Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 22-12-11, 03:21
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να βγαλεις τα καθαρα λιτρα αφαιρεις την ποσοτητα/βαρος διακοσμητικων,υποστρωματος κλπ.στα 270 λιτρα εμενα μου φαινεται δυσκολο να κανεις σωστη φιλτρανση με εσωτερικο φιλτρο.απο αποψη χωρου στο φιλτρο και μονο.συν οτι δε νομιζω πως θα βολευε και ιδιαιτερα στη συντηρηση του.το εξωτερικο ειναι η καλυτερη επιλογη απο πολλες αποψεις.βεβαια κρινω με βαση τη λιγη εμπειρια μου στο χομπι.καποιος αλλος θα μπορει να σε συμβουλεψει καλυτερα.οταν υπολογιζεις λιτρα για φιλτρο το σωστοτερο κατα την αποψη μου ειναι να υπολογισεις τα μικτα λιτρα.για να μην σου πω οτι εγω οταν το υπολογιζω,υπολογιζω και παραπανω ακομα απτα μικτα.με αυτη τη λογικη,εχω αλλαξει τρια ενυδρεια απο 60 στα 240 τωρα, με το ιδιο φιλτρο
και τα λιτρα που ''γυρναει'' ανα ωρα ειναι αυτο που με ενδιαφερει ή αυτο που γραφει ο κατασκευαστης??πχ το fluval 205 λεει πως ειναι για 200 λιτρα αλλα γυρναει 680 λιτρα ανα ωρα..το ρωταω γιατι αν το ενυδρειο εχει μηκος οκ..αν ομως ειναι 80αρι πχ μην κανει αναταραξη...ή πεταξα κοτσανα??
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 22-12-11, 03:24
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οοοκ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 22-12-11, 03:39
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

ετσι οπως τα βλεπω ξανα σα να ανεβαινω πολυ οικονομικα...με φιλτρο στα 130ευρω συν το κοστος διακοσμητικων κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 22-12-11, 03:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

γιατι στα 130???? τα διακοσμητικα αν ειναι απο τη φυση δεν θα εχεις εξοδα (πετρες χαλικι )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 22-12-11, 03:47
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι στα 130???? τα διακοσμητικα αν ειναι απο τη φυση δεν θα εχεις εξοδα (πετρες χαλικι )
ναι sorry στα 110 εχει το eheim και 95 το fluval 305..εχεις καποιο αλλο κατα νου..αλλα θα μου πεις εδω ακομα δεν ξερω τα λιτρα..απο τη φυση το φοβαμαι λιγακι...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 22-12-11, 03:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεν χρειαζεται να το φοβασαι καθολου θα ανοιξεις ενα θεμα να ρωτησεις απο που μαζεψαν και οι υπολοιποι χαλικι (οσοι εχουν απο τη φυση ) συνηθως απο ποταμι κλπ οχι θαλλασσα....για πετρες μην το φοβασαι..αρκει να τις βρασεις για να φυγουν χωματα κλπ και μετα μπλουμ μεσα..επισης υπαρχει και ο ΕΡΜΗΣ με τα υλικα οικοδομων..εχει κια χαλαζιακο χαλικι και αμμο σε πολυ καλες τιμες
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 22-12-11, 04:01
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζεται να το φοβασαι καθολου θα ανοιξεις ενα θεμα να ρωτησεις απο που μαζεψαν και οι υπολοιποι χαλικι (οσοι εχουν απο τη φυση ) συνηθως απο ποταμι κλπ οχι θαλλασσα....για πετρες μην το φοβασαι..αρκει να τις βρασεις για να φυγουν χωματα κλπ και μετα μπλουμ μεσα..επισης υπαρχει και ο ΕΡΜΗΣ με τα υλικα οικοδομων..εχει κια χαλαζιακο χαλικι και αμμο σε πολυ καλες τιμες
οκκκ θα το δω και αυτο σαν εναλλακτικη
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 22-12-11, 09:26
Το avatar του χρήστη Nikos3
Nikos3 Ο χρήστης Nikos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Υπάρχει κατάστημα να πουλάει Anubias στη Θεσ/νίκη;
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 22-12-11, 09:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα λιτρα που ''γυρναει'' ανα ωρα ειναι αυτο που με ενδιαφερει ή αυτο που γραφει ο κατασκευαστης??πχ το fluval 205 λεει πως ειναι για 200 λιτρα αλλα γυρναει 680 λιτρα ανα ωρα..το ρωταω γιατι αν το ενυδρειο εχει μηκος οκ..αν ομως ειναι 80αρι πχ μην κανει αναταραξη...ή πεταξα κοτσανα??
ο κατασκευαστης δινει ενα νουμερο που στην καλυτερη περιπτωση θαναι πραγματικο υπο ιδανικες συνθηκες.συγκεκριμενο μηκος σωληνων,αποσταση απτο ενυδρειο,τυπος και αριθμος υλικων,φθορα στα κινητα μερη,βιολογικη φορτιση, κλπ.
ετσι ειναι πιο ασφαλες να υπολογιζεις μια διαφορα 20-30% προς τα κατω.δηλαδη μην υπολογιζεις 680 λιτρα που λεει η fluval,υπολογισε μεχρι 600 βαρια.εμεις ψαχνουμε φιλτρο με δυνατοτητα να γυρναει τα καθαρα λιτρα μας 3 φορες την ωρα.γιαυτο ομως σου ειπα πριν οτι ειναι καλυτερα να μετρας τα μικτα λιτρα,για να εξισοροπεις λιγο την πραγματικη με την ονομαστικη διαφορα σε σχεση με τον ογκο του ενυδρειου.και το κανεις παιρνοντας λιγο μεγαλυτερο φιλτρο απο αυτο που θα σου ητανε ισα ισα.

για παραδειγμα εγω τωρα στα 200και κατι λιτρα θεωρω (και το βλεπω κιολας στην κυκλοφορια)οτι ειμαι οριακα με το 305.αν παρω μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη θα θελω και φιλτρο.

αν εχει μεγαλη ροη θα κανει μεγαλυτερη αναταραξη στο μικροτερο ενυδρειο αποτι στο μεγαλυτερο.αυτο το ρυθμιζεις εσυ,ειτε με το ρυθμιστη ροης(αν παρεις φιλτρο που εχει τετοια ρυθμιση)η με τη "σωστοτερη" για την καθε περιπτωση τοποθετηση της εξοδου του μεσα στο ενυδρειο.η ακομα και με την προσθηκη εξτρα κυκλοφορητη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι sorry στα 110 εχει το eheim και 95 το fluval 305..εχεις καποιο αλλο κατα νου..αλλα θα μου πεις εδω ακομα δεν ξερω τα λιτρα..απο τη φυση το φοβαμαι λιγακι...
απο τη φυση ναι ειναι λιγο επιφοβο.υπαρχουν ομως φτηνες εναλλακτικες.αντι για αμμο απο πετσοπ για παραδειγμα να παρεις απτον ερμη.εγω ειχα παρει χαλαζιακη αμμο λεπτοκοκη,αν θυμαμαι καλα 4-4.5 ευρω τα 25 κιλα.και στο πετσοπ την πουλαγανε 5,6 και 7 ευρω το 5κιλο.ξυλα ειναι καλυτερα απο πετσοπ αν και μπορουνε να μπουνε και απτη φυση με λιγο ψαξιμο και οχι ξυλα απτη θαλασσα.για να εισαι πιο σιγουρη απο πετσοπ.πετρες μπορεις απτη φυση με λιγο ψαξιμο και καλο καθαρισμα.αναλογα τι ψαρια θα εχεις κοιτας αν θαναι ασβεστολιθικες η οχι για να μη σου επηρεαζουν τις σκληροτητες του νερου.

για το φιλτρο,οπως ειπες,πρεπει να δεις τα λιτρα πρωτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 22-12-11 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 23-12-11, 13:35
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

platy τελικα το πηρες το 400αρι???

ποσα λιτρα ειναι?? (το υπολογιζω 485,κατι)


θα το παρω και εγω μαλλον σε μαυρο

επειδη στις φωτο ειναι καπως.. οποιος το εχει δει μπορει να μου πει.. το τζαμι κανει γωνια ?? ή ειναι ορθογωνιο οπως το juwel??

σαν ποιοτητα κατασκευης?? αξιζει??
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 23-12-11, 13:39
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το 150χ50χ65 που ειναι στην σελιδα 58 του petcity news ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ σε χρωμα οξεια..ειναι σαν το juwel rio400 ΧΩΡΙΣ κουρμπαριστο τζαμι....οχι δεν το πηρα ακομα..ναι 485 μικτα βγαινουν..και εγω για μαυρο το σκεφτομαι..ελπιζω να εχει..τωρα σαν ποιοτητα..να το δεις και μονος σου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 23-12-11, 13:41
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

επειδη ειμαι ηρακλειο κρητης.. και θα το παραγγειλω να ερθει...
γι\αυτο ρωταω..

δηλαδη σαν σχημα ειναι ακριβως οπως το rio 400?

Η βαση τι λεει??

ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ.. ΜΙΑ ΦΩΤΟ PLEASE!!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 23-12-11, 13:45
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ειναι απομιμηση των rio απλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ εσωτερικο φιλτρο....ΜΟΝΟ τον φωτισμο...!!!!!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 23-12-11, 14:04
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

μιλαμε για το A 1500 ΣΩΣΤΑ?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 23-12-11, 14:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το 150χ50χ65 που ειναι στην σελιδα 58 του petcity news ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ σε χρωμα οξια..ειναι σαν το juwel rio400 ΧΩΡΙΣ κουρμπαριστο τζαμι...
το εγραψα ξεκαθαρα νομιζω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-12-11, 14:49
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

συγχωρεσε με αλλα ειμαι ετοιμος να το παραγγειλω χωρις να το εχω δει...



και ειμαι καπως...



εχεις πμ πλατυ
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 23-12-11, 14:57
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

κανε και ενα τηλεφωνο στο καταστημα..θα ειναι οι πλεον πιο καταλληλοι να σε βοηθησουν με οποια τυχον απορια σου ..!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 23-12-11, 15:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το τζαμι δεν ειναι κουρμπαριστο,εχει γωνιες.αν θυμαμαι καλα 12αρια τζαμια.τη βαση μια χαρα την ειδα.γενικως οι βασεις τους μου αρεσανε περισσοτερο απτις juwel.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 23-12-11, 15:44
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

μιλησα με το καταστημαα!


το παρηγγειλα


ειναι ακριβως οπως τα juwel!!!!!!



(κινεζικα.. αλλα καλης ποιοτητας)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 23-12-11, 15:50
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλογεμιστο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 23-12-11, 16:00
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 23-12-11, 21:37
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή προσωπικη αποψη

η προσωπικη μου αποψη ειναι οχι μεταχειρισμενο και οχι anubias. Απλα λεω τη γνωμη μου χωρις να σημαινει οτι οποιος εκανε μια απ'αυτες τις επιλογες, εκανε λαθος. εχω ψαχτει κι εγω και μ'εχουν απασχολησει ολα αυτα και κατεληξα σε juwel καινουργιο.
Στο μεταχειρισμενο δεν ξερεις τι μπορει να εχει τραβηξει, αν εχει καποια διαρροη ψιλη που δεν φαινεται εκ πρωτης οψεως αλλα να χανει σιγα σιγα και να εχεις θεμα και γενικα οποιοδηποτε προβλημα μπορει να εχει και να στο πουλησει καποιος ξεροντας το ή οχι.και μετα αντε βρες τον...το λουζεσαι κανονικα μετα! Επισης δεν μπορεις να ξερεις τη πραγματικη του ηλικια εκτος αν δεις αποδειξη αγορας (και παλι δεν εισαι και 100% σιγουρος). και αν θες να το κρατησεις χρονια καλυτερα να πας για καινουργιο. (μπορει να μιλαω σε 2ο ενικο αλλα δεν συμβουλευω τιποτα, το σκεπτικο μου αναλυω...).
τα anubias δεν τα ξερω αλλα προτιμω ενα προϊον μιας μεγαλης, πασιγνωστης ευρωπαϊκης εταιρειας απο ενα αλλο μιας αγνωστης, απροσωπης (χωρις site κλπ) ασιατικης (με οτι μπορει να σημαινει αυτο...ελειψη ελεγχου ποιοτητας, χρησης ποιοτικων υλικων κλπ). ασε που σε ενα καταστημα απο αυτα της γνωστης αλυσιδας που τα πουλανε οταν πηγα να δω ενα, ειχε στραβα κολλημενα τζαμια!! ξεκιναγε να χανει λιγο απο πανω, και κατω εχανε 5-6mm!!!
και μεσα σ'ολα αυτα η διαφορα στην τιμη, η οποια υπαρχει δε λεω, δεν μ'ενθουσιασε κιολας. Δεν τη θεωρω τοσο καθοριστικο παραγοντα. Τουλαχιστον με τις τιμες που ισχυαν πριν κανα 5μηνο. και συγκριση παντα με το γνωστο καταστημα που πουλαει juwel και δινει δωροεπιταγη. Γιατι αλλιως δεν παιζει...
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-12-11, 00:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις αδικο σε αυτα που λες.αν θελεις να καλυψεις ολα τα ενδεχομενα απο μερους σου για τυχων "στραβη" θα παρεις juwel.αλλα,και παλι δε μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος.επειτα η διαφορα στις τιμες αυτη την περιοδο ειναι κατα τη γνωμη μου πολυ μεγαλες για να την προσπερασει καποιος ευκολα.δεδομενης και της οικονομικης καταστασης των περισσοτερων εδω μεσα.

το οσα δινεις τοσα παιρνεις λανθασμενα οι ελληνες το χρησιμοπποιουμε σαν κανονα.δεν ισχυει παντα και δεν ισχυει για ολα τα πραγματα.αλλα απτην αλλη, σαν λαος γενικως δεν εχουμε καταναλωτικη συνειδηση οποτε μας βολευει και καπως να το εχουμε αυτο σαν κανονα για να μην ψαχνομαστε(με ερευνες αγορας).οι περισσοτεροι βαριουνται και να ψαχτουνε

ο περισσοτερος κοσμος θα πει "ελα μωρε φτηνο ειναι τι περιμενεις ναναι,παρε το ακριβο νασαι μεσα"

αυτοι ειναι κιεκεινοι (τις περισσοτερες φορες) που μολις χαλασει η καινουρια συσκευη(οτιδηποτε κιαν ειναι αυτη) θα τρεξουνε να κλαφτουνε στα σερβις κ στις αντιπροσωπειες με απαραδεκτο τροπο,βριζοντας,απειλωντας υπαλληλους κλπ.

τα εχω ζησει απο κοντα 2 χρονια και ξερω.και αυτοι ειναι που με τον τροπο τους δεν "βοηθανε" τις αντιπροσωπειες να εχουν σωστοτερη εξυπηρετηση προς εκεινους που πραγματικα εχουν αναγκη και εχουν το δικιο με το μερος τους. και ετσι το "χαλανε" πολλες φορες και για εμας τους υπολοιπους.(οχι οτι οι εταιρειες ειναι αγιες φυσικα,γιατι κιεκει υπαρχει μαζεμενη η σαρα και η μαρα)
και εχω αρκετα παραδειγματα απο εταιρειες κολοσσους με εξυπηρετηση πιο χαλια και απο χαλια και εταιριες μικρες που θα βαζανε τα γυαλια σε οποιαδηποτε μεγαλη στην εξυπηρετηση και την υποστηριξη πελατων.αλλα ο κοσμος δεν τις ξερει!η τις θεωρει πολυ κατωτερες!

τωρα αν εχεις παρει κατι "κινεζικο" που το πηρες μετα απο καλο και σωστο ψαξιμο σκεπτομενος παντα τα σημεια στα οποια πρεπει να δωσεις βαση(οπου μπορει να προκυψουν προβληματα)ασχετα με το αντικειμενο που πηρες,αν σου κατσει στραβη και τοτε,οι πιθανοτητες ειναι πως οτι και να επαιρνες παλι προβλημα θα ειχες.
δε λεω οτι ισχυει παντα αυτο,υπαρχουνε και οι πραγματικες μουφες.απλα λεω οτι δεν ειναι ολα μουφες.αν ξερουμε τι θελουμε(γιατι υπαρχει παααρα πολυς κοσμος που πραγματικα δεν ξερει!!!) και τι αγοραζουμε, τελικα μπορουμε να κανουμε θαυματα βρισκοντας τρελλες ευκαιριες και με λιγα λεφτατα ιδια λεγανε και για τα γιαπωνεζικα αυτ/τα στις αρχες του 80.μουφες ητανε τοτε.για πηγαινε τωρα παρε toyota και nissan

το λεω γιατι εχει πεσει τα τελευταια χρονια υπερβολικη παραπληροφορηση απτα μμε στο θεμα των κατασκευων διαφορων ειδων,ποιοτικου ελεγχου, κλπ κλπ σε ειδη κινεζικης προελευσεως.και ολα αυτα που?σε μια χωρα οπου δεν κατασκευαζουμε πλεον ουτε καρφιτσες!
δε λεω οτι δεν ισχυει τιποτα απο αυτα που λεγονται,λεω οτι θα πρεπει να μπορουμε να κρινουμε ποτε ισχυουνε και ποτε οχι.

υ.γ. οσο για το καταστημα της κηφησιας δεν θα σχολιασω(οπως θαπρεπε) γιατι στο τσακ ημουνα προχτες να ανοιξω θεμα και να τους "λουσω" κανονικαδεν το εκανα για να μην πει κανεις "πως μιλας ετσι για μαγαζια" κλπ παλι.απο μενα κλεινει το οφτοπικ και σορυ.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-12-11, 04:47
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

παιδια τελικα μετα απο πολυυυυ ψαξιμο κατεληξα στο juwel..οχι γιατι ηταν ασχημα τα anubias αλλα γιατι στην πραξη μου ερχοταν πιο ακριβα.Για το αντιστοιχο rio 125 μου εβγαινε 330 (μαζι με την αγορα φιλτρου) ενω το πηρα 265 (με βαση + ολο το πακετο της juwel)..Στα περισσοτερα λιτρα ειναι οντως αρκετη η διαφορα..στα λιγα ομως οχι.
Επισης πιστευω πως τελικα δεν κανει επι της ουσιας εκπτωση 60% αλλα ανεβαζει υπερβολικα πολυ την υποτειθεμενη αρχικη αξια του ενυδρειου.Δεν με επεισε το γεγονος οτι στο χαρτακι πανω στο ενυδρειο εγραφε τιμη 500 ευρω για ενα ενυδρειο ''γυαλα ουσιαστικα'',απομιμηση καποιου το οποιο το βρισκεις στην αγορα με 200ευρω (και περιλαμβανει πληρη εξοπλισμο).Βεβαια θα μου πειτε πως εχει καπως μεγαλυτερες διαστασεις ..οντως εχει αλλα τις πληρωνεις στο συνολο περιπου 100ευρω πιο ακριβα χασμα το οποιο δεν υπαρχει στα αντιστοιχα rio της juwel...Αυτος ηταν ο κυριος λογος και το αποφασισα κοιταζοντας τα πολλεςςς φορες...ισως αν κοιταζα απο 300 λιτρα και ανω να ηταν διαφορετικα τα πραγματα!
Υ.Γ..επισης ειχα βαρεθει να ψαχνω στην google και να μου βγαζει αποτελεσματα για τις φυτευτες ανουμπιες!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-12-11, 10:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου σε συμφερε περισσοτερο καλα εκανες!καλογεμιστο!
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 24-12-11, 10:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλο γεμιστο ευα και πολλες γεννες να βγαλει
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 24-12-11, 10:47
fotis_cycling Ο χρήστης fotis_cycling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: Shanghai, China
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

καλογεμιστο...


εγω ομως που πηρα το 485λιτρα της anubias μου βγηκε 392 με βαση..
ενω το juwel rio 400 εβγαινε 750..

θα μου πεις το juwel δινει φιλτρο (αχρηστο για μενα) και θερμοστατη...

και απανταω εγω...

οσα και να δινει ρε παιδια....` 458¤ διαφορα.....
ειναι αλλο ενα ενυδρειο

και απ οτι διαβασα σε διαφορα φορουμ.. απο πολλους
μερικες φορες τα anubias βγαινουν καλυτερα απο τα juwel
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 24-12-11, 11:38
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_cycling Εμφάνιση μηνυμάτων
καλογεμιστο...


εγω ομως που πηρα το 485λιτρα της anubias μου βγηκε 392 με βαση..
ενω το juwel rio 400 εβγαινε 750..

θα μου πεις το juwel δινει φιλτρο (αχρηστο για μενα) και θερμοστατη...

και απανταω εγω...

οσα και να δινει ρε παιδια....` 458¤ διαφορα.....
ειναι αλλο ενα ενυδρειο

και απ οτι διαβασα σε διαφορα φορουμ.. απο πολλους
μερικες φορες τα anubias βγαινουν καλυτερα απο τα juwel
ναι οντως στα περισσοτερα λιτρα ειναι μεγαλη η διαφορα..στην δικη μου περιπτωση ομως που ουτε φιλτρο ειχα ουτε τιποτα, της juwel μου εβγαινε αρκετα πιο κατω..και απο ποιοτητα δεν τα ειδα ασχημα..αν και σε καθε τι τελικα ειναι τι θα σου κατσει..πριν 4 χρονια καινουριο αυτοκινητο πηρα για να αποφυγω προβληματα και τελικα μεσα σε 1 τριμηνο αλλαξα καπακι μηχανης..οποτε...
καλογεμιστα και διχως προβληματα να ειναι τα ενυδρεια μας !!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο γεμιστο ευα και πολλες γεννες να βγαλει
ευχαριστω πολυ Τασο!!!οχιιι δεν θελω πολλες γεννες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 24-12-11 στις 11:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 24-12-11, 14:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι οντως στα περισσοτερα λιτρα ειναι μεγαλη η διαφορα..στην δικη μου περιπτωση ομως που ουτε φιλτρο ειχα ουτε τιποτα, της juwel μου εβγαινε αρκετα πιο κατω..και απο ποιοτητα δεν τα ειδα ασχημα..αν και σε καθε τι τελικα ειναι τι θα σου κατσει..πριν 4 χρονια καινουριο αυτοκινητο πηρα για να αποφυγω προβληματα και τελικα μεσα σε 1 τριμηνο αλλαξα καπακι μηχανης..οποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 24-12-11, 20:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι υπαρχει μια δοση αληθειας σ'αυτα που λες. αλλα εγω δεν κατεληξα ετσι στο juwel, απλα για να παρω το πιο ακριβο και να ειμαι μεσα. δουλευω κι εγω σε εταιρεια που παραγουμε καποια προϊοντα και τα διαθετουμε σε μια τιμη χ στην αγορα. πολλες φορες εχουμε να ανταγωνιστουμε προϊοντα αλλων εταιρειων που τα πουλανε στη μιση τιμη ή και πιο κατω, απ'τη δικη μας. Οντας ομως μεσα στα πραγματα και βλεποντας τι κανουμε εμεις, τι πρωτες υλες παιρνουμε, αν εχουμε iso, ce, πιστοποιησεις κλπ και τι κανουν οι φθηνοι (τιποτα σχεδον απ'ολα αυτα) τοτε δεν μου ειναι πολυ δυσκολο να διαλεξω οταν βρισκομαι σε τετοια διληματα...σιγουρα παντως το ακριβο δεν ειναι παντα και καλο.
και συμφωνω επισης οτι αν ειναι να κατσει η στραβη θα κατσει κι ας πηρες και ενυδρειο lamborghini!
για τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα συμφωνω αλλα αλλο Ιαπωνια, αλλο Κινα...πολυ μεγαλη διαφορα.
για τα κινεζικα προϊοντα απλα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα γιατι σχεδον παντα δεν εχουν καποια (αληθινη) σημανση και δεν πληρουν καποιες προδιαγραφες (π.χ. της ευρωπαϊκης ενωσης). Δεν σε προστατευει κανενας και τιποτα απεναντι σε τετοιου ειδους προϊοντα δηλαδη, ενω απεναντι σε ευρωπαϊκα προϊόντα υποτιθεται οτι εχεις μια προστασια και μια σιγουρια (ευρωπαϊκες οδηγιες ΕΝ και σημανση CE). οποτε ενα κινεζικο προϊον μπορει να ειναι σουπερ, μπορει και απατη, μπορει και επικινδυνο (π.χ. ηλεκτρικα ατμοσιδερα που εσκαγαν και εκαψαν ανθρωπους πριν 2-3 χρονια).
το ενυδρειο σου ειμαι σιγουρος πως ειναι μια χαρα παντως και να το χαιρεσαι κιολας!εχω παρακολουθησει λιγο το θεμα που ειχες ανοιξει.

οσον αφορα το μαγαζι συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λες αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο και εξειδικευμενο μαγαζι με καλες προσφορες που δεν βρισκεις αλλου και με ελατωματα οπως ελλειψη σεβασμου και ευγενειας προς τους πελατες (ισως το΄χουν παρει πανω τους), ελλειψη γνωσεων, κοροϊδια μερικες φορες (οπως π.χ. με την προσφορα που εχουν τωρα η οποια εληγε τελη νοεμβρη, τελικα συνεχιζει ακομα και οταν τους ρωτας λενε δινουμε παραταση μερα με τη μερα και βιαστειται ψωνιστε τωρα μην χασετε...μπουρδες!απο'δω και περα μ'αυτη την προσφορα θα δουλευουν. και για το 50% ετσι ελεγαν ολα τα χρονια που τι ειχαν, οποτε πηγαινες ελεγαν βιασου τωρα που εχω προσφορα). Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει αλλο μαγαζι που να πλησιαζει σε μεγεθος, ποικιλια προϊοντων και συμφερουσες προσφορες...
η δωροεπιταγη που παιρνεις πισω βεβαια δεν αξιζει οσο λεει...τα εχουν ολα πανακριβα εκτος απο ενυδρειο+βαση οποτε σ'τα παιρνουν απο'κει!Για ενυδρειο+βαση παντως αξιζει. Εγω εχω καταληξει στο ριο 300 και δεν το εχω βρει πουθενα αλλου στην τιμη του συγκεκριμενου μαγαζιου και να σου μενει εστω και κατι τι να ψιλοψωνισεις κανα ψαρι κλπ.
-------------------------
μεγεια το ενυδρειο δεν ειπα και στην κοπελα...να το χαιρεσαι!
-------------------------
κατσε φιλε φωτη...
οταν ειχα ψαξει εγω δεν ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα στην τιμη...αμα ειναι ετσι το παιρνω κι εγω!!
εγω ειχα συγκρινει το 300αρι της anubias με το ριο 300 και η διαφορα ηταν κανα 100αρικο το πολυ...εκτος αν μου'πανε βλακειες εκει που ρωτησα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 24-12-11 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel - Anubias - Elite crazyio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 16-06-11 11:42
νεος με juwel 600 record 63l ep82 Αρχάριοι γλυκού νερού 18 18-05-11 15:01
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09796 seconds with 13 queries