Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-07-11, 06:31
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καπως μου τον ειπανε τον αντιπροσωπο τους πηρα τηλ και μου λεγανε λυπουμαστε δε μπορουμε να κανουμε κατι κλπ κλπ...εμενα παντως πιο πολυ με στενοχωρησε το καταστημα και η ολη τους συμπεριφορα...και να σας πω την αληθεια αν μου το περνανε το ενυδρειο θα εδινα αλλα τοσα λεφτα για να παρω κατι καλυτερο..τωρα αποφασισα να μην τους ξαναδωσω ουτε 10λεπτο...ακομα και οταν το πηρα το μονο που προσπαθησαν ηταν να με φορτωσουνε με ταγκανικα με μαλαουι και αμερικης...
Άσκησε το δικαίωμα της εγγύησης που σου δίνει ο νόμος. Πήγαινε στο κατάστημα κι εξήγησε ότι είσαι απόλυτα ενημερωμένος και ότι αν δεν σε καλύψουν άμεσα με την εγγύηση που δικαιούσαι θα κάνεις καταγγελία στο υπουργείο και όπου αλλού. Άσε αυτούς που στο πούλησαν να βρούν άκρη με τον εισαγωγέα (δεν υπάρχει αντιπρόσωπος). Και μη νομίζεις ότι ο εισαγωγέας θα χάσει. έχει πάρει την εγγύηση σε είδος κατά την διαδικασία της εισαγωγής. Μην τους χαριστείς, στο κάτω κάτω τα χρήματα που τους έδωσες δεν ήταν πλαστά.
Ας αποκτήσουμε όλοι πλέον καταναλωτική συνείδηση και μην επιτρέπουμε με την συμπεριφορά μας να διαιωνίζεται αυτού του είδους η συμπεριφορά από τους καταστηματάρχες εις βάρος μας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-07-11, 08:58
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους..λοιπον εχω νεοτερα..πηρα το ινστιτουτο καταναλωτων και μου ειπε οτι τα αρθρο 554 554 μου εξασφαλιζουν την εγγυηση των 2 χρονων...μου ειπανε επισης οτι αν κινηθω δικαστικα,σε περιπτωση που δε μου το αλλαξουνε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δικαιωθω..αυτο και μονο μου αρκει για να συνεχισω τις ενεργειες μου..ελπιζω να με ακουσουνε και στο καταστημα για να μην το τραβηξουμε στα ακρα...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-07-11, 09:08
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους..λοιπον εχω νεοτερα..πηρα το ινστιτουτο καταναλωτων και μου ειπε οτι τα αρθρο 554 554 μου εξασφαλιζουν την εγγυηση των 2 χρονων...μου ειπανε επισης οτι αν κινηθω δικαστικα,σε περιπτωση που δε μου το αλλαξουνε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δικαιωθω..αυτο και μονο μου αρκει για να συνεχισω τις ενεργειες μου..ελπιζω να με ακουσουνε και στο καταστημα για να μην το τραβηξουμε στα ακρα...

Well done my friend

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-07-11, 09:21
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μιλησα επισης με την ξαδερφη μου που εινα ιδικηγορος για αστικα συμβαντα και μου ειπε οτι σε περιπτωση που δικαιωθω(αυτο μπορει να παρει απο 2-4 χρονια)εννοειται τα εξοδα του δικαστηριου πανε στο καταστημα..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-07-11, 10:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους..λοιπον εχω νεοτερα..πηρα το ινστιτουτο καταναλωτων και μου ειπε οτι τα αρθρο 554 554 μου εξασφαλιζουν την εγγυηση των 2 χρονων...μου ειπανε επισης οτι αν κινηθω δικαστικα,σε περιπτωση που δε μου το αλλαξουνε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα δικαιωθω..αυτο και μονο μου αρκει για να συνεχισω τις ενεργειες μου..ελπιζω να με ακουσουνε και στο καταστημα για να μην το τραβηξουμε στα ακρα...
Για να είσαι κατοχυρωμένος, να φυλάς σίγουρα την απόδειξη αγοράς ώστε να αποδεικνύεται η 2ετία. Επίσης, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να μπορείς να αποδείξεις ότι πήγες για να ασκήσεις το δικαίωμά σου και σου είπαν όχι. Ρώτα το ινστιτούτο ή την ξαδέρφη σου πως θα το κάνεις αυτό (π.χ. μπορεί να πρέπει να τους ζητήσεις την επιδιόρθωση ή αλλαγή εγγράφως με συστημένη επιστολή ώστε να έχεις απόδειξη ότι συνέβη το περιστατικό).
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-07-11, 10:19
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Δεν θα φτάσεις μέχρι δικαστήριο φίλε μου. Η σειρά που πρέπει ν' ακολουθήσεις είναι η εξής:
Πας στο κατάστημα ξανά και τους λες ότι ενημερώθηκες από ΙΝ. ΚΑΤΑΝ/ΤΗ και έχεις εγγύηση. Τους ρωτάς απλά χωρίς φωνές και φασαρίες τι προτίθενται να κάνουν για να σε καλύψουν. Αν επιμείνουν στις θέσεις τους, τους ενημερώνεις ότι θα καταθέσεις σχετική αγωγή και μήνυση, ότι εν πάση περιπτώσει θα ασκήσεις το νόμιμο δικαίωμά σου.

Εκεί πιθανά θα υπάρξει αλλαγή πλεύσης από το κατάστημα.

Αν όχι, πας στην ξαδέρφη σου και συντάσσεστε ένα εξώδικο (το απαραίτητο μπλα μπλα θα το ξέρει η δικηγόρος), το οποίο κι επιδίδεις με Δικαστικό Επιμελητή (κόστος περίπου κανένα 50ευρω), με το οποίο τους καλείς να συμμορφωθούν (είναι και ο μόνος τρόπος ν' αποδείξεις στο δικαστήριο ότι ενημέρωσες για το πρόβλημα - δεν υπάρχουν συστημένες επιστολές κλπ).

Η συνέχεια έχει δύο δρόμους: α) σου δίνουν καινούριο και όλα καλά β) Δικαστήριο με βέβαιη την θετική για σένα έκβαση της υπόθεσης αλλά χρονοβόρο.

Γνώμη μου και μόνο είναι ότι μετά τη σχετική γκρίνια θα πάρεις το νέο σου ενυδρείο χωρίς να μπουν στη διαδικασία να πάνε σε δικαστήριο.

Απλά φρόντισε να είσαι κόσμιος και ήρεμος στις κουβέντες σου με το κατάστημα. Με φωνές και τσαμπουκάδες το όποιο δίκιο σου το χάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-07-11, 10:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και οτι ειναι να γινει, να γινει πριν ληξει η εγγυση ή να υπαρχει καποια αποδειξη οτι ενημερωσες το καταστημα πριν ληξει η εγγυηση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-07-11, 10:40
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

λοιπον εχουμε καποια νεα οχι και πολυ καλα...αρχικα μιλησα με το καταστημα,τηλεφωνικα και σε πολυ ηρεμο τονο φυσικα...ο διευθυντης του καταστηματος μου ειπε οτι το ενυδρειο εχε ιενα χρονο εγγυηση επειδη η προελευση του ειναι απο τριτη χωρα..το ρωτησα αν υπαρχει καποιο αρθρο και μου ειπε οτι υπαρχει φυσικα..τλσπντν μετα απο τη κουβεντα που ειχαμε το μονο που προσφερθηκε ηταν να μου κανει μαι εκπτωση σε καποιο αλλο ενυδρειο της ταξης του 15%... φυσικα και απο το ενα αυτι μου μπηκε απο το αλλο μου βγηκε...τελος μου ειπε οτι σαν καταστημα δεν εχει καμια ευθυνη και οτι πρεπει να μιλησω με τον αντιπροσωπο..πηρα τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι υπαρχει το αρθρο που λεει οτι δεν υπαρχει εγγυηση για γυαλια...δηλαδη αλλο αρθρο ο ενας αλλο ο αλλος...και μου ειπε να απευθυνθω στο καταστημα και οτι κακως ο διευθυντης μου εδωσε το τηλ του να παραπονεθω..τα συμπερασματα δικα σας...το τι να κανω δυστυχως δεν ξερω...παντως απο οτι καταλαβα ουτε του ενος ουτε του αλλου δεν ιδρωσε καθολου το αυτι οταν μιλησα οτι καλυπτομαι απο το νομο και ισως κανω καποια αγωγη...ατιμη ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-07-11, 10:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο τελικα εσπασε/ραγισε ή ανοιξε στις κολλησεις?
Και αν εσπασε απο ποια αιτια? Μπορει να το τοθετησες λαθος ή χωρις το πλαστικο καλυμα του πχ ετσι ωστε να σου ριξει φταιξομο το καταστημα?

Επικοινωνησε με το ινκα παλι να δεις αν ισχυει αυτο για τις τριτες χωρες και μαθε (ισως απο καποιο αλλο καταστημα με ενυδρεια) αν ισχυει η εγγυση μονο για κολλησεις ή και για τζαμια (χωρις δικο σου φταιξιμο φυσικα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-07-11, 11:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εμενα αυτο μου κανει για ανοιγμα σε κολληση.χωρις ναμαι σιγουρος 100% γιατι δεν φαινεται το σημειο της ενωσης.κριμα.

αυτα κανουν οι μικρομυαλοι και κοντοφθαλμοι εμποροι και νομιζουν οτι κανανε καλα.δε βλεπουνε οτι πιο πολυ ζημια κανουν στην επιχειρηση τους παρα καλο.θα το σκεφτω παρα πολυ σοβαρα να ξαναπαω αποκει για ψωνια πλεον και το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα ξαναπαω.
η εκπτωση του 15% που προσφερανε ειναι κατι αλλα σιγουρα δεν ειναι αρκετο για την ταλαιπωρια και το αγχος για τα ψαρια.μηπως ειναι καλυτερα να το αδειασεις προσωρινα και να το επισκευασεις?μια καταγγελια παντως στο συνηγορο του καταναλωτη http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_faq1.html
μπορεις να την κανεις για αρχη και χωρις εξωδικο.και αστους αυτους στο καταστημα να βγαλουν το φιδι απτην τρυπα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-07-11, 12:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Tο ιδιο κακο κανουν και εισαγωγεις των ενυδρειων που δε σε καλυπτουν με εγγυηση ή αυτη ειναι για τα ματια και πολυ μικρης διαρκειας.

Πως το ειπαμε το ενυδρειο που ανοιξε στα καλα καθουμενα μετα απο ουτε 2 χρονια?
Oceanson ?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-07-11, 13:18
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον εχουμε καποια νεα οχι και πολυ καλα...αρχικα μιλησα με το καταστημα,τηλεφωνικα και σε πολυ ηρεμο τονο φυσικα...ο διευθυντης του καταστηματος μου ειπε οτι το ενυδρειο εχε ιενα χρονο εγγυηση επειδη η προελευση του ειναι απο τριτη χωρα..το ρωτησα αν υπαρχει καποιο αρθρο και μου ειπε οτι υπαρχει φυσικα..τλσπντν μετα απο τη κουβεντα που ειχαμε το μονο που προσφερθηκε ηταν να μου κανει μαι εκπτωση σε καποιο αλλο ενυδρειο της ταξης του 15%... φυσικα και απο το ενα αυτι μου μπηκε απο το αλλο μου βγηκε...τελος μου ειπε οτι σαν καταστημα δεν εχει καμια ευθυνη και οτι πρεπει να μιλησω με τον αντιπροσωπο..πηρα τηλεφωνο τον αντιπροσωπο και μου ειπε οτι υπαρχει το αρθρο που λεει οτι δεν υπαρχει εγγυηση για γυαλια...δηλαδη αλλο αρθρο ο ενας αλλο ο αλλος...και μου ειπε να απευθυνθω στο καταστημα και οτι κακως ο διευθυντης μου εδωσε το τηλ του να παραπονεθω..τα συμπερασματα δικα σας...το τι να κανω δυστυχως δεν ξερω...παντως απο οτι καταλαβα ουτε του ενος ουτε του αλλου δεν ιδρωσε καθολου το αυτι οταν μιλησα οτι καλυπτομαι απο το νομο και ισως κανω καποια αγωγη...ατιμη ελλαδα

Σου απάντησα παραπάνω, Ξαδέλφη, εξώδικο, Δικ. επιμελητής και άσε τα δικά τους αυτιά να ιδρώσουν. Ο καθένας μπορεί να προφασίζεται ότι θέλει και να δημιουργεί κατά φαντασίαν άρθρα για τρίτες χώρες και γυαλιά. Άπαξ και κάποιο προϊόν εισαχθεί στην ΕΕ υποχρεούται να πληρεί τις προδιαγραφές εγγύησης των χωρών μελών της ΕΕ και όχι της Ταγκανίκα παρ' όλο που έχει πολύ ωραία ψάρια.

Βάλε μέσα και υλικές καταστροφές από τα νερά που έτρεξαν από το ενυδρείο, βάλε και ψυχικές ωδίνες για με τα ψαράκια σου είσαι πολύ δεμένος συναισθηματικά, κοντολογίς φτιάξε μία ωραία τούρτα, βάλε και το κερασάκι επάνω και σερβίρισέ τους την. Κοινοποίηση και στους δύο έτσι??? Και στο κατάστημα και στον εισαγωγέα και άσε τους να μαλλιοτραβιούνται.

Άκουσέ με και θα έχεις πολύ γρήγορα θετικά αποτελέσματα. Άλλωστε στο είπε και το ινστιτούτο καταναλωτή ότι θα δικαιωθείς 100%.
Να δεις αλλαγή γραμμής και από τους 2 που σε απαξιώνουν τώρα μόλις τους γίνει η επίδοση!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-07-11, 13:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

+1000 ετσι ακριβως ειναι.αν εχεις ορεξη και θες να το κυνηγησεις αυτο ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις μηπως και βαλουνε μυαλο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-07-11, 13:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν ειναι μονο οι νομοι και οι εγγυησεις να μας προστατευουν στην αγορα ... τοτε θα χαθουμε μεσα στο λαβυρινθο (καταστηματων - εταιριων - εξωδικων κοκ)! Ειμαστε ανθρωποι πανω απο ολα και αν ειχα καταστημα θα σκεφτομουν πολυ τη σταση μου βλεποντας ενα χομπιστα να ειναι ετοιμος να δωσει τα ψαρια του και να μη ξανασχοληθει με το χομπι!
Ακομα και με ψυχρους αριθμους τα οφελη αν βοηθησεις καποιον θα ειναι πολυ περισσοτερα αφου το ονομα του καταστηματος θα εχει τη συμπαθεια ολων και θα προτιμαται απο τον ιδιο που δεχεται τη βοηθεια αλλα και απο αλλους που εχουν εμπιστοσυνη οτι με καθε "στραβη" ειναι μεχρι ενα σημειο "καλυμμενοι". Αυτο λεγεται "κουτελο" στην αγορα!

Ενας σημαντικος λογος που δε βλεπω ποτε τον εαυτο μου να γινει εμπορος!

georot1981 απο οσο καταλαβα εχει ανοιξει σε καποια κολληση και αν ειναι αυτο φτιαχνεται ... Θα σου ελεγα να ζητησεις βοηθεια απο ατομα που γνωριζουν (υπαρχουν πολλα μεσα στο φορουμ) ... αν μπορουσα πρακτικα να βοηθησω θα το εκανα αλλα οι γνωσεις μου ειναι λιγες πανω στο θεμα! Ειναι κριμα να εγκαταλειψεις το χομπι απο μια αστοχια υλικου!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-07-11, 14:09
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

αν κανει κατι ομως στο ενυδρειο δεν θα υπαρχει πλεον η εγγυηση...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-07-11, 14:39
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

και τι να κανω ρε παιδια?μπορει να φτιαξει το ενυδρειο και να ειναι ασφαλες μετα?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-07-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι να κανω ρε παιδια?μπορει να φτιαξει το ενυδρειο και να ειναι ασφαλες μετα?
Φυσικα και φτιαχνεται και θα ειναι και πιο ασφαλες μετα αν γινει καλη δουλεια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-07-11, 17:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κανει κατι ομως στο ενυδρειο δεν θα υπαρχει πλεον η εγγυηση...
γιατι και τωρα που υπαρχει τι καταλαβε?

στη θεση σου θα το αδειαζα(σιγουρα δεν ειναι ευκολο) ψαρια και νερο σε βαρελι/δοχειο μαζι με το φιλτρο και αεραντλια και επισκευη εφοσον φτιαχνεται.ουτως η αλλος θα πρεπει καποια στιγμη να το κανεις,ακομα κιαν η ζημια ειναι τοσο μεγαλη που δε φτιαχνεται.αλλιως θα ταφησεις με κουβαδες απο κατω να τρεχει...ακομα κιαν το κυνηγησεις και βρεις ακρη με το καταστημα(στο ευχομαι αλλα δεν το νομιζω)θα πρεπει να το αδειασεις...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-07-11, 17:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βλακεια μου που δεν το ειπα μεχρι τωρα.
Κολλησαμε στα της εγγυησης.
Μπορεις να γλυτωσεις την κατασταση και να συνεχισεις κανονικα.

Πηγαινε IKEA και παρε ενα μεγαλο πλαστικο καδο, εχει 40-60 λιτρα νομιζω, με πολυ λιγα λεφτα και βαλε νερο απο το ενυδρειο, τα ψαρια και το φιλτρο και αδειασε το ενυδρειο μεχρι να γινουν τα διαδικαστικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-07-11, 18:47
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

αυτη τη δουλεια ποιος θα την κανει ομως ρε παιδια?εγω ειμαι ασχετος αν ειναι να μου προτεινετε να την κανω εγω...εκτος αν ειναι κατι απλο...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-07-11, 18:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι κι αλλιως θα γινοταν καποια στιγμη.
Ξεκινα.

Εξωτερικο φιλτρο εχει?
Αφρικανες με πετρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-07-11, 20:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αληθεια ειναι εξωτερικο το φιλτρο?
αφου βγουνε ψαρια κλπ,αδειασμα,καθαρισμα και φωτο να δουνε τη ζημια εδω μεσα τα παιδια.σιγουρα καποιος θα μπορεσει να σε βοηθησει αλλα πρεπει πρωτα να φανει ποιο ακριβως ειναι το προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-07-11, 22:58
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

2 εξωτερικα φιλτρα εχω και τα ψαρια ειναι κιχλιδες με μπολικες πετρες...αυριο εχω υπηρεσια αρα την παρασκευη ξεκιναω αδειασμα να δω τι μπορω να κανω..
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-07-11, 00:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε να δουμε... ειναι μεγαλο αγχος παντως αυτο που σου ετυχε.κιεγω καποια στιγμη που νομιζα οτι ετρεχε το 60αρι μου ειχα αγχωθει αφανταστα για τα ψαρια.βεβαια καμια σχεση με τη δικια σου περιπτωση,ουτε τα ιδια λιτρα ουτε τοσα ψαρια ουτε το κοστος.και στο τελος φανηκε οτι δεν ειχα καν προβλημα,αλλα μεχρι να φτασω εκει πολυ αγχος αυτο ειναι που κανει πολυ χειροτερη και σοβαρη κατ΄εμε,την αντιμετωπιση που ειχες απτο καταστημα...απτη στιγμη που δεν καταλαβαινουν αυτο το αγχος που εχει ενας χομπιστας για τα ψαρια του η για οτιδηποτε ζωο ειναι αυτο παει να πει οτι δεν αξιζουν να υπαρχουν σαυτη την αγορα.εντελως απαραδεκτοι! οχι μονο δε σεβονται τον πελατη τους,αλλα ουτε τα ζωα/ζωες που εμπορευονται αφου εμμεσα φαινεται οτι προφανως γιαυτους δεν εχουν αξια( εκτος απτο κερδος),ουτε τον εαυτο τους σαν επιχειρηση.κατα την αποψη μου τετοιες επιχειρησεις πρεπει να κλεινουν για να μενουν αυτοι που αξιζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-07-11, 04:18
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου απάντησα παραπάνω, Ξαδέλφη, εξώδικο, Δικ. επιμελητής και άσε τα δικά τους αυτιά να ιδρώσουν. Ο καθένας μπορεί να προφασίζεται ότι θέλει και να δημιουργεί κατά φαντασίαν άρθρα για τρίτες χώρες και γυαλιά. Άπαξ και κάποιο προϊόν εισαχθεί στην ΕΕ υποχρεούται να πληρεί τις προδιαγραφές εγγύησης των χωρών μελών της ΕΕ και όχι της Ταγκανίκα παρ' όλο που έχει πολύ ωραία ψάρια.

Βάλε μέσα και υλικές καταστροφές από τα νερά που έτρεξαν από το ενυδρείο, βάλε και ψυχικές ωδίνες για με τα ψαράκια σου είσαι πολύ δεμένος συναισθηματικά, κοντολογίς φτιάξε μία ωραία τούρτα, βάλε και το κερασάκι επάνω και σερβίρισέ τους την. Κοινοποίηση και στους δύο έτσι??? Και στο κατάστημα και στον εισαγωγέα και άσε τους να μαλλιοτραβιούνται.

Άκουσέ με και θα έχεις πολύ γρήγορα θετικά αποτελέσματα. Άλλωστε στο είπε και το ινστιτούτο καταναλωτή ότι θα δικαιωθείς 100%.
Να δεις αλλαγή γραμμής και από τους 2 που σε απαξιώνουν τώρα μόλις τους γίνει η επίδοση!!!!!
θα σε γλείφουν μετά...
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-07-11, 08:19
johnm62 Ο χρήστης johnm62 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Προβλημα στο ενυδρειο

Φιλε μου καλημερα .
Ειχα παρομιο προβλημα με ψηγειο και μαλιστα ΕΚΤΟΣ εγγυησεις και η εταιρια μου εκανε εκπτωση 70% στην αντικατασταση του μονο και μονο για το ονοματης . Ρωτα την ξαδερφη σου νομιζω οτι το εξωδικο μπορεις να το στηλεις και με email και ετσι γλυτωνεις το 50ευρω του δικαστικου κλητηρα .Παντος μην τους αφηνεις με τιποτα . Στο εξωδικο βαλε μεσα πατωματα , τοιχους , ηλεκρικες συσκευες , ψηχικες οδυνες , ψαρια κλπ ξερουν οι δηκηγοροι .
Στηλε email στον κατασκευαστη και τονισετου οτι ο εδω αντιπροσωπος χαλαει το ονοματου με αυτα που κανει και οτι εσυ θα ενυμερωσεις ολα τα ενυδρειακα forum για το τι γυνετε με την συνγκεκρημενη εταιρια ωστε να μην την πατησει αλλος συνχομπιστας . Μαζι στηλτου και το εξωδικο να ξερει οτι δεν πεζεις .
Σου ευχομαι καλο ξεμπερεμα .
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-07-11, 09:13
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnm62 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου καλημερα .
Ειχα παρομιο προβλημα με ψηγειο και μαλιστα ΕΚΤΟΣ εγγυησεις και η εταιρια μου εκανε εκπτωση 70% στην αντικατασταση του μονο και μονο για το ονοματης . Ρωτα την ξαδερφη σου νομιζω οτι το εξωδικο μπορεις να το στηλεις και με email και ετσι γλυτωνεις το 50ευρω του δικαστικου κλητηρα .Παντος μην τους αφηνεις με τιποτα . Στο εξωδικο βαλε μεσα πατωματα , τοιχους , ηλεκρικες συσκευες , ψηχικες οδυνες , ψαρια κλπ ξερουν οι δηκηγοροι .
Στηλε email στον κατασκευαστη και τονισετου οτι ο εδω αντιπροσωπος χαλαει το ονοματου με αυτα που κανει και οτι εσυ θα ενυμερωσεις ολα τα ενυδρειακα forum για το τι γυνετε με την συνγκεκρημενη εταιρια ωστε να μην την πατησει αλλος συνχομπιστας . Μαζι στηλτου και το εξωδικο να ξερει οτι δεν πεζεις .
Σου ευχομαι καλο ξεμπερεμα .
Ο νομικός δρόμος είναι ένας και τα εξώδικα έχουν απολύτως συγκεκριμένο τρόπο που επιδίδονται ή θυροκολλούνται και όταν μιλάμε για ζημιά 600 + ευρώ ας μην τσιγκουνευόμαστε τα 50.

Είμαι απολύτως πεπεισμένος ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα αναθεωρήσουν και το κατάστημα και ο εισαγωγέας μόλις λάβουν το εξώδικο. Θα πάρουν τηλ και θα παρακαλέσουν να το λύσετε εξωδικαστικά λόγω του ότι έχουν άδικο και ο νόμος είναι με το μέρος σου. Απλά φρόντισε να μην το καθυστερήσεις πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-07-11, 10:24
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μεχρι δευτερα θα το κανω το εξωδικο μηπως θορυβηθουν και για να δειχνει μια ημερομηνια πριν τις 20ιουλιου που τελειωνει και η 2χρονη εγγυηση..παιδια μηπως γνωριζει κανεις αν λεει πουθενα αυτο ταρθρο οτι δε συμπεριλαμβανονται στην εγγυηση αντικειμενα που εχουνε σχεση με γυαλια,η αντικειμενα προερχομενα απο χωρες οπως η κινα?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-07-11, 10:35
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι δευτερα θα το κανω το εξωδικο μηπως θορυβηθουν και για να δειχνει μια ημερομηνια πριν τις 20ιουλιου που τελειωνει και η 2χρονη εγγυηση..παιδια μηπως γνωριζει κανεις αν λεει πουθενα αυτο ταρθρο οτι δε συμπεριλαμβανονται στην εγγυηση αντικειμενα που εχουνε σχεση με γυαλια,η αντικειμενα προερχομενα απο χωρες οπως η κινα?
Στο έγραψα και πιο πάνω, όταν ένα προϊόν εισάγεται στην ΕΕ υποχρεούται να πληρεί τις προϋποθέσεις εγγύησης στην ΕΕ απ' όπου κι αν προέρχεται. Γίνεται ιδιαίτερη μνεία για τις ηλεκτρονικές - ηλεκτρικές συσκευές περί εκπεμπόμενης ακτινοβολίας κλπ.

Μην ανησυχείς θα σου αλλάξουν το ενυδρείο και θα πουν κι ένα τραγούδι. Μην υποχωρήσεις σε συμβιβαστικές λύσεις τύπου "έκπτωση 10%". Ν' απαιτήσεις ολοκληρωτική αλλαγή του χαλασμένου με καινούριο.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-07-11, 10:59
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Από περιέργεια, κάλεσα τη γραμμή καταναλωτή (1520) και ρώτησα. Μου είπαν ότι όλα τα προϊόντα που πουλάνε τα καταστήματα οφείλουν να έχουν κάποια εγγύηση. Το κανονικό είναι 2 χρόνια. Μερικοί δίνουν λιγότερο (π.χ. 1 χρόνο) και μπορεί ο καταναλωτής να διεκδικήσει αστικά το υπόλοιπο.

Η κυρία με την οποία μίλησα δεν είχε υπόψη της οποιαδήποτε εξαίρεση λόγω γυαλιού ή εισαγωγής από Κίνα κλπ.

Σίγουρα πάντως αν έχεις πρόσβαση σε νομική συμβουλή ο/η δικηγόρος θα ξέρει καλύτερα, αλλά μου φαίνεται παράξενο να εξαρτάται η εγγύηση από τη χώρα προέλευσης...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΙΔΕΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ kostastsod Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 06-04-11 08:39
ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ kostastsod Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 36 04-04-11 10:02
Παιδες εχω ξενερωσει..Σκευτομαι να κλεισω το ενυδρειο μου Savou Γλυκό νερό - Γενικά 8 09-12-10 00:02
Βανάκι EHEIM 2213 ραγισμένο. ispyii Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 03-02-10 01:38
Παιδες μια ερωτηση. Avaya Παραλία - Beach Bar 3 22-04-08 10:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09766 seconds with 13 queries