Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-06-09, 00:15   #1
4 Αποριες (για αρχαριους)
 
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium
Member
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος 27-06-09, 00:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και παλι .
4 ερώτησης έχω παρατήρησή ότι στης σωλήνωσης του φιλτρου εχουν δημιουργηθεί αποικίες απο ακαθαρσίες (μπιχλα) αυτες δεν μιωνουν την ροη του φίλτρου? πρέπει να τα καθαρίζουμε και κάθε ποτε πρέπει να της καθαρίζουμε?
2 ερωτισει το φιλτρο μου ειναι MAX 1000λιτρα ανα ωρα.
Τα λιτρα μου ειναι 220λιτρα σχεδον καθαρα το φιλτρο περιεχει τρεις οροφους στο κατω κατω εχω την τιρφη στο πανω σφουγκαρακι σκληρο και ενα απο πανω του μαλακο (2 μαζι )και στον 3ο οροφο εχει ιαλοβαμβακα γενικος το ενυδρειο διατηρείτε καθαρό.
Μηπως θα έπρεπέ να πάρω και ενα εσωτερικό για καλύτερή φιλτρανση ?
3 ερωτήσει εχω αεραντλία της Εheim 400 Λίτρα την έχω σε λειτουργία ολη την μερα στο τέρμα χαμηλο μήπως πρέπει να το κλείνω το βραδι ?να επισημάνω οτι και το φίλτρο κανει αναταράξει του νερού.
Και τελος 4 ερωτησει με το φως αναβει με χρονοδιακοπτη απο της 20:00 το απογευμα εως 6 το πρωι καθημερινός ειναι μια 40 wat T8.
Θα ήθελα να μου πειτε τα λάθη μου να τα διορθώσω οσο μπορώ
Με έχετε βοηθήσει πολυ και σας ευχαριστώ
__________________
Εμφανίσεις: 2982
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-09, 02:48
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliteaguarium Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι .
4 ερώτησης έχω παρατήρησή ότι στης σωλήνωσης του φιλτρου εχουν δημιουργηθεί αποικίες απο ακαθαρσίες (μπιχλα) αυτες δεν μιωνουν την ροη του φίλτρου? πρέπει να τα καθαρίζουμε και κάθε ποτε πρέπει να της καθαρίζουμε?

Λογικά, δεδομένου ότι το φίλτρο σου θα έχει λογω ισχύος σωλήνες σχετικά μεγάλης διατομής (τουλάχιστον +1 cm) θα πρέπει να συντρέχουν πολλοί λόγοι για να φτάσει στο σημείο να επηρεάσει ουσιαστικά τη ροή. Η "μπίχλα" αυτή μπορεί να καθαριστεί με ένα σύρμα και μια στρόγγυλη βούρτσα στην άκρη της. Μια μικρογραφία του εργαλείου των καπνοδοχοκαθαριστών. Ανάλογα το μέγεθός της και την εταιρία κοστίζει πάντως (εάν θυμάμαι καλά) αρκετά κάτω από ¤10.Για μένα ο καθαρισμός της είναι αισθητικό θέμα μιας και οι σωλήνες είναι ημιδιάφανοι και το ενυδρείο στο σαλόνι. Διαφορετικά δε συντρέχει ουσιαστικός λόγος (περιμένω απαντήσεις και από τους παλιότερους) Τα καθαρίζω μια φορά στο 6άμηνο με 7μηνο περίπου.

2 ερωτισει το φιλτρο μου ειναι MAX 1000λιτρα ανα ωρα.
Τα λιτρα μου ειναι 220λιτρα σχεδον καθαρα το φιλτρο περιεχει τρεις οροφους στο κατω κατω εχω την τιρφη στο πανω σφουγκαρακι σκληρο και ενα απο πανω του μαλακο (2 μαζι )και στον 3ο οροφο εχει ιαλοβαμβακα γενικος το ενυδρειο διατηρείτε καθαρό.
Μηπως θα έπρεπέ να πάρω και ενα εσωτερικό για καλύτερή φιλτρανση ?

Ποιό φίλτρο έχεις δε μας είπες όμως...
Πάντως ο γενικός κανόνας είναι η έξοδος του φίλτρου ανά ώρα να είναι τα λίτρα σου επί 3 ή για άλλους 4 φορές. Οπότε 4Χ220=880. Εσύ έχεις 1.000 l/h οπότε νομίζω το εσωτερικό θα ήταν πλεονασμός και τζάμπα χώρο θα σου έτρωγε και όπως και να το κάνουμε δεν είναι αισθητικά ωραίο μια τεχνητή γκουμούτσα μέσα στην προσομοίωση ενός φυσικού περιβάλλοντος στο ενυδρείο.
Τι ψάρια έχεις και χρειάζεσαι τύρφη;
Μήπως να τοποθετούσες στο φίλτρο σου και πορώδες μακαρόνι που βοηθά και τη βιολογία; Ας πούμε κάτω από τον υαλοβάμβακα...
Λες ότι "το ενυδρείο διατηρείται γενικώς καθαρό", δηλαδή δεν είναι το νερό κρυστάλλινο τουλάχιστον όσον αφορά αιωρούμενα σωματίδια;


3 ερωτήσει εχω αεραντλία της Εheim 400 Λίτρα την έχω σε λειτουργία ολη την μερα στο τέρμα χαμηλο μήπως πρέπει να το κλείνω το βραδι ?να επισημάνω οτι και το φίλτρο κανει αναταράξει του νερού.

Προσωπικά για μένα η αντλία δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ, από τη στιγμή που έχεις ανατάραξη επιφανείας. Εάν το ενυδρείο είναι πυκνά φυτεμένο και εάν δίνουμε κατά τη διάρκεια της ημέρας CO2, και εάν το πρωί βρίσκουμε τα ψάρια στην επιφάνεια να προσπαθούν να αναπνεύσουν, τότε βάζουμε μόνο το βράδυ. Και γιατί μόνο τότε; Διότι την ημέρα τα φυτά παράγουν Ο2 και απορροφούν CO2. Το βράδυ όταν σβύνει το φώς, σταδιακά η διαδικασία αντιστρέφεται και τότε υπάρχει πιθανώς ανάγκη Ο2 για τα ψάρια.

Και τελος
4
ερωτησει με το φως αναβει με χρονοδιακοπτη απο της 20:00 το απογευμα εως 6 το πρωι καθημερινός ειναι μια 40 wat T8.

Γιατί βρε πασά μου νυχτιάτικα; Νυχτοφύλακας είσαι; ¶ναψε το φώς την ημέρα να τα βλέπει και να τα χαίρεται ο κόσμος και σβήστο τη νύχτα...
Εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λόγοι οπότε πάσο!
Κοίτα η περίοδος που είναι αναμένη η λάμπα είναι γενικά στο μέσο όρο σχεδόν όλων μας. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί κανείς να σου πει εάν θέλεις πιο δυνατό φώς ή όχι, ή εάν πρέπει να μειώσεις/αυξήσεις την φωτοπερίοδο γιατί δε μας δίνεις πληροφορίες για την ποσότητα και το είδος των φυτών που έχεις μέσα καθώς και για την κατάστασή τους ή εάν πχ έχεις άλγη....
Πάντως γενικά με αυτή τη λάμπα μόνο χαμηλών απαιτήσεων φυτά ευδοκιμούν χωρίς αυτό να είναι μειονέκτημα. Απλά σημαίνει πως με σωστές επιλογές θα έχεις και λιγότερη φροντίδα, απ ότι με φυτά που απαιτούν υψηλό φωτισμό, περισσότερα "ζουμιά", CO2 κλπ Εντάξη άλλο και το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα αλλά έταιρον, εκάτερον...

Θα ήθελα να μου πειτε τα λάθη μου να τα διορθώσω οσο μπορώ
Με έχετε βοηθήσει πολυ και σας ευχαριστώ
Αυτά στα έγραψα βάση της δικής μου μικρής εμπειρίας. Σε παρακαλώ πρωτού κάνεις οτιδήποτε πάρε και τη γνώμη πιο έμπειρων στο χώρο!!!
Καλή συνέχεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-09, 09:29
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Ευχαρηστω Pano
Οντως η σωληνες μου ειναι 1 με 2 Cm το για το συρμα καταλαβα για πιο μηλας
Το φιλτρο μου ειναι το Dolphin C-1000
Απο ψαρακια εχω οπως ειπα και σε αλο thread ειναι 2 σκαλαρια μεσαίου μεγεθους 2 δολαρια και 2 μικρα καρχαριακια σιλβερ σαρκ τα οποιο μολις παρουν καποιο μεγεθος θα βγουν. 4 corydoras 2 cloyn Botia kai pleco
Οσο για την αεροαντλια δεν εχω φυτομενο μια ανουβια και ενα Egeria edesna (Νομιζω) παντως λογο οτι ειναι για 400 λιτρα εχει αρκερτη δύναμή ,βοηθαει και αυτο στην αναταραξη.
Οσο για το φως δεν εχω δει διγμα ακομα αλγης μονο στην αρχη οταν προτοεβαλα τα ξυλα μεσα αλα εξαφανιστηκε και γενικος ειναι στο δωματιο μου και εχω σχεδον ολη μερα δροσια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-09, 11:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τους σωλήνες καθάριζε τους που και που.. Θα δεις διαφορά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-09, 14:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Και το εσωτερικο δεν ειναι πλεονασμος, αλλα ασφαλεια Αν παθει κατι το ενα φιλτρο να υποστηριξει την βιολογια το αλλο μεχρι να αποκατασταθει.
Εγω που θελω μαξιμουμ ροη , καθαριζω τους σωληνες καθε 2-3 εβδομαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-09, 16:29
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το εσωτερικο δεν ειναι πλεονασμος, αλλα ασφαλεια Αν παθει κατι το ενα φιλτρο να υποστηριξει την βιολογια το αλλο μεχρι να αποκατασταθει.
Εγω που θελω μαξιμουμ ροη , καθαριζω τους σωληνες καθε 2-3 εβδομαδες.

Εντυπωσιακό Raven! Αλλά μη ξεχνάς πως οι βιορυθμοί του δικού σου πολυφυτεμένου, σούπερ ντούπερ έξτρα φωτισμός, λίπανση κλπ είναι πολύ πιο ανεβασμένοι από τα δικά μας.... Σε εμένα αρχίζουν και φαίνονται οι "μπίχλες" μετα από 2-3 μήνες στους σωλήνες.

Κι εγώ έχω 2 φίλτρα (έσω - έξω) αλλά το μέσα με χαλάει αισθητικά τουλάχιστον....
Όσον αφορά την πρακτικότητα σε περίπτωση βλάβης, σίγουρα θα βοηθούσε αλλά το θεωρώ τραβηγμένο.

Παρ όλα αυτά φυσικά και δεν επιμένω! Σίγουρα ξέρεις πολλά παραπάνω από μένα....

Respect!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-09, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο ειναι οι σωληνες να ειναι σχετικα καθαροι..αλλα να επισημανω οτι κρατουν και αποικιες βακτηριων αρκετα ανεπτυγεμενες μιας και η ροη εκει ειναι εντονη...αν θελει καποιος μπορει να το λαβει υποψιν...
οσο για το φως...τα ψαρια σου χρειαζονται καποιες ωρες σκοταδι να ηρεμουν...αν εχεις διαχυτο φως τη μερα και ολη τη νυχτα τις λαμπες...δεν ειναι και οτι καλυτερο ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-09, 23:53
Το avatar του χρήστη eliteaguarium
eliteaguarium Ο χρήστης eliteaguarium δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-04-2009
Περιοχή: Αθηνα Μενιδι
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Τωρα ειναι 2.5 μηνες σε λειτουργία το φίλτρο μαλών ειναι καιρος να του καθαρισω τους σωληνες . Ο καθαρισμος πρεπει να γινει με νερο απο το ενυδρείο? πιστεύω θελει και κάποια πίεσή να βγούνε αυτα ....
Κατι ξεκαρφωτο εχω παρατηρισει οτι οσο καλητερη τροφη τα ταιζουμε τοσο ποιο πολη διχνουν της συμπεριφορες τους
Θα ξεκινήσω και ενα 30 λίτρα για μονομάχο σε λήγω καιρό βασηκα μετα της διακοπες
Ευχαριστώ για της γρήγορες απαντήσεις !!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιβλίο για αρχαριους sparos Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 2 05-07-07 19:39
Αποριες για KOI kingelvis Χρυσόψαρα 8 19-06-07 20:05
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
αποριες... lucie Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-01-07 10:15
αποριες για MH nikitasp Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 02-11-06 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04922 seconds with 13 queries