Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 11-04-16, 22:08
Ευριπίδης Λάρισα Ο χρήστης Ευριπίδης Λάρισα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2015
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Από ζωοτόκα σε χρυσόψαρα

Σκέφτομαι μετά από ενάμιση χρόνο με ζωοτόκα να αλλάξω την σύνθεση των ψαριών του ενυδρείου μου με χρυσόψαρα.Για τον λόγο αυτό θα ήθελα τις συμβουλές σας προκειμένου να γίνει σωστή η μετάβαση.Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Το ενυδρείο που υπάρχει είναι περίπου 120 λίτρα με διαστάσεις 1,00*0,30*0,40 και έχει:
εσωτερικό φίλτρο (το κουτί του ενυδρείου )με μπλε σφουγγάρι ,κεραμικό υλικό και κυκλοφορητή 600 λ/ω καθώς και εξωτερικό φίλτρο sunsun hw 504a σφουγγάρια και ελαφρόπετρα.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω τρία fancy χρυσόψαρα με λευκή άμμο και για διακόσμηση προβληματίζομαι αρκετά και θα καταλάβετε τι εννοώ παρακάτω.
Τα ερωτήματα μου είναι :
Καταρχήν θα χρειαστεί να ξαναστρώσω το ενυδρείο από την αρχή ή αν βάλω τα φίλτρα του ενυδρείου να δουλεύουν με νερό του ενυδρειού μέχρι να αδειασω την γυάλα να την απολυμάνω και να την ξαναστήσω δεν υπάρχει πρόβλημα .
Πάνω σε αυτό έχω και μια άλλη απορία , επειδή έχω μεγάλο πρόβλημα με τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες έχουν μπει και στα φίλτρα φτάνει μόνο να απολυμάνω την γύαλα και με τι(π.χ esha gastrobag) ή θα πρέπει όπως φαντάζομαι να κάνω το ίδιο και με τα φίλτρα και να ξανακάνω από την αρχή στρώσιμο .Έχω ήδη από φυτά ανούμπιες που μπορώ να τις βάλω με τα χρυσόψαρα καθώς και μια ρίζα και πέτρες όσο αναφορά την διακόσμηση. Φοβάμαι να τα βάλω πάλι στο ενυδρείο γιατί είμαι σίγουρος ότι θα μου δημιουργήσουν ξανά θέμα με σαλιγκάρια και για τον λόγο αυτό προσανατολίζομαι σε ψεύτικη διακόσμηση.
Γενικά όπως καταλάβατε ενώ η αλλαγή που θέλω να κάνω είναι σχετικά εύκολη προβληματίζομαι λόγω των σαλιγκαριών .Στο σημείο αυτό θα πρέπει να αναφέρω ότι πρίν ξεκινήσω το ενυδρείο με τα ζωοτόκα που έχω τώρα ο προηγούμενος που το είχε ,είχε και αυτός θέμα με τα σαλιγκάρια και πριν το χρησιμοποιήσω το καθάριζα συνεχώς τρεις μέρες αλλά όπως αποδείχθηκε ματαίως έπραξα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζωοτόκα 60 L Mpegleris Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 09-06-15 07:35
Ex.Al.Os Ζωοτόκα Ex.Al.Os Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 23-03-12 17:25
Ζωοτόκα Και φιλτράρισμα ramsys Ζωοτόκα 9 03-07-07 15:06
Απαιτήσεις για ζωοτόκα sifo Ζωοτόκα 2 01-05-06 11:52
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04677 seconds with 14 queries