Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-09, 11:11
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή γρασιδακι και moss

Μετα την εισοδο co2 μπουκαλα στο ενυδρειο μου μου μπηκαν ιδεες για γρασιδακι και για moss η riccia να ντυσω τα ξυλα.ο φωτισμος μου ειναι 90 watt και καθαρα λιτρα στο ενυδρειο πρεπει να ειναι κοντα στα 170 περιπου.τι μου προτεινεται για γρασιδακι και για moss και αν εχει καποιος να μου στειλει να αγορασω γιατι δεν βρισκω.το co2 το εχω με 70 φυσαλιδες το λεπτο και απο λιπασμα αυτην την στιγμη ριχνω seachem flourish και sera florena εναλλαξ και στις ριζες ταμπλετες της sera.

υ.γ.δεν ξερω αν το εχω στην σωστη κατηγορια!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-09, 11:28
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

προτείνω moss γενικότερα (java, willow, xmas ή ότι βρεις τέλος πάντων) γιατί και φως δεν απαιτεί ιδιαίτερα ούτε τρελό co2. η riccia είναι πιο εντυπωσιακή αλλά αν σου ξεφύγει θα γίνει καρκίνος (προσωπική μου γνώμη). ότι κι αν βάλεις πάντως σε περίπτωση που θέλεις να ντύσεις μεγάλες επιφάνειες, κράτα υπόψην σου ότι πρέπει να είσαι και με ένα ψαλιδάκι στο χέρι και να τριμάρεις συνέχεια, έτσι ώστε να έχει πάντα ένα ωραίο οπτικό αποτέλεσμα.
για γρασίδι που λες τώρα λίγο δύσκολο με το φως που έχεις αλλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις με tenellus που δεν εχει και μεγάλες απαιτήσεις (αν και η tropica λέει το αντίθετο)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-09, 12:06
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
προτείνω moss γενικότερα (java, willow, xmas ή ότι βρεις τέλος πάντων) γιατί και φως δεν απαιτεί ιδιαίτερα ούτε τρελό co2. η riccia είναι πιο εντυπωσιακή αλλά αν σου ξεφύγει θα γίνει καρκίνος (προσωπική μου γνώμη). ότι κι αν βάλεις πάντως σε περίπτωση που θέλεις να ντύσεις μεγάλες επιφάνειες, κράτα υπόψην σου ότι πρέπει να είσαι και με ένα ψαλιδάκι στο χέρι και να τριμάρεις συνέχεια, έτσι ώστε να έχει πάντα ένα ωραίο οπτικό αποτέλεσμα.
για γρασίδι που λες τώρα λίγο δύσκολο με το φως που έχεις αλλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις με tenellus που δεν εχει και μεγάλες απαιτήσεις (αν και η tropica λέει το αντίθετο)
το tenellus δεν μου αρεσει και θα αργησει παρα πολυ και τα runners του ειναι πολυ ανοιχτα.η riccia μου αρεσει πολυ αλλα ειναι θεμα πως να την στηριξω σαν γρασιδι.για glosostigma σκεφτομαι.η cuba τι φωτισμο και co2 χρειαζεται;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-09, 12:12
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Συμφωνώ σε όλα με τον Mac:

1) Την riccia την ξεχνάς γιατί με το άγχος που "τραβάς" σε βλέπω κάθε 10 λεπτά με την απόχη πάνω από το ενυδρείο να την μαζεύεις...
2) Στις παρούσες συνθήκες του ενυδρείου (αν δεν προστεθεί φωτισμός που λέγαμε) αν σου δώσω tenellus σε μερικούς μήνες θα έχεις γεμίσει (αλλά είναι σχετικά "ψηλό γρασίδι").
3) Αν σου δώσω glosso λογικά θα πηγαίνει προς τα πάνω και θα απλώνεται λίγο (λόγω φωτισμού) ίσως και να κιτρινίσει.
4) Η moss που λέει κι ο mac δεν έχει τρομερές απαιτήσεις όμως θα "πηγαίνει" αργά και με την φόρα που έχεις πάρει εσύ θα σου παίξουν τα νεύρα....

¶ρα βρίσκεις λίγο moss, σου δίνω και tenellus τα βάζεις και βλέπεις. Αν γίνει η επέμβαση στον φωτισμό συζητάμε πάνω σε άλλη βάση.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-09, 12:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Στειλε μου με πμ διευθυνση να σου ταχυδρομισω 5 ειδη moss (java,xmas, triangle,flame,willow) καθως και λιγη pelia.
Το tenelus ουτε εμενα μου αρεσει σαν γρασιδι...αφου μπηκες στα βαθια , κανε αναβαθμιση στον φωτισμο να στρωσεις glosso ή cuba να γουσταρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-09, 21:56
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Στειλε μου με πμ διευθυνση να σου ταχυδρομισω 5 ειδη moss (java,xmas, triangle,flame,willow) καθως και λιγη pelia.
Το tenelus ουτε εμενα μου αρεσει σαν γρασιδι...αφου μπηκες στα βαθια , κανε αναβαθμιση στον φωτισμο να στρωσεις glosso ή cuba να γουσταρεις.
εσύ έχεις έτοιμο το δικό μου το πακέτο και ετοιμάζεις κι άλλα δηλαδή;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-09-09, 05:32
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
εσύ έχεις έτοιμο το δικό μου το πακέτο και ετοιμάζεις κι άλλα δηλαδή;
...γιατι εχει και το δικο μου...????
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Java moss VS Java moss Chrismass tree DIMITRIS72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 27-02-09 15:23
Christmas moss και co2 manousos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 22-09-08 14:21
Christmas moss; Kostas G. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 38 21-02-07 11:28
moss leonm Ιστοσελίδες στο Internet 0 23-10-06 14:25
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03698 seconds with 13 queries