Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-04-14, 07:45
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Πόσο πρέπει να είναι κανονικά η αμμωνία;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-04-14, 11:09
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

.. 0 .. οταν μηδενιζουν ΝΗ3-ΝΗ4 » ΝΟ2 και μετραμε ΝΟ3 τοτε εχει στρωσει το φιλτρο. πρεπει να ξερεις και της αντιστοιχες τιμες του φρρσκου νερου που βαζεις στο ενυδρειο. γιατι π.χ αν το φρεσκο εχει ΝΟ3=5 και το νερο του ενυδρειου εχει ΝΟ3= 5 μπορει τα ΝΟ3 στο ενυδρειο να μην παραγονται στο φιλτρο αλλα να ειναι αυτα του φρεσκου. αντιστοιχα ισχυει και για τα ΝΗ3-ΝΗ4-ΝΟ2. εσυ ομως επιδη εχεις τα φυτα που τρωνε αυτα τα στοιχεια θα πρεπει να ξερεις της τιμες του φρεσκου και καθε μερα να μετρας του ενυδρειου μεχρι να βεβεωθεις οτι το φιλτρο εχει στρωση καλα..
-------------------------
αν το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο θα πρεπει με καθημερινες αλλαγες νερου περιπου το 30% και λιγο ταισμα να κρατας χαμηλα τα ΝΗ3-ΝΗ4-ΝΟ2 και να βρεις αμμεσα μπολι βιολογια απο στρωμενο φιλτρο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 06-04-14 στις 11:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-04-14, 22:27
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Οκ, έτσι και αλλιώς αλλαγές κάνω τώρα ανα 2 μερες, έκοψα και το πολυ τάισμα, να δούμε
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 07-04-14, 08:27
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
H μετρήσεις είναι μια χαρά! εκτός από την αμμωνία που μετράς.. είναι μικρή αλλά μετρήσιμη... με βάση το πινακάκι ΡΗ-ΚΗ-CO2 έχεις 36ppm αρκετό εώς πολύ... βάζεις καποιο οξύ στο νερό?

φίλε bouboulas ούτε εσύ ξέρεις εαν τα ψάρια έχουν θέμα μακροπρόθεσμα..
ξέρω από πρώτο χέρι οτι όλα τα σκευάσματα-λιπάσματα- για φυτά εκτός ενυδρείου έχουν χημικά πρόσθετα, συντηρητικά, βελτιωτικά απορρόφησεις κ.λ.π....
ακόμη και τα λιπάσματα για βιολογικές καλλιέργειες που θεωρούνται τα πιο ακίνδυνα είναι επιβλαβή για τα ψάρια..
και οι κατασκευαστές δεν γράφουν στην συσκευασία όλα τα χημικά πρόσθετα που βάζουν σε αυτα τα λιπάσματα..

να υποθέσω οτι το σκεύασμα που έχεις δεν έχει τίποτα απο τα παραπάνω, ξέρεις το άζωτο που περιέχει σε τι μορφή ειναι?
Κάνεις λάθος ! Φυσικά και ξέρω και για αυτό και τα πρότεινα. Τα δουλεύω κοντά στα δύο χρόνια σε όλα μου τα ενυδρεία. Έχω την συνήθεια όταν προτείνω κάτι, πρώτα να το έχω δοκιμάσει στα δικά μου ενυδρεία για αρκετό καιρό και μετά να το προτείνω. Για την ιστορία να αναφέρω πως από το 11% του αζώτου που περιέχει το 5% είναι ουρικό και αργής αποδέσμευσης. Καλό θα ήταν πριν <<ακυρώσουμε>> καποιανού τα γραφόμενα να έχουμε πλήρη επίγνωση του αντικειμένου που αναφέρεται και να μην παπαγαλίζουμε τα υπομνήματα που έχουμε αποστηθίσει. Το θέμα του ενυδρείου είναι ατελείωτο και η εξέλιξη του δεν σταματά ποτέ. Οπότε καλό θα ήταν να έχουμε τα μάτια μας και τα αυτιά μας ανοιχτά για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-04-14, 08:55
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

..δεν αποστηθίζω, με προσβάλλει αυτό που γράφεις..

εκτος απο το 5% που είναι ουρία το υπόλοιπο τι είναι?

δεν καταλαβαίνω γιατί κρατάς τέτοια στάση σε αυτά που γράφω, κουβέντα κάνουμε και ανταλλαγή γνώσεων απόψεων και εμπειριών... δεν ήμουν απόλυτα αντίθετος στην γνώση σου και την εμπειρία σου και δεν σε προσέβαλα...

έχω επαφές με εργοστάσιο που κατασκευάζει λιπάσματα για όλες της καλλιέργειας και φυτά, λαχανικά κ.λ.π γιαυτό έγραψα ''το ξέρω απο πρώτο χέρι''

εαν το σκεύασμα που έχεις ειναι κάτι άλλο και ακίνδυνο για τα ψάρια μας, μας το παρουσιάζεις, έτσι απλά.. στην σελίδα δεν έγραφε την χημική του σύσταση ουτε μου είπες οτι η εταιρία είναι αξιόπιστη και το προτείνει για χρήση και σε ενυδρεία...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 07-04-14, 09:00
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παιδιά μην τσακώνεστε, συζήτηση κάνουμε απόψεις γράφουμε για ένα θέμα που δεν έχει τελειωμό, ο καθένας έχει την εμπειρία του.
Τελικά να κάνω μια ερώτηση; εδώ και μια εβδομάδα έχω κόψει τα υγρά λιπάσματα, ότι έχει μέσα μόνο ταμπλέτες βυθού, τα φυτά έχουν αρχίσει μεγάλη ανάπτυξη!!!! Μήπως κάνω κακό που τα έκοψα τελείως;
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 07-04-14, 09:13
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

όχι βρε... τα φυτά τρέφονται και με τις ταμπλέτες.
οταν φύγει η άλγη αισθητά, αρχίζεις και με τα υγρά.. και θα βάζεις υγρά αργότερα σιγά σιγά γιατί έχουν συστατικά σε άλλες αναλογίες και πιο εύκολα απορροφήσιμα απο τα φυτά
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 07-04-14, 09:40
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
..δεν αποστηθίζω, με προσβάλλει αυτό που γράφεις..

εκτος απο το 5% που είναι ουρία το υπόλοιπο τι είναι?

δεν καταλαβαίνω γιατί κρατάς τέτοια στάση σε αυτά που γράφω, κουβέντα κάνουμε και ανταλλαγή γνώσεων απόψεων και εμπειριών... δεν ήμουν απόλυτα αντίθετος στην γνώση σου και την εμπειρία σου και δεν σε προσέβαλα...

έχω επαφές με εργοστάσιο που κατασκευάζει λιπάσματα για όλες της καλλιέργειας και φυτά, λαχανικά κ.λ.π γιαυτό έγραψα ''το ξέρω απο πρώτο χέρι''

εαν το σκεύασμα που έχεις ειναι κάτι άλλο και ακίνδυνο για τα ψάρια μας, μας το παρουσιάζεις, έτσι απλά.. στην σελίδα δεν έγραφε την χημική του σύσταση ουτε μου είπες οτι η εταιρία είναι αξιόπιστη και το προτείνει για χρήση και σε ενυδρεία...
Πρόθεση μου δεν ήταν να σε προσβάλω και σου ζητώ συγνώμη αν σε έκανα να αισθανθείς έτσι, ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση. Να κάνουμε κουβέντα, αλλά δεν υπάρχει λόγος σε κάτι που δεν το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος και χωρίς να ξέρει πως συμπεριφέρεται να ακυρώνει τον άλλο που το έχει δουλέψει. Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο προϊόν και ούτε σε σένα προσωπικά. Σίγουρα τα περισσότερα μη ενυδρειακά λιπάσματα περιέχουν ουσίες επικίνδυνες. Υπάρχουν και λιπάσματα πολύ πιο φτηνά από τα ενυδρειακά που κάνουν μια χαρά την δουλεία τους χωρίς να κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά. Στα συγκεκριμένα στικάκια το 5 % είναι ουρικό άζωτο. Το <<επικίνδυνο>> άζωτο που όμως το θάβουμε στο υπόστρωμα και καταναλώνεται άμεσα από τα φυτά. Είναι αργής αποδέσμευσης άρα αργής διάχυσης στο νερό. Το υπόλοιπο 6% προέρχεται από άλλης μορφής αζώτου ακίνδυνης για το ενυδρείο. Πίστεψέ με το ουρικό άζωτο που έχει ένα υπόστρωμα σε ένα ενυδρείο που τρέχει για κάνα χρόνο και, είναι πολύ περισσότερο από αυτό που περιέχουν τα στικάκια. Επίσης με το Γιώργο γνωριζόμαστε προσωπικά και του έχω δήξει πως θα τα χρησιμοποιήσει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gergioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην τσακώνεστε, συζήτηση κάνουμε απόψεις γράφουμε για ένα θέμα που δεν έχει τελειωμό, ο καθένας έχει την εμπειρία του.
Τελικά να κάνω μια ερώτηση; εδώ και μια εβδομάδα έχω κόψει τα υγρά λιπάσματα, ότι έχει μέσα μόνο ταμπλέτες βυθού, τα φυτά έχουν αρχίσει μεγάλη ανάπτυξη!!!! Μήπως κάνω κακό που τα έκοψα τελείως;
Κάτσε να φύγει πρώτα η άλγη και μετά θα βάζεις σιγά σιγά. Θα στο δείξουν τα φυτά σου τι χρειάζονται πόσο και πότε. Μην βιάζεσαι είπαμε το ενυδρείο θέλει υπομονή.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 07-04-14, 11:54
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ναι η αλήθεια είναι ότι τα είδα να τα χρησιμοποιεί και τα φυτά ήταν σούπερ, έπαθα πλάκα, κάτσε να τελειώσει η ιστορία αυτή, και το τσεκάρουμε
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 07-04-14, 12:19
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δεκτή η συγνώμη φίλε bouboulas
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 07-04-14, 12:49
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Οπότε και τα ppm που υπολόγισε ό Μάνος δεν ισχύουν γιατί χρησιμοποιώ τύρφη και το KH δεν δείχνει σωστά, πρόσφατα το έμαθα και εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 07-04-14, 13:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Δεν είπαμε τι θα κάνεις; Θα φτιάξεις νεράκι με ΚH 4 θα το βάλεις στο drop checker και θα έχεις ένα μπούσουλα στο περίπου. Να προσέξεις μην σου παραπέσει το ph με το διοξείδιο και την τύρφη μαζί.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 07-04-14, 13:07
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Ναι αυτό λέω, ότι μέτρησα μέχρι τώρα δεν ισχύει
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-04-14, 13:14
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ax! ενα ενα τα βγάζεις... η τύρφη ρίχνει το ΡΗ.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 07-04-14, 13:22
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Θέλω να πω οι μετρήσεις που έκανα για το KH 3 λογικά δεν ξέρουμε αν είναι η αληθινή τιμή λόγω τύρφης.
¶ρα δεν ξέρω και ακριβώς τιμή στο ppm άσχετο αν έχω ph 6,5
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-04-14, 15:41
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

η μέτρηση του ΚΗ και ΡΗ δεν επιρεάζετε απο την τυρφη, αυτο που μετρας αυτο ειναι και οχι κατι αλλο εξαιτείας της τύρφης. ο υπολογισμος του co2 δεν ειναι ακριβεις οταν εκτος απο το CO2 που ειναι οξύ, βάζουμε και κάποιο άλλο οξύ π.χ PH-minus , τύρφη που βγάζει χουμικά όξέα , φουλβικό όξυ , φωσφορικό και άλλα.... τα ppm τα εβγαλα με βάση το πινακακι που σου είπα, απο το πινακάκι βγάζουμε τα ppm του CO2 οταν στο ενυδρείο το μόνο όξυ που ''ρίχνουμε'' ειναι το CO2... αυτος ο υπολογισμος ειναι λίγο πρόχειρος αλλά αρκετά αξιόπιστος..
-------------------------
πάντος το θεμα που άνοιξες δεν έχει σχέση με όλα αυτά που γράφουμε πιασαμε θέματα απο 3 διαφορετικές εννότητες... οι υπεύθεινοι του φορουμ πάντος μας αφήνουνε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 07-04-14 στις 15:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 07-04-14, 15:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μέτρηση του ΚΗ και ΡΗ δεν επιρεάζετε απο την τυρφη, αυτο που μετρας αυτο ειναι και οχι κατι αλλο εξαιτείας της τύρφης.
Φίλε manos76 , προσωπικά με μπέρδεψες , λες ότι η τύρφη δεν επηρεάζει τo PH και το ΚΗ ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 07-04-14, 16:13
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

ρε παιδιά η μέτρηση με τα test. τα test ΡΗ και ΚΗ μετράνε σωστά και ας έχουμε τύρφη ....
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-04-14, 16:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά η μέτρηση με τα test. τα test ΡΗ και ΚΗ μετράνε σωστά και ας έχουμε τύρφη ....
A, αυτό εννοείς, φυσικά και μετράνε σωστά, μας δείχνουν το PH και το ΚΗ που έχουμε, άσχετα αν αυτό το PH oφείλεται σε τύρφη ή σε CO2 ή σε οποιοδήποτε παράγοντα, γιατί έτσι όπως το είπες καταλάβα πως η τύρφη δεν τα επηρεάζει, η τύρφη τα επηρεάζει και τα τεστ μας το δείχνουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-04-14, 16:47
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-04-14, 16:51
Το avatar του χρήστη Michalis...
Michalis... Ο χρήστης Michalis... δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Παράλληλα με το θέμα που έχω ανοίξει κι εγώ, διαβάζω και αυτό... Να σας πω και από εδώ ένα ευχαριστώ γιατί ψάχνω εδώ και μια εβδομάδα το θέμα co2 και δεν είχα βγάλει άκρη... Μπράβο ρε παιδιά για την υπομονή σας να μας απαντάτε.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-04-14, 16:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gergioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πω οι μετρήσεις που έκανα για το KH 3 λογικά δεν ξέρουμε αν είναι η αληθινή τιμή λόγω τύρφης.
¶ρα δεν ξέρω και ακριβώς τιμή στο ppm άσχετο αν έχω ph 6,5
Φίλε georgioz, μετράς ΚΗ και PH, επειδή το PH αυτό δεν προκαλείται από το CO2 αλλά και από άλλους παράγοντες, όπως η τύρφη κλπ, το γνωστό πινακάκι που μας δείχνει περιεκτικότητα CO2 δείχνει λάθος τιμές. Το πινακάκι αυτό το χρησιμοποιούμαι μόνο όταν χρησιμοποιούμαι ΜΟΝΟ CO2 για να κατεβάσουμε PH.

Το ίδιο απάντησα πριν σε άλλο post
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79308/#7


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Μιχάλη, είναι γνωστό πως η μέτρηση του CO2 γίνεται με συνδυασμό το PH και το KH. Όταν όμως το PH μεταβάλλεται και από άλλους παράγοντες, όπως η τύρφη, και όχι μόνο από το CO2 τότε είναι φυσικό η παραπάνω μέθοδος να μας δείχνει λάθος. Η μέθοδος με το drop checker λειτουργεί καλύτερα γιατί το PH μέσα στο drop checker επηρεάζεται μόνο από το CO2 που σαν αέριο πλέον εγκλωβίζεται και μεταβάλει το PH του διαλύματος. Στη πραγματικότητα ο drop checker μας δείχνει PH, έχοντας σταθερή τιμή 4 στο ΚΗ, μπορούμε πολύ εύκολα πλέον να προσδιορίσουμε το CO2
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-04-14, 17:40
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

πολύ καλό μου ακούγετε αυτό το drop checker .. θέλω και εγώ ..ο φιλαράκος μας το έχει ε..? αντε κάνε το να δούμε τι μετράει..
-------------------------
φίλε takis η απάντηση στην ''παράθεση΄΄ ειναι άψογη!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos76 : 07-04-14 στις 17:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-04-14, 21:33
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Drop Checker εχω αλλά δεν ήξερα πως δουλευει είχα ρωτήσει τον φίλο τακη σε γενικές γραμμές, και εχθές προχθές έμαθα από το φίλο bouboulas ότι νερό που βάζουμε μέσα πρέπει να είναι KH4 αυτό δεν ήξερα.
Όταν το πήρα δεν μου δώσανε kh4 τώρα πρέπει να βρω μάλλον από ebay φαντάζομαι η να φτιάξω μόνος μου όπως είπε ο Σταμάτης
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 07-04-14, 21:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gergioz Εμφάνιση μηνυμάτων
Drop Checker εχω αλλά δεν ήξερα πως δουλευει είχα ρωτήσει τον φίλο τακη σε γενικές γραμμές, και εχθές προχθές έμαθα από το φίλο bouboulas ότι νερό που βάζουμε μέσα πρέπει να είναι KH4 αυτό δεν ήξερα.
Όταν το πήρα δεν μου δώσανε kh4 τώρα πρέπει να βρω μάλλον από ebay φαντάζομαι η να φτιάξω μόνος μου όπως είπε ο Σταμάτης
Δες εδώ πως φτιάχνουμε ΚΗ4
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76566/#6
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 07-04-14, 22:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε georgioz, μετράς ΚΗ και PH, επειδή το PH αυτό δεν προκαλείται από το CO2 αλλά και από άλλους παράγοντες, όπως η τύρφη κλπ, το γνωστό πινακάκι που μας δείχνει περιεκτικότητα CO2 δείχνει λάθος τιμές. Το πινακάκι αυτό το χρησιμοποιούμαι μόνο όταν χρησιμοποιούμαι ΜΟΝΟ CO2 για να κατεβάσουμε PH.

Το ίδιο απάντησα πριν σε άλλο post
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79308/#7
Αυτο και παλι δεν ισχυει.... μονο με το co2....
Aν ψαξεις περισοτερο θα καταλαβεις ποτε ισχυει ο πινακας ph kh co2.
Σκεψου οτι και απλο χαλικάκι να εχεις, μετα απο 4-5 μηνες θα ριχνει το ph.
Εγω πλεον εχω σταματησει να υπολογιζω το περιβοητο αυτον πινακα...
Ποτε μα ποτε δεν θα καταφερεις να μετρησεις τα ppm co2 που εχει στο νερό...
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 07-04-14, 22:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο και παλι δεν ισχυει.... μονο με το co2....
Aν ψαξεις περισοτερο θα καταλαβεις ποτε ισχυει ο πινακας ph kh co2.
Σκεψου οτι και απλο χαλικάκι να εχεις, μετα απο 4-5 μηνες θα ριχνει το ph.
Εγω πλεον εχω σταματησει να υπολογιζω το περιβοητο αυτον πινακα...
Ποτε μα ποτε δεν θα καταφερεις να μετρησεις τα ppm co2 που εχει στο νερό...
Θα συμφωνήσω μαζί σου, το PH μπορεί να επηρεαστεί από ένα σωρό παράγοντες, ακόμα και από τα νιτρικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 08-04-14, 08:28
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδώ πως φτιάχνουμε ΚΗ4
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76566/#6
Μπράβο φίλε takis_gt πολύ καλό το υπόμνημα, δεν θυμόμουν που ήταν.
Νάσαι καλά
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 10-04-14, 12:01
Το avatar του χρήστη gergioz
gergioz Ο χρήστης gergioz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Το KH4 φτιάχτηκε βάση του ποστ παραπάνω.. Το απόγευμα θα δοκιμαστεί
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 10-04-14, 12:14
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αντε Γιώργο, καλή επιτυχία !!!! Πάρε και τον Μιχάλη κάνα Σαββατοκύριακο και ελάτε για καφέ.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Led light petros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-02-14 19:26
led light- απορία gmaravelisvet Φωτισμός 16 06-02-13 16:59
Black Light mikrosaquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 05-07-11 21:20
λάμπα Τ-5 θέλω γνώμη dinoc Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 07-04-11 20:23
ph controler-aqua light maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 23-10-08 21:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08557 seconds with 14 queries