Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-07, 19:37
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή Ο επιμένων ΝΙΚΑ !!!!

Τελικά τα κατάφερα και το ενυδρείο μου έστρωσε !!!!!
Η πρώτη προσπάθεια για μπόλι,που μου έδωσε ο Σωτήρης (Sot-zoe) και το έβαλα στο ενυδρείο, απέτυχε και στην απόγνωση μου επάνω πήρα την απόφαση να το στήσω απο την αρχή, για να εξαφανίσω την αμμωνία, που δεν έφευγε με τίποτα, να πλύνω πολυ καλά με ζεστό νερό όλο το ενυδρείο (μέσα - έξω) να αλλάξω όλα τα υλικά των φίλτρων και να βράσω μέσα σε μαγειρική σόδα τα διακοσμητικά και μετά να ξεπλύνω παρα, μα παρα πολύ καλά, έβαλα και χαλίκι για υπόστρωμα για να μπορώ να φυτεύω (απλά και εύκολα φυτά) και την αλλαγή στο νερό την έκανα με την βοήθεια του Dearangelo, τον οποίο υπερ ευχαριστώ γιατί η συμβολή του ήταν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ καθόσον μου έδωσε 50 λτρ. νερό από το ενυδρείο του, τα οποία έβαλα στο καινουγιοστημένο ενυδρείο μου καθώς και substract από τα φίλτρα του (αντικατέστησα το μακαρόνι που είχα πρίν με αυτά) και όλα αυτά έγιναν την Παρασκευή που μας πέρασε. Την Δευτέρα η αμμωνία είχε εξαφανισθεί και την τρίτη έβαλα ένα δεύτερο Barb στο ενυδρείο μου !!!!!
Σήμερα που μέτρησα πάλι, όλα τέλεια !!!!
Η ερώτηση μου είναι : Τί ψάρια μπορώ να βάλω που να ταιριάζουν ? Πόσα ? Κάθε πόσες μέρες προσθέτω ψάρια ? Ποιός θα είναι ο τελικός επιτρεπτός αριθμός ψαριών για τα 56 λτρ. ? Τί φυτά ? (Δεν έχω την δυνατότητα 2ης λάμπας για φωτοσύνθεση)
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-07, 03:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για να αποφυγουμε μελλοντικα ασκοπα βαρεια κουβαληματα, νερο απο παλιο ενυδρειο δεν κανει τιποτα. Τα υλικα απο τα φιλτρα αντιθετως κανουν πολλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
golden barbus-σχολια. iraklis Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-06-05 22:06
Discos Reef σχολια... Discos Reef 18 09-04-05 22:31
Το Αγγελοψαρο μου εχι μελανχολια Anestis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 27-02-05 08:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03593 seconds with 13 queries