Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-13, 22:21
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή STC 1000-220V

Επειδή των φρονίμων τα παιδιά...πριν πεινάσουν...δεν πεινούσαν...

Δεν τον ξέρω τον κύριο , αλλά είναι "top rated seller" και δίνει τον καθ' ένα STC1000-220V στα 12,75 ευρώ, χωρίς έξοδα αποστολής!!

http://www.ebay.com/itm/All-Purpose-...item3384b99098

Για όποιον ενδιαφέρεται, καθώς σε λίγο καιρό θα αρχίσουμε να ανάβουμε τους θερμαντήρες...

(αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία...mods...ελεύθερα...)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-09-13, 22:25
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Καλό...τροφοδοτικο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-09-13, 22:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό...τροφοδοτικο?
για ποιο πραγμα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-09-13, 22:29
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Για τον stc....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-09-13, 22:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό...τροφοδοτικο?
Το κουτί κι ο σενσορας
Τις συνδέσεις τις κάνεις όπως λέει εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Και μόλις έβγαλε αυτό στο link : "2 people have bought this item in the past hour"
Δεν πρόλαβα να το γράψω...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-09-13, 22:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται τροφοδοτικο ο κοντρολερ,δουλευει με 220.
τροφοδοτικο χρειαζεσαι για το συνδεσεις πανω στον κοντρολερ και πανω σαυτο τους ανεμιστηρες για την ψυξη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-09-13, 23:16
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται τροφοδοτικο ο κοντρολερ,δουλευει με 220.
τροφοδοτικο χρειαζεσαι για το συνδεσεις πανω στον κοντρολερ και πανω σαυτο τους ανεμιστηρες για την ψυξη.
Να σαι καλα...ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-13, 00:37
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Μόλις το είδα κατευθείαν το αγόρασα γιατί η τιμή ήταν πολύ καλή. Αυτό δουλευεί για αρχή και μόνο με τον θερμοστάτη; Μιας και χειμωνιάζει ρωτάω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-13, 00:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ναι. Εχει δυο εξοδους. Η μια δινει ρευμα για ψυξη (ανεμιστηρακια) και η αλλη θερμανση (θερμοστατης). Καλυτερα να δουλευεις το θερμοστατη σου μεσω του controller.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-13, 00:57
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. Εχει δυο εξοδους. Η μια δινει ρευμα για ψυξη (ανεμιστηρακια) και η αλλη θερμανση (θερμοστατης). Καλυτερα να δουλευεις το θερμοστατη σου μεσω του controller.
Ναι αυτό σκεφτόμουν να κάνω και γι' αυτό ρώτησα εάν είναι απαραίτητο να έχει συνδεδεμένα και ανεμιστηράκια πάνω για να δουλεύει ή εάν μπορεί να δουλέψει και χωρίς να συνδέσω ανεμιστηράκια τώρα που είναι χειμώνας. Ευχαριστώ για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-13, 02:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θεωρω οτι αφου ο STC εχει μια μονο ρυθμιση θερμοκρασιας (και οχι ξεχωριστη για ψυξη και θερμανση οπως ο eliwell), τοτε ειναι καλυτερα να αποσυνδεουμε την ψυξη το χειμωνα και τη θερμανση το καλοκαιρι.
Εγω πχ δεν εχω καν δυο ξεχωριστα φις στον stc. Εχω μονο ενα και για θερμανση και για ψυξη και το χειμωνα αλλαζω το ενα καλωδιακι του πανω στον stc και απο το ρελε της ψυξης στο No8, το βαζω σε αυτο της θερμανσης No6. (τις γεφυρωσεις 2,5,7 τις εχω ετοιμες φυσικα)

Που ειναι χρησιμο αυτο.
Θελω πχ σε ενα ενυδρειο κατωτερη το χειμωνα 25C και το καλοκαιρι ανωτερη 28C.
Το καλοκαιρι ρυθμιζω τον STC 27.7 και οταν πιασει το νερο 28.0 ανοιγει η ψυξη και κατεβαζει στους 27.7 παλι. (του εχω ρυθμισει την μινιμουμ ανοχη, 0.3C)
Κατα τα φθινοπωρο αρχιζει και δροσιζει ο καιρος και μπορει το βραδι να εχω πτωση στους 27.
Αυτου του επιπεδου η πτωση δεν ειναι κακη οταν γινεται σταδιακα (ειναι ΟΚ γενικοτερα να παιζει η θερμοκρασια μεσα στο 24ωρο μεχρι 1.5-2C)
Αν εχω ομως και την θερμανση συνδεδεμενη, θα καιει τσαμπα μολις φτασει 27.7 και δεν θα το αφησει να πεσει στους 27.
(η πτωση θα κρατησει και λιγοτερο ανοιχτη την ψυξη την ημερα που θα κανει περισσοτερη ζεστη, ισον και λιγοτερη εξατμιση)

Σταδιακα οσο θα χειμωνιαζει, θα ρυθμιζω πιο χαμηλα. 27 - 26.5 - 26 - 25.5 (και οικονομια ρευματος και να νοιωσουν την αλλαγη εποχων τα ψαρια)
Οταν θα εχει χειμωνιασει για τα καλα θα ρυθμισω στους 25.3 κι ετσι οταν πεφτει στους 25.0 θα αναβει η θερμανση μεχρι να φτασει στους 25.3 και εκει θα κλεινει.
Μπορει μια μερα ομως να κανει λιγο ζεστη και να ανεβει λιγο η θερμοκρασια, πχ να φτασει 26.
Γιατι να αρχισει η ψυξη αν ειναι συνδεδεμενα τα ανεμιστηρια στον STC?

Ολα αυτα δεν ισχυουν σε ενυδρεια που επηρεαζονται πολυ απο την εξωτερικη θερμοκρασια και μπορει να μεταβληθει η θερμοκρασια τους πολυ και αποτομα,
πχ μικρα ενυδρεια, ή ενυδρεια σε χωρους με μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας (πχ εργασιακους οπως λειτουργει θερμανση την ημερα ενω το βραδι κλεινει και το αντιθετο το καλοκαιρι με τον κλιματισμο).
Ή σε περιπτωσεις που αφηνουμε μονο του το ενυδρειο για μερες και μπορει να αλλαξει ο καιρος κλπ
------------------------------------

Φυσικα μπορει καποιος να τα εχει και τα δυο συνδεδεμενα (θερμανση/ψυξη) και να ρυθμισει μεγαλυτερη ανοχη απο 0.3 πχ 0.7
Ετσι θα αφηνει περιθώριο για διακυμανση μεχρι 1.4C θερμοκρασια.
Πχ καλοκαιρι ρυθμιση stc 27.3 (ανοχη 0,7), Μολις παει 28.0 ανοιγει η ψυξη και κλεινει στους 27.3.
Αν κανει μια μερα δροσια, θα το αφησει να πεσει μεχρι στους 26.6 και εκει θα ανοιξει η θερμανση για ασφαλεια.
Δεν πρεπει
σε αυτην την περιπτωση ομως, να εχουμε ισχυρη θερμανση (πχ 200W θερμανση σε 100 λιτρα ενυδρειο) για να μην αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια (κυριως ανοδικα) στο μεγαλυτερο αυτο ευρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-13, 02:42
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρω οτι αφου ο STC εχει μια μονο ρυθμιση θερμοκρασιας (και οχι ξεχωριστη για ψυξη και θερμανση οπως ο eliwell), τοτε ειναι καλυτερα να αποσυνδεουμε την ψυξη το χειμωνα και τη θερμανση το καλοκαιρι.
Εγω πχ δεν εχω καν δυο ξεχωριστα φις στον stc. Εχω μονο ενα και για θερμανση και για ψυξη και το χειμωνα αλλαζω το ενα καλωδιακι του πανω στον stc και απο το ρελε της ψυξης στο No8, το βαζω σε αυτο της θερμανσης No6. (τις γεφυρωσεις 2,5,7 τις εχω ετοιμες φυσικα)

Που ειναι χρησιμο αυτο.
Θελω πχ σε ενα ενυδρειο κατωτερη το χειμωνα 25C και το καλοκαιρι ανωτερη 28C.
Το καλοκαιρι ρυθμιζω τον STC 27.7 και οταν πιασει το νερο 28.0 ανοιγει η ψυξη και κατεβαζει στους 27.7 παλι. (του εχω ρυθμισει την μινιμουμ ανοχη, 0.3C)
Κατα τα φθινοπωρο αρχιζει και δροσιζει ο καιρος και μπορει το βραδι να εχω πτωση στους 27.
Αυτου του επιπεδου η πτωση δεν ειναι κακη οταν γινεται σταδιακα (ειναι ΟΚ γενικοτερα να παιζει η θερμοκρασια μεσα στο 24ωρο μεχρι 1.5-2C)
Αν εχω ομως και την θερμανση συνδεδεμενη, θα καιει τσαμπα μολις φτασει 27.7 και δεν θα το αφησει να πεσει στους 27.
(η πτωση θα κρατησει και λιγοτερο ανοιχτη την ψυξη την ημερα που θα κανει περισσοτερη ζεστη, ισον και λιγοτερη εξατμιση)

Σταδιακα οσο θα χειμωνιαζει, θα ρυθμιζω πιο χαμηλα. 27 - 26.5 - 26 - 25.5 (και οικονομια ρευματος και να νοιωσουν την αλλαγη εποχων τα ψαρια)
Οταν θα εχει χειμωνιασει για τα καλα θα ρυθμισω στους 25.3 κι ετσι οταν πεφτει στους 25.0 θα αναβει η θερμανση μεχρι να φτασει στους 25.3 και εκει θα κλεινει.
Μπορει μια μερα ομως να κανει λιγο ζεστη και να ανεβει λιγο η θερμοκρασια, πχ να φτασει 26.
Γιατι να αρχισει η ψυξη αν ειναι συνδεδεμενα τα ανεμιστηρια στον STC?

Ολα αυτα δεν ισχυουν σε ενυδρεια που επηρεαζονται πολυ απο την εξωτερικη θερμοκρασια και μπορει να μεταβληθει η θερμοκρασια τους πολυ και αποτομα,
πχ μικρα ενυδρεια, ή ενυδρεια σε χωρους με μεγαλες μεταβολες θερμοκρασιας (πχ εργασιακους οπως λειτουργει θερμανση την ημερα ενω το βραδι κλεινει και το αντιθετο το καλοκαιρι με τον κλιματισμο).
Ή σε περιπτωσεις που αφηνουμε μονο του το ενυδρειο για μερες και μπορει να αλλαξει ο καιρος κλπ
------------------------------------

Φυσικα μπορει καποιος να τα εχει και τα δυο συνδεδεμενα (θερμανση/ψυξη) και να ρυθμισει μεγαλυτερη ανοχη απο 0.3 πχ 0.7
Ετσι θα αφηνει περιθώριο για διακυμανση μεχρι 1.4C θερμοκρασια.
Πχ καλοκαιρι ρυθμιση stc 27.3 (ανοχη 0,7), Μολις παει 28.0 ανοιγει η ψυξη και κλεινει στους 27.3.
Αν κανει μια μερα δροσια, θα το αφησει να πεσει μεχρι στους 26.6 και εκει θα ανοιξει η θερμανση για ασφαλεια.
Δεν πρεπει
σε αυτην την περιπτωση ομως, να εχουμε ισχυρη θερμανση (πχ 200W θερμανση σε 100 λιτρα ενυδρειο) για να μην αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια (κυριως ανοδικα) στο μεγαλυτερο αυτο ευρος.
Ωραίο και επεξηματικό αυτό. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες οπότε το χειμώνα γεφυρώνουμε μόνο το θερμοστάτη και το καλοκαίρι την ψυξη. ωραία.
-------------------------
Και μια τελευταία ερώτηση μετά από διακοπή ρεύματος ανάβει μόνος του;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhs89 : 07-10-13 στις 02:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-13, 07:51
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Μετα απο διακοπη δουλευει κανονικα με τις ιδιες ρυθμισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-13, 11:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε το χειμώνα γεφυρώνουμε μόνο το θερμοστάτη και το καλοκαίρι την ψυξη. ωραία.
Μπορεις φυσικα για ευκολια να βαλεις και τα δυο φις (για να μη βιδωνεις ξεβιδωνεις) οπως στο σχεδιο στην αρχη του θεματος, και να βγαζεις απλα τις πριζες θερμανσης και ψυξης αναλογα την εποχη.
Εγω το εκανα γιατι δεν ειχα τοτε 2ο φις και εμεινε με ενα ο κοντρολερ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-13, 12:05
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις φυσικα για ευκολια να βαλεις και τα δυο φις (για να μη βιδωνεις ξεβιδωνεις) οπως στο σχεδιο στην αρχη του θεματος, και να βγαζεις απλα τις πριζες θερμανσης και ψυξης αναλογα την εποχη.
Εγω το εκανα γιατι δεν ειχα τοτε 2ο φις και εμεινε με ενα ο κοντρολερ
Ναι το έχω μελετήσει το σχεδιάγραμμα και θα το κάνω ακριβώς έτσι. Εάν δεν κάνω λάθος τα έχω ήδη τα φις. χαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-10-13, 13:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλυτερα να ειναι συνδεδεμενη και η ψυξη, οσο και η θερμανση, οχι μονο για τους προφανεις λογους ευκολιας, αλλα και για πιο σωστο ελεγχο θερμοκρασιας στις ενδιαμεσες εποχες (φθηνοπωρο, ανοιξη). Για παραδειγμα αυτη την περιοδο υπαρχουν μερες που ανοιγει η θερμανση, ενω αλλες κατα τις οποιες ανοιγει η ψυξη. Με αυτη τη μεθοδο, ας κανει οτι θελει ο καιρος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-10-13, 15:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παραδειγμα αυτη την περιοδο υπαρχουν μερες που ανοιγει η θερμανση, ενω αλλες κατα τις οποιες ανοιγει η ψυξη.
Αυτο ακριβως θελω να αποφυγω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-10-13, 16:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Γιατι να το αποφυγεις? Κατι εχεις στο μυαλο σου, αλλα δεν πιανω το σκεπτικο σου, να πω την αληθεια. Στα δικα μου τα εχω ολο το χρονο ολα συνδεδεμενα. Η θερμοκρασια ειναι εκει που θελω και φυσικα αλλαζω ρυθμιση αναλογα με τις εποχες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-10-13, 17:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να το αποφυγεις? Κατι εχεις στο μυαλο σου, αλλα δεν πιανω το σκεπτικο σου, να πω την αληθεια. Στα δικα μου τα εχω ολο το χρονο ολα συνδεδεμενα. Η θερμοκρασια ειναι εκει που θελω και φυσικα αλλαζω ρυθμιση αναλογα με τις εποχες.
Το εχω αναλυσει στο "Που ειναι χρησιμο αυτο".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-13, 09:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα μπορουσε καποιος απλα να αυξησει στην ανοχη σε αυτη την περιπτωση, παντως, παρα να εχει μονο ψυξη ή θερμανση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-13, 13:30
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

το εχει παρει καποιος ? Ολα δειχνουν πως αξιζει !!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-13, 13:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορουσε καποιος απλα να αυξησει στην ανοχη σε αυτη την περιπτωση, παντως, παρα να εχει μονο ψυξη ή θερμανση.
Κι αυτο το εγραψα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα μπορει καποιος να τα εχει και τα δυο συνδεδεμενα (θερμανση/ψυξη) και να ρυθμισει μεγαλυτερη ανοχη απο 0.3 πχ 0.7
Ετσι θα αφηνει περιθώριο για διακυμανση μεχρι 1.4C θερμοκρασια.
Πχ καλοκαιρι ρυθμιση stc 27.3 (ανοχη 0,7), Μολις παει 28.0 ανοιγει η ψυξη και κλεινει στους 27.3.
Αν κανει μια μερα δροσια, θα το αφησει να πεσει μεχρι στους 26.6 και εκει θα ανοιξει η θερμανση για ασφαλεια.
Δεν πρεπει
σε αυτην την περιπτωση ομως, να εχουμε ισχυρη θερμανση (πχ 200W θερμανση σε 100 λιτρα ενυδρειο) για να μην αλλαζει αποτομα η θερμοκρασια (κυριως ανοδικα) στο μεγαλυτερο αυτο ευρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-10-13, 15:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειμαι προσεκτικος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-10-13, 15:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Racikos Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχει παρει καποιος ? Ολα δειχνουν πως αξιζει !!!
Τον STC1000 εννοεις?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-10-13, 18:48
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον STC1000 εννοεις?
Πάντως τώρα που καθόμουν και μελετούσα τον κοντρολερ μου φάνηκε πολύ καλός και τον είδα τώρα γιατί τον αγόρασα με κλειστά μάτια όταν είδα το ποστ. τώρα σκέφτομαι πώς θα βάλω τα ανεμιστηράκια πάνω στο καπάκι. 2 είσοδος 1 έξοδος είναι καλά; Κι μια ερώτηση σχετικά με τα ανεμιστηράκια δεν χαλάνε από την υγρασία είναι στεγανά;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-10-13, 19:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως τώρα που καθόμουν και μελετούσα τον κοντρολερ μου φάνηκε πολύ καλός και τον είδα τώρα γιατί τον αγόρασα με κλειστά μάτια όταν είδα το ποστ. τώρα σκέφτομαι πώς θα βάλω τα ανεμιστηράκια πάνω στο καπάκι. 2 είσοδος 1 έξοδος είναι καλά; Κι μια ερώτηση σχετικά με τα ανεμιστηράκια δεν χαλάνε από την υγρασία είναι στεγανά;
Τι θερμοκρασίες πιάνει το νερό το καλοκαίρι - και πόσο θέλεις να την κατεβάσεις?
Γενικα είμαι της άποψης να βάλεις όσα περισσότερα μπορείς
Και να αποφυγεις τα μικρά. Από 80ρια και πάνω (το ελάχιστο 60αρια εφόσον δεν έχεις χώρο)
Εξαρτάται βέβαια και απο τις διαστάσεις στο καπάκι κλπ

Το καπάκι σου έχει κενά? Αν ναι, τότε δεν χρειάζεσαι έξοδο
Απ την υγρασία άλλοτε χαλάνε...άλλοτε κρατάνε...ανάλογα τη μάρκα και την κινεζιά...που θα σου κάτσει

Μια καλή επιλογή είναι τα konig
http://www.skroutz.gr/s/2274062/Koni...AN23-80mm.html
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-10-13, 19:09
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θερμοκρασίες πιάνει το νερό το καλοκαίρι - και πόσο θέλεις να την κατεβάσεις?
Γενικα είμαι της άποψης να βάλεις όσα περισσότερα μπορείς
Και να αποφυγεις τα μικρά. Από 80ρια και πάνω (το ελάχιστο 60αρια εφόσον δεν έχεις χώρο)
Εξαρτάται βέβαια και απο τις διαστάσεις στο καπάκι κλπ

Το καπάκι σου έχει κενά? Αν ναι, τότε δεν χρειάζεσαι έξοδο
Απ την υγρασία άλλοτε χαλάνε...άλλοτε κρατάνε...ανάλογα τη μάρκα και την κινεζιά...που θα σου κάτσει

Μια καλή επιλογή είναι τα konig
http://www.skroutz.gr/s/2274062/Koni...AN23-80mm.html
Κοίτα έτσι όπως τα έχω υπολογίσει (έχω βάλει ήδη δύο λάμπες με ανακλαστήρα στο καπάκι και θα προσθέσω άλλη μια ενδιάμεσα τους) να βάλω δύο μπροστά που χωράνε και ένα πίσω. δηλαδή από εκεί και πέρα δεν θα χωράει τίποτα άλλο το καπάκι. Ωραία τιμή για τα ανεμιστηράκια απλά έχω μπερδευτεί λίγο με την σύνδεση τους αλλά όταν έρθει η ώρα θα δω πιο αναλυτικά τις οδηγίες που υπάρχει στο ανάλογο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-13, 19:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως ενα τσεκ στο καλιμπρασιμα το χρειαζεται.
Ενας παλιος που εχω μου δειχνει 4.1C πιο ψηλα απο οτι ειναι η θερμοκρασια
και δειχνει να ανεβαινει συνεχως η διαφορα, αφου περσυ εδειχνε 2.4 πιο ψηλα.
(Γιαυτο οταν εβαζα το χερι μου μεσα στο ενυδρειο, γινοταν κασατο. )

Πρεπει να αλλαξω το probe οταν μπορεσω.
Απο εκει υποψιαζομαι γινεται η πατατιά.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-13, 20:06
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως ενα τσεκ στο καλιμπρασιμα το χρειαζεται.
Ενας παλιος που εχω μου δειχνει 4.1C πιο ψηλα απο οτι ειναι η θερμοκρασια
και δειχνει να ανεβαινει συνεχως η διαφορα, αφου περσυ εδειχνε 2.4 πιο ψηλα.
(Γιαυτο οταν εβαζα το χερι μου μεσα στο ενυδρειο, γινοταν κασατο. )

Πρεπει να αλλαξω το probe οταν μπορεσω.
Απο εκει υποψιαζομαι γινεται η πατατιά.
Εκτός κι εάν έχει μαζέψει καμιά σκόνη, υγρασία κάτι στις επαφές του probe που συνδέονται στον κοντρολερ. είχα τέτοιο θέμα με κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-13, 17:05
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον STC1000 εννοεις?
Ναι με αυτον δουλευεις ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
stc-1000..δεν λειοτυργεί gmaravelisvet Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 28-04-13 11:19
αλλαγη απο τ8 σε λαμπες οικονομίας 220V αξιζει??? kingrim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 24-08-10 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09048 seconds with 14 queries