Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-06-12, 02:47   #1
Τα πρωτα μας ενυδρεια
 
Το avatar του χρήστη delta66
delta66
Professor
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος 22-06-12, 02:47
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Ολοι εκαναν λαθη.
Ας τα παρουσιασουμε ολοι εδω.


Κανω την αρχη
Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα.
Για την ακριβεια πρωτα εφερε η γυναικα μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα και "οδηγιες" απο τον πεστοπα γραμμενες σε ενα χαρτακι, κι οπου φυσικα μετα απο μερικες μερες το ενα χρυσοψαρο μας αφησε γεια, και πηγα και πηρα αυτο το ενυδρειο.
Αλλα μιας και ηταν ενυδρειο .... εβαλα και "λιγα" ακομα ψαρια να μην ειναι αδειο
Τo χρυσοψαρο που εζησε, ενα μονομαχο, 6 καρδιναλιοι, 6 αρλεκινοι και μεσα στο καραβι εχει και εναν common pleco και εναν clown
Φιλτρο ενα fluval plus 2 με σφουγγαρακια και ενα μπουρμπουληθρεητορ.
Για ψυξη (γιατι ξεκινησα και ιουλιο μηνα και μου ηρθαν ολα μαζι κατακεφαλα) στηριξα με ενα καλαμακι απο σουβλακι ενα ανεμιστηρακι προσωπου μπαταριας, που του εβαλα πατεντα τροφοδοτικο. (το εχω ακομα αναμνηστικο)
Εβαλα κι ενα καραβακι γιατι φαινοταν να προσπαθουν απεγνωσμενα να κρυφτουν ο clown και ο pleco (αφου ειχα αποτυχει να προσφερω κρυψωνα με ενα διασκοσμητικο βουνο με κατι βουδιστες μοναχους και δεντρακια)
Τα ψαρια εζησαν ολα γιατι μπηκα και διαβασα τα ψαροφορουμ, πηρα βακτηρια, τεστ, εκανα στην αρχη αλλαγες και καθε μερα και μετα απο 3 μηνες πηρα το πρωτο μου κανονικο ενυδρειο, ενα rio 180 και ενα eheim φιλτρο το οποιο εμπολιασα, εβαλα αληθινα φυτα και μετεφερα ολα τα ψαρια εκτος του μονομαχου που κρατησε το 50λιτρο για παρτη του, του χρυσοψαρου και του pleco που επιστραφησαν δυστυχως στο πεστοπ, και του clown που ο τυχερος βρηκε καταλληλο μεγαλο ενυδρειο με κοπαδι clown.
Το 180αρι με το eheim μου κοστισε λιγα παραπανω χρηματα απο οσα εδωσα στην αρχη για το 50αρι και τα τσαμπατζιδικα "περιφερειακα".




__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Εμφανίσεις: 47822
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-12, 03:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα! το καικι ειναι ολα τα λεφτα!
ωραιο θεμα!!!
μιας και υπαρχει ας ποσταρω κιεγω.


Uploaded with ImageShack.us

το ενυδριο (juwel record 600)ξεκινησε με το σκεπτικο οτι θα ηταν ωραια να εχω μεσα ψαρακια να τα βλεπω, και κανα ναυαγιο και ενα δυτη να βγαζει μπουρμπουληθρες.ετσι εξηγουνται τα μπλε και οι πρασινες πετρες μεσα κλπ.για καρναβαλι πηγαινε ευτυχως βρηκα το φορουμ εγκαιρα και το προλαβα πριν εξελιχθειτα ψαρια μεσα ειναι ενας μονομαχος(πανεμορφος ητανε ο ατιμος) και λιγο αργοτερα μια ντουζινα για αρχη(αν θυμαμαι καλα) νεον τετρα.κιεγω το εβλεπα αδειο με ενα μονο μονομαχο.φυσικα και τα δυο σε νερο οτι ναναιευτυχως δεν ειχα θανατους απο αυτα,και δοθηκανε ολα αργοτερα.αν και ειδικα για το μονομαχο το μετανιωσα πολυ που τον εδωσα.
α! φιλτρο Fluval 305.ψυξη?τι ειναι αυτο?λιγο αργοτερα επεσε τρελλη "ομιχλη" (bacterial bloom) εκει μεσα και μπορει να το παρει το ματι σας σε φωτο στο σχετικο υπομνημα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-12, 03:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ωραιο θεμα, μια χαρα σε βρισκω κι εσενα...
Εγω πολυ χειροτερα ειχα την κ....λα να αποκτησω ενυδρειο και μια μερα (ειμαι παρορμητικος στις αγορες μου, και γενικα σα χαρακτηρας) μπηκα σε ενα πετσοπαδικο 25ης κατηγοριας και ειπα στον "ειδικο" οτι θελω να στησω το πρωτο μου ενυδρειο και να με βοηθησει.
Του εδειξα ενα 40λιτρο και εκεινος με συμβουλεψε να μην παω κατ ευθειαν σε κατι τοσο μεγαλο και δυσκολο (ειχε μυρισει τα λεφτα στην τσεπη μου ο π...στης) και να αγορασω ενα 12 λιτρα για να μαθω και σε 3 μηνες να παρω το 40ρι.
Μου ειπε οτι αυτο το 12λιτρο ειναι καταλληλο για 7 ψαρια -εννοωντας χρυσοψαρα- τα οποια μου εδωσε ενα απο καθε ειδος που ειχε. Επειτα μου ειπε οτιο πρεπει να παρω κι ενα "γλυφτη" για να καθαριζει τα τζαμια, δυο γατοψαρα για να τρωνε τα σκ...τα των χρυσοψαρων, κι ενα κλοουν για να τρωει τα σαλιγκαρια. Τον ρωτησα αν πρεπει να αφαιρεσουμε χρυσοψαρα αφου ειπε πως το "ενυδρειο" ειναι καταλληλο για 7 ψαρια αλλα μου ειπε οτι τα χρυσοψαρα θεωρουνται ψαρια αλλα τα υπολοιπα οχι (ζαρζαβατικα μηπως?) και απλως τα εχει καθε ενυδρειο.
Μαζι με αυτα τα ψαρια και μη πηρα κι ενα μονομαχο (αυτος ηταν δικη μου επιλογη) και ο ειδικος με διαβεβαιωσε οτι ουτε αυτος θεωρειται ψαρι γιατι ειναι τροπικο!
Μαζι με αυτα μου εδωσε ολη τη σειρα της sera για τεστ (μεχρι και για σιδηρο και για co2 ! ) ενα μπουκαλακι με μπουκαλοβακτηρια, toxivec (λες και θα εσωζε την κατασταση) ph plus + ph minus και μου ειπε να χρησιμοποιω και τα δυο ωστε να ρυθμιζω το ph να ειναι παντα 7 ακριβως, μερικα ταλαιπωρημενα φυτα δικης μου επιλογης, μια τροφη flakes σε διαφανες σακουλακι (αν μαθω ποτε οτι ειναι δικης του κατασκευης δε θα εκπλαγω), βιταμινες, υποστρωμα (επισεις δεν αποκλειεται να το μαζευει απο τιποτα οικοδομες) θερμομετρα, θερμαντηρα κτλ κτλ κτλ, συνολο 250.000 δρχ με την εκπτωση!
Με συμβουλεψε το φιλτρο να το καθαριζω με μια σταγονα ava καθε βδομαδα (προσοχη οχι αλλη μαρκα) αλλα προσοχη, μου υποδειξε πολυ σωστα τον τροπο που πρεπει να κανω προσαρμογη (η προσαρμογη μας μαρανε)
Επισεις μου ειπε οτι οταν υπαρχει φιλτρο στα ενυδρεια το νερο δεν το αλλαζουμε ποτε γιατι οσο παλιωνει γινεται πολυτιμο και απλως συμπληρωνουμε την εξατμιση.

Οπως ηταν φυσικο, τα ψαρια την καναν ενα ενα (πρωτος ο κακομοιρης ο μονομαχος πηδηξε εξω απο τη χαβουζα γιατι καταλαβε πως δε θα εχει καλα ξεμπερδεματα ) και επειτα καθε μερα εβλεπα κι απο ενα ψαρακι νεκρο.
Πηγα στον "ειδικο" και μου εδωσε αντιβιωσεις και φαρμακο για μυκητες! και μου ειπε πως εγω φταιω που αρρωστησαν γιατι μαλλον αναψα τα φωτα αποτομα! (τωρα πως θα τα ανοιγα πιο γλυκα δεν μου εξηγησε)
Οταν πηγα καπως ψιλιασμενος οτι ο ανθρωπος ειναι εντελως μαλ....ας οτι εχασα ολα τα ψαρακια αυτος μου ειπε πως καμια φορα ειναι φυσιολογικο και μεχρι να στρωσει ενα ενυδρειο μπορει να πεθανουν αρκετα ψαρια, και προθυμοποιηθηκε να μου πουλησει μια παρτιδα καινουργια!
Τοτε θυμηθηκα πως εκει κοντα ηταν ενας προμηθευτης μου που εχει στο γραφειο του ενυδρειο, και πηγα να τον βρω να τον ρωτησω αν ολα αυτα στεκουν, και ...οκ, δε μπορω να πω οτι αυτα που μου ειπε ηταν ολα σωστα αλλα τουλαχιστο ηταν πολυ πιο φυσιολογικα απο τις "συμβουλες" του "ειδικου"
¨
Το ιδιο απογευμα πηγα σε ενα αλλο petshop και αγορασα ενα 60λιτρο το οποιο εστησα πολυ ομορφο με ξυλα, αρκετα σωστα επιλεγμενα φυτα κτλ και το 12λιτρο το εκανα ...γλαστρα για lucky bamboo
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-06-12, 04:03
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το πρώτο μου ενυδρείο το πήρα γύρω στο 92(12 χρονών) και ήταν 160 λίτρα αν δεν κάνω λάθος, με σκοπό να βάλω σκαλάρια από γέννα κάποιου γνωστού.
Ήταν η κλασσική κατασκευή με μελαμίνη σε βάση/καπάκι, με γυάλινο καπάκι και σκάφη για μία λάμπα φθορίου.
Είχε φίλτρο βυθού με μπουρμπουλιθρειτορ, εξωτερικό κάνιστρο με 'βιολογικό υλικό', φυσικό χαλίκι τεραστίων διαστάσεων για βυθό, πλαστικά φυτά, διάφορες πέτρες και σπασμένους αμφορείς για διακόσμηση.

Αλλαγές νερού 50% κάθε 1μιση μήνα, καθαρισμός φίλτρου κάθε 2 αλλαγές - ήταν σαφέστατες οι οδηγίες!
Φωτισμός; Όταν ξύπναγα μέχρι να θυμηθώ να το κλείσω - ούτε για πλάκα δε μου είχε πει κανείς για χρονοδιακόπτες!

-Δεν είναι πολύ όμορφα τα ζωντανά φυτά;
-Μη βάλεις ζωντανά φυτά, θα σου χαλάσουν το ενυδρείο - μόνο ψεύτικα!

Κατάφερα να το κρατήσω σε σχετικά καλή κατάσταση(όχι για τα ψάρια) για περίπου δύο χρόνια, μέσα στα οποία πέρασαν τα απίστευτα (λάθος) ψάρια από μέσα του:
3 Σκαλάρια ( βγήκε ζευγάρι, σκότωσαν το ένα, γέννησαν, μεγάλωσαν και μερικά μικρά)
2 clown loach ( σε δύο δόσεις, πέθαναν απο ick )
3 'silver dollar' ( τρελό στρες για όλα τα υπόλοιπα, έφυγαν με τη μία )
2 kuhli loach ( με το που μπήκαν μέσα δεν φάνηκαν ξανά - ποτέ! )
2 bala sharks ( 2 μέρες, μετά χαρίστηκαν σε γνωστό ουζερί με τεράστιο ενυδρείο, μετά από λίγο καιρό πέθαναν )
1 καρχαρία αλμπάινο(pangasius) ( αυτοκτόνησε κτυπώντας τα τζάμια του ενυδρείου ενώ τον κυνηγούσαν 2 εξαγριωμένα σκαλάρια )
3 tiger barbs ( ξέσκισαν τα σκαλάρια, γύρισαν πίσω την επόμενη μέρα )
2 corydoras albino ( πέθαναν πολύ γρήγορα )
1 hillstream loach ( μία μέρα άντεξε )
2 Clarias batrachus ( το ένα αυτοκτόνησε πηδώντας στη σκάφη της λάμπας, το άλλο σε μερικούς μήνες έγινε 20-25cm και αφού έβγαλε μέχρι και το φίλτρο βυθού στην επιφάνεια χαρίστηκε στο ουζερί με το τρίμετρο ενυδρείο και έφτασε τα 40cm και έζησε με διάφορα άλλα 'τέρατα' αρκετά χρόνια )
3 βαμένα Parambassis ranga ( τροφή για τα σκαλάρια )
3 Molly ( πέθαναν την ίδια μέρα )
2 Ξιφοφοροι ( έμειναν χωρίς ουρά για αρκετό καιρό πριν πεθάνουν )
1 Πλακόστομος ( δεν ξέρω πώς, αλλά έζησε! )
+Μπόλικοι 'γλύφτες' που πέθαιναν σα τα κουνούπια.

Κάπου εδώ βαρέθηκα να βλέπω ψάρια να πεθαίνουν και να μη μπορεί να με βοηθήσει κανείς, βαρέθηκα και τα 1002 είδη άλγης που είχαν κάνει την εμφάνιση τους, βρήκα ένα 'καλό σπίτι' για τα ψάρια που είχαν μείνει μέσα, το ξέστησα και μετά από λίγο καιρό το χάρισα.

Φωτογραφία δεν έχω, χτύπαγε το φλας και φαινόταν μόνο ένα φωτισμένο τζάμι!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-12, 08:48
Το avatar του χρήστη GiWrGoS198
GiWrGoS198 Ο χρήστης GiWrGoS198 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

12 χρονών ξεκίνησα αυτό το μαγευτικό χόμπυ .Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν φτιαγμένο από εμένα και τον πατέρα μου .Ήταν ένα paludarium 240 λίτρα .Ο λόγος που ξεκίνησα ήταν η αγάπη μου για τα φυτά .Με μία αναζήτηση βρήκα το forum και αφού μάζεψα πληροφορίες έφτιαξα και το paludarium .
http://imageshack.us/photo/my-images...ludarium1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...aludarium.jpg/
__________________
Planted aquarium+Rasbora Galaxy
4 EVER
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-12, 08:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Την καλυτερη ψαροσουπα την φτιαχνω μονο εγω.και δεν σηκωνω κουβεντα.Οσκαρ,παπαγαλοψαρα ,αγγελοψαρα,αφρικανες,πλεκο,αρουανες,και 3 σαρδελες που τις ελεγα τοτε,αλλα μετα εμαθα οτι ηταν πανγκασιους.

Ειπατε κατι?

Καθε εβδομαδα αγοραζα 10 ψαρια ,γιατι αδειζε το ενυδρειο μου κατα 10 ψαρια.Γιαυτο παντα λεω,οταν συμβουλεβουμε αρχαριους,παντα να ειμαστε ανεκτικοι,γιατι σχεδον ολοι μας ,καπως ετσι ξεκινισαμε.

__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-12, 08:59
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή


Πρίν.

Μετά.

Και πλέον φαίνεται στην υπογραφή μου, αλλά δεν έχω άλλη πιο πρόσφατη φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-12, 10:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή !!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα σε όλους!
Ίσως να είναι απο τα καλύτερα θέματα στο φόρουμ

Για να θυμούνται οι παλιοί...και να μαθαίνουν οι νέοι πως και οι παλιοί...ήταν κάποτε ...

Τελικά τα λάθη που έχω κάνει μέχρι τώρα, είναι σχεδόν μηδενικά!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-12, 11:01
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω ρε παιδια εχω φωτο απο το πρωτο μου ενυδρειο ,,αλλα τοτε που το ειχα το 1996 δεν ειχε ψηφιακες μηχανες ,,και δεν σκανερ για να της ανεβασω,,.
Αλλα οπως και εσεις το ενυδρειο ηταν αστα να πανε 60 λ πολλα ψαρια , ευτυχώς ολα ζωοτοκα ,με πλαστικα φυτα δεν ειχα καραβι αλλα ειχα εναν ανφορεα,.
Αν στο μελλον αποκτήσω σκανερ για τα παιδια μου θα το ανεβασω.
Παντος με πολλη διαβασμα με τα λιγα βιβλια εκεινη την εποχη και με πολυ πιασημο κο,,,απο τα λιγα μαγαζια που υπηρχαν.
Με το φορουμ τωρα ολα ειναι καλυτερα γλυτώνεις πολλα χρήματα και χάσιμο χρονου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-12, 12:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο θεμα Σπυρο!

Αν και εχει περασει μολις ενας χρονος, περιγραφω την ιστορια....
Το ετερο ημισυ δουλευε μπολικα φεγγαρια σε pet shop, πηγαινα για βολτα με τις ωρες και ενω παντα μου αρεσαν τα ενυδρεια, ειπα οτι ηταν μεγαλη ευκαιρια να παρω ενα. Ετσι μου εφερε δωρο ενα 60αρι κομπλε περισυ τετοια εποχη, με αντιχλωριο, βακτηρια και βεβαιως πολλες συμβουλες απο τον υπευθυνο περι ενυδρειων. Μια απο αυτες ηταν φυσικα "σε 5 ημερες βαζεις ψαρι" και ως μη ενημερωμενος, φυσικα εβαλα τον μονομαχο που εχω εως και σημερα...στρωνοντας ουσιαστικα το ενυδρειο με αυτον και ολες τις συνεπειες που συνεπαγονται. Εννοειται οτι δεν ηξερα τιποτα περι κυκλο αζωτου, μετρησεων κλπ...μεχρι που μπηκα στο forum, ενω ειχα βαλει το ψαρακι.

Βεβαια οι θεϊκες συμβουλες του πετσοπα "μετρησεις κανουμε μονο μετα απο τον πρωτο μηνα", "εχουμε μαλακο νερο, μην ανησυχεις" (χωρις μετρησεις βεβαια!), "αλλαγη νερου καθε μηνα 4 δαχτυλα, περισσοτερο χαλαει η βιολογια", οσο ασχετος και να ημουν, με εβαλαν σε πολλες σκεψεις οτι κατι δεν παει καλα...

και μεχρι να διαβασω αρκετα και να βαλω ανεμιστηρακια στο καπακι επειδη χτυπουσε 30αρια, μεχρι να παρω καραβακια, ψευτικα φυτα, αεραντλια, μεχρι πλαστικο φυλλαρακι για να ξαπλωνει ο μονομαχος και να κανω το ενυδρειο χρωματιστο σα λατερνα, περασε ο μηνας και ετσι εβαλα 2 corydoras (τα οποια ακομα τα εχω) και 2 molly balloon (τα οποια εζησαν 4-5 μηνες). Και σε λιγο καιρο και εναν pleco, βεβαια, "για να καθαριζει τα τζαμια" , ξερετε, με azax και πανακι...ο οποιος στο εξαμηνο εφτασε απο τα 3cm στα 10cm και ευτυχως τον χαρισα να γλυτωσει...μετα φυσικα αρχισε η εποχη των guppies...που ευτυχως τελειωσε με μονο 4 ενηλικα θυματα και πολλους μεζεδες πρωτεϊνης απο τον μονομαχο και τα mollies...

Φωτο 1: το πρωτο στησιμο μετα απο ενα μηνα λειτουργιας

Φωτο 2: κανενα πενταμηνο αργοτερα...λιγο πιο συμμαζεμενο, μπηκαν και μερικα φυτακια.

Τωρα παντως, εχουν αλλαχθει τα παντα, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο και το μονο πλαστικο που υπαρχει μεσα ειναι ειναι το φιλτρο .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00845.jpg
Εμφανίσεις:  8157
Μέγεθος:  86,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010590.JPG
Εμφανίσεις:  1558
Μέγεθος:  155,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-12, 22:19
Το avatar του χρήστη kritikos
kritikos Ο χρήστης kritikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2012
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ (Η ΝΑ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-13, 11:07
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ενα δείγμα..
Αα.. Δεν είναι δικά μου..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0272.jpg
Εμφανίσεις:  839
Μέγεθος:  62,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0268.jpg
Εμφανίσεις:  1051
Μέγεθος:  65,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0269.jpg
Εμφανίσεις:  1042
Μέγεθος:  50,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27112011022.jpg
Εμφανίσεις:  708
Μέγεθος:  62,8 KB  
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-13, 11:30
zanzak Ο χρήστης zanzak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Βοιωτία
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Σε 120 λίτρα : 2 σκαλάρια, 2 γκουράμι, δύο πλέκο, 2 cory, 2 τιγράκια, 1 καρχαριάκι και τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι είδη αλλά στο σύνολο είχα 22 ψάρια! -Petshop:"Έχεις μεγάλο ενυδρείο ρε φίλε βάλε και άλλα ψάρια να δείχνει γεμάτο!"
-Εγώ (μετά από 1-2 μήνες) : "Γιατί πεθαίνουν τα ψάρια;"
-Petshop:"Ε, καλά δε ζούνε και πολύ, είναι ευαίσθητα, μην αγχώνεσαι όμως, εδώ είμαστε εμείς"
Δεν είχα ιδέα, δεν είχα βρεί τα φόρουμ και με εκμεταλλεύτηκαν άγρια! Κακός καταναλωτής (χωρίς να ξέρω έτρεχα και αγόραζα) και κακός επαγγελματίας! Της τρελής...Δεν περιγράφω άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-12-13, 21:38
nikos5069 Ο χρήστης nikos5069 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2012
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

50 λίτρα 2 γκαπυ
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF0030.jpg
Εμφανίσεις:  1779
Μέγεθος:  46,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-12-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το πρώτο μου
Μάιος 2012


το 2ο
Οκτώβριος 2012
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-12-13, 13:56
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Κουτσά στραβά το πρωτο μου ενυδρείο πριν πολλά χρόνια και με πολλά πολλά λάθη



Αφου είδα ότι δεν το είχα με τα φυτεμένα... το γύρισα στις κιχλίδες... μια πρώτη χάλια προσπάθεια μου:







Kαι βέβαια κάνω πλάκα… όταν άρχισα με τα ενυδρεία δεν γνώριζα τις δυνατότητες του χόμπι. Ήμουνα μικρός, κάπου 15 χρονών όταν άρχισα ΅΅σοβαρά΅΅ και αποφασισμένος να τα κάμνω όλα τέλεια. Αλλά η υποστήριξη στο χόμπι ελάχιστη. Ότι έβρισκα το διάβαζα και θυμάμαι ότι κρατούσα και λεπτομερή ημερολόγιο... μάζευα και το χαρτζιλίκι για τροφές, φάρμακα, ζωντανά και εξαρτήματα. Τα σκέφτομαι καμιά φορά και διαπιστώνω τραγικά λάθη τόσο από ιχθυοφόρτωση όσο και από συνθήκες νερού κλπ που σωστό
aquascape και παραμέτρους νερού. Και σημειώνω ότι για την εποχή τότε τα έκαμνα όλα σωστά, όπως αλλαγή νερού κάθε 2 μήνες 40% !!! Σήμερα ακόμα μαθαίνω. Νομίζω ότι η επικοινωνία και η τεχνολογία έχουν κάνει το χόμπι να πάει μπροστά πάρα πολύ και ενυδρεία σαν αυτά που έβαλα φώτο πιο πάνω είναι πλέον απλά θέμα χρημάτων και αφοσίωσης για να πραγματοποιηθούν.


Καλές γιορτές σε όλους!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-12-13 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα πρωτα ανοιξιατικα.. Raven Φωτογραφίες μελών 16 26-02-12 16:30
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ ΜΟΥ!! cpk2010 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 13 19-04-11 11:30
Τα πρωτα 27-ADA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 08-12-10 14:47
Τα πρωτα χρυσοψαρα iggygr Αρχάριοι γλυκού νερού 10 22-01-09 21:40
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09902 seconds with 14 queries