Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-09, 18:39
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή λιπανση

κοιταζοντας τις φωτογραφιες του καλλιτεχνη (πιστευω οτι ειναι η σωστοτερη λεξη) raven προσπαθω και εγω με ευκολα φυτακια και καποια λιπασματα να φτιαξω και εγω εναν πινακα.θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειρους που μπορω να βρω υγρο σιδηρο ποσο πρεπει να χρησιμοποιω και μια τελειως χαζη ερωτηση τα υγρα λιπασματα που ριχνουμε στα φυτα στις γλαστρες μας απο οτι διαβασα ενα εχει ολα αυτα που ριχνουμε στα φυτα του ενυδρειου.αυτο σε ενα ενυδρειο χωρις ψαρια και αλλα ζωντανα θα λειτουργει?
τελος θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στον αλεξανδρο(raven)γι αυτο που κανει και που βοηθαει και αλλους στο να φτιαξουν κατι παρομοιο και τοσο ομορφο και αυτοι αυτο που χαζευουμε στις φωτογραφιες του.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-09, 21:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου Αντρεα. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αλλα για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους, δεν εχω κανει τιποτα εξαιρετικο.
Απλως ασχοληθηκα με μερακι και ορεξη και εμαθα να φροντιζω τα φυτα μου. Απο εκει και περα τα υπολοιπα ειναι ευκολα και εγκειται στην καλαισθησια του καθενος η δημιουργια ενος ωραιου υποβρυχιου κηπου.Οσο ασχολεισαι και αποκτας εμπειρια τοσο πιο ευκολα γινονται τα πραγματα.

Τωρα σχετικα με τις ερωτησεις σου. Κανεις δεν μπορει να σου πει τι λιπανση να ακολουθησεις αν δεν εχει πληρη επιγνωση για το ενυδρειο σου και τις παραμετρους του. Εχω δει την παρουσιαση του ομως και βλεπω οτι εισαι ακομα στην αρχη και λαθος λιπανση σε αυτο το σημειο θα ειναι σαν να προσκαλεις τις αλγες σε παρτυ.
Να θυμασαι οτι ενα ενυδρειο ωριμαζει και ισορροπει μετα τους 5-6 μηνες περιπου, οποτε και αν ολα γινονται σωστα ελευθερωνεται εντελως απο αλγες και δειχνει την ωραιοτερη εικονα του.
Η συμβουλη μου ειναι να το αφησεις ησυχο και ακλαδευτο για τουλαχιστον 1 μηνα ακομη.Μονο αν καποιο φυτο σκιαζει τα αλλα θα το κλαδεψεις.
Απο λιπανση μονο trace(ιχνοστοιχεια) και Καλιο. Αν παρουσιασουν τα φυτα καποια ελλειψη, τοτε μονο θα προσθεσεις κατι αλλο.
Υγρο σιδηρο εχει η seachem το iron αλλα ακομα δεν νομιζω να τον χρειαζεσαι. Καλυτερα να παρεις το γενικο της λιπασμα, το seachem flourish και να ριχνεις το μισο απ οτι λεει καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου. Ναι.. καθε εβδομαδα και οχι καθε 15 αλλαγη το 40%
Μην παρεις λιπασμα που να περιεχει λιγο απ ολα , συν βιταμινες και πρασινα αλογα. Προτιμησε το καθε στοιχειο ξεχωριστα για να ριχνεις οσο χρειαζεσαι απο το καθενα.
Επισης αγορασε φιαλη CO2 αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με τα φυτεμενα και να εισαι ετοιμος για καποια παραπανω εξοδα για το στησιμο και την συντηρηση του.

Παράθεση:
τα υγρα λιπασματα που ριχνουμε στα φυτα στις γλαστρες μας απο οτι διαβασα ενα εχει ολα αυτα που ριχνουμε στα φυτα του ενυδρειου.αυτο σε ενα ενυδρειο χωρις ψαρια και αλλα ζωντανα θα λειτουργει?
Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις αλλα τα υγρα λιπασματα στυλ algoflash για γλαστρες δεν κανουν για το ενυδρειο. Αυτα που χρησιμοποιουμε εμεις για οικονομια, ειναι σκονες (αλατα) με μεγαλη καθαροτητα ,οπως ΚΝΟ3, Κ2SO4, Power4 κλπ.. τα οποια ειναι ακινδυνα γαι ψαρια και ασπονδυλα.

Χαιρομαι που δειχνεις ενδιαφερον για τα φυτεμενα και αν επιμεινεις πιστευω οτι θα φτιαξεις ενα υπεροχο ενυδρειο. Στην επαρχια ειναι λιγο δυσκολα, γιατι δεν βρισκεις ευκολα αυτα που θες αλλα μην παραπονιεστε γιατι επρεπε να δειτε ποσο δυσκολα ηταν ολα την δεκαετια του 80 και παρολα αυτα κατι καταφερναμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-09, 00:56
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Αντρεα. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αλλα για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους, δεν εχω κανει τιποτα εξαιρετικο.
Απλως ασχοληθηκα με μερακι και ορεξη και εμαθα να φροντιζω τα φυτα μου. Απο εκει και περα τα υπολοιπα ειναι ευκολα και εγκειται στην καλαισθησια του καθενος η δημιουργια ενος ωραιου υποβρυχιου κηπου.Οσο ασχολεισαι και αποκτας εμπειρια τοσο πιο ευκολα γινονται τα πραγματα.

Τωρα σχετικα με τις ερωτησεις σου. Κανεις δεν μπορει να σου πει τι λιπανση να ακολουθησεις αν δεν εχει πληρη επιγνωση για το ενυδρειο σου και τις παραμετρους του. Εχω δει την παρουσιαση του ομως και βλεπω οτι εισαι ακομα στην αρχη και λαθος λιπανση σε αυτο το σημειο θα ειναι σαν να προσκαλεις τις αλγες σε παρτυ.
Να θυμασαι οτι ενα ενυδρειο ωριμαζει και ισορροπει μετα τους 5-6 μηνες περιπου, οποτε και αν ολα γινονται σωστα ελευθερωνεται εντελως απο αλγες και δειχνει την ωραιοτερη εικονα του.
Η συμβουλη μου ειναι να το αφησεις ησυχο και ακλαδευτο για τουλαχιστον 1 μηνα ακομη.Μονο αν καποιο φυτο σκιαζει τα αλλα θα το κλαδεψεις.
Απο λιπανση μονο trace(ιχνοστοιχεια) και Καλιο. Αν παρουσιασουν τα φυτα καποια ελλειψη, τοτε μονο θα προσθεσεις κατι αλλο.
Υγρο σιδηρο εχει η seachem το iron αλλα ακομα δεν νομιζω να τον χρειαζεσαι. Καλυτερα να παρεις το γενικο της λιπασμα, το seachem flourish και να ριχνεις το μισο απ οτι λεει καθε εβδομαδα μετα την αλλαγη νερου. Ναι.. καθε εβδομαδα και οχι καθε 15 αλλαγη το 40%
Μην παρεις λιπασμα που να περιεχει λιγο απ ολα , συν βιταμινες και πρασινα αλογα. Προτιμησε το καθε στοιχειο ξεχωριστα για να ριχνεις οσο χρειαζεσαι απο το καθενα.
Επισης αγορασε φιαλη CO2 αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με τα φυτεμενα και να εισαι ετοιμος για καποια παραπανω εξοδα για το στησιμο και την συντηρηση του.


Δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις αλλα τα υγρα λιπασματα στυλ algoflash για γλαστρες δεν κανουν για το ενυδρειο. Αυτα που χρησιμοποιουμε εμεις για οικονομια, ειναι σκονες (αλατα) με μεγαλη καθαροτητα ,οπως ΚΝΟ3, Κ2SO4, Power4 κλπ.. τα οποια ειναι ακινδυνα γαι ψαρια και ασπονδυλα.

Χαιρομαι που δειχνεις ενδιαφερον για τα φυτεμενα και αν επιμεινεις πιστευω οτι θα φτιαξεις ενα υπεροχο ενυδρειο. Στην επαρχια ειναι λιγο δυσκολα, γιατι δεν βρισκεις ευκολα αυτα που θες αλλα μην παραπονιεστε γιατι επρεπε να δειτε ποσο δυσκολα ηταν ολα την δεκαετια του 80 και παρολα αυτα κατι καταφερναμε.
σιγουρα ειναι δυσκολο εδω στην επαρχια για να βρω κατι εξεζητημενο αλλα θα προβω σε αγορα απο το ιντερνετ για την ποικιλια αλλα και το κοστος.μολις αγορασα αντιστροφη οσμωση και θελω σιγα σιγα να πειραματιστω στα φυτα.θα το αφησω ακλαδευτο 1 μηνα οπως μου λες και μετα θα ζητησω αν δεν σε πειραζει την βοηθεια σου και την γνωμη σου.το μονο που ριχνω τωρα στο ενυδρειο ειναι το seachem excel και πριν εριχνα της σερα το υγρο λιπασμα που το σταματησα.σε ευχαριστω για την βοηθεια.ειμαι στην αναζητηση για πληρες σετ co2 μπουκαλα αλλα και λιπαματα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιπανση fotis478 Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-09-08 18:28
λιπανση kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 12-05-08 21:26
λιπανση thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-04-08 16:40
ΛΙΠΑΝΣΗ ΕΛΒΙΡΑ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 16-11-07 14:45
Λιπανση PPS pro. Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 25-05-07 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04230 seconds with 13 queries