Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-11-10, 00:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα σίγουρα τα eheim έχουν αποδέιξει την αξία τους αλλά νομίζω ότι πλέον η τεχνογνωσία τους δεν φένεται...
Ποιά τεχνογνωσία φίλε μου, δεν μιλάμε για διαστημόπλοια, ένας υδατοστεγής κουβάς με ενσωματωμένη αντλία και 2 σωλήνες ποτίσματος είναι.
Ο καθένας μπορεί να τον φτιάξει και το κόστος δεν ξεπερνάει τα 20-25 ευρώ, όπως αποδεικνύουν οι Κινέζοι που τα πουλάνε 40 με μεταφορικά, κέρδος κλπ.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να δίνουν κι 100 ευρώ καπέλλο για να έχουν "Γερμανικούς" κουβάδες, δικαίωμά τους, άστους να ξηλώνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-11-10, 00:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Και εγώ συμφωνω και έχω 2 eheim ecco pro 2036 ναι μεν είναι χαμηλότερη η ροη τους, μα μίας και έχω το ενυδρείο στο γραφείο μου , έχω μια σιγουριά οτι δεν θα χαλάσει η θαέχω διαροές... η κσι ένα απο αυτά να χαλάσεί θα έχω το αλλο back up .
Ναι τα πλήρωσα ακριβά αλλα ... ειναι eheim και οχι μια κινεζικη εταιρια που αποφάσισε να φτιάξει φίλτρα για ενυδρεία .
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-11-10, 00:27
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά τεχνογνωσία φίλε μου, δεν μιλάμε για διαστημόπλοια, ένας υδατοστεγής κουβάς με ενσωματωμένη αντλία και 2 σωλήνες ποτίσματος είναι.
+1000 endler
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-11-10, 00:30
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Είναι λογικό να υποστηρίζεις την επιλογή σου, ειδικά όταν την έχεις χρυσοπληρώσει και μετά βγαίνει κάτι παρόμοιο (ή και το ίδιο ) στο 1/3 της τιμής.
Σας καταλαβαίνω γιατί κι εμένα τα περισσότερα φίλτρα μου είναι eheim και τα κλαίω τα ευρουδάκια μου, αλλά δεν θα βάλουμε παρωπίδες γι' αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-11-10, 00:38
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ηθελα να πω την γνωμη μου για τα κινεζικα προιοντα(οχι αποκλειστικα για τα φιλτρα,αφου δεν εχω δοκιμασει).Ειναι ολα κατωτερης και επικινδυνης καμια φορα ποιοτητας.Τα ρουχα τους;;;;Φτιαγμενα απο απαγορευμενα για την υγεια πολλες φορες υλικα.Τα αυτοκινητα τους;;;Ημαρτον,δεν εχει περασει κανενα αυτοκινητο τους κανενα τεστ ποτε.Και σε ολα κανουν αντιγραφη.Προσωπικα θα προτιμουσα να παρω ενα bmw και ας το πληρωσω και 3 φορες παραπανω και να εχω το κεφαλι μου ησυχο(απο θεμα ασφαλειας),παρα να παρω ενα κινεζικο κουτακι φτηνης αντιγραφης και να θετω καθημερινα την ζωη μου σε κινδυνο...Εδω προχθες κατασχεσαν ποσοτητα κινεζικων τσοπστικς γιατι ηταν φτιαγμενα απο επικινδυνο για την δημοσια υγεια υλικο.....Τι να περιμενεις απο αυτους;
Φίλε μου σε πληροφορώ ότιυπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που δεν περνουν τα τεστ ασφαλειας και εν είναι κινέζικα.Και θα σου πώ και κάτι άλλο. Υπάρχουν πολλά αντικείμενα στην ζωή μας που είναι made in china.Κανένα δεν είναι designed in ψηινα γιατί δεν σχεδιάζουν αντιγράφουν.Έχουν ξανασυζητηθεί αυτά. Αν καπνίζεις κοίτα τον αναπτήρα σου σου έσκασε ποτέ στα χέρια;

Δλδ τι μπορεί να πάει τόσο στραβα σε αυτό το ΄φίλτρο πέρα από το να χαλάσει το αξονάκι του.Δεν είναι δα και το πιο πολύπλοκο πράγμα του κόσμου .Ένα δοχείο υπό πίεση είναι με μία φλάτζα και μια φτεροτή που τραβάει νερό. Έχεις τέσερα πιαστράκια που σφίγκουν την φλάτζα και τέλος.Thats it!!!!!!!!!! έλεγχε τα πιαστράκια άμα δεν τους έχεις εμπιστοσύνη, έλεγχε και την φλάντζα αν πάλι δεν τις έχει εμπιστοσύνη σχετικά συχνά και όταν σου ξεραθεί η φλάτζα στην τιμή που θα έπερνες μια φλάτζα για ένα eheim παρε ένα καινουργιο και κράτα το παλιό για ανταλακτικά !Θα μου πέις θα μου χαλάσει και θα πεθάνουν τα ψάρια σου το 10ήμερο που θα είσαι διακοπές. Γι αυτό έχει 2 και πόσες είναι οι φορές που λείπεις πολλές μέρες από το σπίτι;

Αποψη μου πάντα και για να πώ το κλισέ των φόρουμ!!!Πάντα φιλικά
Νομίζω τους παραέχουμε κάνει μάγκες τους Γερμανούς σε διάφορα προιόντα (όχι μόνο ενυδρειακά). Πήρα πρόσφατα το trigon και το έπιπλο ήταν άθλιο και έιχε και 260 ευρά.Χίλιες φορές να εβγαζε οι ανουμιας 350 και θα του έλεγα εγώ του γερμανού!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά τεχνογνωσία φίλε μου, δεν μιλάμε για διαστημόπλοια, ένας υδατοστεγής κουβάς με ενσωματωμένη αντλία και 2 σωλήνες ποτίσματος είναι.
Ο καθένας μπορεί να τον φτιάξει και το κόστος δεν ξεπερνάει τα 20-25 ευρώ, όπως αποδεικνύουν οι Κινέζοι που τα πουλάνε 40 με μεταφορικά, κέρδος κλπ.
Τώρα αν κάποιοι θέλουν να δίνουν κι 100 ευρώ καπέλλο για να έχουν "Γερμανικούς" κουβάδες, δικαίωμά τους, άστους να ξηλώνονται.

Εγώ με χίλια μαζί σου.Όπως θα δείς ακριβώς τα ίδια γράφαμε απλά εμένα μου πήρε πιο πολύ ώρα.Οσο για την τεχνογνωσία αναφέρθηκα στα profesional απ ότι είδες!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 18-11-10 στις 00:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 18-11-10, 00:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου σε πληροφορώ ότιυπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που δεν περνουν τα τεστ ασφαλειας και εν είναι κινέζικα.
Για πες ενα που δεν εχει παρει ουτε ενα αστερι(ετσι απο περιεργεια)


Και θα σου πώ και κάτι άλλο. Υπάρχουν πολλά αντικείμενα στην ζωή μας που είναι made in china.Κανένα δεν είναι designed in ψηινα γιατί δεν σχεδιάζουν αντιγράφουν.Έχουν ξανασυζητηθεί αυτά. Αν καπνίζεις κοίτα τον αναπτήρα σου σου έσκασε ποτέ στα χέρια;Συμφωνω,το θεμα ειναι αν τα υλικα που βαζουν ειναι τα ιδια και αν τηρουν τις προδιαγραφες

Δλδ τι μπορεί να πάει τόσο στραβα σε αυτό το ΄φίλτρο πέρα από το να χαλάσει το αξονάκι του.Να παθεις και καμια ηλεκτροπληξια(μην μου πεις οτι παντα βγαζεις τις πριζες οταν ειναι να βουτηξεις χερι μεσα.
Δεν είναι δα και το πιο πολύπλοκο πράγμα του κόσμου .Ακομα και την πιο απλη συσκευη μπορουν να την κανουν επικινδυνηΈνα δοχείο υπό πίεση είναι με μία φλάτζα και μια φτεροτή που τραβάει νερό. Έχεις τέσερα πιαστράκια που σφίγκουν την φλάτζα και τέλος.Thats it!!!!!!!!!! έλεγχε τα πιαστράκια άμα δεν τους έχεις εμπιστοσύνη, έλεγχε και την φλάντζα αν πάλι δεν τις έχει εμπιστοσύνη σχετικά συχνά και όταν σου ξεραθεί η φλάτζα στην τιμή που θα έπερνες μια φλάτζα για ένα eheim παρε ένα καινουργιο και κράτα το παλιό για ανταλακτικά !Θα μου πέις θα μου χαλάσει και θα πεθάνουν τα ψάρια σου το 10ήμερο που θα είσαι διακοπές. Γι αυτό έχει 2 και πόσες είναι οι φορές που λείπεις πολλές μέρες από το σπίτι;Γι αυτο και δεν εχω κινεζικα και δεν κανω τετοιο συνεχη ελεγχο.

Αποψη μου πάντα και για να πώ το κλισέ των φόρουμ!!!Πάντα φιλικά
Νομίζω τους παραέχουμε κάνει μάγκες τους Γερμανούς σε διάφορα προιόντα (όχι μόνο ενυδρειακά). Συμφωνω και σε αυτο αλλα τουλαχιστον μεχρι στιγμης τηρουν καποια στανταρΠήρα πρόσφατα το trigon και το έπιπλο ήταν άθλιο και έιχε και 260 ευρά.Χίλιες φορές να εβγαζε οι ανουμιας 350 και θα του έλεγα εγώ του γερμανού!

Θα σου πω επισης πως το ενα 2213 που εχω,μου το ειχε χαρισει φιλος,το οποιο το ειχε καμποσα χρονια και ο οποιος το ειχε παρει απο τον πατερα του.Μιλαμε για 20 χρονων φιλτρο(εχει καθαρισει ολο τον Δουναβη και ακομα δουλευει.)Οσο για τους κινεζους θα σου πω πως καποτε ειχα αρχισει και εβγαζα εξανθηματα,ετσι ξαφνικα.Μετα απο 5-6 μηνες που εψαχνα να δω τι αλλαξαμε στο σπιτι(απορυπαντικο,φαγητο)βρηκα οτι ηταν 6 ζευγαρια καλτσες τα οποια και ειχε αγορασει η γυναικα μου απο τους κινεζους.Φαντασου απο τι σκατα τις ειχαν φτιαξει.....Τις πεταξα και ησυχασα.......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-11-10, 01:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιάννη οι γενικεύσεις αυτές είναι άστοχες. Τα 2213 (και όλη η σειρά classic) κατασκευάζονται πια στην Κίνα, όπως και όλα τα Tetra και Sera.

Η αντιγραφή δεν είναι κακή, γιατί γλυτώνεις το κόστος της έρευνας και μπορείς να πουλάς πολύ φθηνότερα το ίδιο πράγμα, αν είσαι καλός αντιγραφέας.

Όσο για τεχνολογία, οι Κινέζοι έστειλαν επανδρωμένα διαστημόπλοια στο διάστημα και οι Γερμανοί μας πούλησαν υποβρύχια που γέρνουν, αν το γενικεύσουμε.

Τώρα αν θεωρείς επιχείρημα τις κάλτσες που σου έφεραν αλλεργία για να πληρώνεις παρόμοια φίλτρα στην 3πλή τιμή, πάω πάσσο.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-11-10, 01:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
.Από την άλλη πρόσφτα ακούσαμε για profesional 3 με υπερβολικό θόρυβο.
Δεν νομιζω.
Ο φιλος ηταν υπερβολικος και οχι ο θορυβος
Ενα μηχανημα 25W που εχει αντλια με ροη 1700 λ/ω και περναει τοσο νερο απο μεσα του, με δυο εισοδους νερου και μια εξοδο, δεν μπορει να εχει 0 dB θορυβο οπως καταλαβα οτι ζητουσε. Εκτος κι αν εχει βλαβη.
Μια αεραντλια κανει δεκαπλασιο θορυβο.
Στο βιντεο που ειχα ανεβασει με τη "συντηρηση" του 2080, ακουγες τις ομιλιες απο το απεναντι σπιτι και το φιλτρο δεν ακουγοταν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-11-10, 01:15
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

@ΓιάννηςΜ5 Μην ξεχνάς το πρώτο Αclass που δεν πέρασε ποτέ το τεστ ταράνδου χωρίς ESP όπως και το Smart άλλωστε. Κατευθίαν 2 από γερμανική εταιρία.Αν κάνεις λιγο research θα βρείς κι αλλά.παλιοτερα στγν αγγλια όταν σπουδαζα ένας καθηγητής που μας δίδασκε automotive systems μας είχε δείξει έν ακάρο παραδείγματα από διάφορες εταιρίες(Και πριν το πείς ναι οι περισσότερες ήταν από ανατολή αλλά αυτό δεν έχει ν κάνει. Υπάρχουν και κινέζικα που πέρνουν έγκριση τυπου και που πάει να πέι ότι είναι πάνω την βάση.

Σπύρο επειδή δεν το παρακολούθησα τι θέμα και επηδεί απ ότι έχω καταλάβει έχει κάνει διατριβή στο θέμ απάω πάσο. Βέβαι ακόμα και έτσι να είναι το άλλο μισό της προτασής μου ισχυει ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 18-11-10, 06:31
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=bokostas;509504]Γιάννη οι γενικεύσεις αυτές είναι άστοχες. Τα 2213 (και όλη η σειρά classic) κατασκευάζονται πια στην Κίνα, όπως και όλα τα Tetra και Sera.Το δικο μου μαλλον δεν εχει φτιαχτει στην Κινα.Και αλλο κατασκευαζεται στην Κινα συμφωνα με τα στανταρ της Γερμανικης εταιρειας και αλλο το κατασκευαζουν Κινεζοι

Η αντιγραφή δεν είναι κακή, γιατί γλυτώνεις το κόστος της έρευνας και μπορείς να πουλάς πολύ φθηνότερα το ίδιο πράγμα, αν είσαι καλός αντιγραφέας.Ειναι ομως καλοι;;;;

Όσο για τεχνολογία, οι Κινέζοι έστειλαν επανδρωμένα διαστημόπλοια στο διάστημα και οι Γερμανοί μας πούλησαν υποβρύχια που γέρνουν, αν το γενικεύσουμε.Πιστεψε με Κωστα αν ηταν δικα τους δεν θα εγερναν.Μας εχουν βρει λαλακες και μας τα εδωσαν...

Τώρα αν θεωρείς επιχείρημα τις κάλτσες που σου έφεραν αλλεργία για να πληρώνεις παρόμοια φίλτρα στην 3πλή τιμή, πάω πάσσο.Αστοχο ή οχι το επιχειρημα μου δειχνει οτι ουτε ενα ζευγαρι καλτσες δεν μπορουν να φτιαξουν.....[/QUOTE]


Ολα φιλικα και χωρις καμια διαθεση για αντιπαραθεση.Εγω απλα λεω αυτο που πιστευω.Δε θα επερνα ποτε κινεζικα,οσο φθηνα και να ειναι.Το φθηνο δεν ειναι και καλο...Αλλωστε θυμαστε ολοι τις κινεζικες μικροσυσκευες που επερναν φωτια......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 18-11-10, 07:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Μαικλ

Ε θα το συγκρίνεις με ένα συνδιασμό που θα είσαι στα ανάλογα λίτρα ανα ώρα. Μην ξεχνας πως για ένα ενυδριο 300 λιτρα ας πουμε το φιλτράρισμα που προτείνω εγω είναι ικανοποιητικό εώ το δικό σου οχι και τόσο!


Συμφωνώ με τον rtolis!!!
..ναι,αν προσεξες μιλαω για 2 φιλτρα 2036 με ετησια εξοικονομηση σε καταναλωση κατα 30 ευρω περιπου(τα δυο μαζι παντα )σε συγκριση με τον ενα κινεζο....και ιδια ροη εχουν τα δυο μαζι (ιση με το κινεζο) και οτι αλλο θες συγκρινε...
Στο μονο που "φαινετε" μια διαφορα ειναι το κοστος αποκτησης,αλλα κι αυτο εξανεμιζετε στη διετια....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω κι εγώ λίγο τον δικηγόρο του Κινέζου?
Νομίζω ότι συγκρίνουμε διαφορετικά πράγματα. Το Sun Sun είναι μια κατηγορία φίλτρου (όσον αφορά τις δυνατότητες) πάνω από το 2036. Το ότι έχει λιγότερη χωρητικότητα κάδου και μικρότερη κυκλοφορία αυτομάτως σημαίνει λιγότερα Watt. Αν πας στην ίδια κατηγορία το Eheim 2217 π.χ. που έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με το Sun Sun έχει κατανάλωση 20 Watt!
Πιστεύω ότι η όλη συζήτηση λαμβάνει χώρα επειδή δεν υπάρχει ένα μικρότερο εισαγωγικό μοντέλο από την Sun Sun...
μη ξεχναμε οτι η σειρα classic εχει που πρωτοβγηκε στην αγορα προ 20 ετιας....ε ναι τετοια τεχνογνωσια εχουν οι Κινεζοι 20 ετιας(και μαλιστα κακη....)
-------------------------
...και μιλωντας με οικονομικα μεγεθη στο τελος της 2-3ετιας (οτι εσεις θελετε) πουλας τα eheim.....
Εστω και τοτε τα μισα λεφτα σου θα τα παρεις πισω....με τα κινεζικα τι θα γινει?
.....ουτε αγοραστης δε θα βρισκετε...

Κακα τα ψεμματα στη συγκεκριμενη περιπτωση ισχυει οτι "το φθηνο ειναι κι ακριβο"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maikl : 18-11-10 στις 07:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 18-11-10, 09:49
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
..ναι,αν προσεξες μιλαω για 2 φιλτρα 2036 με ετησια εξοικονομηση σε καταναλωση κατα 30 ευρω περιπου(τα δυο μαζι παντα )σε συγκριση με τον ενα κινεζο....και ιδια ροη εχουν τα δυο μαζι (ιση με το κινεζο) και οτι αλλο θες συγκρινε...
Στο μονο που "φαινετε" μια διαφορα ειναι το κοστος αποκτησης,αλλα κι αυτο εξανεμιζετε στη διετια....

Εγώ μίλισα για κυκλοφορία 2000 λίτρα την Ώρα!!!
-------------------------


μη ξεχναμε οτι η σειρα classic εχει που πρωτοβγηκε στην αγορα προ 20 ετιας....ε ναι τετοια τεχνογνωσια εχουν οι Κινεζοι 20 ετιας(και μαλιστα κακη....)

Αναλύσαμε ότι από αυτά που προσφέρει είναι καλύτερο!!!!!!!!! Νόμιζα ότι το θεμα σας είναι η αξιοπιστία και η κατανάλωση.τώρα μπένει και ο τρόπος που δουλεύει πρίν μπηκε η ασφάλεια.Οι κινέζοι κινέζικα προιόντα χρησιμοποιούν και έχουν φτάσει 1,5 δισεκατομύριο
-------------------------
...και μιλωντας με οικονομικα μεγεθη στο τελος της 2-3ετιας (οτι εσεις θελετε) πουλας τα eheim.....
Εστω και τοτε τα μισα λεφτα σου θα τα παρεις πισω....με τα κινεζικα τι θα γινει?
.....ουτε αγοραστης δε θα βρισκετε...

Αν μέχρι τότε δουλεύουν μια χαρά τα κινέζικα θα σου πώ εγώ αν πάρει κανείς μτχ EHEIMστα ίδια λεφτά με ένα καινουργιο κινέζο!

Κακα τα ψεμματα στη συγκεκριμενη περιπτωση ισχυει οτι "το φθηνο ειναι κι ακριβο"
¨Όπως είπα και παραπάνω για κάποιον που θέλει κυκλοφορία γύρω στα 2000 λίτρα την κατανάλωση πτων 36 W στην τιμή των 80 ευρώ είναι δύσκολο να την βρείς. Εκτός αν πάρεις 3 700 και δωσεις 300 + ευρώ!!!!!!Οπότε μετά σε 5 χρόνια που θα κάνεις απόσβεση εγώ εβελπιτώ να έχω ενυδρείο με sump!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 18-11-10, 10:11
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειναι δυνατον να πληρωνεις την ΕΗΕΙΜ για τεχνολογια 20ετιας οσο πληρωνεις την συν συν για τεχνολογια 2010
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 18-11-10, 10:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω ότι από την μια τα Eheim είναι υπερτιμημένα (καλά φίλτρα αλλά οι γερμανοί στηριζόμενοι στο όνομα που έχουν κάνει τα τσιμπούν στην τιμή) ενώ από την άλλη τα Sun Sun πωλούνται φτηνότερα αφενός λόγω φτηνών εργατικών και αφετέρου λόγω της πολιτικής που ακολουθεί η Κίνα σχετικά με τις εξαγωγές της.

Όσον αφορά το θέμα της κατανάλωσης είναι θέμα του καθενός να δεί πόσο του στοιχίζει η κιλοβατώρα (σε σχέση με την τετραμηνιαία κατανάλωσή του) και να δει σε πόσο χρόνο θα κάνει απόσβεση της διαφοράς τιμής μεταξύ των δύο.

Και να θέσω και άλλη μια παράπετρο στο θέμα της κατανάλωσης? Οι καταναλώσεις που δίνουν οι εταιρίες είναι ονομαστικές, πρακτικά με άδεια φίλτρα. Έχει μετρήσει κανείς την κατανάλωαη σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας με τα φίλτρα γεμάτα υλικά να δούμε πόσο κοντά είναι στις καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές? Είμαι πολύ περίεργος να μάθω και δυστυχώς δεν έχω ούτε το 2036 ούτε κάποιο από τα δύο κινέζικα για να τα μετρήσω. Τότε μόνο μπορούμε πρακτικά να κουβεντιάζουμε για απόσβεση της μεταξύ τους διαφοράς.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 18-11-10, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να θέσω και άλλη μια παράπετρο στο θέμα της κατανάλωσης? Οι καταναλώσεις που δίνουν οι εταιρίες είναι ονομαστικές, πρακτικά με άδεια φίλτρα. Έχει μετρήσει κανείς την κατανάλωαη σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας με τα φίλτρα γεμάτα υλικά να δούμε πόσο κοντά είναι στις καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές? Είμαι πολύ περίεργος να μάθω και δυστυχώς δεν έχω ούτε το 2036 ούτε κάποιο από τα δύο κινέζικα για να τα μετρήσω. Τότε μόνο μπορούμε πρακτικά να κουβεντιάζουμε για απόσβεση της μεταξύ τους διαφοράς.
Η καταναλωση δεν αλλαζει.
Η αποδοση μπορει να πεσει απο το μεγιστο ωφελιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 18-11-10, 11:24
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν ειμαι ηλεκτρολογος αλλα νομιζω οτι αλλαζει

αλλο ειναι να δοκιμαζεις εναν κινητηρα στο κενο και αλλο με φορτιο
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 18-11-10, 11:28
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Σαφώς και αλλάζει η κατανάλωση με αύξηση του φορτίου, σε όλους τους κινητήρες, ηλεκτρικούς και μη. Το θέμα είναι πόσο αλλάζει!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 18-11-10, 13:16
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
..ναι,αν προσεξες μιλαω για 2 φιλτρα 2036 με ετησια εξοικονομηση σε καταναλωση κατα 30 ευρω περιπου(τα δυο μαζι παντα )σε συγκριση με τον ενα κινεζο....και ιδια ροη εχουν τα δυο μαζι (ιση με το κινεζο) και οτι αλλο θες συγκρινε...
Στο μονο που "φαινετε" μια διαφορα ειναι το κοστος αποκτησης,αλλα κι αυτο εξανεμιζετε στη διετια....
-------------------------


μη ξεχναμε οτι η σειρα classic εχει που πρωτοβγηκε στην αγορα προ 20 ετιας....ε ναι τετοια τεχνογνωσια εχουν οι Κινεζοι 20 ετιας(και μαλιστα κακη....)
-------------------------
...και μιλωντας με οικονομικα μεγεθη στο τελος της 2-3ετιας (οτι εσεις θελετε) πουλας τα eheim.....
Εστω και τοτε τα μισα λεφτα σου θα τα παρεις πισω....με τα κινεζικα τι θα γινει?
.....ουτε αγοραστης δε θα βρισκετε...

Κακα τα ψεμματα στη συγκεκριμενη περιπτωση ισχυει οτι "το φθηνο ειναι κι ακριβο"
Κάτι λίγο σχετικό-άσχετο με το θέμα.
Έχω ένα 2213 που έχει σπάσει αυτή η "οδοντογλυφίδα" σε 2 μέρη που είναι μέσα στη φτερωτή.Την έβαλα πάλι πιάνει χωρις κάποιο εμφανές πρόβλημα. το φίλτρο λειτουργεί κανονικα.¨όποτε θυμάται όμως κάνει θόρυβο. Και μου βγάζει συχνά-πυκνά φυσαλίδες. Δοκίμασα να το κάνω τη γνωστή εξαέρωση με το βάρος του,σταμάει ο θόρυβος αλλά πάλι όποτε θυμάται ακούγεται.
1. Που μπορώ να βρω αυτή την "οδοντογλυφίδα"?
2.Αυτό τώρα πουλιέται?
3.Αυτή η οδοντογλυφίδα λέτε να φταίει για το θόρυβο?(Με προβληματίζει που βγάζει απο καμιά φυσαλίδα.
4. Αξίζει να ασχοληθώ μαζί του?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 18-11-10, 13:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το αξονάκι της φτερωτής θα το βρεις εύκολα στο Κουίκο ή στο Πετκούμουλους και ναι, αυτό φταίει για τον θόρυβο, άλλαξέ το και θα ησυχάσεις.


Το θέμα σύγκρισης Γερμανικών-Κινέζικων φίλτρων, νομίζω το παραζαλίσαμε, το αν θα βγουν καλά ή όχι τα Κινέζικα θα το δείξει μόνον ο χρόνος.

Εγώ θέλω μόνο να θυμίσω ότι από τις 4-5 Γερμανικές εταιρίες που φτιάχνουν φίλτρα, μόνο η eheim συνεχίζει να κατασκευάζει κάποια μοντέλα
στην Γερμανία, η Ηagen τα φτιάχνει όλα στην Κίνα, ενώ Tetra και Sera πουλάνε φίλτρα sun-sun σε άλλο χρώμα και με το δικό τους λογότυπο.
Αν τα sun-sun βγουν καλά σε βάθος χρόνου και δεν ανεβάσουν τις τιμές, σύντομα δεν θα βρίσκουμε μη Κινέζικο φίλτρο και το θέμα θα λήξει.

Μακάρι η eheim να κρατηθεί και να μην ενδώσει, αφού και οι "Γερμανικές" προδιαγραφές και τα υλικά αλλάζουν εύκολα στον βωμό του κέρδους
και αυτό έχει αρχίσει να φαίνεται σε κάποια μοντέλα της και στο μέλλον θα διαφωνούμε μόνο για το ποιό Κινέζικο είναι καλύτερο από τα άλλα.
Ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος και καμιά εταιρία δεν την συμφέρει πια να φτιάχνει πανάκριβα φίλτρα που να μην χαλούν, δυστυχώς για εμάς.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 18-11-10, 18:08
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Κώστα στο πετκιουμουλους δεν το βρήκα. Στο κουίκο μια φορά τα έψαξα λίγο τα εχέιμ και κει πάλι δεν το βρήκα..(Η αλήθεια είναι πως δε ρώτησα κάποιον πωλητή.)
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 18-11-10, 18:35
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα στο πετκιουμουλους δεν το βρήκα. Στο κουίκο μια φορά τα έψαξα λίγο τα εχέιμ και κει πάλι δεν το βρήκα..(Η αλήθεια είναι πως δε ρώτησα κάποιον πωλητή.)
...υπαρχει στα σταντ-καλαθια δεξια απο την πορτα που μπαινεις στα ενυδρεια
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 18-11-10, 19:00
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...υπαρχει στα σταντ-καλαθια δεξια απο την πορτα που μπαινεις στα ενυδρεια
Ναι, εκεί είναι, αλλά πάρε το σπασμένο μαζί σου και ρώτα τους πωλητές, γιατί έχουν και διάφορα χύμα, αν ταιριάζει το μέγεθος, την βρήκες την λύση.

Εγώ είχα βολευτεί προσωρινά και με βατονέτα (για τα αυτιά), έχει το ίδιο πάχος και την κόβεις στο ίδιο μήκος και είναι πιθανόν να σου κάνει.

Αν δεν βρεις λύση, γύρνα το πίσω στον απατεώνα που στο πούλησε, (είσαι περίπου στον χρόνο της εγγύησης) και θα πάρεις τα 20 ευρώ σου.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 20-11-10, 20:27
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παιδες εγώ τα πήτα τα sun sun. Ηρθαν μόνο με υαλοβάμβακα μέσα. Κάτοπιμ συμβουλής του delta66 θέλω να βάλω σφουγκάρι κάτω και όλο siporax από πάνω.Από σφουγκάρι πιο προτρίνετε; Sipοrax όπως τα υπολόγιζα θέλει περίπου 4 λίτρα για το κάθε ένα σωστα;
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 20-11-10, 20:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Aυτά που έχει μέσα, δεν είναι ακριβώς υαλοβάμβακας (ενυδρειακό βαμβάκι), ούτε ακριβώς σφουγγάρι (αιώνες μπροστά οι Κινέζοι), είναι
λίγο κι από τα 2, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις, αν κι εγώ σου συστήνω να το βάλεις πάνω-κάτω για σφουγγάρι
και στο ενδιάμεσο παίρνει μπόλικο σιποράξ, όπως σου είπε ο Σπύρος, τα 4 λίτρα οριακά φτάνουν για το 1000άρι, το μεγάλο παίρνει και 6.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 20-11-10, 21:38
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτά που έχει μέσα, δεν είναι ακριβώς υαλοβάμβακας (ενυδρειακό βαμβάκι), ούτε ακριβώς σφουγγάρι (αιώνες μπροστά οι Κινέζοι), είναι
λίγο κι από τα 2, οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως θέλεις, αν κι εγώ σου συστήνω να το βάλεις πάνω-κάτω για σφουγγάρι
και στο ενδιάμεσο παίρνει μπόλικο σιποράξ, όπως σου είπε ο Σπύρος, τα 4 λίτρα οριακά φτάνουν για το 1000άρι, το μεγάλο παίρνει και 6.
Κάτσε να δώ αν κατάλαβα καλά!Έχει μία φέτα από αυτό το μαραφέτι τελως πάντων σε κάθε δισκάκι.Εσύ λές να βάλω δλδ 2 από αυτά στο κάτω κατω και όσο siporax πέρνει από πάνω, τίγκα siporax στα επόμενα 2 καλαθακια και τα άλλα 2 μαραφετια με όσο siporax χωράει κάτω από αυτά στο πανω πάνω καλαθάκι.Εσύ έτσι το δουλεύεις; Ο φόβος μου είναι μήπωε τελικά δεν κάνει για τλιποτα από τα 2 και πρέπει να πάρει πόδι.Αναμένω την απάντησή σου.Συμπληρωματικά και ενημερωτικά ποιό σφουγκάρι θα έβαζες-έχεις βάλει.(ένα λινκ θα ήταν καλό)Πάζει ρόλο το σχήμα ή το κουτσουρεύουμε όπως θέλουμε. Και τελέυταία ερώτηση ποια ή διαφορά των ακολουθων.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1834

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1837
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 20-11-10, 21:42
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Bokosta αυτα ειναι Ιταλια
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
Στο λεω 10000000% γιατι τα εχω δει με τα ματια μου!!
και αυτα ειναι οντως Κινα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid

Την διαφορα των Elite με τα Sun-sun την καταλαβαινεις. Τα Elite εχουν καλυτερη μεθοδο κλεισιματος και πιο ασφαλη. Φυσικα και τα Sun-sun ειναι πολυ καλα και μπορω να πω καλυτερα απο τα Tetra και τα Sera.
Η σειρα classic μονο η κεφαλη ειναι Γερμανικο προιον. Τα υπολοιπα ειναι Κινα. Τα πιο μεγαλα φιλτρα ecco pro, 2071 κτλ ειναι ολα Γερμανικα.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-11-10, 01:41
Το avatar του χρήστη dimis_george
dimis_george Ο χρήστης dimis_george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2009
Περιοχή: ναουσα ημαθιας
Μηνύματα: 314
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα στο πετκιουμουλους δεν το βρήκα. Στο κουίκο μια φορά τα έψαξα λίγο τα εχέιμ και κει πάλι δεν το βρήκα..(Η αλήθεια είναι πως δε ρώτησα κάποιον πωλητή.)
παρε τηλεφωνο τον κωστη απο το azores,εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 21-11-10, 02:45
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
...και αυτα ειναι οντως Κινα
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
Την διαφορα των Elite με τα Sun-sun την καταλαβαινεις. ...
Ωπα, δεν τα είχα δει τα Elite, για πες λεπτομέρειες. Βλέπω μεγάλους κάδους, καλό κλείσιμο και μικρές καταναλώσεις.
Μου φαίνεται όμως ότι δεν έχουν ταχυσύνδεσμο (μόνο βανάκια βλέπω) και μπουτόν πλήρωσης, ή με γελάει η φωτό??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
...Εσύ λές να βάλω δλδ 2 από αυτά στο κάτω κατω και όσο siporax πέρνει από πάνω, τίγκα siporax στα επόμενα 2 καλαθακια και τα άλλα 2 μαραφετια με όσο siporax χωράει κάτω από αυτά στο πανω πάνω καλαθάκι.....
Aκριβώς αυτό λέω, αυτό να κάνεις, μην τα φοβάσαι αυτά τα περίεργα σφουγγάρια, μια χαρά δουλειά κάνουν.

Πάζει ρόλο το σχήμα ή το κουτσουρεύουμε όπως θέλουμε.
Αρκεί να μην υπάρχουν κενά για να μην περνάει από εκεί το νερό χωρίς να φιλτράρεται και να μην κλείσεις την στρόγγυλη τρύπα από την οποία κατεβαίνει.

Και τελέυταία ερώτηση ποια ή διαφορά των ακολουθων.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1834

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1837
Το πρώτο είναι πιο πυκνό, με μικρότερες τρύπες, κρατάει περισσότερα μικροσωματίδια, αλλά μπουκώνει και γρηγορότερα.
Εγώ προτιμώ το δεύτερο, είναι πιο "χοντρότρυπο" και μπορείς να το βάλεις και αντί για σφουγγάρι.
Αν έχεις πάρει τα μεγάλα sun sun, πάρε τηλέφωνο τα παιδιά στο πετκούμουλους και παρακάλεσέ τους να δοκιμάσουν σ΄ένα ίδιο την
διαμόρφωση σφουγγαριών που θέλεις και πόσο σιποράξ χωράει στα υπόλοιπα καλάθια, για να το παραγγείλεις ακριβώς.
Ρώτα τους και για άλλα σφουγγάρια αν τα φοβάσαι αυτά, δεν είναι από τους ανθρώπους που θα σε παραμυθιάσουν για να πουλήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-11-10, 18:14
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Έχω 3 χιλιάρια (2 για το μεγάλο ένα για το μικρό).Επειδή μάλλον από εκεί θα παραγκείλω τα υλικά αν είναι θα τον πάρω ένα τηλεφωνάκι πρώτα!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-11-10, 18:18
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 3 χιλιάρια (2 για το μεγάλο ένα για το μικρό).Επειδή μάλλον από εκεί θα παραγκείλω τα υλικά αν είναι θα τον πάρω ένα τηλεφωνάκι πρώτα!
4-4,5 λιτρα Siporax χωραει το καθε φιλτρο. Αμα θελεις σφουγγαρια κανουν απο το Tetra Ex 700.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εξωτερικο φιλτρο παναθας Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-02-09 10:47
ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΛΒΙΡΑ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-12-07 15:20
Εξωτερικο durso vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 04-11-07 11:13
εξωτερικο φιλτρο paulos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-07-07 15:04
Εξωτερικο φιλτρο ggeos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-11-06 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11098 seconds with 13 queries