισα πολυ αργα να ασχολουμαι με το χομπυκριμα που καθυστερησα τοσο πολυ.μπορει ναχα κανει πολυ ωραια πραγματα τοσα χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-12, 19:06
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα καποια στιγμη να εφτιαχνα ενα ενυδρειακι με αγριες καραβιδες απο ελληνικο ποταμι...αρχισα πολυ αργα να ασχολουμαι με το χομπυκριμα που καθυστερησα τοσο πολυ.μπορει ναχα κανει πολυ ωραια πραγματα τοσα χρονια
Ποτέ δεν είναι αργά George...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-12, 21:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις και αδικο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ξεκίνημα... stefan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 136 29-03-10 13:48
Νεο Ξεκίνημα... _tm_ Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-08-08 19:47
Ξεκίνημα.. vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 22-12-07 08:07
Νέο Ξεκίνημα !!! gnostos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 23-09-07 23:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03711 seconds with 13 queries