Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-11-08, 02:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Τα ψαρι που "φταιει" για ολα.

Πιστευω οτι οι περισσοτεροι μπηκαν στο χομπυ αφου δεχθηκαν το ερεθισμα απο ενα συγκεκριμενο ψαρι που ειδαν και "κολλησαν".
Πολλοι το εχουν ξεχασει ισως.
Εδω θα προσπαθησουμε να το θυμηθουμε.
Οσοι το θυμουνται, ακομα και αν δεν το διατηρησαν ποτε, ας το αναφερουν ή ας γραψουν και μερικα λογια γι'αυτο και τη σχεση τους, ως φορο τιμης για το δρομο που τους ανοιξε.

Ξεκιναω με το δικο μου μπελα.
Ο Μονομαχος (Betta Sp.), μοναχικος, μαγκας αλλα και φοβιτσιαρης.
Τον ειδα σε ενα μεγαλο κοινωνικο ενυδρειο πολυ παλια και "κολλησα".
Ειδα ποσο δυσκολη ειναι η σωστη διατηρηση ενος ενυδρειου και απεφευγα επιμελως την ενασχοληση με το χομπυ ωσπου.....(αλλη ιστορια)
Ο ψαρης αυτος λοιπον δεν επιθυμει την παρουσια αλλων ψαριων αλλα του αρεσει η συντροφια του ανθρωπου και οταν περναει καλα σε ευχαριστει και σου το δειχνει με τροπο διαφορετικο απο αλλα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-11-08, 03:01
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

μόλις είχα τελειώσεο το λύκειο και είχα πιάσει και δουλειά...μέχρι να αρχίσει η σχολή μου είχα ήδη αρχίσει να μαζεύω λεφτά και δεν ήξερα τι να τα κάνω...μου είχε καρφωθεί εκείνη την περίοδο να πάρω και να διατηρώ στο δωμάτιό μου πιράγχας(ασε...) και να τα ταΐζω ωμό κρέας...

στην τελική συμβιβαστηκα με ένα ζευγάρι 5cm pacu ένα tiger oscar και ένα common pleco σε μία ενυδρειάρα.......60λτ!!!!!!!!! με πλαστικα φυτα και πετρεσ μεσα...κρατησα τα "ψαράκια" 1 χρονο σχεδον και αφού έγιναν σαρδέλες μέσα σε κονσέρβα,τα έδωσα σε ένα πετ σοπ της γειτονιάς μου, με αντάλλαγμα διάφορα αλλα'ντι άλλων τροπικά ψαράκια(κοντά 15) και μία ξεχασμένη φωτό από τότε(2004)
-------------------------
ούτε καν από γυάλα δεν ξεκίνησε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dizio : 17-11-08 στις 03:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-08, 04:54
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Κι εγώ με μονομάχο ξεκίνησα. Φανταστικό ψάρι πράγματι. Σε κερδίζει αμέσως. Φυσικά την έκανε σύντομα γιατί ο πετσοπάς δεν μου ανέφερε τίποτα για αντιχλώρια, φίλτρα και τα σχετικά. Οπότε κι εγώ όποτε έβρισκα ευκαιρία άδειαζα όλο το νερό του για να του βάλω φρέσκο λέει, κατευθείαν από τι βρύση. Μετά πήγα σε χρυσόψαρο αλλά ήταν μία από τα ίδια γιατί γνώση μηδέν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-11-08, 07:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Εγω βλεποντας την τυρρανια που τραβουσε το χρυσοψαρο του αδερφου μου μεσα σε γυαλα 3λιτρων αποφασισα να παρατησω το αλλο μου χομπι (καναρινια-ειχα 150 περιπου) και να παρω ενα 100αρι ενυδρειο με τα πρωτα 3 χρυσοψαρα...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-11-08, 08:40
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Ε καλά εσεις ξεκινήσατε με τα εύκολα .εγώ που ξεκίνησα κατευθείαν με θαλασσινό 120 λ. η συνέχεια ...........καταλάβατε ,μετα απο 6 μήνες έκανα ενα FO 750λ.με τρελλή επιτυχία. Και τώρα στα εύκολα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-11-08, 09:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πριν .... πάνω από 30 χρόνια, μικρό κοριτσάκι, πήγα με τον πατέρα μου σ' ένα ιατρείο εδώ στη Δράμα, και στην αίθουσα αναμονής είχε ενυδρείο!!! Τότε δεν ξέραμε τίποτα για ενυδρεία και για την πόλη μας ήταν επιστημονική φαντασία. Φυσικά μαγεύτηκα και ο γιατρός όχι μόνο με "ξενάγησε", αλλά μου έδωσε και από τα απρόσκλητα σαλιγκαράκια που ήθελε να ξεφορτωθεί! Δεν θυμάμαι ούτε τι φυτά είχε, (πιθανότατα πλαστικά) ούτε τι ψάρια.

Όταν πήγα με τον πατέρα μου για ψάρεμα, (πήγαινα συχνά μαζί του) πήρα από το ποτάμι μερικά "φύκια" (fontinalis antipyretika), μερικές πέτρες, γαριδούλες, κι έπιασα λίγο γόνο, μάλλον από μπριάνες, και τα έβαλα σ΄ ένα δοχείο, μαζί με τα σαλιγκαράκια του ενυδρείου. Φυσικά σε λίγες μέρες είχαν όλα καταστραφεί. Μετά ξανά από την αρχή κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Δεν με συγκινούν και τόσο πολύ τα ψάρια, αλλά τα υδρόβια φυτά, και τα μικρούλια ζωάκια του νερού, σαλιγκάρια, γαριδούλες κ.τ.λ.!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-08, 10:00
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Smile

Εγώ πάλι ξεκίνησα έτσι στα ξαφνικά πρίν από ένα χρόνο και κάτι όταν πήγα με τον γιό μου το μεγάλο στο σπίτι ενός συμαθητή του και είδα το ενυδρείο που είχαν στην κουζίνα, μικρό μεν αλλά γοητευτικότατο ( μέχρι και γέννα είχαν πετύχει).
Έτσι στήσαμε το πρώτο ενυδρείο των 60 λίτρων που ύδρωσα να το στήσω γιατί σαν αρχάρια έκανα και πατάτες ????!!!!!
Μετά ευτό έσπασε, εφτυχώς στο πλύσιμο και αφού το είχαν αντικαταστήσει με ένα 125 Rio full φυτεμένο και με Tetra, Apple Snail και δύο ζωντανά όστρακα. Ο βιότοπος μου μάλλον είναι μιά χαρά αφού έχω και γέννητούρια και κάθομαι με τις ώρες και το χαζεύω.
Το ενυδρείο μου με τα χρυσόψαρα, το ξεκίνησα όταν ο μικρός μου γιός μου έφερε από το σχολείο ένα χρυσόψαρο που είχε κληρωθεί στο καλοκαιρινό bazar??? Έπαθα όταν το είδα μέσα στο μικρό πλαστικό κουτάκι με ελάχιστο νερό και χιλιοταλεπωριμένο. Πήρα την απόφαση και πήγαμε και αγοράσαμε ένα μεγάλο καινούργιο 60 όμως το χρυσόψαρο κατέληξε και άλλα δύο μετά από αυτό.
Αυτή την στιγμή τρέχει ένα 60 με ανούμπιες και χρυσόψαρα, με άριστες συνθήκες και μετρήσεις εδώ και 3 μήνες περίπου.!!!!
Φυσικά μετά από πολλές ταλαιπωρίες όπως θα θυμούνται και κάποιοι φίλοι μέλη........
Αυτά........και συνεχίζουμε
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-08, 11:18
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Πριν από 4 χρόνια θέλοντας να κάνω ένα "εκπαιδευτικό" δώρο στον γυιο μου αγόρασα ένα αμερικάνικο πλαστικό ενυδρείο / ανθοδοχείο με ταϊστρα περισκόπιο. Εκεί έβαζες την τροφή και παρατηρούσες από το ματάκι το ψαράκι που έτρωγε. Εκεί έβαλα το πρώτο μου χρυσόψαρο. Η συνέχεια είναι γνωστή ο γυιος μου ασχολήθηκε με το ποδόσφαιρο κι εγώ είμαι στα πρόθυρα χωρισμού με τα ενυδρεία που έχω γεμίσει . Η γυναίκα μου πλέον φρικάρει ακόμα κι αν ακουμπήσω ποτήρι για να πιω νερό
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-11-08, 12:47
Το avatar του χρήστη s-vitzi
s-vitzi Ο χρήστης s-vitzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2007
Περιοχή: Αθηνα-Αγιοι Αναργυροι
Μηνύματα: 332
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην s-vitzi
Προεπιλογή

Πριν 10 με 12 χρονια,φιλη που ηξερε το παθος μου με το υγρο στοιχειο,μου εκανε δωρο ενα 60αρι με φιλτρο,αφισα και πολυχρωμο χαλικι...Κι εγω ο γατος επελεξα 2 μικρα σκαλαρια,για κατοικους του.Αφου μου πεθανε το ενα,θυμαμαι ενας πετσοπας με συμβουλεψε να παρω αλλο,γιατι προφανως αυτο που εφυγε ηταν αρρωστο απο πριν και δεν το τελειωσα εγω,ενω αυτος ειχε υγιεστατα ψαρια...Χαρα εγω,συνεχισα τη "ρουτινα",με το νεο σκαλαρακι,αλλαγη καθε 3 μερες και πλυσιμο το φιλτρακι στη βρυση.Ως που φυγανε και τα δυο κι εγω εκανα μυθο τη διατηρηση υδροβιων οργανισμων στο σπιτι μου
Πριν 2 χρονια περιπου,επισκεψη σε φιλο και συναδελφο,ο οποιος ειχε ενα 500αρι με δισκους.Πριζωθηκα ξανα.Και μετα ηρθε το GAB...
__________________
Στελιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-08, 13:03
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Κόλλησα με το χόμπι στο......δημοτικό !!! Συγκεκριμενα το 1984 ή 1985 περασα εξω απο ενα πετ σοπ της πόλης (πλεον δεν υπάρχει.....) και είδα κάτι όμορφα ψαράκια. Ε μετά από υπερβολική μουρμούρα ενός μηνα οι γονεις υποχωρήσαν και μου πήραν το πρωτο μου, 200αρι παρακαλώ ενυδρειο !!! Και τι δεν εβαλα μεσα. Οτι υπήρχε διαθεσιμο στο εμποριο μπηκε σε εκεινο το ενυδρειο που υπάρχει ακομα παρκαρισμένο σε καποιο υπογειο του πατρικου μου σπιτιου. Ειχε φτασει να εχει 55 ψάρια μεσα....
Νευριαζα μαλιστα γιατι λεει ήταν ευαισθητα και ψοφούσαν καθε τοσο μερικά.....
Ουτε λογος για αντιχλώρια και αλλα περιττα πραγματα. Ενα φιλτρο βυθου μια λάμπα φθοριου πλαστικα φυτα και ιεροι ναοι υπηρχαν μεσα....
Μετά στο λυκειο εκανα ενα μεγαλο διαλειμα και ξαναρχισα πάλι οσο ημουν στο στρατο με μια γυάλα και ενα χρυσοψαρο.....
Επειτα ήρθε το πρωτο record 60 και σιγα σιγα ξεκινησε η κατρακυλα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-11-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eγω ήμουν κάπως μικρότερος απο ολους σας(ουτε 1 χρονου) οταν ο πατέρας μου εφερε στο σπίτι ενα χρυσόψαρο(common)απ'οτι θυμάμαι(δεν θυμάμαι και πολλά) σε μια μικροσκοπική πλαστική γυάλα(αυτές που βάζουν τις αράχνες) θα ηταν γυρω στα 2-3λιτρα.Αργότερα κανα 2 ευδομάδες μετά ο θείος μου με αλλα 2 χρυσόψαρα και μια γυάλα γύρω στα 10λιτρα(αυτή που είχε σπάσει).Αυτά τα ψάρια τα αγαπούσα τοσο που τους εριχνα μεχρι και το φαγητό μου ωσπου μια μερα επειδή ήθελα να μεγαλώσουν τους έριξα ολο τους το φαί.Αργότερα καθε 2-3 χρονια(και πολλά σας λέω)επειχηρούσα να συντηρήσω ψάρια.Σε αυτή την 10λιτρη γυάλα έβαζα και 10 χρυσόψαρα και εναν μονομάχο και θυμάμαι και εναν αστακο που ψόφισε την επόμενη ημέρα.Θυμάμαι 2α δυμοτικού(πριν απο 6χρόνια)εφερνε ο φίλος μου ο Πέτρος τον μονομάχο του στο σπίτι μου και κάναμε αγώνες.
Αργότερα στην 6η Δημοτικού μου κόλλησε η λόξα απο τον spongebob και αγόρασα απο το καρφούρ το μικρό μου 96ρι.Αργότερα αγόρασα αρκετά μικρά(απο 5 εως 20λιτρα)που στο τέλος τα χάριζα.Ακομα είχα παρει ενα 60ρι το οποίο παλι χάρισα ενω είχα αγορασει απο τζαμα ενα 50Χ30Χ60 το οποίο λογο οτι ήταν απο 5ρι τζάμι και χωρίς κοντρες ενω παράλληλα φουλ απο πέτρες και καράβια άνοιξε ευτυχώς στην ταράτσα.Τέλος φέτος πριν τις αρχές του καλοκαιριού αγορασα ενα 120ρι.Αυτά!!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-11-08, 14:59
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω ήμουν κάπως μικρότερος απο ολους σας(ουτε 1 χρονου) οταν ο πατέρας μου εφερε στο σπίτι ενα χρυσόψαρο(common)απ'οτι θυμάμαι(δεν θυμάμαι και πολλά) σε μια μικροσκοπική πλαστική γυάλα(αυτές που βάζουν τις αράχνες) θα ηταν γυρω στα 2-3λιτρα.Αργότερα κανα 2 ευδομάδες μετά ο θείος μου με αλλα 2 χρυσόψαρα και μια γυάλα γύρω στα 10λιτρα(αυτή που είχε σπάσει).Αυτά τα ψάρια τα αγαπούσα τοσο που τους εριχνα μεχρι και το φαγητό μου ωσπου μια μερα επειδή ήθελα να μεγαλώσουν τους έριξα ολο τους το φαί.Αργότερα καθε 2-3 χρονια(και πολλά σας λέω)επειχηρούσα να συντηρήσω ψάρια.Σε αυτή την 10λιτρη γυάλα έβαζα και 10 χρυσόψαρα και εναν μονομάχο και θυμάμαι και εναν αστακο που ψόφισε την επόμενη ημέρα.Θυμάμαι 2α δυμοτικού(πριν απο 6χρόνια)εφερνε ο φίλος μου ο Πέτρος τον μονομάχο του στο σπίτι μου και κάναμε αγώνες.
Αργότερα στην 6η Δημοτικού μου κόλλησε η λόξα απο τον spongebob και αγόρασα απο το καρφούρ το μικρό μου 96ρι.Αργότερα αγόρασα αρκετά μικρά(απο 5 εως 20λιτρα)που στο τέλος τα χάριζα.Ακομα είχα παρει ενα 60ρι το οποίο παλι χάρισα ενω είχα αγορασει απο τζαμα ενα 50Χ30Χ60 το οποίο λογο οτι ήταν απο 5ρι τζάμι και χωρίς κοντρες ενω παράλληλα φουλ απο πέτρες και καράβια άνοιξε ευτυχώς στην ταράτσα.Τέλος φέτος πριν τις αρχές του καλοκαιριού αγορασα ενα 120ρι.Αυτά!!!
....και που 'σαι ακόμα.....
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-11-08, 16:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ωραιες οι ιστοριες ολων (σχεδον ), αν και ειχα στο μυαλο μου αλλο θεμα.
Δηλαδη οχι πως ξεκινησαμε στο χομπυ και ποια λαθη καναμε κλπ, αλλα ποιο ειναι το ψαρι που "ερωτευθηκαμε" και μας εβαλε στο χομπυ.
Σιγουρα κανεις δεν "ερωτευθηκε" βυθισμενα καραβακια, ακροπολεις, οσμωσεις, υποστρωματα, λιπασματα και φυτα, φιλτρα co2 μπουκαλες, pH-controllers, ανεμιστηρακια και elliwel,
Καποιο ψαρι πρεπει να ευθυνοταν (εξαιρειται η Λουση )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-11-08, 17:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

το κουνουποψαρο Gambusia affinis το συνάντησα στην φύση σε ένα ποτάμι που υπάρχει ακόμα και σήμερα κοντά στο πατρικό μου.
Το καλοκαίρι το απολάμβανα στο ποτάμι και το χειμώνα σε γυάλες Βάζα μικρα δοχεια κτλ, όλα αυτά πριν 21-22 χρόνια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-08, 17:25
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

μπα, δεν ειναι απολυτο αυτο με το ψαρι... πχ συζουτουσαμε με εναν φιλο μου επι 3-4 μηνες, λεγαμε οτι ηθελε να παρει ενυδρειο, και τελικα περνοντας μια μερα εξω απο ενα πετσοπ, τρωω φλασια και μπαινω μεσα και περνω επιτοπου... μετα απο 2 μερες ειδα ψαρια...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-11-08, 21:41
χρηστος παγκαλος Ο χρήστης χρηστος παγκαλος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-02-2004
Περιοχή: χαλκιδικη
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Μια φορα και ενα καιρο .....
Μαλλον στην περιπτωση την δικη μου φταιει το λαδι, γιατη ο νονος μου ειχε ενα ενυδρειο με νεον στο σπιτι του.Απο τοτε μπηκε το μικροβιο μεσα στο μυαλο μου .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-08, 22:59
Το avatar του χρήστη chrisoulakismanos
chrisoulakismanos Ο χρήστης chrisoulakismanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: katerini
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τον καημενο μαυρο κονγκολεζο που τα τηναξε σε πεντε μερες, τον ειχα βαλη σε ενα ενυδρειο 50 litr κοντα στην πορτα του μπαλκονιου και στην γυναικα μου φανηκε οτι το ενυδρειο βρομησε και το καθαρισε με το σφουγγαρι των πιατων. Αυτο το αραπακη το βλεπαμε καθε βραδι με φως απο ενα πορτατιφ και λεγαμε τοτε 1985 οτι θα μας κανει παρεα μεχρη να αγορασουμε τηλεοραση αλλα χαθηκε γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-11-08, 01:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ετος 1986.. ενας φιλος μου χαριζει ενα ενυδρειακι 27 λιτρων που φιλοξενουσε χρυσοψαρο μεχρι που αυτο αποδημησε στον ψαροπαραδεισο. Εγω φοιτητης σε γκαρσονιερα με αλλους 2 συγκατοικους. Στο ενυδρειακι 5 guppy, που γεννησαν και ξαναγεννησαν και ξανα μανα.. επισης εβαλα και 3 cory και 2 danio. Mιλαμε για πολυ στριμωξιδι και στο σπιτι και στο ενυδρειο
Η μονη πληροφορηση ενα δωρεαν φυλλαδιο της Tetra "Το ενυδρειο δια τους αρχαριους" ( Και εμεινε και μοναδικη πληροφορηση μεχρι να ερθει το GAB στη ζωη μου). Ειχα μαθει πολλα (νομιζα). το μονο που δεν εμαθα επι 15 χρονια ειναι οτι δεν πλενουμε το φιλτρο κατω απο την βρυση
Παραδοξως τα ψαρια ζουσαν ,κυριως λογω μιας synnema (Hygrophila difformis την λενε τωρα) που ειχε βγει απο το ενυδρειο και κρεμοταν σε emersed μορφη δεξια κι αριστερα και προφανως ρουφουσε την αμμωνια.
Μετα πηρα πτυχιο, μετακομισα στο νησι και επιτελους εβαλα σε μεγαλυτερο ενυδρειο (80 ολακερα λιτρα !!!) το ψαρι που παντα ηθελα και γι αυτο ξεκινησα με τα ενυδρεια : εναν υπεροχο,πολυχρωμο αρσενικο γυλο Thalassoma pavo που μου εκανε παρεα για 3 χρονια και μετα επεστρεψε στην θαλασσα.Σωστα καταλαβατε ο ερωτας μου ειναι ,ηταν και παραμενει το Μεσογειακο.
Σπυρο, ξερω οτι αλλιως το ηθελες το Post σου , αλλα εχει ενδιαφερον να ακουσουμε τις ιστοριες του καθενος. Ετσι γνωριζομαστε καλυτερα και οσο να χει δες το λιγο και σαν εξομολογηση που βασανισαμε τα πρωτα μας ψαρια.
Δειτε και το φυλλαδιο, ειναι σουβενιρ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σάρωση0002.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  56,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σάρωση0004.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  103,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-08, 14:23
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Ξεκινησα με χρυσοψαρα αλλα ερωτευθηκα το chromobotia macracantus(clown).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-11-08, 14:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ξεκινησα καπου 7 ετων κλαιγοντας για τα νεκρα χρυσοψαρα στη γυαλα...(σε λιγες ωρες το χλωριο εκανε τη δουλεια του)...το πρωτο ενυδρειο 15 λιτρα στα 13 μου...με χιλια ψαρια μεσα!!!

αλλα ερωτευθηκα πρωτα τα σκαλαρια.......
μετα ερωτευομουν καθε ψαρι που εβλεπα....τιγρακια...γκαπυ...νεον...περλ γκουραμι ....και παει λεγοντας......

πολυ ερωτυλος τελικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-12-08, 11:09
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Προεπιλογή

Πάντα θαύμαζα στην τηλεόραση τα τεράστια φυτεμένα ενυδρεία.
Πίστευα πως ήταν ακατόρθωτο να έχω ένα.
Είχα και έχω κόλημα με τα φυτεμένα.Ενυδρεία ζούγκλες.

Ερωτεύτηκα τον 1ο μου μονομάχο πριν 4 χρόνια. Έναν μπλε ελεκτρίκ σε μια 3λιτρη γυάλα της αδελφής μου.
Μετά από δυο μήνες τρώω φλασιά μπαίνω σε ένα πετ σοπ και παίρνω έναν κόκκινο. Ζούσε στην ίδια 3λιτρη γυάλα χωρίς φίλτρο, και θερμοστάτη.

Μετά από 4 μέρες που δεν έτρωγε φυλλαράκια ήρθε το gab και άλλαξε τη ζωή του μονομάχου μου. Έζησε για 4 μήνες σε 6 λίτρα με φίλτρο, θερμοστάτη, 1 γατόψαρο και 2 apple snails και μια μικρή anoubia. Το κερατόφυλλο ναι κατάφερα να το ξεπαστρέψω!.
__________________
When you get trapped in day to day concerns, its easy to lose sight of the things that really matter in life.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-12-08, 22:52
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή huma huma nuka nuka a qua

aculeatus or triggerfish-picasso.Το είδα στη Γερμανία σε 25 cm πριν 17 χρόνια και ζαλίστηκα.Ενα μήνα μετά είχα ένα 80lit ενυδρείο με ενα μικρό 8cm.Tο κράτησα 6,5 χρόνια και το άλλαξα 3 ενυδρεία.Εγινε 20cm και μια μέρα το κέλυφος μιας γαρίδας του έσκισε το στομάχι.Μια μηχανή τροφής που πέθανε απ'τη λεμαργία του.Σίγουρα θα το θυμάμαι για πολύ καιρό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  trigger_Picasso.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  108,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-08, 23:11
mariannos Ο χρήστης mariannos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: CYPRUS..LIMASSOL
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Μαλλον 8α αποτελω εξαιρεση,αρχισα μετα απο το υποβριχιο ψαρεμα κ τι μαγια του βυ8ου.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-12-08, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω πως απο εκει υποσυνειδητα ξεκιναμε πολλοι και το ψαρακι στο ενυδρειο που τυχει και δουμε, παταει τη σκανδαλη στην ιδεα οτι μπορει να βρεθει και στο σπιτι μας το υποβρυχειο αυτο θεαμα

Καλως ηρθες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-12-08, 10:08
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Αν και παλιά...γύρω στο 80 ο πατέρας μου διατηρούσε ενυδρεία, εγώ σκάλωσα απο μια εκπομπή στο Discovery πρίν ένα χρόνο. Επιτόπου άρχισα να ψάχνω στο Internet για ενυδρεία, ψάρια κ.λ.π. Ετσι βρήκα και το G.A.B και πολλές φωτογραφίες και ύστερα αγόρασα το MP Aquapro 80 ( 126 ltr ). Οσο για το ψάρι που μου άρεσε εξ' αρχής ήταν το σκαλάρι και έτσι έβαλα ένα ζευγάρι στο ενυδρείο μου. Αυτά μεγάλωσαν πολύ, κατάφεραν και γέννα, αλλά το τελειότερο πράγμα που ένιωσα μαζί τους ήταν η επαφή που είχαν με τα χέρια μου. Μετά απο πολλές ώρες ακινησίας τα ψάρια μου σχεδόν χαιδεύονταν στα χέρια μου!!! Αν και μιλάω σε παρελθόντα χρόνο, τα ψάρια τα έχω ακόμα. Τέλος ο πραγματικός έρωτας με το χόμπυ είναι ότι αφορά τον τεχνικό εξοπλισμό του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-03-09, 15:07
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Πριν απο 6 περιπου χρονια αποφασισα να μεταφερω ενα κομματι του βυθου στο δοματιο μου, ρωτοντας στο πετσοπ εγκατελειψα αμεσως την ιδεα του θαλασσινου και απογοητευτικα με τις καυτες τιμες... μετα απο ενα περιπου χρονο και λιγο ψαξιμο κατεληξα σε ενα diy 130 λιτρων γλυκου νερου!! το ποσα ψαρια εβαλα μεσα ουτε και εγω θυμαμαι!! το κρατησα δυο χρονια οπου εβαλα και το τελευταιο ψαρι μεσα!! θυμαμαι ενα πρωι που σηκωθηκα και ειδα ενα διαφανο ψαρακι 4 χιλιοστων να τριγυρναει, νομιζα πως γεννηθηκε μεσα αλλα ηταν λαθρεπιβατης με την τελευταια αγορα.. Μεσα σε λιγες εβδομαδες ηταν και το μονο ζοντανο ψαρι μεσα στο ενυδριο καθως τα αλλα εγιναν το γευμα του... το πηγα στο πετσοπ και πηρα μερικα τετρα, μετεφερα και τον πλεκο σε ενα μικροτερο(60 λιτρα) ενυδριο οπου τα κρατησα μεχρι πριν 3 μηνες. τοτε μου πηραν δωρο ενα 30αρι με κυρτο μπροστινο και τα εβαλα εκει μεσα!! πριν δυο εβδομαδες εδωσα τα ψαρακια σε εναν φιλο και τωρα ετοιμαζω το reefaki!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-09, 18:07
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

εμενα παιδια τα παφερακια ηταν τα ψαρια που με εκαναν να φαω κολυμα με τα ενυδρεια αν και απο οσα εχω διαβασει δεν ειναι και τα καλυτερα ψαρια για αρχαριους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-09, 21:19
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το πρώτο μου ψαράκι το πήρα στο δημοτικό (πριν καμιά 10αριά χρόνια) και ήταν ένα χρυσόψαρο σε μια γυαλίτσα από το ετήσιο παζάρι της πόλης. 3-4 μέρες άντεξε δυστυχώς. Το ερέθισμα να ασχοληθώ με τα ψαράκια ξανά μου το έδωσε ένας φίλος με το 15αρι ενυδρυάκι του (ο οποίος παράτησε το ενυδρείο και τώρα ψάχνεται για παπαγάλο...). Και έτσι τον αύγουστο που μας πέρασε πήρα τον μονομάχο μου (λατρεύω αυτά τα ψαράκια) ο οποίος κατοικούσε στο 15αρι μου μέχρι πριν μία εβδομάδα που παρέδοσε πνεύμα (μάλλον dropsy... ). Τώρα διατηρώ ακόμα το 15αρι με μία θυληκή μονομάχο και ένα 60αρι κοινωνικό.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-03-09, 16:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Στο δημοτικο διαβαζοντας μια εγκυκλοπεδια για ζωα...ειδα μια φωτογραφια με δισκους και διαβασα οσο μπορουσα για αυτα τα τελεια ψαρια....εκεινες τις εποχες ηταν πολυ δυσκολο να βρεις πληροφοριες για οτιδηποτε ειχε σχεση με ενυδρεια και για αυτο το λογο δεν τολμησα να παρω δισκους - ευτηχως εγραφε οτι ειναι δεν ειναι ευκολο να "φτιαξεις" τις καταλληλες συνθηκες για να επιβιωσουν στο ενυδρειο & δεν εγινα serial killer στα μοναδικα αυτα ψαρια!
Μετα απο την κατασκευη (απο το πατερα μου) ενος ενυδρειου 200 λιτρων και αφου εβαλα γκαπυ και αλλα ζωοτοκα..και μετα περνώντας από ολα σχεδον τα ειδη των τροπικων ψαριων και αγορα ακομα μεγαλυτερων ενυδρειων σιγα σιγα ηρθε η ωρα να πραγματοποιηθει ενα παιδικο ονειρο...η αποκτηση των δισκων που με ειχαν μαγεψει!!
Ευτηχως ειχα την καταλληλη υπομονη και δεν βιαστηκα ... Ναι και εγω καθαριζα τοτε τα υλικα του φιλτρου μου κατω απο τη βρυση αλλα δωξασι ο Θεος ειχα δυο βαρβατα φιλτρα οποτε αναλαμβανε το αλλο να διατηρησει τη "βιολογια" αφου τοτε η λεξη αμμωνια ΝΟ2 ΝΟ3 ηταν αγνωστες λεξεις για μενα!Με αυτο το τροπο -ευτηχως- δεν ειχα πολλες απωλειες σε ψαρακια .... απλα σε καθε αλλαγη setup τα χαριζα στον πετσοπα που ηταν ακριβως απο κατω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-03-09, 16:31
Το avatar του χρήστη aginor
aginor Ο χρήστης aginor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 85
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aginor
Προεπιλογή

ο αδερφος της κοπελας μου τις πειρε δορο ενα ενυδρειο 1 λιτρο με εναν μονομαχο. το θεωρουσα μια ηλιθια τσιπουρα αφου δεν εκανε τιποτα ολη μερα και ηταν σχεδον ακινιτο. (μετα καταλαβα οτι δεν ευτεγε το ψαρι)
στα γενεθλεια της της πειρα ενα ενυδρειο κανονικο 50 λιτρα για να δει πως ειναι και να εχει χωρο να κινουνται και τα ψαρια. στην αρχη εβαλα χρυσοψαρα. εν το μεταξυ ο μονομαχος απαιβιοσε μεσα στο κτελ κατα την μεταφορα απο το φυτιτικο στο πατρικο της σπιτι....
μετα που της πειρα το ενυδριο δωρο της το πειρα και κανονικα. ολη την ωρα το πειραζα και το σκαλιζα και ασχολιομουνα μαζι του. τελικα το πειρα και σπιτι μου και τωρα εχω 1 ενυδριο 250 λιτρα και χωρο να το κανο 1200λιτρα οταν περισεψουν λεφτα.....
Α! τωρα που εκανα το μεγαλο ισως της το ξανακανω δωρο....
__________________
Ζωη δεν ειναι να ξυπνας,να τρως,να θετεις παλι,
Ζωη ειναι να εισαι ξυπνητος οταν κοιμουνται οι αλλοι......
Ζωιδακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσθήκες στις "τροφές για ψάρια" του Pani Liolios Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-01-06 11:36
"Βιολογική" vs "χημική" λίπανση Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 28-08-04 18:59
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13569 seconds with 16 queries