Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης)

Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) Η άγρια πανίδα που συγκεντρώνεται περιμετρικά της δεξαμενής μας. Ποιά η σωστή διαχείρηση, η μέριμνα και η υπευθυνότητα του ιδιοκτήτη?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-12, 21:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή Φυτά νάνοι (bonsai)

Η φιλοσοφία των φυτών νάνων (bonsai) μπορεί κάλλιστα να συνδυαστεί με το περιβάλλον μιας λίμνης με κοι, γιατί προέρχονται και τα δύο κατά κύριο λόγο από την ίδια κουλτούρα, την Ιαπωνία. Σχεδόν σε κάθε λίμνη φανατικού φίλου των κόι θα παρατηρήσετε ότι εντάσσει στο χώρο και φυτά νάνους.

Εδώ και 5 χρόνια λοιπόν, προσπαθώ να πετύχω ένα νάνο φυτό πιττόσπορο. Μετά την ανθοφορία, θα προσπαθήσω να κάνω ένα μικρό κλάδεμα ώστε να ξεχωρίσουν τα σχήματα που του έχω δώσει. Ακολουθούν φωτογραφίες με την ανθοφορία του φυτού, που μυρίζει υπέροχα και προσελκύει πολλές μέλισσες.




Την περσινή χρονιά έχω αποκτήσει ακόμα ένα μικρό φυτό σχίνου, που είναι βασικά φυτό που συναντούμε στις χώρες της Μεσογείου. Φέτος, έχω αραιώσει λιγάκι τις ρίζες, το έχω τοποθετήσει σε ξέβαθη γλαστρούλα και του έχω δώσει σχήμα, χρησιμοποιώντας μεταλλικούς οδηγούς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ομορφα ειναι!
εκπληκτικη η τεχνη των μπονσαι...εχεις κι αλλα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-12, 00:31
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να βρει στην αγορα κανεις πραγματικο μπονσαι? γενικοτερα, αυτα που βλεπουμε την τηλεοραση ειναι απο ανθρωπινη παρεμβαση η οντως (π.χ.στην ιαπωνια) υπαρχουν στη φυση αυτα τα δεντρακια?
θυμαμαι οταν σπουδαζα, ειχα ενα καθηγητη που ειχε φοβερο κολλημα με τα μπονσαι και ταξιδευε συνεχως στα δαση της ελλαδας για να βρει ελατο μπονσαι. καπου ειχε διαβασει μια αναφορα οτι μπορει λογω ανωμαλιων και αλλων παραγοντων ενα ελατο μπορει να μεινει νανος και να εξελιχθει οπως τα μπονσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-12, 02:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Xρηστο εγραψα στο google ελατο bonsai και μου εβγαλε μερικα θεματα. Ενα που βρηκα ειναι αυτο.

Πολυ ωραια τα bonsai σου in the pond.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-12, 07:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Στη φύση, μπορεί να προκύψει ένα τέτοιο φυτό, αλλά για να γίνει αυτό θα χρειαστεί και τις ανάλογες συνθήκες. Συνήθως, φυσικά μπονσάι γίνονται όταν κάποιο φυτό φυτρώσει συμπτωματικά σε πετρώδη, τοποθεσία με πολύ περιορισμένο χώρο να ριζώσει το δέντρο και να αναπτυχθεί. Οι ρίζες του παραμένουν σχεδόν επιφανειακές, οπότε θα χρειαστεί και τη βοήθεια της φύσης, με τη συχνή βροχή για να λαμβάνει το φυτό την υγρασία που χρειάζεται.

Προσωπικά, βρήκα σε μια ερημιά μια άγρια ελιά, κάπου 60 εκατοστών σε ύψος, με πολύ χοντρό, χαρακτηριστικό κορμό με αρκετή κλήση, αλλά λυπούμαι να το αφαιρέσω, μήπως και δεν καταφέρω να ζήσει! Επίσης, γνωρίζω ένα μέρος στην περιοχή όπου ζω που υπάρχουν μερικά φυτά πεύκου που μπορούν να χαρακτηριστούν φυτά νάνοι, αλλά και πάλι δεν θέλω να τα αφαιρέσω από τη φύση.

Αν είναι να κάνω κάτι, προτιμώ να πάρω ένα μικρό φυτάκι και να το αναπτύξω εγώ όπως θέλω. Θα χρειαστεί βέβαια τεράστια υπομονή πολλών ετών, αλλά δεν μας τρέχει και κανένας...

Πάνο, έχω 3 φύκους που πωλούνται στα καταστήματα σαν μπονσάι, αλλά στην πραγματικότητα καμία σχέση έχουν με τα φυτά νάνους. Έχω μετατρέψει και διάφορα άλλα φυτά σε σχηματισμό μπονσάι, όπως βιβούρνο, ελιές, λαντάνες, ντουράντα κ.λ.π. Το καλύτερο μου δείγμα βέβαια είναι μια ντουράντα, αυτή που ακολουθεί.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 10-05-12 στις 07:58
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-12, 09:29
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Συγγχαρητήρια, όχι για τις προσπάθειες σου, αλλά για την προσέγγιση σου της φύσης και του χόμπι σου. Χαίρομαι να βλέπω και να ακούω ανθρώπους με τέτοια σχέση με το φυσικό περιβάλλον!

Α...... και τα φυτάκια σου καλά είναι...........
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξιφοφόροι νάνοι? msigouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 03-11-06 23:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04066 seconds with 15 queries