Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-12, 15:22
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή Απορια με Βιολογικά Υλικά!

Καλημερα! Όπως θα δειτε στην εικονα παρακατω διχνει οτι σαν βιολογικο υλικο πρεπει να βαλω στο εσωτερικο μου φιλτρο βιόσφαιρες!...! Το θεμα ειναι ομωςςς...οτι δεν εχω βιοσφαιρες! Εχω (μπολι) μακαρονια, "ενεργο ανθρακα" και κατι αλλα που μιαζουν με μικρες ηφαιτιακες πετρουλες (κοκκινες)! Ποιο απ'ολα (ή ολα??) να βαλω αντι για βιοσφαιρες! Κανουν ολα καλοο??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

την εικονα δεν τη βλεπουμε, αλλα τι να τις κανεις τις βιοσφαιρες αν εχεις σιποραξ?
Βρε συ, πετα το manual και στησε το φιλτρο σου κανονικα σαν ανθρωπος
Ανθρακα μη βαλεις εκτος κι αν ειναι νεοστημενο ενυδρειο οποτε τον βαζεις για δυο τρεις μερες μονο του και μετα βαζεις τα υλικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-09-12, 16:19
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

οκ...ευχαριστω! Το ενυδρειο θα γεμισει αυριο, αρααα....θα βαλω τον ανθρακα για 2-3 μερες και επειτα τα υπολοιπα (δηλαδη θα τα βαλω και τα δυο τα αλλα που προανεφερα??)!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-09-12, 16:36
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Από την στιγμή που θα μπει σε ενυδρείο που τρέχει ήδη δεν βλέπω τον λόγο να βάλεις τον άνθρακα , κρατατον για κάποια στιγμή που θα χρειαστεί πραγματικά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-12, 16:38
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Το ενυδρειο δεν τρεχει ηδη! Αυριο θα γεμιει με νερο πρωτη φορα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-12, 16:52
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Προσωπικά θα έκανα το εξής :
Καθαρίζεις ενυδρείο
Το γεμίζεις
Βάζεις 1-2 μπουκαλάκια ξίδι ανάλογα τα λίτρα και το αφήνεις να τρέξει 1-2 μέρες το αδειάζεις το ξαναγεμίζεις βάζεις τον άνθρακα και την επομενη μέρα βάζεις και το μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-12, 19:07
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Απορία: Το ξύδιιι... που κολάει?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-12, 19:10
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Στην σαλατα.... Χα Χα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-12, 20:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

To ξυδι και εγω την ιδια απορια εχω. Ειδικα σε μαλαwi pου αγωνα θα κανει να κρατησει ψηλα το πεχα, ενα οξυ (και τα καταλοιπα του) δεν βλεπω που θα βοηθησει. Εγω ολο το ενυδρειο το επλυνα με ξυδι τωρα που ειναι αδειο, αλλα μ@mΙθηκα να το καθαριζω μετα για να μην μεινει τιποτα, και παλι θα βαλω ανθρακα. Πιστευω οτι με τον ανθρακα θασαι κομπλε...

Το μπολι (μακαρονια) αυτη τη στιγμη που ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-12, 20:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σιγα τον αγωνα ρε σεις, τοσο δυσκολο ειναι να ανεβασεις?

Το να γκρινιαζουν οι "μαλακοι" το καταλαβαινω (μια βλακεια να γινει και να ανεβουν οι σκληροτητες παει) αλλα να γκρινιαζετε και οι Αφρικανοι, ε οχι ρε παιδια, ειναι αυτο που λενε "κλαινε οι χηρες, κλαινε κι οι παντρεμενες"





τεσπα, το ξυδι ειναι πολυ καλο ηπιο απολυμαντικο...
μετα παμε σε πιο σκληρα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-12, 20:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα ισχυει, απλα λεω το ξυδι δεν βλεπω τη χρηση του να μπει σε ενυδρειο μαζι με το νερο μεχρι πανω και να τρεξει, η συγκεντρωση για ναναι σοβαρη (σε μενα για παραδειγμα) πρεπει να βαλω 5λιτρα ξυδι εκει μεσα. Ενω ξυδι σφουγγαρι και οτι υπαρχει βγαινει με συνοπτικες διαδικασιες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-12, 21:22
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
To ξυδι και εγω την ιδια απορια εχω. Ειδικα σε μαλαwi pου αγωνα θα κανει να κρατησει ψηλα το πεχα, ενα οξυ (και τα καταλοιπα του) δεν βλεπω που θα βοηθησει. Εγω ολο το ενυδρειο το επλυνα με ξυδι τωρα που ειναι αδειο, αλλα μ@mΙθηκα να το καθαριζω μετα για να μην μεινει τιποτα, και παλι θα βαλω ανθρακα. Πιστευω οτι με τον ανθρακα θασαι κομπλε...

Το μπολι (μακαρονια) αυτη τη στιγμη που ειναι?
Το μπόλι ειναι σε "λειτουργια" στο εξωτρικο μου φίλτρο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

To συντηρεις εννοω με κατι ε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-09-12, 21:44
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Ναι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-09-12, 21:59
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν χρησιμοποιούνται βιόσφαιρες στα φίλτρα ενυδρείου. Είναι για όταν έχεις πολύ μεγάλο χώρο να γεμίσεις. Ένα sump ας πούμε, ή ένα φίλτρο λίμνης.
Η λογική στα φίλτρα ενυδρείου είναι πάνω κάτω 2 σταδίων:
α) Κάτω κάτω ένα υλικό να κρατάει τα σκουπίδια, κάτι σαν αυτό ας πούμε:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1189
β) Στη μέση το βιολογικό υλικό, το σιποραξ που έχεις.
γ) Στο τέλος ένα υλικό που να κρατάει τα ψιλά υπολείμματα, κάτι σαν αυτό:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1832

Η διάταξη που σου προτείνω είναι η πιο απλή. Διαβάζοντας μέσα στο forum θα δεις ότι υπάρχουν κι άλλα υλικά και θα βρεις τι σου ταιριάζει. Το εξωτερικό φίλτρο που λες το έχεις σε άλλο ενυδρείο? Καλό θα είναι να βάλεις εξωτερικό και σε αυτό που σκέφτεσαι να ετοιμάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-09-12, 22:16
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Να παρω νεο εξωτερικο φιλαρακο λιγο δυσκολο γιατι δεν παιζει χρημα! Αν εχεις κανενα για χαρισμα αποδεκτο! Οσο για το πως να μπουν τα υλικα στο βιολογικο ξερω ηδη!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-09-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Να παρω νεο εξωτερικο φιλαρακο λιγο δυσκολο γιατι δεν παιζει χρημα!


Αν στο ενυδρειο που στηνεις τυχει καποια στραβη στα ψαρια σου θα υπαρχει χρημα για κανα φαρμακο η θα πανε ακλαφτα?
ΦΙΛΙΚΑ : οποιος για οποιοδηποτε λογο δε μπορει να ανταπεξελθει σε οτιδηποτε μπορει να συμβει στο ενυδρειο του τοτε δεν βαζει ψαρια αλλα κανει υπομονη και το στηνει οταν ειναι πραγματικα ετοιμος.
Ο Τολης απαντησε στο ερωτημα που εσυ εθεσες και προτεινε κατι πολυ σωστο, δεν καταλαβα για ποιο λογο του απαντας ετσι αποτομα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-09-12, 22:27
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Μα δεν του απαντησα αποτομα! Φιλικα του το 'πα! Οσο για φαρμακα και λοιπα χρηματα εχω και θα τα διαθεσω για να παρω οτι χρειαζεται για τα ψαρακια, αλλα το να δωσω 60ευρω (το λιγοτερο) για να παρω και εξωτερικο φιλτρο οταν εχω ΗΔΗ παρει αντλια σημερα κιολας....ειναι λιγο υπερβολικο σε σχεση χρηματων!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-09-12, 22:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν του απαντησα αποτομα! Φιλικα του το 'πα!

οκ σορρυ τοτε, καμια φορα αν δεν μπαινουν σωστα τα emoticons ο γραπτος λογος παρεξηγειται.
Το εξωτερικο φιλτρο παντως δεν ειναι υπερβολη, εγω απο τοτε που πηρα το πρωτο πηρα μαχαιρι διαζυγιο με τα εσωτερικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-12, 22:42
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Ξερω οτι τα εξωτερικα ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ καλυτερα απο τα εσωτερικα φιλτρα, αλλα σημερα κι ολας εδωσα 30 ευρω για την αντλια EHEIM compact 600! Δεν μου παει η καρδια να δωσω αλλα 60 ευρω το λιγοτερο για να παρω ενα εξωτερικο και να παει και η αντλια χαμενη! Πιστευω πως (προς το παρόν τουλαχιστον) ειμαι καλημενος με το εσωτερικο και την ανλτια που εχω τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-09-12, 23:19
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν ξαναρωτάω: Έχεις εξωτερικό φίλτρο κάπου αλλού? Μήπως χρειάζεται περισσότερο σε αυτό το ενυδρείο?
Η αντλία που κολλάει με τα φίλτρα?

Τώρα για τα έξοδα. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, αλλά για μένα μπαίνει στη μέση ένας βασικός παράγοντας: Αν θέλω ένα ψαράκι και δεν μπορώ να του παράσχω όλα όσα πρέπει, εν γνώση μου κιόλας, δεν θα το τολμήσω. Να μπω στη λογική "Καλά ασ'το αυτό θα το πάρω αργότερα" ή "εντάξει είναι λίγο μικρότερο το φίλτρο" δεν γίνεται. Ή μπορώ, έχω τη δυνατότητα να το έχω και να το συντηρήσω όπως πρέπει ή όχι.
Έχει έξοδα το θέμα ενυδρείο και πριν ακολουθήσουμε το ένστικτό μας θα πρέπει να κοιτάμε το θέμα παροχής κατάλληλων συνθηκών - κόστους. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό ας συγκρατούμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-09-12, 23:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μια αντλια παντως ποτε δεν παει χαμενη, ολο και καπου θα τη χρειαστεις (για αναπληρωση, για κυκλοφορητη, για προετοιμασια νερου... ) οποτε αφου θα παρεις κι αλλες ετσι κι αλλιως αν μπεις ελαφρως πιο βαθυα στο χομπυ δε βλεπω το λογο να το βλεπεις ετσι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-09-12, 00:40
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρησιμοποιούνται βιόσφαιρες στα φίλτρα ενυδρείου. Είναι για όταν έχεις πολύ μεγάλο χώρο να γεμίσεις. Ένα sump ας πούμε, ή ένα φίλτρο λίμνης.
Η λογική στα φίλτρα ενυδρείου είναι πάνω κάτω 2 σταδίων:
α) Κάτω κάτω ένα υλικό να κρατάει τα σκουπίδια, κάτι σαν αυτό ας πούμε:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1189
β) Στη μέση το βιολογικό υλικό, το σιποραξ που έχεις.
γ) Στο τέλος ένα υλικό που να κρατάει τα ψιλά υπολείμματα, κάτι σαν αυτό:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1832

Η διάταξη που σου προτείνω είναι η πιο απλή. Διαβάζοντας μέσα στο forum θα δεις ότι υπάρχουν κι άλλα υλικά και θα βρεις τι σου ταιριάζει. Το εξωτερικό φίλτρο που λες το έχεις σε άλλο ενυδρείο? Καλό θα είναι να βάλεις εξωτερικό και σε αυτό που σκέφτεσαι να ετοιμάσεις.
Τα έχεις μπερδέψει μάλλον. Το α) είναι για συντήρηση βιολογίας και το γ) είναι filter wool που προορίζεται μόνο για μηχανική φίλτρανση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-09-12, 00:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blokatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα έχεις μπερδέψει μάλλον. Το α) είναι για συντήρηση βιολογίας και το γ) είναι filter wool που προορίζεται μόνο για μηχανική φίλτρανση.

το σφουγκαρι δεν ειναι για βιολογια αλλα μηχανικο φιλτρο. (αι φροντιζουμε να μην κραταει αν γινεται βιολογια οταν το καθαριζουμε ωστε η βιολογια να μενει στο βιολογικο υλικο)
Οσο για το γ το ιδιο ειπατε με διαφορετικα λογια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-09-12, 07:06
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν ξαναρωτάω: Έχεις εξωτερικό φίλτρο κάπου αλλού? Μήπως χρειάζεται περισσότερο σε αυτό το ενυδρείο?
Η αντλία που κολλάει με τα φίλτρα?

Τώρα για τα έξοδα. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, αλλά για μένα μπαίνει στη μέση ένας βασικός παράγοντας: Αν θέλω ένα ψαράκι και δεν μπορώ να του παράσχω όλα όσα πρέπει, εν γνώση μου κιόλας, δεν θα το τολμήσω. Να μπω στη λογική "Καλά ασ'το αυτό θα το πάρω αργότερα" ή "εντάξει είναι λίγο μικρότερο το φίλτρο" δεν γίνεται. Ή μπορώ, έχω τη δυνατότητα να το έχω και να το συντηρήσω όπως πρέπει ή όχι.
Έχει έξοδα το θέμα ενυδρείο και πριν ακολουθήσουμε το ένστικτό μας θα πρέπει να κοιτάμε το θέμα παροχής κατάλληλων συνθηκών - κόστους. Αν δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό ας συγκρατούμαστε.

Μα φιλε μου αυτο ειναι που πρεπει να καταλαβεις! Το φιλτρο που εχω ειναι μια χαρα για 70λιτρο ενυδειο! τοσεσ φορες το 'πα!!!!!!!!!!! Εχει κυκλοφορια 600λιτρα την ωρα και εχει και βιολογικα υλικα! Προς το παρον καλα ειμαι! Δεν θα χρειαστω αλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-09-12, 09:36
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γενικά πάντως να ξέρεις, αν δεν έχει αρκετό χώρο να κρατήσει βιολογικό υλικό για να αναπτυχθεί και να συντηρηθεί βιολογία, και 10000 λίτρα την ώρα να γυρίζει..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-09-12, 11:23
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το σφουγκαρι δεν ειναι για βιολογια αλλα μηχανικο φιλτρο. (αι φροντιζουμε να μην κραταει αν γινεται βιολογια οταν το καθαριζουμε ωστε η βιολογια να μενει στο βιολογικο υλικο)
H Juwel το δίνει για αποίκιση των βακτηριδίων κυρίως. Σίγουρα είναι ένα σφουγγάρι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μηχανική φίλτρανση αλλά γιατί να δώσει κάποιος τα έξτρα χρήματα που κοστίζει και να μην πάρει απλά filter wool για την συγκράτηση των σωματιδίων;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-09-12, 12:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα για πρακτικους λογους (γιατι α βαλεις filterwool πρωτο σταδιο θα μπουκωνει συνεχεια )
Φυσικα αυτο εξαρταται απο την ποσοτητα αιωρουμενων σωματιδιων στο νερο, αλλα η πιο ευκολη λυση ειναι αυτη η διαταξη. (τωρα αν πχ εχεις bare bottom ισως και filterwool να βαλεις να μη θελει πλυσιμο για μηνες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-09-12, 13:05
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα, να μαζεύει τις ακαθαρσίες το filter wool και τα υπόλοιπα υλικά να κάνουν την δουλειά τους! Αν είναι να έχεις τα βιολογικά υλικά να μαζεύουν τα σκουπιδάκια και τις σκόνες, η φίλτρανση πάει περίπατο!
Και μετά ανεβαίνουν αμμωνία, νιτρικά χωρίς λόγο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-09-12, 19:48
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Και σφουγγαρίστρα να βάλεις μέσα που λέει ο λόγος θα πιάσει βιολογία. δεν λέει κάτι αυτό...

Αν ψάξεις, υπάρχουν πολλά υλικά που κάνουν μηχανική φίλτρανση, π.χ. Eheim Mech, Fluval Prefilter κ.α. Και πιo σωστό είναι να το λέμε προφίλτρανση. Και πολλές φορές χρησιμοποιούμε και χοντρό σφουγγάρι και ένα υλικό σαν αυτά που είπα, εξαρτάται από το ενυδρείο όπως είπε και ο Nick.
Ο κύριος λόγος που βάζουμε οποιοδήποτε υλικό μηχανικής φίλτρανσης είναι κατά κύριο λόγο για να συγκρατεί τα μεγάλα ή μικρά σωματίδια. Αν βάλεις τον βάμβακα πρώτο είναι σαν, σε μια ποσότητα μπάζων να θες να πιάσεις τις κοτρώνες με κόσκινο! Τον χρησιμοποιούμε απλώς για να πιάσουμε ότι σωματίδιο περνάει και από την προφίλτρανση και από τη βιολογική φίλτρανση. Στο τελικό στάδιο πριν το νερό επιστρέψει στο ενυδρείο.
Ακόμα κι έτσι η συσκευασία του είναι ολόκληρο τσουβάλι! Καταλαβαίνεις πόσο ευαίσθητος είναι.

Το ότι θα πιάσουν και βιολογία είναι δευτερεύον. Και το coarse σφουγγάρι και ο ενυδρειακός βάμβακας θα πιάσουν βιολογία ως ένα σημείο. Αν ήταν έτσι ούτε σιποραξ, substrat, biomax ή οποιοδήποτε άλλο υλικό βιλογικής φίλτρανσης θα βάζαμε. Θα βάζαμε σκέτα coarse σφουγγάρια ή βάμβακα.

Ο λόγος που το κάνουμε αυτό είναι γιατί τα υλικά που είναι σχεδιασμένα για βιολογική φίλτρανση έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης για τα βακτήρια από ότι το σφουγγάρι ή ο βάμβακας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 15 04-02-12 19:28
Βιολογικά Υλικά. kesanis Γλυκό νερό - Γενικά 21 02-03-11 21:15
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Ιδέες για βιολογικό υλικό! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-12-08 23:32
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08032 seconds with 13 queries