Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-11, 23:46
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Αγορά Α/Ο

Αν και το είχα στο μυαλό μου να την αγοράσω κάποια στιγμή σήμερα μετά την συνάντηση και τις συζητήσεις που είχα αποφάσισα να το επισπεύσω λίγο το θέμα!
Για πείτε την γνώμη σας για την παρακάτω όσμωση βρε παιδία !

http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=29985
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-11, 23:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

παρτη
και ποιο μετα αμμα θες την κανεις καλυτερη και μεγαλητερη
αλλα βαλε 150 ρα μεμβρανη με τη μικρη θα κλαις στο λεω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-11, 23:54
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Mια χαρα ειναι την εχω εδω και 1-2 μηνες. Παρε και κανα ανταλακτικο φιλτρο να εχεις...
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-11, 23:55
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Οκ δεν θα κολλήσω στα 15 ¤ παραπάνω άμα είναι να έχω πρόβλημα όπως λες!!!
Τα μανόμετρα και flush kit που γράφει θα μου χρειαστούν η είναι τζάμπα λεφτά ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-11, 00:01
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Tο flush kit σιγουρα χρειαζεται. Εγω πειρα και το μανομετρο, αλλα μονο για να μετρας την πιεση του νερου του δικτυου χρειαζεται, τιποτε αλλο!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-11, 00:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε θα εχεις προβλημα αμα σου αρεσει να περιμενεις σταγωνα σταγωνα να γεμισεις ενα κουβα
εγω δε το αντεξα και πηρα με 3 μεμβρανεσ και μπουστερ
-------------------------
παρτα σου ειπα στο μελλον μπορει να θες να τη μεγαλωσεις για το μανομετρο να ξερεις σε ποσα μπαρ δουλευει οσο για το φλας κιτ απαραιτητο για μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 24-01-11 στις 00:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-11, 00:20
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Οκ και μια τελευταία ερώτηση μονάδα απιονισμού που γράφει να υποθέσω ότι δεν χρειάζεται έτσι ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-11, 03:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Nίκο, εγώ πάλι θα σου προτείνω αυτήν: http://waterwaves.gr/index.php?targe...ategory_id=189 που μαζί με το Flush Kit κοστίζει 70 ευρώ και την έχω κι εγώ.
Το ενυδρείο σου είναι 110 λίτρα, άρα για την αλλαγή θέλεις περίπου 40 λίτρα νερό κι ας πάρουμε την ακραία περίπτωση ότι θέλεις να βάλεις μόνο από την Α/Ο.
Η συγκεκριμένη παράγει 190 λίτρα (50 γαλόνια) τη μέρα, εγώ σου λέω 150 για σιγουριά, άρα σε 8 ώρες γεμίζει ένα 50κιλο βαρελάκι (εμένα μου γεμίζει 70κιλο).
Την ανοίγεις λοιπόν το βράδυ πριν κοιμηθείς κι όταν ξυπνήσεις το πρωί, την κλείνεις και πας στη δουλειά και το απόγευμα γυρνάς και κάνεις την αλλαγή σου.

Σου δίνω ένα παράδειγμα πώς την δουλεύω εγώ και σε διαβεβαιώ ότι με έχει βολέψει πολύ, γιατί δεν κάθομαι από πάνω της να περιμένω πότε θα γεμίσει
το βαρελάκι ή τον κουβά, βέβαια αν θέλεις να μαζεύεις το νερό της αλλαγής σου σε 2-3 ώρες, τότε πάρε μεγαλύτερη μεμβράνη, πχ την 100 ή την 150GpD.
Η μονάδα απιονισμού χρησιμοποιείται κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία και το μανόμετρο μόνο γι' αυτό που σου είπαν ήδη, για να βλέπεις την πίεση του δικτύου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-11, 04:57
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nίκο, εγώ πάλι θα σου προτείνω αυτήν: http://waterwaves.gr/index.php?targe...ategory_id=189 που μαζί με το Flush Kit κοστίζει 70 ευρώ και την έχω κι εγώ.
Το ενυδρείο σου είναι 110 λίτρα, άρα για την αλλαγή θέλεις περίπου 40 λίτρα νερό κι ας πάρουμε την ακραία περίπτωση ότι θέλεις να βάλεις μόνο από την Α/Ο.
Η συγκεκριμένη παράγει 190 λίτρα (50 γαλόνια) τη μέρα, εγώ σου λέω 150 για σιγουριά, άρα σε 8 ώρες γεμίζει ένα 50κιλο βαρελάκι (εμένα μου γεμίζει 70κιλο).
Την ανοίγεις λοιπόν το βράδυ πριν κοιμηθείς κι όταν ξυπνήσεις το πρωί, την κλείνεις και πας στη δουλειά και το απόγευμα γυρνάς και κάνεις την αλλαγή σου.

Σου δίνω ένα παράδειγμα πώς την δουλεύω εγώ και σε διαβεβαιώ ότι με έχει βολέψει πολύ, γιατί δεν κάθομαι από πάνω της να περιμένω πότε θα γεμίσει
το βαρελάκι ή τον κουβά, βέβαια αν θέλεις να μαζεύεις το νερό της αλλαγής σου σε 2-3 ώρες, τότε πάρε μεγαλύτερη μεμβράνη, πχ την 100 ή την 150GpD.
Η μονάδα απιονισμού χρησιμοποιείται κυρίως σε θαλασσινά ενυδρεία και το μανόμετρο μόνο γι' αυτό που σου είπαν ήδη, για να βλέπεις την πίεση του δικτύου.
ενα πραγμα που αργει απλα το ξεχνας και παντα ξεχιλιζει το παθενα εγω οχι τοσο μικρη δεν αξιζει τον κοπο και οχι compact η φουλ σαιζ εχει αλλες χαρες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-11, 05:16
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα πραγμα που αργει απλα το ξεχνας και παντα ξεχιλιζει το παθενα εγω οχι τοσο μικρη δεν αξιζει τον κοπο και οχι compact η φουλ σαιζ εχει αλλες χαρες
Xάρη εσύ γεμίζεις αν δεν κάνω λάθος 600λιτρο (ή μεγαλύτερο??) μόνο με όσμωση κι ο φίλος έχει 100λιτρο και μπορεί να θέλει (αν βάζει 50-50) 20 λίτρα την βδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-11, 10:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Aν δεν θελει να κανει απευθειας στο ενυδρειο την αλλαγη του, και μαζευει το νερο σε βαρελι, τι τον νοιαζει ποσες ωρες θα κανει?

Εδω κανω ανετα τη δουλεια μου σε 400αρι ενυδρειο με μια compact οσμωση με μεμβρανη 50gpd.

Πολυ χρησιμο μου εχει βγει το αξεσουαρ που λεγεται auto shut-off valve.
Με 20 e ξενοιασα.
Το καλο που εχει ειναι οτι εκτος που κοβει την παροχη νερου στο βαρελι και δεν χρειαζεται να τσεκαρεις συνεχεια ή να ξεχαστεις και να τρεχει το νερο τσαμπα, (ιδιως αν ειναι σε εσωτερικο χωρο να μην πλημμυρισει ο χωρος), κοβει και την παροχη νερου απο τη βρυση στην ΑΟ και δεν συνεχιζει να τρεχει ουτε βρωμικο στην αποχετευση, ουτε δεχεται πιεση νερου η συσκευη.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29820
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-11, 12:14
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παιδία ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες τελικά παρήγγειλα σε αυτή που μου πρότεινες Κώστα απλά με την 150αρα μεμβράνη! Εφόσον και ο Delta δεν έχει πρόβλημα σε 400αρι ενυδρείο με αυτή την Α/Ο δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω λεφτά, και λογικά δεν θα έχω πρόβλημα αργότερα αν αποφασίσω για καινούριο ενυδρείο επειδή δεν νομίζω να πάω για πάνω από 400 λίτρα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-11, 13:14
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

να εχεις στον νου σου οτι μπορει να βγεις με πολλα εξοδα στο τελος...

και εγω πηρα μια με προσφορα και μετα πηρα αλλα 1002 πραγματα (βαρελια-αντλια-booster-2ρη μεμβρανη-κιτ αναβαθμισης)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-11, 13:20
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Εννοείς ότι μπορεί να μην μου βγει καλή σαν ποιότητα η θα τα χρεωστώ και αυτά ?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-11, 13:30
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειναι θεμα υπομονης και θεμα οικολογιας οταν πηρα την Α/Ο εβγαζε 5λιτρα την ωρα (πραγματικα αντι για 12,5ονομαστικα) και η αποδωση ηταν χαλια δηλ για 5 λιτρα πετουσε 4-5 φορες 20-25λιτρα αρα για 60λιτρα που ηθελα εγω

ηθελα 12ωρες να τα μαζεψω
και 240 300 λιτρα νερο να πεταξω + 60λιτα καθαρου νερου 300-360λιτρα νερο την εβδομαδα

ε αυτο δεν μου αρεσε και πηρα ολα τα αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-11, 14:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Franx Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείς ότι μπορεί να μην μου βγει καλή σαν ποιότητα η θα τα χρεωστώ και αυτά ?
Σε νορμαλ συνθηκες με νορμαλ πιεση νερου δικτυου, δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω απο :
1. ΑΟ
2. βαρελι καταλληλο για τροφιμα ή νερο. 30-50% χωρητικοτητας του ενυδρειου σου (κοιτα Πειραιως 145 κοντα στη ΙΟΝ, καλα και απο τα πιο οικονομικα)
3. αντλια (με καλο μανομετρικο)
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
4. αλφαδολαστιχο διαφανες απο υδραυλικα (να κανει η διαμετρος του για την εξοδο της αντλιας που θα επιλεξεις, για να ανεβαζεις το νερο στο ενυδρειο απο το βαρελι)
5. ενα tds meter ή conductivity meter για να ελεγχεις το νερο της ΑΟ αν ειναι σωστο, αλλα και ελεγχο του νερου στο ενυδρειο.

Εξτρα αλλα οχι απαραιτητα μπορεις να παρεις:
1. Flush kit
2. Auto shut-off Valve
3. (καβατζα για να μη τρεχεις τελευταια ωρα) ενα-δυο σετ ανταλλακτικα προφιλτρα (τα 2.5 ιντσων προφιλτρα καθαριζουν μεχρι 10000 λιτρα στην εισοδο της ΑΟ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-11, 16:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν θελει να κανει απευθειας στο ενυδρειο την αλλαγη του, και μαζευει το νερο σε βαρελι,τι τον νοιαζει ποσες ωρες θα κανει?

Εδω κανω ανετα τη δουλεια μου σε 400αρι ενυδρειο με μια compact οσμωση με μεμβρανη 50gpd.

Πολυ χρησιμο μου εχει βγει το αξεσουαρ που λεγεται auto shut-off valve.
Με 20 e ξενοιασα.
Το καλο που εχει ειναι οτι εκτος που κοβει την παροχη νερου στο βαρελι και δεν χρειαζεται να τσεκαρεις συνεχεια ή να ξεχαστεις και να τρεχει το νερο τσαμπα, (ιδιως αν ειναι σε εσωτερικο χωρο να μην πλημμυρισει ο χωρος), κοβει και την παροχη νερου απο τη βρυση στην ΑΟ και δεν συνεχιζει να τρεχει ουτε βρωμικο στην αποχετευση, ουτε δεχεται πιεση νερου η συσκευη.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29820
ξεχνατε κατι οσες ωρες δουλευει η α/ο με μια μεμβρανη πεταει 1/3 βαλε σε καθε αλλαγη 60 λιτρα να πετας 180
η δικια μου βγαζει 1/1 1 λιτρο το λεπτο
αλλαζω 200 πεταω 200
με μια μεμβρανη αλλαζω 200 πεταω 600 ειναι το ιδιο ?

και μη ξεχνατε οτι με 60 ευρο παραπανω την κανετε και ποσημη και γλυτονετε απο τα εμφιαλομενα νερα ειδικα αν καποιος εχει και παιδακια δεν επρεπε να το σκεφτετε καν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-11, 20:26
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

για πες για το ποσιμο τι και πως???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-11, 01:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχνατε κατι οσες ωρες δουλευει η α/ο με μια μεμβρανη πεταει 1/3 βαλε σε καθε αλλαγη 60 λιτρα να πετας 180
η δικια μου βγαζει 1/1 1 λιτρο το λεπτο
αλλαζω 200 πεταω 200
με μια μεμβρανη αλλαζω 200 πεταω 600 ειναι το ιδιο ?

και μη ξεχνατε οτι με 60 ευρο παραπανω την κανετε και ποσημη και γλυτονετε απο τα εμφιαλομενα νερα ειδικα αν καποιος εχει και παιδακια δεν επρεπε να το σκεφτετε καν
Μιλαμε για αλλο badget εδω.
Η ΑΟ που γραφεις ξεφευγει πολυ σε τιμη και θελει και εξτρα εξοπλισμο, booster, μανομετρο κλπ
Και με επιπλεον κοστος συντηρησης (μεμβρανες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-11, 01:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
για πες για το ποσιμο τι και πως???
ποια εχεις ???

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29845


http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29893

delta δε ξεφευγει καθολου σκεψου μια οικογενεια που καταναλωνει εμφιαλομενα σε ενα μηνα τα εβγαλε τα λευτα της
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-11, 01:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
delta δε ξεφευγει καθολου σκεψου μια οικογενεια που καταναλωνει εμφιαλομενα σε ενα μηνα τα εβγαλε τα λευτα της
Xαρη δεν με καταλαβες.
Το θεμα μετατροπησης της ΑΟ για ποσιμο, ειναι πολυ χρησιμο αλλα τελειως ασχετο με το θεμα του φιλου.

Μιλαγαμε καταρχας για αυτες τις δυο οικονομικες εκδοσεις ΑΟ
http://waterwaves.gr/index.php?targe...oduct_id=29985
και http://waterwaves.gr/index.php?targe...ategory_id=189
για το ποια ειναι τα απολυτως απαραιτητα αξεσουαρ, αντε και ενα-δυο χρησιμα γκατζετακια και στο τελος για το ποια χρησιμοτητα θα ειχε αν σε αυτες τις δυο εκδοσεις, αγοραζε μεμβρανη 50αρα ή 150αρα.
Εδω ανεφερα οτι αν μαζευει το νερο σε βαρελι και δεν κανει απευθειας αλλαγη στο ενυδρειο δεν τον νοιαζει αν εχει 50αρα ή 150αρα μεμβρανη
Υπολογιζει στο περιπου τις πρωτες φορες ποσο χρονο κανει να γεμισει το βαρελι και τις επομενες φορες βαζει alarm στο κινητο για να θυμαται και να την κλεινει ή αγοραζει το shut-off valve να την κλεινει αυτοματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-11, 02:21
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Συμφωνω. Η 75αρα γεμιζει περιπου 12 λίτρα την ώρα. Δεν χρειαζεται πολυ παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-11, 10:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ολοι συμφωνουμε δε καταλαβαινετε οτι λεω στο φιλο να παρει μεγαλυτερη γιατι κι εγω εκανα το ιδιο λαθος πηρα τη μικρη και μου εβγαλε την παναγια και με μικρα ενυδρεια μετα πηρα την μεγαλη και σοθηκα και εχει και τη δυνατοτητα να γινει και ποσιμη
οκ
αμα παρετε την α/ο 50 ρα η 75 αρα
φωναξτε να ερθω να ριχνω κι εγω ταπες στο βαρελι

ειπαμε να κανουμε νερο αμα ειναι να κανουμε αποσταξη παμε στο αποστακτηριο του jack daniels να πινουμε και τσαμπα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-11, 10:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Χαρη ποσο εχει στοιχισει η δικια σου α/ο;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-11, 11:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη ποσο εχει στοιχισει η δικια σου α/ο;
περιπου στα 450 ευρο
το ξερω ειναι πολλα
αλλα ειναι εργαλειο 7 σταδιων φουλ σαιζ με οτι χαρχατσουλια (εξαρτηματα ) θες πανω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-11, 13:43
Franx Ο χρήστης Franx δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Με λίγα λόγια για να καταλάβω η διαφορά στην μεμβράνη είναι ότι όσο μεγαλύτερη τόσο ποιο γρήγορα θα τελειώνω την δουλειά μου αλλά θα πληρώνω παραπάνω για μεμβράνες κτλ ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-11, 13:50
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οταν ειχα παρει την Α/Ο το νερο (το καθαρο) εσταζε και γεμιζα βαρελι με σταγωνα σταγωνα.

Το κακο ειναι οτι αν το νερο ειναι πολυ κρυο και η πιεση δικτυου μικρη (δες για ποσα psi μιλαει οταν λεει 12,5λ/ω παραγωγη) τοτε οχι απλα θα τελειωνεις μετα απο αρκετες ωρες αλλα χαλαει και το 1καθαρο/3βρωμικα και μπορει να παει μεχρι και 1καθαρο/5βρωμικα πραγμα που :

Κατα

α) η μεμβρανη/προφιλτρα θα την ακουσουν πιο γρηγορα
β) χανεις πολλα λιτρα νερο
γ) κανεις πολυ ωρα


Υπερ:
α) μικρο κοστος αγορας / συντηρησης (αν και αυτο δεν ξερω γιατι σε βαθος χρονου στην μικρη θα αλλαξεις 2/3 φορες φιλτρα/μεμβρανες ενω στην μεγαλη 1φορα (απλα θα ειναι 2/3 μεμβρανες με την μια)

αν παρεις την μεγαλη Α/Ο με βοοστερ κλπ κλπ κλπ

δεν θα εχεις τα αρνητικα που ειπα πιο πανω αλλα θα εχεις μεγαλο αρχικο κοστος η δικια μου Α/Ο με 2 μεμβρανες και 1booster flush kit και βαση μου βγηκε κοντα στα 200ε

εχω παραγωγη 20λ/ω καθαρο και 40βρωμικο
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-11, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εγω παντως εχω καλή πιεση και η αναλογία μου είναι περίπου 3,5/1. (γεμισε 3,5 σφηνακια βρώμικο μεχρι να γεμίσει ενα καθαρο )
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-01-11, 16:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα πεσει η θερμοκρασια ελα να μου πεις αν τα 3.5 δε γινουν 5
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-01-11, 17:11
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τι εννοείς; Εγω στο μπανιο που την εχω, εχει μεσο όρο 17 βαθμους, και τόσο βγαζει. Είναι κεντρικη θερμανση εδώ στην πολυκατοικία που μενω και ετσι είναι σχετικά σταθερή η θερμόκρασία.

Αληθεια, πως επιρεαζει η θερμοκρασία την παραγωγή; Οσο πιο κρυο τοσο πιο καλα π.χ.;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορά Α.Ο. Vasilizzz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 14-08-08 12:52
Aγορά co2 giorgosp Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-01-08 11:07
Αγορά CO2 Genirous Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 40 09-12-07 14:54
Αγορά από το νετ koko Γλυκό νερό - Γενικά 21 28-09-04 16:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08971 seconds with 13 queries