Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-06-11, 12:45
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Νοp!!

Θα πρότεινα να χρησιμοποιήσουμε τριπολικά, minimum 3Χ1.5mm για την κεντρική παροχή και την μπρίζα της θέρμανσης και 3Χ1mm για την ψύξη εφόσον θα μπουν μόνον φουρφούρια. Αν υπάρχει περίπτωση για τσίλερ τότε και εκεί 3Χ1.5mm.

Να υπάρχει οπσδήποτε γείωση συνδεδεμένη στις μπρίζες. Οι κατασκευαστές που σέβονται τον εαυτό τους και τον πελάτη, βάζουν τριπολικό καλώδιο και σούκο μπρίζα όταν έχει να κάνει με νερό. Αν και στις μέρες μας για λόγους μειωσης του κόστους βλέπουμε απαράδεκτα πράγματα.

Και φυσικά θα το πω και εδώ. Να ξέρουμε τι κάνουμε. Αν δεν είμαστε σίγουροι, να ζητήσουμε βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει ώστε να μην έχουμε περιπέτειες. Καλοκαίρι έρχεται, διακοπές, θα λείπουμε από το σπίτι.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-06-11, 13:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια διευκρινηση.
Το "σκισιμο" των καλωδιων το χρησιμοποιησα γισ να παρω καλωδια για γεφυρωση.

Οσο για το καλωδιο την παροχης ρευματος στον controller αλλα και η κατασκευη παροχων με θηλυκα φις σε τροφοδοτικο και θερμαντηρα, εγινε απο παρομοια καλωδια (οχι σκισμενα φυσικα) και χωρις γειωση αφου και αυτα (ιδιως ο θερμαντηρας που μας ενδιαφερει αμεσα) εχει ακριβως την ιδια διατομη στο καλωδιο του και ειναι διπολικο και χωρις γειωση.
(Μιλαω για jagger).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-06-11, 22:30
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Δεν ξέρω το γιατί, αλλά μου ήρθε στο μυαλό κάτι που κάνανε οι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες παλιά. Βάζανε μπρίζες με γείωση μόνο στα δωμάτια που κάτω είχε μωσαϊκό ή πλακάκι ή κάποιο τέλως πάντων υλικό που θεωρούσαν (αυτοί) αγώγιμο. Όπου υπήρχε πάτωμα (πχ κρεβατοκάμαρες), δεν υπήρχε γείωση πουθενά, με αποτέλεσμα να μου έβγαινε η Παναγία ανάποδα όταν πήγαινα να βάλω κληματιστικό, το οποίο θέλει γείωση οπωσδήποτε. Να μην πω για το 0.75mm που πήγενε σύνεφο παντού. Φώτα, μπρίζες, παντού το ίδιο. Μόνον στην μπρίζα του πλυντηρίου βάζανε 1.5mm.

Τέλως πάντων, σόρρυ για το οφ-τόπικ.

Και οι δικοί μου (2Χ50W που έχω), διπολικοί είναι. Η γείωση πήγε περίπατο.

Δυστυχώς είναι μεγάλη π@π@ρια αυτό. Κάπου μου φαίνεται είχαμε κάνει μια συζήτηση για ένα σκηνικό με σπασμένο θερμοστάτη και φίλο που τον χτύπησε το ρεύμα όταν έβαλε χέρι στο νερό. Φόραγε παπούτσια και απλά ταρακουνήθηκε αλλά αυτός στάθηκε τυχερός. Αν υπήρχε γείωση στα θερμαντικά σώματα θα είχε πέσει η ασφάλεια χωρίς να διακυνδινέψει κανείς.

Το σωστό είναι να μπει γείωση, αλλά από εκεί και μετά εφόσον ο κατασκευαστής την καταργεί, είναι δώρο - άδωρο το ότι την βάζουμε στις μπρίζες.
Αν όμως μπει ένα τσίλερ, τότε μπορεί αυτό να έχει γείωση (δεν το γνωρίζω, εικασίες κάνω) οπότε έχει έννοια.

Εγώ πάντως έβαλα και επιτρέψτε μου να επιμείνω ότι πρέπει να μπει. Από εκεί και μετά μεγάλα παιδιά είμαστε, κάνουμε αυτό που θέλουμε.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-06-11, 22:43
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Ρε παιδες επειδη δεν σκαμπαζω πολυ απο ηλεκτρολογικα πως θα γινουν οι γεφυρωσεις και οι συνδεσμολογιες?
Εχω παρει τον συγκεκριμενο ελεγκτη!
Τι θα χρειαστω απο υλικα εκτος απο καλωδιο?
Θελω να βαλω πριζα για το cooling για να κουμπωνει αμεσως ο μετασχηματιστης για τα ανεμιστηρακια και πριζα για το heating για τον θερμοστατη!

Την βοηθεια σας παρακαλω!
Οσο πιο αναλυτικοι γινετε τοσο πιο ευκολο θα ειναι για μενα!

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-06-11, 23:23
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Διάβασες το θέμα ολόκληρο, είδες τα σχεδιαγράμματα - φωτογραφίες και πάλι δεν έχεις καταλάβει?
Τότε εγώ θα σου έλεγα να σε βοηθήσει κάποιος φίλος που ξέρει 5-6 πραγματάκια σχετικά. Δείτε το θέμα μαζί και ξεκινήστε το.

Αν δεν υπάρχει διαθέσημος φίλος, τότε κάνε μερικά print screen και απευθήνσου σε ηλεκτρολόγο.

Το όλο σύστημα μπορεί να φτιαχτεί και σε ένα καλαίσθητο κουτί, το οποίο θα έχει καλώδιο που θα μπαίνει στην μπρίζα και θα έχει επάνω του ρευματολύπτες στερεωμένους, ώστε να βάλεις κατ' ευθείαν τα θερμαντικά σώματα και τα ψύξης. Δεν είναι απαραίτητο να το ενσωματόσεις πάνω στο έπιπλο του ενυδρείου.
Έτσι και ενυδρείο να αλλάξεις (πχ κάποιο πιο μεγάλο) δεν χρειάζεται να ξεμοντάρεις και να ξαναμοντάρεις το όλο σύστημα. Θα το έχεις έτοιμο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-12-11, 10:48
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Επειδη μετακινησα τις φωτο, τις ξαναανεβαζω:
o controller ειναι αυτος:



Eχουν βγει και πιο φτηνοι εν τω μεταξυ, αλλα δεν ξερω τι γινεται απο αξιοπιστια.
Αυτος που εχω δοκιμασει γραφει επανω ellitech.
Eχω 3 χρησιμοποιησει και μεχρι στιγμης πανε μια χαρα.

Και το διαγραμμα συνδεσμολογιας:

__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-12-11, 02:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

και το λινκ κ μια ενδεικτικη τιμη αν μπορεις
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-12-11, 03:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

klipitiklopos οποτε μπορεσεις ξαναποσταρε το πρωτο σου μηνυμα με τις φωτογραφιες και θα το αντικαταστησω (φοβαμαι μη βαλω λαθος τις φωτογραφιες )
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-05-12, 10:21
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

παρηγγειλα και εγω controller θερμοκρασιας απο ebay και εβλεπα αυτο το ποστ
για συνδεσμολογια....ενταξει δεν ειναι κατι το δυσκολο....(λεμε τωραααα)
αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι συνδεουμε και τον θερμοστατη στο controller ...???
ο θερμοστατης εχει δικο του ρυθμιστη ωστε να ανοιγοκλεινει μονος του...
γιατι να τον συνδεσουμε στο controller?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-05-12, 10:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

1)γιατι ο θερμοστατης του θερμαντικου μπορει να χαλασει.
2)γιατι οι δυο θερμοστατες (θερμαντικου και controller)δεν "συντονιζονται" οποτε ειναι πολυ πιθανο να αναβει ψυξη,θερμανση μαζι.εστω και για λιγο,αλλα το καλοκαιρι μπορει να προκαλεσει προβλημα.ειδικα αν λειπεις κιολας κ δε βλεπεις τι γινεται.
3)γιατι o controller σε αφηνει να ρυθμισεις με μεγαλυτερη ακριβεια τη θερμοκρασια αποτι ο θερμοστατης του θερμαντικου(ανοχες,αποκλισεις,καθυστερηση chiller κλπ)
4)γιατι ετσι τα βλεπεις ολα με μια ματια(στον controller)και λειτουργουν ολα με βαση αυτον.αλλιως ειναι σαν να μετρας θερμοκρασια με δυο θερμομετρα.σε ποιο θα βασιστεις?προσφερει μεγαλυτερη σταθεροτητα στη θερμοκρασια ο controller.
5)γιατι μ'αρεσουν τα φωτακια

αν ξεχασα κατι ας συμπληρωσει καποιος
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-05-12, 10:55
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
1)γιατι ο θερμοστατης του θερμαντικου μπορει να χαλασει.
2)γιατι οι δυο θερμοστατες (θερμαντικου και controller)δεν "συντονιζονται" οποτε ειναι πολυ πιθανο να αναβει ψυξη,θερμανση μαζι.εστω και για λιγο,αλλα το καλοκαιρι μπορει να προκαλεσει προβλημα.ειδικα αν λειπεις κιολας κ δε βλεπεις τι γινεται.
3)γιατι o controller σε αφηνει να ρυθμισεις με μεγαλυτερη ακριβεια τη θερμοκρασια αποτι ο θερμοστατης του θερμαντικου(ανοχες,αποκλισεις,καθυστερηση chiller κλπ)
4)γιατι ετσι τα βλεπεις ολα με μια ματια(στον controller)και λειτουργουν ολα με βαση αυτον.αλλιως ειναι σαν να μετρας θερμοκρασια με δυο θερμομετρα.σε ποιο θα βασιστεις?προσφερει μεγαλυτερη σταθεροτητα στη θερμοκρασια ο controller.
5)γιατι μ'αρεσουν τα φωτακια

αν ξεχασα κατι ας συμπληρωσει καποιος
μα τον controller τον βαζω για ψυξη με τα ανεμιστηρακια...
οποτε δεν υπαρχει θεμα με τον θερμοστατη...!!!
και τον χειμωνα να τον βγαζω.....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-05-12, 10:58
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τότε αγόρασες κάτι ακριβό για τις ανάγκες σου.

Αυτό δεν ακυρώνει τα πλεονεκτήματα του controller όμως.

----------------

Και να προσθέσω στα προηγούμενα (αν και δεν αφορά το κομμάτι της ψύξης) ότι μπορείς να συνδέσεις πάνω από έναν θερμοστάτες, κάτι που χωρίς controller δεν μπορείς να το ρυθμίσεις και φυσικά και θερμοστάτες τιτανίου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-05-12, 11:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
μα τον controller τον βαζω για ψυξη με τα ανεμιστηρακια...
οποτε δεν υπαρχει θεμα με τον θερμοστατη...!!!
και τον χειμωνα να τον βγαζω.....

γιατι να τον βγαζεις?το χειμωνα δε χαλανε τα θερμαντικα?η νομιζεις οτι τα ανεμιστηρακια δε μπορει να χρειαστουν το χειμωνα?τα δικα μου αναβανε και το χειμωνα,αν ανεβαινε πολυ η θερμοκρασια στο δωματιο.πορτες κλειστες,καλοριφερ,υπολογιστης αναμενος ολη μερα,ανεβαζε θερμοκρασια το δωματιο.δεν αναβανε οσο το καλοκαιρι φυσικα,αλλα καμια ωριτσα τη μερα συνολικα αναβανε οποτε χρειαζοτανε.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-05-12, 11:16
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι να τον βγαζεις?το χειμωνα δε χαλανε τα θερμαντικα?η νομιζεις οτι τα ανεμιστηρακια δε μπορει να χρειαστουν το χειμωνα?τα δικα μου αναβανε και το χειμωνα,αν ανεβαινε πολυ η θερμοκρασια στο δωματιο.πορτες κλειστες,καλοριφερ,υπολογιστης αναμενος ολη μερα,ανεβαζε θερμοκρασια το δωματιο.δεν αναβανε οσο το καλοκαιρι φυσικα,αλλα καμια ωριτσα τη μερα συνολικα αναβανε οποτε χρειαζοτανε.
θα το βγαζω γιατι θα ειναι περιττο...
μα γιατι να χαλασει???τοοοσα χρονια δεν χαλασε κανενα!!!!
και αν χαλασει το αλλαζω...
το χειμωνα να χρησιμοποιω ανεμιστηρακια??''ΠΟΤΕ!!!''
δεν γινεται φουρνος εμας το σπιτι...κανονικες θερμοκρασιες 21-22-23....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε αγόρασες κάτι ακριβό για τις ανάγκες σου.
δηλαδη τι επρεπε να αγορασω για να ριχνει την θερμοκρασια αν ανεβει υπερβολικα?????
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-05-12, 11:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
μα γιατι να χαλασει???τοοοσα χρονια δεν χαλασε κανενα!!!!
και αν χαλασει το αλλαζω...
το χειμωνα να χρησιμοποιω ανεμιστηρακια??''ΠΟΤΕ!!!''
δεν γινεται φουρνος εμας το σπιτι...κανονικες θερμοκρασιες 21-22-23....

Καλά αυτό δε λέει τίποτα, μια φορά θα κολλήσει ανοιχτός όταν δε θα είσαι εκεί! ¶ποψή μου είναι ότι αφού τον έχεις τον χρησιμοποιείς γενικά και όχι μόνο για τα ανεμιστήρια. Αν δεν τον έχεις ζυγίζεις τα πράγματα και αποφασίζεις το επίπεδο ασφαλείας που θες να έχεις.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τι επρεπε να αγορασω για να ριχνει την θερμοκρασια αν ανεβει υπερβολικα?????
Έναν ενός σημείου σαν αυτόν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 07-05-12, 11:27
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έναν ενός σημείου σαν αυτόν.
αυτος δλδ τι ειναι...δεν εχει υποδοχες για θερμοστατη???
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-05-12, 11:31
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτος δλδ τι ειναι...δεν εχει υποδοχες για θερμοστατη???
Αυτός ελέγχει ένα στοιχείο, είτε αυτό είναι για να ρίχνει τη θερμοκρασία είτε για να την ανεβάζει, εσύ το ρυθμίζεις. Για μένα δεν αξίζει να πάρεις controller μόνο για τα ανεμιστηράκια, ειδικά με τη διαφορά που έχουν στην τιμή και από τη στιγμή που ο STC-1000 είναι ήδη δοκιμασμένος. Όμως η επιλογή είναι δική σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 07-05-12, 11:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το "προβλημα" σου με τον controllerσου δινει περισσοτερη ευκολια,οικονομια και ασφαλεια αποτι ζητας?
μπορεις να βαλεις μονο τα ανεμιστηρακια πανω του και το θερμαντικο χωριστα με το θερμοστατη του.και οταν το κανεις πεσμας και ποσο σταθερη ειναι η θερμοκρασια σου
και το χειμωνα βγαλτον και ασε μονο το θερμαντικο.και αν ομηγενειτο κολλησει ο θερμοστατης του πεσμας και αν προλαβανε να βρασουν τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-05-12, 11:34
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός ελέγχει ένα στοιχείο, είτε αυτό είναι για να ρίχνει τη θερμοκρασία είτε για να την ανεβάζει, εσύ το ρυθμίζεις. Για μένα δεν αξίζει να πάρεις controller μόνο για τα ανεμιστηράκια, ειδικά με τη διαφορά που έχουν στην τιμή και από τη στιγμή που ο STC-1000 είναι ήδη δοκιμασμένος. Όμως η επιλογή είναι δική σου.
βασικα εχω παραγγειλει για θερμανση και ψυξη....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-05-12, 11:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δηλαδη παραγγειλες δυο ξεχωριστους με μια εξοδο ο καθενας?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-05-12, 11:39
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω καταλαβει ποιο ακριβως ειναι το "προβλημα" σου με τον controllerσου δινει περισσοτερη ευκολια,οικονομια και ασφαλεια αποτι ζητας?
μπορεις να βαλεις μονο τα ανεμιστηρακια πανω του και το θερμαντικο χωριστα με το θερμοστατη του.και οταν το κανεις πεσμας και ποσο σταθερη ειναι η θερμοκρασια σου
και το χειμωνα βγαλτον και ασε μονο το θερμαντικο.και αν ομηγενειτο κολλησει ο θερμοστατης του πεσμας και αν προλαβανε να βρασουν τα ψαρια
βασικα το ξερω οτι ειναι πιο ασφαλη ετσι αλλα δεν ηθελα να μπλεξω με συνδεσεις θερμοστατες κτλ.
ομως αφου παρηγγειλα και θερμανση και ψυξη θα το κοιταξω...
ενταξει δεν εχει τυχει σε εμενα κατι αναλογο με τις θερμοκρασιες για αυτο δεν το πολυπαιρνω τοσο σοβαρα...αλλα το κοιταξω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη παραγγειλες δυο ξεχωριστους με μια εξοδο ο καθενας?
οχι ρε συ!!!!
εναν εννοειται...
εναν τετοιο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnb : 07-05-12 στις 11:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-05-12, 11:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ε ωραια.κιεγω αυτον ειχα.μη μπερδευεσαι με τη συνδεσμολογια,δεν ειναι πολυ δυσκολη.μια φορα θα την κανεις και τελειωσες.και μην κοψεις το καλλωδιο του θερμαντικου για να το βαλεις κατευθειαν στην εξοδο του controller.βαλε ενα καλλωδιο με θυληκο φις στην ακρη (απλο η σουκο)ωστε να μπορεις να το βαζεις και να το βγαζεις οποτε θες το θερμαντικο.τωρα αν θες να το τραβηξεις και περισσοτερο μπορεις να βαλεις και κανονικες πριζες στο επιπλο,να τις συνδεσεις στον controller και να συνδεεις το θερμαντικο και το ρυθμιζομενο τροφοτικο για τα ανεμιστηρια πανω τους.εγω ετσι το ειχα,αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις ετσι αν δε θες να "μπλεκεις" πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-05-12, 13:06
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
το χειμωνα να χρησιμοποιω ανεμιστηρακια??''ΠΟΤΕ!!!''
δεν γινεται φουρνος εμας το σπιτι...κανονικες θερμοκρασιες 21-22-23....


δηλαδη τι επρεπε να αγορασω για να ριχνει την θερμοκρασια αν ανεβει υπερβολικα?????
Kαι εμενα το ιδιο οσον αφορα στον χωρο.
Ομως αν ξεχασω τους ανεμιστηρες του καπακιου κλειστους (στο πανω μερος αυτοι που βγαζουν τον ζεστο αερα εξω), και δεν εχω ανοιξει το καπακι, αναβουν τα ανεμιστηρακια που φυσανε πανω στο νερο, γιατι εχει ανεβει η θερμοκρασια του ενυδρειου ακομα και καταχειμωνο.
Ο controller σε προφυλασσει απο οποιαδηποτε "στραβη" που δεν μπορεις να φανταστεις, και δεν ειναι καθολου δυσκολο να συμβει.
Την ιδια απορια ειχα και εγω με εσενα οσον αφορα στην αναγκαιοτητα του controller, μεχρι που μου κολλησε ο θερμοστατης κλειστος, επεσε η θερμοκρασια, και εχασα ενα αγγελοψαρο που το ειχα πολλα χρονια...
Και τον θερμοστατη τον βαζω 2 βαθμους πιο πανω απο τον controller, οποτε και να κολλησει αυτος (ο controller), θα "κοψει" ο θερμοστατης.
Απο τοτε που τους καθιερωσα σε ολα τα ενυδρεια μου, εχω ενα αγχος λιγοτερο.
-------------------------
Θυμιζω οτι εχω ξαναανεβασει την παρουσιαση με τις φωτο εδω:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59850
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 07-05-12 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-05-12, 13:09
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εμενα το ιδιο οσον αφορα στον χωρο.
Ομως αν ξεχασω τους ανεμιστηρες του καπακιου κλειστους (στο πανω μερος αυτοι που βγαζουν τον ζεστο αερα εξω), και δεν εχω ανοιξει το καπακι, αναβουν τα ανεμιστηρακια που φυσανε πανω στο νερο, γιατι εχει ανεβει η θερμοκρασια του ενυδρειου ακομα και καταχειμωνο.
Ο controller σε προφυλασσει απο οποιαδηποτε "στραβη" που δεν μπορεις να φανταστεις, και δεν ειναι καθολου δυσκολο να συμβει.
Την ιδια απορια ειχα και εγω με εσενα οσον αφορα στην αναγκαιοτητα του controller, μεχρι που μου κολλησε ο θερμοστατης κλειστος, επεσε η θερμοκρασια, και εχασα ενα αγγελοψαρο που το ειχα πολλα χρονια...
Και τον θερμοστατη τον βαζω 2 βαθμους πιο πανω απο τον controller, οποτε και να κολλησει αυτος (ο controller), θα "κοψει" ο θερμοστατης.
Απο τοτε που τους καθιερωσα σε ολα τα ενυδρεια μου, εχω ενα αγχος λιγοτερο.
καλα εβαλες controller σε ολα τα ενυδρεια?
πολλα λευτα ρε συ!!!
εγω που εχω 5 ενυδρεια αν πω να βαλω σε ολα την πατησα!!!
οντως ειναι για πιο ασφαλεια στη θερμανση ο controller..θα το βαλω μονο στα γαριδαδικα τωρα και αργοτερα βλεπουμε....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε ωραια.κιεγω αυτον ειχα.μη μπερδευεσαι με τη συνδεσμολογια,δεν ειναι πολυ δυσκολη.μια φορα θα την κανεις και τελειωσες.και μην κοψεις το καλλωδιο του θερμαντικου για να το βαλεις κατευθειαν στην εξοδο του controller.βαλε ενα καλλωδιο με θυληκο φις στην ακρη (απλο η σουκο)ωστε να μπορεις να το βαζεις και να το βγαζεις οποτε θες το θερμαντικο.τωρα αν θες να το τραβηξεις και περισσοτερο μπορεις να βαλεις και κανονικες πριζες στο επιπλο,να τις συνδεσεις στον controller και να συνδεεις το θερμαντικο και το ρυθμιζομενο τροφοτικο για τα ανεμιστηρια πανω τους.εγω ετσι το ειχα,αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις ετσι αν δε θες να "μπλεκεις" πολυ
ετσι θα το κανω!!!αυτο εβλεπα σε κατι σχεδια με μπριζα σουκου και οταν θες το βγαζεις...
να στε καλα ρε παιδια για τις πληροφοριες!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 07-05-12, 13:15
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εβαλες controller σε ολα τα ενυδρεια?
πολλα λευτα ρε συ!!!
εγω που εχω 5 ενυδρεια αν πω να βαλω σε ολα την πατησα!!!
οντως ειναι για πιο ασφαλεια στη θερμανση ο controller..θα το βαλω μονο στα γαριδαδικα τωρα και αργοτερα βλεπουμε....
Oντως ειμαι technofreak , αλλα δεν μπορεσα να βαλω προτεραιοτητα στις ζωες που φιλοξενω.
Οταν εχασα το αγγελοψαρο μουντζωνα τον εαυτο μου...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-05-12, 14:48
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ιδια απορια ειχα και εγω με εσενα οσον αφορα στην αναγκαιοτητα του controller, μεχρι που μου κολλησε ο θερμοστατης κλειστος, επεσε η θερμοκρασια, και εχασα ενα αγγελοψαρο που το ειχα πολλα χρονια...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός και αν δεν έχω καταλάβει κάτι, ο controller δε θα είχε βοηθήσει...κάνω λάθος ;
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-05-12, 14:56
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Εχω συνδεσει και τον θερμοστατη επανω και τα ανεμιστηρακια.
Για σκεψου το λιγο
Απλα δεν βασιζεσαι στον θερμοστατη να ανοιγοκλεινει και στο τελος να φθαρει, αλλα στον controller που ειναι πιο σιγουρο το κυκλωμα του.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-05-12, 12:40
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Καλημέρα!

πήρα αυτόν γιατί τον βρήκα φθηνότερα, και έχω μπερδευτεί τώρα, μήπως αυτός είναι ή για θέρμανση ή για ψήξη?


http://viewitem.eim.ebay.gr/220V-Dig...874128766/item
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-05-12, 12:57
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Αυτός είναι ή για θέρμανση ή για ψήξη,οχι και τα 2 ταυτοχρονα.
Καλοκαιρι το βαζεις στο κρυο και συνδεεις ανεμιστηρακια,χειμωνα στο ζεστο με αναλογες αλλαγες στις ρυθμισεις.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-05-12, 12:59
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peritzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός είναι ή για θέρμανση ή για ψήξη,οχι και τα 2 ταυτοχρονα.
Καλοκαιρι το βαζεις στο κρυο και συνδεεις ανεμιστηρακια,χειμωνα στο ζεστο με αναλογες αλλαγες στις ρυθμισεις.
Σ'ευχαριστώ φίλε!

Μικρό το "κακό" στα 11,7¤ που έκανε, θα κάνουμε τη δουλειά μας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ελεγχος θερμοκρασιας Liz@ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-05-10 13:26
ph controller temp controller απο fish-street!! Papas35 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-10-09 11:14
ανοδος θερμοκρασιας johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-06-08 18:24
κατεβασμα θερμοκρασιας marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 11-09-06 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10068 seconds with 14 queries