Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-10, 03:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Γκιζανι στη Σαμο ??

Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-10, 04:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενδιαφερον.
Αν γινει αναγνωριση και μαθουμε και λεπτομερειες .... ακουγονται να ειναι ωραια ψαρια και σε μεγεθος λογικο.

ΥΓ Λες να ειναι κανενα ειδος που δεν εχει καταγραφει???!!!!!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-10, 05:47
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

η τοποθεσια που βρισκονται τα ψαρια πως λεγετε???? στο βουο υπαρχουν 2-3 μεριες που εχει ψαρια... παλια ειχαμε και εμεις....
απο καποιους εχω ακουσει πως ειχαν πιασει χρυσοψαρα στο βουνο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-10, 10:00
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή 111

για χρυσοψαρα δεν νωμιζω φιλε μου.
αλλα για το οτι υπαρχουν ψαρακια για ενυδρειο σε ολλη τη σαμο ειναι σιγουρο..
εχετε παει ποτε στο ποταμι???(περιοχη λιγο εξω απο καρλοβασι)ειναι παντα γεματο ψαρακια, χελια,καβουρια,νεροφυδα,και πολυ μος.....αλεξανδρε αν σε παρει βολτα απο εκει ενυμερωσε μας και για αυτο το μερος...
απολαυσε τη βολτα σου με μαγευτικα τοπια..και βγαλε και καμια φοτογραφια
να δουνε τι παει να πει ζουγγλα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.
Διαβασα οτι υπαρχει μονο στα γλυκα νερα της ροδου.και οτι ειναι στο κοκκινο βιβλιο των απειλουμενων ειδων της ελλαδας....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos samos : 10-12-10 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-10, 02:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-10, 14:42
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Αν εχεις ορεξη να τα φερεις Αθηνα θελω μερικα

να δουμε τι μπορουμε να κανουμε και με αυτα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-10, 18:26
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..
στο ποταμι εχει ακομη ψαρια... επεισης μεχρι πριν λιγα χρονια ειχε και στο ''φουρνιοτικο ρεμα'' αλλα μετα απο πλυμαρα παρασυρθηκαν στην θαλασσα και δεν ξαναεμφανιστηκαν... μεχρι πριν 2 χρονια ειχε και στην ''Αγια Τριαδα'' αλλα εχω να παω 2 χρονια και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα... στον καρβουνη δοκιμασαμε εμεις να πιασουμε προπερσυ αλλα ηταν δυσκολο γιατι κρυβονταν στις πετρες τα σκασμενα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Πορεία, αποχούλες...και βούρ...όποτε έρθεις σφύρα...τα'χουμε ξαναπεί για το θέμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-12-10, 21:00
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

καλησπερα , και χρονια πολλα . πριν δυο χρονια ειχα παει στο ποταμι και εγω και ο ξαδερφος μου επιασε ενα ψαρακι χρυσοπο σαν κυπρινο αλλα σιγουρα οχι γκιζανι . επειδη τυγχανει να ειμαι μισος ροδιτης-μισος σαμιωτης μπορω να σας πω απο την δικη μου εμπειρια στη σαμο οτι δεν εχω δει γκιζανια .
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-12-10, 21:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Iσως/πιθανον να εχεις δικιο. Υποθεσεις κανω, μιας και εφοσον δεν προκειται για κουνουποψαρα, τοτε δεν βαζει ο νους μου καποιο αλλο ειδος.
Πιο πολυ με ενδιαφερουν τα ψαρια που ζουν στους ορεινους χεμαρρους στο βουνο.
Υπομονη και θα μαθουμε τι ειναι σε 1 μηνα οταν θα κατεβω στη Σαμο. Θα προσπαθησω να πιασω μερικα και θα τα φωτογραφισω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-10, 10:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

περνω το καλαμι αποχες και παμε οπου θελετε εχω και niva παμε μια βολτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-12-12, 23:08
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Πολλοι Σαμιωτες...

Βρε παιδια πολλοι Σαμιωτες ενυδρυοφιλοι..Δεν ξερω αν ειναι ακομα ενεργα μελη αλλα πως θα γνωριστουμε καλυτερα?Να οργανωσουμε κανενα 'as better' ,καμια ομαδικη παραγγελια..Τωρα επι του -παλαιου ειναι η αληθεια - θεματος ,καποτε με ενα φιλο σε ενα ρεμα στον Καρβουνη αναμεσα Πλατανο και Πυργο που δεν θυμαμαι να παω πια πιασαμε με ενα φιλο κατι ψαρια που εμοιαζαν με κεφαλοπουλα, γκρι σκουρα που τα εβαλε εκεινος σε ενα ενυδρειο και τα ειχε χρονια,ισως εχει ακομα δεν ξερω ..δεν ειχα ασχοληθει τοτε μιας και δεν ειχα ακομα τη λοξα..Παντως ηταν μεγαλουτσικα, τα μεγαλυτερα πρεπει να ηταν στους 10 ποντους ή και περισσοτερο..συμπτωματικα διαβασα αυτο το παλιο ποστ ενω ειχα σκοπο μετα τις γιορτες να παω με ενα φιλο κυνηγο να μου δειξει το μερος μηπως εβαζα κανενα παρεα με τα χρυσοψαρα..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-12-12, 15:33
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

πολλοι Σαμιωτες αλλά για το αγνωστο ψαρακι ουτε κουβεντα, μαλλον χαθηκαν στο βουνο
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-12-12, 23:54
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν ειναι για βουνο τωρα με αυτο το κρυο χαχαχα..μετα τις γιορτες θα παω μηπως το βρω..Εν τω μεταξυ εμαθα και για καβουρια στο ιδιο ρεμα...μμμμ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-12-12, 14:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

βρηκα και εγω κατι περιεργα ψαρια σε μια πηγη πανω απο τη δεξαμενη στους μυλους δε μπορεσα να καταφερο να τα δω απο κοντα αλλα εχουν μεγεθος καπου στα 10 εκ το νερο ειναι κρυσταλο πρεπει να δω τη ψαρια ειναι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-09-13, 14:02
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Τελικα μαθαμε τι ψαρακι ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-13, 14:24
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Οχι αλλα τωρα που ειναι μαζι μας ο Αλεξ μπορει και να μαθουμε .Ολοκληρο χειμωνα τι θα κανουμε?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-13, 19:57
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Αντε μπας και μαθουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-11-13, 18:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _676DSC_0282.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  40,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _685DSC_0291.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  14,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  _672DSC_0278.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  17,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-11-13, 18:24
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τετεια θα βαλω τωρα και σπανια και τσαμπα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-11-13, 19:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.
Σ' ευχαριστούμε Αλέξανδρε και χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω

Τον Χαρούλη πρόσεχε γιατί ο βιότοπος του νησιού κινδυνεύει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-11-13, 19:34
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια που ζουν στα εσωτερικα υδατα της Σαμου ειναι στην ουσια αγνωστα αφου δεν εχει γινει ακομη καποια μελετη. Ισως ειανι ενα ειδος, ισως και περισσοτερα.
Αυτο που βρηκα και φωτογραφησα εγω σε 2 τοποθεσιες μοιαζει να ειναι του γένους Petroleuciscus και πιθανον να προκειται για το σπανιο Petroleuciscus smyrneus. Αν δεν γινει μελετη ή δεν σταλθει δειγμα για γενετικη αναλυση σε καποιο πανεπιστημιο δεν μπορει κανεις να πει με σιγουρια.
ΚΑΛΩΣ τον φιλαρακο καταρχην!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-12-15, 19:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απλα να ενημερώσω οτι το ειδος αναγνωριστηκε τελικα ως ποταμοκέφαλος του Αιγαίου (Squalius fellowesii, Gunther, 1868 )
Παραθετω κειμενο του φυσιογνώστη Γιώργου Φάκα απο τη Σάμο :

Ποταμοκέφαλος της Ανατολίας. Το μοναδικό ψαρι του γλυκού νερού που εμφανίζεται στην Σάμο σε δύο τοποθεσίες. Στο ρέμα των Μυτηλινιών στα 70 μέτρα και σε ένα ρέμα στον δυτικό Καρβούνη στα 700 μέτρα. Είναι είδος των ποταμών της Μικράς Ασίας που εκβάλλουν στο Αιγαίο και στην Ελλάδα όπως και σε Ευρωπαϊκό επίπεδο συναντάται μόνο στην Σάμο και την Λέσβο. Στο κόκκινο βιβλίο των απειλούμενων ζώων της Ελλάδας δεν αναφέρεται για την Σάμο. Ελπίζω μετά από αυτήν την δημοσίευση στην επόμενη έκδοση όποτε αυτή πραγματοποιηθεί να διορθωθούν τα πράγματα. Σύμφωνα με την έκδοση οι πληθυσμοί υπόκεινται στο φαινόμενο της στενωπού (bottleneck effect) και ενδέχεται να έχουν διαμορφώσει ξεχωριστό είδος (ειδοπλασία λόγω της νησιωτικής απομόνωσης). Οι πληθυσμιακές τάσεις του είδους δεν είναι γνωστές. Επίσης αναφέρονται και τα εξής. Η βασικότερη απειλή προέρχεται από την εξαφάνιση του νερού ή τη μείωση της ποσότητάς του και από τη ρύπανσή του (σημειωτέον οτι στο ρέμα του Καρβούνη λίγο πιό κάτω υπάρχουν αρκετά φρεάτια υδροληψίας) .Δεν υπάρχουν μέτρα διατήρησης για το είδος.Το πλέον απαραίτητο μέτρο είναι η διατήρηση του νερού στα ενδιαιτήματα όπου εμφανίζεται το είδος, με εκβάθυνση της κοίτης σε ειδικές θέσεις και επίβλεψη. Επίσης, συνιστάται η διατήρηση ζωντανών ατόμων σε ενυδρεία και η έκδοση και διανομή, ιδιαίτερα στα σχολεία και τις περιβαλλοντικές οργανώσεις του νησιού, ειδικού φυλλαδίου, στο οποίο θα υπάρχουν πληροφορίες για το είδος ή για τα ειδη που εμφανίζονται στο νησί και συνιστούν τους μοναδικούς πληθυσμούς αυτών των ειδών στην Ευρώπη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-12-15, 20:29
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ειδα και γω επιτελους φωτο απο το ειδος που εβγαλε φιλη στο ρεμα των Μυτηλινιων..Αρκετα ψαρια..Περιμενουμε οποτε να εκπονηθει ενα προγραμμα αντιστοιχο των υπο εξαφανιση ειδων της λιμνης Μαλαουι για να διαθεσουμε και εμεις κανενα ενυδρειο στην προσπαθεια .Γεια σου Αλεξανδρε..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-12-15, 10:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολύ ενδιαφερον!!! Το fishbase δινει μεγιστο μέγεθος 16 εκατοστα κατι που διευκολυνει την κατασταση για διατηρηση στην αιχμαλωσια.
Ευχαριστούμε Αλεξανδρε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-03-16, 20:10
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Κανενα νεο υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-03-16, 20:44
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Για το γκιζανι ειδικα δεν εχω κανενα νεο αλλα περυσι και φετος που εκανε πολλα νερα (ειδικα περυσι εβγαλαν νερο και οι πετρες..) και τα ρεματα ετρεχαν για μηνες φανηκαν πολλα -σε πληθος..- ψαρακια αγνωστου σε μενα ειδους ή ειδων..Ειχα προ καιρου μια συζητηση με ενα βιολογο απο το πανεπιστημιο αν θυμαμαι καλα των Ιωαννινων και οσον αφορα την εκπονηση καποιου προγραμματος διατηρησης σε ενυδρεια δεν ειμαι αισιοδοξος..Ελληνικα πραγματα..να το μελετησουμε...,να το σχεδιασουμε....,να ωριμασει...καλα κρασια...Και σκεψου οτι μιλαμε για ενα σχεδιο που δεν απαιτει ιδιαιτερους πορους..Κριμα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-03-16, 21:21
tsantos Ο χρήστης tsantos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παντου τα ιδια,τα χουμε πει 50.000 φορες και ακομα τιποτα,κανεις δεν ακουει!!!Ποιους πορους,μηπως θα μας δανειζαν ενυδρεια η φιλτρα?η τις βενζινες μας για να ψαχνουμε τα βουνα και τα λαγκαδια???ολα μονοι μας θα τα καναμε και θα τους παρειχαμε και υλικο για να ψαξουν!!!Τι να πω δεν ξερω
Τελικα κρατησε κανεις σας τον ποταμοκεφαλο?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-16, 22:47
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν νομιζω..δεν ξερω καποιον..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Yφαλμυρος βιοτοπος απο την Σαμο Raven Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 8 24-07-10 19:28
γκιζανι fishme1 Φωτογραφίες μελών 8 16-04-10 14:12
Γκιζανι jimfytakis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 19-10-07 19:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08533 seconds with 14 queries