Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-11, 13:49
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή Πως κάλυψα το αντιαισθητικό νάιλον

Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ στις κατασκευές, αν όχι ... μεταφορά!

Καιρό το σκεφτόμουν! Τυχαία μου ήρθε η ιδέα όταν ένα φυτό που είχα σε ζαρτινιέρα, το σήκωσα από τα φύλλα του, και μου έμεινε στο χέρι μαζί με το χώμα του χωρίς την ζαρτινιέρα! Τότε

Φύτεψα τα φυτά που ήθελα σε ζαρτινιέρα με ελάχιστο χώμα και τα είχα μονίμως με πολύ νερό. Αυτό έγινε πέρυσι.

Η λίμνη μου έχει τα χάλια της γιατί δεν προλαβαίνω να την φροντίσω, πέσανε μέσα και πέτρες ...



Έβγαλα το κάγκελο (με έσωσε από τα σκυλιά και από βουτιές πιτσιρίκων) έβγαλα τις πέτρες με τις οποίες προσπαθούσα να καλύψω τις άκρες ....





Αφαίρεσα τις πέτρες κάτω από το νάιλον που δημιουργούσαν τις άκρες της λίμνης και ίσιασα όσο μπορούσα το χώμα...



Έβαλα τις πέτρες πάλι από πάνω για λίγο να πατήσουν το νάιλον και έκανα ένα μικρό στήθωμα με το χώμα να κρατήσει όρθια την άκρη του νάιλον ...



Έβγαλα τις πέτρες μέσα από το νερό και τα ψάρια έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για την μέχρι τώρα κρυμμένη επιφάνεια! (βρήκανε πολύ πράμα για φαγητό) Έβαλα τα κάγκελο και τοποθέτησα πρόχειρα τις πέτρες (πάλι έλλειψη χρόνου) ...



Την άλλη μέρα έφερα τις ζαρτινιέρες ...



... και έβγαλα τα φυτά μαζί με το χώμα - φυσικά - αφού ρίζες και χώμα έγιναν ένα συμπαγές σώμα ...



Έβγαλα τις πέτρες που ήταν πάνω στο νάιλον στα χείλη τις λίμνης γιαν α το κρατάνε σταθερό και εκεί έβαλα τις ζαρτινιέρες ...





Τώρα θα μου πείτε "μα αυτό είναι άσχημο". Ναι αλλά το περσινό δεν είναι καθόλου άσχημο ...



.... και πολύ σταθερό ... δείτε από κάτω ...



Αυτά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-11, 13:56
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτά εν ολίγοις.... εύγε!

Σε περιπτώσεις όπου θέλουμε να φυτέψουμε αναλόγως διάφορα φυτά όχθης, που αρέσκονται στην υγρασία αλλά δεν μπαίνουν στο νερό, τότε προχωρούμε το λάινερ καλύπτοντας περισσότερο χώρο από ότι αφήνει εδώ η Λούση και αναλόγως βάζουμε πέτρες και χώμα δημιουργώντας διάφορα (υγρά) λοφάκια που ξεκινούν από το νερό και φτάνοντας σε διάφορα ύψη, μέχρι και τα 50 εκατοστά, όπου απάνω τους προχωρούμε στην τοποθέτηση αυτών των φυτών!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-11, 10:58
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Βασίλη!

Τώρα θα φτιάξω κι άλλες ζαρτινιέρες και θα καλύψω και την υπόλοιπη επιφάνεια του νάιλον.
Το επόμενο φυτό που θέλω να βάλω είναι Iris pseudacorus και Lysimachia nummularia που στην απλή γλάστρα (με πολύ πότισμα) μου έγινε υπέροχη και άνθισε.

Οι ρίζες του περυσινού φυτού (πιθανότατα να είναι το Eleocharus palustrus) έχουν "κρεμάσει" μέσα στο νερό και τα ψάρια τις βρίσκουν πολύ ενδιαφέρουσες γι αυτά που κρύβουν.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-12, 08:52
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

καλημερα λουσυ,θα ηθελα να σε ρωτησω κατι.
στην λιμνη σου,πως διατηρειται η σωστη θερμοκρασια για τα ψαρια,ειδικα το καλοκαιρι?δεν "βραζει"?
τα πολλα φυτα μονο, βοηθουν σε αυτο η ανανεωνεις καθημερινα το νερο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χάνω τα ψάρια μου απο Ich, μάλλον... dimitris155 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 27-02-09 10:12
Ξύλινο πάτωμα libra Γλυκό νερό - Γενικά 13 07-01-09 16:25
μάλλον παρεξήγηση!! amerikanos Γλυκό νερό - Γενικά 44 20-03-08 18:40
Ξύλινο Ενυδρείο johnny98130 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 16-10-04 15:36
Μάλλον γεννητούρια ksaderfos Γλυκό νερό - Γενικά 6 09-09-04 16:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03587 seconds with 15 queries