Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-11-09, 13:31  
Επιτέλους Ξεκινάω!!!!
pavlos2003
Member
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος 01-11-09, 13:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλη μέρα σε όλους.Δε μπορώ ακόμα να παρουσιάσω ενυδρείο και για αυτό παρουσιάζω τον ..εαυτό μου!!!
Παρακολουθώ πολύ καιρό το φόρουμ και έχω οφεληθεί αρκετά.
Πριν βρώ αυτές τις πληροφορείες είθελα να αποκτήσω ένα ενυδρείο 60 λτ με καραβάκι μέσα, νεκροκεφαλές πλαστικά φυτά μπουρμπουλίθρες και μερικά χρυσόψαρα...
Σήμερα μετά από πολύ μελέτη είμαι σε άλλο στάδιο.Απέκτησα ένα RIO 180 6 μηνών με τα χαρτιά του απο ένα σπουδαίο φίλο του φόρουμ (τρελό Δισκόφιλο) που μου χάρισε και πάρα πολλά πράγματα....
Το μόνο που έχω πάρει είναι τα διακοσμητικά (ξύλα-πέτρες).Προσανατολίζομαι σε φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων (δεν αποκλείω και το υψηλών ακόμα) με κάποια υποστίρηξη δειοξειδίου. Κοινωνικό αλλα τα ψάρια θα τα δώ αρκετά αργότερα (την προηγούμενη εβδομάδα έλεγα ζωοτόκα,τώρα λέω ωοτόκα...).
Είμαι στη φάση αναζήτησης φυτών....πλούσιο υλικό στο φόρουμ..
Θα παραθέσω όμως μια λίστα σύντομα με αυτά που μου αρέσουν για να μου πούν οι πιό έμπειροι οτι όντως είναι πραγματοποιήσιμο όραμα για χαμηλών απαιτήσεων ή αν πρέπει να αφαιρέσω κάτι ή αντι για κάποιο είδος να βάλω κάτι άλλο...Από κεί και πέρα θα προχωρήσω σε υπόστρωμα-φυτά κλπ...
Δεν έχω ξεκαθαρίσει το εξής για αρχή...Αλλού βλέπω να τοποθετούνται τα φυτά σε άδειο ενυδρείο (η διαδικασία στρωσίματος δε θα τους προκαλέσει βλάβες??)και αλλού σε γεμάτο....
Ευχαριστώ παιδιά και βοηθάτε όσο μπορείτε..Πιστεύω κοντά στα Χριστούγεννα θα μπορώ να σας δείξω τι...φτιάξαμε!!!...
Εμφανίσεις: 18910
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 15-01-10, 17:56
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι μια πολυ χρησιμη παρατηρηση τελικα

...σίγουρα, τώρα που το περνάω, αυτό θα σύστηνα και γω με τη σειρά μου σε νέους που ξεκινούν, απλά η -αναγκαστικά- αγορά Α.Ο. τουλάχιστον θα με γλιτώσει απο τα μπιτόνια γιατί για τα λίτρα μου χρησιμοποιώ 10.Που σημαίνει οτι δεν χωράνε στο καρότσι με τα ψώνια του σπιτιού οπότε πηγαίνω ΔΥΟ φορές την εβδομάδα στο σούπερ μάρκετ και κουβαλάω και τα μπιτόνια στον 1ο όροφο....

Παυλο μηπως στρεσαρονται απο τα μικροψαρα. Ειχαν συνηθησει να ειναι στο κεντρο μονα τους. Εμενα στρεσαριστηκαν και καναν τα ιδια οταν αλλαξα τη ροη του φιλτρου.

Αυτό πιστεύω και γώ. Πρόσθεσα τα ψαράκια και έκανα τη διατροφή απο μόνο βράδυ, πρωί-βράδυ.Αυτές ήταν οι αλλαγές και απο την άλλη μέρα άλλαξαν συμπεριφορά...Θα δούμε..Απο την άλλη έχει παρατηρήσει η γυναίκα οτι όταν είμαστε όλοι στο σπίτι και κυκλοφορούμε πάνω-κάτω ψηλοκρύβονται, ενώ όταν έχει ησυχία τρέχουν μές στην τρελή χαρά..

6 βδομαδες σου κρατησε φτιαχτο διοξειδιο;!!!!!! Οταν λες τετραλιτρο μηπως εβαλες μπουκαλα διοξειδιου; δεν καταλαβα.

Ναι φίλε μου "φτιαχτό".., ακολουθώντας τις οδηγίες του φόρουμ,(κρατήθηκα να μη βάλλω και...ΑΜΜΩΝΙΑ) αντί για δίλιτρο έβαλα το τετράλιτρο μπετονάκι του απιονισμένου, και φυσικά στο διπλάσιο όλες οι δοσολογίες..
Τζάμι και καλύτερο το δοχείο είναι, και κλείνει ερμητικά (το λαστιχένιο σωλινάκι σιλικόνης το περνάω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στο καπάκι, οπου έχω ανοίξει μία τρύπα με τρυπάνι 4άρι -δηλ. λίγο μικρότερο απο τη διάμετρο που έχει το λαστιχάκι - και δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω για στεγανοποίηση, και το καπάκι δε χρειάζεται τεφλόν γιατί δεν κλείνει με αυτό....
Έβαλα 2ο μπιτόνι σήμερα γιατί έχω 160 λίτρα καθαρά οπότε νομίζω είμαι καλύτερα έτσι..
Γιώργο θα βάλω φωτο αλλα θέλω λίγο να στρώσουν οι διαδικασίες για να γράψω και το πρόγραμμα συντήρησης του ενυδρείου γιατί μέχρι τώρα κάθε βδομάδα ισχύουν ....άλλοι κανονες (!!) γιατί μεταβάλλω και δοκιμάζω πράγματα.(λίπανση,διοξείδιο,τύρφη,διατροφή..)
Να αναπτυχθούν και 2-3 φυτά που πάνε δύσκολα και να έχω και ένα σχετικά στάνταρ κύκλο συντήρησης για να μπορώ να πώ οτι αυτό λειτουργεί και συντηρείτε έτσι.....
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 15-01-10, 18:10
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

για πες ποση ζαχαρη ποσο νερο και ποση μαγια εβαλες στο τετραλιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 15-01-10, 20:19
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Ζάχαρη είναι ακριβώς ένα κιλό, (όλο το πακέτο).νερό έναν βραστήρα για να ανακατευτεί (να λιώσει τελείως). Σε ένα ξεχωριστό σέικερ νερό απο τη βρύση ελαφρώς ζεστό 25- 30 βαθμοί, μισό κουτάλι (το μικρό) μαγιά και καλό χτύπημα.Το ζαχαρόνερο στο μπετόνι και συμπλήρωμα απο το ψυγείο ωστε να γίνει χλιαρό αμέσως.Αφού έχω πετύχει θερμοκρασία 25-30 βαθμούς προσθέτω και τη μαγιά.Φροντίζω το νερό να μην ξεπερνάει το σημείο που "κόβει" το μπιτόνι, κάνει το κλείσιμο προς τα πάνω.
Το φτιάχνω βράδυ και το πρωί η παραγωγή έχει αρχίσει.. Έχω σκεφτεί να βρώ και κάτι που κρατάει θερμοκρασία να τα τυλίγω εκεί μέσα στο ντουλάπι...
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 16-01-10, 15:13
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

ισως βγαζεις πολυ λιγο διοξειδιο ετσι γιαυτο κραταει τοσο η ζαχαρη

εγω βαζω ενα με εναμισο κουταλακι μαγια και ενα ποτηρακι ζαχαρη και κραταει 6-7 μερες

θα δοκιμασω ομως τη συνταγη σου γιατι μπορει να παιζουν ρολο και παραγοντες που δεν εχω υπολογησει και να ειναι καλυτερο το μιγμα ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 16-01-10, 18:59
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...τι να πω φιλε μου δεν ξερω, παντως δεν έβγαλα μόνος μου τις αναλογίες, ειναι ακριβως η συνταγη που δινει το φορουμ Χ 2 ......
Αυτη τη φορά θα μελετήσω και τη ροή των φυσαλίδων, γενικά τις πρώτες μέρες (αλλα δεν θυμάμαι αν είναι 2-3 ή 5-6) η παραγωγή είναι περίπου 3 φυσαλίδες στα 2 δευτερόλεπτα και μετά μειώνεται και φτάνει στις 1 φυσαλίδα στα 2 δευτερόλεπτα μέχρι και την τελευταία ημέρα που ξαφνικά σταματάει τελείως.
Σε δωμάτιο με σταθερή θερμοκρασία 22 βαθμούς και τα μπιτόνια τυλιγμένα με πετσέτα..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


...Σήμερα μετά τον καθαρισμό του εσωτερικού τζαμιού του ενυδρείου με φυσικό σφουγγάρι, παρατήρησα οτι υπήρχαν κάποια στίγματα (απο άλγη) τα οποία δεν καθάρισαν.Τα έτριψα λίγο πιό γερά με τα δάχτυλα μόνο, αλλα εξακολουθούν να είναι εκεί. Είναι αρκετά και μικρά σαν πιτσιλιές, ελαφρά πράσινα θα έλεγα..
Τί κάνω εκεί???
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 17-01-10, 22:57
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

εμενα βγαζει 2 φυσαλιδες το δευτερολεπτο

οποτε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 17-01-10, 23:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σήμερα μετά τον καθαρισμό του εσωτερικού τζαμιού του ενυδρείου με φυσικό σφουγγάρι, παρατήρησα οτι υπήρχαν κάποια στίγματα (απο άλγη) τα οποία δεν καθάρισαν.Τα έτριψα λίγο πιό γερά με τα δάχτυλα μόνο, αλλα εξακολουθούν να είναι εκεί. Είναι αρκετά και μικρά σαν πιτσιλιές, ελαφρά πράσινα θα έλεγα..
Τί κάνω εκεί???
Τηλεκαρτα η πιστωτικη η αναληψης και ... καθαρησες !!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 18-01-10, 12:28
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

ή τηλεκαρτα ή παραδεισος για σαλιγγαρια και γλυφτες
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 18-01-10, 18:57
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

... Α!, εσύ με τέτοια παραγωγή co2 πας για...υψηλών απαιτήσεων!!!.....
Για αυτό όμως σου τελειώνει τόσο γρήγορα...(ή μου κρατάει περισσότερο, όπως θές!!).
Θα το τιμήσω παιδιά το κόλπο σας με την τηλεκάρτα δεν το ήξερα..
Τα σαλιγκάρια τα σκέφτομαι εδώ και καιρό, νομίζω όμως θα χρειαστεί να ρίχνω και λίγο ασβέστιο γιατί είχα δεί κατι τρελές σκληρότητες( για μένα που έχω 4-5) στο φόρουμ σχετικα με αυτά...
Στο μεταξύ είδα ένα σλιγκάρι μέσα κονικό σαν αυτά της θάλασσας, είναι στα φύλλα 2-3 μέρες αλλα δεν τα δαγκώνει..Μου έκανε εντύπωση γιατί όποιο φυτό μπήκε μέσα το είχα περάσει απο υπερμαγγανικό κάλιο και δεν περίμενα οτι θα υπήρχε περίπτωση να επιβιώσει σαλιγκάρι!!..Οι πέτρες απο ακουαφόρτε, τα ξύλα απο βραστό νερό,αν επιβίωσε απο όλα αυτά ,αυτο κανονικά σε λίγο πρέπει να αρχίσει να μου τρώει τα...τζάμια!!!!
γλύφτες δε με αφήνει να πάρω ο Γιώργος είμαι οκ απο πληθυσμό...
¶σε μήπως μπορέσω αργότερα και βάλω κανένα...γαριδάκι!!!!!
Η καφέ άλγη την έκανε( σε πολύ μεγάλο βαθμό), έχω ίχνη bga (στη τζάβα μοςς) και λίγο τριχοειδή σε μερικά φυλλα που είναι στην επιφάνεια του νερού....
Αυτή την εβδομάδα επιτέλους το ph δε με σύγχισε, με την προσθήκη 2ου μπιτονιού με διοξείδιο είχα μέτρηση 6,8 ΠΡΙΝ την αλλαγή με απιονισμένο (που μου ρίχνει 0,2) και την προσθήκη φρέσκιας τύρφης ....(ΟΛΕ!!!!!!!!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 18-01-10, 19:05
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

αν εβαλες ψαρι με το ελαχιστο νερο που αναγκαστικα εριξες μπορει να μπηκε αυγο
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 24-01-10, 18:54
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...μια ερωτησούλα ακόμα παιδιά, γενικά απο οτι έχω διαβάσει τα βυθόψαρα- γατόψαρα(?), είναι ομαδικό είδος...
Ειδικά όμως, υπάρχουν είδη που ζούν κατα μόνας ή σε ζευγάρια και στη φύση αλλα και στο ενυδρείο?????????
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 24-01-10, 19:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Tα κορυ εννοεις? Ναι πρεπει να ειναι σε ομαδες!! Αλλα πρεπει να εχουμε αμμο στο βυθο!!
Γατοψαρα ειναι και οι πλεκο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 24-01-10, 21:04
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

α, οκ. Ενοούσα γενικά ότι ζεί και περιφέρεται κατα κύριο λόγο στο βυθό......
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-02-10, 20:13
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση σε άτομα που γνωρίζουν.
Αφορά το απιονισμένο νερό. Απο όσα διαβάζω εδώ και πολύ καιρο , γενικά κρατάω 2 βασικά σημεία. Α) οτι δεν είναι νερό στο οποίο μπορεί να ζήσει οργανισμός. Β) γίνεται όμως με την προσθήκη κάποιων στοιχείων που βρίσκονται ΚΑΙ στις τροφές.
ΕΡΩΤΗΣΗ
Το ενυδρείο μου έχει γεμίσει με νερό βρύσης και έκτοτε(εδώ και τρείς μήνες) οι αλλαγές γίνονται ΜΟΝΟ με απιονισμένο σε μια προσπάθεια να πετύχω συγκεκριμένες παραμέτρους. ΔΕΝ χρησιμοποιώ ΚΑΝΕΝΑ συμπλήρωμα για το νερό γιατί έχω σχηματίσει την εντύπωση απο οτι έχω καταλάβει οτι οι τροφές που ρίχνω πρωί- βράδυ , το γενικό λίπασμα και τα συμπληρωματικά λιπάσματα και nitrogen όπως και η χρήση τύρφης στο φίλτρο, αναπληρώνουν επαρκώς αυτά που λείπουν...
Με ανησυχισε όμως το εξής " ΤΥΧΑΙΟ" γεγονός. Πήρα 3 μηλοσαλίγκαρα με σκοπό να τα κρατήσω κάποιο διάστημα και μετά θα τα χάριζα άν δεν πρόκοβαν λόγω έλλειψης σκληρότητας στο νερού. Και τα 3 λοιπόν ψόφησαν εντός 15-20 ημερών περίπου 1-2 24άωρα μετά απο τις αλλαγές νερού (30% και σωστή θερμοκρασία), σε συνθήκες χωρις ΝΟ2 και ΝΗ4, με ΝΟ3 =15, Gh=6, Kh=5, Ph= 6,8 ( πρίν την αλλαγή νερού).
Μήπως αυτό είναι προμύνημα για το νερό και πρέπει να προσθέσω κάτι συγκεκριμένο πρίν έχουμε...και άλλα???????????
Υ.γ. μία δόση εξέλ με την αλλαγή νερού και μία στα μέσα της εβδομάδας.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-02-10, 20:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λοιπον ... εγω στα δισκακια που μεγαλωνω βαζω μονο νερο οσμωσης! Ουτε εχουν ελλειψεις σε καποιο στοιχειο ουτε καποιο αλλο θεμα! Ταϊζω 10 διαφορετικες τροφες και τη κατεψυγμενη που εχω φτιαξει! Ακουω οτι θελει προσοχη στο χαμηλο ph αφου πολλοι λενε οτι η λειτουργια του φιλτρου (των βακτηριων) αναστελλεται η ακομα σταματαει! Αν και δεν εχω παρατηρησει τον κυκλο να ειχει σταματησει .. το παρακολουθω στενα!
Θα πρεπει να βγαλεις τη τυρφη μια που κανεις αλλαγες μονο απιονισμενο νερο!!
Οσο αφορα τα μηλοσαλιγκαρα ειχα 4 μαζι με τα μικρα δισκακια σε gh 0 και δεν παθαν τιποτα απολυτως! Οπως και να εχει δεν θα πεθαιναν ... απλα το κελυφος τους θα ειχε τρυπες η θα θρυματιζοταν ... αλλα να πεθανουν ειναι πολυ περιεργο!
Τα λιπασματα αντισταθμιζουν τη χρηση του απιονισμενου και κρατανε τις σκληροτητες ...σε καποιο επιπεδο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 13-02-10, 23:08
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

10 τροφες!!!!.Και γω νομιζα οτι με 4 ειμαι υπερβολικος!!!
Την τυρφη την χρησιμοποιω ακομα για να επισπευσω την πτωση του ph που δεν πεφτει με τιποτα προς το παρον...Τα λιπασματα φανταζομαι με κρατανε στο 6,8 με 7,00...
Που θα παει όμως....
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 16-02-10, 13:15
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

τα σαλιγκαρια απεβιωσαν απο κατι αλλο

ισως ανεβασες αμμωνια
ή δεν τρεφοταν
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 20-03-10, 10:11
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους παιδια, δυο μικρες ερωτησουλες θα ηθελα να κανω, πειρε καποιος φιλος μεταχειρισμενο ενυδρειο 1μΧ30εκΧ40εκ υψος.
Δεν βρισκω τον τυπο για να υπολογισω το υψος...
Ακομα το τζαμι εχει πολλα αλατα και δεν ξερω πως μπορει να τα ξεκολησει χωρις γδαρσιματα,εκανα μια αναζητηση αλλα δε βρηκα κατι..
Το σιγουρο ειναι οτι θα παμε για νερο βρυσης,δεν ξερω μπορουν να μπουν αφρικανες (απο αποψη διαστασεων ενυδρειου) θα το ψαξω λιγο το θεμα γιατι δεν ξερω τιποτα για το ειδος...
Γενικα για πρωτο ενυδρειο δε θελουμε "δυσκολες" καταστασεις..θα δουμε πως θα το κανουμε και σιγουρα θα τον δουμε και στο φορουμ..
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 20-03-10, 10:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Φαντάζομαι θέλεις να υπολογίσεις τον όγκο
(100χ30χ40=120000/1000=120 λίτρα)
Τα άλατα με μαλακό σφουγγαράκι και ξύδι θα φύγουν άνετα.
Μετά πλύσιμο με νερό και είσαι οκ.
Μια χαρά μπορείς να βαλεις κιχλίδες απο Τανγκανίκα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 21-03-10, 18:54
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

ναι, ογκο εννοουσα ευχαριστω πολυ για τις πληροφορειες μαν!!!

Συμφωνα με τις νεοτερες ακριβεις πληροφορειες οι διαστασεις ειναι 120χ25χ40
οποτε φανταζομαι θα θελω δεινους κολυμβητες μεσα για να το γεμιζουν και οχι ψαρια που θα καθονται σε συκγεκριμενη περιοχη και θα ειναι το υπολοιπο ενυδρειο "αδειο" και παντα μιλαμε για "σκληρο" νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 28-03-10, 18:44
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

...να ρωτησω κατι βρε παιδια αυτες που λεμε "φεγγαροπετρες" τι ακριβως ειναι, ειναι φυσικα πετρωματα, και υπαρχουν στη μορφη που τα βλεπω στα ενυδρεια??? Η ειναι κατι το ποιο γινεται με επεξεργασια??? Βρισκονται μονο στα ενυδρειομαγαζα αυτες ή και εκτος???
και αυτα που λετε "τραγανες" και δινουν μια πιο φυσικη αισθηση σε τι μαγαζια επισης??
-------------------------
επισης ειναι καποια απο τις 2 ασβεστολιθικες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 28-03-10 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 02-05-10, 10:19
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

καλημέρα, έχω μια σημαντική ερώτηση, πρόκειται να στήσουμε Ενυδρείο με κιχλίδες Αφρικής ,το ενυδρείο θα γεμίσει βέβαια με πέτρες, το οτι τα τζάμια είναι περίπου 4 χιλιοστά δημιουργεί πρόβλημα ή όχι??
Οι πέτρες μπορουν να ακουμπούν στα πλαινά ή πίσω τζάμια και αν ναι, μόνο με σιλικόνη??
Δε θα βάλλω κάποιο φελιζόλ κατω, πιστεύω με 7-8 εκ άμμο θα είμαι εντάξυ οκ??
Παρακαλώ κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, το στύσιμο αρχίζει άμεσα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 10-05-10, 17:42
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Λόγω μη σωστών υπολογισμών μου έλειξε το βαλιτσάκι με όλα τα τετ που είχα πάρει, ενω άποια απο μέσα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και καθόλου...
Μόλις παρέλαβα μεμονωμένα τα απαραίτητα τεστ απο την API αλλα δεν βλέπω να αναγράφεται κάπου η ημ/νιοα λήξης.Το μόνο που βλέπω να αναγράφεται στα μπουκαλάκια είναι ενας LOT NO. που είναι 84Β0809 και κατι τέτοια...
Μήπως ισχύει απο την ημέρα που ανοιχτεί κάποιο συγκεκριμένο χρονικό όριο χρήσεως????
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 10-05-10, 18:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Γειά σου Παύλο,
βλέπω ότι για κάποιο λόγο ξεχάσαμε αναπάντητες πολλές ερωτήσεις σου.
Λοιπόν αν σου έμειναν οι απορίες:
Φεγγαρόπετρες βρίσκεις και στα πετσοπ αλλά σε καλύτερες τιμές σε μάντρες ή στο Leroy πχ.Δεν είναι επεξεργασμένες.
Οι τραγάνες είναι ασβεστολιθικές αλλά είναι απο τη θάλασσα και τις βγάζουν οι ψαράδες με τα δίχτυα τους.
Το 1,20 ενυδρείο είναι με 4άρι τζάμι? Λίγο επικίνδυνο αν δεν είναι καλά δεμένο με κόντρες.
Καλύτερα να αποφύγεις να ακουμπούν οι πέτρες στο τζάμι.
Κάτω σίγουρα φελιζόλ μπλέ αν το τζάμι είναι και 4άρι.
Στα τεστ κάποια έχουν ημερομηνία λήξης.
Το ξεκίνησες το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 10-05-10, 18:42
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Οχι ακομα, το εχω παγωσει προΣ το παρον για αυτο και δεν "πιεσα" για απαντησειΣ αλλα τα χρειαζομουν αυτα που μου ειπεΣ...
ΟΚ,θα κοιταξω πιο προσεκτικα τα τεστ αν και τα πηρα απο καταστημα που εμπιστευομαστε εδω και κανει και συνεχεια προσφορεΣ, οποτε δε νομιζω να εχω προβλημα...
Μπλε φελιζολ ειναι αυτο που βαζουν και για μονωσεΙΣ ετσι??
Σημερα στο δικο μου θα αλλαξω και τιΣ λαμπεΣ γιατι εχω ενα θεματακι με αλγη και ισωΣ παιζει ρολο το οτι ΚΑΙ αυτεΣ ηταν...."ληγμενεΣ....".
Ευχαριστω φιλε μοΥ...
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 10-05-10, 18:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Φελιζόλ μπλε dow.Τα πουλάνε σε φύλλα.
Για τις άλγες βάλε κάνα zebra snail να στις κάνει σκούπα
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 26-06-10, 15:20
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Question

ΑΙΝΙΓΜΑ ΜΕ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΝΕΡΟΥ..

Εδώ και δύο μήνες περίπου σταμάτησα να κουβαλάω μπετονάκια απιονισμένο απο το σούπερ μάρκετ και χρησιμοποιώ το γνωστό http://www.waterwaves.gr/image.php?o...6&window=popup . με μεμβράνη 100GPD.Αν έχω καταλάβει σωστά το κίτρινο σωληνάκι είναι που βγάζει το σκληρό νερό σύμφωνα με τις οδηγίες και το πετάω, ενώ το λευκό σωληνάκι είναι το μαλακό που κρατάω για το ενυδρείο....
Το περίεργο είναι οτι ενώ δεν έχω αλλάξει ή προσθέσει ή αφαιρέσει τίποτα σε σχέση με τις ρουτίνες συντήρησης, φίλτρανση, λίπανση, διακόσμιση κλπ,
Οι παράμετροι του ενυδρείου άλλαξαν προς το χειρότερο για μένα...
Τι ακριβώς εννοώ??
Το ph απο 6,8 με 7,2 έχει πάει περίπου στο 7,6.....
Το Gh apo 5 exei paei 8
To Kh apo 4 exei paei 7
Μαζί με τη χρήση της Α.Ο. χρησιμοποιώ και νέα τεστ ΑΠΙ που τα πήρα την ίδια εποχή διότι έλειγε το βαλιτσάκι με τη σειρά της JBL που χρησιμοποιούσα μέχρι τότε...Αποκλείεται όμως (φαντάζομαι) μετα 6 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου με απιονισμένο να μην έδειχναν σωστά πχ τα JBL και οι πραγματικές τιμές να ήταν χειρότερες απο αυτές που αναφέρω οτι μετρούσα....
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 26-06-10, 17:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποσο σιγουρος εισαι οτι βαζεις το σωστο νερό?
Με τα χρωματα δεν γινεται να εισαι σιγουρος, και λαθη γινονται.
Μετρα το νερο που βγαζουν τα δυο σωληνακια..
Αν δεν εχεις tds meter, μετρα και τα δυο με υγρα τεστ.

Το "βρωμικο" σιγουρα θα εχει GH υψηλοτερο απο αυτο της βρυσης....
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 26-06-10, 20:10
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

φιλε μου έτρεξα αμεσως να ακολουθήσω την συμβουλή σου, το "κακό" νερό μετά απο 10-11 σταγόνες απο πορτοκαλί έγινε μπλέ, ενώ το "καλό" δεν έγινε ποτέ πορτοκαλί..
Μετά σκέφτηκα βέβαια και το λογικό οτι το μαλακό νερό είναι σωστά αυτό που βγαίνει "με το σταγονόμετρο" απο το σωληνάκι ενώ το σκληρό αυτό που ρέει άφθονα...
οπότε τα νερά που πέρνω είναι τα...σωστά...
τώρα τι γίνεται απο κεί και πέρα..δεν ξέρω, θα τρελαθώ..
Τα υλικά βέβαια (πέτρες και άμμος) είχαν ελεγχθεί με ακουαφόρτε πριν ξεκινήσει το ενυδρείο...
..αλλά μετά απο τόσους μήνες "μαλακό" νερό να είμαι ακόμα σε παραμέτρους....ΒΡΥΣΗΣ??????????????!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 26-06-10, 20:13
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εννοεις οτι βαζεις μονο νερο απο οσμωση για 6 μηνες και εχεις αυτο το αποτελεσμα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Επιτέλους!!! Alusa Χρυσόψαρα 4 09-01-08 14:56
Επιτέλους johnny98130 Δίσκοι 9 04-09-03 15:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09358 seconds with 14 queries