Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-04-16, 22:08
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Από ζωοτόκα σε χρυσόψαρα

Σκέφτομαι μετά από ενάμιση χρόνο με ζωοτόκα να αλλάξω την σύνθεση των ψαριών του ενυδρείου μου με χρυσόψαρα.Για τον λόγο αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας προκειμένου να γίνει σωστή η μετάβαση.Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Το ενυδρείο που υπάρχει είναι περίπου 120 λίτρα με διαστάσεις 1,00*0,30*0,40 και έχει:
εσωτερικό φίλτρο (το κουτί του ενυδρείου )με μπλε σφουγγάρι ,κεραμικό υλικό και κυκλοφορητή 600 λ/ω καθώς και εξωτερικό φίλτρο sunsun hw 504a σφουγγάρια και ελαφρόπετρα.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τρία fancy χρυσόψαρα με λευκή άμμο και για διακόσμηση προβληματίζομαι αρκετά και θα καταλάβετε τι εννοώ παρακάτω.
Τα ερωτήματα μου είναι :
Καταρχήν θα χρειαστεί να ξαναστρώσω το ενυδρείο από την αρχή ή αν βάλω τα φίλτρα του ενυδρείου να δουλεύουν με νερό του ενυδρειού μέχρι να αδειασω την γυάλα να την απολυμάνω και να την ξαναστήσω δεν υπάρχει πρόβλημα .
Πάνω σε αυτό έχω και μια άλλη απορία , επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα με τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες έχουν μπει και στα φίλτρα φτάνει μόνο να απολυμάνω την γύαλα και με τι(π.χ esha gastrobag) ή θα πρέπει όπως φαντάζομαι να κάνω το ίδιο και με τα φίλτρα και να ξανακάνω από την αρχή στρώσιμο .Έχω ήδη από φυτά ανούμπιες που μπορώ να τις βάλω με τα χρυσόψαρα καθώς και μια ρίζα και πέτρες όσο αναφορά την διακόσμηση. Φοβάμαι να τα βάλω πάλι στο ενυδρείο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου δημιουργήσουν ξανά θέμα με σαλιγκάρια και για τον λόγο αυτό προσανατολίζομαι σε ψεύτικη διακόσμηση.
Γενικά όπως καταλάβατε ενώ η αλλαγή που θέλω να κάνω είναι σχετικά εύκολη προβληματίζομαι λόγω των σαλιγκαριών .Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφέρω ότι πρίν ξεκινήσω το ενυδρείο με τα ζωοτόκα που έχω τώρα ο προηγούμενος που το είχε ,είχε και αυτός θέμα με τα σαλιγκάρια και πριν το χρησιμοποιήσω το καθάριζα συνεχώς τρεις μέρες αλλά όπως αποδείχθηκε ματαίως έπραξα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-16, 23:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και στα κρυα νερα μας!
Με 3 fancy ,εισαι οριακα οκ.
Δεν εισαι σιγουρα για ψαρι με μονη ουρα.
Τωρα , τι σαλιγκαρια εχεις;
Απο φαρμακα δεν εχω δοκιμασει κατι.. και δεν το προτεινω.. Παντως εγω θα ελεγα να κρατησεις την βιολογια σου.
Σε χρυσοψαραδικο τα σαλιγκαρια ποτε δεν κανουν παρτυ , αν θελεις μαζεψε οσα μπορεις και δωστα.τα μικρα τρωγονται απο τα χρυσοψαρα και απο γεννες θα παραμενουν ελαχιστα..αρα δεν υπαρχει λογος ανυσηχιας για μενα..
Ετσι κι αλλιως λιγα σαλιγκαρακια χρειαζονται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-16, 23:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου αφού το ενυδρείο τρέχει μη το ξεστήσεις, όσο για τα σαλιγκάρια θα γίνουν μεζες από τα χρυσόψαρα, αλλιώς θα αρχίσεις πάλι απο το 0 αλλά και πάλι μπορεί να γεμίσεις πάλι σαλιγκάρια.
Θα σου πρότεινα να μη βάλεις ψεύτικα φυτά ή άλλα τεχνητά διακοσμητικά, μπορεί να τραυματίσουν τα ψάρια ή να βγάλουν τοξικά στο νερό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Να έχεις υπόψη σου , πως στο ενυδρείο που έχεις μπορείς να βάλεις μόνο fancy και αυτά μέχρι 3 ψάρια.
Διάβασε χρήσιμε πληροφορίες για χρυσόψαρα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Επίσης να φροντίσεις να έχεις ψύξη για το καλοκαίρι , τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού
-----------------------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες και στα κρυα νερα μας!
...................
Πάλι μαζί τα ίδια γράφουμε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-16, 00:06
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ανέφερα το πρόβλημα με τα σαλιγκάρια γιατί από αυτά που διάβασα είναι εύκολο να πνιγούν αν τα φάνε.Τα σαλιγκάρια που έχω είναι τα melanoides tuberculata τα οποία στο υπάρχων ενυδρείο και με το χαλίκι που έχω αν και είναι άπειρα ομολογώ ότι κάνουν τέλειο καθαρισμό και ανάδευση του χαλικιού.
Οπότε αν κατάλαβα καλά αν απλώς αλλάξω το χαλίκι και βάλω την λευκή άμμο που μου αρέσει κρατώντας την υπάρχουσα διακόσμηση δεν θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.Για την αλλαγή του χαλικιού καλό είναι να κάνω την διαδικασία όπου κρατάω νερό απο το ενυδρείο να λειτουργούν τα φίλτρα αδειάζω την γυάλα και προσθέτω την άμμο?
Όσο αναφορά για τα χρυσόψαρα έχω μελετήσει αρκετα τα σχετικά θέματα του φόρουμ και για αυτό κατέληξα σε 3 που όντως είναι οριακά αλλά πιστεύω ότι έχω καλή φίλτρανση και ώριμο σχετικά ενυδρείο και θα είναι καλές οι συνθήκες για αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-16, 00:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα mts δεν θα τα φάνε τότε τα χρυσόψαρα αλλά κρατούν καθαρό το ενυδρείο, και με τα χρυσόψαρα δε θα δεις να πολλαπλασιάζονται εύκολα γιατί δεν θα βρίσκουν φαΐ.
Με την άμμο έτσι να κάνεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-16, 00:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ωφελει απολυμανση στο ενυδρειο αν μπει το ιδιο νερο και το φιλτρο.
Χρειαζεται ομως οντως απολυμανση, ή ενα απλο καθαρισμα φτανει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-16, 00:22
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ωραία γιατί αυτό ήταν που με προβλημάτιζε κυρίως .Μια λιτή διακόσμηση σκέφτομαι με ανούμπιες και μια ρίζα ίσως και κάποιες πέτρες .Για ψύξη σε πρώτη φάση σκέφτομαι αυτό από το ebay
Cooling Fan Ventilateur 4 fans Turbines Aquarium Chillers 160L Fish Tank 12V καθώς και ότι το ενυδρείο βρίσκεται κάτω από το air condition που λειτουργεί αρκετά όλο το καλοκαίρι πιστεύω δε θα έχω ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά θα δείξει η πράξη.
-------------------------
Delta 66 την απολύμανση την σκεφτόμουν πιο πολύ για το θέμα με τα σαλιγκάρια.Αφού όμως δεν είναι επικίνδυνα για τα χρυσόψαρα με αλλαγή του χαλικιού σε άμμο πιστεύω θα γίνει και ένα σχετικό καθάρισμα αυτό θα κάνει κάλο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 12-04-16 στις 00:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-16, 00:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα mts , οντως δεν τα τρωνε.. αλλα αν υπαρχει αμμος , δεν ενοχλουν.
τα ανεμιστηρακια φανταζομαι θα ειναι οκ, μπορεις και μονος να το φτιαξεις βεβαια φθηνοτερα.

Υ.Γ. σου εβαλα το λινκ για τα ανεμιστηρακια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-16, 00:37
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ευχαριστώ tsala για το λινκ πιθανών να μου βγει φθηνότερα η κατασκευή με τα ανεμιστηρακια πρέπει να το ψάξω . Για χρυσοψαρα σκέφτομαι τα οράντα .Θα πρέπει να είναι και τα τρία για παράδειγμα oranda red cap ή oranda lionhead ή μπορούν να είναι διάφορα .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-16, 00:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οτι θελεις μπορει να βαλεις, δεν παιζει υβριδισμος, χρυσοψαρα ειναι ολα...
απλως θα ελεγα να αποφυγεις μερικα ειδη "περιεργα".
για τα ανεμιστηρακια , ευκολο ειναι, αν εχεις αποριες ρωτα.
stc1000 ,εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-04-16, 00:46
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Δεν έχω stc 1000 και σκέφτομαι σοβαρά να προμηθευτώ από το ebay ή μεταχειρισμένο με την πρώτη ευκαιρία και ίσως πριν την αλλαγή για να στηθεί σωστά το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-04-16, 02:25
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

σωστος!
χτυπα εναν , θα τον χρειαστεις οπωσδηποτε!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-04-16, 12:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Δεν μου ανοιγει το λινκ, δεν ξερω αν φταιει επειδη ειμαι απο κινητο..
Παντως δες να εχει και cool και heat ,με πλαστικο αισθητηρα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-16, 13:50
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Νομιζω έχει ξαναβαζω το λινκhttp://www.ebay.com/itm/Digital-STC-...cAAOSwoydWmJ3x
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-16, 14:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Οκ, το ειδα τωρα..
Αυτος εχει μεταλικο αισθητηρα..ο πλαστικος ειναι πιο αξιοπιστος..
Βρες εναν με πλαστικο και ρωτησε και τον πωλητη για σιγουρια, αν δινει τον πλαστικο αισθητηρα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-16, 11:06
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Για την αλλαγή του χαλικιού σε άμμο σκέφτομαι να βαλω λευκή άμμο χαλαζιακη .Εχω διαβασει για πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα αλλα θα με βοηθουσε αν εχει καποιος εμπειρια να μου πει ποσο ευκολο ειναι στο καθαρισμα και αν με το καιρο σκουραινει και χανει το αισθητικο της αποτελεσσμα. Επισης βλέπω ότι τα 5 κιλά έχουν 8¤ και θα χρειαστεί σίγουρα 15 κιλα για το ενυδρείο και δεν ξέρω αν μπορώ να βρω στη Λάρισα από χωματουργικα πιο φτηνή ,βέβαια θα μου πει καποιος τα γούστα πληρώνονται .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-16, 11:13
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να βαλεις μαυρη αμμο και καποια mts σαλιγκαρακια να μην πετρωνει.
θα βλεπεις ακαθαρσιες στην ασπρη και δεν θα φαινεται και πολυ ομορφο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-16, 11:26
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Αυτό που λες είναι σωστό και το έχω διαβάσει από πολλούς έμπειρους άπλα γενικά αισθητικά και μόνο και αφού βασικά δεν υπάρχει πρόβλημα με τα χρυσόψαρα , ιδίως αυτήν την εποχή που αντιμετωπίζει η σύζυγος ένα ιδιαίτερα σοβαρό ιατρικό θέμα έχω αποφασίσει γενικά να βγάλω όσο μπορώ την μαυρίλα και την μουντιλα από την καθημερινότητα ακόμα και από το ενυδρείο που αποτελεί μεγάλη χαλάρωση για την οικογένεια . Βέβαια μου φαίνεται ότι πάλι ίσως για πρακτικούς λόγους συμβιβαστώ με το μαύρο. Όσο για mts υπάρχουν αρκετά και με την αλλαγή θα φροντίσω να κρατήσω ,αν και αυτά ούτως η άλλως πολλαπλασιάζονται σαν τρελά.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-16, 11:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

περαστικα να ειναι ευχομαι...

συμβιβασου τοτε με μια μπεζ αμμο , που δειχνει πιο ομορφα απο την ασπρη.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-16, 11:48
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά.Θα δω και την μπεζ και σε άλλα aquascapes πριν αποφασίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-16, 16:21
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευριπίδης Λάρισα Εμφάνιση μηνυμάτων
..... Όσο για mts υπάρχουν αρκετά και με την αλλαγή θα φροντίσω να κρατήσω ,αν και αυτά ούτως η άλλως πολλαπλασιάζονται σαν τρελά.
Ευριπίδη αν σου περισσέψει κανα mts θα χαρώ να το φιλοξενήσω
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-16, 21:51
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Εννοείται να σου δώσω και αφού είσαι από Λαρισα όταν με το καλό βγάλω τα ζωοτόκα έλα να σου χαρίσω όσα θελήσεις ,αν ενδιαφέρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-04-16, 19:29
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τα σαλιγκαράκια Ευριπίδη
αυτό είναι το χαλικάκι που χρησιμοποίησα στο δικό μου
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-04-16, 21:58
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Το είδα και σε ευχαριστώ δεν είναι και άσχημο ,όσο για τα σαλιγκάρια μην το ξαναπείς δεν ήταν τίποτα ,όσο μπορούμε καλό είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλο .
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-16, 10:49
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Εχω αρχισει ηδη και ψαχνω απο που θα προμηθευτω οτι χρειαζομαι για την αλλαγη: αμμο μπεζ χαλαζιακη, ανεμιστηρακια και stc.Παραλληλα διαβαζω συνεχως για το τι ειδος απο fancy χρυσοψαρα θα φιλοξενησω και απο που θα τα προμηθευτω.Προβληματιζομαι ποιο ακριβως ειδος να παρω σαν αρχαριος οραντα η οραντα ρεντ καπ ,fantail η καποιο αλλο ?Επισης που θα βρω αυτα τα ειδη ?Προσανατολιζομαι αν εχει καποιος απο το φορουμ γιατι απο εμπειρια με τα ζωοτοκα απο πετ σοπ το συνηθες ειναι να εχει αρρωστειες.Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-04-16, 12:25
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευριπίδης Λάρισα Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αρχισει ηδη και ψαχνω απο που θα προμηθευτω οτι χρειαζομαι για την αλλαγη: αμμο μπεζ χαλαζιακη, ανεμιστηρακια και stc.Παραλληλα διαβαζω συνεχως για το τι ειδος απο fancy χρυσοψαρα θα φιλοξενησω και απο που θα τα προμηθευτω.Προβληματιζομαι ποιο ακριβως ειδος να παρω σαν αρχαριος οραντα η οραντα ρεντ καπ ,fantail η καποιο αλλο ?Επισης που θα βρω αυτα τα ειδη ?Προσανατολιζομαι αν εχει καποιος απο το φορουμ γιατι απο εμπειρια με τα ζωοτοκα απο πετ σοπ το συνηθες ειναι να εχει αρρωστειες.Θα ηθελα πολυ την γνωμη σας.
Υπάρχουν σοβαρά ενυδρεικά καταστήματα, το οποία στέλνουν ψαρια με μικρό κόστος
Κάνε μια έρευνα αγοράς και θα βρεις αρκετές επιλογές σε fancy
Ενδεικτικά τα παρακατω
http://www.igna.gr/index.php/eshop/l...-5-5-cm-detail
http://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi...da-black-moor/
http://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi...oranda-yellow/
http://aquariumshop.gr/shop/zwntanoi...randa-red-cap/
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-04-16, 12:42
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα λινκ .Τα εχω ψαξει ολα και τα εχω δει και αυτα ,τελευται φορα που πηρα απο πολυ γνωστο μαγαζι της θεσαλονικησ το ενα ηταν ψοφιο και το αλλο ειχε ich .Για τα τοπικα καταστηματα αστο ειναι απλα για κλαματα η κατασταση.Πιστευω και εχω πιο πολυ εμπιστοσυνη σε συμφορουμιστα που τα εχει καιρο σε καταλληλες συνθηκες και κυριως τα αγαπαει και τα φροντιζει,σιγουρα βεβαια καποιες φορες δεν μπορεις να αποφυγεις και τις αρρωστειες ισως ως ενα μικρο βαθμο ειναι και θεμα τυχης.Βεβαια και με παραγγελεια απο eshop δεν μπορεις να επιλεξεις αυτο που σου αρεσει ως προς τα χρωματα μεγεθος κ.α ειναι οτι στειλουν.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-16, 13:17
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευριπίδης Λάρισα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω για τα λινκ .Τα εχω ψαξει ολα και τα εχω δει και αυτα ,τελευται φορα που πηρα απο πολυ γνωστο μαγαζι της θεσαλονικησ το ενα ηταν ψοφιο και το αλλο ειχε ich .Για τα τοπικα καταστηματα αστο ειναι απλα για κλαματα η κατασταση.Πιστευω και εχω πιο πολυ εμπιστοσυνη σε συμφορουμιστα που τα εχει καιρο σε καταλληλες συνθηκες και κυριως τα αγαπαει και τα φροντιζει,σιγουρα βεβαια καποιες φορες δεν μπορεις να αποφυγεις και τις αρρωστειες ισως ως ενα μικρο βαθμο ειναι και θεμα τυχης.Βεβαια και με παραγγελεια απο eshop δεν μπορεις να επιλεξεις αυτο που σου αρεσει ως προς τα χρωματα μεγεθος κ.α ειναι οτι στειλουν.
Φίλε μου πέρασα πριν 20 μέρες μια βόλτα από μεγάλη αλυσίδα pet και χάζευα κάνα 10λεπτο τα ψάρια του. Τι να σου πω... ¶λλα με ick, άλλα με σκισμένες ουρές, άλλα ψόφια στο βυθό και τα έτρωγαν τα υπόλοιπα, σε άλλα είχαν ρίξει μέσα φάρμακα!
Το καλύτερο, να δεις αυτά που θα πάρεις με τα μάτια σου και να τα παρακολουθήσεις 5-10 λεπτά πριν τα αγοράσεις. Ιδανικό να βρεις ψάρια από γνωστό που θα σου εγγυηθεί ότι δεν έχουν πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-04-16, 13:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Συγχομπίστες υπερβάλετε
Δεν είναι όλα τα καταστήματα το ιδιο

Σιγουρα στην επαρχία οι επιλογές ειναι λίγες
Αλλα εφόσον μιλάμε για on line παραγγελία, υπάρχουν μαγαζιά που 1ον σεβονται τον πελάτη τους 2ον δεν θα στείλουν ποτέ νεκρό ή προβληματικό ψάρι 3ον ορισμένα επιστρέφουν χρήματα ή κάνουν νέα αποστολή σε περίπτωση που υπάρχει απώλεια

Μην τα βάζουμε όλα στο ιδιο καζανι και μην μιλαμε για το σύνολο, όταν στον χώρο υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζωοτόκα 60 L Mpegleris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 09-06-15 07:35
Ex.Al.Os Ζωοτόκα Ex.Al.Os Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 23-03-12 17:25
Ζωοτόκα Και φιλτράρισμα ramsys Ζωοτόκα 9 03-07-07 15:06
Απαιτήσεις για ζωοτόκα sifo Ζωοτόκα 2 01-05-06 11:52
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08672 seconds with 13 queries