Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-15, 17:58
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή Κατασκευη βάσης

Καλησπέρα! Εδω και καιρο θελω να παραγγειλω μια βαση για το ενυδρειο μου γιατι η τωρινη ειναι ξυλινη και εχει φουσκωσει, αλλα το ανεβαλα λογω κοστους. Επειδη ομως το φοβαμαι πολυ μην γινει τιποτα, ειδικα με κανενα σεισμο μια και ειμαι στον 7ο οροφο και κουναει περισσοτερο εδω πανω(και το εχω σδιπλα στο κρεβατι μου) ειπα να παρω καμια προσφορα για την μεταλλικη βαση. Πηγα σε εναν στην γειτονια, του εδωσα το παρακατω προχειρο σχεδιο και περιμενα να με παρει να μου πει το κοστος.

Εδω να πω οτι το ενυδρειο μου ειναι Aquatlantis με διαστασεις (σε εκατοστα) 100μ χ 30π χ 40υ. Την βαση την θελω 121μ χ 41π χ 72υ ωστε αν θελω να παρω αλλο μεγαλυτερο μελλοντικα να μην παει χαμενο το επιπλο. Αυτο μεταφραζεται ομως σε παραπανω μεταλλο αφου το τωρινο ενυδρειο στην ουσια θα παταει στο ξυλο πανω απο το τελαρο, πραγμα επικινδυνο και αρα θα χρειαστει 2 καθετα στηριγματα οπως φαινεται στο σχεδιο.

Η προσφορα που μου εδωσαν ειναι 140¤ για μεταλλο γαλβανιζε 40*40 βαρεως τυπου, αφου μου ειπαν θα ειναι πιο ελαφρυ και οικονομικο απο κοιλοδοκο και δεν θα χρειαστει να το περασω μια μινιο κλπ να μην σκουριασει αφου θα ειναι γαλβανιζε και θα περασουν και τις ενωσεις με σπρέυ.

Σας φαινεται φυσιολογικη η τιμη? Περιμενω αποψεις!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Untitled.png
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  6,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-15, 19:38
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

αυτή είναι η δική μου κατασκευή . την κάτω μεσσαία κόντρα την βάζεις όπου θέλεις.

Πολλοί θα που υπερβολή . εάν θέλεις την φτιάχνεις με 40χ40 κοιλοδοκό και βγάζεις κάποιες κόντρες ή διαγώνιες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  basi.jpg
Εμφανίσεις:  900
Μέγεθος:  50,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-11-15, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτή είναι η δική μου κατασκευή . την κάτω μεσσαία κόντρα την βάζεις όπου θέλεις.

Πολλοί θα που υπερβολή . εάν θέλεις την φτιάχνεις με 40χ40 κοιλοδοκό και βγάζεις κάποιες κόντρες ή διαγώνιες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-15, 19:58
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

ναι αλλα ποσο σου κοστισε? πρεπει να ειναι πιο ακριβη η δικη σου... επισης, στο δικο μου σχεδιο δεν εχω τοσες κοντρες, μονο στη πανω μερια που ειναι απαραιτητες για να μην ειναι στον αερα το τωρινο ενυδρειο...
Τις καθετες τις εχω για να μπορω να βαλω ραφι και για πορτα αν το ντυσω μετα με ξυλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-15, 20:30
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

το θέμα δεν είναι πόσο θα σου κοστίσει αλλά να γίνει ασφαλής για πολλά χρόνια.

Τα σίδερα μου βγήκαν 40 ευρώ. κόλλημα ο θείος

βαφή 15 ευρώ

το ντύσιμο άγνωστο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-15, 20:53
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

λες δλδ οτι δεν θα ειναι ασφαλες με το σχεδιο μου? γιατι εχω δει κ αλλους εδω μεσα με το ιδιο σχεδιο περιπου... και για πολλα περισσοτερα λιτρα...
οσο για το επομενο βασικο θεμα, το κοστος, δυστυχως δεν εχω καποιον εγω να μου κολλησει σιδερα που θα επαιρνα μονος, οποτε αν εχει και κανεις αλλος αποψη για το κοστος αναλογα με το σιδερα(γαλβανιζε) ας βοηθησει... ή αν εχετε υποψιν κανεναν κοντα Πειραια να ξερετε να εχει καλυτερες τιμες
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-15, 20:58
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

δεν έχω άποψη για το εάν είναι ασφαλές

εγώ σε αυτό το σχέδιο κατέλληξα μετά από αρκετές φωτογραφίες στο ιντερνετ και συζήτηση.


επειδή είναι ιδιοκατασκευή προτίμησα την υπερβολή.

εγώ φοβόμουν όχι να μου ανοίξει αλλά να έχω κλίση μπροστά ή πλάγια με τι πέτρες , το πιο πολύ χώμα πίσω κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-15, 14:01
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω άποψη για το εάν είναι ασφαλές

εγώ σε αυτό το σχέδιο κατέλληξα μετά από αρκετές φωτογραφίες στο ιντερνετ και συζήτηση.


επειδή είναι ιδιοκατασκευή προτίμησα την υπερβολή.

εγώ φοβόμουν όχι να μου ανοίξει αλλά να έχω κλίση μπροστά ή πλάγια με τι πέτρες , το πιο πολύ χώμα πίσω κλπ.

κοιτα κι εγω αν ιχα καποιον να μου το κολλησει θα επαιρνα τις βεργες μονος μου και θα το εκανα γομαρι! ακομα και μονοκοματο μεταλο αντι για ξυλο! αλλα δυστυχως μολις απολυθηκα απο το στρατο και μου εφυγαν πολλα! αλλα το θεμα μου ειναι οτι εχω δει απο αλλους εδω να αναφερουν και με κολληση μαζι πολυ πιο οικονομικα και ηλπιζα για καμια γνωμη να ξερω αν ειναι καλα ή να ψαξω και για πολλες αλλες προσφορες...
-------------------------
Ρε παιδια κανενας αλλος καμια προταση; Σας φαινεται λογικη τιμη με δεδομενο οτι δεν εχω εγω δυνατοτητα ηλεκτροκολλησης; Ισχυει οτι εφοσον ειναι γαλβανιζε δεν θα χρειαστει να το περασω με αλλες επιστρωσεις(μινιο κλπ);
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  base.jpg
Εμφανίσεις:  1499
Μέγεθος:  73,2 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 28-11-15 στις 14:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-15, 16:20
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Έγραψες κάπου τιμή ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-11-15, 18:14
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Στο αρχικο post... 140¤
-------------------------
Επικοινωνησα και με καποια αλλη εταιρια που βρηκα που κανει μεταλλικες κατασκευες και εστειλα το σχεδιο και μετρα και μου εστειλαν την εξης απαντηση:

Από μία πρόχειρη εκτίμηση βάρους/κόστους μπορούμε να σας απαντήσουμε ότι θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ και θα είναι ηλεκτροστατικά βαμμένο σε χρώμα RAL της επιλογής σας για μεγάλη διάρκεια ζωής χωρίς οξειδώσεις. Εαν επιθυμούσατε να γίνει από ανοξείδωτα στραντζαριστά το κόστος θα ανέβαινε αρκετά και δεν το προτείνουμε εκτός και αν επιμένετε.

Τι ειναι καλύτερο η ηλεκτροστατικη βαφη ή το γαλβανιζε μεταλλο? Και τι πιστευετε γι αυτη την προσφορα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 28-11-15 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-11-15, 20:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Από μία πρόχειρη εκτίμηση βάρους/κόστους μπορούμε να σας απαντήσουμε ότι θα κοστίσει περίπου 150 ευρώ και θα είναι ηλεκτροστατικά βαμμένο σε χρώμα RAL της επιλογής σας για μεγάλη διάρκεια ζωής χωρίς οξειδώσεις. Εαν επιθυμούσατε να γίνει από ανοξείδωτα στραντζαριστά το κόστος θα ανέβαινε αρκετά και δεν το προτείνουμε εκτός και αν επιμένετε.

Τι ειναι καλύτερο η ηλεκτροστατικη βαφη ή το γαλβανιζε μεταλλο? Και τι πιστευετε γι αυτη την προσφορα;
Η ηλεκτροστατική βαφή είναι ότι καλύτερο αρκεί να γίνει σωστά, και το καλό είναι ότι θα μπει και στις ενώσεις, αλλά και τα 150 Ευρουλάκια είναι νούμερο. Και το γαλβανιζε αντέχει αλλά εκεί που θα μπει ηλεκτροκόλληση θα χαλάσει το γαλβάνισμα και θα θέλει καλό βάψιμο, και στο γαλβανισμένο δεν πιάνει εύκολα χρώμα, θες και αστάρωμα με ειδικό αστάρι.
Η ξύλινη που ειπες πως έχει φουσκώσει είναι από ξύλο ή απο μελαμίνη ;
Γιατι το ξύλο δεν φουσκώνει, για να μη πω πως δεν παθαινει τίποτα, εκτος και ειναι βουτηγμένο μέσα στο νερό. Εχω ξύλινη βάση και μάλιστα είναι στη ταρατσα στις βροχές και ο σκελετός είνα απο παλετοξυλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-11-15, 21:07
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Δικιο εχεις... απο μελαμινη ειναι. Ειναι το μανισιο... Τωρα πριν λιγο μιλησε ο πατερας μου με εναν γνωστο του που ψιλοξερει και του ειπε οτι θα ηταν καλυτερα να μου εφτιαχναν βαση με απλα σιδερο(οτιδηποτε δλδ) και να το παω να το βουτηξουν ολοκληρο οπως ειναι για να γινει θερμο γαλβανισμα... το οποιο θα καλυψει ομοιομορφα τα παντα. Φοβαμαι ετσι θα παει περισσοτερο ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-11-15, 21:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το γαλβανισμα πάει με το κιλό, και αυτο κοστιζει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-15, 01:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geochaos Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα κι εγω αν ιχα καποιον να μου το κολλησει θα επαιρνα τις βεργες μονος μου και θα το εκανα γομαρι! ακομα και μονοκοματο μεταλο αντι για ξυλο! αλλα δυστυχως μολις απολυθηκα απο το στρατο και μου εφυγαν πολλα! αλλα το θεμα μου ειναι οτι εχω δει απο αλλους εδω να αναφερουν και με κολληση μαζι πολυ πιο οικονομικα και ηλπιζα για καμια γνωμη να ξερω αν ειναι καλα ή να ψαξω και για πολλες αλλες προσφορες...
-------------------------
Ρε παιδια κανενας αλλος καμια προταση; Σας φαινεται λογικη τιμη με δεδομενο οτι δεν εχω εγω δυνατοτητα ηλεκτροκολλησης; Ισχυει οτι εφοσον ειναι γαλβανιζε δεν θα χρειαστει να το περασω με αλλες επιστρωσεις(μινιο κλπ);
Με πλάτος 45cm έχω φτιάξει ακριβώς αυτό το σχέδιο με γαλβανιζέ 40x40 100 ευρώ από Πύργο Ηλείας μεριά!! Στην Πάτρα μου ζητούσαν όλοι 140-150...
Το πέρασα και 3 χέρια με ένα κίντρινο αστάρι για γαλβανιζέ και μη σιδηρές επιφάνειες, για ότι έξτρα προστασία μπορεί να προσφέρει... Δεν με ενδιέφερε το χρώμα καθώς το έντυσα με ξύλο, οπότε έμεινε με το αστάρι!! Η κατασκευή φέτος το καλοκαίρι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-11-15, 13:42
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

εγώ πάντως θα πρότεινα εκεί που ειναι στην μέση τα κάθετα σίδερα να προσθέσεις ακόμη 2 πόδια για να κατανείμεται καλύτερα το βάρος
καλύτερα 6 σημεία από 4 και σίγουρα ποιο δύσκολο να δημιουργηθεί και απειροελάχιστη καμπυλότητα απο το βάρος (οχι οτι θα είχες πρόβλημα αλλά... )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-11-15, 21:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν πιανουν τα χέρια σου τη φτιάχνεις μόνος σου με ξύλο, όχι μελαμίνη , καδρονάκια ξύλο, και με ενα συντηριτικό ξύλου θα γίνει αθανατη.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-11-15, 23:20
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

καί από πάνω για να κάτσει το ενυδρείο δεν θα μπει μελαμινη φυλο?τι ξύλο θα μπει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-11-15, 23:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
καί από πάνω για να κάτσει το ενυδρείο δεν θα μπει μελαμινη φυλο?τι ξύλο θα μπει?
Κοντρα πλακε θαλάσσης
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-11-15, 23:25
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Εντάξει μην βαρας ένα λάθος καναμε
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-11-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
καί από πάνω για να κάτσει το ενυδρείο δεν θα μπει μελαμινη φυλο?τι ξύλο θα μπει?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντρα πλακε θαλάσσης

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει μην βαρας ένα λάθος καναμε


__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-11-15, 02:00
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πλάτος 45cm έχω φτιάξει ακριβώς αυτό το σχέδιο με γαλβανιζέ 40x40 100 ευρώ από Πύργο Ηλείας μεριά!! Στην Πάτρα μου ζητούσαν όλοι 140-150...
Το πέρασα και 3 χέρια με ένα κίντρινο αστάρι για γαλβανιζέ και μη σιδηρές επιφάνειες, για ότι έξτρα προστασία μπορεί να προσφέρει... Δεν με ενδιέφερε το χρώμα καθώς το έντυσα με ξύλο, οπότε έμεινε με το αστάρι!! Η κατασκευή φέτος το καλοκαίρι...
Να σου πω κι εμενα δεν με ενδιαφερει το χρωμα... μετα θα το ντυσω με ξυλα... Το θεμα μου ειναι να βρω καμια πιο οικονομικη προσφορα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πάντως θα πρότεινα εκεί που ειναι στην μέση τα κάθετα σίδερα να προσθέσεις ακόμη 2 πόδια για να κατανείμεται καλύτερα το βάρος
καλύτερα 6 σημεία από 4 και σίγουρα ποιο δύσκολο να δημιουργηθεί και απειροελάχιστη καμπυλότητα απο το βάρος (οχι οτι θα είχες πρόβλημα αλλά... )
Δεν εχεις αδικο, κι εγω το εχω σκεφτει, βεβαια οταν το ανεφερα στον πρωτο που πηγα μου ειπε οτι δεν ειναι απαραιτητο λογω μεγεθους του μεταλλου(40αρι) αλλα κι εγω ειμαι της αποψης "φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα..."
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πιανουν τα χέρια σου τη φτιάχνεις μόνος σου με ξύλο, όχι μελαμίνη , καδρονάκια ξύλο, και με ενα συντηριτικό ξύλου θα γίνει αθανατη.
Πιανουν αρκετα τα χερια μου και του πατερα μου αλλα δεν εχουμε τα εργαλεια και τον χωρο... ειδικα τωρα με τον καιρο αυτον... να ηταν καλοκαιρι ισως...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντρα πλακε θαλάσσης
οντως κονρα πλακε θαλασσης θα εχω σιγουρα και πανω που θα ακουμπαει το ενυδρειο και στο κατω ραφι που θα εχω το φιλτρο γιατι θελω να μην το βγαζω για το καθαρισμα, οποτε θα τρεξουν σιγουρα νερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 30-11-15 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-11-15, 10:47
Το avatar του χρήστη hiphophooligan
hiphophooligan Ο χρήστης hiphophooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-09-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

να ρωτησω κι εγω κατι ασχετο αλλα σχετικο? εχει δοκιμασει κανεις να κανει βαση με κολωνες dexion? νομιζω οτι θα βγαινει πιο φτηνα με τις ιδιες αντοχες και δεν χρειαζεται να κολησεις τα σιδερα (μονο εναν τροχο για να κοψεις)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-12-15, 14:46
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Υστερα απο ερευνα κατεληξα να μου φτιαξει την βαση ενας κυριος σε μαγαζι που φτιαχνει μεταλλικες κατασκευες, στον οποιο εδειξα το σχεδιο και πμου ειπε οτι θα κοστισει 70¤ και απλα να το περασω εγω με μινιο και χρωμα μετα... αφου θα ειναι σε εσωτερικο χωρο θα ειναι μια χαρα!
Πηρα χθες την κατασκευή αλλα πανω στον χαμο να το χωρεσουμε καπως στο αυτοκινητο, δεν προσεξα οτι δεν ειχε βαλει τα τα δυο καθετα στηριγματα στην μεση της μπροστα και πισω μεριας...

Πιστευετε θα μειωσει απο την σταθεροτητα της κατασκευης οπως το βλεπετε στις παρακατω φωτογραφιες? Μου ειπε οτι αν θελω να το παω να μου κολλησει αλλα, ενω σκεφτομουν αρχικα οτι εκει που θα εμπαιναν αυτα τα στηριγματα θα ηταν χρησιμα μελλοντικα αν θελω να βαλω γωνιες και να κανω ραφι, τωρα σκεφτομαι οτι θα ηταν μια χαρα και αν ειναι ενας εννιαιος χωρος να βαζω τα πραγματα μεσα χωρις ραφια... Η αποψη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-12-15, 15:04
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

φώτο?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-12-15, 15:42
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Προσπαθουσα να την ανεβασω αλλα ηταν μεγαλη... Θα επρεπε να εχει στηριγματα εκει που εχω ζωγραφισει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20151208_191248.jpg
Εμφανίσεις:  926
Μέγεθος:  34,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-12-15, 17:00
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα ήταν καλό να είχε και εκεί κόντρες και στο πιο κάτω αλλά κι έτσι δεν νομίζω να έχει πρόβλημα φαίνονται χοντρές οι κοιλοδοκοι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-12-15, 17:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

φιλε βαλε 2 σιδερα καθετα στην πισω πλευρα και στο ενα βαλε και ποδαρακι απο κατω και εισαι κομπλε!ειναι λιγο στραβο η' ετσι φαινεται απο την φωτο?
-------------------------
δες στην ενοτητα μου την σιδεροκατασκευη που εκανα και θα καταλαβεις!
μετα περασε το ασταρι και παρε χρωμα για βαρκες απο μαγαζια με ειδοι σκαφων και περασε το 2 χερια και εισαι κομπλε!μην το σκεφτεσαι αλλο.....
-------------------------
επισεις παρε ρεγουλαδορους βαρεου τυπου για να τους κολλησεις στα ποδια για να μπορεις να αλφαδιασεις!εαν θελεις μπορεις να βαλεις στα ποδια και μερικες κοντρες.....αλλα και παλυ μια χαρα ειναι ετσι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη voas : 09-12-15 στις 17:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-12-15, 18:12
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Γιατί δεν την έφτιαξες με κοιλοδοκό και την έφτιαξες με στραντζαριστό;Ο κοιλοδοκός είναι πολύ ανώτερος!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-12-15, 22:44
Το avatar του χρήστη geochaos
geochaos Ο χρήστης geochaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν την έφτιαξες με κοιλοδοκό και την έφτιαξες με στραντζαριστό;Ο κοιλοδοκός είναι πολύ ανώτερος!
Μου ειπαν οτι μια χαρα αντοχη εχει και αυτο για αυτες τις διαστασεις και θα ηταν μεγαλυτερο το βαρος και το κοστος... Και με δεδομενο οτι ειχαν φτιαξει και αλλοι με στραντζαριστο χωρις να εχω διαβασει να εχουν προβλημα, το προτιμησα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε βαλε 2 σιδερα καθετα στην πισω πλευρα και στο ενα βαλε και ποδαρακι απο κατω και εισαι κομπλε!ειναι λιγο στραβο η' ετσι φαινεται απο την φωτο?
-------------------------
δες στην ενοτητα μου την σιδεροκατασκευη που εκανα και θα καταλαβεις!
μετα περασε το ασταρι και παρε χρωμα για βαρκες απο μαγαζια με ειδοι σκαφων και περασε το 2 χερια και εισαι κομπλε!μην το σκεφτεσαι αλλο.....
-------------------------
επισεις παρε ρεγουλαδορους βαρεου τυπου για να τους κολλησεις στα ποδια για να μπορεις να αλφαδιασεις!εαν θελεις μπορεις να βαλεις στα ποδια και μερικες κοντρες.....αλλα και παλυ μια χαρα ειναι ετσι.
αν βαλω πισω, δεν θα ηθελε κ μπροστα? Για ρεγουλαδορους, οπου ρωτησα μου ειπαν να τους αποφυγω και ας ειναι βαρεως τυπου...
επισης, εχει ο πατερας μου αντισκωριακο ασταρι oxidol και γυαλιστερο βερνικοχρωμα Gumilak metal. Πιστευετε ειναι καλα αυτα? εχουν περασει καποια χρονια απο οταν τα χρησιμοποιησε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geochaos : 09-12-15 στις 22:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-12-15, 23:46
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Αφού το έφτιαξες έτσι εγώ στην θέση σου θα έβαζα και ένα κάθετο πίσω στο κέντρο και μετά ένα λοξό από το πίσω κάθετο στο μπροστά το οριζόντιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σταθεροτητα βάσης pkas Γλυκό νερό - Γενικά 7 05-02-14 16:05
Κατασκευη βάσης-ενυδρείου 130x50 giotiss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 19-08-13 15:49
Οδηγίες για το στήσιμο βάσης rio 240. kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 22-12-10 14:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09067 seconds with 16 queries