Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-01-12, 14:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ψάρι που επέλεξες είναι το redcap ή αλλιώς lion oranda.
To ψάρι αυτό θέλει τουλάχιστον 140 λίτρα νερού το ένα μεγαλώνει 20 πόντους και ζει σε θερμοκρασίες 20 - 24.

Δεν είναι ούτε red cap ούτε lionhead, είναι κλασικό oranda. Ναι μεγαλώνουν τόσο, αλλά άποψή μου είναι πως αν στο μέλλον πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο μπορείς να τα βάλεις. Γενικά το θέμα χρυσόψαρα είναι λίγο περίεργο στα ενυδρεία γιατί όντως χρειάζονται πολλά λίτρα τελικά για το τελικό τους μέγεθος, αλλά δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Ας πουν και άλλοι.

Για άλλες προτάσεις άμα δεν κοιτάξεις πρώτα εσύ να δεις τι σου αρέσει πάνω κάτω πρώτα δεν μπορεί ο καθένας να σου προτείνει τα πάντα!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-01-12, 14:52
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Οκ,ευχαριστω,εμενα προσωπικα με "μαγεψαν" συγκεκριμενα τα oranda απλα απ'αυτα που μου ειπε ο κ.Παναγιωτης συμπερανα οτι δε μπορω να τα βαλω τωρα.Εφοσον ομως μπορω σε αυτα θα μείνω.... ειναι ερωτας
Ευχαριστω. λογικα θα επιστρεψω αφου παρω το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-01-12, 17:28
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τα οραντα δεν εχουν και μεγαλες διαφορες μεταξυ τους!

παρ'τα αφοβα!

αν μεγαλωσουν πολυ (δεν ειναι σιγουρο-και δεν μιλαμε για λιγοτερο απο 1,5 2 χρονια),παιρνεις μεγαλυτερο!
κι εγω σε 90λ εχω 2 και το ενα μαλιστα το εχω 8 μηνες και δεν εχει μεγαλωσει απιστευτα!
στην λιμνη καμια φορα φτανουν τα 25 εκ,αλλα στα ενυδρεια δεν ειναι και τοσο συχνο φαινομενο στα οραντα!
παιζει και τι τροφη δινεις!
εχω δει οραντα γιαπωνεζικο (νομιζω) πανω απο 35 εκατοστα,αλλα του εδιναν πολυυυ τροφη πλουσια σε πρωτεινη!
δεν ειναι και το πιο φυσιολογικο,ουτε και το πιο σωστο κατα την αποψη μου!

παρ'τα και καλη αρχη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-01-12, 23:01
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ok ευχαριστώ έχει κάνεις καμία ιδέα άπο πού να τα αγοράσω ?? Σε 4 πετσοπ πού έχω ήδη δει δεν έχει πάντως :/
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-01-12, 23:06
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν τους τα παραγγείλεις θα στα φέρουν. Φαντάσου ότι έχει εδώ στην ¶ρτα, δεν θα έχει σε ολόκληρη Θεσσαλονίκη?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-01-12, 00:19
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλα ντε,απλά ρώτησα αν ξέρει κάποιος πού υπάρχουν αν έχει κάπου κοντά μου γιατι να φέρουν κ αλλα να τα βασανίζουν οι πέτσοπαδες?? Εκτός του ότι συνήθως,άπο έμπειρα γνωστού πρέπει να πάρεις πάνω άπο 2 για να τα φέρουν :S
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-01-12, 01:07
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

απο οπου και να βρεις,προσεξε πολυ καλα ποιο θα παρεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-02-12, 23:25
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rafaela Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να παω σε μεγαλυτερο ενυδρειο το καλοκαιρι αλλα αυτο ειναι απλως μια ΜΕΓΑΛΗ πιθανοτητα.
ραφαελα καλησπερα!

η συμβουλη μου ειναι η εξης:
μην βαλεις χρυσοψαρα στο 40λιτρο, κρατα το για κτ αλλο. Εγω δυστυχως εκανα το λαθος και σε ενα 50λιτρο ενυδρειο εβαλα 3 χρυσοψαρα.. το ενα ηδη πεθανε(σημερα κιολας, μετα απο πολλες θεραπειες). τα αλλα 2 ειναι καλα αλλα πρεπει να παρω αμεσα μεγαλυτερο ενυδρειο!

μερικα tips λοιπον που "επαθα και εμαθα"

στο 40λιτρο θα μπορουσες να βαλεις προσωρινα ενα χρυσοψαρο απο αποψη χωρου. ομως θα πεθαινε η θα αρρωσυαινε κ μετα θα πεθαινε απο καταθλιψη.

για τα 2, ο χωρος δεν θαταν αρκετος!

συνεπως, σου προτεινω να παρεις η ενα ενυδρειο 140-150 λιτρα κ να βαλεις μεσα 2, ή ενα 200αρι κ να βαλεις μεσα 3!


σχετικα με το ενυδρειο: δεν θελουν τοσο πολυ βαθος, οσο μηκος για το κολυμπι τους! για 3 χρυσοψαρα εμενα μ ειπαν οτι θελω 1 μετρο ενυδρειο.

οριστε σαιτ που μπορεις να ενημερωθεις για τα παντα:
http://www.flippersandfins.net/goldfishfaq.htm

σαιτ για τις ρατσες και το τι ευπαθειες εχει η καθε ρατσα, τι χαρακτηρα κτλ
http://www.goldfishtypes.net/

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ
http://goldfish-emergency.com/news.php

εδω θα βρεις τα παντα: φαγητο, τροπος συντηρησης, ρατσες και το κυριωτερο, πως να κανεις ΑΜΕΣΑ θεραπεια στο ψαρι σου με βαση τα συμπτωματα που βλεπεισ!! ειναι παρα πολυ καλο.. εγω αν το ειχα ακουσει αυτο το σαιτ το ενα μ ψαρακι θα ζουσε .

σε γενικες γραμμες, υπολογισε οτι ενα χρυσοψαρο φτανει (χωρις την ουρα) τα 15 εκατοστα, τα oranda συγκεκριμενα φτανουν το πολυ τα 19 περιπου εκ (χωρις την ουρα). και για καθε 2,5 εκατοστα ψαριου θες 9 λιτρα νερο. την ουρα δεν την υπολογιζεις σε αυτο(μετρας δλδ μεχρι το τελος της σπονδυλικης στηλης). σε ενυδρειο δεν θα σου γινει το κυριως σωμα πανω απο 12 εκατοστα αρα για ναναι ανετα και υγειη θες για καθε χρυσοψαρο 50 λιτρα.

μεταχειρισμενο 200λιτρο βρισκεις (χωρις εξοπλισμο) και με 60 ευρω. παιρνεις κ το φιλτρο μονη σου αλλο ενα 40αρι το πιο ακριβο(πχ http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1534 ).. με 150 ευρω εχεις βαλει κ θερμοστατη κ απολα! θερμοστατη χρειαζεται το oranda και γενικα ολα εκτος απο τα κλασσικα και τα comet.

Αξιζει να το κανεις.. εγω τα δικα μου ταχω μονο ενα μηνα και ηδη το ενα τρωει απο το χερι μου
απλα θελει υπομονη για προετοιμασια!

τσεκαρε και αυτη τη σελιδα http://www.wikihow.com/Make-a-Goldfish-Live-for-Decades
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Σκέψη για DIY ενυδρείο "Π" Strahos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 08-03-06 01:38
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04088 seconds with 16 queries