Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-12-13, 00:44
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

για να πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει ακόμα να το κάνω δεν υπάρχει χρόνος.
λέω αύριο αν τα καταφέρω να πάρω αλφαδολαστιχο ταφ και βανάκια για να κάνω την πατέντα του delta66 με την αλλαγή.
νομίζω ότι δεν μπορώ να τα ενόσω γιατί το αλφαδολαστιχο που έχω στο eheim(ειναι μικρο) δεν μπαίνει στο fluval θέλει πατέντα.
θα δω τι θα κάνω αύριο.
θα κάνω και ένα σχέδιο για να μου πείτε αν κατάλαβα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-12-13, 14:25
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

έτσι;και στη μπρίζα μονο τοfluval 205?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg
Εμφανίσεις:  473
Μέγεθος:  15,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-12-13, 15:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, Σπύρο γράφω τραβάει για να γίνεται πιο κατανοητό το πως είναι τα φίλτρα στη σειρά.
Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλο ειναι να γνωριζουμε για τις μαστοριες μας οτι οι αντλιες των φιλτρων δεν τραβανε νερο. Σπρωχουν νερο.
Το φιλτρο γεμιζει νερο με τη βαρυτητα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-12-13, 15:36
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Eγω παλι θα συμφωνησω με την αποψη του Ελιοτ,οτι εφοσον υπαρχουν 2 λειτουργικα φιλτρα,να δουλεψουν αυτονομα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-12-13, 16:19
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.



το ότι δεν το έπιασα δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ αυτά που μου γράφετε και ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές.
δεν το έχω κάνει ακόμα ευτυχώς
άρα ανάποδα.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-12-13, 16:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο με τη βαρυτητα ξαναδες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-12-13, 17:14
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

τι πάλι δεν το έπιασα;
όπως είναι το σχέδιο πάνω αλλα ανάποδα τα φίλτρα
fluval δεξιά eheim αριστερά(στη μπρίζα το fluval).
πάλι λάθος κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-01-14, 12:51
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τσεκουρατε γερασες και δε καταλαβενεις

το 1 γεμιζει απο το ενυδρειο που με τη σειρα του γεμιζει το δευτερο το δευτερο γυρναει στο ενυδρειο


παιδια μεγαλη προσοχη στα λαστηχα απο το φλουβαλ ειναι ψευτικα και εκει που κουμπονουν στο φιλτρο
ΑΝ από αυτό... Να τραβάει δηλαδή απο το πρώτο και όχι να σπρώχνει προς αυτό... εσύ κατάλαβες αυτό που περιγράφεις... τότε όντως γέρασα και ΔΕΝ καταλαβαίνω τι διαβάζω.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως,όσες φορές είχα 2 φίλτρα σε σειρά,είχα το πρώτο(και μεγαλύτερο σε κυκλοφορία) στην πρίζα και έσπρωχνε νερό στο 2ο.
Αυτό... τα λέει απλά και σωστά (κατά την κρίση μου... πάντα).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 02-01-14 στις 12:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-01-14, 15:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω παλι δεν βλεπω το λογο για ολη αυτη την ιστορια.το 205 καταναλωνει 10watt,και το 2215 15watt.

συνολο 25 watt.πιο φτηνο μου φαινεται το ρευμα που θα καψεις λειτουργωντας τα αυτονομα,παρα το κοστος της αντλιας που καποια στιγμη θα καει απτο εξτρα ζορι.και δεν ξερεις ποτε θαναι.μπορει να ειναι σε ενα η δυο χρονια,μπορει και σε μια βδομαδα η σε 2 μερες.

δεν θα εβαζα ποτε δυο φιλτρα σε σειρα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-01-14, 15:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.
Γιατί δεν έγινε κατανοητό ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-01-14, 15:44
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν έγινε κατανοητό ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο.
Αν βαλεις το πιο δυνατο(αρα και πιο μεγαλο)φιλτρο δευτερο,αυτο θα πρεπει να γεμιζει από το μικροτερο το οποιο όμως σαν μικροτερο δεν θα μπορει να τροφοδοτησει με νερο,επαρκως το μεγαλυτερο μεσω της βαρυτητας, και επειδή θα το εχεις στην πριζα θα ζοριζεται αφου θα ξενεριζει.Αν βαλεις το μεγαλο πρωτο και να δουλευει θα τροφοδοτεί επαρκως με νερο το δευτερο φιλτρο.Το αν εχει ωφελος να συνδεσεις 2 φιλτρα σειρα,ειναι άλλη κουβεντα.Παντως οι αποικιες των βακτηριων προτιμουν χαμηλη ροη .
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-01-14, 16:55
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαλεις το πιο δυνατο(αρα και πιο μεγαλο)φιλτρο δευτερο,αυτο θα πρεπει να γεμιζει από το μικροτερο το οποιο όμως σαν μικροτερο δεν θα μπορει να τροφοδοτησει με νερο,επαρκως το μεγαλυτερο μεσω της βαρυτητας, και επειδή θα το εχεις στην πριζα θα ζοριζεται αφου θα ξενεριζει.Αν βαλεις το μεγαλο πρωτο και να δουλευει θα τροφοδοτεί επαρκως με νερο το δευτερο φιλτρο.Το αν εχει ωφελος να συνδεσεις 2 φιλτρα σειρα,ειναι άλλη κουβεντα.Παντως οι αποικιες των βακτηριων προτιμουν χαμηλη ροη .


θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-01-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.
Απο τη στιγμή που οι σωληνώσεις και τα βανάκια έχουν τις ίδιες διαστάσεις για πιο λόγο να υπάρχει πρόβλημα;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-01-14, 17:49
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

το φιλτρο που εχει την μεγαλυτερη ροη εχει συνηθως και μεγαλυτερο καδο, η μηχανικη φιλτρανση αυτουνου ειναι σε θεση να κανει περισσοτερη δουλεια αποτι το μικροτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-01-14, 17:55
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο που εχει την μεγαλυτερη ροη εχει συνηθως και μεγαλυτερο καδο, η μηχανικη φιλτρανση αυτουνου ειναι σε θεση να κανει περισσοτερη δουλεια αποτι το μικροτερο.
Ναι συμφωνώ, και λογικό είναι, αλλά γιατί να του δημιουργήσει πρόβλημα το προηγούμενο (μικρότερο); Οι σωληνώσεις και οι σύνδεσμοι έχουν τις ίδιες διαστάσεις. Το νερό θα κυκλοφορεί με την ίδια ταχύτητα σαν να μην υπήρχε ο κάδος. Αντίθετα αν το μεγάλο ήταν πρώτο, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν το μικρότερο ικανό να σπρώξει το νερό προς το ενυδρείο μιας και δεν μπορώ να ξέρω τι αντίσταση θα είχαν τα υλικά και γενικότερα το σύστημα φίλτρανσης του πρώτου (μεγάλο).
Εγώ είμαι της άποψης πως με το μικρότερο εμπρός δεν θα υπάρχει πρόβλημα (σε εμένα προσωπικά τόσο καιρό δεν έχει γίνει κάτι) ενώ στην αντίθετη περίπτωση δεν μπορώ να πάρω θέση αν και νομίζω πως ίσως κουραστεί η αντλία (δεύτερο - μικρότερο) που θα στέλνει το νερό στο ενυδρείο και κάποια στιγμή παραδώσει πνεύμα...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-01-14, 18:07
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

θα βουλωνει γρηγοροτερα.
απο μεσα του θα περναει η ροη του δυνατοτερου φιλτρου οποτε πιθανα θα χανει την μεγιστη δυναμη για φιλτρανση που μπορει να εχει, ποτε δουλευει καλυτερα ενα λιτρο βιολογικου υλικου, οταν εχουμε ροη 300lt/h ή οταν εχουμε ροη 1500lt/h (βαση λογικης δεν μπορω να το αποδειξω αυτο)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-01-14, 19:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν έγινε κατανοητό ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο.
Που ειναι στο σχεδιο η ... βαρυτητα απο το πρωτο φιλτρο (2215) προς το δευτερο (fluval) που θα λειτουργει η αντλια του (και που εχει την εισοδο του νερου πανω στη κεφαλη)?


Αν βαλει το fluval πρωτο (να λειτουργει) και δευτερο το 2215 (που εχει χαμηλα την εισοδο) κατι γινεται με τη βαρυτητα, αν και θα επρεπε να ειναι το ενα φιλτρο λιγο πιο ψηλα απο το αλλο, για σιγουρια (στις διακοπες κυριως κυριως για σωστη επανεναρξη, αλλα και για πιο ανετη λειτουργια)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-01-14, 00:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Γιατι παιδεύεστε?
Πολυ απλα βάλε και τα δυο φιλτρα να τρεχουν ...
Σε 180 λιτρο εχω 2 ecco pro 2036 υποτιθέμενη κυκλοφορια 750 λιτρα το καθένα... και πάλι αν τα δειτε ισα ισα που γυρνανε το νερο στο ενυδρειο.
Θα εβαζα και αλλο ενα, αν ειχα την δυνατοτητα....
Καλυτερο ειναι να εχουμε 2 φιλτρα εστω και μικροτερης κυκλοφοριας παρα , ενα .
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-01-14, 01:38
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Αυτό για τις εισόδους - εξόδους δεν το γνώριζα γιατί δεν έχω δει από κοντά ούτε έχω ψάξει γενικά αυτά τα φίλτρα αλλά παίζει ρόλο; Όπως και να έχει το νερό θα κινηθεί ανάμεσα στις σωληνώσεις και θα γεμίσει τα πάντα μέχρι να σταματήσει η πίεση από επάνω. Συγκοινωνούντα δοχεία δεν είναι από την στιγμή που έχουμε ενώσει ενυδρείο και τους δύο κάδους;
Τέλος πάντων, απόψεις είναι αυτές...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-01-14, 16:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.
Συμφωνώ ως προς την υποπίεση και η οποία στον τρόπο που περιγράφει ο Γιάννης (και γι' αυτό συμφώνησα μαζί του)... ΔΕΝ αυξάνεται όπως πιθανολογώ (γιατί ειδικός ΔΕΝ είμαι) ότι θα γίνει στην περίπτωση που συνδεθεί στο ρεύμα το 2ο φίλτρο που προτείνεις (αρχικά καλά το πήγες... αλλά στην συνέχεια το άλλαξες).
Θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι... η άποψη μου αφορά ίδια ή παρόμοια φίλτρα (δηλαδή πχ. ένα 1200άρι για 1ο και ένα 1000άρι για 2ο)... όχι ένα 1200άρι και ένα 250άρι (σε αυτήν την περίπτωση, εγώ θα τα έβαζα σε ξεχωριστή λειτουργία).
Επίσης ΔΕΝ θα ρίσκαρα, την εν σειρά λειτουργία των 2 και μοναδικών φίλτρων του ενυδρείου μου.-
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-01-14, 16:51
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Νικο απο την αρχη εχω γραψει οχι τα δυο φιλτρα στην σειρα, γιατι και χανεις το πλεονεκτημα της ασφαλειας των δυο φιλτρων και προβληματα μπορουν να διμιουργηθουν.
δεν καταλαβα το σημειο που λες "δεν αυξανεται" για την πιεση ή η υποπιεση λες?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-01-14, 17:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Εννοώ ότι... όταν θέτεις σε λειτουργία το 2ο φίλτρο... πιθανολογώ ότι αυξάνεται η υποπίεση.-
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-01-14, 17:16
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

το πιθανοτερο ειναι να αυξανεται αλλα δεν μπορω να σκεφτω καποιον λογο για να μας ενοχλει αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-01-14, 17:35
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Να ΜΗΝ σε ενοχλεί η υποπίεση;
Για πιο λόγο έχουν φτιαχτεί οι "προσαρμοστές" για να ενώσεις 2 διαφορετικής διατομής σωλήνες (πχ. 12/16 με 16/22) και ΔΕΝ βάζεις απλά... τον ένα μέσα στον άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-01-14, 20:38
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

για τον κυνδυνο διαρροης ο οποιος ειναι μεγαλυτερος στην πιεση και μικροτερος στην υποπιεση, για την πιεση μπαινουν και οι κολιεδες (πλαστικοι ή μεταλλικοι) στις ακρες των σωληνων.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-01-14, 18:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ νομίζω ότι είναι αυτό που γράφεις... (αν και όπως είπαμε ειδικός ΔΕΝ είμαι... αλλά ούτε κολιέδες έχω βάλει ποτέ, σε σωλήνες και προβλήματα διαρροής, ΔΕΝ έτυχε να έχω)... ο στροβιλισμός του νερού λόγω της διαφορετικής διατομής, δημιουργεί φυσαλίδες αέρα... μέσα στο φίλτρο.-
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-01-14, 19:32
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

στροβιλισμος νερου μπορει να υπαρξει, αυξηση πιεσης ή ταχυτητας ναι (νομος του βεντουρι) αλλα αν θα ειχαμε φυσαλιδες αερα τοτε σκεψου οτι η μοτοσυκλετα σου με τοσες διαφορετικες διατομες που υπαρχουν στα κολλαρα του νερου και την ταχυτητα που γυρναει το νερο η αντλια νερου οταν εχεις 10000 στροφες το λεπτο, τι θα εκανε, θα εβγαζε τις φυσαλιδες απο που?
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-01-14, 20:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ έχω απάντηση... σε αυτό.-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-01-14, 12:41
nitroqqq Ο χρήστης nitroqqq δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2012
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

τελικά δεν τα σύνδεσα σε σειρά
τα έχω αφήσει αυτόνομα και τα δυο.
σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacterial Bloom - Θολό νερό. Τι είναι? Τι το προκαλεί? Είναι επικίνδυνο? Γιώργος Κ Γλυκό νερό - Γενικά 9 31-05-17 19:50
Θολούρα (Είναι ή δεν είναι bacterial Bloom) skaliman Γλυκό νερό - Γενικά 14 31-07-12 16:04
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Γεια σας. Είμαι καινουριος! Είναι κανείς εδώ?!!? kflynt2005 Χρυσόψαρα 2 15-01-05 03:11
Εξωτερικό FLUVAL 104 Filippos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 05-07-04 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08800 seconds with 16 queries